Keresés

Részletes keresés

Szkapi Creative Commons License 2010.08.16 0 0 9336

Sziasztok!

 

Ha fel szeretném méretni, hogy mennyiért lehetne nálunk kutat fúrni, hogyan álljak neki? Egyáltalán hogyan mérik azt fel a hozzáértők, hogy várhatóan milyen mélyen van víz, és a terület mely részén kell fúrni?

Visszaolvastam picit a fórumban, 7-15eFt körül láttam az árakat szórni. Veszprémben lakunk, tehát biztos hogy kővel is találkozna a fúrófej...

Kellemetlen lenne úgy nekiállni, hogy az csak mennek a méterek, és kitudja mekkora lesz a számla vége.

Ez a hajlékony varázspálcás módszer egyébként mennyire valós dolog. Hozzá nem értőként, hááát eléggé kicsit humbugnak tűnik.

 

A kút egyébként mintegy 450nm pázsit és a kapcsolódó kis veteményes öntözését kellene kiszolgálja.

 

Köszönöm előre is a segítő infókat!

gamate Creative Commons License 2010.08.16 0 0 9335
Miért van ez, hogy nem megy el a hozzászólás, utána meg kétszer is megjelenik????
Előzmény: gamate (9334)
gamate Creative Commons License 2010.08.16 0 0 9334
Üdv!

Valóban lehet, hogy találkoztunk, de így a nick-ek mögül elég nehéz azonosítanunk egymást...

Én egy kicsit máshogy gondolom ezt az először gyakorlatot, majd elméletet módszert.

Tanár-ember lévén én hasznosabbnak látom, ha az elméletet és a gyakorlatot párhuzamosan oktatják, hiszen így egymást erősítik...

Azt pedig egyik oktatásra-jelenkező sem tudta, hogy a gyakorlati oktatás "helyett" vállalkozói ismereteket oktatnak.

A képzést szervezők mentségére legyen mondva, hogy a minisztériumban valamilyen irodista kitalálta, hogy ezt a szakmát hány órában kell oktatni, és ebből hány százalék a szakmai és hány százalék az általános tantárgy.
Így fordulhatott elő, hogy a hidrogeológia nem, viszont a vállalkozói ismeretek vizsgatantárgy lett. !!??!!

Persze hígul a szakma, ha vannak olyanok (és vannak) akik csak a papírra hajtanak, nem a tudásra.

Én próbáltam több helyre is elszegődni, úgy, hogy egy fillér fizetést sem kérnék, csak tanulóként melóznék, mégsem sikerült. Egy esetleges ellenőrzésnél nehéz védeni a dolgot, hogy én csak tanulóként vagyok a helyszínen, nem feketemunkásként.
Így kénytelen leszek sok-sok bukdácsolással magam rájönni jó néhány dologra...

Jószerencsét!
Előzmény: kosztoglotov (9331)
gamate Creative Commons License 2010.08.16 0 0 9333
Üdv!

Én egy kicsit máshogy gondolom ezt az először gyakorlatot, majd elméletet módszert.

Tanár-ember lévén én hasznosabbnak látom, ha az elméletet és a gyakorlatot párhuzamosan oktatják, hiszen így egymást erősítik...

Azt pedig egyik oktatásra-jelenkező sem tudta, hogy a gyakorlati oktatás "helyett" vállalkozói ismereteket oktatnak.

A képzést szervezők mentségére legyen mondva, hogy a minisztériumban valamilyen irodista kitalálta, hogy ezt a szakmát hány órában kell oktatni, és ebből hány százalék a szakmai és hány százalék az általános tantárgy.
Így fordulhatott elő, hogy a hidrogeológia nem, viszont a vállalkozói ismeretek vizsgatantárgy lett. !!??!!

Persze hígul a szakma, ha vannak olyanok (és vannak) akik csak a papírra hajtanak, nem a tudásra.

Én próbáltam több helyre is elszegődni, úgy, hogy egy fillér fizetést sem kérnék, csak tanulóként melóznék, mégsem sikerült. Egy esetleges ellenőrzésnél nehéz védeni a dolgot, hogy én csak tanulóként vagyok a helyszínen, nem feketemunkásként.
Így kénytelen leszek sok-sok bugdácsolással magam rájönni jónéhány dologra...

Jószerencsét!
Előzmény: kosztoglotov (9331)
kosztoglotov Creative Commons License 2010.08.15 0 0 9332
Helló!

Én azért hosszútávon nem vagyok annyira borulátó, mint Freddy4 kolléga, szerintem kiforrja magát ez a dolog, csak lehet, hogy mi már nem érjük meg.
Hosszú távon nem mehet ez a kupleráj ami ebben az országban van, az utóbbi időben (mondjuk 10 évvel ezelőtthöz képest) egyre többen engedélyeztetik a kisebb kutakat is, kérnek számlát, stb.

Persze mindig lesz annyi feketemunka, amennyi ellátja azokat akik hétvégenként, félig-meddig hobbyból, vagy nyudíjkiegészítésként furkálnak, ez szerintem nem is baj, ennek nincs nagy hatása a piacra, viszont az illető megélhetését jelentheti.

Aki viszont több géppel, alkalmazottakkal dolgozik, egyre kevésbé tud megmaradni a teljesen fekete zónában, mert nem lesz elég munkája, viszont ahogy szürkítí-fehéríti a céget, úgy lesz kénytelen emelni az árait.

Szóval bizakodjunk, és főleg ne siessünk meghalni, akkor még láthatjuk a szép jövőt!

Üdv
Kosztoglotov
Előzmény: mágus67 (9323)
kosztoglotov Creative Commons License 2010.08.15 0 0 9331
Szia!

Ezek szerint találkoztunk már személyesen is, ott voltam a vizsgán.
Azt viszont pont nem láttam, amikor az éppen vizsgázó hallgató észlelvén, hogy az előrehaladáshoz képest kevés furadék jön föl, megjáratta fel-le a szerszámot, így a felboltozódott kb. vödörnyi enyhén nedves kőport egyszerre kifújatta a lyukból, beterítve a vizsgabizottságot. Mikor visszaértem, akkor mesélték, hogy: na ezt sajnálhatod hogy nem láttad!

Egyébként ugyanezt írtam én is amit Te, hogy így ez a tanfolyam arra jó csak, azt megmutatni, hogy mennyi mindent nem tud az átlag tanuló.
Talán némi gyakorlati előképzés után több értelme lenne az elméletnek.

Ezt ne úgy értelmezd, és Mágus67 se, hogy én most fikázom a végzettségeteket, vagy a tudásotokat, inkább valami olyasmit értek alatta, hogy ugyanennyi idővel, tanulással és fáradsággal hasznosíthatóbb ismeretekre is szert lehetett volna tenni, ha a tanulónak van egy kis előzetes gyakorlata, akár céges alkalmazottként, akár feketefúrósként.
Magyarán, ha úgy kell beülnöd a padba, hogy fogalmad sincs az egészről, akkor kérdezni sem tudsz a tanártól semmit.

Ezért én azt szoktam javasolni, aki ezzel szeretne foglalkozni, a tanfolyam előtt legalább pár hónapra menjen el alkalmazottként kútfúróhoz, fúrós céghez, rengeteg kínlódást meg tud vele spórolni.
Aki figyel, kérdez, lelkiismeretes, az tud hosszú távon előbbre jutni ebben a szakmában is.
Sok sikert, és Jószerencsét!


Előzmény: gamate (9324)
kneissl Creative Commons License 2010.08.15 0 0 9330
Gyerekkoromban párszor ittam "cseviccét".
Elég érdekes színe volt 2-3 naposan, de ízre akkor is jó volt...
Előzmény: Törölt nick (9327)
kneissl Creative Commons License 2010.08.15 0 0 9329
Freddy Mester !

Solymáron a Kút utcának bármi köze van valami kúthoz?
Mostanában csak kék "csapok" vannak pár utcasarkon...
Előzmény: Törölt nick (9327)
K.Árpi Creative Commons License 2010.08.15 0 0 9328
Helló Freddy4!
Köszönöm az információkat, ez nagy segítség mert már régóta ígérgetem az ügyfélnek hogy lesz kútja. Köszönöm! Jó szerencsét!
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.15 0 0 9327
Helló   K.Árpi !      Még annyit szeretnék hozzáfűzni az előzőleg leirtakhoz, hogy előfordulhat, hogy az általad furandó kútból savanyúvizet fogsz szivattyúzni. Ugyanis abban a térségben a vulkanikus kőzetek repedéseiben és azok réteghatáraiban sok helyen kicsapódtak a magas kéntartalmú ásványi sók, amelyek óldódhattak a szivárgó és vándorló vizekben, ezért nagy sansza van a hidrogénkarbonátos kénes  (büdös) és savanyúvizek előfordulásának. Lásd: -  a Csevicei források, stb. Jószerencsét !
Előzmény: K.Árpi (9325)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.15 0 0 9326

Helló    K.Árpi !       

 

Megnéztem Parádsasvár vizbeszerzési lehetőségeit, nemsok támpont van sajnos, de van. Pld.:   a közkút a faluban  -52,0 m. mélységű, amely  35 liter vizet ad percenként és 10 C -fokos. Itt a nyugalmi vizszint  -14,0 m.    A Csevice Telep  1 sz. kútja :  -64,5 méter mély, itt a szűrőzés  -6,5 m.  és  -57,5 m. között van 2 szakaszban.  Ez a Tengerszint felett 321,0 m. -en van.    A Csevice  2. sz. kútja  -29,0 m. mély, a szűrőzés  -6,0 m. és  -29,0 m. között van, szintén  2 szakaszban. Ez a tegerszint felett 317,0 m. -en van.    A Csevice 3 sz. kútja  -16,0 m. mélységű és -9,0 m. -től van szűrőzve  -14,0 m. -ig, a teg.szint:  306,0 m. Ezen kutaknak a vizhozama: 15  és  40 liter között van percenként és  10  -  12 C -fokosak.

 

A várható fúrási rétegek sajnos nincsenek megadva, de az alábbiakra lehet számitani:  a település ugye a Mátra hegység Északi oldalán, Galyatető -től keletre a Parád -i fennsikon helyezkedik el főldrajzilag. Mivel a Mátra vulkanikus képződményű, ezért kőzetei is ennek megfelelően nagyon kemények és szivósak. Az uralkodó kőzet, az andezit és a bazalt, - és ezek formációi. Riolitok, dácitok és ezek tufás változatai. A hegyszegélyeken pedig agyagos és homokos - márgás öszletek vannak. Ezek alapján a vizadó rétegek a keménykőzetek repedéseiből, görgeteiből és a hólyagos tufákból várható. Egyébbként a vulkánosság az Eocén időszakban kezdődött és a Miocén korban fejeződött be, amely emberi időben mérve kb. :  15  -  25 millió évet jelent. Röviden egyenlőre ennyit erről, jó kútfúrást kivánok és   Jószerencsét !

Előzmény: K.Árpi (9325)
K.Árpi Creative Commons License 2010.08.15 0 0 9325
Helló Freddy4!
Két településsel kapcsolatban szeretnék kérdezni : az egyik Parádsasvár, a másik Ócsa. Ha van bármilyen információ talajszerkezettel, vízadóréteggel kapcsolatban, azt előre is köszönöm szépen.
gamate Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9324
Üdv Mindenkinek!

Én is a vizsgázók között voltam, ha a telephelyed a szoborpark közelében van...
Köszönjük a lehetőséget!

Én a több hónapos oktatásból egy dolgot tanultam meg igazán: hogy milyen keveset tudok.

Volt a csoporttársak között olyan, aki nagyon félvállról vette a dolgot, és a vizsgán is úgy kellett átrugdosni, de ne felejtsük el azt sem, hogy az ügyeletes sebész is lehet, hogy csak kettessel ment át, mégis műt, és szinte mindenki félistenként tiszteli....

A SZAKMAI ALÁZAT csodákra képes minden területen, és ez nem képzés, hanem EMBER függő.

gamate
Előzmény: kosztoglotov (9309)
mágus67 Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9323
üdv mindenki tisztelt freddy 4 van benne igazság amit irtok meg nemis.
igazság hogy aki megszerzi az a bizonyos továbbképzést abban a reményben teszi ,hogy tisztességesen tudjon dolgozni akár tákolt a gép akár nem .
egyébként énis ebbe a kategóriába tartozom, vizsgám is van tákolmányom is van, meg engedéjem is van rá. ....
azt gondolom inkább azokverik le az árakat akinek semmije sincs mit tud veszíteni
1 egyszerű szabálysértésen kívűl???? lehet hogy nekik van igazuk.. sőtt biztos
jószerencsét
Előzmény: Törölt nick (9319)
mágus67 Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9322
üdv íbax freddy 4nek nyugodtan elhiheted amit mond nem a szivattyúval van gondod
max esetleg rosszul van szerelve ezalatt tnem megfelelő tömitetlenséget értek.
én megkérném a fúróst mutassa meg mit tud akút legfeljebb a kiszálást fizezsd ki neki
mivel az idő meg az üzemanyag nem ingyen van
Előzmény: Törölt nick (9305)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9321

Szia   Lalibátyó !

 

Nagyon jól emlékszem a  "Leanderek királynőjére " ,  Andreára, hiszen Ő hivta fel a figyelmemet többek között Amalfi -ra. Ezúton is köszönöm Neki, mert Amalfi  1 Ékszerdoboz, igazán. Lali Te  1 igazán szerencsés ember vagy, hogy láthattad az Ő meseszép kertjét és megismerhetted ezáltal Őt is személyesen. Jó pihenést és  Jószerencsét !

Előzmény: Törölt nick (9320)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9320

Jószerencsét Freddy4!

Én csak tippeltem a gatyafelkötést illetően de ezek szerint jól. Kézeld ma látogatóban voltam és ha még emléxel egy kedves fórumtársra a "Leanderek Királynőjére" akkor tudod is hogy kinél. Hát nem túlzás a jelző, számtalan csodaszép növényt láttam. Káprázatos az a kert, látszik a gondos hozzáértő munka.

További szép estét !

 

Előzmény: Törölt nick (9318)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9319

Jószerencsét    Kosztoglogov !

 

Én is max. egyetértek szavaiddal, a  "továbbképzési bizniszt" illetően. Sajnos ez a mai  "Magyar valóság show" ! Ebben a fúrcsa helyzetben az még a szomorú és elkeseritő, hogy folyamatosan jönnek majd ezek az igazából szakképzetlen "szakemberek", mindenféle házilag tákólt ócskavasakkal, lobogtatva a  2.500 méteres bizonyitványukat és fillérekért megpróbálják eladni magukat a kedves megrendelőknek. Ezáltal, a régi komoly igazi nagytudású szakemberek és mesterek a sok milliós gépeikkel és vállalkozásaikkal válsághelyzetbe kerülnek. Nagyon sok példát tudnék erre felhozni, de ez a topik nem az  "antireklám" helye !  Szép estét és  Üdv.

Előzmény: kosztoglotov (9309)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9318

Jószerencsét    Lalibátyó !     

 

Valóban, Veszprém - Kádártán felköthetik a gatyát a vállalkozó szellemű kútfúrók. Mert itt már pár méter után muglis görgeteges murvás mészkő van, majd pedig a dolomit az alaphegység, amely ugye nagyon szivós kőzet és nehezen fúrható. Még szerencse, hogy már  -18,0 méter körül már van vizadó réteg, kb. 25 liter/perces hozammal. Az un. vad vizek, a karszt pedig kb.  a térszinttől függően,   -55,0 m. -  és  -65,0 m. között vannak. ( Bf.  203,5 m. )  De itt aztán van viz doszt, akár  1.000 liter is percenként. A vizszintek is nagyon barátiak, hiszen majdnem pozitiv a nyugalmi, az üzemi is csak pár méter mélyen van, -  és  12 C -fokos a viz.

 

Itt tehát már több becsülete és értéke van a kútnak, mint pld. ott, ahol csak úgy napközben  "beugranak"  a kútfúrók, -  és amire megérkezik a gazda, akkor már készen is van a  -7,0 m. mélységű kút,  3 méter vizoszloppal és elhitetik a tulajjal, hogy 3.000 liter vize van óránként. Persze ott Kádártán  a bukszát is nagyon kikell nyitni ám elszámoláskor a kedves megrendelőnek, mert ott komoly kőltségek is várhatóak a kivitelezés során.  További kellemes pihenést és szép estét kivánok !   Üdv.

Előzmény: Törölt nick (9317)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9317

Üdv !

Lehet a gatyát felkötni itt azt hiszem :)

Előzmény: Törölt nick (9315)
Barret02 Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9314
És az üzemi vízszint csökkenése drasztikusan visszaveszi a szivattyú teljesítményét.(Ezért nem levegősödik le )
3 méter üzemi vízszint mellett lehet hogy a dupláját is tudná.
Előzmény: Barret02 (9313)
Barret02 Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9313
Ha kevés a vízhozam,mindegy mivel emeli ki...
Annyi vize lesz,amit a kút tud.
Előzmény: Törölt nick (9311)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9312

Helló   Grimmcsalád !     

 

Nagyon szivesen, örülök, hogy segithettem. Kellemes és szép hétvégét kivánok ! Üdv.

Előzmény: Törölt nick (9311)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9311

Bocsi, hogy belepofázok! Csak a megfigyelésemet adnám hozzá ehhez a kialakult szivatyúproblémához. Van egy pedrolo PQm 60-as 370 W-os szivatyúm ami 6 méter 32-es kpe szívószárral 2000 litert tud szabad kifolyással. Lehet, hogy hosszútávon az olcsó szivatyú a drága?

 

 

Fredy Úrnak lentebb már megköszöntem a segítséget de lehet nem láttad a távolléted miatt, ezért mégegyszer köszi a Kimleieket!

nopánick Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9310
HA a víz nem fogy el a kútból, tartós locsolás közben sem,
akkor értelemszerűen a szivattyú a gyenge láncszem....


A szivattyúhoz van adattábla/adatlap!
Amin/amiben tessék végre megnézni, hogy a
0,20-0,25 MPa nyomáshoz mekkora hozam tartozik!

Az a 20 méter slaug, amit emlegetsz , szerintem
nem igazán tétel, szivattyú terhelés szempontból.

Van az adatok között (vélhetően) egy másik
adatpár is...a szívómélységhez tartozó hozam
Bár ennek 6-7 méter szívómélységig, normális
cucc esetén, nincs túl nagy jelentősége.
Előzmény: ibax (9308)
kosztoglotov Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9309
Jószerencsét Freddy!
Teljesen egyetértek a "szakképzési biznisz" kapcsán leírtakkal. Tavasszal beszélgettem pár szót a nálunk vizsgázó hallgatókkal, és meglepett, hogy a 25-30 fős évfolyamból kb. 3-4 a cégek által beiskolázottak száma, a többiek mind egyénileg jelentkeztek.
Ez az arány 10-15 éve pont fordított volt.
Tehát a tanulók túlnyomó része legfeljebb bámészkodóként látott fúrást, csupán néhányan dolgoztak cégnél, valamivel többen pedig fúrtak ezelőtt is, feketén.
Ez a túlnyomó többség a munkanélküliség és a felvett hitelek miatti szorult helyzetében reménykedik abban hogy egy biztos megélhetést jelentő szakmához jut, ezért kuporgatja össze a nem kevés pénzt a tanfolyamra, és csak utána szembesül a szakma buktatóival, és megy el a kedve az egésztől.

Magyarán szerintem a képzésben részesülők kétharmadának ez csak pénzkidobás, a tanfolyamszervezőknek persze üzlet, és a statisztikákban is jól mutat a rengeteg átképzés.
A tanfolyamszervező persze azt mondja, felnőtt emberekről lévén szó, mindenki arra költi a pénzét, amire akarja, és ebben igaza is van.
De ez így mégsem igazán jó. Hogy mi lenne a jó megoldás, azt én sem tudom.

Ja, mielőtt én is be lennék sorolva a "szegénység vámszedői" közé: a vizsga helyszínének és a gépeknek a biztosításáért nem kértem és nem is kaptam semmit, a vizsgáztató tanár a régi barátságunkra tekintettel kért erre a szívességre, mivel az eredetileg leszervezett gyakorlati vizsgahelyen valami gond adódott.
Üdv
Kosztoglotov
Előzmény: Törölt nick (9302)
ibax Creative Commons License 2010.08.14 0 0 9308
Hali,

Sajnos nem voltam jelen a kútfúráskor, mert napközben jöttek ki a kútfúrók, én dolgoztam, feleségem meg annyira nem figyelte :)

Igazából arra lettem volna kíváncsi, hogy egy ilyen szivattyúval ez a teljesítmény elfogadható e? Mert biztos lehetne több vizet is kihozni, de talán ahhoz nagyobb teljesítményü szivattyú kellene, ami nagyobb hanggal járna, és nagyobb áramfogyasztással. És több helyet is vonna el az amúgy is kicsi kertemből :)
Ergó, talán ugyanott lennék...

Ha ez a nagy általánosság az ilyen kutak, vízoszlopmagasság, szivattyú esetében, akkor elégedett vagyok...

Nem értek hozzá nyilván, de tök jól hangzott a 3000 liter / óra :)
Előzmény: Törölt nick (9305)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.13 0 0 9307

Helló  !      Egy tartós szivattyúzás közbeni  "üzemi vizszintmérés"  biztos választ adna, a felmerült problémákra. Amelyet egyébbként a kútfúrónak elkellett végeznie igazából.

Előzmény: ibax (9304)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.13 0 0 9306

Jószerencsét Freddy4 !

Épp a hirdetéseket böngészgettem és nagyon sok eladó kútfúró masinát láttam, az egész kezdetlegestől a félprofi vagy gyári gépekig. Pedig ahogy Che. fórumtárs mondta nem kellene leírni még a szezont. - lehet ő tud valamit ?

Igen, jó üzlet a "képzés". Nagyon sok vállakozás van erre szakosodva és azért mert nem nézi meg állam bácsi hogy mire is költi a pénzt. Gyakorlatilag ezek egytől egyig papírgyárak ahová eljárogatnak az emberek aztán kapnak OKJ bizonyítványt arról amihez fogalmuk sincs. Egykor én is jártam ilyenbe és olyan ...ügyintéző lettem (vagy 50 másik emberrel együtt) Aki még egy formanyomtatványt sem látott, nem hogy megtanulta volna kitölteni. Azt mondták majd megtanulod ha dolgozol vele. Nevetséges szerintem. Elég csak a mai diplomásokat megnézni (tisztelet a kivételnek) egy csomó hasznavehetetlen szakot finanszíroznak a pénzünkből akik gyártják a diplomás munkanélkülieket.

Gondolom itt is majd olyan fúrómesterek lesznek kiképezve akiknek lesz papírjuk több ezer méterig fúrni, de olyan gépet ami ere alkalmas csak képen vagy még ott sem fognak látni. Nem tudom de a mi időnkben munka közben a mester tanította az inasokat, akik ha végig csinálták meg is tanulák a szakma minden csínját bínját. Mi pl az első nap rozsdás csavarokat pocolgattunk és válogattunk, és műhelyt nagytakarítottunk. De 4. ben már hengerfejeztük a masinákat, és akkor nem csere az újra volt a hengerfejezés.

Üdv !

Előzmény: Törölt nick (9302)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.13 0 0 9305
Helló    ibax !         Véleményem szerint a szivattyúd az megfelel az elvárásoknak, sőt ! Csúcsra járatva folyamatosan a  -7,0 m. -es szivómélységgel az a teljesitmény nagyon jónak tekinthető.  A kútfúród csak saccolta, vagy igazoltan szivattyúzta -e az általa átadott kúttal kapcsolatos vizhozamokat és információkat ?  Magyarul, láttad e azt ?
Előzmény: ibax (9303)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!