Keresés

Részletes keresés

a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.05 -4 2 55243

Kedves Pompiere,
egy percig sem vitatom az offtopic véleményed,
annyit tennék csupán hozzá, hogy minden probléma megoldása szemlélet kérdése is.

OFF

 

Ahogyan a tájékozódás módja is. Azt természetesen elismerem, hogy a jelenleg bizonyos tájak túrázóit szórakoztató, helyenkint tán még kaotikusnak is teccő helyzet nem segíti túlzottan a helyes tájékozódást :D de legalább felhívja a figyelmet pl. a térképhasználat fontosságáraJ

 

ON


Itt azokra a társadalmi csoportokra célzott elsősorban a koncepció és azokat a rétegeket kívánta elsőképpen megszólítani, motiválni, akik számára kevésbé ismert a természetjárás és kevés terepi tapasztalatuk van (de akik tartalmas és egészséges, elérhető hobbira vágynak, főként pl. fiatalok, családosok). Nekik teljesen más szokásaik vannak - más kérdés, ki mennyire találja idegesítőnek - és a mobil- Ill. webappokra fogékonyabbak. Ebbe szivároghat némi generációs eltérés is, de ez korántsem áthidalhatatlan.

 

Szóval fogadjátok el, hogy alapvetően nem e túraveterán-fórum hozzászólóinak terepi tapasztalataihoz (+tereptani, térképészeti, placcbéli  stb. tudásához) lettek igazítva a dolgok. Ezért lett a festésen túl más, gyakran feleslegesnek tűnő tájékoztató elem is erősen hangsúlyozva a projektekben. Sulykolva. (pl. a megközelítő táblák, azokat magasztaltátok elsőkéntJ ha jól emlékszem)

 

Ahol tényleg feleslegesek, onnan majd áttelepülnek oda, ahol hiány van, a megfelelő korrekciót követően (ezért is jön jól, hogy "nyitva hagytuk" a logikát, meg hogy ott figyel a helyjelölő tábla a koordinátákkal).  

Szerencsére ez a kisebbik gond, mert a hibák zöme kapkodós szerelésből fakad. (amit el lehet képzelni, meg lehet érteni, és egyáltalán nem mindenhol ez a helyzet!). A legtöbb hibás eset tehát csavarhúzóval és néhány könnyebb kéziszerszámmal kezelhető, mert arról van szó, hogy töknemarrahanemmáshuvá mutat az a szerencsétlen táblanyíl. Lesznek olyan helyek is, ahol akár az ásót is le kell majd szúrni.

 

Ezért kérlek benneteket, hogy ne csak kipellengérezzétek a hibákat, hanem segítsetek mihamarabb rendezni számunkra is a sorokat azzal, hogy minden észrevételeket elkülditek a

bejelentes@termeszetjaro.hu

 

címre, hogy feldolgozzuk a bejelentéseiteket, hogy felmérjük és mihamarabb megszűntessük a rendellenességeket.

 

Kérünk arra is titeket, hogy a helyjelölő táblákat is fotozzátok le külön, ha van rá mód ne csak totálba' és élesen, hogy az azonosítót ki lehessen olvasni - hasonlóképpen a táblanyilakról is szükség lenne egyre-egyre, tehát min. 3 fotó segítségével érthető meg gyorsan az irodából a terepi helyzet, tipizálható a probléma és helyszínelhető hatékonyan (pl. csoportosítva, logisztikai szempontok szerint is, egyebek).

 

Köszönettel:

Egon

Előzmény: Pompiere (55242)
Pompiere Creative Commons License 2016.02.04 -4 1 55242

OFF

 

Annyi előnye azért van a gecocahing-es formátumnak, hogy informatív. Ha valaki tisztában van a hazánkban levő tizenegy (Degree Confluence Point) helyével, akkor a fok, decimális perc formátummal el tudja magát helyezni a térképen (már ha érdekli egyáltalán). Decimális foknál, ember legyen a talpán aki a tizedesekből kiszámolja pontosan fejben, hogy éppen milyen percen is van éppen.

 

ON

 

 

A koordináta megjelenítés az oszlopokon csak arra jó, hogy ha tönkreteszik a táblákat, akkor pontosan meg lehessen határozni a javítani kívánt helyet. Más haszna semmi.

 

Ha az lett volna a cél, hogy a GPS nélkül túrázók segítséget tudjanak hívni, ha pl. megtámadja őket egy farkas falka, akkor minden oszlopra fel kellett volna írni az aktuális hely koordinátáját.

Előzmény: olahtamas (55222)
Pompiere Creative Commons License 2016.02.04 0 4 55241

Nem volt azokon a táblákon piros jelzésre utalás semmi, ráadásul az egyszeri túrázó is rá....ik mert a falut pont az ellentétes irányban mutatják.

Előzmény: nagypapi (55219)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.04 -6 0 55240

A mobileszköz nem feltétlenül tudja, mert valamiért nincs GPS vétel. Offline térképre is fel tudod magad szúrni. A DMS fokhálós térképen is segít tájékozódni. Vagy be tudod diktálni a helyzeted valakinek, ha nincs nálad GPS vevő.

Előzmény: jzp2107 (55236)
Pulmy Creative Commons License 2016.02.04 -6 3 55237

    Az Őrségben és a Hetésben jártunk a RP-DDK Magyarszombatfa-Kerkakutas közti távján,cca 23 km-en.  A HVTE jelzésfestői nagyon magasra emelték a mércét,mert alighogy átértünk Zalába látványosan romlott a jelzettség,pedig ott is jól követhetően lettek felújítva. A tapasztaltak szerint ezek az elzárt zalai települések nem számítanak hátrányos helyzetűeknek ,mivel egy új útjelző sem került erre a részre,de Göcsejben sem találkoztunk velük múltkor.

 

     Nekem a RP- DDK ezen szakasza inkább a tájegység néprajzi,történelmi megismerését sugallja,igaz ezen a részen nincs kiemelkedő természeti látványosság. Igaz a kék útvonala ezt a célt is szolgálja.

 

 

   I   Boronafalú ház az Ó-hegyen

  II.   A villanykaró muzeális betongyámja szintén az Ó-hegyről

  III.   Csinyálóház Velemérben

  IV. A múlt század elején épült téglaház Szentgyörgyvölgyön

 

 

     Egyáltalán nem volt sáros a szakasz ,pedig tartottunk tőle,pláne,hogy a túra előtti napokban egész szép mennyiség esett. A Tűzzománc Szomjoltó reggel fél 9-kor még zárva volt,így a folyékony télikabátot( cop by Hörpölin )nem tudtuk felvenni, a lélekmelegítő bevitelével meg kellett várnunk míg elérjük az erdő szélén lévő szeszfőzdét,ahol a pálinkafőző mester szíves invitálásának engedve igazi őrségi körtét volt szerencsénk kóstolni,mindjárt kettőt ,mert ugye két lábunk van.

 

 

I. Raj-Gaz eredeti HÖR felirattal,sokunknak kedves emlékeket idéz

II. A Vadaspark egyik dísze Magyarszombatfán

III. A cefrefőzdében cefréztünk

 

 

    A szlovén határhoz közeli geodéziai toronyba nem mentünk fel,megfogadtuk a kiírtakat,pedig a leírások remek panorámáról számolnak be. 

 

 

I. 8 emeletes geodéziai mérőtorony a Ritási-hegyen

 

 

 

    A táv nagy része aszfalton és macadám úton vezet,így tempósan lehet haladni. Az útba eső falvakban rengeteg néprajzi értékkel találkozhatunk,Harangláb Gödörházán,Felsőszentezsébeten,Alsószenterzsébeten,boronafaluházak Velemérben,Szentgyörgyvölgyben. A nap csúcspontja a veleméri román kori templom és a ref.templ.  Szentgyörgyvölgyön festett kazettás  mennyezetével. Itt a helyi Tiszteletestől kaptunk egyedi pecsétet a füzeteinkbe.

 

 

  

 

 

I. Ökonomikus  Harangláb Felsőszenterzsébeten

II. Múzeális ref.Harangláb Gödörházán

III. Szentháromság,Árpád-kori templom Velemérben

IV.  Ref.templom Szentgyörgyvölgyön

V. A Dunántúlon nagyon ritkaságnak számító festett,fakazettás mennyezet  a ref.templomban

 

 

 

     Jól esett a téli tavaszban a túra,főleg a kevés erdei részen a puha avar susogása a talpunk alatt,bár a szél nem fügyült.

 

 

I. Végtelen út Felsőszenterzsébet előtt

 

 

     A napot Kerkakutason fejeztük be,az nem igazolópont,de a hegyi vegyes bótban kérhető céges pecsét ,8.30-15 közt van nyitva.

 

 

 

I.Kerkakutas kat.temp.

 

 

Részletes beszámoló itt

jzp2107 Creative Commons License 2016.02.04 -8 3 55236

én eddig azt hittem, a táblákon szereplő koordinátáknak akkor van értelme, ha valaki papírtérképpel jár amin van fok/perc beosztás, akkor az alapján kb be tudja lőni a helyzetét

Ehhez képest most térinformatikai alkalmazásokról meg GPS pontosságról beszélünk, de minek? A tábla előtt állva nem kell beírnom a kütyübe a koordinátát, tudja :-)

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55224)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.04 -8 3 55227

Így igaz.

Ezt a formátumot a Garminotokkal és a mobileszközökkel is könnyen tudjátok kezelni - a térinformatikai alkalmazások ezt használják manapság.

Kukk:

https://en.wikipedia.org/wiki/Decimal_degrees

 

Előzmény: olahtamas (55222)
kerxy Creative Commons License 2016.02.04 0 10 55226

Most írt az mtsz, hogy tegnap pótolták a kab hegyi pecsét gumijat  :) 

a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.04 -7 3 55224

Szervusz Tamás,

az, hogy a helyjelölő táblákon 4 tizedesjegy élességgel lettek megadva a koordináták, az egy dolog. Itt az arculati megkötésekhez kellett alkalmazkodnunk, ez csak "felirat". A kézi GPS/GNSS vevőkkel, mobileszközökkel elérhető pontossághoz amúgy ez bőven elég. A táblák kihelyezéséhez átadott nyilvántartásban 6 tizedesjegy élességgel közöltük az adatokat. Az megint más kérdés sajnos, hogy a kivitelezők ezt mennyire használták ki. Sok szereplős volt ez a felvonás is, amúgy sem mi rendeztük a színdarabot, nem mi írtuk a forgatókönyvet sem, bizonyos szintig "improvizálhattunk" benne úgy, hogy a lehetőségekhez képest a legjobb legyen.

Előzmény: olahtamas (55221)
olahtamas Creative Commons License 2016.02.04 -7 0 55222

A fok perc,tizedperc alak a geocaching.hu-n vált elterjedt használattá, a fok.tizedfok viszont sokkal egyszerűbben kezelhető számítástechnikailag.

De ebbe ne menjünk itt bele, mert ez már nagyon messze visz a kéktúrától :)

Előzmény: Csuhás (55220)
olahtamas Creative Commons License 2016.02.04 -7 0 55221

Az is érdekes, hogy 4 tizedesjegyig vannak kiírva a táblákra a GPS koordináták, holott a kihelyezéshez minimum 6 tizedesnyi kellene a tüsszentés biztos elhelyezéshez!

Ugyan akkor a filmet elnézve, meg kézi GPS-ekkel vitték ki a táblákat...

De nem akarom korbácsolni a hullámokat, mert az jó, hogy legalább vannak táblák :)

Egyszer majd csak rákerülnek a szakmailag megalapozott feliratok is.

Előzmény: Pompiere (55217)
Csuhás Creative Commons License 2016.02.04 -7 0 55220

Jól gondolom hogy a turista alkalmazásokban a leginkább elterjedt koordináta formátum a fok perc,tizedperc alak? Ezzel szemben a táblákon a fok.tizedfok alak szerepel :-(

 

nagypapi Creative Commons License 2016.02.04 -7 1 55219

A térképek szerint (tuhu és osm) azon a helyen, ahol az ópusztaszeri táblákat fényképezted, fonódik a kék és a piros sáv.

Volt-e egyetlen tábla, amely a piros sáv jelzésre utalt volna?

Vagy ezekre a táblákra kizárólag csak kék sáv jelzést szabad festeni?

Előzmény: Pompiere (55217)
nagypapi Creative Commons License 2016.02.04 -7 1 55218

Kíváncsi lennék Egon magyarázatára, hogy milyen szakmai indok alapján lettek ezek a táblák így kihelyezve.

Előzmény: jzp2107 (55215)
Pompiere Creative Commons License 2016.02.04 0 6 55217

A tartalom nem volt lényeges, és gondolom a táblák zöme autóval megközelíthető helyre került.

 

Ez a négy valóban aszfalt mellett volt... Lehet, hogy valami "szoftverhiba" okozta, hogy egy tízezred foknyira kerültek ki egymástól a táblák. :-)

Előzmény: Csuhás (55216)
Csuhás Creative Commons License 2016.02.04 -6 1 55216

Ki kellett szórni x ezer táblát. Ez kellett a teljesítéshez. A tartalom nem volt lényeges, és gondolom a táblák zöme autóval megközelíthető helyre került.

Előzmény: jzp2107 (55215)
jzp2107 Creative Commons License 2016.02.04 -6 3 55215

meg kell hagyni, a mennyiségre nem lehet panaszunk

nem sajnálták a táblákat!

Előzmény: Pompiere (55208)
tegelysajto Creative Commons License 2016.02.04 0 6 55214

Ha nincs jelzés legjobb ha elmész a következő ellenőrző pontig bárhogy, és onnan folytatod. Akár torony iránt is, bár az necces :D

Előzmény: Güsziológus (55211)
Güsziológus Creative Commons License 2016.02.04 -9 0 55213

Lemaradt a hossza.

Mogyoródig, a HÉV állomásig kb. 20 km.

Előzmény: Güsziológus (55211)
tegelysajto Creative Commons License 2016.02.04 0 8 55212

Szerintem ne szidjuk azokat , akik legalább tesznek a  helyes jelzések felrakásért. Csak mondom ,

ez idilli állapot a 30 évvel ezelőttihez képest :-) Ha akkor jötettek volna Kékre, hajatokat kitéptétek volna néha ( 50 km távon nem volt jelzés pl )

Güsziológus Creative Commons License 2016.02.04 -9 0 55211

Turistautak Magyarországon

Gödöllői-dombság

 

GD.ZZ(1) Pécel - Határ-hegy - BOLNOKA - Szentjakab - Mogyoród - ...

 

Ez az útvonal a másik, melyet "kellemetlenül érintett" az M31.

Minden ágát-bogát még nem ismerem, de azt hiszem létező, az átjárás az M31 alatt ui. lehetséges, remélem a felfestés sem maradt el.

A Bolnoka hosszú, déli lejtőjén vezet, keletre a Rákos-patak völgye, nyugatra Kistarcsa és Kerepes.

Érdekes a Pécel utáni kunkor, érdemes egy körsétát tenni!

 

Mogyoród környékén igen hangulatos erdőben vezet, ott jók a jelzések is. Szinte hihetetlen, de Szentjakab HÉV megállójához nem vezet aszfaltos út. Van egy hangulatos alagút a HÉV alatt, itt vezetett egykor a sárga, de ez már egy másik történet.

 

Két részesre tervezetem ennek az útvonalnak a "bemutatását" , de a folytatással kapcsolatban tegnap problémákat tapasztaltam Őrbottyán határában. Elvben legalább Galgamácsáig kéne lenni, de nagyon úgy néz ki, hogy a valóságban nem létezik ott, ahol a viszonylag friss, hagyományos térkép szerint léteznie kéne.

 

Íme az útvonal:

csg65 Creative Commons License 2016.02.03 0 0 55210

Igen, jól tudod, általában helyi egyesületek végezték és valóban elég jól sikerült. Amibe bele lehet kötni ezzel kapcsolatban, az csupán az, hogy a régiek eltávolítása/szürkítése, ami feladat volt, hát az nem mindenhol sikerült.

Előzmény: Csuhás (55200)
Pulmy Creative Commons License 2016.02.03 -6 0 55209

Val.szeg. ugyanaz a troll volt,aki a múltkor a szomszédban sikeresen kavarta ami egyébként is büdös.

Előzmény: Törölt nick (55198)
Pompiere Creative Commons License 2016.02.03 0 0 55208

Az AK vonalán is vannak érdekes dolgok! Még hány ilyen lehet?

 

Nem kommentálom...

 

Törölt nick Creative Commons License 2016.02.03 -7 0 55207

A stílusról és az alázásról, ha már felhoztad. Kommentár nélkül. Tőled. (de persze ez teljesen rendben volt, ugye?)

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128904702&t=9012640

 

Előzmény: Güsziológus (55185)
ssimi Creative Commons License 2016.02.03 -2 10 55206

Ebből is látszik, hogy akik ingyen, elhivatottságból tettek hozzá a projekthez, azok jól végezték a dolgukat.

Akik pénzt is kaptak érte, khm... nem jól.

Előzmény: Csuhás (55200)
ssimi Creative Commons License 2016.02.03 0 7 55205

Ettől a hülyeségekre (értsd: kijavítandó dolgokra) költött pénz még kidobott pénz marad.

Előzmény: HEV (55203)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.03 -6 1 55204

Na, ez tényleg így van.

Szerintem megkockáztathatjuk hogy az Országos Kéktúra jelzettsége talán még soha nem volt ilyen jó mint mostanában. Nem túlzok ha azt mondom hogy 80-90%-án fától fáig jelzettséggel térkép nélkül is el lehet menni, legalább is nekem ilyen tapasztalataim vannak, azzal a plusz gondolattal hogy ez más, kéktúrán kívül eső területekre is igaz, például a Karancs-vidék jelzettsége is kiváló lett a közelmúlt jelzésfestéseinek (ZÚTE) köszönhetően.

 

Jelzettség a Mátrában már tavaly is jó volt...

 

...éppen akkor jártunk arrafelé -tökéletesen véletlenül- mikor a bélyegzőládikát helyezték ki az új pecsételőpontra a Vércverés csúcsának közelében.

(azóta már ezt is felváltotta egy újabb ládika, sőt újabb jelzésfestés is volt azóta ha minden igaz)

 A Kékes TE aktivistái szimpatikusak voltak, beszédesek és nem mellesleg remek munkát végeztek, és végül az én fotóimat is átvették az albumukba. :-)

 

Vércverés, az OKT új bélyegző helye | Flickr - Photo Sharing!

 

Előzmény: Csuhás (55200)
HEV Creative Commons License 2016.02.03 -1 6 55203

Lesz ismét pénz a kasszában hiszen újabb 10 milliárdos pályázati lehetőség indul 2016-ban.

 

Aztán itt van ez is, az új nemzeti turistautakra is nyilván lesz pénz.

http://hvg.hu/itthon/20160203_uj_turizmus_szervezet_orban_kormany

Előzmény: ssimi (55201)
ssimi Creative Commons License 2016.02.03 0 6 55202

Ezzel egyetértek.

Előzmény: Csuhás (55200)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!