Keresés

Részletes keresés

kacagógerle Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9411
Nem vettem észre hogy homokol a kút, és hazavágta a sever szivattyúmat,egyébbként tényleg jó szivattyú.Jelenleg egy ciszternából szív,így még működik.
A kút meg már annyira homokol,hogy 150 liter vízzel feljön egy negyed vödör homok is.Lehet ezzel a kúttal még valamit kezdeni,vagy fúrassak másikat?
Előzmény: Kútdoki (9410)
Kútdoki Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9410
Helló Hibis !

Szerintem is előbb lesz tömítettségi hiba,mintsem gázbuborék.
Annyit tudok hozzáfűzni a sever-es szivattyúkhoz,hogy ha nincs homok a vízben szinte örökké képes forogni...
Tőlem nemmessze található a gyár,(ma már ATB-SEVER néven),az öcsém ott dolgozik,a szerszámműhely vezetője.
Hihetetlen mennyit bírnak ezek a szivattyúk,errefelé minden kúton amit háztartásra használnak ilyen szivattyú van.
Két típusa van , 1,1 és 1,5 kw-os motorral. 80-as és 90-mm es járókerékkel, ami sárgaréz,a szivattyúház pedig acél-öntvény.
Ha megkopik,egy félórás esztergályos munka újjá varázsolja !
Tehát szivattyú szerintem okés...
Üdv.
Előzmény: hibis (9406)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9409

Helló    Monicx !

 

Szives figyelmedbe ajánlom  Badenszki Ferenc kútfúró mestert, aki azon a vidéken az egyik adu  "Ász"  a szakmában.  Tuti, hogy nem fogsz csalódni benne, Ő  1 igazi szaki !  Telefonszáma :    36 20 932 7651    Szavai szerint éjjel  2 -kor is hivható !   Üdv.

Előzmény: Monicx (9405)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9408

Helló    hibis !

 

Én nem volnék leirásod alapján tuti meggyőződve arról, hogy a kútvized  "gázos"  volna. Véleményem szerint egyszerűen  "fals"  levegő áramlik be a vizedbe szivattyúzás közben. Ez lehet csőtoldási tömitetlenség, túlszivattyúzás, (levegőre fut), vagy a szivattyú szimmering tömitése nem zár hermetikusan (kopott), stb. Érdemes volna  1 kutas szakit felkérni  1 kútállapot felmérésre és annak beüzemelésére !  Üdv.

Előzmény: hibis (9406)
nopánick Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9407
A buborék ...nem feltétlenül jelent gázos vizet...
A szívó oldalon tömítés hibás szivattyú is buborékol.

http://www.armutato.hu/images/upload/p_l_140696.gif

Az ilyen felépítésű (felszíni) szivattyúkat
nem igazán szokta zavarni a gázos víz,
tapasztalatom szerint...pedig serceg
a szórófejnél rendesen, pl nálam is.

----
A hozam mérésed... csak akkor igaz, ha
az a szivattyú, egyébként tudott volna többet is
(lásd munkaponti adat görbe) az adott slaugon át.
Előzmény: hibis (9406)
hibis Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9406
Üdv mindenkinek.
Vettem egy telket, van rajta egy fúrt kút, de nincs róla információ, nem tudott semmit róla a volt tulajdonos néni.
40 mm es műanyag cső, ha kézzel meghúzom jön a víz, egy ismeretlen kölcsön szivattyúval meg szívattuk, a 200 l es hordó 12 perc alatt lett tele.
A tömlőt a víz alá nyomtan és folyamatosan, megy mag nagyságú gázbuborékok jöttek belőle, tehát a kútból 16,6 l/p gázos víz jön.

Milyen szivattyút érdemes vennem ha csak öntözésre szeretném használni.
Ha valakinek vannak információi típusra, gyártmányra, teljesítményre, az segítség lenne.

Van egy 15 éves alig használt, sewer típusú szivattyúm de azt mondják az nem szereti a gázos vizet.
Milyet vegyek, most rengeteg a választék, ti pedig gyakorlatból tudjátok, már aki ezzel foglalkozik.

Köszönöm a segítségeteket.
Monicx Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9405
Üdv. Mindenkinek!

Információt szeretnék kérni, hogy Hatvan-Nagygombosi részen a volt laktanya feletti szőlőhegyen milyen mélyen található kb. víz. Most vettünk itt telket és szeretnénk kutat ásatni vagy furatni, csak nem mindegy milyen mélyen található víz. Már rémiszgettek azzal is,hogy 50 méter mélyen van csak víz, ami nem kis összeg lenne, pedig arra felé láttunk már ásott kutat is, csak nem volt kint senki akit megtudtunk volna kérdezni.Esetleg megbízható és nem horror árat kérő kútfúró vagy kútásó elérhetőségét is megköszönném.
Előre is köszi a segítséget!
Les73 Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9403

Freddy4 és Lalibátyó,

Köszönöm a segítséget. A 10% esély egy jó kútra nagyon kevés, akkor inkább az ásott irányába nyomozgatok, bár az sem lesz olcsó ebben a kemény talajban.

Még 1x kösz, és Üdv.

Les73

Előzmény: Törölt nick (9402)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.22 0 0 9402

Hello Les73!

Valóban Freddy4 nagyon helytálló információkat adott mivel magam is itt lakom pár száz méterre tőled. Talán 5-10 méterrel magasabban. 30-50 méterben kell gondolkodnod és kb 10% az esélye annak hogy egy jó kis repedést vagy valami vízben gazdag törmelékes réteget sikerül megfúrni amiből dől a víz. A többi 90% az egy olyan kút ami kb 1 óra alatt telik fel vízzel és egy alkalomra kb 100-200 litert lehet kivenni belőle. Homokolni nem fog az tuti :) Aki meg is tudja fúrni szerintem 15 alatt nem áll szóba veled.

Üdv !

Előzmény: Les73 (9400)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.22 0 0 9401
Valóban célszerűbb volna ott az ásott kút, de csak akkor, ha kb.  -4,0 méter  és  -8,0 m. között  "jönne be"  az a gránittörmelékes összlet. Ezt  1 legszűkebb átm. -jű próbafúrás eldönthetné, vagy pár ismeretterjesztő információ a szomszédoktól, stb.   Üdv.
Előzmény: Les73 (9400)
Les73 Creative Commons License 2010.08.22 0 0 9400
Köszönöm Freddy 4, Erre a 8340-es hozzászolásodra emlékeztem. Ha jól értem, akkor nagyon bizonytalan kimenetelű itt egy fúrás, és a 7720-as alapján, még nehéz és bonyolult is.

Lehet, hogy ezen a topikon ezért virtuálisan megköveztek, de azért csak megkérdezem. Lehet hogy ebben a gránittörmelékes, kishozamú talajban jobb lenne ásott kútban gondolkodni?
Főleg a kert öntözésére kell, az öntözörendszer elég sokat kíván egyszerre...

Vagy jobb, ha feladom és marad a vezetékes víz kerti órával?
Les73
Előzmény: Törölt nick (9399)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.22 0 0 9399

Helló    Les73 !        

 

Igen, korábban már többször is téma volt itt a Fórumon a Székesfehérvár -i Öreghegy vizbeszerzési lehetősége. Jómagam, többször is hozzászóltam már ehhez, Pld.:   a    7720    és a  8340  sorszám alatt. Talán érdemes újra elolvasni ezeket is.  Üdv.

Előzmény: Les73 (9398)
Les73 Creative Commons License 2010.08.22 0 0 9398
Tisztelt Kútfúró mesterek! 2 éve hezitálok kútfúrás ügyben, és segítségeteket / tanácsotokat kérném. Székesfehérváron, az Öreghegy aljában /oldalában lévő telkünkön szeretnék kutat. A ház alapásánál sárga murvás, köves volt a talaj. Amikor megkérdeztem egy helyi fúrót, azt mondta, hogy 18- 20m körül sziklapad van, és az ő gépe azon nem fúr át. Itt a fórumon is volt egy bejegyzés ami a Velencei hegy benyúlását emlegette Fehérvár ezen vége alá. Gondolom vannak komolyabb felszerelések is, amik az ilyen helyeken is tudnak fúrni, de gondolom azok többe is kerülnek. Kérdésem az lenne, hogy mennyibe kerül egy olyan fúrás, ami sziklán is át tud fúrni? A telekre teherautó be tud állni, ha szükséges. A telek a Lomnici út Budai út felöli végénél van. Válaszaitokat előre is köszönöm! Les73
ibax Creative Commons License 2010.08.22 0 0 9397
köszi szépen a kimerítő választ... valószínűleg csak emaitt nem fogog másik szivattyút venni, de ha ez a jelenlegi 4-5 év múlva tönkremegy, akkor már oda fogok figyelni erre is... köszi a felvilágosítást!
Előzmény: nopánick (9396)
nopánick Creative Commons License 2010.08.21 0 0 9396
Válasz olyan szivattyút ami a rajta lévő görbe szerint TUDJA
a 2,0-2,5 bar nyomáson IS a 2400 liter/perc hozamot

A mostaninál meg nézd meg, hogy pl. a
2,0 barhoz ..mekkora liter/perc tartozik
az adattáblán lévő görbe szerint....többet
ne várj tőle...mert a spricnihez kell a nyomás!

A tömlővégen való kifolyáshoz meg alig kell nyomás
talán 0,25 bár is elég...amihez nagy liter/perc tartozik

A szivattyúknál két adatot szokás megadni ..és egy görbét!

A két adat a max. nyomás és max liter/perc
A kettő EGYSZERRE NEM érvényes...
Vagy az egyik igaz, vagy másik!

A max. nyomás akkor, ha már nem is folyik ki belőle a víz!
A max. liter/perc pedig akkor, ha nincs is rajta cső...

A két szélső eset közötti, avalós üzemhez tartozó
nyomás-liter/perc adat párokat egy görbe írja le.

Ez az un. jelleggörbe.
Az az adatpár. pedig ahol éppen
használva van a munkapont.

Szórófejjel locsoláshoz a gyakorlatban
legalább 2,0 bar körüli nyomás munkapont kell.
(az hogy pontosan mennyi a szórófej katalógus adata)

Mivel ez kötött adat, oylan szivattyút kell keresni
ami a jelleggörbéje alapján, ennél a nyomásnál IS
elegendő vizet tud szállítani.....
Akkor igazán jó a választás, ha ez a
páros a görbe fele-kétharmada táján van.


Ez a kategória, a való világban az 1100-1500 wattos szivattyúk között található.
Az ennél kisebbek, nem képesek egyszerre a nyomást is létrehozni
és az elegendő vízhozamot is EGYSZERRE produkálni...hiába szeretnéd...

Előzmény: ibax (9392)
Kútdoki Creative Commons License 2010.08.21 0 0 9395
Helló !
Hát szerintem is...
Ha ezt szeretnéd elérni , hogy kevesebb időre legyen szükség,akkor a mostani nyomással üzemelő rendszerre, a megfelelő nagyságrenddel nagyobb KAPACITÁSÚ szivattyút kell választani.
Ergo- a 2400 l/h a mostani üzemi nyomáson (szerintem max 2-2,5 bar) kell hogy legyen!
Ezt a szivattyú munkagörbéje elárulja,ha van ilyesféle adat róla.
De véletlenül sem szabad használni szabad kifolyáson (0 bar),mer akkor már lehet 3-4000 l/h kapacitása is a szivattyúnak,és az csak arra jó,hogy az "epét" ráfakítsd a kutadra...
Remélem érthető voltam,üdv.
Előzmény: ibax (9394)
ibax Creative Commons License 2010.08.21 0 0 9394
helló, csupán úgy látom, hogy a kútból ugyanennyi idő alatt 4x annyi vizet is ki lehetne szivattyúzni... csak ezt szeretném minél jobban megközelíteni, mert akkor rövidebb ideig kellene locsolni, olcsóbb is lenne... stb
de ahogy látom, túlreagálom a dolgokat (feleslegesen!) :)
Előzmény: Kútdoki (9393)
Kútdoki Creative Commons License 2010.08.21 0 0 9393
Helló Ibax !
Nem értem mi a gondod?
Normális ha a keresztmetszetet leszűkíted kapacitásvesztés lép fel !
De viszont ezzel párhuzamosan növekszik az üzemi nyomás a rendszerben,amit megtalálsz a szivattyúd munkagörbéjén.
X liter-x bar nyomás, y liter-y bar nyomás. HQ görbe...
Nézd át , és csak aztán pánikolj !!!
Ezek az adatok a szivattyúd paramáterei.
Üdv.
Előzmény: ibax (9392)
ibax Creative Commons License 2010.08.21 0 0 9392
hello,

csináltam egy gyors tesztet, és végül is a probléma a szórófejnél van...

ugyanis mikor lecsavartam a szórófejet, nagyjából ugyanazt a vízmennyiséget kaptam, 10 liter / 15 sec, amit én jónak találok (kb 2400 liter óránként), viszont a nyomás elég kicsi volt, de a 3/4 slagból szépen, vastagon folyt ki a víz...

Miután rátettem a szórófejet, akkor tapasztaltam, hogy mennyire visszaesika nyomás, ami valszeg azért van, mert a szórófejen egy kis lyukon (kb 2mm) távozik el a víz, nyilván ha innen is 40 liternek kéne eltávoznia percenként, akkor az elég nagy vízsugár lenne... Gondolom ez 'normális' működés...

Kérdés viszont, hogy van e valamilyen módszer, amivel növelni tudom a percenkénti vízmennyiséget, amit a fűre locsolok? Például két (vagy több) szórófej egymás után kapcsolásával? Gondolkoztam ilyen 'billegető' szóró vásárlásán is, de az eladó nem javasolta, mivel hogy kútból jön a víz, ergó homokszemcsék lehetnek benne, és ezeknél a 'billegető' szóróknál kisebb a lyukátmérő, hamar betömődnek...

Ti mit tennétek? Féltem a vízműt is, mert 'lebutítva' dolgozik, és félő hogy ez csökkenti az élettartamát! Csökkenti?
Előzmény: vidéki drehás (9390)
ibax Creative Commons License 2010.08.21 0 0 9391
hmm, köszi a felvilágosítást, ma mindenképp kipróbálom, hogy gyorcsati nélkül, direktbe kötöm a slagot a csapra...
Előzmény: vidéki drehás (9390)
vidéki drehás Creative Commons License 2010.08.21 0 0 9390


A furat keresztmetszet különbség igen nagy.
Míg a gyors csatiban a furat 6-7mm, addig a holanderesben 15-16mm.
Kereszt metszet kb 1-4 az arány.


Üdv:vidéki drehás
Előzmény: ibax (9389)
ibax Creative Commons License 2010.08.20 0 0 9389
a dolog úgy néz ki, hogy a házi vízműből távozó vízmennyiség egy 3/4-es csapon keresztül távozik. ezen a csapon keresztül mértem a 40 liter/perc vízmennyiséget. ezután van egy kb 15 cm-es slag a csaphoz rögzítve, ami után egy műanyag gyorscsati van, és arra dugom rá a 20m-es slagot...

ez azért kellett, hogy ha nem akarok slagot használni, akkor is könnyen vízhez nyussak, elég csak szétcsavarozni a műanyag gyorscsatit.

gondolod, hogy ez a közbeiktatott műanyag gyorscsati okozhatja a problémát?
Előzmény: vidéki drehás (9387)
ibax Creative Commons License 2010.08.20 0 0 9388
köszi a linket...
valamilyen más módszer létezik, hogy a közel 2.5 m3/óra vízmennyiséget ki tudjam használni, és meglocsoljam a 20m-re lévő részt is?
kb negyed annyi ideig kellene mennie a házi vízműnek, negyedannyi áram és negyedannyi "búgás" :))))
Előzmény: Trebitsch (9386)
vidéki drehás Creative Commons License 2010.08.20 0 0 9387


A csatlakozó műanyag gyors csati ?
Mert akkor igen nagy a keresztmetszet csökkenés. Normál esetben a 3/4 cső nem
szokott ekkora különbséget okozni.
A szivattyúra normál holanderes csatlakozót kell tenni.


Üdv: vidéki drehás
Előzmény: ibax (9385)
Trebitsch Creative Commons License 2010.08.20 0 0 9386
Előzmény: ibax (9385)
ibax Creative Commons License 2010.08.20 0 0 9385
sziasztok...

fúrt kutamból házi vízművel nyerem ki a vizet. ha a vízműből közvetlenül engedem ki a vizet, kb 40 liter/perc (2400 liter/h) mennyiség folyik ki. Egy 20 méteres slagot rákötve ez már csak 10 liter/perc... Ez egyszerű fizika, vagy rossz minőségű slagom van?

általában a slagot használom, ergó a vízmű folyamatosan le van "lassítva". Hosszútávon ez nem okoz gondot, nem fog ettől hamarább tönkremenni?

Válaszokat köszi előre is.
nopánick Creative Commons License 2010.08.19 0 0 9384
Nem mindenki, de a 80-90% legalább...

Pedig elég durva bünti vár rájuk, ha
egyszer elkezdik piszkálni a dolgot.
Előzmény: uancsa (9383)
uancsa Creative Commons License 2010.08.19 0 0 9383
Bementem a polgármesteri hivatalba, ott életükben nem hallottak még kútfúrási engedélyről, nem tudtak semmit mondani... Lehet, hogy mindenki engedély nélkül fúrat kutat, és csak én vagyok ilyen kis becsületes?
Előzmény: nopánick (9381)
uancsa Creative Commons License 2010.08.19 0 0 9382
Köszi!
Előzmény: nopánick (9381)
nopánick Creative Commons License 2010.08.19 0 0 9381
Továbbá....

- Aki saját kutat szeretne fúratni a telkén házi vízigényének kielégítésére (főleg öntözésre), a település jegyzőjétől kell engedélyt kérnie, amivel
évente maximum 500 köbméter vizet termelhet ki!!!!
kizárólag a talajvízből. !!!!

A kút a mélyebb, ivóvízkincset tartalmazó rétegeket nem érheti el, továbbá a saját használatú kút vezetékrendszere és a közüzemi vízhálózat összekötése tilos!!!



- A jegyzői engedély kiadásának feltétele, hogy a kút használata során keletkező szennyvizet a környezet veszélyeztetése nélkül helyezzék el, valamint az ivóvíz-igényt szolgáló kutak esetében érvényre kell juttatni a közegészségügyi szempontokat.

- Ivóvízellátás engedélyezése esetén az ÁNTSZ hozzájárulása is szükséges.

- A szennyvizet a közcsatornába csak akkor szabad bevezetni, ha ennek a mennyiségnek a mérését megoldják, az üzemeltetővel egyeztetve.

- A saját kútból származó, locsolásra használt víz után nem kell csatornadíjat fizetni.


- Aki saját kutat készíttet, általában locsolásra használja a vizet, hiszen a talajvíz a legtöbb helyen szennyeződéseket tartalmaz, fogyasztásra nem alkalmas !!!

- Sokan úgy gondolják, hogy ezeknek a kutaknak a vize tiszta, legalábbis fürdésre jó, ezért rákötötték a saját rendszerüket a ház vezetékes vízhálózatára, teljesen szabálytalanul !!!


- Ez egészségügyi kockázattal jár, mert a talajvíz szinte mindenütt szennyezett. Még az is előfordulhat, hogy a fertőzésveszély nemcsak az adott családot érinti, hanem az egész környéket, mert a kútból a házba bevezetett víz visszaáramolhat a közcélú hálózatba, és megfertőzheti azt.

- A szabálytalan rákötések másik hátulütője, hogy fúrt kutakból nyert víz is bekerül a közcsatornába, de csatornadíjat nem fizetnek utána.

- A felügyelőség évente egy-két esetben jár el illegális kútfúrás vagy kútkiképzés ügyében. Ha a kút nem szennyezi a környezetet és fennmaradhat, a hatóság a kivitelezés költségének 20 százalékáig terjedő bírságot szab ki, ha pedig fennáll a felszín alatti vizek szennyeződésének veszélye, az engedély nélkül létrehozott kút felszámolására kötelezi a vízfelhasználót.


- A kivitelezést csak szakképesítéssel és ezzel összefüggő biztonságtechnikai vizsgával rendelkező vállalkozó végezheti


- Ha kellő szakértelem és megfelelő berendezés nélkül végzik a kútfúrást, könnyen előfordulhat, hogy nem járnak sikerrel, nem tudnak vizet felszínre hozni, vagy ha el is érnek vízadó rétegeket, a kút rosszul fog működni a nem megfelelő kiképzés miatt, például homokkal kevert vizet ad.

- A homok a szivattyút és a gépészeti rendszert is tönkreteszi, a kút előbb-utóbb használhatatlanná válik. Gondot okozhat az is, ha rossz minőségű anyagokkal dolgoznak, mert ha például a béléscső nem elég szilárd, összeroppanhat.

- A szakszerűtlen fúrás a környezetet is károsítja. Gyakran előfordul, hogy elmulasztják beépíteni a kútba azokat a biztonsági elemeket, amelyek megakadályozzák a felszínhez közeli szennyeződések leszivárgását a mélyebb rétegekbe, s ezzel veszélyeztetik az ivóvízbázist.
Előzmény: nopánick (9380)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!