Keresés

Részletes keresés

fák,juh Creative Commons License 2014.10.20 0 0 14178

Ja és még annyi, hogy nem hivatkozhatnak arra, hogy te többműszakos munkavállalást írtál alá, ugyanis az számít ahogyan tényleg dolgozol. Azaz állandó éjszaka.

Előzmény: H.A.W.X. (14177)
H.A.W.X. Creative Commons License 2014.10.20 0 0 14177

Örök hálám ezért. Köszönöm Kíváncsi leszek erre mit lépnek.

Előzmény: fák,juh (14176)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.17 0 0 14176

A Munka Törvénykönyve alapján jár:

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1200001.TV

 

 

142. § A munkavállalónak - a műszakpótlékra jogosult munkavállalót kivéve - éjszakai munkavégzés esetén, ha ennek tartama az egy órát meghaladja, tizenöt százalék bérpótlék jár. 22-06-ig terjedő időtartamra.

 

143. §

(4) A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.

Tehát csak akkor lehet 50% a pihenőnapra (esetedben vasárnapra) eső pótlék mértéke ha plusz pihenőnapot ad még mellé. Ami azt jelenti, hogy a következő héten hétköznap kiad még egy pihenőnapot a hétvégi kettőn felül.

Viszont nálatok az is gáz ha állandóan túlóráztok vasárnap akkor csak úgy tudja érvényesíteni az ellentételezést ha 100% túlórapótlékot fizet plusz természetesen az éjszakára (22-06) járó 15%-ot is. Azt is vedd figyelembe, hogy egy évben max 250 óra a megengedett túlóra mértéke.

 

Tehát a lényeg az, hogy esetedben 115% a pótlék mértéke amit asszem 3 évre visszamenőlegesen kamatostól követelhetsz mint elmaradt járandóságot a munkáltatódtól.

Előzmény: H.A.W.X. (14173)
caterina3 Creative Commons License 2014.10.17 0 0 14175

Sziasztok! A következő kérdésre szeretnék -- ha lehet -- tuti választ hozzáértőtől.

 

Lehet-e olyan, hogy a kormányzat egy kiszolgálószervezeténél „fizikai alkalmazott” besorolású garázsmester, az 1990-es évek óta (köztisztviselőből átminősítve) közalkalmazott a 2011. évi CXCIX. számú (a közszolgálati tisztviselőkről szóló) törvény hatálya alá tartozzon? Illetve hogy azon törvény alapján számolják neki munkaviszonya kezdő időpontját a jubileumi jutalom szempontjából?

 

Én úgy értelmezem, nem lehet hatályos rá, mivel a törvény 1. paragrafusában kormánytisztviselőt és kormányzati ügykezelőt, köztisztviselőt és közszolgálati ügykezelőt említ idetartozóként, illetve az 1. számú melléklet az alábbi besorolási osztályokat említi: gyakornok, fogalmazó, tanácsos, vezető tanácsos, főtanácsos, vezető főtanácsos, illetve gyakornok, előadó, főelőadó, főmunkatárs, és ő egyik sem. :-)

 

Megvétózható-e ilyen alapon a jubileumi jutalom esedékességének megváltoztatása erre a törvényre hivatkozással? Jól értelmezem-e?

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.17 0 0 14174

100% plusz 15% a 22-06 közötti órákra.

Előzmény: H.A.W.X. (14173)
H.A.W.X. Creative Commons License 2014.10.17 0 0 14173

Elvesztettem a fonalat. Akkor most mi jár nekünk, és ez hol van leírva? Kiemelnéd nekem? Megköszönném

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.16 0 0 14172
na ez lehetseges
Előzmény: fák,juh (14170)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.16 0 0 14171

Értem. :)

Én az ő estére írtam.

Előzmény: Törölt nick (14166)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.16 0 0 14170

Ezt mondtam én is,csak gondolom a munkavállalókat ezzel akarják megtéveszteni, hogy beleveszik a szerződésbe, hogy "többműszakos".

Előzmény: Törölt nick (14168)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.16 0 0 14169

De.

"101. § (1) Vasárnapra rendes munkaidő

d) a több műszakos tevékenység keretében,foglalkoztatott munkavállaló számára osztható be."

 

Műszakpótlékról már rég nem is beszéltünk, az nem jár.

Szerintem itt a munkáltató azzal apellál, hogy aláírat ilyen szerződést amibe beleveszik, hogy "többműszakos" és akkor szerintük már vasárnapra beosztható rendes munkaidőben és ezzel az indokkal akarnak csak 50%-ot fizetni. És amint olvasható a hozzászólásában ezt ők tudomásul is vették és azt hitték, hogy jogszerű, csak a 15% éjszakai pótlékot hiányolták.

Az éjszakás pótlék természetesen csak 22 órától reggel 6-ig jár. Egyébként ő ezt írta, hogy este 10-től reggel 6-ig dolgoznak tehát megilleti a 115%-os pótlék. Nemmellesleg állandóan sem túlórázhat csak 250 órát egy évben.

 

 

Előzmény: zsanna (14165)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.16 0 0 14168

Ebből a szempontból lényegtelen, hogy mi van a szerződésben. Az számít, hogyan dolgozik, milyen a beosztása, az határozza meg.

Előzmény: fák,juh (14164)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.16 0 0 14167

90. § A munkáltató tevékenysége

a) megszakítás nélküli, ha naptári naponként hat órát meg nem haladó tartamban vagy naptári évenként kizárólag a technológiai előírásban meghatározott okból, az ott előírt időszakban szünetel és

aa) társadalmi közszükségletet kielégítő szolgáltatás biztosítására irányul, vagy

ab) a termelési technológiából fakadó objektív körülmények miatt gazdaságosan vagy rendeltetésszerűen másként nem folytatható,

b) több műszakos, ha tartama hetente eléri a nyolcvan órát,

c) idényjellegű, ha a munkaszervezéstől függetlenül az év valamely időszakához vagy időpontjához kötődik.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Annyit szükséges tisztázni, hogy nem a munkavállaló beosztása több műszakos, hanem a MUNKÁLTATÓ tevékenysége lehet:

általános (kötött): heti 5 nap, napi 8 óra

- kötetlen: feladatközpontú

  munkáltató a napi munkaidő legalább felének beosztása jogát írásban átengedi a munkavállalónak a munkakör sajátos jellegére tekintettel pl. vezető állású munkavállalók

- megszakítás nélküli, ha naptári naponként hat órát meg nem haladó tartamban vagy naptári évenként kizárólag a technológiai előírásban meghatározott okból, az ott előírt időszakban szünetel stb.

- több műszakos, ha tartama hetente eléri a 80 órát

- idényjellegű, ha a munkaszervezéstől függetlenül az év valamely időszakához vagy időpontjához kötődik. (mezőgazdaság)

 - készenléti jellegű

 

A MUNKAVÁLLALÓ munkarendje pedig lehet

- kötött

  • általános (heti öt nap hétfő-péntek)
  • általánostól eltérő (hét minden napján egyenlőtlenül beosztva)

- kötetlen: munkaidő fele beosztásának jogát a munkavállaló számára írásban átengedi

Előzmény: zsanna (14165)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.16 0 0 14166

annyit ezen pontosítsunk, hogy a 100% a biztos. a 15% csak a 22-06 közötti órákra jár.

(értsd: ha 20-04 dolgozik, akkor már rögtön nem 115%)

Előzmény: fák,juh (14163)
zsanna Creative Commons License 2014.10.16 0 0 14165

Szerintem a többműszakos az nem jelenti azt, hogy vasárnap is. Az a folyamatos munkarend, nem? Vagy már az új MT-ben ez sincs benne?

Műszakpótlék pedig azért nem jár, mert állandóan éjszakás. Műszakpótlék akkor járna, ha a havi munkaidő egyharmadában a munkakezdések között legalább 4 óra eltérés lenne. Ha valaki állandóan délutános, vagy állandó éjszakás, arra már nem jár műszakpótlék. Az állandó éjszakáért jár viszont a 15 % éjszakai pótlék.

Előzmény: fák,juh (14164)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14164

Vzont az elején még ezt írja:

 

"Átolvastam csak az órabér van feltüntetve, és hogy többműszakos   munkarend vállalása. Más pénzről és időbeosztásról nem esik szó. Ha minden rendben lenne vasárnapi túlóráért csak az előírt 50% túlórapótlék járna, vagy még + a műszakpótlék is? / valójába állandó éjjel dolgozunk 22-06-ig, hétfőtől péntekig és vasárnap éjszaka van lehetőségünk túlórázni/ Köszönöm"

 

Tehát a szerződésben az van, hogy többműszakos munkarend vállalása. Azaz beosztható lehetne vasárnapra rendes munkaidőbe. Viszont tényegesen állandó éjszakáznak, gondolom ez számít, mármint, hogy ténylegesen, hogy doloznak.

Meg persze azt sem lehet, hogy ne legyen egy szabad vasárnapja sem.

Maga a szerződés nem szabályosan van megfogalmazva.

Előzmény: fák,juh (14163)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14163

A lényeg a kérdező számára tehát az, hogy semmiképp nem csak 50%, hanem 115% pótlék jár. Ez a nemmindegy.

Előzmény: fák,juh (14161)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14162

ott van az első bekezdésben;) "vasárnap rendes munkaidőben...stb"

Előzmény: fák,juh (14161)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14161

Ez tiszta, csak a vasárnapi mukavégzésre járó 50% volt kérdéses, de már utánanéztem pontosabban és csak a többműszakosnak és a vasárnapra rendeltetésénél fogva beosztható munkavállalóra (pl. éttermi pincér) vonatkozik.

Előzmény: Törölt nick (14159)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14160

nagyon összevisszának tűnik, de végtére logikusan van összerakva

nem ütik egymást, a lényeg, hogy tudni kell a megfelelő kifejezést:) (a kifejezések viszont néhol zűrzavarosnak tűnhetnek pl. pihenőidő, napi pihenőidő, heti pihenőidő, pihenőnap stb:)

bérszámfejtés? akkor a kedvenced a 174-es szám:))))

Előzmény: zsanna (14158)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14159

neki a szombat-vasárnap a heti pihenőnapja, tehát 100% /vagy 50%+1 szabadnap/

+

állandó éjszakás /egyműszakos/, vagyis 15% éjszakai bérpótlék a 22-06 óra közötti órákra

Előzmény: fák,juh (14156)
zsanna Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14158

Hú de szuper, ezt el is mentem magamnak, remélem azonban soha nem kell ilyeneket számfejtenem :-)))

 

Még azt írd meg légyszíves, hogy ezek mind működnek egymás mellett is, vagy van, amelyik üti a másikat? 

Pl. az eredeti kérdezőre szerinted mi vonatkozik? Mit kell kapnia a vasárnap éjszakai túlórákért?

Előzmény: Törölt nick (14155)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14157

Ugyanis a leírtak alapján 165% járna, nem? :)

Előzmény: fák,juh (14156)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14156

Jó. Tehát akkor mennyi pótlék jár ha vasárnap, pihenőapon és éjszaka dolgozik valaki túlórában? :)

Előzmény: Törölt nick (14155)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14155

összefoglalva:

--------------

Bérpótlék

50 % bérpótlék

-          Vasárnap rendes munkaidőben

-           több műszakos tevékenység keretében,

-          a készenléti jellegű munkakörben,

-          a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál foglalkoztatott munkavállaló

100 % bérpótlék

-          Munkaszüneti napon rendes munkaidőben

-          húsvét- vagy a pünkösdvasárnap, vagy a vasárnapra eső munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén.

 

Műszakpótlék

A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a 18 és 6 óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén 30 % bérpótlék jár. A változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább 1/3-a esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább 4 óra eltérés van.

Éjszakai munka (22-06): 15 % bérpótlék, ha ennek tartama az egy órát meghaladja, 15 % bérpótlék jár

-          a műszakpótlékra jogosult munkavállalót kivéve

Rendkívüli munka: 50 % bérpótlék vagy - munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján - szabadidő jár

A szabadidő nem lehet kevesebb az elrendelt rendkívüli munkaidő vagy a végzett munka tartamánál és erre az alapbér arányos része jár.

Pihenőnap: 100 % heti pihenőnapra (heti pihenőidőre)

-          50 %, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.

-          munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a munkavállalót ugyanilyen bérpótlék illeti meg

 

--------

 

 

Előzmény: fák,juh (14154)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14154

Ja, és a 15% éjszakai pótlékról még nem is beszéltünk. :)

Előzmény: fák,juh (14153)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14153

Abszuolult nem haragszom. :)

Ezt elnéztem, ugyanis belemerültem az ő konkrét esetébe.

Ahogy írod esetében mindenféleképpen 100% ugyanis neki ha jól olvasom a szombat vasárnap a heti pihenőnapja.

 

"A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít."

 

És egyébként a vasárnapi munkavégzésre járó 50% szerinten még plusz jár?

Ugyanis ha szombaton túlórázna pihenőnapján akkor csak 100% ha viszont vasárnap akkor 150%?

Mondjuk egy szabad vasárnapot mindenképp biztosítani kell egy hónapban.

 

Előzmény: zsanna (14152)
zsanna Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14152

Végig-szenvedtem :-))  És egy kicsit kiigazítanálak, ha nem haragszol meg érte. 

Szerintem pontatlanul fogalmazol ott, amikor azt írod, hogy ha valaki túlórázik, akkor alapból 100 % a túlóra-pótlék? A túlóra-pótlék az 50 %.   100 %-ot az MT csak munkaszüneti napra ír, a vasárnap pedig nem munkaszüneti nap. (Munkaszüneti nap az a "sátoros ünnep": például január 1, húsvét, aug 20.)

Továbbá: 

Az általad írt 100 % az a 143 § (4) alapján, a heti pihenőnapra elrendelt túlóra esetén is jár, - tehát a kérdező által vázolt esetben igen, de úgy általában nem minden túlóra esetén van ez így......  (Ezt azért tartom fontosnak tisztázni, mert előfordulhat, hogy valaki más olvassa ezt, és más szituációra is ráhúzza, és elégedetlenkedik, hogy ő csak 50 %-ot kap, holott 100 járna neki....

 

 

 

 

Előzmény: fák,juh (14151)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14151

Hát én a 139§.-145§.-ból ezt olvasom ki. Meg szerintem az alap ha valaki túlórázik akkor alapból +100% a bére. Vagy ugye ha a munkáltatónak úgy jobb akkor fizet 50%-ot plusz még egy nap pihenőnapot kiad. Viszont a vasárnapi munkavégzésre még jár az 50% plusz pótlék.

Előzmény: zsanna (14150)
zsanna Creative Commons License 2014.10.15 0 0 14150

Könnyen lehet,hogy igazad van. Mióta átcsűrték az MT-t, többször és több részletben, sajnos időnként elvesztem a fonalat :-(( Szerintem most sokkal több helyről kell össze-mazsolázgatni az egy-egy esetre vonatkozó szabályokat, mint a régiben :-((

Előzmény: fák,juh (14149)
fák,juh Creative Commons License 2014.10.14 0 0 14149

Szerintem tévedés ugyanis ha hétfőtől péntekig dolgozik akkor ha utána még vasárnap túlórázik akkor 100% túlórapótlék jár.

Az 50 % az a vasárnapi munkavégzésre jár és nem túlórapótlék.

És a 100%-os túlórapótlék váltható úgy ki, hogy 50 %-ot fizet a munkáltató plusz még egy heti pihenőnapot ad.

 

H.A.W.X.-nek javaslom átolvasásra. Az egészet sem árt. :)

 

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1200001.TV

 

139§-145§

Előzmény: zsanna (14147)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!