Keresés

Részletes keresés

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.05.03 0 2 13070

Helyzetjelentés.

 

Idén komoly nyári termés lesz nálam is. Általában a nyári termés friss fogyasztásra elfogy, ami a mostani kilátások szerint idén azért nem valószínű.

Nyári lekvárfőzés, vagy osztogatás lesz.

 

Esetleg kicsiben kipróbálom fügepálinkát, bár nem sok jót mondanak róla a szakértők. Tavalyról még van vagy 20 liter különféle pálinkám (kajszi, meggy, cseresznye, cserszegi szőlő), nem is akartam elővenni a főzőt.

 

Gyors becsléssel a nyári termésem legalább 20-25 kg lesz. A nyári fügék átlagtömege 100-110 gr, azaz 10 szem egy kiló.

 

Peretta ezen kb 1,5 kg lesz: 

Tavaly kiültetett Babits, ennek még nem lesz nyári termése:

Három éves dalmát típusú, 3,5 kg nyári termés vérható rajta:

Itt pedig a legelső dalmát típusú fügéim vannak. Ezeken nem kezdtem el számolni a nyári termést, minimum 15-20 kg.

És végül a kis kedvencem, a két éve kiültetett saját Peretta szaporítás. Télen rámetszettem, szaporítás céljából, ezért "csak" 0,7 kg termése lesz:

 

Ez utóbbival kapcsolatban eszembe jutott, hogy nem régiben szóba került a füge metszése. Akkor ha jól emlékszem hozzá is szóltam, hogy a füge nagyon jól és könnyen metszhető hasonlóan sőt kiszámíthatóbban irányítható a többi fásszárú növénynél:

 

Jól látható, hogy a metszés alatti három rügy indul be, leginkább az utolsó kettő. Azaz egy téli, kora tavaszi metszés 2-3 új ág, elágazás beindulásával jár, ami már ősszel terem!

 

 

55judit Creative Commons License 2020.05.03 0 0 13069

Barna füge.

Előzmény: piro para (13068)
piro para Creative Commons License 2020.05.02 0 0 13068

Ma elmentem ahhoz akitől kaptam, és azt mondta boltból vette anno a fügét.

(titokban abban bíztam, hogy kapta valakitől, és nem ő ültette, csak nagyzolt vele)

Így majd nézhetem, hogy miként falja fel az enyészet a sok kis fügémet, 

hacsak nem történik csoda, és ...

 

Viszont lehetne feléd egy kérésem?

 

https://szikert.hu/index.php?page=termek_menupont&kategoria=171

 

Van itt 9 féle füge, ha esetleg neked is van hasonló fajta,

és már termett, leírnád, hogy a 9-ből melyiket érdemes megvásárolni.

Nem kell részletezni, hogy miért... csak a nevét leírni.

 

 

Előzmény: 55judit (13054)
piro para Creative Commons License 2020.05.02 0 0 13067

Nem nagyon szeretek neten vásárolni, szeretem látni, megfogni, megforgatni amit veszek!

De kerestem valamit, és ráakadtam erre az oldalra.

 

https://szikert.hu/index.php?page=termek_menupont&kategoria=171

 

Az árak elég barátiak, de vajon milyen lehet a növény?

Viszont, ha már neked 4 helyről is van tapasztalatod, akkor szívesen venném, a tippjeidet! :)

Előzmény: Miki800 (13064)
55judit Creative Commons License 2020.05.02 0 0 13066

Neked van igazad.

Bizonyíték arra hogy az adriai nincs megtermékenyítve az, hogy magjai nem kelnek ki ha elvetjük.

Előzmény: PathosVerdesIII (13065)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2020.05.02 0 2 13065

Az önporzó szó helytelen, az adriai típusú fügének nincs szüksége sem darázs általi sem “ön” beporzásra a sikeres terméshez. Bár ez csak nyelvtani akadékoskodásnak tűnik, szerintem fontos hogy ne terjedjen helytelen infó vagy szóhasználat.

Miki800 Creative Commons License 2020.05.02 0 0 13064

Nagyon sok kertészet árul fügéket, és postázzák is konténeresen. Nem érdemes személyesen menni :) Én úgy rendeltem vagy 10 félét 4 különböző helyről, mind szépen fejlődik. Ha neten rákeres a füge szóra dobja fel a kertészeteket sorra, de adhatok is pár tippet, ha kell :) 1800 ft tól vannak 3-4 ezerig, de azok már szebb kis bokrok. De én akcióban most 1400 ért vettem pl, Brunswick fügéket.

Előzmény: piro para (13060)
piro para Creative Commons License 2020.05.02 0 0 13063

Nem magamtól találtam ki:)

 

"Őszintén, mennyit tud a fügéről? Nem sokat, igaz? A Huffington Post viszont most egy terjedelmes cikket közölt a fügéről. Először is a füge nem egy gyümölcs. Hanem? Valójában virágok sokasága. Nem viccelünk, gondoljon bele. A fügefának nincsenek virágai, mint az almának vagy a baracknak. Vagyis vannak, de az maga a termés. Ezt nevezzük serlegvirágzatnak. Ha nem lenne elég ennyi izgalom, a füge megtermékenyítéséhez szükség van valamire vagy valakire. A füge bizonyos tipusának esetében ez a fügedarázs. A szmirnai füge megtermékenyítése a darázs segítségével jön létre, az adriai tipus – azaz ami nálunk megterem – önporzó, nincs szükség hozzá darázsra. "

Előzmény: zakkwylde873 (13061)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.05.02 0 0 13062

Valami hasonlóképpen én is jártam már: Úgy 2000 környékén a feleségem kapott egy dézsába ültetett fügebokrot, mely ca. 50-60 cm magas volt. Nyáron kinn, télen a pincében tartottam. 2-3 éven keresztül hozott terméseket, melyek már a pincében értek be. Azután sok éven keresztül semmi termés. Tavaly előtt meguntam és kiültettem a kertbe, akár elfagy, akár nem, de megmaradt, bár termést nem hozott. Most vidáman hajt és várom, hogy lesz-e termés, ha nem akkor kivágom. Főleg ha valóban darazsas, mert a korábban hallottak alapján azt nem szeretném megtartani.

Előzmény: bombaba (13058)
zakkwylde873 Creative Commons License 2020.05.02 0 0 13061

onporzas??? hogy mi??? istenem...

Előzmény: piro para (13053)
piro para Creative Commons License 2020.05.02 0 0 13060

Már régebben írtam, hogy engem nem zavart eddig, hogy nem termet, mivel nem a lakhelyem van,

de tavaly óta egyre jobban érdekel a füge, mivel van egy 15o méter hosszú kertem, és már lassan egy éve több mint a fele műveletlen, így arra gondoltam, oda elkezdek fügéket telepíteni. Idén ha nem jött volna a karantén, pár kertészetet bejártam volna, de karantén előtt 2 helyen voltam, az egyikben nem volt, a másikban 9-14 ezer forintig lehetett kapni. Olyan drága füge bokrot azért nem akarok venni, így arra gondoltam, hogy várok, és ha a karanténnak rendesen vége lesz (reménykedem őszre talán), betudok szerezni jó pár bokrot,

különböző fajtákat, és kipróbálom mi bírja a mi terepviszonyainkat, időjárásunkat. És már ismerősök is ígértek ágakat, tehát már csak idő, és türelem kérdése, hogy a sétálós, és a tavasszal kapott bokor ( fa ), mellett több rendes fügém is legyen.

Előzmény: bombaba (13058)
piro para Creative Commons License 2020.05.02 0 0 13059

Ha idén termőre fordul, vagyis a fügéim nem potyognak le szüret előtt, akkor ősszel teszek fel fotót, megjelölve a képen, hogy melyik ágat gondoltam kivágni, mivel neked bőven van már tapasztalatod ezen a téren, és örömmel veszem a segítséget! :)

 

A füge eredetét illetően, arra gondoltam ideje lesz nyomozást indítanom:D és ezért megkeresem az ismerősöm, hogy hátha emlékszik anno miről szaporított, esetlegesen saját fügéről

(amit kétlek, mivel ottjártamkor nem láttam nála fügebokrot), de az is lehet, hogy kapta valakitől fügéket, esetleg boltban vette? Feltéve ha még emlékszik rá, de ha csak nem "füge - megszállott" valaki, akkor tuti nem minden évbe ültet magról fügét!

Előzmény: 55judit (13055)
bombaba Creative Commons License 2020.05.02 0 1 13058

Itt a környéken (Pécs) volt korábban idő, amikor népszerű volt a füge, és már akkor is "utcai gyűjtögetős" módszerrel szaporítottak bokrokat. Ilyen sok helyen maradt ilyen a városban, közterületen is, kertekben is. Ezek szépen nőnek, de sosem teremnek. Nekem is volt ilyen bokrom, az 1960-as években ültették, nálam 30 évig nem termett, a 2000-es évek elején sikerült megszabadulnom tőle. Tavasszal fejlődik rajta valami fügének látszó termés, de sosem jut el a kifejlődésig, beérésig. Én 30 évig figyeltem, 2010 körül 1 év volt, amikor beérett pár szem termés. Ez volt az az év, amikor itt azonosítottak fügedarazsat Utána ismét nem termett.

Maga a termés nem jobb az adriai (itt tartott, szokásos fajtáknál) fügéknél, teljesen felesleges várni a termésére. Kis méretű, nem különösebben jóízű. Feleslegesen foglalla a helyet a kertben. 

Az adriai füge magról nem szaporítható, ez a "darazsas" füge tartalmazhat termékeny magot, de nincs értelme ilyet tartani. Ha fügét akarsz enni, mielőbb ültess adriai fügét.   

Én kb 30-40 évig koráig lestem, hogy "na, most fog teremni" - de  nem termett. Mondanám, hogy "Türelem, majdcsak terem", de nem lenne igaz, és ha véletlenül mégis, akkor sem éri meg.

Előzmény: piro para (13025)
kovb Creative Commons License 2020.05.02 0 0 13057

Sziasztok

 

Nemrèg rendeltem egy Violette de Solleis fajtájú sötèt lilla termèsű fügèt.

Franciaországban közkedvelt fajta. Valakinek van tapasztalata már ezzel a fajtával? Mennyire kènyes? Minden infót szívesen veszek.

Előre is köszönöm.

 

55judit Creative Commons License 2020.05.01 0 0 13056

Azon gondolkodtam, hogy első évben elég lenne 2 ágat kivágni, és 2 újat meghagyni. Következő évben megint 2-t kivágni, 2 újat meghagyni. 3. évnem megint 2 újat meghagyni, így lesz 6 fiatal főhajtás, ugyanekkor a maradék összes öreget kivágni. Az erős gyökérzet miatt nem érdemes kevesebb hajtás hagyni, mert nagyon hamar hatalmasra nőne a bokor mondjuk 3 szállal. A későbbiekben, mondjuk mikor 5 éves lesz az első 2 ág, azokat kivágnám, és a helyettük előtörők közül 2-t meghagynék. És így tovább.

Előzmény: piro para (13052)
55judit Creative Commons License 2020.05.01 0 0 13055

Kivághatsz 2-t is nyugodtan. Utána több új hajtást is hoz majd, azokból is ritkítasz, majd 3-4 év múlva az összes öreget ki lehet vágni mert addigra a fiatalok már teremnek. Majd nem hagyod besűrűsödni. Ami nem kell, már pici korában kivágod.

Előzmény: piro para (13052)
55judit Creative Commons License 2020.05.01 0 0 13054

Komolyan mondom, nem tudom mi lesz. Az itthoni fügék magjai úgy tudom nem kelnek ki. csak a darazsas kél ki. de amiket én olvastam, az  sincs kőbe vésve. Kíváncsi leszek, mi alakul, és drukkolok hogy maradjanak meg a termések, amit majd itt örömmel mutathatsz meg.

Előzmény: piro para (13053)
piro para Creative Commons License 2020.05.01 0 0 13053

De pont ma olvastam, ha hazai fügéről beszélünk az önporzó!

Előzmény: 55judit (13051)
piro para Creative Commons License 2020.05.01 0 0 13052

Nekem elég vastag ágak vannak már benne, olvasva írásod az jutott az eszembe, hogy ha ősszel félbe vágok egyet, nem fog sok oldalhajtást hozni az amit megkurtítottam, és ezáltal lehet nagyon besűrűsödik a közepe?

 

Lehet jobb megoldás, ha évente 1 vastag ágat tőbe levágok, nem?

 

Előzmény: diospyros (13048)
55judit Creative Commons License 2020.05.01 0 0 13051

A mag ugye ha kikelt, azt jelenti, meg lett termékenyítve a füge. Tehát darazsas. :)

Előzmény: piro para (13050)
piro para Creative Commons License 2020.05.01 0 0 13050

A baj az, hogy ez MAGRÓL lett ültetve, nem dugványról, és fogalmam sincs, hogy akitől kaptam,

ő honnan vette a termést, amiből a magot nyerte. Mert ha boltból, akkor ugye lehet darazsas füge,

mert ki tudja mit honnan hoznak be.

 

De mindegy, majd kiderül, hogy milyen lesz, ha megérjük a termésidényt :)

 

 

Előzmény: 55judit (13047)
55judit Creative Commons License 2020.05.01 0 1 13049

Én is kigondoltam hogyan tarthatnám viszonylag alacsonyan a bokraimat. Pár éve már írtam erről, most eljött az ideje. A 4-5 éveseknél jövőre-tavasszal kivágom tőből a legvastagabb, illetve kedvezőtlen irányba növő legmagasabb ágakat. Nem csak a magasság visszatartása miatt, hanem azért is, mert elég 1 bokorban nekem 3 főág. Könnyebb hozzáférni az ágak aljához is mikor védekezni kell a hangyák ellen érésben. Az ágkivágással vagy felgyorsul a többi ág növekedése, vagy ami előnyösebb lenne, hozza az újabb tőhajtásokat.

Pl. ennél a bokornál a középső ág több mit 2m magas. Azt vágom ki. Hoz 2 új hajtást, és kivételesen ennél a bokornál meg is hagyom az 5 ágat mert ez a nagy kedvenc. Ráadásul minden ág alja könnyen hozzáférhető is lesz. Az ágkivágásra lehet hogy újabb tőhajtásokkal válaszol, de akkor a mostani kicsik már 1  év esek lesznek.

Számolok azzal hogy a folyamatos alacsonyan tartással kevés lesz a termés is, de mivel már 24 bokor van a kertben, így is lesz elég. :)

Vannak több főágú bokraim is, azokat remélhetőleg 3 ágassá tudom majd alakítani.

 

 

 

Előzmény: diospyros (13048)
diospyros Creative Commons License 2020.05.01 0 0 13048

igen. füge drasztikus visszavágása ("metszése")

nem jó ötlet.

viszont azért lehet metszeni.

a túl magas ágakat minden évben csak egyet (-kettőt), ki kell vágni tőből.

így nem fog visszavágni a füge, ugyanakkor meg is újul.

ez 6-8 törzses fügénél lehet.

a gond, ha már vastagok a törzsek... (bár ha több van, lassabban vastagszik. hátrány: fagytűrő képesség kisebb...)

vastag törzs: ez a gondom még nem jött el... :) :(

akkor valszeg csak félbe tudom majd vágni,

de évente csak egyet-egyet...

fenti metszéshez hasonlót ajánl Utassy Luca is a Fügeliget tulaja...

Előzmény: 55judit (13027)
55judit Creative Commons License 2020.05.01 0 0 13047

Nyugodt lehetsz, neked úgy nem lehet darazsas fügéd véletlenszerűen, hogy teremjen is.

Gábor szerintem arra utalt, hogy ha darazsas fügéd lenne ez, akkor le fog potyogni a termés mind egy szálig, mert nincs ami megtermékenyítse. Nálad nincs! Hacsak nem Pécs környékén van a bokrod. Egyébként gyanús, mert a nálunk darázs nélkül termő fügék  dugványozást követő évben már teremnek, de kedvező körülmények között már a dugványozás évében is. legtöbbször ez a termés még nem érik be, de megjelenik.

 

Nekem van egy darazsas fügém. Pontosabban az első termése beérik megporzás nélkül, de a második terméséhez már darazsas megporzás kellene, ezért lehull nagyobb cseresznye méretet elérve. Azért tartom meg mégis annak ellenére hogy csak első termése van, mert nem csak nagyon finom, de az első érő fügém is. nekem pedig sosincs elég korán. ha el kezd teremni az a fajtám ami ennél is korábbi és két termése van, a darazsast meneszteni fogom.

Előzmény: piro para (13046)
piro para Creative Commons License 2020.05.01 0 0 13046

Szia!

 

"( bár még ezután derül ki, hogy nem darazsas-e)"

 

Ez a mondatod elvette a jókedvem:(

 

Én naiv azt gondoltam, hogy halleluja végre termőre fordul, hiszen telis tele fügével, erre most

(szégyenlem, mert már annyian írtak róla, de ugye az idő hiánya okán eddig nem kerestem rá,

hogy mi a csuda az a fügedarázs, de bár most se tettem volna ...),

lehet hogy korán, és legfőképpen hiába örültem, a bő termés láttán! 

 

https://divany.hu/offline/2016/08/31/ezert_nem_esznek_a_veganok_fuget/

 

Egy részletet kiragadok

 

"Na most jön a horror – ami valójában egy jól kitalált szimbiózis. A fügedarázs megszúrja a növényt, majd belepetézik. Ez a magházat gubacsképződésre ingerli, ez lesz majd a darázslárvák lakóhelye. A hímek gyorsabban fejlődnek, és hamar ivaréretté válnak. A gubacsban termékenyítik meg a nőstényeket. A szárnyak nélküli hím rovarok vagy ott pusztulnak el, vagy a termésfalon kijutva hullanak el."

 

Ezt elolvasva, még a darazsas fügétől is elment a kedvem, holott nem vagyok vega!

Előzmény: Gaboturbo (13045)
Gaboturbo Creative Commons License 2020.04.30 0 0 13045

Kedves Piro Papa, Olvasgatva írásaid  csupán pár gondolat ébredt ezzel kapcsolatban.

Van ez a szép fa formájú de aránylag még fiatal sétálósod, szerintem ez egy nagyon szép kis fácska. Majd terebélyesedik az még ha nem is bokrosodik, de arra is meg van az esély. Mivel teljes gyokérzete van ( nem hajtásként lecsákányolt) így szerintem nyugodtan vedd ki a cserépből és ültetsd ki a szabadba vagy egy nagy min. 25 literes konténerbe! Nem kell óvatoskodnod vele, körbe húzol egy masszív kést a cserép fala mellett és ahogy Judit is írta egyik kézzel a föld felszínén a fa tövét fogva másik kézzel a cserepet szite egy mozdulattal kijön. Nem kell előtte belocsolni mert akkor jobban beragad a cserépbe, ne aggódj ki fogja bírni a gyökérzet!

Aztán ott van egy szép nagy bokrod aminek lehet is örülni mert láthatóan szépen termőre fordult ( bár még ezután derül ki, hogy nem darazsas-e) mert akkor ledobálhatja terméseit erről több infót is írtak itt a fórumban akik jobban belementek ebbe a darazsas témába. Ezt szétszedni szeretnéd vagy a magasságán csökkenteni, hogy létra nélkül lehessen szedegetni róla? 

Jó fügézést!

Előzmény: piro para (13026)
nyuggerfarhát 58 Creative Commons License 2020.04.30 0 0 13044

Helló!

 

Nekem csak egyetlen fajta van amiről még ásóztam.

Ennyi untig elég a családnak. Volt hogy aszaltam/kandíroztam is. Tavaly meg a végét csak lefagyasztottam szemenként mert már nem főztük be.

Az íze is jó édes, no és nem túl nagy a gyümölcse úgy 8dkg körül lehet.

Előzmény: piro para (13037)
s189 Creative Commons License 2020.04.30 0 0 13043

Lehez hogy meglehet csinálni úgy is. Ên a saját tapasztalatomat írtam. Valójában igazad van, (rosszul írtam) nem az egêszet öntözöm meg, hanem csak ott ahol elvált a faltól, oda öntök egy kevés  vizet.

De mondom, hogy ez az ên gyakorlatom. Mâsnak màs .

Előzmény: GSanyi52 (13040)
55judit Creative Commons License 2020.04.30 0 0 13042

Olyan nagy ez a füge, hogy csak azt tudom elképzelni hogy a gyökérzete szorosan körbe-körbe tekeredik a cserépben. Nem fog széthullani. Én úgy szoktam kivenni, hogy elfektetem egy asztalon a cserepet úgy a növény a levegőben legyen, és a felületen körbeforgatva a cserepet odaütögetem. Utána egyik kezemet a föld tetejére  teszem, majd megfordítom a cserepet és megemelem. 

Bátran ültesd át.

 

A leendő helyén ültesd legalább 10 centivel lentebb mint a cserépben volt, így kemény tél esetén sem fagy el a gyökérnyak, és nagyobb eséllyel fog tősarjakat, tőről elágazódásokat hozni. Bár ebben nem vagyok biztos, mert amelyik erősen ragaszkodik a fa formához, ritkán nevel tősarjat. Ez fajtajelleg. Van olyan ami már az első évtől kezdve állandóan hozza a tősarjakat, van ami 1 száron erősen felfelé tör. Viszont nagyot nőnek idén az ágai, és beavatkozás nélkül is bokrosodni fog a tied. Legyél türelmes.

Előzmény: piro para (13038)
zakkwylde873 Creative Commons License 2020.04.30 0 0 13041

azt a kerteszt el kellene foldelni...szegyen ennyi a tudas.

Előzmény: piro para (13037)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!