Keresés

Részletes keresés

Nem'Tom Creative Commons License 2009.09.30 0 0 6061
Megnyugtattál, tegnep néztem úgy nézett ki mint a ló vizelet, vagy egy ember nagyon finomra ledarálva és már szétbomlott az összes sejtfal... :-) Azt hittem, én csesztem valamit nagyon el mondjuk mosóport raktam az élesztő helyett...
Előzmény: Ferig (6060)
Ferig Creative Commons License 2009.09.30 0 0 6060
Ha már leállt a must forrása, kb. két-három hét után a durva seprőről nyugodtan lefejtheted, akkor még bőven zavaros lesz a lé, de a finom seprőn állva november-decemberig szépen le fog tisztulni, ekkor jöhet a 2. fejtés. A hordó természetesen legyen tele.
Előzmény: Nem'Tom (6055)
Ferig Creative Commons License 2009.09.30 0 0 6059
Kénport én is teszek a frissen darált szőlőre, sőt még a vörösbe is, csak abba kevesebbet. Szakirodalmi vélemények szerint segíti feltárni a bogyó beltartalmát, továbbá megakadályozza a korai beindulást, a gyors, túlmelegedő forrást, így a must lassabban, hosszabb ideig forr ki. Tapasztalatom szerint semmi gond nincs vele, legfeljebb akkor kell óvatosabban bánni a kénnel, ha a levegő külső hőmérséklete tartósan alacsonynak (~10-15 fok alatti) várható, mert a kettő együtt leállíthatja a forrást, no pesze túlkénezni sem szabad, mert akkor sem tud a must kiforni rendesen (édes lesz a bor).
Előzmény: RAMBO (6056)
Zalancelot Creative Commons License 2009.09.30 0 0 6058

Nem egyáltalán nem.

Azok a pincék hidegek, amelyikek nem is annyira pincék, mint présházak.

Ezekben a téli kemény fagyokban akár fagypont közeli hőmérséklet is kialakulhat.

Ezek a hőmérsékletingadozások a bor fejlődése szempontjáből nem kívánatosak, ezért a bor hosszú idejű tárolására érlelésére alkalmatlanok.

Annyi haszna azért van, hogy akinek a savakkal van gondja, annak a borkősav kiválásában a hideg segít.

Előzmény: Nem'Tom (6057)
Nem'Tom Creative Commons License 2009.09.29 0 0 6057
Köszi a gyors választ!

Azért gondoltam pici ként rakni az elején, mert kb 1 napot állni hagytam a héján és nem akartam, hogy beinduljon amellett meg szerettem volna ha egy pcit kiázik hátha attól testesebb lesz a végeredmény.

Persze, ha olyan minőségű lesz, hogy érdemes, akkor lepalackozom, akkor majd szeretném deríteni, és szűrni. Ezek szerint közben nem szükséges a gravitáció elintézi?

Mit jelent a hideg pince? Nekem kb 14 fokos, gondol az nem hideg...
Előzmény: RAMBO (6056)
RAMBO Creative Commons License 2009.09.29 0 0 6056
Nem világos, hogy minek tettél bele ként forrás előtt. Azt akkor szokták, ha héjon áztatják a szőlőt, vagy ha pár napig nem akarják hagyni elindulni a forrását, mert le akarják ülepíteni, és csak a színmustot megforralni.

A forrás elhagyása után össze kell fejteni a bort, mert igen, elillan a CO2 párna. Igen, érdemes tenni bele ként, mert az segíti a tisztulásban. én 150mg/hl mennyiségben adom. Kén nélkül csak hideg pincében áll el a bor. Nem muszáj deríteni, ha nem akarod palackozni.

http://szolo.blog.hu

Itt találsz némi segítséget a bor kezeléséről.
Előzmény: Nem'Tom (6055)
Nem'Tom Creative Commons License 2009.09.29 0 0 6055
Sziasztok!

Beleolvasgattam a topikba és látom, hogy van néhány hasonszőrűn gondolkodó, mint én. Ez némi megnyugvást ad mert a környezetemben mindenki furin néz rám mikor kiderül, hogy mekkora hangsúlyt fektetek a higiéniára meg a vegyszerek kerülésére.

Májusban vettem egy pincét és gondoltam készítek egy kis bort is, a kedv, élszántság és a szőlő-bor tisztelete adott volt. Szépen kis is takarítottam, és a nyár egy részét arra fordítottam, hogy találjak olyan szőlőtermelőt aki ad el a sajátjából, és a minőségre hajt. Meglepődve tapasztaltam, szép számmal akadnak...

Most készítem életem első borát és tele vagyok tudatlan kérdésekkel... Csak hát a pince szomszédok, mondanak mindenfélét de az nagyon messze áll az elveimtől...

kb 2 hete volt a chardonnay szüret, szép egészségesek voltak a fürtök 19,5 cukorral... annak rendje és módja szerint lebogyóztam, kapott kis kénessavat (1dl/hl 5%-os oldatból) utólag, kicsit sokalltam... legközelebb talán kevesebb is elég lenne... kapott fajélesztőt és megmutattam neki a hordót ahol lakhat, pár nap múlva el is kezdett dolgozni, a pici hordó még most is néha egyet-egyet kottyan de a nagyobbak (50+2*100) már csendesek (tegnap még mutattak halvány bizsergést). Most itt tartok...

A hogyan továbbal nem vagyok teljesen tisztában, minden olyan zavaros mint a friss mustom...

kb 1 hónapot szeretném a seprőn hagyni, de addig gondolom elillan felőle a co2 párna... fel kéne tölteni a hordót, vajon mennyit várhatok vele max 'sértetlenül'? kell-e bele ként rakni?(nem szeretnék) mennyi idő alatt kellene letisztulni, hogy legalább áttetsző legyen? megúszahtó-e a dolog derítés nélkül? stb mik a következő lépések és hogy tudom kontrollálni, hogy mindez jó irányba halad?

Remélem van valaki, akinek lesz kedve a gyagyaságaim végigolvasni...

Köszi!
Zalancelot Creative Commons License 2009.09.29 0 0 6054
Nem cicózok vele, amit bír azt letermi.
A Merlot amúgy hajlamos a termés elrugásra ezért sem válogatom le a hajtásait
2x7 szemre szálveszőn, amit hoz azt ki is termi.
Előzmény: szunyog25 (6052)
Zalancelot Creative Commons License 2009.09.29 0 0 6053

Bízom benne.

A szomszédom vasárnap szedett Rozáliát 18-cal, hétfőn Pinot Noirt és Blauburgert 21-es musttal.

Ez az év volt az első, amikor termett neki, nagyon szépen gondozott volt az ültetvénye, és a termése is.

Az olaszra legkevesesebb 19-et magam is várok.

Előzmény: covycovy (6051)
szunyog25 Creative Commons License 2009.09.29 0 0 6052
Köszi mindenkinek.

Zalancelot!

A kékfrankost és a merlotot milyen tőketerheléssel műveled?
covycovy Creative Commons License 2009.09.29 0 0 6051
Szép termés! Jó nedű lehet belőle! :-))
Előzmény: Zalancelot (6050)
Zalancelot Creative Commons License 2009.09.28 0 0 6050

Szép ez már most is, borként is az lehet.

 

Természetesen kénezem a cefrét a bogyózás után, kicsit többet 10-15 g-t kap nálam/hl.

A hordó is kap kénlapot, de utána már nem szoktam a bort kénezni.

(bár sokan ajánják)

 

Már a második vörös tétel került hordóba,(ma dobtam ki a törkölyt a présből), és eddig nem lehet rá panaszom.

Jól erjedtek, kellemes jó ízű a nedű a hordókban.

 

A hét végén azt hiszem, ha az időjárás is engedi befejezem a szüretet, mert érettek a még fentlévő szőlők.

Az olaszrizling szép rozsdabarna-aranysárga, kissé kezd töppedni.

A kékfrankos és a Merlot is jó már nincs mire tovább várjak.

 

Előzmény: szunyog25 (6048)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.28 0 0 6049
Jó ennek a színe.
Előzmény: szunyog25 (6048)
szunyog25 Creative Commons License 2009.09.28 0 0 6048
Végül is a préslé ilyen lett:
















A színlé persze jóval zavarosabb, és emiatt sötétebb, de gondolom ha letisztul, valami hasonló lesz a végeredmény. Mégis csak elégedett vagyok. :) Köszi a segítséget mindenkinek. :)
Egyébként szoktátok kénezni préseléskor a mustot (kékszőlőnél)? A cefre kapott egy gyenge kénezést daráláskor (5 g/hl), a hordókban pedig el lett égetve a kénlap. Erre én még nem kéneztem rá, majd az első fejtéskor. Vélemény?
Előzmény: szunyog25 (6047)
szunyog25 Creative Commons License 2009.09.28 0 0 6047
Egy kicsit sötétebb színre számítottam ennél, de igazából, mivel kadarkáról beszélünk, nem lehet nagy elvárásom ilyen téren. Nagy pincék kadarkái sem szoktak mély színűek lenni, az is igaz. Majd meglátjuk, mennyit veszít a színéből a kezelésekkel (derítés, esetleg szűrés ha kell).
Előzmény: GLEVENTE (6043)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.09.28 0 0 6046
bocs, bocs, előző hsz-em a 6041re volt válasz.
Előzmény: szalmaszeg (6041)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.09.28 0 0 6045
Hát ha a terület tényleg 6-700 m magasan van, ahogy korábban írod (biztos ez? Ez a csak a Bükk és Mátra legfelső régiói lehet...) az Magyarországon nem nagyon (inkább nagyon nem) alkalmas szőlőtermesztésre, bármire oltod át... vannak azért korán, jól cukrosodó fajták, Zengő, zenit, vagy irsai.... de ilyen magasságban az európai fajták nem tudom hogy biztonsággal áttelelnek e.... lehet ezért kaptál direkttermőt.
Előzmény: szunyog25 (6035)
BZoltan Creative Commons License 2009.09.28 0 0 6044
Hát ha a szabadban van akkor sok mást tényleg nem tudsz vele csinálni mint feldolgozni.
Előzmény: szunyog25 (6042)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.09.28 0 0 6043

A színével mi a gond? Attól, hogy nem sűrű, szinte tintafekete a színe még lehet jó bor! Sőt!

A hétvégén a pécsi forgatagban egy újabb alapítású, ambiciózus pince oportóját kóstoltam. A kínáló -büszkeséggel a hangjában- azt mondta, hogy szinte kékfrankost idéző a bor bor színe és vastagsága. Pedig sztem ez pont nem érdem, legalább is számomra nem az. 

Előzmény: szunyog25 (6035)
szunyog25 Creative Commons License 2009.09.28 0 0 6042
Az a baj, hogy idén még a szabadban van hagyva. Tudom, hogy nem ez a legjobb módja, én sem így szerettem volna, de így alakult. Egyébként voltak próbálkozásaim, 30 °C-os vizes palackokat merítettem a mustba (a hajnali 8 °C-ok ellen), 1-2 fokkal mindig emelt rajta, de csak ideiglenes megoldás, hosszú távon nem hatásos. Ráadásul ha tényleg jön a lehűlés, akkor nem sokra mennék vele.
Előzmény: BZoltan (6040)
szalmaszeg Creative Commons License 2009.09.27 0 0 6041
Köszönöm a tippeket.
NOHAt ez van, a belőlle készitett bor metil alkoholt taralmaz ha jól tudom de a szőlőt azért meg lehet enni.
Azt mondta akitől kaptuk, hogy ez nem NOAH hanem HAMBURG de én ilyen szőlőfajtát nem találtam itt a neten ezért kérdeztem itt. Esetleg át lehet oltani egy hidegebb tájakot is tűrő fajtára, ami agusztus vége szept. elején beérik?
BZoltan Creative Commons License 2009.09.27 0 0 6040
Villanyradiátort nem tudsz beállítani a helységbe?
Előzmény: szunyog25 (6039)
szunyog25 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 6039
A melegebb hely nehezen megoldható, így megfogadom azt a tanácsod, hogy kipréseljem. Köszi. :)
Előzmény: Törölt nick (6038)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.27 0 0 6038
Vidd melegebb helyre
Én kipréselném.
Előzmény: szunyog25 (6035)
Zalancelot Creative Commons License 2009.09.27 0 0 6037

Szerintem is Noha zalaiasan, mondják Nowának is.

Ez a rettegett direkt termő amit tüzzel-vassal írtattak ki, nálunk.

Az osztrákok meg bio termékként aranyáron árulják.

:-)))

Előzmény: Ferig (6033)
szunyog25 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 6036
Az előbb lemaradt:
Így néz ki most


Hőmérsékletek:
Előzmény: szunyog25 (6035)
szunyog25 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 6035
Sziasztok!

Egy kis véleményre lenne szükségem. Van egy, ma már 8 napja héjon ázó kadarka cefrém. A színével még nem vagyok megelégedve, viszont a lé hőmérséklete elkezdett csökkenni, a törkölykalap is egyre vékonyabbnak tűnik, ráadásul keddtől már lehűlést is mond. Elégedjek meg ezzel, ami most van, és legyen belőle egy siller bor (a mostani színéből ítélve szerintem csak az lesz belőle),vagy kockáztassam meg, és hagyjam még ázni (bár szerintem ez nem érné már meg)?
RAMBO Creative Commons License 2009.09.26 0 0 6034
Rozsdafarkú kölök
Előzmény: szalmaszeg (6032)
Ferig Creative Commons License 2009.09.26 0 0 6033

NOAH-ra tippelek.

Előzmény: szalmaszeg (6030)
szalmaszeg Creative Commons License 2009.09.26 0 0 6032
Na végre csak sikerült!

Madárral egy korábbi kép.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!