Keresés

Részletes keresés

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.31 0 0 7815

"hogyha kattintassz a menüsorra, akkor tesztel"

 

Igen, akkor nézi, hogy ATN1-0-1 után általában több mint 900 ciklussal már DATA1 van-e. Minden más esetben DATA0-t vár. Ha csak az utóbbit vizsgálná, akkor annyi lenne a törés, hogy load előtt poke 1,9. :) Ki lehet próbálni az eredeti programmal: menüig nem omlik össze, lehet vonalazni, pöttyözni.

 

Az ATN1-0-1 után tesztel, ezért szerintem mindegy, hogy a felfutó vagy lefutó élet kezeled, amíg nincs más eszköz a buszon. De az ATN0 csak egy-két ciklusig él - nem tudom, analóg oldalról ez hogy néz ki. Persze ha nyomtatón-meghajtón keresztül csatlakozik a kulcs, akkor lehet bonyolultabb a helyzet.

 

A reset-kezelés szerintem el van rontva (lehet, hogy szándékosan, hogy összeomoljon?): 1015-re ugrik, de 100f-re kellene, ha újra akarna indulni.

Előzmény: Törölt nick (7813)
Lac+ Creative Commons License 2016.05.31 0 0 7814

Csak egy-két gondolat a korhűséghez:

- szerintem az a fontos, hogy működjön és a ma elérhető alkatrészekből megépíthető legyen

- a "ragaszkodás" gyaníthatólag azért sem menne, mert sajnos nem tudjuk, hogy mi volt az eredetiben

Előzmény: Törölt nick (7813)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.31 0 0 7813

Szerintem nem fog kelleni, ennyire már nem fogunk a korhűséghez(??) ragaszkodni.

Egyszerűen kap egy CMOS ic-t (pártiz ft, egy presszókávé drágább) és avval remélhetőleg menni fog.

 

Ha nem jó még úgy sem, akkor pár mikró tantálkondenzátort, ami tárolja az energiát a tüskék idejére, a resetnek meg mindegy, hogy megnyújtja egy kicsit amig a kondenzátor először feltöltődik.

Bár Aramir nem mért kondenzátort az eredetiben...., vagy arra utaló dolgot..

 

A felvett árammal csak az a probléma ,hogyha negativ tüske kerül a resetre, esetleg resetel a drive, ami egyébként meg  azonnal "elrontja", mert ez az átkozottság nekem folyamatosan teszteli a hardverkulcsot, a drive reset meg jó időre meghúz minden vonalat, azalatt nincs hardverkulcs válasz, össze is zuhan az egész.

 

A kód guruk valami olyasmit írtak lejjebb, hogyha kattintassz a menüsorra, akkor tesztel(?!?), de nekem a valóságban fizikai vason a szkóp egész mást mutat, folyamatosan ömlenek az atn tüskék, és amint nem válaszol időben a kulcs, már jön is a szemét, esik szét a program.

 

Resetre valami nagyon furcsán viselkedik, mintha resetvédett lenne, de ha szétesett, első vagy második reset után mégis visszajön a normális induló kép.

 

A szintekben IS félreértés volt, nem az atn H-ra hanem L-re kell működni, tehát az egyszerű inverteres  tranzisztoros áramkör már itt bukott.

 

Sőt, szerintem ez sosem lehetett tranzisztorokkal.

Ahogy kezdetben is gondoltuk az atn _felfutó éle_(!) után kell azonnal egy rövid időre lerántani a data-t, és NEM szintekre reagálni.

Csak így nem zavarja a normális kommunikációt, mert mikor az ATN-t elengedte a master, már lezajlott amit szeretett volna, közömbös, ha egy rövid időre a folyamat után clock nélkül leugrik a data. Szintvezérlésekkel pár egyszerű alkatrésszel ezt _így_ nem lehet megoldani.

 

 

 

Előzmény: siz (7810)
Lac+ Creative Commons License 2016.05.31 0 0 7812

LEBORULOK ELŐTTETEK!!!

Előzmény: Törölt nick (7809)
IEC-ATA Creative Commons License 2016.05.31 0 0 7811

Erre csak azt tudom mondani, hogy "Sheme-t idézve":Basza-behu. :-)

Gratulálok! :-) Egész ügyes!

Előzmény: Törölt nick (7809)
siz Creative Commons License 2016.05.31 0 0 7810

A clock-ot is lehet tápnak használni, nem? Azt mindig magasan tartja a Botticelli. Esetleg clock+reset együtt.

Előzmény: Törölt nick (7809)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.30 0 2 7809

V0.01 prototipus

Ez még tápot kap, de a dolog ígéretesnek látszik;)

 

Törölt nick Creative Commons License 2016.05.30 0 0 7808

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.30 0 0 7807

Na jó, megálmodtam az ötleted alapján: a TED időzítőjével lemértem plus4emuban: ATN1-0-1 után kb. 200 ciklusig kell 0-ban tartani a DATA-t. Általában ATN1-0-1 után kb. 910-960 ciklus után ellenőrzi funkcióválasztáskor, hogy már 1-ben van-e a DATA, de mintha egyszer 500 valahány ciklus után ellenőrizte volna, de ezt nem tudtam reprodukálni.

Előzmény: Törölt nick (7801)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.30 0 0 7806

Rasztermegszakítást használ. Amilyen elvetemült, lehet, hogy azzal időzít. :)

Előzmény: Törölt nick (7801)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.30 0 0 7805

ff00-ff05 breakpoint nem reagált: ezek szerint nem használja ezeket az időzítőket.

Előzmény: Törölt nick (7801)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7804

Biztos vannak jobb debuggerek, de én Linuxon nem vagyok elkényeztetve, vagy csak a doksikat nem tolták elém. A yapesdl-ben csak egy tedmonnál kevésbé használható monitort találtam (bocs, szerző, ha az én hibám). A plus4emu picit szkriptelhető lua-val, de annak nincs megfelelő belső órája. Talán vice xplus4 is van, de egyelőre ahhoz se értek. Az utóbbi évtizedekben nem nagyon kellettek ezek. :) A TED időzítőket még nem kerestem.

Előzmény: Törölt nick (7801)
-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7803

Reménykedtem, hogy csak a két vége van leragasztva, mondjuk így is volt, egy próbát megért :)

Előzmény: tanárnéni kedvence (7796)
-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7802

Szerintem csak egyféle számozás van, max nem mindegy, hogy a gépet vagy a kábelt mutatja az ábra :) Ezt néztem amúgy:

 

Fogalmam sincs, működik-e még, remélem igen :D

Előzmény: tanárnéni kedvence (7799)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7801

A TED időzítőket reseteli, piszkálja ez az átok?  Mondjuk az emulátor debuggere is kiírhatná, mennyi ciklus telt el az utolsó töréspont óta...ehh

 

Előzmény: tanárnéni kedvence (7795)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7800

Köszönjük a nép nevében;), ebben mégis IC lesz, azért ekkora.

A CLOCK nincs belekombinálva ez alapján, a 4est nem írtad semmivel.

 

A RESET(6) fontos szerepet játszik, mint sejtettem már egy ideje, valoszinű mégis onnan "lopják" a tápot az IC-nek..

 

A 3.,...5 az ATN és a DATA, amit már tudunk is, hogy ők szerepelnek a játékban.

Az IC teóriát tovább erősíti, hogy a testhez képest (2) negatívabb ATN (3...bemenet) ellenállást mutat, ez bizony a chipekben szokásos "visszirányú" parazita bemeneti dióda nyitása.

 

Talán NE555 talán valami flipflop (74ls74?) lesz benne, ami furcsa, ezek tul sokat "esznek", nem elég nekik a reset-ről lelopható csekély áram.., vannak persze CMOS változatok, de a 80as évek második felében ilyesmi nem volt minden sarkon, talán az országban sem...egykét kiemelt, tőkés kapcsolatokkal is rendelkzeő cég jutott max. ilyesmihez..mev, emg...stb.....hmm

 

 

 

Előzmény: -Aramir- (7793)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7799

Ezt a számozást használod? Itt a 6. a reset. Az nem programozható a plus4-en.

Ja, és működik a kulcs ennyi év után? (Remélem, önmegsemmisítőt nem építettek bele.:))

Előzmény: -Aramir- (7793)
Gaia Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7798

Mik vannak... az enyém utángyártott volt és elfért egy sima DIN csatiban. De anno volt a kezemben az eredeti is.

Előzmény: -Aramir- (7791)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7797

Nem ment át az ftp link: ftp://c64.rulez.org/pub/plus4/Docs/Botticelli_Manual.zip

Előzmény: tanárnéni kedvence (7796)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7796

Manual talán van itt.

Ugye nem gondoltad komolyan, hogy akik ilyen ravasz dolgokat csinálnak, nem öntik ki a kulcsot? :)

Előzmény: -Aramir- (7794)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7795

Hát, mint említettem, egyelőre nincs eszközöm az időmérésre.

A prg-t ide tettem, ha esetleg kell.

 

Nem néztem minden funkcióját, de az alapokra elég elég volt ennyi crack:

>1 f

>1225 ea

 

Előzmény: Törölt nick (7788)
-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7794

Hát passz, 1-2 drótnak látszik a nyoma kívül, a fényképen is látszik, chip vagy ilyesminek a nyoma nincs rajta. Amúgy azt írják, ha floppyról töltenénk be a programot, akkor a floppy meghajtó 2. serial portjába kell dugni, bár van rajta anya és apa csatlakozó is, úgy látszik nem arra szolgál, hogy a gép és a kábel közé dugjuk. Ha nincs bedugva, akkor betölt és elindul a program a leírás szerint, de úgy írják, hogy azonnal össze is omlik a memóriában és csak nagy zűrzavar látszik a képernyőn.

 

Csabonak üzenem, hogy 1987-es a program amúgy, a Plus/4 World-on ismeretlen a dátum :) Valamikor beszkennelem majd a manualt nekik.

Előzmény: IEC-ATA (7792)
-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7793

Ha ez segít, a 6-os láb kapcsolatban van a 2-es, a 3-as és az 5-ös lábbal, de csak akkor jelzi a multiméterem, ha a multiméterem negatív lábát érintem a 6-os lábhoz, fordítva nem jelez semmit.

Ha a 3-as lábra teszem a negatívot, akkor az kapcsolódik a 2-es és az 5-ös lábhoz. Semmi más kombináció nem jelez kapcsolatot.

IEC-ATA Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7792

Ez elég hosszúnak tűnik! Biztos teletömték alkatrésszel. :-(

Előzmény: -Aramir- (7791)
-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7791

-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7790

Mondom lefényképezem nektek a belsejét a hwkulcsnak, nagynehezen leszedtem a burkolatát, de basszus, kiöntötték teljesen :(

scarabaeus Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7789

(Furcsálltam is a NOP utáni argumentumot, de így már rendben)

Előzmény: tanárnéni kedvence (7787)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7788

Kb mit mondassz, mennyi az elvárás, milyen hosszu az indítóimpulzus?

Ami kódrészlet itt van, az alapján olyan ~3 utasítás, talán ...sacc. min 8óraciklus, tehát olyan 4uS, mert a pluszi majdnem  2MHz-es,....

 

A fogósabb kérdés, mennyi idő mulva vizsgálja az 1-et, és mikor vár el ujra nullát, meddig kell a szintet kitartani?

 

Most olyan 160 utasításig, (80us) megy a buli, ha itt lenne lemezen a védett kód, ma délután összehánytam volna ezt egy panelre talán,.... de elkezdeni onnan, hogy a tap-ot juttassam lemezre, nagyon nem volt hangulatom, majd talán jövő héten valamikor..

 

Ez még igy biztos nem jó, finomítani kell rajta, 6x átgondoltam nincs-e a szinteknél féreértés, talán abban nincs, de az szimulátor sem a valóság, kell evvel még molyolni...

 

Előzmény: tanárnéni kedvence (7783)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7787

Bocs, hogy nem egyértelmű. A jobb oldali (3.) oszlop az eredeti kód a Botticelli.tap-ból, a 2. oszlop pedig egy tört botticelli.prg-ből van.

Előzmény: scarabaeus (7786)
scarabaeus Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7786

:-)

 

Ez szép, három évtized távolából is sokszor úgy nézem a sorokat, mintha a mnemonikok is ott lennének mellettük:-)

(De miért egyesével nőnek a címek?)

Előzmény: tanárnéni kedvence (7783)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!