Keresés

Részletes keresés

prs Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34357

Nekem is ez jutott eszembe.

Karácsony előtt mindenki megbuggyan, stresszel, ideges.

A szeretet és a konzumidiotizmus globális ünnepe?!

 

Ne marjátok már egymást.

Szépen, udvariasan, finoman is lehet.

(Meg kell jegyeznem, ebben sokat segít az ebay-ezés. Amióta a kis kínaiakkal vitatkoznom kell - tőlük tanultam - , olyan szépen tudok udvariasan anyázni, hogy csak na. Sok please, thank you, kind, stb.)

 

Átírom pl. a 34344-es hozzászólást némileg karácsonykompatibilisebbre:

 

"Megbocsáss, de szerény véleményem szerint - nem kompetenciádat akarom kétségbe vonni, ne érts félre - ezek a laguiole-ok nem a nevesebb készítők termékei. Kézműveseknek természetesen valóban kézművesek, de ha párhuzamot kell vonnom a magyar bicskákkal, akkor mintha csak egy kevésbé neves késkészítőt  - pl. Rosta Feri - hasonlítanék Kocsis mesterhez - akinek én is éppen szomorúan láttam a honlapján, hogy nem lehet rendelni bicskákat*.

De természetesen a lényeg az, hogy neked tetszenek, és örömödet leled a használatukban, a birtoklásukban."

 

 

* Itt jegyezném meg, hogy nem a magántermészetű információkra volnánk kíváncsiak, de azt esetleg jó volna tudni, hogy belátható időn belül meddig tart ez a rendelhetetlenségi állapot?

Előzmény: python 357 (34355)
oys... Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34356

Hát! Sajnos azt kell mondanom, hogy most ordító hülyeségeket írtál le.

Pro primo: 1815-ben még nem volt Laguiole kés. Sőt az általad hasonlóként belinkelt sem lehetett az őse, mivel a lágjolok a navajákból eredeztetődnek.

Pro secundo: Sem Gielle, sem Le Gille "mester" nem alkothatta meg a Laguiole kést. Azt, mint olvashattad is, a ma is praktizáló Calmels család őse hozta létre. (Egyébként az általam emlegetett, megbecsült késem épp egy Calmels. Többek között "Depuis 1829" felirattal a pnegéjén, mint az szokásos is tőlük.)

Pro tercio: A L'Eclair sem francia! (Próbáltad már megrángatni oldalirányban a kinyitott pengéjét???)

 

Más: Ha a két szélső valóban Fontenille Pataud, akkor azok remek darabok lehetnek.

De: Az agancsos nyelű biztos, hogy nem tőlük való, ugyanis ők nem használnak szegecselt nyitószemölcsöt, még a damasz' pengéjükre sem. (Ez a módi, mint írtam is, a pakisztáni bicskákon szokásos.)

 

És végül: A Forge de Laguiole késeket pocskondiázni a pengéjük anyagáért, tényleg arról a tájkésről és azok mai, lehetőségekhez mérten mégis tradícionális készítéséről való ismerethiányról árulkodik.

 

...

 

Remélem, a többi témában leírt lehengerlő véleményeid ezektől a most leírtaktól azért megalapozottabbak!

 

 

Előzmény: Fekete Tibor (34346)
python 357 Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34355

Közeleg a szeretett ünnepe,-...............!!!;-)))))

Ééés mindannyian szeretjük a késeket,-ez az ami összeköt minket nemdebár???........☺☺☺

Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34354

Kedves florg

 

ejtsük a témát,nincs ennek semmi értelme.

Előzmény: florg (34352)
kocsisferi Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34353

Elnézést, hogy itt nem válaszoltam.

Azt gondolom, hogy ez a fórum nem a vállalkozásommal kapcsolatos közlémények helye.

 

 

Előzmény: huiz (34342)
florg Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34352

És ennnek most mi köze az előző valótlanságokhoz, nem létező La Gille mesterhez és a belinkelt raklapnyi Le Bergerhez? 

 

Nem velem vitatkozol, hanem egy nyilvános fórumra írkálsz. Ha valakivel személyesen vitatkozol. azt nem itt kell. De te nem vitatkozol, hanem valami mást csinálsz. És én vagyok az amatőr, hogy megint belementem. Akármilyen néven írsz, csak kibújik az a szög. :(

 

 

Előzmény: Fekete Tibor (34351)
Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34351

Nem veled vitakoztam.

Akkor ezek szerint az én bicskám nem ugyan ez mint ezen a honlapon van,ugye?

http://www.fontenille-pataud.com/en/185-knife-laguiole-nature-classic-range-buffalo-horn-tip.html

 

Persze a kép amit készítettem,mobilos kép,majd készítek jobbat,de ragyogóan felismerhető a lényeg,ja a balfelső kép,meg a kissebbik ugyan olyan melleet.

http://img1.indafoto.hu/1/1/175249_d4870d42ed5dad878e37cd252e534dda/20212885_94407535a5bc211396ae50d11830c974_xl.jpg

Előzmény: florg (34350)
florg Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34350

Mármint a származási helyük más, ezt akartam írni (tehát nem Thiers stb., mint a szóban forgó késeknek).

Előzmény: florg (34349)
florg Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34349

És hogy kerülnek ide a Le Berger kések? Nagyon jók, végigfogdostam vagy 50-et Korzikán, de nem a származási helyük más, valamint a te késeid közül egyik sem az. Nekem van egy tradicionális pásztorkésem tőlük, és gyártanak Laguiolet is, valóban. Nade hogy jön ez ide? 

 

Előzmény: Fekete Tibor (34347)
florg Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34348

Legalább ne oszd az észt, ha egyáltalán nem vagy képben. 

 

La Gille mester nem tudom, ki, de az első Laguiole-t konkrétan Jean-Pierre Calmels készítette 1829-ben. 

Fontenille Pataud  Thiers-ben csinál Gilles nevű késeket. 

Előzmény: Fekete Tibor (34346)
Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34347

Csak hogy tájékozottab légy és ne másokat fikázz örökké,olvass és ámúlj na meg tanúlj szerénységet és alázatot,hogy másokat ne sértegess lépten nyomon,neked már ebben igen nagy múltad van!

 

A linkek segítenek az általános tájékozatlanságodban,illene eklnézést kérned!

Íme a linkek:

http://www.couteaux-berthier.com/laguiole-le-berger-knives,us,3,133.cfm

 

http://www.youtube.com/watch?v=JFfqqcKT8PY

http://www.cuchilleriaamos.com/en/shop-online/Catalog/show/laguiole-le-berger-folding-knife-167139

http://www.leberger.cn/catalog/index.php

 

Nos a most következő meg tiszta Pakisztáni.

http://www.ebay.com/itm/Laguiole-Le-Berger-Ivory-Damascus-Steel-Knife-Ivoire-Couteaux-Damas-Corse-RARE-/181173922707

 

Ebből meg tisztán látszk hogy a múlt héten kezdték másolni ezeket a bicskákat,ez pontosan 1815-ben volt!

http://www.worldknives.com/products/chambriard-amourette-compagnon-theirs-folding-knife-1815-2580.html

 

Szerintem,ha halgattál volna bölcsebb maradtál volna! Vagy azt gondoltad hogy azon a környéken csak 4-5 mester űzi ezt a mestreséget?

Meg súgom a falu 80% késmíves,bizony így van ez,ki a tájékozatlan?

 

Elnézést kérek a hangnemért mindenki mástól,de nem én kezdtem,és nem is bántanék senkit sem!

Mea culpa.

Előzmény: H_G (34344)
Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.19 0 0 34346

Figyelj öcsém,nem is ismersz,azt sem tudod ki vagyok,akkor honnan ismered az állítólagos fogalmatlanságomat?

 

Látszik hogy ehhez annyi fogalmad van mint a tyúknak az ÁBC-hez,Le Gille mester családja volt az első aki Laguiole faluban bicskát kezdett el gyártani!

Na ennyit a másod és harmad rangú bicskákról,egyébként mindegyik Francia mester munkája kivéve a Klass Messer de ezt írtam is!  Láttam már Svéd porkohászati rozsdamentes acélból is Laguiole bicskát, a készítője meg Forge de Laguiole volt, ennyit a fene mód nagy hozzá értésedről, de egyébként mi a francért fikázod le mások tulajdonát! Mi közöd hozzá, mutass már fel jobbat,majd akkor járjon a szád!

Előzmény: H_G (34344)
florg Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34345

A párizsi szénacél Laguiole-om Thiers-ből van valóban, de az nekem még belefér az ingerküszöbömbe. Robert David.

Előzmény: oys... (34338)
H_G Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34344

Na pont ilyeneket vártam az általános fogalmatlanságodat ismerve, csupa másod- és harmadrangú izé.

Előzmény: Fekete Tibor (34337)
florg Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34343

G. David féle Laguiole-om az első ilyen késem volt, és az első utamba eső boltban megvettem. 

Utána jött a Le Berger, amit már megnyugodva, gondos választás után vettem meg. 

Ilyen: http://www.leberger.cn/catalog/tempu-corne-de-chevre-ref0102-p-384.html

Előzmény: florg (34341)
huiz Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34342

Szerencse, hogy ha az egyik mester nem is válaszol, a másik szívesen segít!

 

Előzmény: huiz (34271)
florg Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34341

Vettem LeBerger is, csak nem Laguiole-t. :)

Előzmény: oys... (34338)
canonfan Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34340

Sziasztok!

 

Köszönöm az őszinte véleményeteket a patinával kapcsolatban!

 

Egyelőre azért maradni fog ahogy van, mert így is jobban tetszik azért azoktól a végeredményektől mint amit youtube-on láttam, bár nem tudom, hogy majd a 9-essel megpróbálkozzak-e vele...

 

Fullos zsírtalanításra mit ajánlotok amúgy? Itt a fórumon ajánlotta valaki régebben a hideg zsíroldót de az nem volt kéznél, ezért higítóval próbálkoztam, gondoltam az is meg kell hogy feleljen a célnak...

oys... Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34339

Gielle számomra teljesen ismeretlen. De a damasz' pengéjén látható szegecselt nyitószemölcs nekem leginkább a pakisztáni késekről ismerős...

Az ezüst markolatosról teszel majd fel közelebbi képeket is? Meglehetősen furcsa a formája ... tán még a fadobozos kínai kés is jobb fazonúra sikeredett.

Előzmény: Fekete Tibor (34337)
oys... Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34338

Nos, én egy kicsit másképpen viszonyulok a késeimhez, mint itt sokan. De ez nem jelent kisebb kötődést, sőt!

Az én nézőpontom a gyakorlatiasságból indult ki, szeretm magam olyan eszközökkel körülvenni, amik a praktikusságuk folytán sokszor kézközelben vannak. Ugyanakkor a kommersz darabokat viszont nem használom jó szívvel (igaz ez sokféle dologra, cipőre, írószrekre, hifire, órára, stb. ... és persze a késekre is). Tehát azokat kedvelem, amik borzasztó precízitásról és megbízhatóságról árulkodnak, míves remekek és mégis praktikusan-jól használhatóak. Az ilyen eszközök, cikkek használata, viselete és kézbevétele mindig egy kis pillanatnyi örömet tud okozni, tehát megszerethetőek. Sőt, mint a drog, erős kötődést tudnak okozni, de ehhez nagyon jó, magasztosan jó minőségűeknek kell lenniük.

 

Tehát nekem amikor a megeresztésről, a hőkezelésről, az ötvözőkről, vagy a felületkezelésekről olvashatok, az számomra magasröptű olvasmány, míg ha valami előbbi módon a kötődést találom meg, az nagyon meg tud fogni.

 

Na, az ilyen praktikus és érzelmi kötődési egyvelegbe nekem úgy fér bele a Laguiole kés, mint tipikusan tájjellegű kés, hogyha az Laguiole faluból, vagy a közvetlen környékéről való. Ez nekem a Laguiole-tudat. (És persze tudom jól, hogy a thiersi kések sokszor még jobb minőségűek, így ezek közül az egyik legjobbat is, a Fontenille Pataud-t is említettem. És nyilván mondhattam volna onnan Genes David-ot is, remek híre van azoknak is. Sőt, Korzikát is idesorolhatjuk, de onnan nem David lett volna a telitalálat ebből a tájkésből, hanem Le Berger.)

Mondád, hogy egyik sem kópia. Valóban nem. Sőt, lehet, hogy még jobb is néhány falusi kovácsénál. De nem is autentikus. Mindössze erre utaltam. (Viszont a kézmíves francia létével nagyon is elismerendő.)

Előzmény: florg (34333)
Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34337

Nos a mágnes lapon azok a késeim vannak amiket felváltva használok étkezni,ezek a kedvenceim!

Készítettem képet,de csak a mobilammal tudtam,mert a fényképezőm még mindig szervizben van,majd pótolom a képeket, ha megérkezik a gép. Addig csak ezzel a rossz minőségű képpel szolgálhatok.

A gyártó a bal felső sarokban lévő két egyforma típusú csak az egyik kisebb, ezeket Gielle mester készítette, szaru markolat mintázott rugó és penge,nagyon szépek! Az agancs markolatú damaszkolt 600 rétegű szintén Gielle mester munkája, jobbról a cseresznye markolatú a Klass Messer gyártmánya (tudom-tudom nem Laguiole) a fadobozos kivitelű L.ECLAIR, az ezüst markolatú G.DAVID munkája. Remélem majd még hozzá jutok más gyártók Laguiole bicskáihoz is!

 

 

http://img1.indafoto.hu/1/1/175249_d4870d42ed5dad878e37cd252e534dda/20212885_94407535a5bc211396ae50d11830c974_xl.jpg

 

http://indafoto.hu/fekete_tibor

Előzmény: oys... (34332)
prs Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34336
Előzmény: prs (34335)
prs Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34335

Francia áruház, francia gyártó, talán ezért elég barátságos árak.

 

http://www.decathlon.co.hu/1034-evoeszkozok-kesek-edenyek#/gyarto-opinel

 

A szegediben bent láttam 9-es szénacélt is, szintén 3e-ért.

 

(Nem mindenhol vannak a neten lévők sem, de át lehet kérni egyik Decathlonból a másikba, max egy hét alatt átkerül.)

oys... Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34334

Ja, ugyanez a rendszeres használhatósági érv szólt számomra a Laguiole terén is amellett, hogy ne több hasonló bicskával rendelkezzek, hanem inkább egy számomra leges-leg-eredetibb zsebkés is elég volt (alkalmi használatra) , de a következő az már nem bicska lett a névadó régióból, hanem egy dugóhúzó (abból is a legkézreesőbb, de mégis tradícionális formavilágú).

Az külön öröm, hogy szinte esélytelen, hogy valakinél viszontlássak ilyeneket, merthogy egyiket sem forgalmazzák idehaza. Így a Kocsis Ferihez képesti nagynak mondható szériájuk ellenére is megmaradhatott az egyediség-tudata ezeknek.

florg Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34333

Nekem két David késem van, egy inox meg egy szénacél, egyik sem kópia, és tökéletesen nyújtják azt, amit egy Laguiole-nak kell. (Az " igazi lágjol-tudatot", bármit is értesz ezen.) Az egyiket Korzikán, a másikat Párizsban vettem. 

Előzmény: oys... (34331)
oys... Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34332

Kocsis Feri kései számomra is lenyűgöző precízitásúak, nem tudok betelni vele.

De meghúztam magamnak azt a határt, hogy ne vegyek belőle többet, mint amit használni is képes vagyok. Ezért praktikus szempontokat tűztem ki, azaz végiggondoltam, hogy milyen eltérő funkciókra használnám ezeket. Így aztán lett egy remek damasz' bicskám tőle, amolyan mindenhova magammal vihetőként, valamint egy ugyanilyen adottságokkal rendelkező irodai eszköz, egy papírvágó kés - ami valójában inkább egy kis míves tőr. Ezek persze kifejezetten az én ízlésemre készültek, mivel nagyon szeretem az olyan, díszes, ezüst anyagú használati tárgyakat, amik fekete kiegészítőkkel rendelkeznek - nos ezek fordítva ilyenek, a fekete ébenfa nyélhez jól passzol nekem a díszített ezüst bakni és a remek mintázatú penge.

Ilyen módon nemcsak halmoztam a késeket Tőle, hanem tartósan használatban is tudom tartani mindkettőt. Így nekem több - használatbavételi - pillanatnyi örömet okoz, mintha csak megszereztem volna, aztán ott virít valahol előttem egy mágneslapon, esetleg hónapokig is használatlanul és csak a birtoklás örömét nyújthatná. (Arról nem is beszélve, hogy a mágneslapokat szívemből útálom - a mechanikus órák rajongójaként ez talán érthető is.)

Előzmény: Fekete Tibor (34329)
oys... Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34331

A Klass Messer számomra nem Laguiole, hanem lágjolnak-látszó-tárgy.

A többi említett francia Laguiole késed milyen gyártmányú? Kitől származik?

(Nekem négy-öt gyártó terméke nyújtja csak az igazi lágjol-tudatot: Calmels, Honore Durand, Forge de Laguiole, En Aubrac és talán még a Fontenille Pataud - bár az utóbbi már nem tősgyökeres.)

Előzmény: Fekete Tibor (34329)
Longboat Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34330

Az utolsó mondat végére  odaillik, hogy használni meg pláne.

Előzmény: Fekete Tibor (34329)
Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34329

Nekem is van 2db dugó húzós,az egyik Klass Messer,a másik eredeti Francia,de a Német tökegyformára replikázta,ezek azok a bőr tokosok fenő acéllal ellátva. Vannak még más fajták is de mind eredeti Francia,vannak közöttük drágák s,de olyanok is amik nem voltak égbekiáltóan drágák,viszont ami új Laguiole megjelenik és tetszik azt mindig megpróbálom megszerezni.

De ez a tervem a Kocsis bicskák családjával is, mindegyikből szeretnék egyet magamnak,ezek olyan darabok, amiket nézni is gyönyörűség, nem hogy még birtokolni!

Előzmény: oys... (34328)
oys... Creative Commons License 2013.12.18 0 0 34328

Az enyém nem volt kirívóan drága anno, de legalább a legautentikusabb Laguiole!

Kirándulások során, vagy gombaszedésnél, esetleg kempingezésnél van használatban (utóbbi miatt persze dugóhúzós:). Eddig remekül bevált...

Előzmény: Fekete Tibor (34323)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!