Keresés

Részletes keresés

kveru Creative Commons License 2010.09.08 0 0 1496
Köszönöm a válaszokat, bár ellentmondanak egymásnak. Nem kell- kell.
Az illetékes építési hatóság nem tudott -vagy nem akart- a kérdésben segíteni a társasházi lakók pedig nem szeretik az üzletet, így a hozzájárulásukat nem adnák. Ezek miatt lenne szükség egyértelmű válaszra annak tekintetében, hogy belefoghatunk-e nyugodt szívvel a galéria építésébe, vagy felejtsük el az egészet. (természetesen jó masszív galéria építésébe, hovatovább tűzbiztos, megfelelő belmagassággal és szabad lépcsőtérrel :) )
Előzmény: Dunit (1494)
Fife2 Creative Commons License 2010.09.08 0 0 1495

Sziasztok!

 

A segítségeteket szeretném kérni. Tetőterünket szeretnénk beépíteni (plussz 2 szoba erejéig) és olvastam az ÖTM rendeletben, hogy ez nem engedély ill. bejelentés köteles, ha tartószerkezetet nem érint. Gondolom, ha gipszkarton válaszfalakat teszünk két szoba közé, amiket most szeretnénk kialakítani, akkor beleférünk ebbe. Kell még bármi másra figyelnünk?

 

Köszönet.

Dunit Creative Commons License 2010.09.07 0 0 1494

 Mint mondták nem kell.

 Viszont jó masszívnak kell lenni.

 A vendéglátóhelyen nagy a forgalom, nagy az igénybevétel  !!

Előzmény: kveru (1492)
cseik Creative Commons License 2010.09.07 0 0 1493

kell

 

ha az üzlet önálló albetéten van (nem mondjuk a társasház egy közös osztatlan tulajdona) és az építés nem haladja túl a külső határvonalát és a közös szerkezeti elemek (teherhordó fal, födém) megváltoztatását nem kell megtenni akkor nem.

Előzmény: kveru (1492)
kveru Creative Commons License 2010.09.07 0 0 1492
Tisztelt Fórumozók!

A következő kérdésben keresek választ:
-Kell-e építési engedély vendéglátóhelyen létesítendő kis méretű fa galériához? (max 4-10 m2-es terület)
-Ha kell, akkor kell-e hozzá a társasházi tulajdonostársak hozzájárulása (társasházban évek óta működő vendéglátó hely)

Köszönöm!
cseik Creative Commons License 2010.09.01 0 0 1491
:)
Előzmény: Sprinter CDI (1490)
Sprinter CDI Creative Commons License 2010.09.01 0 0 1490
Asszem ez igazi happy end :-)
Teljesen szabályosan megépíthetem azt, amit eredetileg elképzeltem, aztán kezdődhet alatta az aktív pihenés :-)))
Nagyon, nagyon szépen köszönöm!!!
Iszom egy sört az egészségedre!

ui.: elmentettem a kedvencek közé a weboldaladat, mert még szeretnék egy házat építeni az életemben.....
Előzmény: cseik (1489)
cseik Creative Commons License 2010.09.01 0 0 1489

Tűztávolság:

a tűzvédelmi szabályzat itt olvasható http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0800009.OTM elég a végefelé van a tűztávolság, akit érdekel pontosan.

 

De jelen esetünkben ez mérvadó ebből:

"Tűztávolság nem értelmezhető azoknál az épületeknél, ahol a tűzoltóság jogszabály alapján nem minősül szakhatóságnak. Azon esetekben, amikor a tűzoltóság nem szakhatóság az épületek közötti távolság megfelelőségét a tűzoltóság nem vizsgálhatja."

 

A lakóépületeknél és egyéb építményeinél pedig a tűzvédelmi hatóság nem a tűzoltóság, hanem a helyi jegyző. Tehát nem kell tűztávot tartani, ha csak nem alkotott helyi önkormányzat tűzvédelmi önkori határozatot. ez nem jellemző, de egy telefont megér éphatra.

 

 

Van még az építmény távolság, ami szóba jött beszélgetésetekben. Ez a tárgyi építési övezetben megengedett legnagyobb építménymagasság, ami kb. a külső falak (meghosszíbbítva a tető felső felületéig) magsságának átlaga.

Viszont építménytávolságot csak akkor kell tartani, ha lakófunkciójú helyiség nyílása is van.

OTÉK 36.§

"(2) A legkisebb telepítési távolság az egymással szembenéző olyan épületek között, amelyeknek homlokzata huzamos tartózkodás célját szolgáló helyiség nyílását tartalmazza, az építési telekre előírt (megengedett) legnagyobb építménymagasság mértéke. A nyílás nélküli kialakítású, vagy csak az egyik, nem huzamos tartózkodás célját szolgáló helyiség nyílásait tartalmazó homlokzatú épületek között telepítési távolságot nem kell tartani."

Előzmény: Sprinter CDI (1488)
Sprinter CDI Creative Commons License 2010.09.01 0 0 1488
Hát itt minálunk "vállalkozók" "kilobbizták", hogy 3 vagy 4 emeletes "lakóparkokat" is lehessen építeni ebbe az építési övezetbe, így itt a maximum valami tizen-x méter. Arra kíváncsi lennék annak mennyi a tűztávolsága. Láttam olyan 3 emeletes házat, ami pár méterre a kb. világháború után épített ház mellé épült. Nekem szerencsém volt, mert volt már egy épület a telken, ami miatt a "ha már egyszer el van rontva, akkor az folytatható" elvet követve a 12 méter széles telekre 10,8 méter széles házat építhettem. Természetesen az akkor érvényes 6 métert azért minden épülettől meg kellett tartanom.
Na de most nem is ez a kérdés, hanem az, hogy kell-e a tűzv.távolság az engedély- és bejelentés nélkül építhető dolgokra vagy sem!
Előzmény: Axióma (1487)
Axióma Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1487
A homl.mag. az nem a nyeregtetos haz tuzfalanak legmagasabb pontja, hanem atlagoljak a magassagokat falsik-teto metszetekig, es ebbol ezek a haromszogek eleve kihagyandok.
Masreszt meg valami eng. homl.mag. de max. X biztos van, csak azzal nem foglalkoztam mert a masik oldalon vagyunk (nalunk is szomszed meg szabadonallot epitett mert anno azt kellett, 3 m-re a keritestol, a masik "szomszedom" viszont sajna gyalogut ott me'g raadasul nem is 3 hanem 5 m eleve, igy hiaba oldalhataros a szomszed fele +2 m miatt eleg keskenyke maradt, es persze szivas mert a telek megvetele utan derult ki, hogy a szomszed miatt +1 m-t el kell hagyni - a joember meg mindig nincs rajta a terkepvazlaton)
Előzmény: Sprinter CDI (1486)
Sprinter CDI Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1486
Az érdekes lesz, mert a szomszéd házának a homlokzata vagy 8-9 méter magas, a telkek itt viszont 12 méter szélesek. Akkor ide semmi nem építhető :-D
Előzmény: Axióma (1485)
Axióma Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1485
6m tudtommal mar 2005-ben sem volt ervenyben amikor mi epitettunk, helyette a max. eng. homlokzatmagassag volt a tuztav. [Nekunk "nagy kegyesen" leengedtek 6-rol 5-re, utobbi az eng.homl.mag.... viccesek:(( ]
Előzmény: Sprinter CDI (1484)
Sprinter CDI Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1484
De jó! Szereztél nekem egy jó napot :-) Köszönöm!!!
Valami régit találtam meg a neten. Lenne még egy kérdésem:
Gondolom a tűzvédelmi távolságot akkor is meg kell tartani, ha bejelentés és engedély nélkül felépíthető egy ilyen tető. Viszont nálunk a telkek elég keskenyek és (nem tudom mi ennek a hivatalos elnevezése) a telek egyik oldalán oldalhatárra kell építeni a házakat. Erre az oldalhatárra szeretném a tetőt építeni, viszont innen csak 3m a szomszéd épület. Tíz éve, amikor a cs.házat építettem 6m volt a tűzvédelmi távolság itt. Ilyenkor mi a helyzet? Elvileg én szabályosan építhetnék a telekhatárra és a szomszédnak kellene 6 méterre lennie a kerítéstől, de az a ház már vagy 50 éve ott van 3 méterre tőle. Felépíthetem ide ezt vagy sem?
Köszönöm előre is! :-)
Előzmény: cseik (1483)
cseik Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1483
Előzmény: Sprinter CDI (1481)
cseik Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1482
.
Sprinter CDI Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1481
Sokféle pihenés létezik. Aktív pihenésnek hívnak komoly sporttevékenységeket. Engem az pihentet, ha babrálhatok kicsit az autóimban :-)

A baj az, hogy elolvastam a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendeletet, ahol ezt találtam:
1. melléklet a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelethez
Építésügyi hatósági engedélyhez és bejelentéshez kötött, illetve engedély és bejelentés nélkül végezhetõ építési tevékenységek

II. A következõ építési tevékenységek - az I. és III. fejezetben foglaltak kivételével - bejelentés alapján végezhetõek:
......
18. a pihenés célját szolgáló oldalt nyitott, oszloppal, pillérrel alátámasztott (lábon álló) kerti tetõ építése 20 m2-es alapterületet meghaladó méretben,
......

III. A következõ építési tevékenységek építési engedély és bejelentés nélkül végezhetõek:
......
30. a pihenés célját szolgáló oldalt nyitott, oszloppal, pillérrel alátámasztott (lábon álló) kerti tetõ építése 20 m2-es alapterületet nem meghaladó méretben.

Ebből én azt szűrtem le, hogy 20m2 alatt nincs bejelentési kötelezettség felette viszont van. Ja és valamelyik szomszédom 10 éve a családi ház építésekor feljelentett, pedig minden milliméterre stimmelt a tervekkel. Nem tudom melyik, mert szemtől szembe mindegyik mosolyog és semmi gond :-S
Előzmény: cseik (1480)
cseik Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1480

kerti tető, amennyiben pihenést szolgáló építmény, akkor mérethatár nélkül építhető bejelentés nélkül.

a gépkocsi beállónak épített kerti tető bejelentés köteles. ha ezt csinálod, akkor meg kell terveztetni (vagy csak egy tervező leírja h megtervezte ... erre kicsi az esély). felépíteni te is építheted, csak műszaki vezetőnek is kell lennie.

 

vagyis attól függ, hogy mire használod. szerintem nincs előírás arra, hogy egy pihenésre céljára épített kerti tető alá ideiglenesen beállljon egy-két autó.....

Előzmény: Sprinter CDI (1478)
Zoltanuss Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1479

 Bürokrácia mindenek felett !

 

 És arra is ilyen gyalázatos idő van  ??

Előzmény: Sprinter CDI (1478)
Sprinter CDI Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1478
Sziasztok!
Oldalt nyitott, (fa)oszlopokon álló kerti tetőt szeretnék építeni 2db autó számára, az egyik ráadásul kisteher. Sajnos a 20m2 korlát alá így nem férek be, ezért ha jól értelmezem a rendeletet, bejelentési kötelezettségem lenne. Néztem a rendeletben a bejelentési űrlapot. Nekem a mellékletek közül ehhez miket kellene csatolnom? Tervdokumentációt és felelős műszaki vezetői nyilatkozatot is? Ezek szerint ehhez is meg kellene terveztetnem és kivitelezővel kellene felépíttetnem? Vagy jobban járok ha két 20m2-est építek magam, bejelentés nélkül közvetlen egymás mellé?
Dunit Creative Commons License 2010.08.27 0 0 1477

 erről a felnyomós szomszédokról :

 

  "felnyom a szomszéd."

 

 

 Most  a jövőben fogom felnyomni valamelyiket : hogy  melegvérű, gerinces állatokat  elpusztítja. Állítólag a törvény, az állatvédelmi törvény védi ezeket.

 

 

 Csak azt felejtem hozzátenni : ezek a melegvérű gerences állatok egerek  !

 Had legyen a bürokratáknak még egy kis munkájuk  !!

cseik Creative Commons License 2010.08.27 0 0 1476

ja, és ha nagyon kekec az önkori akkor + 40-50e építésügyi szakértői vélemény a teljes házról. jogilag kérheti ezt is.

 

 

egy a lényeg, nem a te érdekedet szolgálja a hatályos építésügy :(

Előzmény: cseik (1475)
cseik Creative Commons License 2010.08.27 0 0 1475

pl. felnyom a szomszéd. vagy a szomszéd kér építési engedélyt és akkor derül ki. vagy önkori összeveti a légifelvételeket a térképpel. sok eshetőség van arra, hogy kideüljön...

 

ha meg kiderül, akkor engedélyeztetési költség + 140e/m2 bünti :( (legalábbis ez a kiinduló érték)

 

mennyibe kerül?

20+20e az illeték (épeng+használatbavétel), 4-6e között eljárási/postaköltség, 9640 ft tullap-térképkivonat, 20-30e tervdoksi.

Előzmény: 999mester (1471)
Dunit Creative Commons License 2010.08.27 0 0 1474

  "Minden kőműves és ácsmunkát én csinálnék."

 

 

 Azért egy segéd nem árt !!

 

 

 Jobban esik a sőr, meg ha leesel az állványról valaki hivja a mentőket  !!

Előzmény: 999mester (1471)
Dunit Creative Commons License 2010.08.27 0 0 1473

  Szóval métltatlankodsz !!

 

 

 "Mennyibe kerülhet egy ilyen hozzáépítés tervezése, engedélyeztetése, stb?
Minden kőműves és ácsmunkát én csinálnék. Csak a bürokráciának kell fizetni.
Mégis, mennyit?"

Minden munka pénzbe kerül.

 Nálam még annyival bonyolultabb, hogy én a tervet is megcsinálnám.

 Anno acélszerekezeti tervező voltam.

 És most egy nyomorult kémény tervet - nem is tervet, hanem egy állapotrögzítő rajzot csak jugosult tervező készíthet el. Lerajzolom a fútőberendezést, a  becsatlakozást a kéményt - nézetben, metszetben, meg ahogy a t. bürokrata kéri.  Akár 1 :100 -ban akár  1 :50 -ben stb. Nem nekik nem jó.

  Így voltam az külső szenyvízvezetékkek is. Az egyik évben azt mondta a 'szarművek' alkalmazottja, hogy nekik nem kell semmi terv, majd a követekező évben : bizony nekik kell a terv. A becsatlakoztatási kérelemhez.

 Jó legyen ( A 3-ra minden ráfért.) Nyomvonal, metszetek  anyagok felsorolása, stb. Az aláírással volt problém. De az egyik rokon Bt. je rányomta a pöcsétet, olvashatatlan aláírás és benyelték. Amúgy semmi szabálytalan nem történt. A Bt. -nek a tevékenységi körében volt olyan  (is) : műszaki szolgáltatás. Ebbe minden belefért. Egynapi munka és 15 eft megtakarítás. Szegény ember vizzel...

 

 

 Viszont ha rajtam múlna : én még egyszerű beadványokat, kérvényeket is  csak ügyvédi közreműködéssel fogadnék el. (mint a középkorban)  - csak írástudók írhatnak - a többi ha beleüti az orrát, mágjára.

 

 

 Úgyhogy ez az egyablakos ügyintézés meg a bürokrácia csökkentése csak egy lózung. Mese naivaknak.

 Ha valami ügyet kell intézni,  a leglehetetlenebb igényekkel lépnek fel az ügyféllel szemben. 

Szerencsére már nem építkezem - hivatalosan.

Igaz tegnap vakoltam  - 16 m2.

Előzmény: 999mester (1471)
Dunit Creative Commons License 2010.08.27 0 0 1472

  Csak úgy beleolvasva :

 

 

   

"ezért elég xar az építési jog, többek között ..."

 

 

 Ez igaz !

Előzmény: cseik (1470)
999mester Creative Commons License 2010.08.27 0 0 1471
Sziasztok!

Nálam is ugyanez a helyzet. Azzal a különbséggel, hogy az én szélfogóm 2.5*1.6m -es lenne.

Mi van akkor, ha nem engedélyeztetem? felnyom a szomszéd?
Annyi forrásból hallottam mindenfélét.
Van ismerősöm, aki egy komplett mélygarázst építtetett, tetején egy terasszal. Mindezt engedély nélkül. Van olyan is, aki kicserélt egy ablakot, és a kedves szomszédja feljelentette.
Mennyibe kerülhet egy ilyen hozzáépítés tervezése, engedélyeztetése, stb?
Minden kőműves és ácsmunkát én csinálnék. Csak a bürokráciának kell fizetni.
Mégis, mennyit?
Előzmény: Múzsla (1460)
cseik Creative Commons License 2010.08.26 0 0 1470

az a baj, hogy a jogszabályok a "maximális inteligenciát" feltételezve íródnak.

 

egyébként mindkét esetre megvan a jogszabályi alap, mármint ha egy-egy mondatot szó szerint veszünk a szövegkörnyezet figyelmen kívül hagyásával és gondolkozás nélkül ....

 

ezért elég xar az építési jog, többek között ...

Előzmény: Törölt nick (1469)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.25 0 0 1469
"Volt olyan önkori, ahol azért írtak ki hiánypótlást a tervemre, mert nem volt jó nekik, hogy mind a 6 példányban lefűzve ott volt a tervezői nyilatkozat, nekik külön 1 példányban kellett :-("

Elég szomorú, hogy egy ügyintéző ilyenek miatt bohóckodik.


"Szerinte mivel a nappalin átközlekedek ezért le kell venni a területből az átközlekedéssel érintett részt is :-("

Komoly jogszabály-, és tervezési ismerete lehetett az üi-nek...
Előzmény: kentaura (1452)
filagoria Creative Commons License 2010.08.24 0 0 1468
Koszonom szepen a valaszokat. Ezek szerint talan egyszerubb nem belebonyolodni ilyen komplikalt ugyekbe :-)
kentaura Creative Commons License 2010.08.24 0 0 1467
Előzmény: kentaura (1466)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!