Keresés

Részletes keresés

foton5 Creative Commons License 2006.05.26 0 0 468

OK. Csak leirtam mit gondolok, nem kötekedtem.

 Megyek vissza olvasni, jó a könyv.

Előzmény: habár (466)
TEODOR Creative Commons License 2006.05.26 0 0 467

Gézoo nem tudom megérteni amitt irsz .

Folyamatosan nyomod a fotont , foton csomagot stb...

Einstein a nóbelt ezért kapta ne akard fgelülbirálni a bizotságot .

A foton az magában az energia csomag , ami lögdösi az elektront , a foton bizonyos számú - frekvencia értékű hullám csomag .

Nem mondhatod hogy csomagcsomag hat az anyagra .

A változás létrejöttéhez kell adott menyiségű hullám , és ezt nevezte el az öreg fotonnak.

Ha az elektron vissza ugrik akkor megint lead egy csomagot , de nem csomagos csomagot, hanem egy adag hullámot .

Előzmény: Gézoo (454)
habár Creative Commons License 2006.05.26 0 0 466
Foton5
Izé, ecet, bocs. Origó...?
Én azzal kezdtem, hogy barátkozni próbáltam veled. Sőt, talán azok is vagyunk már. (Talán azért voltam olyan gonosz, bocs.)

Végig a linket igaz, még nem olvastam. De a kétréses kísérletre gondolsz?
Arra az alagúteffektus jó válasz.

Mert van pld. egy hosszú folyosó, vagy tekepálya. Oda állítasz valakit, hogy guritson. Olyant, mint én. Tökéletesen biztos lehetsz, hogy ideálisan véletlenszerű lesz a szórás.
A tekebábuk rezzenéstelen arccal állnak, és csak nagy ritkán dőlnek el (a röhögéstől).
X számú guritásom után látni fogod az eredményt, és az talán nagyon fog hasonlítani a kétréses kísérletéhez.
Akkor is, ha mindig csak a pálya egy oldalát célzom.
Mert a tekepálya oldaláról visszapattanó golyók ezt a gyakoriságot írhatják le.
Mert az angstrőm vastagságú aranylemezbe vágott hasonló nagyságrendű széles rés is talán ilyen alagút. Mennél inkább oldalt van a tengelyéhez a dobó, annál furább visszapattanások lehetnek.
Persze nem biztos, hogy ez így van- de ezt lehetne valószínűségszámítással modellezni is.
Viszont ha így van, érthetőbbé válhat a kétréses szimmetria.

Nem az a lényeg, hogy valamit én vagy más talált ki. Biztos, hogy más találta ki, és itt a fórumon pedig minden kicsit közös...
Olyan vagyunk, mint egy egy agysejt.
Az egyik kitalálja- ott a medve.
A másik felbecsüli, elég kövér e.
A harmadik lelövi, megnyúzza.
(és én mind megeszem?)

Amúgy, én sokszor megjegyzem, hogy ki találta ki, vagy előbb mondta.
Mert az eredmény lehetne a lényeg.
De hányszor kérem, hogy valaki valaminek a kiszámításában segítsen, rám se hederítenek...



Előzmény: foton5 (425)
mmormota Creative Commons License 2006.05.26 0 0 465
Egyetlen egyet sem láttam

olyat amikor bizonyítható lenne, hogy az a felvillanás egyetlen foton és nem foton csoport hatására jött létre.. Sőt! a sokszorozóban az sem bizonyítható, hogy az

az elektron, ami a lavinát elindította, az csak egy db elektron volt...És azt sem,

hogy egyetlen foton indította azt az első elektront...

   Így jó lenne, ha jobb példával állnál elő...mert ez nem csak nem volt igaz, de

azt a látszatot is kelti, hogy nagyon nem értesz hozzá.

 

Mindig határozottan állítasz téves dolgokat.

 

Csökkented a FES-re eső fényintenzitást. Ha az intenzitás kellően lecsökkent (a FES erősítő sávszélessége szerint), akkor az egyes burst-ök elkülönülnek.

 

Lesznek olyan burst-ök, melyeknél kisebb amplitudójú soha nem lép fel. Ha az intenzitás elég kicsi, csak ilyenek lesznek.

 

Kézenfekvő feltételezés, hogy ez azért van, mert egyetlen foton által kiütött egyetlen elektron felsokszorozódása keltette.

 

De ha te máshogy látod, fejtsd ki... :-)

 

Előzmény: Gézoo (462)
mmormota Creative Commons License 2006.05.26 0 0 464

De semmit sem pontosan abból amiből építkezik..  Így ha akarom igaz, ha akarom nem...  De kérem! Ilyen bizonytalan model mennyit ér??

 

Valami 10^-10 feletti pontossággal ellenőrizték a QED egyes előrejelzéseit. Mit mondjak, értéktelen, homályos, pontatlan vacak modell... :-)

Előzmény: Gézoo (461)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 463

Igaz is meg nem is...

 

  Mikor nyit a bolt... Mikor és hogyan nyit.. Ezt a nyitvatartást leíró táblácska

"tudományosan" leírja..  De nem szól arról, hogy hogyan lehet benne vásárolni..

    A fotonokról is nagyjából ennyit tudiunk: mikor, milyen hatások-jelenségek

kiséretében jön létre..na de hogyan???

   Az, hogy milyen valószínűséggel, az érdekes, tanulságos és valljuk be

Einstein bácsi rögeszméje volt.. a valószínűség.. Hiszen ebbe belekötni

nem nagyon lehet... Nem mondta hogyan, csupán mekkora valószínűséggel...

Zseniális!  Nem véletlenül a kedvencem az öregfiú!

 

 

Előzmény: vrobee (457)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 462

Te tévedsz... Nekem is van foto-elektronsokszorozóm, pin és alagútdiódás detektoraim, nagytérfogatú és felületi félvezető detektoraim...

   De! Bár magam is sok kísérletet elvégeztem...de! Egyetlen egyet sem láttam

olyat amikor bizonyítható lenne, hogy az a felvillanás egyetlen foton és nem foton csoport hatására jött létre.. Sőt! a sokszorozóban az sem bizonyítható, hogy az

az elektron, ami a lavinát elindította, az csak egy db elektron volt...És azt sem,

hogy egyetlen foton indította azt az első elektront...

   Így jó lenne, ha jobb példával állnál elő...mert ez nem csak nem volt igaz, de

azt a látszatot is kelti, hogy nagyon nem értesz hozzá.

 

 

 

Előzmény: mmormota (458)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 461

Szia!

 

   Érdekes amit írsz.. sőt! Még igaz is erősen korlátozott (model) szemszögből!

Csak az a bibi vele, hogy a lényeget meg sem közelíti..

  Persze lehet azzal takarózni, hogy a méterrúd is csak egyfajta model ha a távolság

fogalmát leírni és skálázni akarjuk. De attól még a méterrúd, csak méterrúd és

nem maga a távolság..

  Sokan és sokféleképpen leírták a fényt..  Ezek elég jó megközelítéssel

érvényesek is... de csak modelek.. Többé de főleg kevésbé jók..

 

   Bár látom, nem ismersz jelenségeket, így természetes, hogy azt hiszed,

hogy félreértek ill. összekeverek fogalmakat..

 

   Pedig nem erről van szó. Hanem arról, hogy ezek a modellek nem írják le sem a foton sem az elektron pontos szerkezetét.. Sem az energiát...

   De semmit sem pontosan abból amiből építkezik..  Így ha akarom igaz, ha akarom nem...  De kérem! Ilyen bizonytalan model mennyit ér??

Előzmény: mmormota (459)
mmormota Creative Commons License 2006.05.26 0 0 460

Szóval akkor arra az _értelmezésre_ tudnál linket adni?

 

Gribbin ismeretterjesztő könyvében (amit be is linkeltem) egy egész fejezet szól róla. Komolyabb kifejtését nem ismerem, nincs linkem se hozzá.

Előzmény: vrobee (424)
mmormota Creative Commons License 2006.05.26 0 0 459
Nos pontos foton model... Többé kevésbé.. Mert nem magyarázza a

létrejöttének módját.. Se azt, hogy miért és mikor csatolódik össze több foton..

   Valamint azt sem, hogy egy-egy energia csomagról hogyan lehet eldönteni, hogy

hány db fotonból áll.

 

Azt hiszem, félreérted az egész foton dolgot úgy ahogy van, teljesen. Azért van vele problémád.

 

A fotont célszerűen mint valószínűséget lehet elképzelni. Annak valószínűségét írja le, hogy a kibocsátó töltött részecske mely másik töltött részecskével lép kölcsönhatásba. A valószínűség egy hullámfüggvény, térben és időben periodikus. Ennyi, és nem több. Mikor az esemény bekövetkezik, vagyis létrejön a kölcsönhatás, a valószínűség értelmét veszti.

 

A foton bozon, Bose-Einstein statisztikával írható le. Ezért lehet lézert építeni. Ez önmagában egy nagyon érdekes dolog, érdemes lenne utána nézned, utána teljesen máshogy látnád azt, amit most félreértésből összecsatolódásnak szoktál emlegetni.

 

Csatolt pár. Ez egyetlen objektum, közös valószínűségi függvény írja le. Nem keverendő a lézerfénnyel, ez teljesen más.

Előzmény: Gézoo (454)
mmormota Creative Commons License 2006.05.26 0 0 458
Fotonnal pedig soha senkinek sem sikerült egyfotonos kétréses kisérletet elvégezni.

   Minden eddigi kísérletet elektroncsoportokkal és fotoncsomagokkal végezték..

 

Tényként állítasz tévedést. Helytelen szokás.

Fotoelektronsokszorozóval könnyen, házilag is elérhető árszinten lehet a fotonokat egyesével detektálni.

Előzmény: Gézoo (435)
vrobee Creative Commons License 2006.05.26 0 0 457
Mert nem magyarázza a létrejöttének módját..[=i]
A foton létrejöttét?
Megmondja, hogy _mikor_ jön létre. (Úgy értem, milyen körülmények között, milyen valószínűséggel). Az alapfeltevésekből következik.

Namost ennél többet egy tudományos modell nem tudhat szerintem. Ami erre választ ad, az nem tudomány.
Előzmény: Gézoo (454)
vrobee Creative Commons License 2006.05.26 0 0 456
Bocs, a fotonok nem csatolódnak (ill. a kvantumkorrekciók figyelembevételével , de az visszavezethető foton-elektron kölcsönhatásra).
Hogy "mikor csatolódnak" -- gondolom, arra gondolsz, hogy mikor jön létre kölcsönhatás? --- azt a peremfeltételek határozzák meg. Ezt ismerni kell, mielőtt nekiesel a számolásnak. A kölcsönhatások meg kijönnek.

(Azért tegyük hozzá, hogy a kvantumtérelméletekkel nem lehet komplexebb rendszereket számolni, mert irgalmatlanul bonyolulttá válik. De a fenti elv, az mindenféle modellre igaz)
Előzmény: Gézoo (454)
vrobee Creative Commons License 2006.05.26 0 0 455
Hiszen az időt, ami alatt a fényfüggöny a felső peremtől
az alsó (a vetület pereméig) peremig lefut, egyszerűen kihagyjuk a számításból..

Hát igen... vagy mondjuk úgy, hogy kvázistatikus árnyékok vannak a való világunkban (a fénynél sokkal lassabban változók).

Egyébként amit írsz, az pontosan addig probléma, amíg föl nem írod a matematika nyelvén, mert onnantál egyértelmű.

Az is igaz, hogy amikor egy ilyen árnyék-szerű felületet általában peremfeltételként formalizálsz, akkor nagyon észnél kell lenni (hogy hagyod-e időben változni -- milyen deriváltakkal írod fel például valami mozgó lötty vagy mező határfelületét... pillanatnyilag rögzítve, vagy együttmozgónak tételezed fel, mikor melyikre van szükség). De ez azoknak a baja, akik valami probléma megoldásához ilyeneket fel akarnak írogatni :D
Előzmény: Gézoo (453)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 454

 

  Nos pontos foton model... Többé kevésbé.. Mert nem magyarázza a

létrejöttének módját.. Se azt, hogy miért és mikor csatolódik össze több foton..

   Valamint azt sem, hogy egy-egy energia csomagról hogyan lehet eldönteni, hogy

hány db fotonból áll.

 

 

Előzmény: vrobee (452)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 453

Naaa, már közeledünk...

 

  Egy részt van a köznyelv... Aztán van a fizika nyelve. Ez utóbbiban hajlamosak

vagyunk régi fogalmakat átdefiniálni, vagy úgy átvenni köznyelvi kifejezéseket,

hogy más értelmet-tartalmat adunk neki..

 

  Másfelöl van az árnyék. Aminek kezdőlapját nem is szoktuk számítani,

és általában a vetületet tekintjük árnyéknak... Miközben maaga a teljes

árnyék egy számunkra "láthatatlan", négy dimenziós jelenség.

  Amit persze láthatóvá tudonk tenni, de még akkor sem úgy látjuk,

amilyen.. 

      Hiszen az időt, ami alatt a fényfüggöny a felső peremtől

az alsó (a vetület pereméig) peremig lefut, egyszerűen kihagyjuk a számításból..

 

 

Előzmény: vrobee (451)
vrobee Creative Commons License 2006.05.26 0 0 452
Ezt nem értem.
_Pontos_ fotonmodellt látunk -- értve ezalatt a mérésekkel való egyezést 10^-10 nagyságrendű relatív hibával.
_Tökéletes_ fotonmodellt nem látunk, de nem is fogunk /szerintem/ :)
Előzmény: Gézoo (450)
vrobee Creative Commons License 2006.05.26 0 0 451
De ez így nem jó...
A model a látott világunk...
a látott világ nem modell, hanem azt próbáljuk modellezni.
Pl. nem mindegy, hogy a pillanatnyilag feltett világmodellünkben a tárgyak tömegpontok halmaza, kiterjedt tömör testek, vagy micsodák :) .

Az árnyék a fényforrásból jövő fényt tárggyal kitakarva a fény egy része
nem éri el az ernyőt. Ezt a részt árnyéknak nevezzük..

Csak a lényeg nem derül ki.
Az árnyék a takaró tárgy vetülete a többi tárgyon, avagy az a térrész, ahova a fény nem juthat el? (A köznyelvben mindkettőt árnyéknak hívjuk!)
Előzmény: Gézoo (448)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 450

Na ja...

 

Csak az a ciki, hogy amíg nem látunk pontos foton modelt addig, mindenféle csacsisággal próbáljuk helyettesíteni a valóságot..

   Így vannak dogma erejű kijelentéseink amikkel saját magunk gondolkodását

gátoljuk..

 

   Na  hány dimenziós az az árnyék amit látok???

  

Előzmény: vrobee (449)
vrobee Creative Commons License 2006.05.26 0 0 449
Persze. Az összes ilyen állításunk félrevezető. "A testek lefelé esnek", "a drót vezeti az áramot" stb..
Az a kérdés, hogy mennyire érdemes a dolgot szétválasztani, mert egy határon túl már erősen ellehetetleníti a kommunikációt. :)

Persze tisztázni nem ártott.

Személyesen úgy vagyok ezzel néhány hasonló témájú filozofikus mű végigolvasása után, hogy nem érdemes rajta túl sokat diózni, mert a tudomány határán túl logikával itt nem megyünk semmire -- mindenki azt hisz, amit akar :))))

----
tégla: köszi!
Előzmény: Gézoo (445)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 448

A model a látott világunk...

 

Az árnyék a fényforrásból jövő fényt tárggyal kitakarva a fény egy része

nem éri el az ernyőt. Ezt a részt árnyéknak nevezzük..

Előzmény: vrobee (446)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 447

Köszi!

  Bár látszott..., de azért köszi.!

Előzmény: tegla (443)
vrobee Creative Commons License 2006.05.26 0 0 446
Szóval az árnyék hány dimenziós szerinted???
Erre az adekvát válasz, a "milyen modellben, és mi az az árnyék?" :DDD
Előzmény: Gézoo (444)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 445

Nos igen...

 

  Nem az, csak annak is nevezhetjük, mert így is le tudjuk írni

a jelenségek egy részét...

 

  Leírod, hogy nem hullám, de úgy gondolkodsz mintha az lenne és így is kezded:

 

   "Hát de."   Látod-látod milyen nehéz szétválasztani..?

Előzmény: vrobee (442)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 444

Nos igen...  Ezért kérdeztem, hogy az árnyék hány dimenziós??

 

  Mert van síkhullám, de nincs ponthullám megoldása Maxwell bácsi egyenleteinek...

 

Különben nem szapulom. Sőt! Ha így lett volna érthető akkor kiemelem, hogy

arra amire használjuk, arra nem csak jó, hanem kifejezetten hasznos!!!!!

 

   Pont úgy mint a számításokhoz a logarléc!  nélküle nehézkesebb lenne, de

senki nem hiheti, hogy egy tudományos kalkulátort mindenben helyettesíthet..

 

   Félreérhető voltál a korábbi hozzászólásodban... Nem látszott számomra

tisztán, hogyan különíted el a modelt, az anyagot, az energiát..

   Vagy úgy is mondhatom, hogy adva volt egy összetett jelenség, amiből

az összefolyatott értelmezés hamis eredményre vezetett...

 

   A kvantált térelméletek hasonló szépségűek.. Végképp félrevezethetik az embert.

 

  Szóval az árnyék hány dimenziós szerinted???

Előzmény: vrobee (441)
tegla Creative Commons License 2006.05.26 0 0 443
zárójelhiba :)

E*exp(-i*(omega*t+k*x))
Előzmény: vrobee (442)
vrobee Creative Commons License 2006.05.26 0 0 442
Hát de.
Hogy hullám, az csak annyit jelent, hogy modellezhető hullámegyenlettel: jól le tudom írni egy olyan vektortérrel, amire érvényes a hullámegyenlet E*exp(-i*omega*t+k*x) képlet szerint változik.
Előzmény: Gézoo (438)
vrobee Creative Commons License 2006.05.26 0 0 441
Akkor a konkrét sorok, bár nekem nem túl koherens....

Először is: Olyan e.m. hullám nem létezhet Maxwell bácsi elmélete szerint,
amely csak egy adott irányba halad.

???
A Maxwell-egyenleteknek van síkhullám-megoldásuk.

Pedig nagyon jó lenne mert kétségtelenül látható, hogy nincs hullám, nincs mező, csak mezőt alkotó fotonok gigantikus tömege.
Az előző szösszenetem lényege:
Mező, hullám, foton, fotonok tömege _nem létezik_ .
A valóság létezik _valahogy_ , mi nem tudjuk ,hogy hogyan.
Ezért aztán modellezzük.
A modelleinkben értelmezünk fotont, mezőt, hullámot.
Nem minden modellben értelmezzük az összes fogalmat, és az egyes modellekben más matematikai konstrukciót értünk egy-egy fogalom alatt.
Ami az egyik modellben mező, annak felel meg a másikban a foton.
De az egyikben egy vektorteret, a másikban egy téroperátort használsz a számításaidban. A mező, foton ezeknek csupán hangzatos és hagyományos elnevezései, megszemélyesítései.
Előzmény: Gézoo (434)
vrobee Creative Commons License 2006.05.26 0 0 440
Valami halvány fogalmam van arról, hogy mi zavar téged -- ugyanakkor nem értem, hogy miért szapulod Maxwell bácsit, amikor neki nem volt módja azt tudni, amit ma lehet tudni. A fényt ma már nem is úgy írjuk le, ahogy ő tette.

Mi a fény: erre természetesen a tudomány nem tud abszolút választ adni. Legfeljebb azt mondhatjuk, hogy a viselkedését igekszünk megismerni, és modellezni. Egyre pontosabban tudjuk leírni, de kicsi az esélye, hogy valaha is telibe trafáljuk :) . Hogy megtaláljuk a Világegyenletet egzakt formában. Őszintén, én kétlem ,hogy van ilyen.

Amikor azt mondjuk, hogy a fénynek hullámtermészete (részecsketermészete) van, az nem azt jelenti, hogy a fény hullám (részecske).

Ez igazából csak analógia. A fény ebben meg ebben a kisérletben igen hasonlóan viselkedik, mintha egy köznapi vízhullám (pinponglabda) lenne.
Avagy alkalmazható rá egy matematikai modell, amelyben a fénynek egy definiált matematikai absztrakció, a hullám (avagy tömegpont) felel meg.

Ez csak hasonlat, modell. Nem gondoljuk, hogy a fény tényleg ilyen.
Sőt, tudjuk, hogy nem.

Mai legjobb tudásunk szerint az elektromágneses sugárzás se nem hullám, se nem részecske, hanem egy úgynevezett kvantált mértéktér. A leíró elmélet az ún. kvantum-elektrodinamika, amely rettenetesen bonyolult matematikai eszközöket tartalmaz.

Ez magában foglalja a Maxwell-egyenleteket (amik tisztán hullámegyenletek), mint klasszikus közelítés -- de jóval több annál.

És teljesen nyilvánvaló, hogy a kvantumtérelmélet -- bár nagyon pontos -- nem a végső leírása a fénynek. A fény nem hullám, nem részecske, nem mértéktér, legfeljebb hasonlít ezekre.
Előzmény: Gézoo (434)
Gézoo Creative Commons License 2006.05.26 0 0 439

 

  Senki sem tudja, hogy az árnyék hánydimenziós???

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!