Keresés

Részletes keresés

cucu Creative Commons License 2021.06.14 0 0 122643

Igen igen! Piszok nehéz velük kontaktusba kerülni! Ha mégis, akkor sem értik a kérdésedet!

Előzmény: hunpettel (122641)
Jahno Creative Commons License 2021.06.14 0 0 122642

Ha mindenki hülye, akkor az nem biztos, hogy műszaki kérdéskör.

Előzmény: hunpettel (122641)
hunpettel Creative Commons License 2021.06.13 0 0 122641

Sajnos az ELMÜ-t nem lehet kérdezni, mert nincs elérhetőségük. Eleve olyan, hogy ELMÜ nincs. Személytelen. Az ELMÜ-s alkalmazottak pedig nem nyilatkoznak vagy nem értenek hozzá.

Előzmény: tfe_tng (122635)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.06.13 0 0 122640

Úgy emlékszem a reduktor üresjárási feszültsége elérhette a 14 voltot is.

Szakaszosan nyomogatva volt egy kis fesz tartaléka.

Inkább a kopasz réz kontaktusos oxidos BKV gombok voltak a problémás megoldások.

Előzmény: szakmókus (122636)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.06.13 0 2 122639

Igen, és kölyök korunkban, ha egy másik kocsiban óvatosan meghúztuk a fogantyút, hogy a kis ütő gomb a csengő harangra rá eszüljön akkor hiába rángatta a klajzi, nem szólt a csengő.

Nagyapám kerti csengője a kapunál átvezetett kerítés feszítő huzallal " működtette" az ajtó feletti kis réz harangot.

Mindig szerettem, ha látogatásakor én csöngethettem. :)

Előzmény: cucu (122638)
cucu Creative Commons License 2021.06.13 0 0 122638

Igen, az pontosabban "egy vezetékes villamos csengő" volt!

 

A kalauz a hátsó peronon meghúzta, elől a vezetőnél csilingelt... :)

Előzmény: oregbeatsuhanc (122624)
210-es Creative Commons License 2021.06.13 0 0 122637

Hali !

 

Pont az általad felsoroltaknak megfelelően írtam , hogy 8 voltot szerelünk a nyomógombhoz.

Előzmény: ötfelezős (122608)
szakmókus Creative Commons License 2021.06.13 0 1 122636

 "Ki mondta azt, hogy meglévő gyengeáramú vezetékre akasztaná rá a 230-at? "

 

A lehetőség adva van.

 

 

"Both


Az én kérdésem az volna, hogy mikor kell a csengőhöz reduktort beépíteni a lakásba a kis automata táblába ? A válaszokat köszönöm"

 

Részemről mindig.   Mert így látom helyesnek.   Bármilyen érv általam az a saját agyszüleményem ,semmivel alátámasztani nem tudom az állításomat. 

 

Ha az említett csengő gomb és a kastély között 5km-es kocsifelhajtó nyújtózik, valószínűleg kevés lesz a 8V.

Előzmény: ötfelezős (122633)
tfe_tng Creative Commons License 2021.06.13 0 1 122635

Próbáltad már az ELMU-t kérdezni ? 

Előzmény: hunpettel (122634)
hunpettel Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122634

ELMÜ ajánlott szerelői egynapos tanfolyam anyagára lenne szükségem. Vagy legalább is a tanfolyam témaköreire. Ha valakinek megvannak a tesztkérdések, az még jobb lenne.

ötfelezős Creative Commons License 2021.06.13 0 0 122633

Csak nekem tűnt föl hogy a csengő áramkörök többsége (jól elkülönülve külön védőcsőbe húzva) 0,5mm2 tömör vezetékkel van szerelve? Ezekre fázist adni meggondolatlanság.

Ez már nem is a hajánál, hanem a parókájánál fogva előrángatott érv. Ki mondta azt, hogy meglévő gyengeáramú vezetékre akasztaná rá a 230-at? A 230-at a 230-nak megfelelően kell szerelni, és kész.

Egy nem védhető álláspontot pláne nem lehet védeni ilyen álokoskodásokkal.

Egyébként a 0,5 mm2 az ma is elég erre a célra a szabvány szerint.

Előzmény: szakmókus (122629)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.06.13 0 0 122632

Prolik szokták, akár a feldudálást.

Előzmény: Jahno (122625)
Jahno Creative Commons License 2021.06.13 0 0 122631

Pazarlós lehúzás. Ott a kapcsoló, amit mutattam, sima lapos valami mazzaggal ment csilliárd évig.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (122628)
szakmókus Creative Commons License 2021.06.13 0 1 122630

"Kültéri nyomógombból akkor is vízállót teszek fel, ha csak 12V lesz benne. Te ilyenkor beltéri nyomógombot teszel a kertkapuhoz?"

 

Falonkívüli esetben mindenképp vízmenteset. A plusz gumiharang felesleges,nem UV álló,és nem kopás álló. Ha kilyukad inkább hátrány már mint előny. Süllyesztett esetben amit a tulajdonos megvásárol. Ha hamarabb befeketedik az érintkező,hát gyakrabban lesz cserélve.

 

"Fi relé mindenképpen kell a házba. Vagy szerinted nem?"

 

Ajánlott, de a FI relé megléte nem bátoríthat senkit arra hogy engedjen az előírásokból,miszerint úgyis megvédi az illetőt. Nem mondjuk  senkinek hogy innentől a fűrdőkádban nyugodtan száríthat hajat mert FI relé van beépítve.

 

"Napsütötte kábelből akkor is UV védettet illik alkalmazni, ha csak 12V lesz rajta. Vagy szerinted nem?"

 

Megeszem a sapkámat ha a kültéri csengő áramkörök 80-90%-a UV álló kábellel van szerelve. Utoljára akkor láttam ilyet mikor én pótoltam egy 20m-t kimondottan UV álló kisfeszültségű 2x0.75mmm2 (fekete-fehér érszínnel) fekete kábellel. Azt is csak azért mert a kezembe akadt. Régen a silók tetején használtuk ezeket, ott bizonyítottak. Még a felírat sem kopott le a húsz év alatt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (122628)
szakmókus Creative Commons License 2021.06.13 0 0 122629

A te állításod sem terjesztendő miszerint ha jól meg van szerelve akkor lehet. Ez megtévesztő egy laikusnak.

Társasháznál,vagy  soklakásos belsőudvarnál sok csengő gomb lehet. A korábban szerelt berendezések 8V-ra szerelve, de az egyik tulajdonos inkább a 230V-ra voksol, kicserélve a nyomógombot,kábelt,meg amit akarsz mert azt mondtad úgy lehet. Láthatod hogy ez sok baj forrása lehet.

 

Mindenáron a nedvesség miatti áramütéstől (IP védettség) aggódnak egyesek. Ha ezt kizárják szerintük szabályosan járnak el. Ne feledjük azonban a csengő az utcafronton bárki számára hozzáférhető,a csengő nyomógomb vandalizmus, vagy csak az idő vasfoga által megsérülhet. (fotózzak ilyeneket?) Ilyenkor  baleset veszély állna fent a megérinthető fázis vezető miatt.

 

Laikusok kérdik hogy akkor miért kapható ilyen is olyan is. Például kazán hibát jelezhet 230V-os csengő is.

 

Csak nekem tűnt föl hogy a csengő áramkörök többsége (jól elkülönülve külön védőcsőbe húzva) 0,5mm2 tömör vezetékkel van szerelve? Ezekre fázist adni meggondolatlanság.

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (122614)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122628

"vízálló kültéri 230V-os nyomógomb... napsütés (UV) álló kábelek....FI relék..." ....szemben egy csengőreduktor árával."

 

Kültéri nyomógombból akkor is vízállót teszek fel, ha csak 12V lesz benne. Te ilyenkor beltéri nyomógombot teszel a kertkapuhoz?

Fi relé mindenképpen kell a házba. Vagy szerinted nem?

Napsütötte kábelből akkor is UV védettet illik alkalmazni, ha csak 12V lesz rajta. Vagy szerinted nem?

Előzmény: szakmókus (122622)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.06.13 -2 1 122627

"havonta 1-szer legalább le kell ellenörizni , hogy müködik-e... ha olyan lusta vagy , hogy nem ellenörized le"

 

Még mindig pszichológia:

pszichológia 1:

A gazdi agyában folyamatosan pörögnie kell egy plusz "időzítőnek" (rendszeresen eszébe kell jutnia a feladatnak), hogy mikor volt a csengő ellenőrizve, mikor kell legközelebb ellenőrizni. Ez is egy stressz faktora az életnek, bármilyen jelentéktelennek is tűnik. Akinek ezen kívül semmi másra nem kell odafigyelnie az életében, annak ez semmiség, akinek viszont folyamatosan ezer dologra kell figyelnie, azok számára ez egy plusz teher az idegrendszeren (plusz szeg a koporsójában, bármilyen apó szeg is). Akinek unalmas az élete, az soha nem fogja megérteni, hogy egy kapkodós életű ember számára micsoda hatalmas mekönnyebbülés az, amikor eggyel növekszik azon dolgok listája, amire soha többé nem kell odafigyelnie

pszichológia 2:

Aki retteg attól, hogy lemarad egy csengetéstről, azt nem nyugtatja meg az, hogy a legutóbbi ellenőrzéskor még jól működött, mindig az foh eszébe jutni, hogy hátha a próba-csengetés volt az utolsó energiája és valójában azóta már nem működik. Az ilyen aggódós emberek sűrítik az elem-cserét a ténylegesnél szükségesnél akár három-ötször gyakoribbra, ez többségüket megnyugtatja.

pszichológia 3:

Elemes csengő mellett szerintem csak azok nyugodtak hosszú távon, akik leszarják, hogy sikeres-e minden egyes csengetési kísérlet.  Én pl azt szoktam mondani, hogy olyan még soha nem csengetett, aki pénzt hozott nekem, csak olyan, aki pénzért jött, vagy aki szívességet akart kérni, ha ők véletlenül sikertelenül nyomkodják a gombot (mert éppen lemerült az elem), azzal én nem veszítek semmit :)

 

"hatalmas elönye , hogy oda viszed a második csengöt ( elsö marad a megszokott helyén a házban ), ahová akarod a hatótávon belül ( grillezéskor , kertben tevékenykedsz , garázsban , stb. ) ."

 

Megvalósítható az is, hogy a vezetékes csengő indítson egy hordozható csengőt (pl egy relével).

Előzmény: peterch (122619)
Jahno Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122626

Na, ehun csengő, itt is dühöngtem rajt egy kört:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=139509241&t=9007165

Jahno Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122625

Gázkulccsal csapkodni a kapufát?

Előzmény: oregbeatsuhanc (122624)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122624

Olvasva a kapucsengő problematikát, eszembe jutott még nagyapám idejéből a régi jól bevált megoldás, az egy "vezetékes" csengő.

Nem kellett ahhoz elem, sem reduktor, semennyit sem fogyasztott, mindig működött. :))

Jahno Creative Commons License 2021.06.13 -1 1 122623

Ez megint az, hog túlfeketemágiázza az egészet, bonyolult és drága lesz, de ha mi mondunk olyat, hogy kültérre nem árt a kültéri kábel, akkor az mocskos lehúzás és már jön is a mantra a HRes szőke pékinformatikusokról, fizetésről, adózás rendjéről.

Előzmény: szakmókus (122622)
szakmókus Creative Commons License 2021.06.13 0 2 122622

"...komoly vízálló kültéri 230V-os nyomógomb... napsütés (UV) álló kábelek....FI relék..." ....szemben egy csengőreduktor árával.

Ja ha a FI relé időnként  leold a csengő megnyomására, magyarázkodhatsz. 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (122611)
Jahno Creative Commons License 2021.06.13 0 0 122621

Mindjárt gondoltam, hogy mindenki is hülye, főleg a fejlesztők, de biztos jó okuk volt rá. Én vezeték nélküliből mondjuk olyat erőltetek, aminek a vevő része 230 voltos oszt csókolom. De tudom, az feleslegesan zabál napi egytized wattot.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (122620)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122620

"ha rendesen fel van rakva, akkor évekig elmegy"

 

Ez erősen függ a csengetések gyakoriságától, a készülék beállításától (hangerő + kiválasztott dallam hosszúsága), sőt még a termék fejlsztőmérnökének szellemi képességeitől is.

Egy konkrét példa: két haver vett két LIsd-es vezeték nélküli csengőt, engem ért a megtiszteltetés, hogy beüzemeljem őket:

- az egyik csengőben kb ötször gyakrabban kell elemet cserélni, mint a másikban (használat gyakorisága + hangerő + dallam hossza) Felcseréltem őket, hátha gyártási szórás, de nem az.

- a csengők már 1,2 V körülire csökkent elem feszültségnél (tehát durván 50%-os lemerültségnél) már nem hajlandók működni, ez a fejlesztők hülyesége (konstrukciós hiba).

Előzmény: Jahno (122618)
peterch Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122619

Szia Elek !

 

Ha beépítesz egy Fí relét , akkor a leírásában megtalálod , hogy havonta 1-szer legalább le kell ellenörizni , hogy müködik-e . Ha nem teszed , a Te dolgod . Ugyanez van az elemes csengövel is . Ha olyan lusta vagy , hogy nem ellenörized le , az is a Te dolgod .  Utoljára mikor ellenörizted le , hogy minden lámpád világít-e az autódon ?  Én 2-ik , esetleg 3-ik útraindulás elött leellenörizem . Megkérem a feleségem , nézze a lámpákat , hogy müködnek-e .  Hosszú úton volt 2 esetem , amikor a tompított fényszóróban az égö feladta  . A legközelebbi benzinkúton kicseréltem . Látni és látva lenni !  Ez ugyan az . Szokás dolga az egész .:-) 

Viszont az elemes két csengö egy nyomógombnak az a hatalmas elönye , hogy oda viszed a második csengöt ( elsö marad a megszokott helyén a házban ), ahová akarod a hatótávon belül ( grillezéskor , kertben tevékenykedsz , garázsban , stb. ) .

Előzmény: Mekk Elek ezermester (122616)
Jahno Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122618

Amúgy ha rendesen fel van rakva, akkor évekig elmegy, csak senki nem kattintgatja át a csatornákat és amikor "magától" megszólal, akkor igazából a szomszédhoz csengettek be, azért nincs senki az ajtóban. Valaki úgyis jön, telefonál, nahh eltelt pár év és lemerült az elem, akkor kicseréljük.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (122616)
Jahno Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122617

Jaja, kapu felett meg folyamatosan világít a 100 watt, néha reggel 10ig mert akkor kap észbe és kapcsolja le.

Előzmény: botsinkai (122607)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.06.13 -3 0 122616

Az elemmel táplált csengők legnagyobb hátránya nem technikai, hanem pszichológiai: a gazdája soha nem lehet biztos abban, hogy azért nem csengett mér régóta, mert nem járt itt senki, vagy azért nem csengett, mert kifogyott az elem.

Előzmény: peterch (122588)
Törölt nick Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122615

???
Mitől más?


Vagy elég az energiája a gyújtáshoz vagy nem.
Ennyi.

Előzmény: cucu (122591)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.06.13 -1 0 122614

"aki ragaszkodik a 230V-hoz, az miért?"

 

Senki sem ragaszkodott a 230V-hoz.

Előzmény: szakmókus (122606)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!