Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2009.08.28 0 0 5890
Lehet, hogy a klónnal van a baj - nem tudom. Most a fajtacsere szinte teljesen kizárt: ha a jóisten megsegít, akkor majd elárulom miért. ;) Egyébként a segedelmére eddig nem lehet panasz, ma reggel egészségesen világra jött 3. gyerekünk, Kata.
Előzmény: BZoltan (5887)
RAMBO Creative Commons License 2009.08.28 0 0 5889
Olyannal már többször találkoztam, hogy a bor "kiüresedik" azaz az illatanyagai két napos állás alatt elillannak, és így sokat veszít az élvezeti értékéből. Lehet, hogy az aroma eltűnte miatt érezted savanyúnak, üresnek.

Az ecetesedés - hibátlan, mefelelően kénezett bor esetén- szobahőmérsékleten kb. 3-5 napos folyamat. Hűtőben, két nap alatt valószínűtlennek tartom az ecetképződést.
Előzmény: Jani71 (5888)
Jani71 Creative Commons License 2009.08.27 0 0 5888
Sziasztok!
Lenne egy szakmai kérdésem. Minap vettem egy palack minőségi, félédes Cabernet Franc-t az egyik villányi pincészettől egy "villányi borok boltjában". Felbontás után ittam belőle egy-két dl-t (jó volt, szeretem ezt a fajtát, bár ebből a fajtából ittam már jobbat is), hűtőbe tettem, majd két nap után újra kóstoltam. Nem igazán értek a borokhoz, de azt hiszem, a megecetesedés iskolapéldája volt (jártam már így régebben más borokkal is). Eltűntek a finom ízek, test, minden, csak egy jellegtelen, vörös, savas, egyenes, semmilyen lé maradt. Megittam ugyan, de ennyiért... Ezt az élményt bármelyik "koccintós" is tudja (gondolom...). Tizedáron!
Szerintetek hol a hiba? Mitől van ez? Mindjárt meg kell inni az egész palack tartalmát (úgy értem, rövidebb idő alatt, mint most tettem)? Vagy a nedűben van a hiba?
Részemről nem ezt várnám egy két napos szünet után egy minőségi bortól.
BZoltan Creative Commons License 2009.08.27 0 0 5887
Ennyi áztatás szerintem elégnek kell lennie. Valószínűleg Cirfandlinak lesz igaza, hogy neked ilyen klónod van. Mondom, nekünk is két juhfark klón között simán van 1-2 fok különbség. Milyen magas a tőkefej nálad?

Amúgy nem akarok okoskodni, mert én tényleg nem értek hozzá, csak azt tudom, hogy nálunk hogy csináljuk meg a nagyfater hogyan csinálta. Az fix, hogy érdemes kísérletezni... akár átoltani néhány tőkét próbaként vagy átigazítani a metszéskor a rendszert, esetleg kipróbálni egy-két tőkét brutálisan alacsony terheléssel... aztán nézni a refraktoval a szemeket.
Előzmény: RAMBO (5884)
RAMBO Creative Commons License 2009.08.27 0 0 5886
Talán a "Bor az Istenek ajándéka" topicban? Nem tudom.
Előzmény: bacsa41 (5880)
RAMBO Creative Commons License 2009.08.27 0 0 5885
Amit láttál, azon tavasszal változtattam: a vezető szálakat, ahol magasan voltak, lejjebb hoztam - néhol 20-30 cm-rel is. Most a Lens Moser kordon szabványai szerinti 120 cm-ren van a legmagasabb vezetőszál is. Az új telepítésű sorokat már így alakítottam.

Időközben olvasgattam a borvidék történelmét, ott arról írnak, hogy a Balatontól felnyúló medencékben a tó hűtő hatása érvényesül, ezért csak a teljesen déli fekvésű területeket tartották korábban (is) megfelelő termőhelynek. Ez érdekes, mert a Mocsár hegyi (azaz tőlem északabbra fekvő) területen átlagban egy-két héttel van hátrább a rizling, mint nálam, a virágzástól kezdve.

A klónhoz nem tudok mit hozzátenni (biztosan igazad van): errefelé mindenki ugyanattól az oltványostól veszi a szőlőt, itt ilyen a rizling.
Előzmény: Cirfandlia (5883)
RAMBO Creative Commons License 2009.08.27 0 0 5884
Kb. fél napot, általában délután kettő-háromra kész a szüret, utána megdarálom, és ázik a héjon kb. másnap reggel 8-9-ig, amikor lepréselem.

Idén nem igazán nyírtam meg a tetejét, csak egyszer, most komoly bozót van, 2-2,3 m magasra ér a szőlő. Tavaly leleveleztük a fürtzónát (rothadásveszély miatt) idén nem lesz ilyesmi - elsősorban a savak védelme miatt.
Előzmény: BZoltan (5879)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.08.27 0 0 5883
Üdv, sztem nálad vmi kevésbé jó (inkább rossz) rizling klón van, emlékeimben mikor láttam az éredő fürtöket, nagyon nem hasonlítottak azokra a relative kicsi, apró oldalágas olaszokra amit itt pécsen a haverom szőlőjében látok. No meg talán magasabban is van a fürtzóna az optimálisnál - bár ezt nem igazolja a tavalyi saveltűnő eredmény- ill sztem az a rész a déli kitettsége ellenére nem a meleg termőhelyek közé tartozik. Az olasz meg mondjuk nem a legjobb cukorgyűjtő sem.

(off, most a csonka hétvégén felétek járok, beadnék édesanyádnak egy kis meglepit - írok mélt.)
Előzmény: RAMBO (5878)
b-pityu Creative Commons License 2009.08.26 0 0 5882
Elnézést, most küldöm a képet az előbbi hozzászólásomhoz.
b-pityu Creative Commons License 2009.08.26 0 0 5881

Kedves Fórumozók!

 

Segítséget szeretnék kérni.

 

Lugasnak telepített Néró és Teréz szőlőim friss hajtásain furcsa szürke lepkék jelentek meg. Az alábbi képen látható egy példány. A lepkék közelében kis petékhez hasonlító átlátszó gömböcskék is találhatóak.

 

Megpróbáltam utánanézni, hogy melyik faj lehet ez, de sehol sem találtam ilyen rovart.

 

Kérem aki ismeri ezt a lepkét segítsen:

 

-az érdekelne, hogy melyik faj ez?

-hogy mi a károsítása? - ha egyáltalán károsít

-és hogy hogyan lehet védekezni ellene?

 

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel,

István

bacsa41 Creative Commons License 2009.08.26 0 0 5880
Segítséget kérnék gyümölcs- és szőlőbort szeretnék eladni, melyik oldalakon érdemes hirdetni? Előre is köszönöm.
BZoltan Creative Commons License 2009.08.26 0 0 5879
Tudtommal és szerintem azért a tőketerhelésnél több minden befolyásolja a mustfokot. A térállás, lombfelület, tápanyagellátottság alapból hatással van az érésre. Aztán van az a téma amiért itt engem már kiátkoztak többen is :) vagyis a permetezés. Szóval szerintem minél gyakrabban és programszerűbben permezetel annál lasabban érik a szőlő. Ha minimalizálod a permetezés mennyiségét és azt is csak akkor amikor tényleg kell, akkor gyorsabban és jobban érik a gyümölcs. De nyilván klónja is válogatja... nekünk is van olyan juhfark ami 21-es mustfokot ad akkor amikor a többi még csak 19-nél jár. Gondolom a szemezés-darálás után áztatsz. Mennyi ideig?
Előzmény: RAMBO (5878)
RAMBO Creative Commons License 2009.08.25 0 0 5878
Ha összefosom magam se tudok 20-as cukor fölé menni, tavaly éppen elérte, az volt eddig a csúcs. Pedig hozamkorlátozok, és full déli fekvésű a lejtő Beccén.
Előzmény: BZoltan (5877)
BZoltan Creative Commons License 2009.08.25 0 0 5877
18-20-as átlag az nem olyan rossz, ezzel 11-12.5 körüli alkohollal bíró bort kapsz gondolom. Ugyanakkor 21-22-es musfoknál (és ez még messze nem töppedt) bár 13.5-14 körül lesz a szesz, némi áztatással az extrakt radikálisan meg tud ugrani...Egy 20-25g/l extraktnál a 25-30g/l azért egy egészen más klasszisba helyezi a bort.

De félre ne érts, ahogy azt már egyszer itt is írtam, nekem nincsenek radikális nézeteim a hozamkorlátozással kapcsolatban. Én mindenesetre ha nem a kenyered múlik rajta akkor biztos kipróbálnám, hogy mit tud pár sor 6-8 fürtös terheléssel.
Előzmény: Zalancelot (5876)
Zalancelot Creative Commons License 2009.08.25 0 0 5876
Az olaszrizlinget nem tudom túlterhelni, ha az idő engedi 18-20-as szüreti átlagot ki tudok hozni belőle.
Ebből van az ünnepek bora.
Egyébként nekem is van legalább 4-5 fajta bor a pincémben.
Előzmény: BZoltan (5875)
BZoltan Creative Commons License 2009.08.25 0 0 5875
Tehát, többet termelsz mint amennyi kell és a töbletet eladod, hogy aból finanszírozd a termelést?
Még néhány soron sem érné meg fele ekkora terheléssel egykoncentráltabb bort csinálni, hogy leglább a vasárnapi asztalra legyen egy másfajta bor? A régi időkben is többfajta bort csináltak még a legkisebb pincészetekben... mást a hétköznapokra, mást az ünnepi asztalra és néha-napján egy-egy kiemelten jó anyagot a keresztelőkre, lagzikra, torokra...
Előzmény: Zalancelot (5874)
Zalancelot Creative Commons License 2009.08.24 0 0 5874

Hát annál jóval több terem, ami a családban elfogy.

Szőlőt nem adok el, csak bort.

A többlet szépen elkopik.

Előzmény: BZoltan (5872)
jacsoj Creative Commons License 2009.08.24 0 0 5873
Én is hasonlóképpen metszettem, de nekem fele sincs rajta, pedig még eddig semmi baj nem érte a szőlőt. Érdekes módon a vesszőim nagyon erősek, pedig elég komoly szárazság volt errefelé. Tavaly nézett ki hasonlóan, mint a tiéd, úgy látszik ebben az évben pihent a tőke.
Sortáv, tőtáv hasonló, fajta: bianca, pölöskei, néró, saszla, palatina.
Előzmény: Zalancelot (5866)
BZoltan Creative Commons License 2009.08.24 0 0 5872
Vita az egészen biztosan nincsen közöttünk :) főleg nem ebben a témában.

Te eladásra termelsz szőlőt/bort?
Előzmény: Zalancelot (5871)
Zalancelot Creative Commons License 2009.08.24 0 0 5871

Persze , mert előfordul, hogy megtréfál a természet.

:-)))

 

Félre ne érts, nincs vita köztünk, hogy a terméskorlátozás a minőségre gyakorolt hatásárol.

De sajnos a termelés veszteségeit csak akkor lehet ebben a szegmensben lehetőleg a legkisebbre szorítani, ha kihozol belőle amennyit lehet.

 

Előzmény: BZoltan (5867)
bacsa41 Creative Commons License 2009.08.24 0 0 5870

Ide meggybor (kétszer volt lefejtve) eladó 700 Ft/liter, még 40 liter van akinek az összes kell árengedményt adok. Pest megye Nagykáta

 

Tel: 06-30/505-11-23 vagy e-mail: bacsa41@citromail.hu

etilalkohol Creative Commons License 2009.08.24 0 0 5869
Telefonon hívd őket és jelezd, hogy küldtél ímélt...
Előzmény: szunyog25 (5861)
etilalkohol Creative Commons License 2009.08.24 0 0 5868
Köszi a választ, nálad a pont - rákeresve a fajta jellemzőire és képeire annak tűnik.
Előzmény: Ferig (5846)
BZoltan Creative Commons License 2009.08.24 0 0 5867
próbáltad már, hogy mit tud ennél kíméletesebb terheléssel?
Előzmény: Zalancelot (5866)
Zalancelot Creative Commons License 2009.08.23 0 0 5866
2-210-es sortáv, 1 m tőtáv, tökénként 2 szálvesző egyenként 7 szemre vágva.
Előzmény: jacsoj (5865)
jacsoj Creative Commons License 2009.08.22 0 0 5865
per négyzetméter? vagy per tőke?
Előzmény: Zalancelot (5863)
Cicero II Creative Commons License 2009.08.22 0 0 5864
Segítséget kérek:

Szeretnék kb. 200 kg Cserszegi fűszerest venni, leszüretelném a feleségemmel. Budapest környékén Biatorbágyon lakom, ide szállítanám. Tud valaki ilyen lehetőséget? Előre is kössz.

Zalancelot Creative Commons License 2009.08.21 0 0 5863
2x7
Előzmény: jacsoj (5862)
jacsoj Creative Commons License 2009.08.21 0 0 5862
Hány szemre metszetted?
Előzmény: Zalancelot (5858)
szunyog25 Creative Commons License 2009.08.20 0 0 5861
Sziasztok!

Az abasári oltványcentrumból csak nekem nem jeleznek vissza árajánlat kérésre, vagy ez általános jelenség? Élnek még azok az e-mail címek, amik a honlapon meg vannak adva? Tudtok erről valamit?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!