Keresés

Részletes keresés

vörösvári Creative Commons License 2014.04.07 0 0 219

3500 éves időjárás-jelentés írhatja át a történelmet

Az óegyiptomi kőtömbön látható írásos emlék az egész Közel-Kelet történelmét új fénybe helyezi. Tovább »

forrás: Index.hu

vörösvári Creative Commons License 2014.03.06 0 0 218
Előzmény: Theorista (217)
Theorista Creative Commons License 2014.02.27 0 0 217

http://www.bbc.com/news/world-13522957

 

Űrrégészet. Infravörös tartományban működő műholdas képalkotással egykori épületek ezreinek, köztük ismeretlen piramisoknak, nyomaira bukkantak kutatók.

vörösvári Creative Commons License 2014.02.20 0 0 216
vörösvári Creative Commons License 2014.02.13 0 0 215
vörösvári Creative Commons License 2014.02.12 0 0 214
vörösvári Creative Commons License 2014.02.04 0 0 213
vörösvári Creative Commons License 2014.01.23 0 0 212
vörösvári Creative Commons License 2014.01.22 0 0 211
vörösvári Creative Commons License 2014.01.20 0 0 210
vörösvári Creative Commons License 2014.01.16 0 0 209
vörösvári Creative Commons License 2013.11.30 0 0 208
KÖNIG NORBI Creative Commons License 2013.11.19 0 0 207

Sziasztok! Még új vagyok itt. Egyiptológiát tanulok. Nagyon érdekesnek és szépnek találom az egyiptomi művészetet, kúltúrát és nyelvet. Valaki közületek jár a Vámbéryba?

vörösvári Creative Commons License 2013.11.06 0 0 206
vörösvári Creative Commons License 2013.11.04 0 0 205
vörösvári Creative Commons License 2013.10.25 0 0 204
vörösvári Creative Commons License 2013.09.14 0 0 203
Mirdad Creative Commons License 2011.07.27 0 0 202

 

  Nagy egyiptológusunk, Kákosy László professzor írta az első összefoglaló munkát magyar nyelven az egyiptomi Nag Hammadiban, 1945-ben felfedezett egyedülálló leletről, a kopt nyelvű gnosztikus apokrif evangélumokról. 

  "Fény és Káosz" - az eredeti kereszténység bölcsője, az egyiptomi spiritualitásból táplálkozó időtlen hermetizmus földje, Egyiptom lett később a tiszta korai kereszténység egyik utolsó fellegvára. A Szellemiség visszatért a Forrás(á)hoz, a Kezdetekhez. 

  A Fényből nem lett, nem lehetett Káosz, mert nem az a természete, bár igyekezték elhomályosítani.

 

 

  Kákosy László: Fény és Káosz. A kopt gnosztikus kódexek.

 

  http://www.scribd.com/doc/61032154/Kakosy-Laszlo-Feny-es-Kaosz

23 negedi Creative Commons License 2011.07.12 0 0 201

Peryt Shou -  Az Egyiptomi Halottaskönyv titkos tanításai sötét fény misztériuma Ára: 2100,-Ft
Engedményes ár: 1365,-FtISBN: ISBN 978 963 9654 83

Minden nagy ókori kultúrnép közül az egyiptomi rendelkezett a legplasztikusabb, legtisztább és legtudományosabb elképzeléssel a halál utáni életről. Ez a legváltozatosabb formákban került át a zsidó, a görög, a római és a keresztény vallási nézetek közé.

Hérodotosz mesél az ókori egyiptomiak jámborságáról, és Platón, Püthagorasz, Tálész és Plutarkhosz azok, akik beavatást nyertek e misztériumokba és dicsőítik az egyiptomi nézetek tisztaságát, erkölcsi szilárdságát és mélységét. A mai egyiptológia e misztériumok pszichológiai problémáit még a legkevésbé sem tudta megfejteni, még mindig sok a tennivaló velük.
Mégsem tagadhatja senki az egyiptomiak vallás nézeteinek hatalmas kulturális jelentőségét az ókori fejlődésben.

Természetesen az egyiptomiak lelkialkatának egyedisége és visszafogott szigorúsága, gondolkodásuk már-már merev és formális zártsága több lelkes úttörőt is zavarba ejtett és visszafordulásra késztetett. Így az egyiptomi szellemi élet kutatásainak eredménye ma még csekély, és többek között pszichológiai és ezoterikus előismereteket is feltételez. Az indiai ezotéria tanulmányozása így szükségszerűen megelőzte az egyiptomi kozmológia és a titkos tanítások kutatását.

Nagyon kevés dolog nyilvánvaló az első pillantásra az ilyen tanításoknál. A szakrális szövegeknek a pusztán racionális értelmezése hiábavaló. Akár az írásuk, a gondolkodásuk is tömör, sokrétű és rejtvényekkel teli. Ez a kevés forma olyan átfogó és mély, hogy ezoterikus tudás nélkül megfejthetetlen. Az evilági élet a beavatott egyiptomiak számára szinte teljesen a túlvilági élet keretei közé volt szorítva.

A papok, a templom őrei, az éjszaka őrzői, akiket úgy is neveztek, hogy „azok, akik ismerik az ég titkait”, és azt tették, amit feltámadottként, Ozirisz fiaiként és reinkarnációiként tenniük kellett. Közben a kultuszukat átjárta egy különös, az őskeresztény nézetekkel rokon elképzelés. Oziriszként haltak meg, Szeth keze által, aki az anyag zsenije volt, és az alacsonyabb rendű anyagi intellektusé. 

Még korunkban is titkos, de hatalmas erővel bíró nyelven szól hozzánk az Egyiptomi Halottaskönyv, melyben az ember valódi „én”-je érintetlenül áll minden egyes felismerésén túl.



Gemmo Creative Commons License 2011.03.02 0 0 199

Hali! Idekukkant még valaki? Igazából csak kérdezni szeretnék.

Donald B. Redford "From Slave to Pharaoh" és Stuart Tyson Smith "Wretched Kush" c. könyve megjelent magyar nyelven is? Mondjuk, nem tartom valószínűnek. De talán. Köszi, ha válaszol valaki.

szektina Creative Commons License 2010.12.21 0 0 198

Jajj az egyiptomi gyűjtemény az nagyon jó! Egyébként valahol olvastam, hogy vannak olyan időpontok/tárlatvezetések, amikor kézbe lehet venni ezeket a tárgyi emlékeket :) csak az a baj, hogy nem néztem utána...

Előzmény: atoma20 (197)
atoma20 Creative Commons License 2010.12.10 0 0 197

Melyik egyiptomi kiállításról beszélgettek? Én csak a szépművészetis gyűjteményt Egyiptomi gyűjteményt láttam, de az nagyon tetszett, részletgazdag, érdekes leletekkel.

Törölt nick Creative Commons License 2010.11.22 0 0 196

Valszeg azért maradt ki, mert sok gyerek komplexussal nőtt volna fel... 8)

Előzmény: szobornok (195)
szobornok Creative Commons License 2010.11.22 0 0 195

Ami a tankönyvekből kimaradt:

(VI. Ramszesz, Királyok Völgye)

 

Nashville1974 Creative Commons License 2010.11.04 0 0 194
Ramszesz - az ásatás

Szinte minden témában szoktam fórumokat olvasgatni, ha pl. utazok valahová, vagy ha vásárolni szeretnék valamit. Szeretem hallani a véleményeket egy adott termékről és hogy mit ajánlanak a többiek, melyről gyakorlati tapasztalataik vannak.
A Ramszesz kiállítással kapcsolatban sajnos elmulasztottam ezt az „ásatást”, de ahogy utólag nézem nem is olyan sokat írnak róla, pedig nagy átverés az egész. Egyeseknek tetszett a kiállítás, a facebook- on is dicsérő tartalmú a hozzászólások sora, vagy semleges, jelezvén hogy többet vártak (vagy ki van moderálva a negatív vélemény).
Mindegy, szumma-szummárum az én a véleményemmel, ha nem is fog csődbe menni ez az igénytelen kiállítás (nem ez a célom), de legalább egy-két olyan vágyakozással nekikészülődő felfedező „sorstársam” szabad hétvégéjét szeretném megmenteni azáltal, hogy lebeszélem a tudás magába szívásának ilyenfajta módjától.
Gyerekekkel mentünk Budapestre csoportosan, melynek egyik célpontja ez az ominózus kiállítás volt (sajnos a csodák palotájára már alig maradt időnk).
Az előtérben még semmit sem lehetett sejteni, szokásos izgatottság az ismeretlen előtt. Jöttek sorra a bluetooth üzenetek a mobiltelefonunkra, mely nagyon tetszett a fiatalabb korosztálynak. Érdekes és hasznos ötletnek tűnt, ezzel jelezvén, hogy a jelen technikáját is bevetik a legnagyobb szórakoztatásunk érdekében.
A kapott fejlámpa a másik nagyszerű ötletnek tűnt, mellyel sokkal izgalmasabb kirándulást sejtettet a múltba, hitelesebbnek tűnt, mintha spotlámpával világították volna meg a „műkincseket”. Még egy pozitívum volt, melyet le tudok írni, az pedig a tárlatvezetés. A srác remekül fel volt készülve a témában és még humort is vitt az előadásba. Ha valakinek ennyi pozitívum elegendő egy kiállítás megtekintésére, ami után jöhet bármi, nem érdekli, az menjen, tapasztalja meg. Aki kíváncsi a folytatásra az olvasson tovább.
Megérinthető a múlt? Igen, végre megérintheted! …de tényleg vágysz majd rá? Nem hiszem, mivel végig a gagyiság érzése lesz benned. Ezt az érzést még jobban fokozhatod, ha átmész a labirintuson, vagy beszállsz a kötél akadálypályás játékba. Mikor végigmentem nagyon égőnek találtam a helyzetet, de a gyerekek sem élvezték jobban. Nyoma sincs pl. lézercsapdának, amit itt mutatnak: Fekete Dávid átverte a lézercsapdát, és ami a múmia élményt illeti… lehetett volna legalább egy szerencsétlen vetítő, hogy egy kicsit érdekesebb legyen, hogy jobban át tudd érezni a képzeletbeli hely atmoszféráját, de nem, ilyet még csak véletlenül sem érezhetsz, mert történelmi atmoszféra az nincs csak poros terem szobrokkal (porallergiások vigyázat!), ahol szintén érezned kellene valami áttörőt. Nekünk nem sikerült!
Csak a düh és az átverés érzése maradt bennünk mikor távoztunk, na meg a sok bluetooth üzenet, amit azt hiszem azonnal törölni is fogok a telómról, hogy ottlétemnek minden írmagjától megszabaduljak. Idő- és pénzpocséklás az egész, főleg, ha még az utazási költséget is hozzászámoljuk, mondjuk az ország keleti vagy nyugati végéből.

Tanácsom:
Vegyetek a kiállításra szánt pénzből egy remek könyvet a témában és olvassátok fel a gyerkőcöknek miközben a nagyszerű fotókat nézegetitek, vagy vásároljatok egy remek videó anyagot és nézzétek meg egy délutáni mozizás keretében. Sokkal jobban fogtok járni, garantáltan maradandó lesz, amit bármikor elővehettek, ha megkopnak az élmények.
peweee Creative Commons License 2010.10.28 0 0 193
A könyvolvasásnál biztos érdekesebb a kiállítás, sőt az is biztos, hogy sokkal jobban beleélheti magát az ember a témába, mintha csak a tévében követné nyomon. Akiknek még nem sikerült eljutni Egyiptomba, most eljuthat. :) Végülis.
Előzmény: Selener (192)
Selener Creative Commons License 2010.10.28 0 0 192
Szerintem egy ilyen kiállításra épp azért jó elmenni, hogy ne csak a tv-be nézzük a dokumentum filmeket, hanem élőben láthatjuk pl. hogyan dolgoznak a régészek, vagy a múmiákat hogyan csinálták. Így sokkal tovább emlékezünk majd az információra, mintha csak egy könyveb olvasnánk. Persze nem tudja teljesen visszaadni az élményt egy kiállítás, nyilván egy egész piramist nem tudnak felhúzni :D de legalább egy kicsinyített mását láthatjuk.
Vampira99 Creative Commons License 2010.10.22 0 0 191
Ez aztán a terült :) akkor már egy kész piramist is elhozhattak volna. Érdekelne amugy, aki volt az talán meg tudja mondani, hogy melyik teóriát használják, hogy és mivel építették a piramisokat? Én még mindig azt állítom, hogy ezt lehetetlen volt abban a korban ilyen egyszerű eszközökkel felépíteni. Szerintem az ufo-k voltak :D
Előzmény: regman (190)
regman Creative Commons License 2010.10.22 0 0 190
Szerintem már az plusz érdekesség, hogy a látogató fejlámpával mehet végig a termeken. Nagyon jó ötletnek tartom. Ahogy olvastam a kiállításról: egy 3000 négyzetméteres térben van berendezve a kiállítás, található benne egy templom, szobrok, oszlopok, sírkamra, kincseskamra. Engem a kincseskamra érdekelt a legjobban, hátha találok valami újat.
Előzmény: randell11 (188)
randell11 Creative Commons License 2010.10.22 0 0 189
Rendben van,hogy fiatalabb korosztály lett ezzel a kiállítással megcélozva. De a szomszédom kölyke az annyira benne van az egyiptomi témában,hogy még ő lepett meg engem. Szóval az,hogy a tárlat inkább a fiatalabbakat célozza meg az nem jelentheti azt,hogy nincsenek benne újszerű,rejtélyes dolgok.
Előzmény: fundluka (186)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!