Keresés

Részletes keresés

motav Creative Commons License 2007.12.03 0 0 884

Szia Tibor!

Gondoltam, hogy lesz észrevételed! Aminek nagyon örülök!

Annak kevésébe, hogy valamivel megbántottalak...

A besorolásokat illetően tudásom szerint igyekeztem utalni arra, hogy többféle besorolás létezik, átlinkelléssel jeleztem, ha máshol alfajként tartják nyilván az adott fajt.

Az alternatív magyar neveket is felsoroltam a leírásokban. A Serinus pusilus-al /Aranyhomlokú pinty/ elnevezésével kapcsolatosan: azzal a logikával próbáltam haladni, hogy lehetőleg minden serinus a csicsörke nevet viselje.

Tudom, hogy ez a megoldás sem üdvözítő, ezért készítettem az oldalhoz egy "szinonima szótárt" is.

Küldök egy mailt, hogy egyértelműbb legyen mit fecsegek itt össze.

Előzmény: madarbarat (883)
madarbarat Creative Commons License 2007.12.02 0 0 883
 
Persze mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja, én a lexikonban ezt és a többi vitatott dolgot is úgy próbáltam megjeleníteni, hogy abból kitűnjék: előfordulhat már elgondolás is a besorolást illetően
 
Serinus citrinelloides has been split into 2 species
Serinus frontalis
Serinus citrinelloides
      Serinus citrinelloides
         Serinus citrinelloides citrinelloides
         Serinus citrinelloides kikuyensis
         Serinus citrinelloides martinsi
      Serinus hypostictus
         Serinus hypostictus hypostictus
         Serinus hypostictus brittoni
És, aminek van már magyar neve, azt csak megfelelő indokkal célszerű új néven listázni - például ez a tündéri csicsörke aranyhomlokú pinty néven szerepel a magyar szakirodalomban, s én a lexikonban is bátorkodtam ekként nevezni.
madarbarat Creative Commons License 2007.12.02 0 0 882

Megnéztem.

Mit mondjak?

Egy kicsit rosszul esik.

 

Előzmény: motav (881)
motav Creative Commons License 2007.12.02 0 0 881

Készítettem a kedvenceimről egy oldalt.

Kérlek nézzétek meg!

 

http://csicsorke.diszmadarinfo.hu

 

 

madarbarat Creative Commons License 2007.11.26 0 0 880

Valódi szenzáció, amire barátom, Szőcs Béla hívta fel a figyelmet:

a Nagykanizsához közeli mórichelyi halastavak halőre, Simon Zsolt nem akart hinni a szemének, amikor 2007. november 23-án egy rózsás gödényt látott meg az egyik rábízott halatavan.

Ez a madárfaj Európában az állatkerteken kívül legfeljebb Görögországban és a törököknél mutatkozik, nálunk 200 évvel ezelőtt költött.

A kivételes jelenségről a Független Hírügynökség jelentetett meg fényképpel illusztrált tudósítást: http://www.hirado.hu/cikk.php?id=245237

madarbarat Creative Commons License 2007.11.26 0 0 879

A hétvégi Vadlúd sokadalom alkalmából a 6-7 ezer érdeklődő mintegy 20 ezer vetési lúdat és nagy liliket számolt meg a tatai Öreg-tavon. Mindkét faj nálunk megjelenő példányai főleg Skandináviában, illetve Oroszország sarkvidéki területein fészkel.

A fagyok beálltával érkeznek csapataik Magyarországra, s a szabad vizeken éjszakázva vészelik át a telet.

Napkeltekor a környező mezőkre repülnek, ahol fűvel és az őszi vetés csíráival táplálkoznak. Dél tájt nagyobb csapataik kis időre újból felkeresik a nyilt vizeket, hogy igyanak, majd este újra a vizek felé veszik az irányt. Ezeknek a húzásnak nevezett a nagy repüléseknek jellegzetes hangja van és a látvány frenetikus.

Az évről évre megrendezésre kerülő Vadlúd sokadalom alkalmából 2007-ben 3 különleges fajt is azonosítottak 

- vörösnyakú ludat (9db), amelyek a szibériai tundráról érkeztek

-  1 példány örvös és

- 1 példányapácalúdat.

A feltételezések szerint az utóbbi ritkaságok eredetileg a Benelux államok területére indultak, de a nagy lilikek tömegébe keveredve elveszítették társaikat. 

A libák mellett több ezer tőkés récét, csörgő és fütyülő récét figyeltek meg a 2007. évi sokadalom madarászai.  Sőt! láthattak nagy kócsagot, szürke gémet, és rengeteg sirályt.

A tatai Öreg-tavon telente tartózkodó mintegy 30 ezer szárnyas mellett természetesen a Balaton, a Velencei és a Fertő-tó, a hortobágyi, a nagy kiterjedésű Szeged környéki halastavak, a szegedi Fehér-tó és a Szegedi-Fertő is számos északról érkező madárvendégnek nyújt védelmet.

Azt is érdemes tudni, hogy nagyon kemény telek alkalmából délebbre húzódnak ezek a vonuló madarak. 

Forrás:

http://www.fn.hu/gazdasag/0711/megszalltak_libak_tatat_176972.php

madarbarat Creative Commons License 2007.11.20 0 0 878

Az állatok az életükkel fizetnek

A vízbe került olaj és a mentés során használt toxikus anyagok közvetlen hatásaként hetek alatt madarak, delfinek, fókák, kagylók, halak tömegei pusztulnak el. A korábbi esetek analógiái alapján azonban a mostani szennyezés még legalább öt-tíz évig érezteti hatását – tudtuk meg Kiss Mónikától, a WWF Magyarország kommunikációs szakemberétől. Ha a „mérgek” nem okoznak azonnali pusztulást, felhalmozódnak a tengeri élőlények szervezetében, és terméketlenséget, vérzékenységet, idegrendszeri megbetegedéseket okoznak.

http://www.fn.hu/gazdasag/0711/igy_pusztul_fold_video_176479.php?hirlevelkatt=2007-11-20

 

 

Itt már nincs mit tenni (forrás: Greenpeace)

madarbarat Creative Commons License 2007.11.20 0 0 877

Sajnos az emberi felelőtlenségezúttal is szörnyű következményekkel járt. Ami máris tudható: 30 ezer madár pusztult el.

Képek, riport és videó:

http://www.fn.hu/gazdasag/0711/igy_pusztul_fold_video_176479.php?hirlevelkatt=2007-11-20

motav Creative Commons License 2007.11.19 0 0 876

Már aktuális, úgyhogy klikkeljetek ide ötletekért, tanácsokért, meg csak csodálkozni:

www.madareteto.lap.hu

www.madaritato.lap.hu

madarbarat Creative Commons License 2007.11.15 0 0 875

Tudjatok róla:

 

.BORDERREG {margin:2px;cursor:hand;width:'26px';height:'26px';} .BORDERMO {border:1px solid buttonshadow;border-left:1px solid buttonhighlight;border-top:1px solid buttonhighlight; margin:1px;cursor:hand;} .BORDERCLCK {border:1px solid buttonshadow;border-right:1px solid buttonhighlight;border-bottom:1px solid buttonhighlight; margin:2px;margin-bottom:0px;margin-right:0px;cursor:hand;} function MouseOverEffect() { var item = event.srcElement; if(IsValidId(item.id)){ item.className = "BORDERMO"; } } function MouseOutEffect() { var item = event.srcElement; if(IsValidId(item.id)){ item.className = "BORDERREG"; } } function MouseOverClick() { var item = event.srcElement; if(IsValidId(item.id)){ item.className = "BORDERCLCK"; } } function IsValidId(elemId) { var isValid = false; if(elemId == "contentbutton" || elemId == "attachbutton"){ isValid = true; } return isValid; }

From: birding.hu

Date: 11/15/07 18:08:20

To: madarbarat@invitel.hu

Subject: birding.hu korlevel - 2007. november

 

- birding.hu körlevél --- 2007. november -

 

 

Engedd meg, hogy a szokott módon pár sorban beszámoljunk az elmúlt hónap (október) történéseiről és egyben néhány kéréssel forduljunk feléd!

 

* Szeretettel ajánljuk figyelmedbe a 2007. november 23-25. között megrendezésre kerülő VII. Tatai Vadlúd Sokadalmat! Várhatóan e rendezvényen a teljes b.hu csapat jelen lesz, így remek alkalom nyílik a honlappal kapcsolatos eszmecserékre!

A Sokadalom részleteiről itt olvashatsz:

http://www.birding.hu/hir.do?method=view&id=91

 

* Ahhoz, hogy a honlap fejlődése (a háttérben végzett folyamatos felügyelet és karbantartás mellett) látványossá váljon, továbbra is keresünk elkötelezett támogatókat!

Magánszemélyek számára 5.000 Ft-tól, míg szervezeteknek 20.000 Ft-tól kínálunk támogatási lehetőséget. A befizetett összegről adóigazolást adunk, amely révén az adóalap is csökkenthető! További részletek:

http://www.birding.hu/hir.do?method=view&id=57

 

* Pár szóban megemlítenénk múlt havi látogatási, felhasználási eredményeinket a számok tükrében (071031):

- regisztrált felhasználók: 3.269

- havi látogatók száma (összes / napi átlag): 32.175 / 1038

- feltöltött adatok száma (hónap / összes): 1241 / 37.570

- adatforgalom: 30.20 Gb

 

* Az októberben feltöltött képekből válogatott, november folyamán látható fejléc fotósainak közreműködését ezúton is köszönjük!

- Bodzás János S. (Ritka madárfajok: királyfüzike)

- Góczán József (Ritka madárfajok: vándorfüzike)

- Török Hunor Attila (Ritka madárfajok: királyfüzike)

- Szalai Kornél (Szórványos madárfajok: hajnalmadár)

- Jerkovich István (Gyakori madárfajok: barkóscinege)

- Szerencsi Gábor (Gyakori madárfajok: karvaly)

- Zsoldos Csaba (WP madárfajai: uráli bagoly)

- Rátz Tamara (Világ madárfajai: Southern Double-collared Sunbird)

- dr. Hadarics Tibor(Egyéb állatfajok: szongáriai cselőpók)

 

* Az elmúlt hónapban honlapunk fennmaradására irányuló támogatását a következő személyeknek és szervezeteknek köszönjük:

- Laczik Dénes (Gyakori madárfajok galéria)

- Ecotours Kft.

Honlapunkon is viszontlátható sikereket kívánva, támogatásodban bízva üdvözöl a birding.hu team:

 

Horváth Gábor, Kóta András és Selmeczi Kovács Ádám - info AT birding.hu (általános információk)

 

Bodor Gábor - hotline AT birding.hu (madártani SMS forródrót /06-20-BIRDING/ és WP fajok)

Nehézy László - galeria AT birding.hu (képek, galériák)

Zalai Tamás - nomenclator AT birding.hu (MME Nomenclator Bizottság)

madarbarat Creative Commons License 2007.11.14 0 0 874

No igen! A lexikon technikai részét megcsinálta Szőcs Béla (Szöcske) és akkor szerinted van a szarka... tényleg:

szarka (Pica pica - Elster - Black-billed Magpie), v. rudas madár: 41-45 cm nagyságú, áprilisban költő, a varjúfélék családjába tartozó madarunk.

Fotó: Askar Isabekov - http://www.birds.kz/ -, Annette Cutts - http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm - és Menke Dave (FWS - http://images.fws.gov/ )

 Egész Európában általános, és gyakori az Atlasz országaiban, Ázsia nagyobbik részén, Észak-Amerika nyugati felén és Dél-Arábiában is. Feltalálja magát a félsivatagos tüskés bozótokban éppen úgy, mint a városokban.

A feltételezések szerint Kelet-Ázsiából származik és két hullámban terjedt el a világon. Az amerikai kontinensre csak a második hullámban jutott. Ott él egy alfaja, a →kaliforniai szarka, amelynek az ősei valószínűleg az elsők között telepedtek meg, s vannak rendszerezők, akik önálló fajként (P. nuttali) jegyzik.

A legelismertebb rendszerekben az alfajai:

Pica

- p. hudsonica,

- p. leucoptery,

- p. mauritanica
.

A hosszú, ércfényű farkához népmondás fűződik. S közismerten vonzódik a fényes tárgyak iránt.

A szárny is sanzsan (színjátszó).

Rendkívül elegáns, kecses madár. A csőr és a láb fekete. A sötétbarna a fej felé feketébe megy át. Másutt, mint az evezők közepe és a testoldalak a hassal együtt fehérek.

Fákra, bokrok sűrűjében, esetenként nádasban a zárt fészkét ágakból építi, s gyakran agyaggal és sárral is kitapasztja.

A fészekalja 4-7 szürkészöld tojásból áll. A fiatalok a 17-18. napon kelnek.

A hangja jellegzetes csörgés. Fogságban könnyen szelídül és klf. zörejeket gyorsan megtanul, ill. visszaad.

Tápláléka: magvak, rovarok, csigák, egerek, szívesen zsákmányol apró fiókákat is.

A gyümölcsök közül főként a szőlőt és a cseresznyét nagyon kedveli.

Ha teheti, a baromfiudvarból tojást, csibét lop.

Érdekes, hogy az észak-amerikai állomány a nagyobb kérődzők fejét és hátát is szokta tisztogatni a férgektől.

 Tojásrabló, fészekkártevő. Minthogy az állománycsökkentés nem megoldott, fokozott kártevésével kell a fácángazdálkodásban is számolni.

(evezik még apró piros szarkának, bibőkének, cserregő v. csettegő szarkának, gábornak, gáborjánnak, gébics-, kergető-, kósza- és szőri szarkának.

A szarka híres bátorságáról is. Askar Isabekov - - http://www.birds.kz/ - fotóján láthatjuk, hogy nem riad vissza nálánál erősebb, sokkal nagyobb madarakkal (gatyás ölyv) szembeszállni.

Más fajok: →kékszarka; →nagy zöld szarka; →sárgacsőrű szarka, stb.)

Előzmény: tpuppi (873)
tpuppi Creative Commons License 2007.11.12 0 0 873
Hát a madarak szeretik,de most csak verebet varjut meg szarkát láttam a környéken, és ezek se nagyon barátkozóak... A szárnyai nem voltak ezért feltételezem szöcske volt.
Előzmény: madarbarat (872)
madarbarat Creative Commons License 2007.11.11 0 0 872

Az általam ültetett kis koreai fenyőn 7 cm-es havat találtam.

A szöcske pedig nagyon is összefér a madarakkal - talán erre vonatkozólag Andrásfalvi urat kellene megkérdezni, az ő egérmadarai nyilván élénken helyeselnének. Az én beóim is ki tudtak volna a bőrükből bújni örömükben, amikor ilyesmivel megkínáltam őket.

 

sáskák és szöcskék: a szövőmadaraknak, a lágyevőknek és a díszpintyeknek a fiókák neveléséhez nagy hasznunkra lehet a zöldellő rétekről rovargyűjtő hálóval fogott sáskák és szöcskék tömege.

A rigófélék, a seregélyfélék és egyes pintyfélék vm. díszpintyek ilyen élő eleség nélkül nem hajlandóak felnevelni a fiókáikat. Érdekesség, hogy különösen a zöld színű rovarokat kedvelik. Az élő rovarok ugrólábait le kell tépnünk v. volierben szétnyitott nejlonzsákban kell felkínálnunk, hogy ne szökdösenek szét.

Ennek az →állati fehérjékben bővelkedő eleségnek nagy előnye, hogy a béltraktusukban félig emésztett zöld növényi részek is vannak. Az ember nem is gondolná

Fotó: brecsi.hu
Előzmény: tpuppi (871)
tpuppi Creative Commons License 2007.11.11 0 0 871
Ma délelőtt egy szép zöld szöcskét találtam az általam ültetet fenyőn, de azt is megmentésre itéltem, mintha enné a paprikámat amit neki adtam.
Madarak és szöcskék tudom nem, férnek meg minta politikában a F.. és M.. .!!!
madarbarat Creative Commons License 2007.11.11 0 0 870

Jó egy esztendeje kértem segítséget az indiai Sujan Chatterjee-től a lexikon illusztrálásához, akkor sajnos azt írta, hogy ingyen nem tud segíteni. Most kaptam tőle egy levelet, amely valamelyest módosít a hozzáálláson:

 

Dear Madarbarat,
We are happy to present to you www.eastindiabirding.com website. this will be our new birding website.
still needs a bit of tinkering & a few more pages

Sujan Chatterjee
www.eastindiabirding.com
www.kolkatabirds.com
www.helptourism.com

 

Ami magyarul kb. ennyit tesz:

 

Kedves Madarbarat,
Boldogok vagyunk, hogy jelentkezünk neked, www.eastindiabirding.com honlappal. ez az új madarászó honlapunk lesz.
Még mindig szüksége van abból egy kevésre, dolgozik a munkáján?

 

Minden esetre érdemes bekukkantani a weblapokra! Profi munka.

nimfapapagáj Creative Commons License 2007.11.11 0 0 869
rendben, köszönöm, és eszembe fog jutni:)
Előzmény: madarbarat (868)
madarbarat Creative Commons License 2007.11.11 0 0 868

Kedves Fanny!

Gondolom, neked nincs jövedelmed, így eszembe nem jutott volna bármit kérni érte. Használd egészséggel, s néha jusson eszedbe gyerekkori pajtásom, Szőcs Béla, aki nagyon sokat dolgozott rajta, hogy kereshető legyen a lexikon - gondolj rá hálával!

 MADÁRBARÁT-LEXIKON technikai munkák: Szőcs Béla
Előzmény: nimfapapagáj (867)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.11.10 0 0 867
és mivel tartozom érte?
Előzmény: madarbarat (866)
madarbarat Creative Commons License 2007.11.10 0 0 866

Kedves Fanny!

Váljék hasznodra!

 

Előzmény: nimfapapagáj (865)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.11.09 0 0 865
nagyon köszönöm madárbarát, megkaptam a CD-t. most nézem, nagyon jó, mégegyszer nagyon köszönöm.
Előzmény: madarbarat (864)
madarbarat Creative Commons License 2007.11.09 0 0 864

Bálint Géza email-ben kérdezte van-e valami a timor-rizspintyről a lexikonban.

Nos íme:

 

timor-rizspinty (Padda fuscata - Timor Dusky Sparrow): hívják barna rizspintynek is, de tekintettel a Padda oryzivora ma már eléggé elterjedt színváltozataiból eredő tévedésekre, a timor-elnevezést célszerű alkalmazni. Fotó: Horst Bielfeld - http://www.horst-bielfeld.de/

A rizspintynél kisebb (12 cm) faj még az eredeti élőhelyén, a Saman- és a Timor-szigeten is meglehetősen ritka.

Felülnézetből a madár elmosódó fekete foltokkal tarkított kávébarna.

A test alsó része krémsárga.

A szemgyűrűje és a lába halvány rózsaszín, a csőre ezüstös.

A fehér pofafolt az alsó csőrkávától indul, és nem bab- (mint a rizspintynél) hanem trapéz alakú.

A párizsiak már 1878-ban megismerhették. Majd Bécs és Berlin csodálhatta meg, míg Londonba csak 1939-ben jutott el.

Az első sikeres tenyésztéséről mégis csak 1976-ban született feljegyzés.

A siker a svájci Burkard doktor nevéhez fűződik, akinek nagy volierben sikerült a szaporítás.

Az utóbbi években több alkalommal került Európába, s elterjed a madárbarátok körében. Valószínűleg keresztezhető a rizspinttyel, de az eredmény korcs lesz.

timor rízspintyFotó: Horst Bielfeld
madarbarat Creative Commons License 2007.11.08 0 0 863

Jaj Istenem! És akkor meg kell említeni Karai Csabát

http://www.karaicsaba.hu/newsite/index.php?xnews-catlist=2&lang=hun

aki 2007 október 24-én Londonban, a Természettudományi Múzeumban a Shell - WPY2007 ünnepélyes díjátadóján az One Earth kategóriában - Repülőgép a Hold előtt című zseniális fotójával - első díjat nyert - 2007. év természetfotósa!

És okvetlenül nézzétek meg a galériájának

 05 Galapagos - Ecuador 2007 oldalát

További sikereket, és teljék sok öröme a természetfotózásban!

 

Kedves Csaba!

Ha véletlenül idetéved a fórumra feltehetne néhány szép képet az idelátogatók örömére!

 

madarbarat Creative Commons License 2007.11.08 0 0 862

BARÁTAIM! ÖRVENDEZZÜNK!

Talmácsi sikerének teret adott a TV Híradó és akkor nagyot dobbant a szívem. de nem kisebbet akkor sem, amikor

Máté Bence (a jelek szerint most már menetrendszerűen érkező) nagyszerű eredményéről a Kultúrház adásából tudomást szereztem:

a pusztaszeri természetfotós (22 éves) kapta a BBC természetfotós világpályázatának Eric Hosking-díját, amelyet a legjobb sorozatért ítél oda a nemzetközi zsűri a 26 évnél fiatalabb pályázók kategóriájában.

A zsűri 2007-ben 60 országból 32 ezer fotót bírált el!

AKIT BÖVEBBEN ÉRDEKEL A DOLOG, AZ LÁTOGASSON EL A HONLAPJÁRA:

http://www.matebence.hu/home.htm - NAGYON IS ÉRDEMES!

IGAZÁN KÁR, HOGY ANNAKIDEJÉN, AMIKOR A LEXIKON ILLUSZTRÁCIÓI VÉGETT EMAIL-ben MEGKERESTEM,  NEM VÁLASZOLT A LEVELEMRE.
Szívből gratulálok!
Ilyenkor egy kicsit mindig jobb magyarnak lenni.
Lengyel Tibor
2141 CSÖMÖR
Tinódi u. 5.
28/446-526
madarbarat@invitel.hu
http://madarbarat-lexikon.mindenkilapja.hu/
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9156025?cmd=Article_showArticle&t=9156025

madarbarat Creative Commons License 2007.11.06 0 0 861

 

KIVÁGÁS A MADÁRBARÁT-LEXIKONBÓL:

 

madarak gondozása: minden állattartó feladata a gondozás terén alapvetően az általa vállalt állatok

a./ táplálása,

b./ ivóvízzel való ellátása,

c./ tisztán tartása, rendszeres

d./ figyelemmel kísérése és a tapasztalt

e./ rendellenességek orvoslása,

f./ ill. a komfortérzet feltételei megteremtése lesz.

A madártartók egy része csupán egyetlen tollas kedvencet választ, míg mások szeretnének szaporulatot.

Az “egyke” életben tartása is - különösen a ritkább fajok esetében - szép teljesítmény, de messze nem ér fel a teljességre törekvésben elért sikerrel, amikor a madarak szaporulattal örvendeztetik meg a tartójukat.

Az egészséges szaporulat adja a hibátlan gondozás, ellátás, a feltételek teljesítése biztosításának, a hozzáértésnek a legfényesebb bizonyítékát. A legalapvetőbb feltételek eléggé magától értetődőek és az illető faj származási helyétől is függetlenek:

nem tehetjük a kalitot, vitrint közvetlenül az ablak elé, ahol veszedelmes hőingadozásnak, szellőztetéskor még huzatnak is ki lennének téve a madarak. A galambok viszonylag jól tűrik a hőingadozást, de a huzatot azok sem szívelik.

A jó elhelyezés némi napfürdőzési lehetőséget is magába foglal. Nagyon jótékony hatása van, ha a madarak látják az égbolt egy részletét;

a tisztaság a madártartásban is alapvető követelmény, a jó közérzet alapfeltétele, bármely ágazatról is legyen szó. A vitrin, a kalit aljának papírral bélelése, és a papír cseréje már csak azért is fontos lehet, mert ennek révén - közvetve - figyelemmel tudjuk kísérni a madár egészségi állapotát. A széklet ugyanis sok mindent elárul! Ha híg, folyós, akkor régen rossz.

Ugyanígy komoly aggodalomra ad okot, ha emésztetlen táplálékmaradványokat tartalmaz. Eléggé közismert, hogy a madarak székletével együtt távozik a vizelet, amely a madaraknál nem cseppfolyós, és a benne levő húgysav a levegő (oxigén) hatására fehér színt vesz fel.

Ha a székletnek ez a része nem fehér, akkor is egészségkárosodásra kell következtetnünk. A tisztán tartást, megfigyelést könnyítő papírbélésre szórhatunk fűrészport v. aprószemű sódert. Sőt, kiváló e célra, a szagtalanító hatással is megáldott Zeovit.

Ami a kalit, vitrin papírbélését illeti, arra kell figyelmet szentelnünk, hogy az nedvszívó legyen és semmiképpen ne tartalmazzon mérgező hatású anyagokat (nyomdai festék). Mert főként papagájoknál előfordul, hogy a papírbélést megrágják.

A walsrodei madárparadicsomban a volierek alján nagyszemű kavicsot láthatunk, amelyet naponta erős vízsugárral mosatnak le, így ott ürüléknek nyoma nem marad.

Ez úgyszólván tökéletes módszer, persze munkaigényes, és a víznyerési lehetőségtől függően lehet meglehetősen drága is. A baromfiudvarban a homok aljzat praktikus, amely elnyeli, elvezeti a vizet - nincs ugyanis annál szomorúbb látvány, mint amikor a tyúkok, fácánok nyakig sárosan gubbasztanak.

Segíthetünk a bajon bőséges zöld “almozással”, de előbb-utóbb ez esetben is sort kell keríteni a talaj felső rétegének cseréjére;

bizonyára nem kell szemléltetni, hogy az állott, elszennyeződött →ivóvíz milyen károkat okozhat;

a papagájok és a fácánfélék kivételével (előbbiek viszont az esőben v. nedves fűben fürödnek élvezettel, és gyorsan megszeretik a permetező fürdetést, utóbbiak pedig nagyon kedvelik a homokban való porfürdőzést) szinte minden madár szívesen veszi igénybe a bádogedényben (pl.: konzerves doboz) felkínált fürdővizet. A →fürdés előnyös az élősködők elleni küzdelemben, a tollazat tisztán tartásában, minőségének megőrzésében és a bőrfelület anyagcseréjének az élénkítésében;

a megfelelő →elhelyezés magába foglalja a kellő mozgási lehetőséget biztosító kalit- v. vitrinméretet, ill. a megfelelő →ülőrúd behelyezését (kövirigónak kő, ragadozóknak száraz ág), és a →külső élősködőktől mentes élettért;

a helyes gondozás része a csőr és a karmok szükség szerint való ápolása, még inkább a szükséges “manikűr” megelőzése, papagájoknál a rágcsálnivalók biztosítása;

a helyes gondozás természetes eleme a megfelelő táplálás, a táplálék (→magkeverék; →lágyeleség) mennyisége, minősége és az eleség felkínálásának módja is. A ragadozóknak okvetlenül, de a magevőknek is iktathatunk be - kivéve a fiókanevelés időszakát - ún. →koplalási napokat, amikor csak ivóvizet kapnak a védenceink;

a kielégítő gondozás, gondoskodás része, hogy a társaságkedvelő fajok egyedeinek biztosítunk társaságot;

az egyedül tartott papagájjal, seregélyfélékkel naponta többször is “elbeszélgetünk”.

Fotó forrása: http://www.brazil.studyintl.com/programs/ag/poultry/images_poultry/poultry.jpg

 

madarak halandósága
: →halandóság; →élettartam.

 

madarak kialakulása
: mintegy 200 millió évvel ezelőtt kezdődött el a szauruszok (gyíkok) csoportjában a kistermetű, négylábú fajok differenciálódása, amikor is új élettereket próbáltak meg elfoglalni. Ábra: www.hoopermuseum.earthsci.carleton.ca

nimfapapagáj Creative Commons License 2007.11.03 0 0 860

rendben, köszönöm

 

nevem:Illyés Fanny

 

Címem:

1156. Budapest. Nyírpalota u. 22. 7/45

Előzmény: madarbarat (859)
madarbarat Creative Commons License 2007.11.02 0 0 859

Kedves Nimfapapagáj!

Amúgy adj meg egy postacímet és küldök neked egy MADÁRBARÁT-LEXIKON példányt, s abban kedvedre bóklászhatsz

Lengyel Tibor

2141 CSÖMÖR

Tinódi u. 5.

28/446-526

madarbarat@invitel.hu

http://madarbarat-lexikon.mindenkilapja.hu/

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9156025?cmd=Article_showArticle&t=9156025

 

 

Előzmény: nimfapapagáj (857)
madarbarat Creative Commons License 2007.11.02 0 0 858

Szerintem ha figyelmesen elolvasod a lexikon következő szócikkét, akkor közelebb kerülsz a válaszhoz:

pár: két egymáshoz illő tárgy v. élőlény összetartozását kifejező fogalom. Ilyenformán a pár egységet alkot, annak egyik tagja a másikat kiegészíti.

Bizonyos időszakokban a magasabbrendű, monogám állatok ivarérett, egészséges egyedei a belső mozgások által is serkentve ösztönösen keresik a saját fajuk másik ivarú, szintén ivarérett és minden tekintetben párzásra kész egyedeinek a társaságát.

Ezt az időszakot nevezzük a párválasztás időszakának, amely még a madaraknál is fajonként eléggé eltérő módon, más-más időszakban, klf. helyváltoztató mozgásokkal jár együtt, és a párkapcsolat lényei elemeit tekintve is tág lehetőségeken belül alakul. Magában hordozza a párok kialakulásának a - nem egy esetben a kölcsönös szimpátián is alapuló - lehetőségét.

A pár tehát - néhány abszurd esettől eltekintve -, a madárbarátok értelmezésében, egy azon faj hím és nőivarú egyedének a nemi ösztönök hatására kialakuló szövetsége.

E szövetség célja a génekbe írt szigorú parancsok által az utódok nemzése és rendszerint a közös felnevelésük. Az etológia az ilyen közösséget a →csoport legősibb formájának tartja.

http://www.youtube.com/watch?v=WBfRc_DOXNg&NR=1

Tehát az ivari ciklus kezdetén hím és tojó még csak két madár, pár akkor válik belőlük, ha egymást kölcsönösen elfogadják. Esetenként ez sokkal bonyolultabb, mint gondolnánk.

Bár! Jusson eszünkbe az erdei séták során felhangzó madárdal. Nem más az, mint egy hím vágyakozó felkínálkozása.

A tojót szíven üti a dal v. sem. Minden esetre nagyon is egyértelmű, hogy a madaraknál a párok kialakulásánál szerepet játszik a rokonszenv.

Sőt, meg kell jegyezni, hogy vannak fajok, amelyeknél (→napmadár; →lúd) már ivarérés előtt kialakulnak a párok és ez egyúttal életre szóló kötelék.

Általában véve a hímek, úgy tűnik, igénytelenebbek. Rendszerint a tojók választanak, és ált. követik a párjukat. Pl. récéknél a párválasztás már a telelőhelyeken megtörténik, így megesik, hogy a Nílus partján egy Németországból származó gácsér szibériai tojót nyer meg magának, minekután az Németországba követi a párját.

Pl. a gyémántpintynél határozott a tojók igénye: jóformán csak akkor van esélyünk a pár kialakulására, ha a tojónak módjában áll választani. Vagyis több hímet kell betenni hozzá, s rá kell bízni a választást, mert hiába teszi neki a szépet az a hím, amely neki nem rokonszenves.

A befogott nagypapagájoknál is rendszerint az a probléma, hogy esetenként a már kialakult párokat szétsodorja a véletlen. S miközben a domesztikált hím kanári akár három négy tojót is befogad a háremébe, azonközben vannak örök hűséget fogadó madárfajok.

A megözvegyült sasok életük végéig visszavárják a párjukat. Náluk igaz a mondás - ásó, kapa -, legendás a hűségük.

Tehát vannak szigorúan monogám fajok, és léteznek poligámok. Az utóbbiaknál ritkán szokott gond lenni. Míg pl. az összeszokott Gould-amandina pár négy-öt volieren át is tartja egymással a kapcsolatot, és hiába erőltetjük rájuk az új "házasságot", tojó és hím mindaddig hajthatatlan lesz, míg hallja az eredeti párja hangját.

Meg kell említeni, hogy a poligám fajok között vannak olyanok is, amelyek között ki sem alakul szoros párkapcsolat. Pl. a piprák, a paradicsommadarak, a pajzsos cankók a dürgés idején összegyűlnek, a hímek bemutatják a produkciójukat, a tojók a legszebb műsort adókat "megjutalmazzák", aztán a költés minden gondja a nyakukba szakad.

De azért összességében állíthatjuk, hogy a kialakult párok között rendszerint erős a kötelék. Ennek hasznát vehetjük akkor is, ha véletlenül elszabadul az egyik madarunk. Ilyenkor egy nagyobb kalitba beteszünk egy kisebbet, abban az elszökött madár párját, s csaknem biztos, hogy a nyitva hagyott nagyobb kalit ajtaján előbb utóbb megpróbál párjához jutni a szökevény.

Mindemellett egy látszólag szilárd kötelékben élő párt sem lehet emberi mértékkel mérni. Az életre szóló "házasságot" kötő madaraknál sem a tojót sem a hímet nem foglalkoztatja a másik boldogsága, egyszerűen az utódok nevelésére kötnek szövetséget, és amikor nincs ezzel kapcsolatban közös tennivalójuk, egyszerűen levegőnek nézik egymást.

Persze vannak kivételek, a legismertebb a ludak hosszantartó, nem ritkán 40-50 évre kötött házassága, amely sok tekintetben kínálja a homologizálásra a lehetőséget, s nem túlzás a természetes körülmények között kialakult párok esetében szerelemről sem beszélni.

O. Heinroth
anatidadolgozatában eszményi házastársi hűségről értekezik, s megállapításait akkor sem vonhatjuk kétségbe, ha a gyakorlatban e hűség az esetek nagyobb százalékában mégsem áll fenn.

De térjünk vissza a szeretetlen házasságra! Az individuális partnerkapcsolat szélsőséges példája az ún. helyházasság, mely fogalmat az etológiában Heinroth vezette be. Itt arról van szó, hogy a hím költőhelyet birtokol, a tojó költőhelyet fogad el (az azt birtokló hímmel együtt), vagyis ha a hímet egy erősebb hím a költőhelyről elűzi, akkor a költőhellyel együtt kapja a tojót is.

A gólyák legendás hűsége sem más, mint ilyen prózai kapcsolat. Erre a rossitteni madárvárta vezetője, Ernst Schütz hívta fel a figyelmet.

A párok kialakulásának a legtöbb fajnál határozott jelei vannak. A két madár szorosan egymás mellett éjszakázik, nappal is követik egymást. Már kis gyakorlattal is megláthatjuk, hogy a nemrég befogott madarak szállítmányában mely madarak álltak párba.

Ennek ott van jelentősége, ahol az ivari kétalakúságnak nincs jele.

Viszont nem hagyhatjuk figyelmen kívül az unalomból v. az összezártság miatt kényszerűségből létrejövő barátságokat, amelyeket tévesen értelmezhetünk párba állásnak.

A madarak egy részénél a pár mesterséges kialakítása a kezdet kezdetén megbukik, ti., egyszerű rátekintéssel nem lehet felfedezni, hogy a madár hím-e v. tojó.

Meg kell említeni, hogy egyes fajoknál nem egy pár, hanem egy pár, plusz a hozzájuk csapódó özvegy v. facér hím, ill. hímek nevelik fel a kicsiket.

Sőt, a dajkák a költésben is részt vesznek. Ez történik pl. a →kémény sarlósfecske költésének esetében is. (→eljegyzés; →monogám; →kakukk; →fehérszárnyú tündérmadár; →párba állítás; →diadalkiáltás)

http://www.youtube.com/watch?v=0ER-a9ovDqY&mode=related&search=

Előzmény: nimfapapagáj (857)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.11.02 0 0 857
tudom, csakhogy az én fehéresemnél a fehér nem ritka benne. de akkor ha varkarja az eggyik a másikat néha akkor biztos ellenkező neműek? me ha igen és lesznek tojásaik akkor úgyis tudni fogom a nemét.
Előzmény: madarbarat (856)
madarbarat Creative Commons License 2007.11.01 0 0 856

Azt hittem, hogy múltkor már sikerült tisztázni. Nézd meg a szárnybelsőt:

 

szárnybelső (gal.): a szárny fonákja, a test felöli oldala. Sokszor többet árul el a madárról, mint gondolnánk, pl. a neophemáknál, a nimfánál a madár nemét erre tekintve minden másnál nagyobb biztonsággal lehet megítélni. Tudniillik tojóknál egy sor fehéres foltocska mutatkozik az elsőrendű evezőkön.

 

szárnybélyegzés
(gal.): versenygalambok jelölésére alkalmazott módszer, mely az elveszéseket hivatott csökkenteni, s ezért a tenyésztő (tulajdonos) nevét, lakcímét jelölte a galambon, abban a reményben, hogy e jelölés a laikus segítőkészségét is felkelti.

Ma már nem alkalmazzák.

 

szárnyborda
: a repülőgép szárnyának rögzítő, merevítő szerkezeti eleme.

 

szárnybúb v. szárnyhajlás, szárnyhajlat: az ember csuklócsontjainak megfelelő képlet, a szárnynak a torok felé látható hegye, melyet néhány fajnál részben v. teljesen elfednek a mell tollai.

Számos fajnál a szárnybúb feltűnő színnel jelzett, mint pl. a magna amazonnál - lásd fotó!

 

 sárgahomlokú amazon (Amazona ochrocephala)
Előzmény: nimfapapagáj (855)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.11.01 0 0 855
amúgy csak a tojó dugja oda a másikhoz a fejét? me úgy tudjuk hogy az új az lány mégis ő szokta vakargatni a másikat, de nem mindig, csak párszor, mikor senki sem zavarja és már teljesen a fejéhez dugta a másik a fejét.
Előzmény: nimfapapagáj (854)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!