Keresés

Részletes keresés

TamiBT Creative Commons License 2008.09.05 0 0 4433
- igy jobban tetszik? :D

11
Előzmény: LRNELSON (4431)
TamiBT Creative Commons License 2008.09.05 0 0 4432
- ugye az elso ket sort az nem komolyan irtad?? :o
Előzmény: LRNELSON (4431)
LRNELSON Creative Commons License 2008.09.05 0 0 4431

Na, ilyet sem láttam mióta kétágú vagyok!

 

Jet szivattyú függőlegesen szerelve!

 

Márcsak azért érdekes, mert ebben a szivattyúban nincs talpcsapágy.

 

Szórófejek cseréjéhez a MP Rotator 1000 tipus javasolható.

Előzmény: atiTDI (4430)
atiTDI Creative Commons License 2008.09.05 0 0 4430
Előzmény: atiTDI (4429)
atiTDI Creative Commons License 2008.09.05 0 0 4429
T. Szakértő Urak!

Van egy 40mm-es kutam ami 22méter körüli, és a szivattyúhoz megy még a földszíntől kb. 3 méter 40es cső +3db 90 fokos kanyar. Ami még elég nagy szűkítés lehet, hogy a szivattyú alatt a függőleges csőben van egy 16-18mm átmérőjű vasgolyó visszacsapó-szelep gyanánt, és ugye ebből adódóan a luk még ennél is kisebb amin a víz át tud jönni.
A szivattyú pedrollo jsw10mx, és sajna az öntözőrendszerbe már nem tud elég nagy nyomást csinálni. 4-5 spray fej van 15ös fúvókákkal 1-1 körön, de kb. a felét produkálja mint kéne neki.
Mit tanácsolnátok? Köszi!
kertszerviz Creative Commons License 2008.09.04 0 0 4428

Bocs, FT/m3 az ár. Hát szívnak a szomszéddal, mert nem elég, hogy néz, még be is szól.

Sajnos Vp különösen kedves telekárakkal bír, azon a részen 24e Ft/m2.  Ausztriában, igaz nem megyeszékhelyen 5 EUR/m2 az induló ár.

 

Üdv, Kertszerviz

 

 

 

Előzmény: mceely (4426)
mceely Creative Commons License 2008.09.04 0 0 4426

A 4500 Ft az milyen mennyiségre értendő?

Amúgy gyönyörű lesz az az udvar, ami a linkben szerepel. Legnagyobb baja az, hogy a hátsó szomszéd az erkélyéről 2 méterről bámulja majd. Legalább jobb lesz a kilátása...

Dehát a mai telekárak miatt muszály kompromisszumokat kötni...

 

Na ez kicsit off topic volt, de én ingatlanokkal foglalkozom, úgyhogy ez szakmai ártalom :)

Előzmény: kertszerviz (4425)
kertszerviz Creative Commons License 2008.09.04 0 0 4425

Szia!

 

Tudok persze, de ebbe kicsit a földrajz is beleszól. Nálunk (Vp és 30 km körzete) 4500 Ft +fuvar az ára a darált fekete földnek.  Honlapunkon láthatod a minőségét (http://www.kertamiszep.hu/index.php?viscode=MjA5Ni4wNg==&id=f6ffab6e59&page=fogal&galid=139).

 

Szerintem nagyon sokat számít, nem véletlen a te tapasztalatod sem. A 21 m3 persze nem kevés, de akár szakaszolhatod is.

 

Üdv, KERTSZERVIZ

Előzmény: mceely (4424)
mceely Creative Commons License 2008.09.03 0 0 4424

Hát el is gondolkoztattál, ezzel a föld projekttel. A sorrendet (szellőztetés, stb.) hétvégén szeretném végigcsinálni, de ez a föld dolog nem volt alapötletem, de még gondolkozom rajta. Azt én is észrevettem, hogy amikor 1-2 foltot vetettem felül úgy, hogy oda szórtam kis földet is, az hamar ki is nőtt, és életképesebb lett ott a fű is.

Az egyedüli gondom az, hogy a mi 700m2 füvünkre a 3 cm is 21m3 föld lenne... És ráadásul vmi jó minőségre lenne szükség, mert annak sincs értelme, hogy vmi gazos csoda kerüljün a területre.

Földre ötleted? Milyen, és mennyibe kerül?

 

Kitartást a munkához,

 

üdv: Mceely

Előzmény: kertszerviz (4423)
kertszerviz Creative Commons License 2008.09.03 0 0 4423

Szívesen, máskor is, ha lesz közérdeklődésre számot tartó.

 

Egyetértek, hogy sokszor még a kert közeli pontjai sem hasonlíthatóak össze (5cm-re elföldelt építési törmelék vs. helyi agyag). Ez sokszor a kelési időszak helyes beöntözését is megnehezíti, amikor fokozottan kritikus a víz.

 

Fokozott agyagnál, régi füvesítésnél célra vezető lehet a szellőztetésen túl, ha homokkal vagy jobb minőségű földdel fedést biztosítunk. A homok persze még vonz maga után néhány dolgot, de a föld az patentul működik. Több alkalommal járt sikerrel a: szellőztetés, műtrágya, fűmag vetés és reá 3-5 cm föld projekt, mint végső és normális megoldás

 

 

Üdv, Kertszerviz 

Előzmény: mceely (4422)
mceely Creative Commons License 2008.09.03 0 0 4422

Sziasztok!

 

Először is köszi Kertszerviz az anyagot, én is átolvastam, hiszen önképzést folytatok! Nagyon tetszett, adtam belőle a szomszédoknak is!

Ezért is vetődök ide néha közétek, hogy tanuljak tőletek.

Az öntözéssel kapcsolatban viszont, ha nem is sok, de van tapasztalatom. Nálunk nagyon agyagos a talaj. Tavaly, és idén kb. július végéig naponta öntöztem. Az eredmény az lett, hogy állandóan mohás volt a talaj, a bokrok meg elkezdtek gombásodni. Pedig szellőztettem, és talajlazítóztam is. De pont az öntözés miatt, az agyag még keményebb, betonkemény lett.

Augusztus eleje óta átálltam a kétnaponta való öntözésre. A fű egy dekával sem lett rondább, a bokrok is ugyanúgy nőnek, és a moha sem terjed.

A szomszédoknál átállítottam ugyanígy az öntözőrendszert, és zöldebb a füvük mint valaha.

Szerény véleményem az, hogy a jó beállítást úgy kell kitapasztalni mindenkinek, nehéz általánosítani.

Nálam még pl. az is problémát okoz, hogy az egyik körön van olyan fej is, ami árnyékos helyet locsol, meg olyan is, ami nagyon napos, szeles helyet. Erre már talán a kiépítéskor is figyelni kellett volna, mert az öntözési időt így nehéz jól beállítani, mert az árnyékos hely még kétnaponta való öntözés esetén sem akar kiszáradni, mindig nedve a talaj.

 

Köszi mindenkinek a tanácsokat, én is igyekszem megosztani a tapasztalataimat!

Előzmény: LRNELSON (4420)
kertszerviz Creative Commons License 2008.09.03 0 0 4421

Egyetértek mind az anyag, mind az öntözés kapcsán. Ezen felül elfogadhatónak tartom a mélyebben gyökeredző öntözés gondolatát is.  Arany középút.

 

Az önképzés pedig fontos, nagyon sok a hiányosság a piacon a kóklerekről nem is beszélve, ahol belép a lehúzás is, mint tényező. Nagyon sokan a termékük csapdájában vannak, mert az pl., hogy azért fizessen a megbízó 1 mágnesszeleppel többet -mint 'mesterszelep' - mert a többi szelep nem alkalmas a feladatra, átereszt, elfogadhatatlan számomra. Másoknak természetes... És még lehetne sorolni.

 

Ma reggel kicsit tele van a csupor a kertépítés 'szépségeivel', s ebbe ezek is belejátszanak.

 

További szép napot mindenkinek!

 

 

Üdv, Kertszerviz

Előzmény: LRNELSON (4420)
LRNELSON Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4420

Lám, mit tesz az önképzés!

 

Jó, közérthető az anyag (Lehet, hogy a szakmérnökijéből származik, azt hiszem ilyen témából írta?).

 

Én mégis a napi kisadagú öntözés mellett tenném le a voksom:

1. Agyag talajon kicsi a beszivárgás mértéke, nincs értelme a napi többszöri kijuttatásnak, majd várakozásnak.

2. Homok talajon kicsi a tározás, nem szabad sok vizet kijuttatni.

3. A házak körül egy mesterséges talajszerkezet van, alul az építkezésben agyontömörített réteggel, felül egy vékony földrkéreggel. A több napos vízadag könnyen befullaszthatja a növénykéket.

4. Hazánkban gyakran előfordulnak nyáron is nagyobb esők, melyek elfolynak, ha telített a talaj öntözővízzel.

5. Cél növénykéink szeretik a kis energiával kötött, gravitációs vizet (ezért is öntöznek fóliasátrakban akár 20 alkalommal is naponta).

6. A napi öntözés hűti a házat, növénykéinket.

7. A napi öntözés tisztítja növénykéink levelét.

 

Szóval nálam naponta mennek a szórófejek.

 

Mikor az éjszakai hőmérséklet 20 C felett volt, akkor este-reggel öntöztem.

Előzmény: kertszerviz (4419)
kertszerviz Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4419

Meghajlok véleményed nagysága előtt. :)

 

Feltettem az anyagot, szabad véleményezni. Ha nem is egy növényélettan nagydoktori anyaga, de az adhoc beálllításnál több támpontot ad.

 

Használjátok egészséggel!

 

 

Üdv, Kertszerviz

Előzmény: LRNELSON (4414)
mceely Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4418
Köszi, jól sejtettem. Akkor most egyenlőre hagyom az intervallum értéket 2-esen, és kifigyelem milyen gyakran kapcsol be. Majd jelzem az eredményt!
Előzmény: LRNELSON (4417)
LRNELSON Creative Commons License 2008.09.01 0 0 4417

A vezérlő figyeli a beállított időpontokat és ha talál egy aktuálist, indítja a beállítást függetlenül a program nevétől.

 

Tehát minden beállított időponthoz tartozó öntözés megtörténik ami az automata üzemmódba állítás után következik

Előzmény: mceely (4415)
rferi Creative Commons License 2008.09.01 0 0 4416

Hát ez abszolut nem derül ki a leírásból, ezt ki kell figyelni.

Az tény, hogy a leírás elmegy odáig, hogy példát mond neked, meg programtáblázatot tölt ki, de utána már lépésről lépésre nem azt írja le, hogy ezt a példaprogramot hogyan töltsd be a gépbe, hanem visszavált általános leírásra.

Szóval valszeg valami szoftveres írta, aki nem nagyon konyít a mindennapi élet dolgaihoz :)))

Előzmény: mceely (4415)
mceely Creative Commons License 2008.09.01 0 0 4415

Köszi. Számomra még az fura, hogy ugye ha a program automatikát átállítom, és újra automatára állítom, akkor előről kezdi a programokat (vagy nem???). Így az A és a B programog is előről kezdi, vagy ha az A-t nem piszkáltam, és csak a B-n állítottam, akkor csak azt kezdi majd el???

Hát nem túl egyértelmű...

Előzmény: rferi (4413)
LRNELSON Creative Commons License 2008.09.01 0 0 4414

Kisvadász nagyon lelkes, de a növényélettan olyan messze esik tőle, mint Makó Jeruzsálemtől.

Szóval: hol az az anyag?

rferi Creative Commons License 2008.09.01 0 0 4413

16. oldal alja: A program páros napokon, C program páratlanokon öntöz.Ennek megfelelően töltötték ki a példaprogramtáblázatot is.

 

De van azért némi zavar a leírásban, mert amikor az 1-31 napos intervallumról beszél, több helyen, többféleképpen érthető szöveget ír le.

A táblázatban azonban a minden második naphoz 2-t írt be, szóval revideálom amit előbb írtam, valszeg ez a jó, és a szövegek félreérthetőek.

Előzmény: mceely (4409)
rferi Creative Commons License 2008.09.01 0 0 4412

És azt veszem ki belőle, hogy ha azt akarod, hogy az egyik kör(ök) egyik napon, másik kör(ök) másik napon menjenek, akkor ennél az intervallumos játéknál külön add meg az A, B, C programra vonatkozóan.

Tehát ma megadod az A-ra, holnap meg a B-re. Sztem eztán a két program nem azonos napokon fog locsolni.

Előzmény: mceely (4409)
rferi Creative Commons License 2008.09.01 0 0 4411

Most megnéztem a leírást, és eszerint ha minden másnap akarsz öntözni, akkor a naptáras történetnél (ahol 1-31 napot lehet megadni a +- gombokkal a két naptárfigura közt) egyet kéne beállítanod.

Mert azt mondja, hogy az ott beállított számértéknyi _szünetet_ tart. Tehát egyik nap locsol, majd szünet, majd locsol.

Előzmény: mceely (4409)
kertszerviz Creative Commons License 2008.09.01 0 0 4410
Szerintem ismered is... :) A kisvadász aktív ebben.
Előzmény: LRNELSON (4407)
mceely Creative Commons License 2008.08.31 0 0 4409

Hát tényleg baleknak tűnhetek, de az én automatikám (Hunter EC) nem tudja ezt. A vízcseppes beállítás után a nyíllal egyből az 1-31 nap közötti intervallum beállítására ugrik. A leírásában szó sincs a páros-páratlan napokról. Így aztán még azon is töröm a fejem, hogy az hogyan állítható be, hogy az egyik kör pl. az egyik napon menjen, a másik kör (pl. B program) a másik napon. A vízcseppekkel igaz lehet a napokat állítani, de az sehogysem fogja jól kiadni, mert pl. ha 2., 4., 6. napokra állítom, a locsolást, akkor sem a 7., sem utána az 1. napon nem fog locsolni, így mindjár két nap lesz a szünet.

A dátumnál nálam a pontos dátumot nem lehet beállítani, csak hogy a hét hányadik napja.

Tehát feladták a leckét...

 

Előzmény: Csapszi (4408)
Csapszi Creative Commons License 2008.08.31 0 0 4408

Eltekered az öntözési napok állásba a forgatható kapcsolót, aztán a jobbra nyilat végégnyomkodod a napokon, ezután következik a páros és páratlan variáció.

A dátumot állítsd be!

 

A magyar leírás 8. oldalán megtalálod egyébként!

 

Előzmény: mceely (4406)
LRNELSON Creative Commons License 2008.08.31 0 0 4407
Tűkön ülve várom ezt az értekezést!
Előzmény: kertszerviz (4404)
mceely Creative Commons License 2008.08.30 0 0 4406
Szia! Akárhogy nézem, de nekem a napok állítása után a nyíl gommbal az intervallum állítása jön be az automatikán, nem akar előbújni a páros/páratlan dolog. Ötleted esetleg?
Előzmény: kertszerviz (4404)
Shoterq Creative Commons License 2008.08.30 0 0 4405
Kár, hogy 270'-os nincs fix fejben :( (ha a többit megcsinálták 90,180,360 az miért nem ment)
rotátot nekem nem jó, mert max 4,5-5m a legnagyobb távolság ahova szórni kellene, meg a szórás képe sem igazán tetszik!

Köszi a sok segítséget!
Üdv.
Előzmény: kertszerviz (4402)
kertszerviz Creative Commons License 2008.08.29 0 0 4404

Szia!

 

A minden nap az alapfelállás, kevesen térnek el tőle. A nem minden napos öntözés egy sok tényezős folyamat eredménye lehet. A napi vízigény 2-4 mm átlagosan 20 C átlaghőmérséklet esetén. Amennyiben ez emelkedik ezt is emelni kell. Az, hogy ezt a vizet 2-3-4 napra kijuttatni egyszerre lehet-e a talaj befolyásolja, ami nagyon változó. A kijutattatást a ráta alapján lehet beállítani a vezérlőn. Erre felteszek majd egy cikket abszolút tudományos alapon.

 

Üdv, Kertszerviz

 

Előzmény: mceely (4403)
mceely Creative Commons License 2008.08.29 0 0 4403

Köszi a segítséget, ránézek majd este a beállításra.

Igazából a fűápolás topikon ébresztettek rá, hogy nem kell mindennap öntözni, csak nekem a nagyeszű "kertészem" mindennapos locsolásra állította be, ezért kezdtem el én próbálkozni. Nyáron, agyagos talajon, 180 fokban forgó rotátoros részen a minden másnapi a jó öntözési beállítás szerinted?

Ha esetleg tudsz róla, hogy a csapatotok valamikor Nagykanizsa, Nagyrécse felé jár, szívesen venném (persze nem ingyen), ha átnéznék a kertet és a beállításokat, biztosan ellátnának hasznos tanácsokkal is. Mert ahogy a neten látom, tele vagytok szakikkal, ez nekem kész kánaán :))

 

Üdv, Mceely

Előzmény: kertszerviz (4401)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!