Keresés

Részletes keresés

nyárimádó Creative Commons License 2013.12.12 0 0 43251

nyárimádó Creative Commons License 2013.12.12 0 0 43250

A fa szép ( törzse egyenes, levelei)  gyorsan nő, levelei takarmányozásra, zöld trágyának alkalmas, és nagy előnye még, hogy oxigént termel. Ja, bútoriparban is kedvelt lesz, mert nincs görcs benne. Eddig 10 eft körül voltak, most már 3 eft körül kapható. 

Muszáj volt leírnom....

Előzmény: Ali-bá (43249)
Ali-bá Creative Commons License 2013.12.12 0 0 43249

Igen. Csoda nagy levelei vannak. (Nem gond a lombhullás, könnyű összeszedni.)

Előzmény: nyárimádó (43243)
MZ/Y Creative Commons License 2013.12.12 0 0 43248

Küldtem mail-t, ne vigyem félre a topikot. Bár most holtszezon van. :o)

Előzmény: Ali-bá (43241)
MZ/Y Creative Commons License 2013.12.11 0 0 43247

Ezek az ázsiaiak tényleg úgy nőnek, csak nem akarnak megállni. :o)

A fűz jó lett volna, mindenhol 10 m-es átmérőt írnak, azzal tudok tervezni. A kínai csodánál nem tudom, van-e ilyen adat, főleg, hogy "ezerféle" van belőle. Ha túl nagy, az ugye túl nagy :o), ha túl kicsi, akkor nem árnyékol.

 

A fűzzel megjártam, még fiatalok, de már a földön szaladgál a gyökerük. A leírás szerint öregkorukra jellemző, hogy feltúrnak. Ennél jobban már nem lehet. :o) Azt is írták, egy öreg (beállt) fűz akár 3 m3 vizet is elpárologat egy nap. Na, annyit kizárt, hogy öntözni tudjam.

 

Azért az ázsiait holnap megnézem, hátha.

 

És persze kösz!

Előzmény: peti.olah (43245)
peti.olah Creative Commons License 2013.12.11 0 0 43246

De ha gondolod, tavasszal eljössz, és vágunk a füzfáról ágat, elülteted, locsolod. Megnézed az én két csemetémet, aztán eldöntöd, kell-e. Akár többet is. Nekem a déli oldal esőcsatornái vannak a gyökeréhez vezetve.

Előzmény: MZ/Y (43242)
peti.olah Creative Commons License 2013.12.11 0 0 43245

Turkesztáni szil? Ha öntözöd (nekem csepegtetó cső van letéve) nő mint a háborodás.

Előzmény: MZ/Y (43242)
MZ/Y Creative Commons License 2013.12.11 0 0 43244

Szerintem - ahogy tegnap néztem - egy nemesített fajtája.

Előzmény: nyárimádó (43243)
nyárimádó Creative Commons License 2013.12.11 0 0 43243

A kínai császárfa = smaragdfa??

 

Előzmény: MZ/Y (43242)
MZ/Y Creative Commons License 2013.12.11 0 0 43242

Igen, a csúnya viharfelhők vannak - szinte - pont' északra. :o)

A medencét egyelőre csak úgy odaraktam - programmal könnyű áthelyezni. :o)

 

Volt eszembe lesüllyeszteni a fát, de a szomorú fűznek annyi víz kell, amit kizárt, hogy tudok adni neki, előbb-utóbb feltúr a gyökere. Én meg ugye egyszer-majd szeretnék süllyesztett medencét, meg amúgy is elég izé, mikor a földből kikandikál a gyökér...

 

Diófánál jobban tetszene akár a kínai császárfa, kimondottan szimpatikus a bazi nagy levél, könnyebb összeszedni. :o) Ami problémás lehet, hogy 11 (vagy mennyi) alfaja van, + a nemesítések. Nehéz a jót megtalálni (vettünk már 2x szomorú fűzt kertészetből, mindkétszer nem az lett belőle...), ráadásul nem ártana, ha itt, Debrecen környékén találnánk megfelelőt.

Előzmény: Ali-bá (43241)
Ali-bá Creative Commons License 2013.12.11 0 0 43241

A medencéd D-re esik a tervezett fától?   Van egy óriásdióm, az meglepően hamar meglepően nagyra nőtt. Azt hiszem azért is, mert a házunk feléről annak a környékére folyik a csapadékvíz. Vigyek neked egy csemetét? Nem bánod meg.

(Mikor a házat építettem semmi árnyék nem volt az udvaron. Első dolgom volt csinálni egy támrendszert és egy félvad szőlővel tetőlugast futtatni. Aztán évek mulva lecseréltem diófára.) Ha félsz a felszini gyökerektől akkor a földbe sülyesztett fél kútgyűrűbe ültesd a fát, majd lejjebb mennek a gyökerek.

Előzmény: MZ/Y (43240)
MZ/Y Creative Commons License 2013.12.10 0 0 43240

off

Nem a medencét kellene árnyékolnia, hanem a házat.

Nagyjából így néz ki az udvar most:

 

A fűzfa helyett kellene valami.

Sajnos a programban nincs kínai császárfa. Van hasonló, de nem pont' az, egyrészt lassan nő, másrészt egész máshogy néz ki, mint ami fényképeket találtam erről a fáról.

 

A fűzfa tök jó lett volna, ha 2-3 éves korára nem hozna talajon futó, csuklómnyi/alkaromnyi gyökeret...

on

Előzmény: Ali-bá (43239)
Ali-bá Creative Commons License 2013.12.10 0 0 43239

 

Szívem szerint eperfát javasolnék, de annak ugyan a fő gyökere karó, de az oldalgyökerek  el-el kalandoznak. Biztosabb a 'kínai császárfa'. Ez gyorsan, nagyra is nő, hamar árnyékol.

A medencének csak az északi oldalára ültetnék fát, hogy ne árnyékolja a vizet, ne késleltesse a felmelegedését. Dél felől tegyél inkább mozgatható napernyőt, ha árnyékot szeretnél.

Előzmény: MZ/Y (43238)
MZ/Y Creative Commons License 2013.12.09 0 0 43238

off

Ötletet keresnék fára. Szomorú fűz volt a tervezett, de sajnos ki kellett lőni, mert a talajon/éppen felszín alatt megy a gyökere, az meg nem nyerő.

Valaki (Ali bá?) tudna valami hasonlót, terjedelembe, növekedés sebességbe, csak karó győkérrel?

Tudom, nem ide tartozik, de hátha akad "itthon" valaki. :o)

on

MZ/Y Creative Commons License 2013.12.09 0 0 43237

Ha bír annyit. De akkor a 2 túl nagy bír 20-at. :o)

Előzmény: nyárimádó (43236)
nyárimádó Creative Commons License 2013.12.06 0 0 43236

Ha kisebb a fólia, akkor azt nem tudod használni, ha olyan mint a ráncos szoknya....

Nem tudom, egyszer kellene megvenni, oszt' 10 évig fólia.

Kis medence kicsi gond, nagy medence...

Előzmény: MZ/Y (43234)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2013.12.06 0 0 43235

Nem is az ár a mérvadó (bár ugye nem az én pénztárcámról van szó) hanem az, hogy 10cm-rel hagyobb, azaz 5 cm-es lifegő darab maradna oldalt utána, lent az alján meg egy hatalmas gyűrődés.

Előzmény: MZ/Y (43234)
MZ/Y Creative Commons License 2013.12.06 0 0 43234

Jó, túloztam, 40e ft. :o)

Azért nem kevés, a túl nagyból éppen kijön 2 a jó méretű árából.

Előzmény: nyárimádó (43233)
nyárimádó Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43233

Medence töltéskor vagy új fóliánál általában töltés elején ilyen a fólia ( oldalt, az alját már kirúgdostam):

 

És töltés után az alja ( nem ugyanaz az év), már nem korrigálható:

Ez csak pár centi, de ha 10 cm-el nagyobb fóliát veszel bele, az már mindenben zavaró lehet ( látvány és medencézés közben):

 

 

Szeintem nincs 50-60 eft-nyi árkülönbség a két fólia ár között...

 

 

Előzmény: MZ/Y (43232)
MZ/Y Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43232

Bevallom, én még nem láttam ráncos fóliát, de ha 50-60e ft a különbség, én hajlandó lennék elviselni.

nyárimádó Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43231

Szia !

Lefényképeznéd a szűrőt?? Mert lehet, hogy sokkal -sokkal bentebb lennél anyagilag.

 

A fólia cseréjekor ki kell szerelni a szkimmert, hogy az új fóliát be tudd tenni. Legalábbis a medncében lévő részét. Ez csavaros megoldással van megoldva. Majd ha az új fólia bent lesz, akkor a víztöltéssel a fólia rásimúl a medence aljára és a falára. Ahogy emelkedik a vízszint úgy kell a fóliát " ránctalanítani"(simítgatni), hogy ne legyen gyűrött, utána mikor tele van nem lehetséges mozgatni a víz nyomásától. A szkimmer "lyukja", ha majd ott jár a víz a fóliát egy pvc vágóval ki kell metszeni RÁHAGYÁSSAL, majd a szkimmert felrakni. Így lehet szépen megoldani, és hogy ne másszon el a kivágott lyuk. Az, hogy kicsit sárgás a szkimmer azzal ne foglalkozz, a nap csinálta ilyenné, attól még jó.

A medence alja lehet szakszerűen van megcsinálva, csak ha kint lesz a fólia, akkor látszik majd. Nem drága megoldást írtam a medence aljára, sem a homok, sem a geotextil sem a háló nem drága.

Fi relé 2500 ft körül van, mechanikus időkapcsoló 5-6-800 ft, a homok, g.textil, háló sem vészes, csak maga a fólia húzós.

Szóval akár jövőre üzemelhetne is. Nem sok munka ez, ha itt laknál segítenék...

És lehet hogy kaptál egy 50-60-70 eft-os szűrőt is, amit elvileg a volt tulaj "winter" téli állásba kapcsolt, hogy tehermentesítse a benne lévő rugókat, golyókat.

 

 

Üdv

 

Frank Zappa Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43230

Köszönöm a sok jótanácsot! A fóliákat sztem jól odarögzítettem a palást oldalához, egyenlőre meg sem moccan, a lelógó részeket még le is súlyoztam, de eddig még nem volt viharos szél, így teszteletlen a rendszer. Nem mindha hiányozna a vihar...

A vízszint az esők miatt pár centit emelkedett, de vettem egy 1,5 zollos záródugót, igy remélem nem lesz baj.

A vizet "téliesítettem"  de egy kicsit késön, ezért némi algásodás újból elindult, tavasszal minden kiderül, de a teljes vízcsere is megoldható a fúrt kút segítségével

Előzmény: bgaby (43204)
Claire1990 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43229

Fi relét mindenképpen akarok egyből.
Amúgy megtaláltam a szűrőt. Valami hatalmas homokszűrő van hozzá...mittudomén, kb fél méteres.

Amúgy ajaj, arra nem gondoltam, hogy ennyi mindent kéne csinálni az aljával is...mármint, azt remélem, hogy jó állapotban van. Hát nemtudom hogy akarok-e idén még egy skimmert...később miért nehezebb berakni?
Most idén(2014) minimálisat akarok költeni rá, jövőre(2015) már lesz rá bőven keret, csakhát ugye most vettük a házat, az most az első... :)

Előzmény: nyárimádó (43227)
Egér Fogó Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43228

Nekem tudom, nekem nem a vékony keresztbeszőttes, hanem vastag, de valamivel meg van erősítve, keresztbeszőttes. :)

Előzmény: nyárimádó (43226)
nyárimádó Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43227

Hát úgy MAJD, hogy ha kész a medence, addig még szűrő nincs minek...

Előzmény: Egér Fogó (43225)
nyárimádó Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43226

Nekem nem bírta, darabokban maradt a kezemben, amit a vízből kellett kipecáznom.

Ez az a keresztbe szőttes takaró, nem?

 

Előzmény: Egér Fogó (43223)
Egér Fogó Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43225

Bocsánat, de az életvédelmi (Fi) relé nem a majd, hanem az AZONNAL kategóriába tartozik, szerintem.

Előzmény: nyárimádó (43222)
Egér Fogó Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43224

Hat éve én is egy hasonló süllyessztett medencét örököltem. A belső fólia átmérőjét víz nélkül, a medence alján mérjétek. Elképzelhető, hogy kicsit tojás alakú lett a palást teteje az évek alatt. Lehet, hogy a kerületét kellene megmérni, és abból visszaszámolni a tényleges átmérőt. Nézzétek meg, hogy a palást körül van-e hőszigetelés, valamilyen lépésálló burkolat a palást külső oldalán jól jöhet. A víz eltávolításakor vigyázzatok, mert víz nélkül a fal könnyen beomolhat.

 

Az új betétet legjobb egy napos kánikulaszerű napon berakni, akkor a felmelegedett fólia puhább, könnyebben igazgatható. Most fájdalommentesen be tudtok tenni egy második szkimmert az esetleges napkollektoros medencefűtésnek. Ez jobb, ha független a vízszinttől, lehet feljebb is. Egy vastagabb gégecső, nem árt a keringető szivattyúhoz. A létrához nem árt egy lábmosót beépíteni.

Ha méretre kell csináltatni, az akár kétszer vastagabb puha fólia jobb lenne, tartósabb, bár az árakat már nem ismerem. A palástot takaró vízszintes lemezekre nem szabad rálépni. A szkimmer - homokszűrő - medence csöveket ellenőrizni, talán cserélni is érdemes.

Előzmény: Claire1990 (43220)
Egér Fogó Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43223

A képek alapján a takarófólia elég vastag, ilyesmi nekem a hatodik telet kezdi, az elhasználódás nyoma nélkül.

Előzmény: nyárimádó (43222)
nyárimádó Creative Commons License 2013.12.05 0 0 43222

Ahogy Blue írta, ne kapkodj semmivel. A belső fólia eléggé viharvert, az szerintem csere lesz.

Ráérsz még azt megvenni tavaszig, mikor pontos méretet tudsz mérni. Ha kisebbet veszel elszakad a víznyomásra, ha nagyobbat, az meg nagyon csúnya lesz és zavaró sok -sok éven át. Itt lehetőleg 0,4-es vagy ennél vastagabbat célszerű venni. A takarófólia szintén kuka, de az sosem bírt sokat ( 1-2 év), de az vízmelegítésre nem is alkalmas.

Tavasszal a vizet kilocsoljátok belőle, fóliát kiveszitek, és át kell vizsgálni a fém palástot is, ha kell akkor le kell kezelni / festeni. Meg kell nézni majd azt is hogy mi az alja a medencének, mi van a fólia alatt. Nem árt vakondháló, homok, geotextil stb... tenni, mert utána jó pár évig nem fogod látni. Szkimmert ki kell majd takarítani.

Homokszűrő, UVC-t ha gondolod és buxtárca' engedi, már lehetne nézegetni, mert ilyenkor elvileg olcsóbb már. A medence szűrőaknánál meg jó lenne ha MAJD lenne egy életvédelmi relé, a biztonság miatt, na meg persze egy "gagyi" 5-600 ft-os dőkapcsoló, ami majd ki- bekapcsolja a szűrőt.

 

Ja a gyerekre vigyázzatok, egyedül ne kolbászoljon a medence körül.

 

Kb... lesz azért mit csinálni, de nem vészes.

 

Üdv

 

 

 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!