Keresés

Részletes keresés

hadsz Creative Commons License 2017.03.23 0 2 19551

Folytatva a csehországi hétvégét:

 

Vasárnapra terveztük a Rapotice melletti Sz-200 Vega típusú honi légvédelmi rakétarendszer bázisának bejárását.

 

Ez a két tűzcsatornás, nagy hatótávolságú lérak komplexum a Brno-i 76. légvédelmi rakétadandár alárendeltségébe tartozott két harci- és egy technikai osztállyal. Igaz, az osztálycsoport csak 1989-től állt rendszerben, és alig néhány év múlva, a ’90-es évek első felében meg is szüntették. A másik csehszlovákiai Vega bázist - három tűzcsatornával - pár évvel korábban, 1985-ben adták át Dobris közelében (Prágától DNY-ra).

 

Az objektum - mint minden Vega komplexum - hatalmas, közel 100 hektáron terül el. Az egykori laktanya részén jelenleg börtön működik, így arra inkább nem keveregtünk... :) Maradt így is látnivaló bőven, talán a leglátványosabbakkal kezdtünk: szinte rögtön azután, ahogy átjutottunk a dupla kapun és a köztük levő széles nyomsávon, feltűnt a fák koronái felett az első óriási emelvény. Sokszor láttam már fotókon, régi filmeken, de a valóságban azért másképp hatott, ahogy előbukkant a fenyők fölé tornyosulva. Monumentális! A bázis északi részén további két, meg ennél is nagyobb felületű építményt húztak fel, annak idején ezekről a célmegvilágító és a magasságmérő lokátorok kémlelték a légteret.

 

 

Természetesen mindhárom platóra felsétáltunk, elsőnek a PRV-17-esét néztük meg, azután következtek a többiek. Hosszú, meredek rámpák vezetnek fel nagyjából 17- 18 m magasba, ahonnan még látványosabb a környezet. Nem vagyok a légvédelem szakértője, de ha jó tudom, ezt a fajta „radardomb” kialakítást egyedül a csehszlovákoknál alkalmazták (a Szovjetunióban sem volt ilyen megoldás?).

A jobb szélső fotón - a cseh Fortifikace weboldalról - még eredeti pozíciójában látható az 5N62-es radar.

  

   

Mindhárom emelvény mellett egy-egy masszív védett objektumot alakítottak ki a komplexum harcvezetési és energia-ellátó/átalakító kabinjai részére, ez látható a fotó bal sarkában az oszlopok tövénél. A korabeli fotó a másik cseh Vega helyszínen, Dobrisban készült.

 

 

Szintén itt, az emelvények közelében található a harcálláspont, szerencsére ide is sikerült bejutnunk. Az állapota már ennek is hiányos kissé... Külön, alig néhány méterre ettől egy másik, szintén nem kicsi bunkerben működtek - ha a helyzet úgy hozta - a dízelaggregátorok. Sajnos ez zárva volt, a személyzeti bejárónak csak a külső páncélajtóját sikerül valaki(k)nek „leszerelnie”.

   

   

A rengeteg látnivalónak köszönhetően szinte repült az idő. Déli irányban ballagva hamarosan következtek az indítóállások. Csak az egyik osztályt céloztunk meg, felesleges lett volna mind a 12 iá-t végigjárni, hiszen teljesen egyforma az elrendezésük. Igaz, annyi eltérés azért mégiscsak van/volt, hogy mindkét osztály területén 2 – 2 fedezék jóval erősebb építésű a többinél. Gyanítom, hogy ezekben álltak a békeidőben is rakétával megrakott töltő kocsik. A hozzáértők majd megmondhatják a tutit. :) Az egyik „könnyű” fedezékbe is bekukkantottunk (D. Peti elévülhetetlen érdemeinek köszönhetően).

  

   

Az osztály közepén elhelyezkedő bunkerbe (az indító kabin fedezéke) szintén benéztünk:

 

  

Kis pihenőt és kajaszünetet követően tovább indultunk az üza részleg felé. Először a lefejtő, semlegesítő helyet jártuk be, majd következett az üza sor, ahol a külön - külön tárolták az tüzelőanyagot és az oxidálóanyagot. A jobb oldali fotók szintén a már említett cseh oldalról származnak.

  

 

  

 Mindkét hajtóanyag komponens különösen veszélyes, ez jól látszott a tartályokat biztosító épület kialakításán is.

  

 

Az üza teleptől alig egy-két percnyi sétával értünk a rakéták impozáns méretű központi tárolójához. Tulajdonképpen kettő egymás melletti, 55 m hosszú és 13 m széles, félköríves előregyártott vb elemekből összeállított hatalmas csarnokról van szó, melyekben több sorban, speciális állványokon sorakoztak az összeszerelt rakéták. Ez az épülethomlokzat nem mindennapi látvány volt, a fotó messze nem adja vissza a valós méretét!

  

 

Az egész technikai osztály jól átlátható séma szerint van kialakítva, beszéljünk bármely országról, ahol annak idején a Vegákat telepítették. Összeszerelő hangár, műszeres bemérő, ellenőrző épületek (AKIPSz), tárolók a fejrészeknek, gyorsító hajtóműveknek, második fokozatoknak, a szállítójárművek telephelye a garázsaikkal, stb.

  

  

Visszaúton az autók felé még megnéztünk egy szintén méretes betonplaccot (valójában a betonelemek nagy részét már felszedték a téren…) mögötte a „szokásos” fedezékkel. Charlie barátom rögtön mondta, hogy itt állt az Oborona távolfelderítő radar az óriási legyezőjével. A nyűgözőpontok közül egyik-másik még megvan.

   

   

Remélem, nem nyúlt túl hosszúra ez a kis beszámoló, de azt hiszem, mindannyiunk nevében mondhatom, hogy nagy élmény volt végigjárni a komplexumot! 

hadsz Creative Commons License 2017.03.23 0 0 19550

Nálam is! :)

Előzmény: charlie21 (19542)
charlie21 Creative Commons License 2017.03.22 0 1 19549

 

Ócsa, aktív!

 

 

Csévharaszt ,nem aktív,ha vissza mész időben 2001 ben még jól látszanak az antenna tornyok. az épületek meg vannak őrzik!  De már megírtam! 

Előzmény: trakeszv6 (19543)
charlie21 Creative Commons License 2017.03.22 0 0 19548

Igen. A 30 as, a két adóháza a 31-32, és még ott van a REAK is. Ebből csak a 31 nézhető meg ,de pár hónapja azt is lezárták újra. Mármint a bunkert , a föld felett amúgy sem sok van . 

Előzmény: VoltKatona(Lee) (19547)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2017.03.22 0 0 19547

A Doboz a HAP ami nagytarcsahoz tartozik, van ott vagy harom kitelepullt laktanya, bekeritett teruelt is.

Előzmény: charlie21 (19542)
trakeszv6 Creative Commons License 2017.03.22 0 1 19546

ugyanaz a funkciója volt mint Ócsának,miért volt ilyen közel a két objektum?gondolom (és mondták) ,hogy a katonai hirszerzés(katonai felderitö hivatal,most ha jól tudom katonai nemzetbiztonségi hivatal stb.),az akkori NBH (ma alkotmányvédelmi hivatal)-al  közösen szorosan együttmüködtek igy az országban lévö felderitö lokátorok, lehallgató rádió lokátorok stb, (szaknyelven nem tudom)adatait is felhasználta/felhasználja a BM(NBH stb.)

Előzmény: charlie21 (19544)
trakeszv6 Creative Commons License 2017.03.22 -1 0 19545

Egy dolgozotól tudtam meg ,hogy Ócsa még javában aktiv(NBSzakszolgálat),csak a klasszikus régi" antennákat jó pár éve lebontották.Csévharasztot vajon még örzik?

Előzmény: charlie21 (19544)
charlie21 Creative Commons License 2017.03.21 0 0 19544

Sok éve nem aktív már. Az antenna árbocokat eladták vas árban. Beszéltünk ott örökkel ( akkor őriztek) és már csak az épületek vannak, üresen. Ez úgy 2-3 éve volt ,ki tudja azóta. 

Előzmény: trakeszv6 (19543)
trakeszv6 Creative Commons License 2017.03.21 0 0 19543

Csévharaszt ex BM objektum,(mint az Ócsai,rádió lehallgatásokat itt végezték(III/1 hírszerzés,III/2 kémelhárítás, III/3 belső elhárítás) (NBH objektum) örzik még ?tud valaki róla valamit? aktiv még?

charlie21 Creative Commons License 2017.03.20 0 0 19542

Köszönöm!!! Az a "Doboz" sajnos oda nem lehet lejutni, a 31 ben voltam, a 32 meg őrzött. De csak idő kérdése. Ha lenne egy bakancslistám a leg áhítottabb  helyekkel, akkor lehet a 30 as lenne  elől :-) 

Előzmény: BM29035 (19541)
BM29035 Creative Commons License 2017.03.20 0 0 19541

Persze, hogy Kistarcsa, OLP-30

Bocs, félre beszéltem..

Előzmény: charlie21 (19540)
charlie21 Creative Commons License 2017.03.20 0 0 19540

Kistarcsán hirtelen nem tudok semmit, csak Nagytarcsán . Megosztod mire gondolsz? Vagy ez nem publikus?

Előzmény: BM29035 (19539)
BM29035 Creative Commons License 2017.03.19 0 0 19539

Hasonló került Kistarcsára a föld alá... csak az elektromos fűtésű volt.

Előzmény: charlie21 (19538)
charlie21 Creative Commons License 2017.03.19 0 0 19538

Köszönöm!!! Nagyon jó hogy néhány kép új értelemet nyer ilyen formán. Tanulok :-) 

Előzmény: BM29035 (19537)
BM29035 Creative Commons License 2017.03.19 0 0 19537

18. kép Kazép  TP kazán...

Előzmény: charlie21 (19532)
hadsz Creative Commons License 2017.03.19 -1 0 19536

Mindenesetre azt tudjuk, hogy kínai "Pillangó" wc papírt használtak. :D

Előzmény: charlie21 (19532)
charlie21 Creative Commons License 2017.03.19 0 0 19535

Köszönöm a kiegészítést!! Én mindenképp munkás őrre tippeltem, bár  megmondom őszintén alig tudok a szervezetről valamit, pedig mondhatni kortárs voltam.Nagyon kevés objektumot tudok tőlük pedig biztos volt, így csak néha bele botlok. Eddig 4-5 objektumot láttam tőlük ,és abból sem biztos hogy tényleg az voltmindegyik.

Előzmény: hg7jcc (19534)
hg7jcc Creative Commons License 2017.03.19 -1 0 19534

A Munkásőrség Budapesti Parancsnoksága lőtere volt . Aukciós oldalon vettem a kétnyelvű engedélyt .

Előzmény: charlie21 (19532)
Volt tüzér Creative Commons License 2017.03.19 0 1 19533

Aktív koromban én is csináltam ilyen petárda dolgot. Minden évben volt - nálunk is, mint ahogy minden megyei rendőr-főkapitányságon - bombakutató tűzszerész tanfolyam. Amellett, hogy az embert megtanították robbantani, azt is megtanultuk, hogyan kell felderíteni bizonyos dolgokat.
Nos minden ilyen továbbképzésre kihozták a megyei rendőrök által előző évben elkobzott petárdákat. A magsemmisítés oszt abból állt, hogy valami ötvenen leültünk egy tó partjára és a meggyújtott petárdákat beledobáltuk a vízbe. Ha a vizet érve hamar robbant a vacak, akkor egész csinos kis szökőkutakat produkált.
Szóval mi nem kerítettünk neki olyan nagy feneket, fogyjon el "osztjónapot"!

 

Előzmény: charlie21 (19532)
charlie21 Creative Commons License 2017.03.18 0 2 19532

 

Nemrég raktam fel innen egy képet .Akkor a részletek. Egy fegyver kiállításon voltam kedves barátomnál Zsámbékon, Hibácskó Ferencnél, úgy ismeritek "Volt Tüzér" Nagyon jó kis rendezvény volt, jól éreztem magam. A környéken már talán mindenhol voltam ( Vértesacsa, Tinnye, Úny, Zsámbék, stb..) De Piliscsabán a volt magyar aztán szovjet laktanya mögötti völgyben tudtam egy lőteret , ami eddig nem volt meg. Voltam már arra , a kapu mindig zárva volt, de most nyitva ,"Erőt Egészséget!" 

Kocsival is be tudtunk menni, és meglepően egyben volt. Én most azt mondanám hogy sose volt honvédségi, néphadsereg, sőt a legendák szerint bármilyen közel is volt a szovjet egység az sem. Szerintem ez egy sima munkásőr pisztoly lőtér volt, és még csak nem is a völgy hosszában lőttek hanem keresztbe, úgy 100 méteres távra. Minden erre utal. A táblákon munkásőr alakok voltak, és ha lőttek is a táblák alapján géppuskával , csak rövid távra. Amit biztosra tudok mert van ismerős, hogy a rendszerváltás után a BM használta, és a rendőrség tűzszerész szolgálata. Pár éve volt innen egy tv riport  mikor itt semmisítették meg az elkobzott petárdákat a rendőrök. Azért még sok érdekes dolog hever ott. 

Ridley4Lev Creative Commons License 2017.03.18 0 1 19531

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2017.03.15 0 0 19530

Köszi, igy mar megvan!

Előzmény: Ridley4Lev (19519)
Volt tüzér Creative Commons License 2017.03.15 0 0 19529

A Gugli Earth-ön vissza lehet húzni az időcsúszkát, és akkor látszik a régi állapot is.

Előzmény: charlie21 (19526)
hadsz Creative Commons License 2017.03.14 0 0 19528
hadsz Creative Commons License 2017.03.14 0 0 19527

Ez szerintem is PV lesz. Jó régi B-2400-as szellőző rendszer füst (felül) és gázszűrő dobjai, már a '60-as évek elején is elavultnak számított. A 2400 a teljesítményre utal (2400 liter /perc). Ha vannak még fotóid, rakd fel őket! 

Előzmény: nagypolc (19524)
charlie21 Creative Commons License 2017.03.14 0 1 19526

 

Csernobil napló.

A negyedik nap.

Hát eljött az utolsó napunk is, hamar elszaladt. De amit lehetett még bele sűrítettünk .

Reggeli után újra visszamentünk a DUGA radarhoz, csak most a fő úttól jobbra elterülő lakótelep részt jártuk végig, ahol a katonák szolgálat után laktak illetve a családok. Ennek megfelelően sok közösségi helyszín volt itt, rögtön elsőre egy színház-mozi, és egy torna csarnok. Szép nagy felíratok, és festmények.

Innen egy kétszintes iskola következett. Rengeteg berendezési tárgy megmaradt , a termekben rengeteg tankönyv, volt külön matek és ének zene terem is. És persze sok sok Lenin és gázálarc.

Itt a képek között két érdekesség. Volt egy magyarázó tábla az AK 47 es karabélyról ! Korán kezdték!

Illetve valami propaganda plakáton jól lehet látni a többi közt a magyar úttörő jelvényt is. Keressétek meg :-) .

A terület többi részén lakótelep van, a szokásos „kijevi” panelokkal. Van itt egy kis óvoda is, érdemes megnézni itt a játék repülőt, a DUGA egyik sugárzó egységéből van a váza!

A terület hátsó részén van a saját tűzoltóságuk, Itt egy szobában fel van építve az egész objektum makettja , a radar fal is megvan drótból. Nagyon látványos és jobban átlátja az ember.

Nem sok időnk volt ezért már mentünk is tovább, nem messze innen egy erdőben van egy elhagyott Pionir tábor. Rengeteg egyforma faházacska , sok sok színben, és majdnem mindegyiken valami mese részlet festménye. Csak néhány közösségi épület van téglából. Még a nagy szabadtéri mozi is fa volt. Mondjuk abból nem maradt sok. Szép napos időnk lett , jó volt sétálni a ritkás fenyőerdőben a „mese házak” között.

Innen visszatértünk a szállásunkra , egy jó ebéd utoljára és sajnos pakolás ,indulás Kijev felé.

Egy utolsó fotózkodás a Csernobil tábla előtt ( inkább szobor fal) .

De még volt egy célpont mielőtt kijöttünk a zónából. A híres roncs temető . Ide szedték össze a mentesítéskor használt járműveket, buszok , helikopterek, teher autók, harcjárművek hosszú sora, százak vagy ezrek nem tudom. Egy mindentől messze levő hatalmas réten volt. A régebbi műhold képeken ,és fényképeken ez még igen látványos volt. Hosszú sorokban sorakoztak a füves placcon.

Na ez már nem ilyen sajnos, erről lemaradtunk. Gyakorlatilag egy roncs temető , szétvágott , darabolt alkatrészek mindenütt. A helikopterekből már csak néhány hajtómű darab. Egyben levő technikát alig láttunk . Állítólag bemérték őket , ami nagyon sugárzott elásták , a többit pedig szép lassan feldolgozzák. Egy gigantikus roncs telep a letűnt szovjet jármű gyártás minden ismert darabja megtalálható itt. A képek magukért beszélnek.

Innen már tényleg Kijev felé vettük az irányt . A zóna határán újra megmértek minket, sugár kapu, az autónkat egy külön egység mérte meg mobil mérővel. Szerencsére semmi nem volt ,mehettünk.

Érkezés Kijevbe a „hős városba” ,persze itt is fotó :-)

És megérkeztünk a húszon valahány emeletes hotelünkbe ahol még két éjszakát töltünk. Egy kis városnézés, a szobám ablakából jól lehetett látni a hatalmas szobrot ,másnapi célpontunkat , aminek környezetében több haditechnikai múzeum is van. De ez már egy másik történet, azzal már tényleg nem akarok untatni senkit. Ezeket is csak azért írtam le mert ha minden jól megy akkor egy bő hónap múlva újra megyünk . És tervbe van végre egy igazi Siló is ami itt mindig kedvenc téma :-)

Köszönöm a türelmet!

charlie21 Creative Commons License 2017.03.14 0 0 19525

Ez valami PV bunker? Olyannak tűnik.

Előzmény: nagypolc (19524)
nagypolc Creative Commons License 2017.03.13 0 0 19524

Ózdi életkép...HÁP

hadsz Creative Commons License 2017.03.12 0 0 19523

"de most már én vigyázok rá tovább." 

 

Legalább már jó kezekben van. :)

Előzmény: charlie21 (19520)
hadsz Creative Commons License 2017.03.12 0 1 19522

"A helyiek nem hülyék tuti tudták."

 


Igen, valószínű, hogy sejthettek valamit. El tudom képzelni, mi mehetett annak idején a helyi kocsmahíradóban egy üveg Becherovka, vagy egy-két korsó jóféle sör mellett. :) 

Az idősebbek biztos tudnának érdekes dolgokat mesélni. Az tényleg furcsa, hogy mennyire közel volt/van a lakott területekhez, alig néhány száz méterre a falvak házaitól. Gyanítom, azon az útszakaszon nem biztos, hogy tanácsos volt megállni bárkinek is... 

 

Előzmény: charlie21 (19521)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!