Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6210
Abból mustból készült bor, ami az aszúból saját súlya miatt kifolyik, az az asszúesszencia, ha jól tudom. Nagyon édes, alkoholja nem magas. Inkább kuriózum, mint jó ital (sztem).
Előzmény: szunyog25 (6209)
szunyog25 Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6209
Megtudja valaki mondani, hogy az aszúeszencia miben különbözik az aszútól, illetve az eszenciától?
szaki_pali Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6208
havonta kénezni szál/hektó (nemes egyszerűséggel)

ha kicsit pontosabban akarod akkor első kén szál / hektó
következő hónap kb a szál 2/3-a
harmadik kénezéstől már elég a szál fele.
Előzmény: etilalkohol (6206)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6206
"Hogy érted, hogy "meghagyod" a 22 cukorfokot?" - úgy, hogy nem adok hozzá aszút.
Az üres hordóval mi(t kell tenni) legyen?
Előzmény: RAMBO (6205)
RAMBO Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6205
Hogy érted, hogy "meghagyod" a 22 cukorfokot?

Fejtsd át a bort acéltartályba. Ha ajándékozol valakinek, palackoztass le pár palackkal. A pincében van a legjobb helye, ha egyben van, és reduktív körülmények között - persze csak a megfelelő fahordós érlelés után.
Előzmény: etilalkohol (6204)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6204
Köszönöm a hozzászólásokat!
Valszeg meghagyom a 22 mustfokot, legalább lesz összehasonlítási alapom.:(
Arra adjatok tippeket, hogy miként lehet kiszállni egy hordóból szüretközben, hogy se a hordó se a bor ne lássa kárát.
Mit tegyek a kiürült hordóval?
-Amit korábban gondoltam, hogy rozsdamentes mozgófedeles tartályba átemelem egyben a bort és a pincében hagyva csak annyit veszek ki belőle, amennyit elfogyasztok.
- Palackoztassam le a bort - saját és baráti fogyasztásnál ez talán felesleges luxus?
A fenti két lehetőséget kombináljam?
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6203
Mail ment.
Az idei termés ritkítása kimaradt, ezért lett csak 22 fokos.
Előzmény: Törölt nick (6196)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6202
Az erjedés relatíve gyorsan végbement (szept. végi szüret - decemberben már nem mozgott - ha jól emlékszem mert ez 2002ben volt) utána még 4-5 hónapot volt hordóban (1 hektós - de azóta erjesztettem gönciben, tavaly szerednyeiben is).
Ezt a "hallomásból ajánlott minimális fahordós érlelési idő 2 év" nagyon félreértheted, mert tv. szerint az aszúknak kell min. 2 évet hordóban tölteni a tokaji száraz borra nincs ilyen korlát. Én megkérdeznék a helyedben másokat is, vagy kóstolnám a sajátot és ha jónak tűnik már minek tovább ászkolni (agyonoxidálni).
Ezt régebben azoknál a bizonyos "ó- furmintoknál" csinálták, amik olyan pocsék alapanyagból készültek hogy ihatatlanul savasak voltak és csak javítás (cukor) és hosszú érlelés után kerekedtek ihatóbbá, de addigra -sztem- pocsék sherrys jellegük lett mindenféle elsődleges gyümölcskaraktert mellőzve. De a te anyagod nem ilyen a 22, 25 mm-al kár azt szerintem ennyire elhordózni....
Előzmény: etilalkohol (6191)
Arth_ur Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6201
Köszi!
(Borszőlőkhöz analfabéta vagyok, csak az Ottonel Muskotályt ismerem meg.) :)
Előzmény: BZoltan (6200)
BZoltan Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6200
hárs lesz az szerintem
Előzmény: Arth_ur (6199)
Arth_ur Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6199
A harmadik képen milyen fajta van?
Érdekes hosszú fürtnek látszik.
Előzmény: Törölt nick (6198)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6197
A 150 g/l természetesen a maradék cukortartalom mennyisége 
Előzmény: GLEVENTE (6194)
GENOM_66 Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6195

Sziasztok!

 

Szentmiklóson mindig is 2-3, de volt hogy 6 MM-al nagyobb mustfokkal érik be a szőlő, mint Aranyhegyen. Szentmiklóson a Kutató keleti telekszomszédja vagyok, ahol az alanykisérleteik vannak az épületük fölött, durván abban a magasságban. Kb. 20-30 %-os, teraszos lejtő, D-NY-i fekvés, nagyon köves, elég vékony termőrétegű talaj.

Aranyhegyen a Panzió alatt Sólyom d., Jakab hegyre néző nyugati fekvés, kb. 8-10 %-os lejtéssel.

Valószínűleg a fekvés miatt ez a visszatérően jelentős különbség.

Jeget kaptunk Aranyhegyen rendesen, de szerencsére hagyott bőven rajta, még zöldszüretre is jutott bőven.

 

Mail címemet átállítottam!

 

Genom

Előzmény: GLEVENTE (6183)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6194

Előrebocsátom, hogy sem tokaji, sem szakértő nem vagyok. Az édes bor eltarthatóságát több dolog is befolyásolja: pl. cukortartalom, alkoholtartalom, pince hőmérséklete. Tartósítja a bort a tömény cukor: tokaji borászoktól hallottam, hogy a természetes édes bor stabil marad kb. 150 g/l cukortartalom illetve afölött. Ez hihetőnek tűnik, jó példa erre az eszencia, mivel nem erjed ki sohasem teljesen szárazra. A másik tartósító az alkohol, egyes külföldi borvidékeken, de régebben itthon is szokás volt avinálni, azaz alkohol hozzáadásával erősíteni a bort. A harmadik tényező, ami a bor erjedését elidíthatja, az élesztők számára megfelelő hőmérséklet, ami tavasszal és nyáron állhat elő. Bár sok tokaji pincét ismerve, a pince hőmérsékletének emelkedését sokkal inkább el tudnám képzelni egy földbe ásott, mondjuk alföldi pince esetében. Tehát az édes szamorodni "kiegyenesedése" nem zajlik le automatikusan, ahoz több tényező együttese kell.

Egyetértek a korábban szólókkal, ha száraz bor a célod, akkor sztem elég a bor meglévő cukorfoka, azt már nem szükséges tovább emelni.        

Előzmény: etilalkohol (6187)
BZoltan Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6193
Ej beh szép szőlőt szüreteltetek!
Előzmény: etilalkohol (6192)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6192
Pár kép a szüretből:
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6191
Mennyi idő alatt és mekkora hordóban?
Akkor hagyhatom két évre 22 fokon bátran?
A mostani gönci hordó, ahol a felület/térfogat arány nagyobb ill. külön (faj)élesztő sincs/volt használva (gondolom a vadélesztő ezt jelenti).
Előzmény: Cirfandlia (6189)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6190
Sajna én sem értek hozzá :(((( kénezve volt/van/lesz: tavaly indítottam már egy (szerednyei) hordót, de akkor 25 mustfokos volt a szőlő és azt próbálnám elérni a mostanival is, de akkor lehet feleslegesen. Kóstolva (még nem vagyok borguru, inkább lelkes alkesz') már fél évesen (a bor volt fél éves:) fogyaszthatónak találtam, de azóta csak javult és már az elején gondoltam, hogy kivárom a két évet (hallomásból ajánlott minimális fahordós érlelési idő)... ill. gondolom nem ajánlott üresen hagyni a hordót azaz akkor tudom kinyerni a bort egyben ha megtöltöm új musttal.
Ha máshogy nem - a magam kárán majd megtanulom/tudom:)


Előzmény: BZoltan (6188)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6189
off

GENOM 66: engem is érdekelne, ami Leventét, nem akarod publikusra állítani a mélcímedet, kérdeznék privátban.... üdv.

on



22-t feltolni 25-re hogy szárazborrá erjedjen?????? az közel 17es alkoholt jelentene - ha elpárolog belőle évente 0,5 -1 % még akkor is igen bőven maradna... már ha kierjedne. (ami nem kizárt, nekem egy 24es egyszer kiment szárazra, persze vadélesztővel)
Előzmény: GENOM_66 (6173)
BZoltan Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6188
Én nagyon nem értek az ilyen szamorodnis meg más hasonló tokaji csodákhoz :)

Én a helyedben eleve nem fix kétéves fahordós érlelésben gondolkodnék, hanem időnként kóstolgatva addig tartanám a hordóban ameddig az el nem éri azt az ízt amit szeretnél. Ha csak úgy elrakod két évre akkor szerintem könnyen túl tudsz szaladni a hordóval, főleg, hogy ha jól értem akkor le sem kénezed a bort.

Nekem egy kicsit furcsa ez az évenkénti újra erjedés, de majd avatott tokaji szakik biztos felvilágosítanak mindkettőnket :)
Előzmény: etilalkohol (6187)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6187
Akkor ez sok(k):)? - mekkora mustfokot javasolnál (asszem 21 mustfok a minimum és nem szeretném, hogy megromoljon' a kétéves fahordós érlelés alatt, utána rozsdamentes (mozgófedeles') tárolóba kerülne, ahol elvileg már nem fenyegetné veszély az elfogyasztásig)?
Elvileg (így hallottam) a fejtéseknél ill. az éves ciklusoknál (pince hőfok emelkedés) újra beindul és szépen szárazra dolgozza a még meglévő cukortartalmát (sarkított példa: édes szamorodni is szárazzá válik {érik} hosszú évek alatt): a fahordón keresztül veszít alkoholtartalmából (kipárolog) és így újra beindul az erjedés, miáltal apránként felemészti a cukortartalmát.
Előzmény: BZoltan (6186)
BZoltan Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6186
Azért 25-ös msutfokot szárazra kierjeszteni nem triviális hacsak nem használsz valami sivatagi és dzsungelharca kiképzett feketeöves fajélesztőt ami bírja a szeszt mint a tesiszakos főiskolások :)
Előzmény: etilalkohol (6185)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6185
Köszi, akkor ha jól számolom kb. 7-8 kg aszút lehetne 100 literhez adni. Száraz bort szeretnék 2 év érleléssel készíteni belőle, ezért nem szeretném túlaszúzni.
Előzmény: BZoltan (6176)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6184
Ngayon köszönöm!
Előzmény: jacsoj (6178)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6183

Hali!

 

Aranyhegyen és Szentmiklóson merre fekszik a birtok? Érdekes, az aranyhegyi termés kevésbé cukros lett, pedig azt gondoltam volna erősebbnek. Ráadásul azt hallottam, hogy ott pusztított a jég rendesen.   

Előzmény: GENOM_66 (6173)
Nem'Tom Creative Commons License 2009.10.14 0 0 6182
Persze, persze 5g/hl, bocs elírtam.
Előzmény: RAMBO (6180)
RAMBO Creative Commons License 2009.10.14 0 0 6180
Ugye nem 5 gramm/liter ként adtál hozzá? Ugye nem????? Ugye ezt egy HEKTOLITER musthoz adtad?

Ha annyit adtál hozzá, akkor kuka az egész, mérgező dózisban van benne a kén.
Előzmény: Nem'Tom (6171)
jacsoj Creative Commons License 2009.10.14 0 0 6179
Csemegeszőlőből is lehet bort csinálni, a Palatinából készült bort nem ismerem, a szőlő íze alapján muskotályos jellegű lehet.
A csemegeszőlők nem a legjobb cukortermelők, és savtermelők, de mind a kettő tulajdonságon lehet segíteni.
A Palatina augusztus végén érik, már szerintem eléggé túlérett lehet, bár az enyémnek a maradékát még szombaton is ették a darazsak.
Ha sok van belőle, próbáld meg, és csinálj bort, majd beszámolsz róla, ha venni akarsz, akkor szerintem mást, kifejezetten borszőlőt próbálj keresni.
Előzmény: HJózsef (6177)
jacsoj Creative Commons License 2009.10.14 0 0 6178
Igen, többfélét válasszál.
Az első két tulajdonság olyan, a magon lehet vitatkozni.

Nézz szét a fajtaismertetőkben, pl.: http://www.csemegeszolo.hu/
http://www.szolooltvanyok.hu/?rubrik=szolofajtak
http://borlexikon.blogspot.com/2007/07/sslfajtk-kp-s-lers.html

vagy a keresőkben.
Ezek az új nemesítésű, "mindent kibíró" fajták.
Előzmény: Törölt nick (6172)
HJózsef Creative Commons License 2009.10.14 0 0 6177

Sziasztok!

A véleményeteket szeretném kérni,Hogy csináltatok-e már csemege szőlőből bot?

Pl: Platina ,milyen lehet cukortaetalma,iletve sav tartalma?

Egyeltalán lehetséges.e, hogy egy gyege alkoholtartalmu, de élvezhető jóizü bor legyen belőle? Fajtaismertetésnél jó cukor sav arányot ir.

Rendszeresen olvasom a fórumba megjelenő irásokat. Várom a sok jó borászok válemányét. Irjátok meg nyugota akár jó, akár rosz,véleményeteket.

Előre is köszönöm válaszotokat.

József.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!