Keresés

Részletes keresés

gamate Creative Commons License 2010.10.07 0 0 9809
Üdv Vizeslaci!

Valóban az a lényeg, hogy a helyén maradt...


gamate
Előzmény: vizeslaci (9808)
vizeslaci Creative Commons License 2010.10.07 0 0 9808
Helló gamate!

A lényeg hogy a tartály a helyén maradt.
Az én elméletem:
A víz az agyagréteg alól szívárog fölfelé és nem oldalról.
Mivel oldalt nem tud beszivárogni a tömör agyagon keresztül,így kifelé sem tud távozni sem.
Ha a tartállyal lezárom a fölvezető utat akkor a víz nyomást gyakorol a tartály aljára így az nemcsak hogy úszik hanem még tolja is kifelé.
Ezt a nyomást engedem 1 szabad úttal a fölszínre.
a cső körül folyamatosan áll a víz.

Üdv:vizeslaci
Előzmény: gamate (9807)
gamate Creative Commons License 2010.10.07 0 0 9807
Üdv Vizeslaci!

Szerintem itt a közlekedő edények elve érvényesül.

Mindaddig fog áramolni a víz a tartály köré, ameddig ki nem egyenlítődik a vízszint a tartály mellett és az attól távolabbi részek között. Ennek az áramlásnak a gyorsasága függ a talajszerkezettől, és a vízszinkülönbségtől. Kizártnak tartom, hogy akkora sebességgel képes legyen a víz áramolni, hogy akár csak egy kicsit is megmozdítsa a tartályt az áramlás.

Gondolj bele, ha a felszínen felbakolod a tartályt, és alulról felfelé vízsugárral "spricceled" a fenekét (mondjuk 5 bar-ral) történik valami egy 1köbös edénnyel? Semmi...
Bezzeg a felhajtóerő...

Ilyen esetekre találták ki a talajvíz-csökkentő kutakat, de ott minden esetben vízkivétel történik. Mégpedig úgy, hogy a kízkivétel akkora legyen, hogy a talajvízszin a védendő műtárgy alá kerüljön. Figyelembe véve azt a tényt, hogy a talajvízszint mindig magasabban lesz, mint a kútban, és ha a kutat az Y tengelynek tekintjük, akkor mindkét oldalon a talajvízszintje egy logaritmikus függvényhez lesz hasonló.




logaritmikus


Hűha, ez nagyon matekszagú, meg okoskodós lett, de ilyenek a tények. Bocs!

gamate
Előzmény: vizeslaci (9800)
kneissl Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9806
láttam olyat is, hogy a tartályt töltik föl azzal együtt, ahogy temetik vissza,.... nektek most az üres tartály van a gödör fenekén?

Szerintem is a felhajtóerő és nem a víz nyomása emeli ki a tartályt.
Előzmény: vizeslaci (9800)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9805

Üdv Laci !

Kívánom hogy igazad legyen, de lehet nem értettem meg a dolog fizikáját. Vagy épp azt a pozitív eret csapoltad meg ami táplálta a tartály körüli talajt vízzel ?

Előzmény: vizeslaci (9803)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9804

Szia Fredddy4 !

Szerintem félre érted.  

Ezt írtam : ha mást is érdekelne......

Ha most megnézed a listát megtalálod a nevem :)

Azért off mert nem a fórum témájához tartozik. A kérdésem pedig így is úgy is érthető, de nem véletlenül hiszen aki ismeri az tudja hogy ipartörténeti dolgok is voltak a műsorban mint a Víztorony Siófkon de mondhatnám a fővárosi víztornyokat hőforrásokat fürdőket is.

Ha nem értenék 1-et nem raknám ide és örülök hogy kiállsz mellette.

Akik másképp gondolják azoktól elnézést hogy megzavartam az estéjüket!

Üdv! és további szép estét.  

Előzmény: Törölt nick (9802)
vizeslaci Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9803
lalibatyo!

Az első lerakásnál a vízzel föltöltött tartály úszott reggelre.A gödör színig telt vízzel.
Amikor a lerakás előtt takaritottuk,mélyítettűk a gödröt látszott hogy hol jön föl a víz.
Remélem hogy tényleg nem a beton tartja lent.
1-2nap (habár beton nélkül 1 éjszaka megemelkedett.és erre egész nap szakadt az eső szóval nemigen csökkent a vízszint) és megmutatja magát a dolog.

Üdv:vizeslaci

Előzmény: Törölt nick (9801)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9802

Szia    Lalibátyó !

 

Sajnos nem értem, hogy mi a problémád azzal a bizonyos  "városvédő",  Ráday Mihály -al kapcsolatos aláirásgyűjtéssel.

 

Hogy  "offolod" az rendben van, az a Te saját és privát véleményed, de valószinüsitem, hogy csak kevés műsorát láttad ezidáig.

 

Én megvallom, hogy régebben mindig vártam már a vasárnap délutáni, rendszeresen leadott ország, város és régi lepusztúlt épületvédő műsorát.

 

Hiszen Ráday Mihály    "Több mint 30 éve küzd a magyar nemzeti kulturális örökség kincseinek megmaradásáért. Kesztyűt dobott a közönyök, a tudatlanságok, az olykor politikai indittatású rombolásoknak.

 

Amit az  ""Unokáink..." -ban művelt, szemléletváltás és pedagógiai is. Megtanitotta a nézőt az épitett környezet kincseinek felismerésére, de arra is, hogy e kincsek megörzése végett cselekedni kell, s hogy mit kell cselekedni" !

 

Egyébbként ezrével irják alá ezt a peticiót, akár bel, vagy külfőldön élő honpolgáraink, még most is. Én úgy vélem és érzem, hogy még sok sok  "Ráday" kellene nekünk a mai való Világban.További szép estét kivánok Neked és   Jószerencsét !

Előzmény: Törölt nick (9795)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9801

Üdv !

Majd az idő eldönti kinek van igaza, de szurkolok hogy lent tartsa a beton és a súrlódás. Az nem lehet hogy lyukas a tartály és feltelt talajvízzel ?

vizeslaci Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9800
Helló gamate!

Valami megoldásnak lennie kell a jelenségre! Ez a víz láthatóan lentről szivárgott föl (nem oldalról vagy föntről) a tartálynak ásott gödörbe. az oldala tömör agyag.az alja felé kezdett lazább homokosabb szerkezetűvé válni.

"Ha az az agyaggödör valóban maga a "hajó", akkor nem volna szükség az egész műveletre, hiszen nem menne bele a víz..."
Hacsak nem szivárog az alja.

A közelben van 1 áradó folyó.Lehet hogy ez is befolyásolja
Ami lentről föltör víz az oldalt nemtud elmenni de a tartályt megemeli amihez nyomás kell. Ha a nyomás nemtud kialakulni akkor marad minden a helyén.

Tényleg nem vitatkozni akarok,csak akkor 1 magyarázatot találni erre a dologra.

Üdv:vizeslaci

Előzmény: gamate (9799)
gamate Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9799
Hát nem értünk egyet, de nem baj....

Ahogy Lalibátyó is írta, volt az a régi öreg, aki azt írta, hogy minden vízbe (iszapba - most tekintsük iszapnak a vízzel átitatott talajt) mártott test a súlyából annyit veszt, amennyi az általa kiszorított víz (iszap) súlya.

Szóval tökmindegy, hogy 5 cm van a test és a tartály fala között, vagy 5 km.
Ha a tartály több vizet szorít ki, mint a bruttó súlya, akkor úszik, és csak idő kérdése, hogy a talajsúrlódást és a vákumhatást mikor győzi le...


Ha az az agyaggödör valóban maga a "hajó", akkor nem volna szükség az egész műveletre, hiszen nem menne bele a víz...

gamate

Előzmény: vizeslaci (9798)
vizeslaci Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9798
Helló gamate!

Nem is veszem kekeckedésnek amit írtál.
A talajvízszint tényleg nem változik a csövezéssel csak a víz fölhajtó ereje módosul "áramlássá"
Jó a hajós hasonlat,csak ott a hajó mellet szabad vízfelület van nem úgy mint itt.
jelen esetben maga az agyag gödör a hajó.
Próbálj meg a hajó belső terébe 1 lukat fúrni és abba csövet tenni,és a hajót megterhelni.
Vagy 1 csővet (es az agyag gödör) ledugózni(ez a tartály) és az alsó szabad végét megnyomatni vízzel.
Kinyomja a dugót.
De ha hagysz a dugó mellet 1 vékony csőnek helyet akkor a víz itt fog távozni és nem a dugót emeli ki a csőből.
az a keveske beton ami a tartály mellé került "tömítésnek" a rést lezárni kb 15cm vastag és 50 cn magas még meg sem kötött.
nem hinném hogy az tartja a helyén.
Lényeg hogy amit akartam elértem.

Üdv:vizeslaci
Előzmény: gamate (9796)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9797

Hello !

Hát nekem sem jön be ez a feljön a víz a csövön dolog. Ha raksz rá szivattyút akkor lehet leviszed a talajvíz szintjét a tartály alá és nem úszik fel. Tehát gamate szavaival értek egyet. Arkhimédész már elég régen megmondta a tutit. Egyszer melóztunk valahol ahol az úszómedence felúszását egy medence melletti ásottkúttal küszöbölték ki amiben egy úszókapcsolós szivattyú volt ami 3 méter alatt tartotta a talajvizet. Szerencséjükre nem volt még hosszú áramszünet és bírja a szivattyú:)

Üdv !

Előzmény: gamate (9796)
gamate Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9796
Vizeslaci!

Nem kekeckedésnek szánom, de szerintem a beton tartja lant a tartályt.

A talajvízszint szerintem nem változik azzal, hogy leraktál csöveket.
A talajszemcsék közötti teret tölti ki a víz. Most a csővel megnövelted a szemcsetávolságot...

Ha van egy hajód ami úszik a vízen és mindenféle csőkígyót engedsz a hajó alá, aminek a vége a vízszint fölött van, attól még a nem nő a hajó merülése...

A tartályok lehorgonyzását általában úgy végzik, hogy a tartály alapterületénél lényegesen nagyobb tükröt szednek ki, és komoly vasbeton lemezalapot készítenek, amihez szó szerint lehorgonyozzák a tartályt. A földvisszatöltés után a lemezalapon is van talaj, így ha a tartályt emeli a talajvíz, akkor emelnie kell az egész lemezalapot, és az azon lévő talajt is...horgonyzás

gamate
Előzmény: vizeslaci (9794)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9795

Üdv !

Kaptam 1 elgondolkodtató levelet ha mást is érdekelne közzé teszem.

Bocs az off ért. Vagy annyira mégsem off ?

Jószerencsét !

vizeslaci Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9794
Helló true75!

Igazad van hogy kicsi a tartály,de az adott körülmények és a tulaj lelkiismeretes hozzáállása ezt kívánta meg.
Csak 1 alkalmanként használt terület.Szűk volt az adott hely,másrészt
a tartály alját kb 1 30-40cm laza homokosagyag választja el az első vízadó rétegtől.

Gamate
kérdésére válaszolva nem a víz szivattyúzása a cél,hanem az összegyűjtése és 1 szabad út biztosítása a fölszín felé!
Előzőleg amikor csak le lett rakva a tartály az emelkedő víz kiemelte a földből,hiába volt teli vízzel,úszott a talajvízben.
Most hogy a tartály alá a 40-es réselt csövet 1 kavicságyba lefektettem,1 fólia szigetelésre ráhelyeztük a tartályt és körül öntöttük a fólia és a tartály közöttí rést betonnal,a víznek maradt 1 szabad útja fölfelé a csövön keresztül.
Most hívott a tulaj és minden rendben a tartály úgy van ahogy tegnap letettük.
(előzőleg 1 éjszaka alatt kiemelte a víz)
A tartály alatt,mellett nem tud a víz nyomása kialakulni hanem távozik a fölvezető csövön ami kivan vezetve 1 külső terűletre.Most áll a cső mellett a víz.

XXI.krület
A cső a gödör aljába lett fektetve a könyök és T csatlakozóval kialakított fésű alakzatba.4 réselt cső párhuzamosan a végeinél a csatlakozókkal összekötve 1 fölből kiálló cső darabbal.
sajnos nem tudom a telefonos képeket fölrakni,de gondolom így már érthetőbb az elgondolás és a megvalósítás.

udilaci
Valami ilyesmi megoldás kellene a Te számodra is.

Üdv mindenkinek: vizeslaci

Előzmény: true75 (9793)
true75 Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9793
ilyen kicsi tartállyal nem sokra mehetnek amikor egy ember napi vízfelhasználása átlag 100 liter
Előzmény: vizeslaci (9789)
gamate Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9792
Üdv!

A perforált 40-es csövet mire használod?
Szivattyúzod a talajvizet?

gamate
Előzmény: vizeslaci (9789)
vizeslaci Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9789
Helló udilaci!

Szóval a mai nap leraktunk 1 1000 literes zárt tartályt szennyvíz aknának.
A talajvíz kb 10 centire a fölszín alatt már jelentkezett.
A gödör színültig vízzel ami a tartályt kiemelte a földből úgy hogy a tartály tele volt.
Víz kiszivattyúz,gödör mélyít kb 20 centit.
Az alja megterít zúzott kővel,erre a perforált 40-es pvc cső kb 4 méternyi 1 m-es szálakba elosztva behelyezve.T idomokkal összekötve,és a fölszínre vezetve.
Az egész megterítve újból zúzótt kővel.
Erre fólia,ebbe a tartály.
A tartály és a fólia köze kiöntve betonnal.
Ez idáig a tartály a helyén maradt,nem mozdult.
Reggel a tulaj megy és megnézi.
A fölvezető csőbe a víz a talaj fölszínnél volt amikor otthagytuk.
Kiváncsi vagyok hogy beválik -e ez a módszer.

Üdv:vizeslaci
Előzmény: udilaci (9781)
vizeslaci Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9786
Helló udilaci!

Ha nem fölszini szivattyút üzemeltetsz akkor csak a szivattyú után tudod csatlakoztatni a nyomó ágba.
Fölszini szivattyúknál lehet szívóági és nyomóági szűrőt is alkalmazni.
Mi az aknád alja?

Üdv: vizeslaci
Előzmény: udilaci (9785)
udilaci Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9785
Köszi de ez nem megoldható.Ez egy tömb garázs.A SZŰRŐT VISZONT NEM ÉRTEM?A szivattyú után kell berakni?
Előzmény: Törölt nick (9784)
vizeslaci Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9783
Helló XXI.krület!

Visszaolvasgatva már láttam hogy Hunt1 kolléga is érdeklődött de ez teljesen mellékes.
Cmc vel kezelt fúróvízzel fúrtam amit eléggé jól vissza is tudtam forgatni.Gond a cső cserénél akadt amikor állt az öblítés.Pillanatok alatt eltünt a furat mélyén a víz.
A vízadóba érve pedig folyamatosan,szemmel láthatóan hígult a fúróvíz.de ez már nem okozott különösebb problémát.
a fúróvíz pillanatok alatt letisztult az öblítő kádban is ha megszünt az áramlása.
Szabályos erőteljes szín váltással (a homokszíntől a zöldes árnyalaton keresztül a tejfehéres színig)jelezte a rétegeket.

Üdv:vizeslaci
Előzmény: Törölt nick (9782)
udilaci Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9781
Köszi a választ,várom ,hogy mire jutottatok.
Előzmény: vizeslaci (9779)
nikolas70 Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9780
Üdv Mindenkinek! Tóalmásról szeretnék kérni infót, milyen a talajszerkezet, milyen mélyre kell fúrni. Talán van valakinek a körzetből tapasztalata, előre is köszönöm a fáradozást!

Üdv!
vizeslaci Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9779
Helló udilaci!

Az a probléma hogy ha ezt a finom agyagszemcsét ki akarod szűrni a vízből ahhoz nagyon finom szűrő kell! Ha a cső mellé sódert raksz az is eliszapolódik 1 idő után és nemfog a víz a csőbe áramlani.
Mindenképpen fog az agyagból szemcse bemosódni amitől opálos lesz a vized.
Ami most leülepedik az finom iszap és azt szerintem kiszűrni nemtudod.
Olyan mintha a teát akarnád tiszta vízzé visszaszűrni.
Az aknát másképpen old meg.
Holnap próbálunk pont 1 ilyet megoldani, ha sikerül akkor ismertetem veled a folyamatát.

Üdv:vizeslaci
Előzmény: udilaci (9778)
udilaci Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9778
Az a baj,hogy már csináltam zsompot de ezzel azt értem el,hogy egyre több víz jön be,és a szivattyúzással csak tovább mosom tágítom az ereket.A másik kút amúgy a szembe lévő garázsomban van ott is 10 m-re fúrtunk és akkora a víz hozam,hogy a kutat nem lehet kiapasztani.350-ES lyukat fúrtunk ebbe egy 200-as cső van,körülötte kiöntöttük kővel csak éppen nem túl apróval,és a csöre nem raktam szűrőszövetet.Szerintem ezért zavaros kissé a víz.Látni csak akkor látszik ha hagyom leülepedni.A szűréssel szeretném ezt megint elkerülni.Milyen szövetet vegyek a csőre,és hol?Komlón lakom.
Előzmény: vizeslaci (9775)
gamate Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9777
Vizeslacinak teljesen igaza van...

Az akna víztelenítésére csinál inkább egy zsompot szivattyúval, a kutat pedig ettől függetlenül kellene megoldani...
Előzmény: udilaci (9774)
hunt1 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9776
Nagyon köszönöm az infót remélem nem lesz gond ha mégis akkor ugylátom van kire számitani.
Előzmény: Törölt nick (9772)
vizeslaci Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9775
Helló udilaci!

Szerintem a 2 együtt nem fog menni.
Ha nem fúrsz le 1 vízadó rétegig akkor ugyan azt az agyagos opálos vizet fogod szivattyúzni ami az aknába beszivárog.(mintha egy mélyebb lukat fúrnál a szivattyúnak az akna sarkába) Ha ezt leszűrőzöd az egy idő után eliszapolódik az agyagtól.
Ha lefúrsz 1 vízadó rétegig akkor pedig a szivattyú azt a vizet fogja kidolgozni nem pedig azt ami az aknában van.

Üdv: vizeslaci
Előzmény: udilaci (9774)
udilaci Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9774
Hello.
Az elsődleges célom az akna vízmentesítése,de ha már ilyen mélyre fúrok szeretném a vizet hasznosítani pl.kocsimosásra.Fúrtam már egy ugyan ilyen kutat de a víz egy idő után zavarossá,és agyagossá válik.Ezt szeretném megint elkerülni,és szeretném megszűrni ha lehetséges.
Előzmény: gamate (9771)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!