Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6216
Bocs, sztem nincs igazad. A forrázáskori vákum szívja ki a hordó pórusaiból a mustból ottmaradt nyálkaanyagokat, így a hordód ismét tud lélegezni.
Előzmény: szaki_pali (6214)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6215
Köszönöm, így már a hordó kérdés is tiszta.
Úszófedeles tartály ügyben bármilyen tapasztalat (kereskedő, márka stb.), találtam műanyag (PP, PE) tartályt is???
szaki_pali Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6214
a forrázást "csak úgy" nem javallom. felesleges művelet ha nincs gond. egyszerűen csak mosd tisztára.
Előzmény: RAMBO (6211)
szunyog25 Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6213
Köszönöm mindkettőtöknek. Azért merült fel bennem a kérdés, mert a neten sok helyen (ezek szerint tévesen) az eszenciát aszúeszenciaként emlegetik. Holott nem ugyan az a kettő.
BZoltan Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6212
Törvényileg a Tokaji aszúeszencia a kiemelkedő minőségű, kiválóan alkalmas területről
és évjáratból származó aszúbor, amely legalább 180 g/1 természetes cukrot és 45 g/1 cukormentes extraktot tartalmaz.

A tokaji eszencia pedig a tokaj-hegyaljai borvidék zárt területén termett, a Botrytis cinerea hatására nemesen rothadt, tőkén aszúsodott és szüretkor külön szedett szúszemekből préselés nélkül kiszivárgó mustból minimális erjedés útján keletkező tokaji borkülönlegesség, amely literenként legalább 450 gramm összes természetes cukrot és 50 gramm cukormentes extraktanyagot tartalmaz, ezenkívül az aszúszemre jellemző különleges illattal és zamattal rendelkezik.

Vagyis a lényegi különbség az 5g/l cukormentes extrakt és 270g/l cukortartalom.
Előzmény: szunyog25 (6209)
RAMBO Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6211
De előtte azért öblítsd ki, hogy a seprő ne maradjon benne. Forrázni nem kell, majd szüret előtt.
Előzmény: szaki_pali (6208)
RAMBO Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6210
Abból mustból készült bor, ami az aszúból saját súlya miatt kifolyik, az az asszúesszencia, ha jól tudom. Nagyon édes, alkoholja nem magas. Inkább kuriózum, mint jó ital (sztem).
Előzmény: szunyog25 (6209)
szunyog25 Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6209
Megtudja valaki mondani, hogy az aszúeszencia miben különbözik az aszútól, illetve az eszenciától?
szaki_pali Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6208
havonta kénezni szál/hektó (nemes egyszerűséggel)

ha kicsit pontosabban akarod akkor első kén szál / hektó
következő hónap kb a szál 2/3-a
harmadik kénezéstől már elég a szál fele.
Előzmény: etilalkohol (6206)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6206
"Hogy érted, hogy "meghagyod" a 22 cukorfokot?" - úgy, hogy nem adok hozzá aszút.
Az üres hordóval mi(t kell tenni) legyen?
Előzmény: RAMBO (6205)
RAMBO Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6205
Hogy érted, hogy "meghagyod" a 22 cukorfokot?

Fejtsd át a bort acéltartályba. Ha ajándékozol valakinek, palackoztass le pár palackkal. A pincében van a legjobb helye, ha egyben van, és reduktív körülmények között - persze csak a megfelelő fahordós érlelés után.
Előzmény: etilalkohol (6204)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6204
Köszönöm a hozzászólásokat!
Valszeg meghagyom a 22 mustfokot, legalább lesz összehasonlítási alapom.:(
Arra adjatok tippeket, hogy miként lehet kiszállni egy hordóból szüretközben, hogy se a hordó se a bor ne lássa kárát.
Mit tegyek a kiürült hordóval?
-Amit korábban gondoltam, hogy rozsdamentes mozgófedeles tartályba átemelem egyben a bort és a pincében hagyva csak annyit veszek ki belőle, amennyit elfogyasztok.
- Palackoztassam le a bort - saját és baráti fogyasztásnál ez talán felesleges luxus?
A fenti két lehetőséget kombináljam?
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6203
Mail ment.
Az idei termés ritkítása kimaradt, ezért lett csak 22 fokos.
Előzmény: Törölt nick (6196)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6202
Az erjedés relatíve gyorsan végbement (szept. végi szüret - decemberben már nem mozgott - ha jól emlékszem mert ez 2002ben volt) utána még 4-5 hónapot volt hordóban (1 hektós - de azóta erjesztettem gönciben, tavaly szerednyeiben is).
Ezt a "hallomásból ajánlott minimális fahordós érlelési idő 2 év" nagyon félreértheted, mert tv. szerint az aszúknak kell min. 2 évet hordóban tölteni a tokaji száraz borra nincs ilyen korlát. Én megkérdeznék a helyedben másokat is, vagy kóstolnám a sajátot és ha jónak tűnik már minek tovább ászkolni (agyonoxidálni).
Ezt régebben azoknál a bizonyos "ó- furmintoknál" csinálták, amik olyan pocsék alapanyagból készültek hogy ihatatlanul savasak voltak és csak javítás (cukor) és hosszú érlelés után kerekedtek ihatóbbá, de addigra -sztem- pocsék sherrys jellegük lett mindenféle elsődleges gyümölcskaraktert mellőzve. De a te anyagod nem ilyen a 22, 25 mm-al kár azt szerintem ennyire elhordózni....
Előzmény: etilalkohol (6191)
Arth_ur Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6201
Köszi!
(Borszőlőkhöz analfabéta vagyok, csak az Ottonel Muskotályt ismerem meg.) :)
Előzmény: BZoltan (6200)
BZoltan Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6200
hárs lesz az szerintem
Előzmény: Arth_ur (6199)
Arth_ur Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6199
A harmadik képen milyen fajta van?
Érdekes hosszú fürtnek látszik.
Előzmény: Törölt nick (6198)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6197
A 150 g/l természetesen a maradék cukortartalom mennyisége 
Előzmény: GLEVENTE (6194)
GENOM_66 Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6195

Sziasztok!

 

Szentmiklóson mindig is 2-3, de volt hogy 6 MM-al nagyobb mustfokkal érik be a szőlő, mint Aranyhegyen. Szentmiklóson a Kutató keleti telekszomszédja vagyok, ahol az alanykisérleteik vannak az épületük fölött, durván abban a magasságban. Kb. 20-30 %-os, teraszos lejtő, D-NY-i fekvés, nagyon köves, elég vékony termőrétegű talaj.

Aranyhegyen a Panzió alatt Sólyom d., Jakab hegyre néző nyugati fekvés, kb. 8-10 %-os lejtéssel.

Valószínűleg a fekvés miatt ez a visszatérően jelentős különbség.

Jeget kaptunk Aranyhegyen rendesen, de szerencsére hagyott bőven rajta, még zöldszüretre is jutott bőven.

 

Mail címemet átállítottam!

 

Genom

Előzmény: GLEVENTE (6183)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6194

Előrebocsátom, hogy sem tokaji, sem szakértő nem vagyok. Az édes bor eltarthatóságát több dolog is befolyásolja: pl. cukortartalom, alkoholtartalom, pince hőmérséklete. Tartósítja a bort a tömény cukor: tokaji borászoktól hallottam, hogy a természetes édes bor stabil marad kb. 150 g/l cukortartalom illetve afölött. Ez hihetőnek tűnik, jó példa erre az eszencia, mivel nem erjed ki sohasem teljesen szárazra. A másik tartósító az alkohol, egyes külföldi borvidékeken, de régebben itthon is szokás volt avinálni, azaz alkohol hozzáadásával erősíteni a bort. A harmadik tényező, ami a bor erjedését elidíthatja, az élesztők számára megfelelő hőmérséklet, ami tavasszal és nyáron állhat elő. Bár sok tokaji pincét ismerve, a pince hőmérsékletének emelkedését sokkal inkább el tudnám képzelni egy földbe ásott, mondjuk alföldi pince esetében. Tehát az édes szamorodni "kiegyenesedése" nem zajlik le automatikusan, ahoz több tényező együttese kell.

Egyetértek a korábban szólókkal, ha száraz bor a célod, akkor sztem elég a bor meglévő cukorfoka, azt már nem szükséges tovább emelni.        

Előzmény: etilalkohol (6187)
BZoltan Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6193
Ej beh szép szőlőt szüreteltetek!
Előzmény: etilalkohol (6192)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6192
Pár kép a szüretből:
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6191
Mennyi idő alatt és mekkora hordóban?
Akkor hagyhatom két évre 22 fokon bátran?
A mostani gönci hordó, ahol a felület/térfogat arány nagyobb ill. külön (faj)élesztő sincs/volt használva (gondolom a vadélesztő ezt jelenti).
Előzmény: Cirfandlia (6189)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6190
Sajna én sem értek hozzá :(((( kénezve volt/van/lesz: tavaly indítottam már egy (szerednyei) hordót, de akkor 25 mustfokos volt a szőlő és azt próbálnám elérni a mostanival is, de akkor lehet feleslegesen. Kóstolva (még nem vagyok borguru, inkább lelkes alkesz') már fél évesen (a bor volt fél éves:) fogyaszthatónak találtam, de azóta csak javult és már az elején gondoltam, hogy kivárom a két évet (hallomásból ajánlott minimális fahordós érlelési idő)... ill. gondolom nem ajánlott üresen hagyni a hordót azaz akkor tudom kinyerni a bort egyben ha megtöltöm új musttal.
Ha máshogy nem - a magam kárán majd megtanulom/tudom:)


Előzmény: BZoltan (6188)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6189
off

GENOM 66: engem is érdekelne, ami Leventét, nem akarod publikusra állítani a mélcímedet, kérdeznék privátban.... üdv.

on



22-t feltolni 25-re hogy szárazborrá erjedjen?????? az közel 17es alkoholt jelentene - ha elpárolog belőle évente 0,5 -1 % még akkor is igen bőven maradna... már ha kierjedne. (ami nem kizárt, nekem egy 24es egyszer kiment szárazra, persze vadélesztővel)
Előzmény: GENOM_66 (6173)
BZoltan Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6188
Én nagyon nem értek az ilyen szamorodnis meg más hasonló tokaji csodákhoz :)

Én a helyedben eleve nem fix kétéves fahordós érlelésben gondolkodnék, hanem időnként kóstolgatva addig tartanám a hordóban ameddig az el nem éri azt az ízt amit szeretnél. Ha csak úgy elrakod két évre akkor szerintem könnyen túl tudsz szaladni a hordóval, főleg, hogy ha jól értem akkor le sem kénezed a bort.

Nekem egy kicsit furcsa ez az évenkénti újra erjedés, de majd avatott tokaji szakik biztos felvilágosítanak mindkettőnket :)
Előzmény: etilalkohol (6187)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6187
Akkor ez sok(k):)? - mekkora mustfokot javasolnál (asszem 21 mustfok a minimum és nem szeretném, hogy megromoljon' a kétéves fahordós érlelés alatt, utána rozsdamentes (mozgófedeles') tárolóba kerülne, ahol elvileg már nem fenyegetné veszély az elfogyasztásig)?
Elvileg (így hallottam) a fejtéseknél ill. az éves ciklusoknál (pince hőfok emelkedés) újra beindul és szépen szárazra dolgozza a még meglévő cukortartalmát (sarkított példa: édes szamorodni is szárazzá válik {érik} hosszú évek alatt): a fahordón keresztül veszít alkoholtartalmából (kipárolog) és így újra beindul az erjedés, miáltal apránként felemészti a cukortartalmát.
Előzmény: BZoltan (6186)
BZoltan Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6186
Azért 25-ös msutfokot szárazra kierjeszteni nem triviális hacsak nem használsz valami sivatagi és dzsungelharca kiképzett feketeöves fajélesztőt ami bírja a szeszt mint a tesiszakos főiskolások :)
Előzmény: etilalkohol (6185)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6185
Köszi, akkor ha jól számolom kb. 7-8 kg aszút lehetne 100 literhez adni. Száraz bort szeretnék 2 év érleléssel készíteni belőle, ezért nem szeretném túlaszúzni.
Előzmény: BZoltan (6176)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.15 0 0 6184
Ngayon köszönöm!
Előzmény: jacsoj (6178)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!