Keresés

Részletes keresés

Wiliamson Creative Commons License 2012.06.07 0 0 807

 

Ön leértékeli az autodidakta önképzés jelentőségét!

 

Az előző hozzászólásomat aképpen árnyalom,

hogy nemcsak a tanár felelőssége, hogy mit hoz

ki belőlünk, hanem a sajátunk is!

 

Ugyanakkor, a hely szellemisége és a teljesítmény

nagyon is összefügg. (Amennyiben persze, az ember

egy kicsi lelki életet is él...)

 

Lehet, hogy egy ún. "gyenge" középiskolában sokkal

jobban, nyugodtabban és önállóbban lehet tanulni, mint egy olyan

gimnáziumban, ahol a "pedagógusok" inkább koncentrációs

táborban képzett kápókhoz hasonlítanak.

 

Persze tény: sok múlik, rajtunk és a szülői neveltetésen is.

Azon, hogy egy önálló közegben (lásd: alternatív iskolák, egyházi iskolák)

"szétesünk, szétfolyunk" vagy ez további lendületet, inspirációt ad fejlődésünkhöz.

Előzmény: ***RS*** (803)
Wiliamson Creative Commons License 2012.06.07 0 0 806

 

Megdöbbentő amit Ön ír!

 

Azt sajnálom, hogy akkor még nem létezett

az ombudsmani tiszt, mert az ilyen "tanárt",

aki még "tréfából" is gyilkossággal fenygetőzik,

azonnal fel kell jelenteni és el kell tiltani ettől

a foglalkozástól, mert alkalmatlan rá. (bár tény,

hogy az is fontos, hogy milyen hangsúllyal, milyen

nonverbális kommunikáci mellett hangzott el ez a

kijelentés; még az is lehet, hogy nem volt súlya.

Ön volt ott.)

 

RS és Annimami: tanulni nem kényszer hatására,

hanem belső késztetésből kell. Ha a belső késztetés

hiányzik, azt semmilyen pszichés erőszak nem pótolja.

 

Ez nem elsősorban gyenge képesség vagy jó képesség kérdése.

 

Tény, hogy elménk alig néhány százalékát használjuk ki.

Az a tanár felelőssége is, hogy mit hoz ki belőlönk.

 

És nem erőszakkal!

 

A tanárokat pedig magázni kell, de vice versa is működjön ez a dolog!

A pedagógusokat nem szabad pofon vágni (a jogos védelem

esetét kivéve), de ez megfordítva is igaz: a tanároknak

is tartózkodni kell mind a fizikai, mind a verbális és nonverbális

ütésektől.

Előzmény: Annimami (804)
Sarkany Creative Commons License 2012.06.07 0 0 805

harmadikra is elég  megtanulni folyékonyan olvasni

 

Spanyolországban már az óvodában tanítják a betűket. Természetesen játékos formában. Nagycsoportos korára, ha nem is folyékonyan, valamennyi óvodás tud olvasni.

Előzmény: Annimami (804)
Annimami Creative Commons License 2012.06.06 0 0 804

 

Erről jut eszembe!

Egy kis nyelvtan és egy tanulságos történet Halápinéről - és mitagadás, rólam elsős kaffkás koromban:

Fogalmazást kellett írni, amit a legjobb tudásommal és igyekezetemmel készítettem el.

Izgatottan vártam az értékelést! Hát megkaptam - egyenesen a fejemre a füzetemmel, és

a következő lesújtó mondattal Lili nénitől:

"Ha még egyszer leírod nekem azt a két szót ly-al, hogy lesújt és elfojt  - én sújtalak le, sőt meg is fojtalak,

de j-vel! Fogalmazás jeles, helyesírás elégtelen!

Azóta ezt a két szót álmomban sem keverem össze a súlymértékkel és a viz folyásával.

 

 Én a Waldorf iskolákról tudok ugyanilyen híreket, amiről beszéltek - szinte elsőkézből:

a csengetés csak megzavarná a gyermek lelki egyensúlyát - lényegében az egész tanítás egy folyondár,

földön ülve, járkálva, bárki bármikor ki és bekapcsolódhat a felkínált tevékenységbe.

Én is gyűlölöm a "versenyistálló"-ban zajló hajtást, de a ló másik oldalára átesni sem vezet sehová,

ha pl. harmadikra is elég  megtanulni folyékonyan olvasni.

 

***RS*** Creative Commons License 2012.06.06 0 0 803

"Talán fontosabb a hely szellemisége, holmi  beteges

teljesítmény kényszernél..."

 

Hát ez sajna nem így van. (Egyébként sem értem hogy a szellemiség és a teljesítmény mért függnek ilyen módon össze) Aki gimnáziumba megy, annak valamilyen komoly életcélja van, nem melegedni jár a középiskolába. Egy gyenge középiskola kettétörheti egy egyébként tehetséges gyerek pályafutását is, mert négy év lemaradását csak kevesen tudják behozni. Ma Magyarországon például az alapítványi középiskolák (Montessori, AKG) nagyon gyengén teljesítenek, ez tény, bár a hangulat biztos nagyon jó. Bár a legtöbbjük pénzért ad érettségit, ez esetleg jó egy gyenge képességű gyereknek, de a többségnek nem nagyon.

 

ui: nem attól lesz jó egy iskola szellemisége, hogy a tanulók a padon ülnek, hogy tegezik a tanárokat, akkor járnak be amikor akarnak és büntetlenül drogoznak. Egy iskola szellemisége ezek hiányában is lehet nagyszerű, mert a szellemiséget egymás társasága és egyéb tényezők biztosítják.

 

Én a 70-es évek végén végeztem, és nem éreztem folytónak az iskola légkörét. Ettől persze lehetséges hogy más nem érezte ott jól magát.

 

Én mielött beléptem erre a fórumra, végigolvastam azt a párszáz HSZ-t ami addig összegyült. Ezek közül senki sem dicsérte a 95 utáni egyházi időszakot. Senki! Ez azért talán jelent valamit.

Előzmény: Wiliamson (802)
Wiliamson Creative Commons License 2012.06.06 0 0 802

 

Talán fontosabb a hely szellemisége, holmi  beteges

teljesítmény kényszernél.

 

Ön is olvassa el azt a hozzászólást, ami még

egy 60-as években végzett 'öregdiáktól' származik,

és aki egyszerűen csak "emberprésnek" titulálta

a Kaffka Gimnáziumot.

 

Nos, ez a 70-es, 80-as években és a 90-es évek elején sem volt jobb.

 

Az más kérdés, hogy most milyen az egyházi gimnázium. Mivel

az előző rossz volt, meg kellett adni a lehetőségét egy jobbnak.

 

Más kérdés, hogy ez sikerült, sikerül-e.

Előzmény: ***RS*** (796)
Sarkany Creative Commons License 2012.06.06 0 0 801

nem is jelenik meg eleve a Beillesztés

 

A "Beillesztés" opció csak a kép feltöltése után jelenik meg.

Próbáld meg átméretezni a képeidet egy képszerkesztővel. A 1027x768-as méret, közepes minőségben megfelelő. A 600x800-as képméret is jó a feltöltéshez. Ne add fel ennyire könnyen! :)

Előzmény: Annimami (795)
krampács Creative Commons License 2012.06.06 0 0 800

Igen... az ostrom. alatt még a civileket sem lehetett méltó módon és helyen eltemetni, a háborús áldozatokat meg oda temették, ahol éppen érte őket a halál. Adott esetben éppen az ifjúság legfontosabb intézményében, egy iskolába kertjében.

Iszonyat !

Előzmény: ***RS*** (799)
***RS*** Creative Commons License 2012.06.06 0 0 799

A Fortepanos képek nagyon jók, de azok persze régiek. Most is bővült a gyűjtemény sok Kaffkás képpel. Most éppen a háború alatt készült képek kerültek fel. Szétrombolt épület, üres ablakok, hiányzó fedélszék, és a mi a legmegrázóbb, sírok az előkertben.

Előzmény: krampács (798)
krampács Creative Commons License 2012.06.06 0 0 798

Köszönöm, a Fortepánon most elég sok kép van, - másrészt én minden őszön ( remélem idén is !) megyek a gimnáziumba, a FMK általában nov.-ben kóruskoncertet szervez. Akkor kicsit nosztalgiázom....)))

Előzmény: ***RS*** (797)
***RS*** Creative Commons License 2012.06.06 0 0 797

A tavalyi Kaffkás nyilt napon elég sok képet készítettem az épületről belül és kívül is, többek között a kápolnáról, a folyosókról és egy osztályteremről is. Szívesen feltenném ide, de a méretük túl nagy, így nem tudom csatolni.

Előzmény: krampács (760)
***RS*** Creative Commons License 2012.06.06 0 0 796

Azért azt tanácsolnám hogy olvasson vissza néhányszáz kommentet ebben a fórumban. Különösen azok hozzászólását tanulmányozza át akik már az egyházi fenntartású iskolába jártak és ott is végeztek.

A Köznevelés című újság egy korábbi számában közölnek egy táblázatot a FELVI számításai alapján, a gimnáziumok és szakközépiskolák teljesítményéről. A Szent Margitnak az első 50-be se sikerült bekerülnie.

Előzmény: Wiliamson (755)
Annimami Creative Commons License 2012.06.06 0 0 795

Úgy látszik, nekem csak nagy képeim vannak, mert nem is jelenik meg eleve a Beillesztés, illetve nem aktív. Köszi, le kell mondanom. Sőt a kiválasztható képek is töredékei annak, amit elmentettem pont erre a célra - meg sem jelennek az ablakban.

Sarkany Creative Commons License 2012.06.06 0 0 794

hogyan kell képet fájlból csatolni de?

 

A kép mérete nem haladhatja meg az 500 kilobájtot. Amennyiben nagyobb, nem engedi feltölteni a rendszer.

A hozzászólás ablak alján találsz egy linket: "Kép feltöltése saját gépről Kiválasztom a képet". Ennek segítségével töltsd fel a képet a gépedről, majd a "Beillesztés" opcióval illeszd be a hozzászólásodba.

Ennyi az egész.

 

Most mennem kell. Délután leszek ismét. Addig tölts fel néhány képet. Sok sikert! :)

Előzmény: Annimami (793)
Annimami Creative Commons License 2012.06.06 0 0 793

Bocs, csak most látom, hogy én írtam ekkora marhaságot, 1880-at -és te csak erre reagáltál némi gúnnyal, de inkább humorral.

Tanulság: El kell olvasni, mit ír az ember - ezt még egy helyesírási program sem javította volna ki, ami itt nincs.

Múltkor fel akartam tenni a nyakkendős képet, de nem sikerült.Te elmondanád, hogyan kell képet fájlból csatolni de?

Annimami Creative Commons License 2012.06.06 0 0 792

Látod, akkor különösen nem értem, miért "öregeztél" le lazán az előző hozzászólásod egyikében.

Te kb. 9 évvel vagy fiatalabb, ami kétségtelenül nagy idő, de azért nem annyira! Vagy tévedek?

Én az ELTE Bölcsészkarán végeztem többek között pszichológia szakot.

Nemrég írtam itt a fórumon, hogy Ő-né Pártos Vera tanított pszichológiára és mindenkivel megszerettette.

Mivel könyvár szakot is végeztem, elmondhatom, hohy több tanárunk olvasóm volt évekig a

Karinthy Frigyes úti könyvtárban, élén Faludy tanár úrral, aki a nagydoktorija írásához is járt hozzánk könyvért.

Egyébként a Szent Gellért urnakápolnában nyugszik.Hallom, mindenki szerette, bár idős korára tényleg nagyothallott,

tiszteletet érdemel ős is, mint mások is, az igazán emberséges tanárok.

Sarkany Creative Commons License 2012.06.06 0 0 791

Mikor ezt a fórumot indítottad, nekem éppen az első unokám született

 

Mikor ezt a fórumot indítottam, az első unokám már három éves volt. :)

Előzmény: Annimami (788)
Sarkany Creative Commons License 2012.06.06 0 0 790

Mikor végezted a pszichológia szakot?

 

A BME-n végeztem, a szakmérnökit is ott szereztem.

 

 

Téged ki tanított a Kaffkában pszichológiára?

 

Fiatal hölgy volt az illető, nem emlékszem a nevére.

Előzmény: Annimami (788)
Annimami Creative Commons License 2012.06.05 0 0 789

A Kaffka-szoborról a Szent Margit honlapján olvastam:

 

Felirat: "Kaffka Margit"
Alatta bronz táblán nehezen olvasható szöveggel:
„A Szent Margit Gimnáziumban működött
 1954 és 1998 között
a Kaffka Margit Gimnázium."
Régi helyén most Szent Margit szobra áll.

 

Annimami Creative Commons License 2012.06.05 0 0 788

Ez kedves!

Ha te indítottad ezt a fórumot, gondolom tudod, mióta létezik a Kaffka.

Én még csak nem is az elsők között jártam oda,hanem csak 1958-tól - az lenne jó,

ha a legrégebbi évfolyamokból is ide találnának a "nebulók", hogy teljessé tegyék

a fiatalok számára is a gimi történetét.

Mikor végezted a pszichológia szakot?

Téged ki tanított a Kaffkában pszichológiára?

Mikor ezt a fórumot indítottad, nekem éppen az első unokám született, aki jövőre

könnyen lehet, hogy a Szent Margitban lesz kis gimnazista.

Az unokaöcsém pedig egészen véletlenül ott tanár már évek óta.

Most szervezem az 50. találkozónkat, azért kerestem -és találtam rá a te fórumodra -

aminek nagyon megörültem.

Előzmény: Sarkany (787)
Sarkany Creative Commons License 2012.06.05 0 0 787

1880-tól pszichológiát tanítottam

 

Nagyon öreg lehetsz. Hogyan keveredtél nebulóként a Kaffkába?! :D

Előzmény: Annimami (786)
Annimami Creative Commons License 2012.06.05 0 0 786

Nektek mi a véleményetek a koedukációról? Igaz, senkinek nincs összehasonlítási alapja,

milyen lett volna anélkül, mert tényleg az óvodától kezdve együtt nevelődtetek, nem volt újdonság továbbra is együtt járni.

Én még az általánosban is tiszta lány iskolába jártam a XI. Tarlóczi Lajos utcába -ma egészségügyi szakközép van ott.

Óvodába nem jártam, így teljesen kimaradtam a koedukációból.

Az élet úgy hozta, hogy 1880-tól pszichológiát tanítottam egy egészségügyi szakközépiskolában,ahová akkoriban is

még csak lányok jártak.

A pszichológiát velünk a Kaffkában Ő-né Pártos Vera szerettette meg - élmény volt tőle tanulni.

Megmaradt később is a logika és pszichológia tantárgy?

 

krampács Creative Commons License 2012.06.04 0 0 785

Én is itt vagyok !...)))

És tényleg 62-ben lett koedukált a gimnázium, csak néztünk másodikosként, hogy már fiúk is hordják a sötétkék köpenyt a jelvénnyel.

Ugyanaz évben viszont már lányokat is felvettek a József Attilába.

Előzmény: Annimami (783)
Sarkany Creative Commons License 2012.06.04 0 0 784

elkezdődött-e a koedukáció 1962 őszén? Vagy mégis később?

 

Annyi bizonyos, 1967-ben - amikor megkezdtem ott a gimnáziumi tanulmányaimat - már koedukált középiskola volt és nem a mi évfolyamunk volt az első koedukált évfolyam.

Előzmény: Annimami (783)
Annimami Creative Commons License 2012.06.04 0 0 783

Szia tiri! Mivel a ti osztályotok egy év ölelkezéssel követte a miénket, ketten  képviseljük az

1958-tól 1966 -ig tartó időszakot a Kaffkában. Így szépen sorba lehetne állítani az eseményeket,

a változásokat folyamatában követni.

Te láttad, hallottad, hogy tényleg elkezdődött-e a koedukáció 1962 őszén? Vagy mégis később?

Szakáts Éva néni a bankettünkön szinte sírva panaszkodott, hogy mi voltunk az utolsó "kislányai",

hogy mi lesz ővele, ha fiúkat is tanítani kell - ehhez tudni kell, hogy zárdában járt iskolába kiskorában,

és soha nem ment férjhez. A mi időnkben ő olyan óvatosan tanította a történelmet, hogy ő maga

nem mert egy szóval sem eltérni a tankönyvi szövegtől. Írta a táblára a végeláthatatlan "vázlatot" -

amit mi másoltunk, sokszor csengetés után is.

Feleléskor pedig csak az felelt meg neki, aki ugyanezt tette: visszamondta neki a szövegét -

ennek az okát azért magában az akkori élő történelemben is kereshetjük.

Későbbi évfolyamok, a saját gyerekeim korosztálya ezt az időszakot nem is tanulta - mi átéltük.

tiri Creative Commons License 2012.06.03 0 0 782

Szakács Éva nénire kénytelen vagyok emlékezni, mert harmadikban meghuzott történelemből, bár semmi oka nem volt rá, egyszerüen csak nem voltam neki szimpatikus. Annyira nem volt igazságos a buktatása, hogy a javitófeleletemnél az osztály legjobb tanulója /azóta Falkné dr. Bánó Klára/ még orditozott is fenntnevezett tanerővel, mert annyira igazságtalannak érezte a buktatást.Ez it sem változtatott a helyzeten, végig dühöngtem a nyarat, mert ideges voltam a pótvizsgától, ami természetesen jól sikerült, bár nemsokat bifláztam.A vizsgabizottság megkérdezte, hogy miért huzott meg Éva néni, mert nem tudtak olyat kérdezni, amit nem tudtam?! Sosem fogom megtudni, hogy mi volt velem a baja!

 

Előzmény: Annimami (779)
krampács Creative Commons License 2012.06.03 0 0 781

Tóthné volt az ofőnk két évig, őt hívták a Gammába.

Sosem láttuk később, azt hiszem kölcsönösen nem díjaztuk egymást - Mária néni és az osztály.

Előzmény: Annimami (779)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.03 0 0 780

en a kaffka uszodajaban utoljara altalanos iskolaban voltam...amig odajartam 4 evig egyszer sem. szinte folyamatosan foglalt volt, mert az volt az altalanos iskolak tanuszodaja. 

Annimami Creative Commons License 2012.06.02 0 0 779

Emlékeztek olyasmire, hogy" Ifjúság a szocializmusért" mozgalom? - Ez társadalmi munkát jelentett természetesen.

A Feneketlen tó környékének parkosításában is részt vettünk egy kis tereprendezési munkán - még az unokámnak is megmutattam, melyik részen mozdítottam elő én is a szocializmus építését ott a parkaban.

Az úszás nagy ajándék volt akkoriban olyan családok számára, akik magánúton nem tudták taníttatni úszni a gyereket.

Úszás óra után volt latin az egyik évben Faludi tanár úrral. Volt, hogy 10 percig sem engedtük be az osztályba, mondván,

"még öltöznek a lányok" -mit mondjak, elég mérges volt - ő maga volt a két lábon járó lelkiismeretesség - nem szerette a

lazaságot.

Ismerte valaki Szakáts Éva nénit? Nekünk 1962-ig ő volt az osztályfőnökünk és történelmet tanított.

Tóth Istvánné Mária néni tanította a fizikát - kölcsönösen egymás kedvencei voltunk -évtizedekig járt a találkozóinkra.

 

krampács Creative Commons License 2012.06.02 0 0 778

Emlékszem, tényleg volt osztály amelyik örökké vándorolt.

Nagyjából egy korosztály lehetünk, mi a Gammába jártunk.

Annyira az életre és a munkára neveltek, hogy az ofő a II. után ott is hagyott minket, és elhelyezkedett nevezett gyárban.

Mottl Lenke néni akkor jött az iskolába, osztályfőnök lett nálunk.

 

Előzmény: tiri (776)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!