Keresés

Részletes keresés

madar86 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 2094

Hat igen kimentek itt ossze ultek :-( megegyszer betettem oket,de 5 perc es megint kimentek :-( 

Előzmény: Cirkusz01 (2092)
madar86 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 2093

Ezutan kezdtem el olvasgatni :-( En is permeteztem oket.Beoltoztem felmasztam letrara jol lepermeteztem oket ott logtak egy agon zsakot rajuk huztam elvagtam az agat es "mind" meg is volt(ugy orultem nekik)szep nagy raj volt olyan ket 10l-es vodornyi furt.Haza jottem betettem oket a ladaba es latszatra meg is voltam delelott tettem be masnap delelottig bent is voltak.Szirupot kint kaptak lapos talkabol gyorsan meg is talaltak repkedtek is ra es vissza is mentek a dobozba.Néhány viszont láttam,hogy elment azt hittem enni :-( aztan olvastam otthont keresni mennek el es ugy nez ki talaltak is alkalmasabbat :-( 

 

Most rendes kaptarba szeretnek ha....

Akkor csak az volt keznel :-( itt egy kaptarra is varni kell min 3 nap :-( mindig van munkajuk butorok stb es sorba keszitik el.

 

Szelid meheket szeretnek :-) mar amennyire lehet.Amik itt kint rajok az elvadultakbol jonnek el.Nem erdemes azokat amugy megnézni sem mert a kesztyube bele szakad a sok fullank 1-2 perc alatt tobb ezer olyan a kesztu mint egy sundiszno :-( 

Előzmény: Kempingez (2091)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 2092

Szia! Csak annyival egészíteném ki,hogy csak saját rajnak adunk lépet,és élelmet.Mivel tudjuk a származásukat,nem jelentenek egészségügyi kockázatot.Egy idegen rajnál más a helyzet. Ott ha lehet karantén .Vagyis olyan helyre vinni őket,ahol a termelő családjaink  biztonságban vannak.Vagyis röpkörzeten kívüle.Olyan 10 Km.- er az már jó.

Az idegen raj semmiféle segítséget nem kap. A befogást követő reggelen szűkítem őket és takarom.Ekkor,már ha minden rendben van építettek is,a család összehúzódva épít. Pár nap múlva kiderül,hogy  jó e nekik a hely.Erről a család demokratikusan dönt. Nem tudjuk meg mondani mikor miért állnak tovább.  Némelyek fias kerettel is próbálkoznak.Saját tapasztalat,ha a család menni akar az megy is. Ott hagyva a fias kereteket is.A raj első segítsége nálam a tüzetes vizsgálatok eredményétől függ.Vagyis az első fedett fiasítás megjelenése után . Két vizsgálatnak kell kizárnia a fertőző betegségeket. Általában ez a rajbefogásától számított egy hónap. Ez nem az jelenti,hogy ha kell akkor nincs bővítés,de az csak lép alappal történik.

Egy idegen rajt csak akkor vigyünk a termelőkhöz,ha biztosan egészségesek,nem jelentenek különösebb veszélyt.

 Ezt igazából te is tudod,de most a kezdőknek írtam.

 Üdv

Előzmény: Kempingez (2091)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.16 0 0 2091

Nem elég egy doboz, minimum műlépes keretek kellenek bele. Én mézes és üres, kiépített keretekre ütöm be a rajt később kapnak műlépest. A kaptárat készítem elő először, majd jön a raj befogása. Vízzel megpermetezem a már a befogóládában, vagy zsákban lévő méheket, és máris öntöm őket az előkészített kaptárba. A kijárónyílást szűkítem, három napra rá, ellenőrzöm a petézést, ha van akkor van anya is. Ekkor a raj méretétől függően, kapnak még műlépes kereteket. A rajok, gyorsan szépen sokat építenek. Ha nem túl bő a hordás, kapnak az etetőtepsibe félkiló kristálycukrot, amire vizet öntök. Ez nem indít kutatást rablást, mint a szirup! Szirupot nappal, soha nem szabad beönteni a méheknek!

A raj befogása után szokták ajánlani a párnapos pincézésüket, hogy "elfelejtsék a régi helyüket". Teljesen felesleges, és indoka is valótlan. A méhek nem fogják nem hogy párnap, még hetek alatt sem elfelejteni helyüket. ( erről később bővebben ha valakit érdekelne)

Viszont nincs szándékuk vissza repülni, ha találnak megfelelő helyet (illetve biztosítunk számukra)

A rajzás célja az új kolóniák létrehozása, ez beléjük van programozva. 

Légyszives madar86, olvasgasd azokat a könyveket, hogy a minimális alapokkal tisztában legyél. 

Előzmény: madar86 (2089)
madar86 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2090

Ami volt kép korábban az nem én csak fotoztam elvitte őket egy méhész.

Előzmény: madar86 (2089)
madar86 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2089

Még nincs :-( Tavaly fogtam be,de elmentek :-( tettem nekik szörpöt ettek is ki be repkedtek másnap kint nézegettem őket egyszer csak özönlöttek ki akkor már tudtam valami nem jó össze ültek a fán megint vissza tettem öket,kicsivel késöbb megint ki egy szemen csipett és elmentek :-( már viasz is volt ragasztva a fára(egy cipős szekrény volt :-D ).

Közben néhány repkedett el azt nem tudom vissza találtak e.Közbe már nem volt rajtam védőruha sem ügyet sem vetettek rám ették a szirupot.Odébb mentem én mikor jöttek ki,de egy megcsípett :-( :-) nem tudom mi baj volt,de itthagak ettek ittak azt hittem minden rendben van :-( 

Előzmény: Kempingez (2087)
henrik1513 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2088

Köszi a segítségedet, igen eltaláltad tavaly kezdtem el méhészkedni papám segítségével. :)

Előzmény: Kempingez (2072)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2087

Most még nincsennek méheid?

Előzmény: madar86 (2086)
madar86 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2086

Jó lenne két családot elindítani idén :-) azt a választ kaptam,hogy két hónap is lehet mire rámkerül a sor...mire lesz szabad anya.Előjegyzés stb.

Előzmény: Kempingez (2085)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2085

Néha még mi sem :-) 

 

De azért rengeteg dolgot lejegyeztek eleink. A szakma "nüanszai" sokszor az apróbetűs részben vannak elrejtve. 

 

Előzmény: madar86 (2084)
madar86 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2084

Meg vannak a könyvek (letöltve)olvasom őket :-) ,de nem mindenre találok választ :-( 

Előzmény: Kempingez (2083)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2083

Ha lerágott öreg lépek morzsaléka, a kaptárfenekén köt ki. Lehetőleg kerülendő, időben selejtezni kell az öreg lépeket. Fertőzések melegágya lehet, a sejtek is szűkössé válnak a sok bábingtől. Egyre kisebb dolgozók tudnak csak kifejlődni benne. Amikor már a napfelé fordítva , nem erszt át fényt, cserére érett. Egyébként ránézésre sötét fekete lépek ezek. Arra kell törekedni hogy folyamatosan megújuló lépkészletünk legyen.

 

(Az is jó megoldás, ha a felsőkeretlécre ráírjuk az, éppíttetési évszám kettő utolsó számjegyét. Keretek rendezésekor idősebb lépek fészekbe, újabbak méztérbe, vén lépek olvasztóba.)

 

Igen anyákat is nevelek, saját szükségletre.

 

Madar86 

Javasolnám hogy olvass könyveket például Örösi, vagy Zsideitől, ezt másképpen nem lehet. Legalább az alapokkal tisztában legyél.

Előzmény: madar86 (2082)
madar86 Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2082

A visszarágott lépet ujra feldolgozzák a testükben vagy kihordják a kaptárból?Nem akarok fárasztani senkit a kérdésekkel :-) 

Előzmény: madar86 (2081)
madar86 Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2081

 

Ebben nem lehet őket ellenörizni igaz?

 

Még valami egyik helyen azt olvastam minden nap szánni kell rájuk párpercet kaptárban szétnézni,másutt azt,hogy minél kevesebbszer kelljen megbontani.Vagy ez csak a téli időszakban?

 

Pároztatók anyákat nevelsz?

Előzmény: Kempingez (2080)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2080

A lépesmézeknél nincs és nem a mézeslépeknél, csak utólag vettem észre hogy nem jól írtam.

Előzmény: Kempingez (2079)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2079

Értem, a mézeslépeknél valójában nincs műlép. De ott is célszerű irányt szabni az építésnek a keretkék felsőrészébe szabott újjnyi széles műlép csíkok beragasztásával. Ez akár nagy keretek esetén is működhet. Én a kiskeretes pároztatóknál alkalmazom. 

Nem látnám értelmét hogy ne használjak műlépet, az is viaszból van, irányt szab, és könnyíti munkájuk, erőssebb a lép. 

 

Előzmény: madar86 (2078)
madar86 Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2078

Azt szeretném maguk építsék ki minél természetesebb legyen :-( 

 

A lépes méznél nincs műlép igaz?

Igazából nem szeretnék elvenni tőlük semmit.Nézegetni őket jönnek mennek a dolgozók,az anyát a heréket ahogy kel a fiasítás.Igazából ezt szeretném.

Előzmény: Kempingez (2077)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2077

Miért nem akarsz műlépet? Nem akadékoskodásból, hanem azért hogy célirányosan tudjak válaszolni. 

Előzmény: madar86 (2075)
madar86 Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2076

Miket kitalálnak :-)

Előzmény: madar86 (2075)
madar86 Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2075

 

Jó lenne belőle pár tömb viasz :-)

 

Ha nem akar az ember műlépet a kaptárba sokáig tart a kiépìtés?Vagy valamennyi mégis csak kell amin az új család elindul?

Kempingez Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2074

Próba cseresznye, de mivel a láng alulról melegíti a tepsit. Így megvan az esély a viasz túlhevülésére. az elvezetését  kéne megoldani. De ilyesmit nem próbáltam. 

Ha van valami komolyabb háztartási gőztisztód, akkor azzal összelehetne egy gőzviaszolvasztót barkácsolni.

Én többször próbálkoztam, öreglépet kiolvasztani üstben. A probbléma a préseléskor jelentkezett. Túl kicsi volt a prés, így kicsike zsákot tudtam csak megtölteni olvadt anyaggal. Így hamarabb lehűlt mielőtt kitudtam volna préselni. Érdemes akkora szerkezetet, készíteni amibe befér egy parasztzsáknyi anyag. 2 darab olajos emelővel, meg nyomatni.

 

Tavaszon szoktam selejtezni, és becserélem. De a közben keletkezett selejtes keretekkel nem igen tudok mit kezdeni. Volt napviszolvasztóm, még kezdőként készítettem, használtam is több mint 10 éven keresztül, de már tönkrement pár éve végleg megadta magát. Nagyon jó volt, dupla üveges. De csak 1 keret fért bele. Így nem volt valami termelékeny. De így is viszza lehetett nyerni vele némi viaszt. Minimum, 4 NB keretest kéne készíteni. De ennek is megvan a hátránya, csak akkor működik ha süt a nap, és hatékonyabb ha időnként utánna állítjuk a naphoz. 

 

 

Előzmény: kacagógerle (2073)
kacagógerle Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2073

Látom különböző fórumokon, hogy sok méhész készít házi napviasz olvasztót. 
A régi lépeket sűtőben kis lánggal nem lehetne kiolvasztani? Betenni egy rácsra, tálca alá és mehet...

Vélemény?

Előzmény: Kempingez (2072)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2072

A legegyszerűbb műlépesnél becserélni. Ha nincs a közelben, akkor nyilván nem éri meg pár darabbal messzire autózni. A kiolvasztás a másik lehetséges megoldás, de ahhoz meg eszközök kellenek. 

A kérdésből itélve kezdő lehetsz, ha nem tévedek. 

A fészekszélén, bő fészekkel telelt családoknál is előfordul a penészesedés. Nem túl súlyos esetben, a méhek rendbehozzák. Egyébként az öreg szutyok, penészes sérült lépeket is kijavítanák, ha hagynánk! Lerágják a sejtalapig és újra építik. De ne hagyjuk, cseréljük rendszeresen, építtessünk.

Mitől pusztult el a család? Ezt sem mellékes tudni, mert ha fertőzőbetegségben, még az ép lépeket sem adnám be más családoknak! Ha összefosták a kereteket, akkor gyufa! A nosema spórái is 2 éven keresztül fertőzőképesek. Ilyen esetben jobb nem faszariskodni pár keret miatt, kivenni a kaptárból aztán melegedni mellette. A kaptárt is kifertőtleníteni, kapargatni, lángolni. A külsejét ecettel lemosni, újra festeni. 

Persze lehet, hogy csak éhenpusztultak.

Előzmény: henrik1513 (2071)
henrik1513 Creative Commons License 2015.03.14 0 0 2071

Sziasztok egy családom elpusztútl a télen és tőlük maradt pár penészes keret. Az a kérdésem hogy mit csináljak ezekkel a keretekkel?       

 

madar86 Creative Commons License 2015.03.14 0 1 2070
Előzmény: madar86 (2069)
madar86 Creative Commons License 2015.03.12 0 0 2069

Nekem meg van pdf ben a könyv,de nem igazán tudom átküldeni

Kempingez Creative Commons License 2015.03.12 0 0 2068

 Zsidei vagy Örösi ajánlása szerint, a tavaszi serkentés sem felesleges sziruppal sem. Az persze igaz hogy az anyák, tavaszon nagyon igyekeznek. 

Annyit hozzátennék, hogy anyanevelés esetén, a dajkacsaládokat is ajánlatos sziruppal serkenteni még hordás eesetén is. A jobb elfogadás miatt. 

Tehát tavaszon is hathat serkentően, némi szirup. Az sem mellékes, hogy miyen az etetőrendszer.

Többféle egyszerű és ügyes megoldás létezik amelyel a lehető legkiseb szellőztetés mellet, vagy nélkül juttathajuk be a szirupot. Én, az első pár évben alkalmaztam. Már  15 éve nem. 

Meglepően korán kellene, kezdeni, már ha valaki mégis szirupozni akarna. Emlékszem egy számításra, ahol az akác virágzásától visszafelé haladva, eljutunk valahova pont a mostani időszak környékére. A serekentésre reagálás, a kelési idő és gyüjtővé válás idejeinek  összegéből ered.  

Persze van mellette, meg ellene szóló érv is.

Előzmény: Cirkusz01 (2067)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.03.12 0 0 2067

Szia! igen erről beszélek én is. Egyet értek veled mindenben. De a kezdők hajlamosak arra gondolni,hogy tavasszal kell serkenteni. Főleg,ha van olyan kedves kolléga is aki erre még biztatják is őket.

  Üdv

Előzmény: Kempingez (2066)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.11 0 0 2066

Nem pótlásról beszélek, a  híg szirup etetése serkentőleg tud hatni. A 2-3 deci élellempótlására csekély. Nem annyira a méhsűrűség mint inkább az adott méhlegelő etartókpessége az irányadó. 

Viszont  hogy nincs, vagy van szükség serkentésre általánosságban kijelnteni nem lehet, mert ez mindíg a helyi adottságoktól függ. Például előfordul hogy a napraforgót, napraforgó követ mi a búbánatnak öntené akárki is a szirupot a kaptárba. Főleg, ha ez már augusztusban történik. Így ha ritkán is előfordulhat hogy pergetéssel kell serkenteni. Hogy  legyen helye a fiasításnak. A napraforgó az nem egy fix virágzási idejű. mint pl az akác. A napraforgó virágzási ideje nem idő határozó. Mivel ez történhet junius közepétől, szeptember elejéig is. Sőt még későbbiről is hallottam. 

Tavaszon az a legjobb serkentés, ha van bőven még a telelő élellemből. Azt felvillázod és fészekszélre vagy fészekbe tűzdeled. A méhek kihordják a felnyitott sejtekből a mézet, az anya meg "telellövi" petével. A nyárvégi serkentés fogalma mára már keveredett az élelem pótlás fogalmával. 

Klasszikusan, a 2-3 decis hígszirup adagolása szolgált serkentésre. Ami az ajánlás szerint 2-3 héttel augusztus 20 előtt kezdődött. Majd ezt követően az etetés max félliteres adagokban. Szeptemberben jött a sűrább szirup szept 10.-ig innen már csak szükségbőlszept 20-ig. Na szóval ezek úgy mihezképest dátumok. A méhésznek ugye, a kalap alatt nem a nyaka következik. Szóval mindíg az adott körülményekhez képest kell cselekedni, ahogyan a helyzet megkívánja. 

 

Előzmény: Cirkusz01 (2065)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.03.11 0 0 2065

Szia! Tavasszal felesleges serkenteni.Nem kell. A család amúgy is igyekszik a legtöbb fiasítást nevelni. Amikor ehhez nincs meg a kellő élelem annak a pótlását nem lehet serkentésnek hívni. Az ugyanis napi 2-3 dl.-er 1:1 es szirup. Most tavasszal ennél sokkal többre van szükségük.Ami nálam és másnál sem serkentés.Inkább élelem pótlásnak nevezném. A nyár közepi serkentés az napraforgó előtt,és azonnal a pergetés után kezdődik.Előtte csak akkor,ha az idő járás szükségesé teszi. Utána mindenképp kell,hogy kapjon a család napi 2-3 dl.-et. Abból az 1:1 .-es szirupból.Mivel sajnos a méhsűrűség náluk ezt indokolttá teszi. Jó 10 évvel ez előtt erre sem volt szükség .

Akkor igaz volt az írásod.

 Üdv

Előzmény: Kempingez (2064)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!