Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.13 0 0 2146

BL-55 finomliszt:

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Liszt

 

Viszont a BL-80 táplálkozási szempontból értékesebb, több ásványi anyagot tartalmaz.

 

Fajsúlykülönbségen alapuló eljárással választják ki, ha jól értettem, pár napja a Gasztroangyal TV-műsorban volt erről szó.

Előzmény: blaze73 (2138)
blaze73 Creative Commons License 2012.02.13 0 0 2145

Nálunk is van itthon, de ha tehetem akkor inkább az igazi élesztővel fogom sütni a kenyereket :)

Előzmény: Tmanka906 (2144)
Tmanka906 Creative Commons License 2012.02.13 0 0 2144

Nekem por élesztő mindig van itthon. Most próbáltam ki a metróban kapható Aro márkát. Kifogástalan és jó áron.

Előzmény: blaze73 (2140)
Malvina1970 Creative Commons License 2012.02.13 0 0 2143

Kisgépszervízben kenyérsütőgépbe 300 ft-ért keverőlapátokat lehet venni!

blaze73 Creative Commons License 2012.02.13 0 0 2142

Én is úgy csináltam, a lisztre morzsoltam és nagyon szép lett a kenyér ! :) 

Előzmény: Veszpremi (2141)
Veszpremi Creative Commons License 2012.02.13 0 0 2141

Kockaélesztő szemmértékkel harmadolva és a liszt tetejére morzsálva, nekem ez bevált. Régebben negyedeltem, újabban harmadolom.

Előzmény: .ETNA. (2139)
blaze73 Creative Commons License 2012.02.13 0 0 2140

Oké, köszi.


Valahogy a porélesztő olyan mű nekem.  az első kenyerem (a fehér kenyér emargit alap receptje) is igazi élesztővel csináltam, szétmorzsoltam és hibátlan lett :) 

Előzmény: .ETNA. (2139)
.ETNA. Creative Commons License 2012.02.13 0 0 2139

A másik topikban leírtam a gépem használatijában lévő teljes kiőrl.kenyér receptjét. Ha a recept szerint 2 kiskanál porélesztő (tehát nem egy teljes zacsi!!) kell, akkor egy 50 g-os kocka-élesztőnek kb. az egyharmadát szoktam kb. 1-2 ujjnyi cukros tejben felfuttatni és úgy teszem a lisztre, van, aki csak simán, szárazon rámorzsolja. Miután 10 grammonként van az élesztő csomagolásán jelzés, könnyű kimérni, ehhez mérleg sem kell. Miért nem szimpatizálsz a porélesztővel? Rossz tapasztalat, vagy ilyesmi?

Előzmény: blaze73 (2138)
blaze73 Creative Commons License 2012.02.13 0 0 2138

van valakinek valami tuti - bevált rozskenyér receptje ?

 

ezt kaptam ismerőstől - nem tudom mennyire használható....

 

3,5 dl víz
25 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
30 dkg finomliszt (BL80 kenyérliszt gondolom)
2 evőkanál olaj
1 csapott evőkanál só
1 kávéskanál cukor
1 zacskó szárított élesztő
1 marék napraforgómag

 

... az 1 zacskó porélesztő mennyi "rendes" élesztővel váltható ki ehhez szerintetek?  porélesztőt nem szívesen használnék....

 

 

Előzmény: blaze73 (2137)
blaze73 Creative Commons License 2012.02.12 0 0 2137

most kb. a kikapcsolás után 20-30 perccel értem haza, nem nedvesedett be a párától.

a sütő kivett rácsán hagytam kihűlni, és klassz ropogós lett a kérge is.

csak nehéz volt kiszedni a formából, de majd bele fogok jönni.

:)

Előzmény: Törölt nick (2136)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.12 0 0 2136

Igazság szerint, ha nem veszem ki a kenyeret, mert nem vagyok otthon, vagy elfelejtem, és a sütőben hűl ki, akkor elkezd kicsapódni benne a pára, át is nedvesedik a kenyér kérge.

Átnedvesedik még a tengely is, amitől a lapát csak könnyebben fog leesni. De ezt azért nem jó megvárni, vagy ha mégis így alakulna, a kenyér szabad levegőn megszárítható. Belül fűti még a meleg, így megszárítja önmagát. Vagy én raktam már fütőtestre is, így a kéreg visszanyeri a ropogós állagát.

 

A kettő közötti állapot, amit az előző hozzászóló is írt, hogy valamennyit várni vele. Én sem mindig kapom ki rögtön.

 

Sütés után van a 60 perces melegentartás, amikor a fűtőbetét még néha bekapcsol. Ezt a 60 percet én általában nem várom ki, de ennek is szerepe lehet a kenyér barnságában, minőségében, vagyis kinek, hogy tetszik. Főleg, mióta beraktam a plexi alá az alufóliát jobban barnul a kenyér. Most már a teteje is, mert így nem sugározza ki a hőt felfelé, a betekintő ablakon. Hogy így nem látom a készülő kenyeret, majdnem mellékes, mert évek alatt már úgyis kitapasztaltam.

Előzmény: blaze73 (2133)
Tmanka906 Creative Commons License 2012.02.12 0 0 2135

Ha megsült kikapcsolom a gépet és csak 5 perc után veszem ki a kenyeret. Igy nem szokott gond lenni vele. Simán kijön. ( az én gépem 1 lapátos)

Előzmény: blaze73 (2133)
.ETNA. Creative Commons License 2012.02.12 0 0 2134

Én is így szoktam, de azért a tekergetés inkább mozgatás (!) legyen, óvatosan és finoman:-) Aztán némi kis rázogatás és kész .... bár néha simán kijön belőle, pedig mindig, mindent ugyanúgy csinálok:-)

Előzmény: blaze73 (2133)
blaze73 Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2133

Értem.

Én most nem voltam itthon amikor elkészült a kenyér, így rögtön a sütés után nem tudtam kivenn.

Ezentúl akkor alulról megtekerem, megmozgatom.   Csak az egyik volt "besülve".
A másik a gépben volt, egy volt a kenyérben - de az jól beragadt, noha még be is margarinoztam.

:)

Előzmény: Törölt nick (2132)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2132

Én semmit nem csinálok a lapáttal. Még forró állapotban, a sütőforma alján a tengelyt,  megtekergetem oda-vissza, természetesen egy rongy vagy cérnakesztyű használatával.

 

Ilyenkor lehet érezni egy kis roppanást, amikor a besült liszt meglazul a tengelyen. Ahogy rázom kifelé a formából, szintén lehet közben mozgatni a tengelyt, hogy lecsússzon a lapát. Végül a kenyérből a kampóval ki lehet szedni a lapátokat.

Előzmény: blaze73 (2131)
blaze73 Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2131

Úgy tűnik nem lett kevés, mert fantasztikus jó lett a kenyér.  Le vagyok nyűgözve : szépen megsűlt, nem ment össze, nem esett be,

szép ropogós lett a kérge, és tényleg jó íze lett. :)

 

Mobilos kép - gyenge minőség sajnos

Egy dolog csak : nagyon nehezen jött ki a formából, úgy kellett kifeszegetni.  pedig a lapátokat bemargarinoztam :)

Mi lehet az oka ennek ?

Előzmény: atandi (2130)
atandi Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2130

Szerintem kevés lesz az az élesztő. Én 2-2,5 dekát beletennék, ha nincs benne se kovász, se öregtészta. De majd a többiek megmondják..ha nem késő.

 

 

Előzmény: blaze73 (2123)
firmitudo Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2129

Szia Pupi!

Lehet nem tudsz róla, de van egy másik kenyeres topik is, a "Mindennapi kenyerünk" nevezetű. Ott inkább van szó jénais(gázos) sütésről, mint itt...sőt sok más hasznos infót is kapsz. Van ott teknőcözés, kutyázás, burkolt politika, csíráztatás, miegymás:).

Az a baj Nálad, hogy belekapkodsz mindenfélébe. Szerintem a két topik 90 %-a Limara vagy/és Emargit receptjein nőtt fel. 
Én most azt ajánlom Neked, próbáld ki Limara "Jól bevált fehérkenyerem" receptjét...egy az egyben. Nem azért, mert én is ezzel kezdtem...ill. azért. "Alapműnek" mondható. Én is megváltoztattam benne dolgokat a saját szánkíze szerint, de az alap maradt. Kihagytam az aszkorbint, lecseréltem az olajat házi tepertőzsírra, a burgonyapahelyt egy szem krumplira(nem 40 dekára). A többi változatlan. 
De ha már kísérletezel, annak is van szabálya: mindig csak egy komponenst szabad egyszerre megváltoztatni.

 

Barátsággal... firmitudo :).


Előzmény: vidékipupák (2117)
blaze73 Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2128

Sajnos ez volt a receptben amit kaptam.... tanulópénz.

 

a mai kenyér, a tmargit féle fehér kenyér csodás szép lett - nem vágtam még meg, hagytam kihűlni, de isteni illata volt + külsőre is egész más :)

Előzmény: firmitudo (2126)
Tmanka906 Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2127

Én  nagymérő burgonyapelyhet teszek a krumpli helyett. Nem kell főzni, áttörni, csak a viz tetejére szórni.  Ajánlani tudom.

Előzmény: firmitudo (2126)
firmitudo Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2126

Trutyi lett a kenyér :( a belseje nem sűlt meg.

 

Nem is csoda... 40 dkg liszthez nem lehet ugyanannyi krumplit tenni.

Előzmény: blaze73 (2123)
Tmanka906 Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2125

Én a lisztarányt forditva tudom. 2/3 sima és 1/3 rétesliszt.

Előzmény: blaze73 (2123)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2124

Először nekem sem sikerült, kezdőként nem jó komplikáltabb receptbe fogni.

Lehet kapni keveréket, amiben kétféle liszt és szárított élesztő van. Csak vizet és sót kell hozzáadni. Nem azt akarom ajánlani (bár működik egyébként), de rá van írva a gyártói utasítás, hogy kenyérsütőgépbe 500 g liszthez 300 ml vízet adjunk.

Úgyhogy én ezt tekintem alapértéknek, ha már hazai lisztről beszélünk. A géphez adott receptek külföldi alapanyagokra vonatkoznak.

Ez pedig az alaprecept.

300 ml langyos víz
500 g liszt
5-7 g szárított élesztő
10 g só
5-10 g cukor (vagy 1-2 kockacukor)

Ennek önmagában is működnie kell. Általában én ennyivel el is intézem, bár kísérleteztem már egyebekkel is.

Ehhez képest azután lehet variálni a víz mennyiségével, a siker tükrében. Ha egyéb összetevőket is bekeverünk, változik a vízigény. Kenyérsütőgép egyébként kevesebb vizet igényel. Hagyományos sütőben nagyobb a kipárolgás, jobban szárítja a kenyeret, míg a gép egy viszonylag zárt tér. Ezért is lesz mindenképp más jellegű a gépben sült kenyér, mint a bolti, ami kemencében sül.

Dagasztás közben lehet figyelni esetleg, hogy sem túl száraz, sem túl csirízes ne legyen a massza. Menet közben lehet korrigálni kis mennyiségű víz vagy liszt hozzáadásával, de tényleg óvatosan, mert elég jól bele lehet zavarodni, ahogy egyre több anyagot tolunk be, de sehogy nem lesz jó. Ezért legjobb, amikor semmit nem kell variálni.

Az élesztő aktivitását visszafoghatja a jódozott só is, ezért az kerülendő. A víz ásványianyag-tartalma és klórossága is befolyásoló lehet, én reverz-ozmózis háztartási víztisztítót használok, ami semleges ilyen szempontból.

Előzmény: blaze73 (2123)
blaze73 Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2123

Trutyi lett a kenyér :(     a belseje nem sűlt meg.

Ez lehet a recept hibája is, meg az is, hogy 1-es "normál" üzemmódban sütöttem, és nem mondjuk a "Fehér Kenyér" módban.

most az emargit féle alap fehér kenyér van a gépben (75dkg) - remélem ezzel már sikerem lesz :)

 

50 dkg BL 80-as kenyérliszt (vagy 2/3 rétesliszt+1/3 finomliszt)
1,7 dl kefír
1,6 dl víz
1 kk olaj (oliva), vagy 1,5 dkg margarin
1 púposabb kk só
1 kk cukor
késhegynyi aszkorbinsav vagy 1 ek 10%-os ecet
1 dkg (azaz 1/5 kocka) friss élesztő

 


aszkorbinsav még nincsen itthon, ecet ment bele helyette.

egyelőre bíztatóan néz ki, remélem ez össze is jön....   elég fura programok vannak a gépnek, nem vagyok még otthon benne mi-micsoda-mire jó, mit mivel kell sütni vele...

 

SHG BB 1350 a gép, sajnos nem sikerült online user manual-t találnom hozzá, hogy megmutathassam a programok leírását....

 

Előzmény: 3ferret (2122)
3ferret Creative Commons License 2012.02.11 0 0 2122
Milyen lett a kenyér? Nekem a mennyiség így elsőre kicsit soknak tűnik (50 liszt és 40 krumpli), én a gépbe 70-75 dekánál többet még nem tettem be, de ha nem mászott ki ;-), akkor kipróbálom. Én egyébként 60 deka finom és 10 deka rozs, vagy 50-20, esetleg 45-25 arányban keverem a liszteket, minél több a rozsliszt, annál tömörebb a kenyér, de szerintem nyugodtan próbálkozz, magokat (szotyi, tökmag, szezám, lenmag) és egy kis őrölt köményt vagy házi kenyér fűszerkeveréket (Kotányi azt hiszem) hozzáadva isteni kenyereket lehet sütni.
Előzmény: blaze73 (2120)
geda1 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 2121

Kipróbáltam a sütőt az új lapátokkal.A kenyérnek kissé tömör lett a tésztája de az íze nagyon jó.

Ezentúl minden nap sütök kenyeret:)

Szép hétvégét!

blaze73 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 2120

Dehogy!
Azt nem mostanra vettem, csak, hogy legyen itthon - majd a jövőre nézve, keverni :)

Most a gépben a pupák féle burgonyás kenyér lapul, már lassan 1.5 órája - még 2 óra van hátra

(1 kg - 3ó30p)

Előzmény: atandi (2119)
atandi Creative Commons License 2012.02.10 0 0 2119

Szerintem ne kezdj rögtön teljeskiőrlésű liszttel, azokkal azért nehezebb bánni, nem kelnek úgy. A teljes lisztmennyiségnem max. 30%-a legyen csak az.

Előzmény: blaze73 (2118)
blaze73 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 2118

Köszönöm!
Szerintem hétvégén ki is próbálom.  Egyedül vagyok otthon , elszórakozok a géppel amíg asszony távol van :) :)  

Előzmény: vidékipupák (2117)
vidékipupák Creative Commons License 2012.02.10 0 0 2117

A legutolsó, sikeres receptem: 5 dl víz, 40 dkg. liszt, 1 kiskanál só, 2 kiskanál cukor, 2,5 dkg élesztő, 10 dkg margarin, 40 dkg  hajában főtt krumpli, nyomóval összenyomva, hidegen betéve a kenyérsütőbe, a gép beállítása sötétre sütve.

Nekem ez bevált,  mert kevesebb krumplival morzsálódott.

Sok sikert, jó étvágyat!

Előzmény: blaze73 (2116)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!