Keresés

Részletes keresés

madar86 Creative Commons License 2015.04.01 0 0 2140

Akkor betehetem őket oda.

Láttam most olyat bent a méhek a házban ugy nézki mint egy üvegajtós szekrény.Falon kijáró.Fütetlen helységben müködik ez?

Előzmény: Kempingez (2138)
madar86 Creative Commons License 2015.04.01 0 0 2139

Láttam olyat,hogy csak egy háló a kaptár alja nyáron hajnalfelé nem hideg az?

Gondolom télre kicserélik.

Előzmény: Kempingez (2138)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.31 0 0 2138

Régen méhes házakat építettek, hasonlók voltak mint a mai konténerek. Viszont sárból az az vályogtéglából épültek. A kijárók a falon keresztül nyíltak a szabadba. A kaptárak inkább beépített szekrényhez voltak hasonlatosak. Én jártam egy tanyán ahol volt ilyen, de a méhek már kipusztultak belőle, mert a gazdájuk évekkel előtte meghalt.

De még teljes épségében volt az épület, berendezésével eggyüt.  Hátsó kezelésű, országos keret méretű rendszer volt. Gyakorlatilag 3x10 keret.

 

 

Előzmény: madar86 (2137)
madar86 Creative Commons License 2015.03.31 0 0 2137

Hát én ugy szeretném,hogy van alsó épület,de nincsmrajta ajtó és oda betenni.

Azt irja a könyvben nem jó,mert a nap sugaraknak érni kellene a kijárót reggel ott sütkéreznek :-( hát nem tudom.Ott a nap nem tenné tönkre a festést se eső se szél,bár ez lehet becsapná őket ha ki repül onnan és a szél mégis csak elvinné.

Amugy száraz nem penészes tiszta fehér falak beton aljzattal.

Nem tudom szeretnék e.Van lapostető is déli oldalon 4m magasba az sem lenne rossz csak a szél...a fekvőt azét nrm fújná le,de a magas rakodot szerintem fölborítaná...

Előzmény: Kempingez (2136)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.31 0 0 2136

Egy klasszikus kaptárban belülről nincs is csavar, se facsavar se ilyesmi. Ami van átmenő, az kettő darab kapupántfejű M 6-os csavar ami a homlokdeszkán a tetőkitámasztó vasakat tartja. Ez viszont a menekülőtérben van. Igaz fém a kerettartósín is. De  nem kell parázni ilyesmi következményektől!

A kaptár előbb vagy utóbb javításra majd a végén selejtezésre fog kerülni semmi nem örökéletű!

De akár több évtizedet is szolgálhatnak addig.

A jellemzően korhadó alkatrészek, a sarokpántok, és az alatta lévő deszkák végei. Ez a közzéfolyó csapadéktól van. 

Belül a téli lecsapódó pára, az alsó deszkákat károsítja. 

Városi legenda hogy a kaptárfenék kivülről korhad. Esetleg ha közvetlen a földön, álvány vagy lábak nélkül egy-két évig használod. De ilyesmit fekvőkaptáraknál főleg nem szoktunk elkövetni.

Előzmény: madar86 (2135)
madar86 Creative Commons License 2015.03.31 0 0 2135

Hát azt irják ahol a kaptárba bevan csavarva a facsavar ott lecsapodik a pára és kilyukad a kaptár irják jobb a fatipli ragasztás csak ne legyen szög vagy csavar.

Előzmény: Kempingez (2134)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.31 0 0 2134

Nem értem pontosan kérdésed, a fém az rozsdásodik, a fa korhad. A kaptár sem kivétel ezalól. De ha most készítessz egy új kaptárat azt durván 8-10 év múlva kell javítani. Pontosan nem mondható meg mert gyártási és anyagminőségtől, időjárás kitettségtől, és még több mindentől függ. 

Előzmény: madar86 (2133)
madar86 Creative Commons License 2015.03.31 0 0 2133

Igaz,hogy a kaptárban a fém csavaroknál elkorhad?

kacagógerle Creative Commons License 2015.03.29 0 0 2132

Köszi!

Beszabok ma egy lemezt oda, és akkor tökéletes lesz.:-)
Bementem egy méhészboltba hogy vegyek egy csöves hagyományos füstölőt, de sajnos csak nyitott csövesek voltak.

Előzmény: Kempingez (2131)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.27 0 0 2131

Valószínű hogy nem a cső vezeti át a hőt, a ventilátorház és a füstölő palástja közzé szabj be egy hőterelő lemezt, úgy hogy légrés legyen a föstölő égéstere, és a ventilátorház felől is. A motoros füstölők nem csak bő füstöt, hanem hőt is termelnek rendesen. (Gondolj a kovácstűzhelyekre, ott a nagyobb hő miatt fujtatnak.)

Előzmény: kacagógerle (2126)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.27 0 0 2130

A mézeskeretek felkarcolása helyett, a teljes fedelezést ajánlom. Amíg hidegek az éjszakák ne, vagy csak a fészek szélére tegyük ezeket a kereteket. Később, már mehet a fészek közepébe.

A fészekben nincs helye táblás és főleg nyitott mézes kereteknek! A méhek ezért igyekeznek a rendet minél gyorsabban helyreállítani. Így kihordják a mézet, az anya gyorsan telerakja petével. 

Ez a működési elv!

Az élelem bőség imitálása csak harmadrendű, mivel ezek a keretek többnyire a család rendelkezésére alltak eddig is. 

 

Cirkusz01 Creative Commons License 2015.03.27 0 0 2129

Szia! Végül is ez a méhészkedés lényege. Felborítani a rendjüket.Ők ezt természetesen vissza fogják állítani.Közben a méhésznek dolgoznak.

Vagyis aki nem ismeri a méh család életét,nem látja át  a családot az inkább ne méhészkedjen. Pontosan kell tudni,gy család mekkora beavatkozást visel el.  Gondolom nem kell részletezni. Itt nem csak a család nagysága a lényeg. Hanem a külső tényezők is.A jelenlegi időjárás , a várható idő járás A külső hordás várható alakulása. Ezt könyvből nem lehet megtanulni.Ehhez évek tapasztalata kell. A könyvekben pontosan le van írva a méh család élete. Sajnos a többit ,csak tapasztalati úton lehet meg tanulni. 

Szóval,hogy egy beavatkozás jó e a méhcsalád fejlődésének vagy nem az később derül ki. Ez is egy hivatás.Minden féle beavatkozásnak meg vannak a követői és az ellen tábora is hangoskodik. Ezek a vélemények ott,és akkor voltak helyesek amikor meg tapasztalták őket.

Vissza térve a fészek körül lehet karcolni mézet, segít nekik,de óvatosan mert öröm repülést okozhat,ami a rablás egyik okozója lehet.

A bővítésnek berakott túl mézes keretek közepét szoktam csak fel nyitni.A szélső keretek táblásan lefedett mézét azt repce közepén.

A sejtek fel nyitására a legjobb eszköz a tüskés henger. Sajnos kicsit drága. Fehérváron 4500 Ft kértek érte. 

 Üdv

 

Előzmény: Jam Clerk (2128)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.03.26 0 0 2128

Sok minden mást nem tudnak kezdeni vele szerintem, biztos nem mézmúzeumnak gyűjtötték tavaly :)

A keretek fele-kétharmada már rég üres (illetve már nem üres), hiszen kiették belőle a téli eleséget.

A kérdésem inkább arra vonatkozott, hogy a karcolás árt-e, vagy ellenkezőleg, esetleg használ-e, ha a saját ritmusukba belenyúl az ember?

Előzmény: kacagógerle (2127)
kacagógerle Creative Commons License 2015.03.26 0 0 2127

Én meg azt olvastam, hogy kinyitják a méhek a fedett mézet. Igaz lehet?

Valakinek nincs egy sablonja elektronikus formában, NB keretfúráshoz? 6db. furatot szeretnék alul felül(ma elkészítettem a fém sablont), csak nem tudom milyen elosztással fúrjam. Elosszam egyenlően, vagy a két szélénél kicsit közelebb legyenek a drótok a két szélső lécekhez?

Előzmény: Jam Clerk (2125)
kacagógerle Creative Commons License 2015.03.26 0 0 2126

Ma átalakítottam a motoros füstölőt(kék nyelű) furatosról csövesre. Így még jobban nyomja a füstöt, elég jól működik. Mondjuk így eléggé átmelegszik a ventilátorház, gondolom a cső átvezeti. Emiatt holnap a biztonság esetére veszek egy csöves pumpálósat is.:-)(ha véletlenül elolvadna a villanymotor, ne maradjak a méheknél füstölő nélkül)

Előzmény: Kempingez (2124)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.03.26 0 0 2125

Sok helyen írják, hogy tavasszal érdemes megfordítani a kereteket, illetve fölkarcolni a még meglévő élelem egy részét, hogy a fiasítás erősebben terjedjen. Akivel tavaly méhészkedtem, ugyanígy gondolja, és hétvégén hozzá is látott. Másutt meg azt olvastam, hogy se a fordításnak, se a fölkarcolásnak nincs jelentősége, mivel amint lesz kellő, már hordható mennyiségű virágpor és nektár, a családok úgyis maguktól "berobbannak", amíg nincs ilyesmi, fölösleges bolygatni a családokat.

MI az igazság? Vagy inkább: kinek mi a tapasztalata? :)

Kempingez Creative Commons License 2015.03.25 0 0 2124

A pernyével nincs gond. Nekem az egyik füstölőm csöves, a másik csak furatos de parázs az nem szokott hullani belőlük. A levegőbefúvó furatnak a fenekétől, minimum 2,5-3 cm-re kellene lenni. 

Előzmény: kacagógerle (2122)
madar86 Creative Commons License 2015.03.25 0 0 2123

kacagógerle Creative Commons License 2015.03.25 0 0 2122

Igen, elég nagyok a furatok. De az apró pernye átmenne a sokkal kisebb furatokon is.

Előzmény: Kempingez (2121)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.25 0 0 2121

Igen  csöves megoldás is van. De lehet hogy nem itt van  a probléba. a füstölő rostélyán nem volna szabad a prázsnak átesni, lehet hogy nagy furatok vannak rajta?

Előzmény: kacagógerle (2120)
kacagógerle Creative Commons License 2015.03.25 0 0 2120

Sziasztok!

A jómultkor említettem, hogy megrendeltem egy motoros füstölőt(kék nyelű). Meg is jött a készülék, jól is működik, csak egy dolog aggaszt egy kicsit. A füstölő aljánál ahol átmegy a levegő a ventilátorházból, ki tud hullani a parács a földre, és ez eléggé tűzveszélyes.
Ahogy elnéztem, a pumpás füstölők is hasonlóan vannak kialakítva, de van amelyiken található egy átvezető cső.
Olyan pumpás füstölőt lehet-e kapni, ahol összeköti a fujtatót a tűztérrel egy cső, és nem hullik ki a parázs, vagy mind ilyen nyitott rendszerű?
A motoros füstölőbe beépítek egy csövet ami fixen összeköti a fujtató részt a tűztérrel.

Köszi!

madar86 Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2119

Kitudja mi a legjobb :-) Valaki nem tudja mennyi körül lehet a kg-os méh?

Előzmény: Kempingez (2118)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2118

Igen sajnos ez igaz az OSB-re dagad a széle, de egyben marad. Persze ha ez nincs az alkalmazott kötésre befolyással. 

A takarást természetesen alkalmazok, nem csak felül két oldalt is, lévén fekvőkaptárakról szó. 

Előzmény: Jam Clerk (2117)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2117

Felső takarás azért kell, vagy nem?

Az OSB tartóssága, gondolom, annak is köszönhető, hogy a a vágások mentén nem kap nedvességet. Csak mert amelyik fiók nálunk ebből készült, az biztos nem fog kibírni 10 évet, kb. 2 éves használat után már kezd dagadni a pereme.

Előzmény: Kempingez (2116)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.22 0 0 2116

Hasonló technológiával készítettem kaptárakat, de a kitöltö anyag nem nád hanem hungarocell volt, kívül és belül farostlemezzel. Ezek tényleg jó kaptárak szigetelés szempontjából. De sajnos a farostlemez durván 10 évet bírt, utánna meghullámosodott. Majd áttértem az OSB kaptárak gyártására, ezeket  10 év után főleg csak újra kellett festeni, egy két apróbb javításon kívül. Ezek tervezésénél, már nem is foglalkoztam a hőszigetelés tényezővel. 10-es lapokból készültek, ez így durván a fele a normál deszkakaptár hőszigetelésének. Mert a két anyag szigetelési tényezője, szinte azonos ( azonos vastagság esetén). 

Én fejlődésbeli különbséget nem láttam, a kaptárak népe között. Jelentősebb tényező szerintem tavaszon a fiatal jó anya, lehetőleg a két előző évi legyen. Az egészséges nép. Élelem, megfelelően szűkített fészek.

madar86 Creative Commons License 2015.03.22 0 0 2115

Véleményem szerint nagy butaság.

Van ahol irja a náddal fedett dolgokat,csak azt nem irja,hogy 50cm nél kevesebbet nem használnak még 80cm is lehet tetőknél 3cm szerintem nevetséges.

 

Én nem hiszek benne még ha lenne 5-10cm akkor hihetőbb lenne.3cm nád nem hinném 10cm fánál jobb vagy egyenlő.

Előzmény: Jam Clerk (2114)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.03.22 0 0 2114

A nádkaptár gyártója azt állítja, a 3.5 centis nádréteg hőszigetelési szempontból 14 centis deszkarétegnek felel meg, viszont jobb a páraáteresztő képessége, télen kevesebb eleség fogy, tavasszal hamarabb jönnek föl benne a családok, satöbbi satöbbi, tehát sokkal jobb. Én is gondolkodtam ilyesmin, kísérletképpen, de ráérek.

Előzmény: madar86 (2113)
madar86 Creative Commons License 2015.03.22 0 0 2113

Hol van az már,hogy beköltöznek az odvas fába :-D 

Láttad azt a nádkaptárat?

Nem értem az egészet ha már kész a fa keretszerkezet nem náddal tölteném ki.

Előzmény: Jam Clerk (2112)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.03.22 0 0 2112

Akkor hasonló irányba indulsz, mint én, alul nekem is magasabb lép lesz, csak nem az NB, hanem az Egységes. Kíváncsi vagyok, mennyire válik be.

Ha nem fogadnák el a műanyagot, nem is érné meg gyártani - és mivel gyártják, valószínűleg van rá kereslet, tehát ezek szerint a méhek is elfogadják :)

Előzmény: madar86 (2111)
madar86 Creative Commons License 2015.03.22 0 0 2111

Marad a rakodó alól NB fészek és fél NB fölé.Eleinte a fekvő tetszett,de a rakodót jobban lehet szerintem bővíteni későbbiekben még lehet fiókokat csináltatni.

 

 

Épp most láttam műanyag keretet műanyag léppel ezt tényleg elfogadják a méhek?

Előzmény: Jam Clerk (2110)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!