Keresés

Részletes keresés

Topacsenkó Creative Commons License 2017.02.13 0 1 3469

Pont meret. Kiprobalhattam a legnagyobbat is, az nekem kb 2 kezes..

 

Előzmény: Topacsenkó (3468)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3468

Öröm é bódottá.

Topacsenkó Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3467

Le volt, nincs beszaradva. Akkor jo lesz.

Előzmény: Ali-bá (3455)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3466

Koszi. Akkor nyugodtan hasznalom.

Előzmény: beetee (3459)
simon53 Creative Commons License 2017.02.13 0 1 3465

Részemről befejezem, mert parttalanná válik a vita.

Elbeszélünk egymás mellett.

Én azt mondtam, hogy egy hajtásrügy 2017-ben kihajt, akkor az

Őszibaracknál 2018-ban virágzik és gyümölcsöt hoz (egyévesen), de almánál nem !!

Almánál 2018-ban elágazik és ezeken az elágazásokon 2019-ben terem (2. generáció), de cseresznyénél még ekkor sem

Cseresznyénél 2018-ban tovább ágazik és azokon terem 2020.-ban.

 

 

Valahogy igy.

 

Őszi, meggy, ribizli

 

Alma körte

 

 

 

cseresznye

 

 

 

Előzmény: Mozo66 (3461)
alfi13 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3464

Gardena ollók nagyon gyengék. Ettől drágább gardenam van de senkinek sem ajánlom.

Előzmény: Pillanatragasz (3447)
hevezoli64 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3463

Hú milyen jó világ van már.

A 80-as, 90-es években a "lengyel piacon" vettünk 100Ft/db metszőollókat, amelyik nem veszett el, azokat használom ma is. Vettem már azóta mindenféle (nem profi) ollót, de egy sem működik már közülük.

Már elkezdtem a régi vasat reszelni...:)

Pillanatragasz Creative Commons License 2017.02.13 0 1 3462

Köszi. Visszaolvastam  hat oldalt és senkinek sincs gardena ollója. Ez nem lehet véletlen.

Előzmény: jaro1979 (3458)
Mozo66 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3461

A hajtás (cormus) leveles szár, azaz a növény szára és levele együtt.  

Előzmény: Mozo66 (3460)
Mozo66 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3460

Na ezt nem jól tudod .... ( lényegtelen ki mennyi ideje kertészkedik ) 

 

  Rügy csak és kizárólag az az évi friss hajtáson keletkezik ...  termő és lomb rügy is .   Hiszen mindkettő ugyan úgy indul  és ugyan ott keletkezik egy levél " hónaljban " .   Máshol nem keletkezhet csak ott .  Mivel a levelet minden évben lehullajtja .... nincs egy fán sem 2 évig ugyan az a levél .... így rügy csak 1 éves részen képződhet .   Hogy lombrügy-e vagy termő lesz az valamikor a nyár közepén alakul ki egy hormonális folyamat eredményeként ezt nevezzük " rügydifferenciálódásnak " .  Létezik idősebb rügy is az a ki nem hajtott lombrügy ...alvórügy ...de ezt most hagyjuk .

 

 

  Tehát ha megnézed mondjuk idén tavasszal akármelyik ágat az almafán azon látsz 2 féle rügyet a kicsi hegyes lomb és a dundibb virág rügyet . Ezekből lesz a virágzat és a többiből a hajtások .  A jövő évi virágrügyek  az idén kifakadó lombrügyekből kialakuló hajtásokon levő levelek hónaljaiban keletkeznek .... tehát egyéves hajtásokon .  természetesen ezek kapcsolódnak a jövőre már 2 éves ágakhoz azok meg a 3 -hoz és így tovább  DE !!!!!    virágrügy az minden évben a friss hajtásokon keletkezik csak és kizárólag . Termőnyársat vagy rövid termőrészt is 1 éves hajtásnak kell tekinteni ha az csak 3-4 levél hosszúságúra nyúlik is .

 

  A pincírozásnak az a lényege , hogy a hajtás vegetatív ( növekedő ) jellegét elvesszük és olyanná alakítjuk mint ha csak rövid termőrész lenne legfontosabb , hogy jó megvilágítottságú legyen tehát ne árnyékolja be semmi .  A 3-4 vagy ahogy a szakirodalom írja 4-5 levélre visszacsípett hajtás vagy nem hajt ki és az összes rügy virágrüggyé differenciálódik vagy a végálló rügy kihajt és az alatta levő ( 2-4 ) rügy alakul virágrüggyé .  Jó esetben és bizonyos fajtáknál ( csonthéjasoknál nagyobb eséllyel ) a kihajtó rész is tartalmazni fog az alsó részen virágrügyeket és csak a késői végálló rügyek lesznek lombrügyek ....  almánál ez erősen fajtaspecifikus .

 

  Természetesen előfordulhat az , hogy vagy az összes rügy ( 3-5 ) kihajt és az is hogy nem virág lesz hanem lombrügy de ebben az esetben valamit  rosszul csináltuk . Vagy túl későn ...már lezajlott a differenciálódás vagy árnyékos maradt a  rész .

 

Alma, körte   - második éves hajtás   ...... na ilyen nincs hogy második éves hajtás .  A hajtás az mindig 1 éves ha nyár végén lehullajtja a levelét onnan kezdve ágnak gallynak nevezzük .

Előzmény: simon53 (3456)
beetee Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3459

Nekem még a 8 éves is kifogástalanul működik.

(megörököltem egy nagydobozost... és még félig van)

Előzmény: Topacsenkó (3454)
jaro1979 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3458

Üdv.én ezeket ajánlanám:Felco,Bahco,Ars,Löwe.Ezek közül biztosan találsz megfelelő tipust.De azért azt is hozzáteszem hogy a kezednek is szokni kell a metszőollót,ha eddig nem vagy csak ritkán metszettél akkor bármelyik profi olló a kezdetekben fel fogja törni a kezedet.

Előzmény: Pillanatragasz (3447)
krichD1 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3457

Néhány ötlet körte sövényhez ausztráloktól, talán néhány almafajtához is alkalmazható: http://www.hin.com.au/projects/profitable-pears/cordon-tree-training-demonstration

simon53 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3456

"Amúgy a termőrügy képzése szempontjából teljesen azonos a barack meg az alma meg az összes többi gyümölcsféle is"

 

Én csak 4-5 éve kertészkedem, de ezt biztosan tudom hogy nem igy van, tapasztalatból is.

 

Mi hol terem?

 

Őszibarack, meggy, Fekete ribizli  -  egyéves hajtás

Alma, körte   - második éves hajtás

 

Cseresznye, dió  -  harmadik éves hajtás ( 3. generáció)

 

köszméte, málna földieper második éves hajtás

Előzmény: Mozo66 (3452)
Ali-bá Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3455

Ha le volt zárva, akkor nem száradt be és használható.   /Kenj egy kicsit a körmödre és várj vele pár órát, utána vizsgáld meg: tapad, hajlik, nem reped, nem pereg - szóval jó! :-)  /

Előzmény: Topacsenkó (3454)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3454

A tavaly felbontott Fagélt elhasználhatom még az idén? Elvileg bontatlanul 2év a szavatosság, de hogy felbontva mennyi?

Előzmény: Topacsenkó (3453)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3453

Én szerencsére, vásárlás előtt keveredtem erre  a fórumra, és  hála a segítségnek, ma megyek átvenni az ARS ollót és fűrészt. Egyébként mint az átlag felhasználó, én is az obi/praktiker kínálatából mazsoláztam. Így lett tavalyegy olcsóbb fiskars, majd a csalódás után én is a gardena comforttal szemezgettem 25 év gari stb..

Előzmény: Pillanatragasz (3447)
Mozo66 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3452

Persze nem kell egyetérteni , de az , hogy hol hoz és milyen rügyet az egyrészt függ az alma fajtájától .... vannak fajták amit egyéves vesszőkön is hoznak termőrügyet . A másik meg az , hogy egy korai visszavágással vagy ahogy az almások mondják ...pincírozással ... az egyéves vesszőt is termővé lehet alakítani . Lényeg , hogy időben kell csinálni még a rügydifferenciálódás ( június közepe ) előtt és akkor az a hajtás remélhetőleg termő rügyeket fog hozni .

 

  Amúgy a termőrügy képzése szempontjából teljesen azonos a barack meg az alma meg az összes többi gyümölcsféle is .  A termőfelület kialakulásához ugyanolyan feltételek kellenek mindegyiknél .

 

 

 " A nyári metszés az utóbbi időben egyre jobban terjed az alacsony koronaformájú ültetvényekben (alma és őszibarack karcsúorsó, csonthéjasok orsói, stb.). Az ekkor végzett metszés hatására csökken a kihajtás erőssége, fokozódik a termőrész-képződés és ezzel együtt a termés mennyisége is.
A nyári metszés egyik sajátos módszere a hajtásvisszacsípés (pincírozás. Akkor alkalmazzuk, ha a felfelé törő konkurens hajtások helyett laposabban növőket kívánunk kinevelni, például cseresznye és meggy orsó koronáinál. Ebben az esetben a 25-30 cm hosszú hajtásokat visszacsípjük 4-5 levélre. A hajtásból új hajtások fognak kitörni még a nyár folyamán. Ezek közül azt hagyjuk meg, amelyik laposabban nő, nem zavarja a korona szerkezetét.  "

 

 

  Ki kell próbálni és utána véleményt mondani .    ( kipróbálatlanul felesleges hozzászólni mert kb olyan mint a metszőolló vélemény    " nem próbáltam még de biztos szar "   )

Előzmény: simon53 (3451)
simon53 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3451

Gondolom, lehet nekünk néha nem egyetérteni.

Nem biztos hogy nekem van igazam, majd hozzászólnak mások is.

Az igaz, hogy ilyen ifjítás is van, de az almafa nem barackfa.

Az őszi ugye az egyéves elágazás nélküli hajtáson hozza a termést.

Az alma  az egyéves hajtáson levő oldalhajtásokon ( szóval a 2 éves vesszőn).

Tehát ha visszavágom az egyévest 3 rügyre abból 3 hajtás lesz a következő évben , és nem termés.

 

Szóval ne metsszük úgy az almát mint a barackot, mert nem lesz mit a pitébe tenni.

Előzmény: Mozo66 (3445)
Imperator23 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3450
Előzmény: Imperator23 (3449)
Imperator23 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3449

Nekem van egy ilyen sima olcsóbb:

 

 

 

Meg egy drágább, aminek ívelt a nyele.

 

Az utóbbival vastagabb ágakat is tudok vágni,

ezt jobban szeretem.

Általában véve mindkettővel elégedett vagyok.

 

Ha viszont tökre megy, viszont  ki szeretnék próbálni egy jobbfajta Felco, Bahco szerszámot is.

 

Pár napja volt itt szó az ollókról, olvass vissza.

 

 

 

Előzmény: Pillanatragasz (3447)
beetee Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3448

Akkor most megtanultad, hogy a Gardenában a nevet fizeted ki 90%-ban a maradék a termék.... :)

 

Nem olyan rég volt, hogy metszőollók volt itt a téma. Görgess vissza 1-2-3 oldalt.

Előzmény: Pillanatragasz (3447)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3447

Milyen ollóval érdemes metszeni?

Én vettem egy jó drágát, ami 2 óra alatt feltörte a kezemet. Szép nagy vízholyag lett az ujjamra.

Előzmény: Ali-bá (3443)
simon53 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3446

A 4. képen levő gallyakon nekem annyi alma volt a következő évben, hogy teljesen lehajlította az ágakat kötözés nélkül is.

Hiszen a vizhajtás úgy viselkedik mint egy most ültetett fiatal fa, darabos és szép gyümölcsöt hoz.

Némelyiket vissza kellett vágni egy felfelé menő vesszőre, hogy ne szomorú füz legyen.

 

 Ja az is tévhit hogy a vizhajtás nem termőképes, azt mindig tőből ki kell vágni.

Ebben az esetben pl. meg lehet vele ifjítani a fát.

 

 

Előzmény: simon53 (3437)
Mozo66 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3445

Szerintem nincs ezzel semmi baj ... az ifjítás ilyen .... bátran kell vágni annak van értelme .   A lényeg , hogy ( bárki is mondja az ellenkezőjét ne higgy neki ) .... nyáron válogass róla hajtást valamint vágj vissza ha úgy látod hogy kell !!!!   Azzal , hogy " barackfa " formája van azzal semmi baj sincs , az egy nyitott váza korona és ez is az . Tehát a nyári hajtáscsökkentést is a barackfa formája alapján végezd .

 

  Lényeg , hogy ne alakuljon vissza ez a sűrű seprűforma .  Ahogy a feltörő hajtások elérik a 20 cm -t le lehet vágni és csak ott hagyj rajta ahol látod hogy kell .  Erős hajtást át is lehet alakítani 3-4 szemre való visszavágással ami újra kihajt de már termőrész lesz belőle .  Szóval ez egy jó alap a nyári alakításhoz csak csinálni kell .

Előzmény: madpapa2 (3428)
madpapa2 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3444

Amúgy után gondolva nem értem, hogy miért gondoltam azt amit metszéskor :-)

De mindegy is. Más fáján könnyebb gyakorolni :-)

Hétvégén megmetszem a másik kettőt is, de ahogy írtad, majd úgy.

Előzmény: simon53 (3437)
Ali-bá Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3443

Ér bizony! A vízszintestől felfele 30°-al. Akkor rakódik be legjobban termő rüggyel.

Előzmény: madpapa2 (3442)
madpapa2 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3442

A lekötözés nekem is eszembe jutott, csak nem tudom ér e annyit az egész. Mennyire legyen vízszintes a lekötözött gally?

Előzmény: Ali-bá (3440)
Ali-bá Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3441

A meggyet /cseresznyyét, kajszit/ akkor kell védeni a monilia ellen, mikor kezd virágozni. Virágzás kezdetén virágfertőző monília ellen (esős, nedves vagy csak ködös időben , virágnyílásra már belül kell lenni a szernek)

Chorus 0,25 kg/ha (3 g/10 l)
vagy Topas 100 EC 0,5 l/ha (5 ml/10 l)

Virágzás közben kb. 7-10 napra ismételni kell a Chorus vagy Topas 100 permetezést.  A levéllikasztó gombák ellen virágzás után 10-14 naponta ismételjük a permetezéseket Topas 100 EC-vel a betakarításig, hogy védelem teljes legyen. Esős időben kombinálni kell Dithane Neotec-el..

Előzmény: Tengerész 2 (3426)
Ali-bá Creative Commons License 2017.02.13 0 0 3440

Néhány hosszú hajtást én is inkább metszetlenül lekötöztem volna, az szélesítette volna a fát és 1-2 év alatt temőre is válna.

Előzmény: madpapa2 (3439)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!