Keresés

Részletes keresés

sjohn Creative Commons License 2008.11.22 0 0 6993
"Ezzel kapcsolatban pedig érdemes elolvasni Jozso (6262)-es és akornyéki hozzászólásait"

Miért is?
Neki az vált be , nekem meg a másik.
Előzmény: Breki1 (6986)
sjohn Creative Commons License 2008.11.22 0 0 6992
"Ezek szerint nem olvasod figyelmesen a fórumot P"

Az a helyzet , hogy mindenki arra a földkeverékre esküszik , ami neki a leginkább bevált.

1541
1983
2265
2643
2815
3122
3574

Ha van kedved nézegesd meg !
Ezek mind abban a földkeverékben nőttek , amit a Te általad említet kertész leszólt , és amit a Rappai Úr javasol citrusfélékhez!
Előzmény: Breki1 (6985)
jozso48 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 6991

Nem teljesen világos,hogy mi áll a rendelkezésedre és mit szeretnél?Arra tudok gondolni,hogy magról kelt növényeid vannak,azokat bizony be kellene oltani és

ez esetben a lényeg az,hogy a citrusfélék magoncai bármelyik másik citrusnak (citrom,narancs,mandarin stb) jó alanya.Az lesz belőle amit sikerül ráoltani,de ehhez

is kell néhány év mire termést produkálnak.Természetesen ehhez megfelelő nemes,

termő fáról szerzett oltóág kell.Viszont,ha csak azért nem termett ,mert még fiatal a fácska,akkor inkább légy türelemmel.Az is előfordul,hogy a tartási és gondozási körülmények nem megfelelőek és ezért nem terem.

Előzmény: cinke2 (6990)
cinke2 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 6990
szretnék kérdezni valamit nem irágzik se amandarinom se a citromom és hogy ha osze oltanám okket akkor teremne a citromfa mandarin t vagy citromot vagy forditva ??
Kriszta18 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 6989

Szia Kurdi laci!

Nem lett jó a kép így nem látszik annyira.Hasonlítanak a pöttyök a darált kávéhoz.de ha lefotozzuk nem lehet jól látni.

Kriszta18 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 6988

Szia!

Lefotoztam de sajnos nem lehet jobb képet csinálni mert túl aprók azok a pöttyök.

Előzmény: kurdilaci (6974)
jozso48 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 6987

Beértek a papeda v.aromacitrom (C.hystrix)első termései.Sokkal jobb íze van mint

amire számítottam,hasonló mint a zöldcitrom.Úgy tudtam nem ehető ill rossz ízű,hát

ez nem így van.Viszont magnélküliek a termések.Levelét is füszerként lehet hasznosítani.

Breki1 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 6986

Amúgy erről volt is itt korábban szó, ugye azon kívül, hogy a Novobalt tulajdonképpen mohatőzeg szerkezetjavításra a savanyű talajokat kedvelő növényeknek ajánlják talajsavanyításhoz

 

 

Ezzel kapcsolatban pedig érdemes elolvasni Jozso (6262)-es és akornyéki hozzászólásait

Breki1 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 6985

Az a kertész akiről már többször írtam itt és többen a címét is elkérték ezen a fórumon, ezenkívül több citromot is vettem illetve kaptam nála ezekről többször mutattam fényképet.

 

Ezek szerint nem olvasod figyelmesen a fórumot P

 

Novobalt-ot használod 10 éve?

 

Amúgy a Zombaiakat nemis elsősorban ő hanem ahol a másik most termő fámat vettem ott az öreg szidta eléggé csak mikor a kertésznél rákérdeztem erre a Novobalt-ra őis elmondta a véleményét róla.

 

Egyébként többször voltam Rappaiéknál hisz itt vannak pár kilométerre

és távoli ismerőseink.

 

Konkrétan ezt a földkeveréket is láttam már sőt vettem is már tőlük fát

Előzmény: sjohn (6980)
csoer Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6984

Hello!

Köszönöm a körültekintő tanácsot és megszívlelem.

Üdv.

Előzmény: gáborke (6983)
gáborke Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6983
A citrusok 14 fok alatt nem kötnek jól, nem biztos hogy lesz termés.
Ha nagyon világos, napos helyen van a trópusi citrusok birják a 20 fokot, de jobb a 12 fok nekik.

Ne ültesd át semmibe. A Fito pajzstetű spray leirtja ugyan a pajzstetvet, de kifejezetten erős levélhullást okoz, ne használd citrusokra, mivel olajos, és a levés pórusait eltömíti.
A talajt ne öntözd ezután túl erősen, és ha még tudod érdemes levinni a pincébe, de maradhat a szobában is. Pár hét múlva ki fog hajtani.
üdv.
Előzmény: csoer (6982)
csoer Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6982

Hello!

Köszi a véleményeket illetve tanácsokat.

Való igaz tévesen írtam és Rappai kertészetről van szó, és a növénykatalógusukban Zöld citrom (Trópusi citrom, Tahiti lima, C. latifolia) néven nevezettet az ez év áprilisi növénykiállításon vettem az Egyetemisták parkjában.

 

Szándékosan olyat akartam nevelgetni, ami bírja a leírások alapján a meleget. Peter Klock: Citrus kert teraszon és balkonon című könyvben 12 és 18 fok közötti, vagy magasabb hőmérsékletet ír a teleltetésre ezen fajtákhoz. Azt szerettem volna, hogy ne kelljen közel fél évet teleltetni a növényt. Nálam vagy 23C vagy 10C választási lehetőség van. Átlagosan jobban nem kényeztetem, mellette lévő kávé cserje, golgoták és egyéb növényekhez hasonlóan kezelem, melyeknek semmi bajuk.

Szintén kiállításon vásároltam VAPE Garden Fito pajzstetű elleni aerosolt és ezt használtam. A trópusi citrom földje úgy néz ki, mintha csak homokból állna. Most novemberben, így hogy lehullatta a leveleit nem merem átültetni.

 

A "nagy" citromfám nem csak virágzik, hanem egyenlőre a kis citromok sem hullanak le. Előző években október hónapban bevittem melegre és szépen lehullott az összes levele.

Tudom azt, hogy a citrusok gyökérzete fokozottan érzékenyek a hideg és nyírkos talajra, de virágzó állapotban hidegben is locsólni kell?!

Üdv

kurdilaci Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6981
Nálam csak egy érett még be,kb. négy centis lehet és narancssárga,a többi jóval kisebb és haragoszöld.
Előzmény: bombaba (6975)
sjohn Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6980
" Szidta is emiatt a kertész rendesen emiatt gondolom átfut a víz rajta és még perlittel lazítja"

Milyen kertész?
Én 10 éve ezt a keveréket használom , és még nem volt rá panasz.
Előzmény: Breki1 (6977)
sjohn Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6979
A Raffai céget nem ismerem , én a Rappai cégtől nagyon sok féle növényt , nem csak citrusfélét vettem már de nem volt semmi gondom velük.
A leírtak alapján szerintem tartáshiba.
Agyongondozod őket.
Miért kell télen 23 fokon tartani azt a trópusi? / nem tudom milyen fajta lehet / citromot?
Még a melegigényes fajok is , legalább is nálam vidáman elvannak max. 8-10 fokon.
Pajzs és egyéb tetvek ellen Actarát vagy káliszappant használj , ne" kimondottan pajzstetű elleni" szerrel!
Actarával lepermetezheted , és a maradékkal a földjét beöntözheted , mert felszívódó , és hosszantartó hatású.

Lehet , hogy szerinted abnormális , hogy most virágzik , de ezt ő jobban tudja.
Ha akar virágozzon , max. nem köt termést.
Az , hogy virágzik azt jelenti , hogy jól érzi magát , ergo felesleges macerálni , hagyd ott ahol van!
Előzmény: csoer (6976)
Breki1 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6978

Szerintem nem abnormális, hogy  10 C-on virágozzon a citrom fa.

 

Enyémek közül is sok most indult be és hoz virágokat.

Breki1 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6977

Hello

 

Nem a Zombai Rappai kertészetben vetted?

 

Mert akkor vannak tippjeim ő köztudottan Novobalt-os tőzeges földbe szereti ültetni őket. Szidta is emiatt a kertész rendesen emiatt gondolom átfut a víz rajta és még perlittel lazítja

 

Ezt a keveréket még árulja is

 

A következőkböl áll

 

 

  • Citrusfélék talaja:

A: 80 liter Novobalt
40 liter kertészeti perlit
0,5 liter Osmocote

B: 80% B típusú virágföld vagy Novobalt
20% kertészeti perlit
+ Osmocote

 

 

A 23 fokot én soknak tartom

 

 

</SPAN>

Előzmény: csoer (6976)
csoer Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6976
Sziasztok Citrusosok!

Jó ideje olvasgatom a topikotokat, de most a segítségeteket illetve tanácsotokat kérném.

 

Évek óta próbálkozom mindenféle citrom, mandarin, narancs és ezek különféle alfajaival nem sok sikerrel.

Nagyon sok elpusztult.

 

Azóta próbálkoztam lakásban tartható (meleget igénylő) trópusi fajokkal. Palesztin Limám (Raffai cégtől szerzett) második ment tönkre közel 1 hónap alatt.

 

A kérdésem tárgyai:

1/.

Van most egy szép trópusi citromom, rajta egy kókadt citromkezdeménnyel. A leveleit gyors ütemben ledobálta. Volt rajta pajzstetű, leszedtem és lefújtam kimondott pajzstetű elleni szerrel.

Ablak mellett, közel 23C fokos hőmérsékleten van (nem központi fűtésű helyiségben). Nem locsoltam túl, nem tápoztam túl, és nem ültettem át. Habár a földje nagyon gyorsan kiszáradt.

Tavasszal vettem ezt is a Raffai cégtől. Közel 30 cm magas, törzses.

Hagyjam így vagy ültessem át, vagy próbáljam dugványozással menteni ami menthető?

 

2/.

Van egy többéves 1,5 méter magas „normál” citrom fám.

Jelenleg a pincébe vittem, közel 10 C hőmérsékleten, kevés fényben van.

Tele van virággal és most is folyamatosan virágzik. Sajnos késő ősszel kezdte a virágzást. Szerintem abnormális 10 C-on virágozzon a citrom fa.

Hagyjam ott ezen ilyen hőmérsékleten, semmi baja nem lesz?

 

Előre is köszönöm.

 

bombaba Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6975
Gratulálok, a 43 már egy szép termés.
Ha jól emlékszem, mintha nem lenne azonos a Te tahiti limád és az enyém.
Az enyémen a termések (mind a 3!) egyenlőre csak nő, már túlhaladta a szokásos méretet (ami 4-6.5 cm széles, 5-7.5 cm hosszú), és még nem érik, teljesen vad zöld.
Előzmény: kurdilaci (6972)
kurdilaci Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6974
Szerintem tetves a növényed.Ilyenkor már nincsenek kis pókok,illetve azok kikelés után is egyértelműen beazonosíthatók.Tegyél fel képet!
Előzmény: Kriszta18 (6970)
kurdilaci Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6973
Kb 10 centis dugványokat csinálj,s ne csak az alsó leveleit szedd le,hanem a megmaradó felsők levéllemezeit is kurtítsd felére ollóval a párologtatás csökkentése érdekében.Két-három centi mélyen elég dugványozni,de ne földbe,hanem perlitbe vagy homokba.Üveglappal,fóliazacskóval takard a páradús környezet biztosítása céljából.Meleg,világos helyre tedd,és időnként szellőztesd.
Előzmény: norbertos (6971)
kurdilaci Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6972
Megszámoltam a tahiti límámon levő idei gyümölcsöket,43db-ot találtam.Igaz,hogy sokszáz virágból,de ez nem is olyan rossz eredmény.Nyáron virágzott a szabadban,citrom,kumkvat,kalamondin társaságában,csak a méhek porozták.Most is van rajta néhány virág,de azokkal már nem foglalkozom.Csak a kalamondint porozom ecsettel.
Előzmény: bombaba (6955)
norbertos Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6971

köszönöm szépen a választ. Lenne még egy kérdésem, ha levágom azt a hajtást amit szeretnék dugványozni, mekkora legyen kb? illetve, hogy az alsó leveleit szedjem -e le? Milyen mélyen legyen a földben a dugvány?

 

Válaszodat előre is köszönöm!

Előzmény: kurdilaci (6949)
Kriszta18 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6970

Sziasztok!

A segítségetekre lenne szükségem. A citromfámon megjelentek homokszemhez hasonló csak kisebb valamik. Mikor eldörzsöltem akkor pedig barna színe volt. Nem tudom mi lehet ez, mit tudnék csinálni.Most volt permetezve gomba ölő és rovar ölővel.Találtam rajta kiss pókot is. Talán az tehette? Légyszíves segítsetek!!!!!!!!!!HELP!!!!!!!!!!!!!! Előre is köszönöm.

Törölt nick Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6969
Elnézést kerek,
bombaba szavait használom 'Nem fordítási problémám van, azt nem értem, hogy mitől kellene kötnie a virágoknak. '

Üdv.
Chez
Előzmény: sjohn (6966)
bombaba Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6968
A citruskönyvben nem emlékszem, hogy a beporzásról esett volna szó. De lehet, hogy átsiklottam fölötte. Nekifutok n+1-edszer is.
Most kezdett virágozni a máltai lime (La Valetta), a tahitival nem egy légtérben, kíváncsi vagyok, milyen eredménnyel. Pillanatnyilag úgy tűnik, jobb arányban köt, mint a tahiti.
Előzmény: Törölt nick (6965)
sjohn Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6967
Püff neki , lassú voltam.:))
Előzmény: Törölt nick (6965)
sjohn Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6966
Szerinted ennek van értelme?

Miből gondolod , hogy itt mindenki perfekt angol?
Ez egy magyar fórum , biztosa elkerülte a figyelmedet.
Amennyiben mégis segíteni szeretnél , tedd már meg , hogy csak úgy nagy vonalakban lefordítod , biztosan nagyobb sikere lenne!
Köszönöm az olvtársak nevében.
Előzmény: Törölt nick (6963)
Törölt nick Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6965
Majdnem mindegyik citrus faj öntermékeny, a citrus könyv is írja (hogy ha ecsetel beporzod a virágokat ugyan arról a fáról).
Itt van egy kis leiras hogy ha más citrus virág port használsz a beporzáshoz:

Pollination
The sweet lime is self-compatible. In studies aimed at improving yield, Indian scientists found that self-pollination results in maximum fruit set, while cross-pollination with sweet orange or grapefruit results in greater fruit retention, at the same time increasing fruit size and seed count. Therefore, the practice of interplanting with sweet orange and grapefruit has been adopted in commercial orchards.
Most cultivars are self-pollinated. Some are parthenocarpic (e.g., 'Tahiti' lime, and some Navel oranges and tangelos). Cross pollination is necessary only for some tangerines and tangerine hybrids.

Üdv.
Előzmény: bombaba (6962)
bombaba Creative Commons License 2008.11.21 0 0 6964
Köszönöm, ez nagyon hasznos információkat tartalmaz.
Előzmény: Törölt nick (6963)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!