Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2008.05.21 0 0 92
Nem kell annak olyan nagyon-nagyon érettnek lenni, csak túl gyenge ne legyen. Nyári hőségben persze érettebb szem kell, de ilyenkor, enyhébb időben, amikor az alany is erős növekedésben van, könnyebben összeforr. Tegnapelőtt néztem a fámat, akár most is megfelelnek a legalsó szemek.
Előzmény: trasgo (91)
trasgo Creative Commons License 2008.05.18 0 0 91
Az alany a másodlagos elsődleges a nemes, érett erős szem ami 2hét múlva talán még kicsit korai
Előzmény: Flanell (90)
Flanell Creative Commons License 2008.05.17 0 0 90
Amint elég fejlett lesz az alany, vagyis nem olyan elpattanós, vizes a hajtás, hanem megerősödnek a sejtfalak, lehet szemezni. Én ma néztem az őszit, amin nagyobb a hajtás, már 2 hét múlva lehet.
Előzmény: SSY-alma (89)
SSY-alma Creative Commons License 2008.05.17 0 0 89
Feldobta a talpát néhány tavaly előtt ültetett sárgabarackom, a mostani hideg és gondolom moníliamiatt, plusz néhányat az őzek rágtak le. De hajt az alany. Mit tehetek? Hagyjam az alany erősödni és próbáljam oltani vagy szemezni?
Bollesz Creative Commons License 2008.05.14 0 0 88
Sziasztok!
Fenyöfát sikerült valakinek oltania?
Ha igen várom a tanácsokat..
kertészboy Creative Commons License 2008.04.06 0 0 87

Sziasztok!

 

Egy hete csipkerózsába oltottam kétféle minirózsát, eddig úgy tűnik, h sikeres volt.

 

Szerettem volna már rég törzses rózsafácskát minirózsából, de olyan horrorisztikus árat kérnek érte, h letettem róla! Egy közeli mezőről ástam ki még rügypattanás előtt egy kis csipkerózsát. A törzse kb 1 méter körüli olt. Becserepeztem virágföldbe, és árnyékos helyre tettem. Amikor láttam rajta, h kezdenek megpattanni a rügyei, akkor oltottam be.

 

Egy sötétbordó és egy citromsárga mini rózsámról vágtam a nemes részt, olyanokat, amelyeken még csak éppen, hogy megjelentek a rügyek. Ezeket héj alá oltással operáltam a csipkerózsába:

 

A csipkerózsa hajtását felül vízszintesre vágtam. Egymással szembe ejtettem felülről kb. 1 cm-es függőleges vágást a héjon. A kés felső részével óvatosan felfeszítettem a csipkerózsa héját a végés mentén mindkét oldalon. Az oltóhajtások alsó részét kb. 1 cm-es hosszban rézsútosan megvágtam, majd ezeket betoltam a megvágott héj alá, és még finoman toltam is felefelé, hogy magának törjön utat. Pár mm-rel lejjebb is toltam, mint ahogy az oltóhajtások vágási felületét vágtam. Közönséges műanyag zacskóból vágtam kb. 2 cm-es csíkokat, és azzal jó szorosan körbetekertem, majd összekötöztem a végüket.  Ugyanazon zacskót húztam rá, amelybe előzőleg egy kicsi vizet permeteztem, hogy párában legyenek a hajtások. Az oltóhajtások rügyei növekedésnek indultak, így remélem, hogy megmaradnak. Ha szembetűnő lesz a rügyek fejlődése, akkor leveszem róla a zacskót. Ez a hűvös, esős idő most azt hiszem jót tesz ennek az oltásnak. Szóval, lehet szurkolni! Ha szépen megered, akkor jön majd a fotó! Puszi / pacsi!

trasgo Creative Commons License 2008.04.04 0 0 86
Szia somolya

az említett ojtóviasz én nem használtam én csak méh viaszt használtam azt is csak a ojtásnál a nemes felső vágását lekenni.
1ébként találtam a neten ősi ojtóviasz receptet, pár fenyőtobozt vízben pár óráig főzzük ki a tobozokat és tovább főzni amíg besűrűsödik.

Sokat segít a az ojtás szemzés kedvező időpontjának megválasztása vagy szemzés előtt 1-3 nappal öntözés és szemzés ojtást követő öntözés

nylon zacskót a friss ojtásra én ezt még nem csináltam mert a szél a sikerült ojtást tönkreteheti letöri, de ez megelőzhető ha látod hogy megfogta a levél nyelek könnyen lepattannak ezt a nylonon kívülről is látod vágsz 1lukat a zsacskó sarkára szoktatod az ojtványt a szárazabb klímáhot és párnap után teljesen leveszed a zacskót mielőtt a szél letudná törni a hajtást.

üdv.
Előzmény: somolya (85)
somolya Creative Commons License 2008.04.04 0 0 85

Szia trasgo,

most fellelkesedtem azon, amit írtál. Kipróbálom. :-)

A cikkben, amit felhoztál egy arbokol nevű lágy viszt is használnak. Használtál Te isvalami hasonlót ?

 

Egyébként cseresznyefát akarok beoltani egy-két ágon a porzójával.

Valami fenomenális sikertelenség kisérte az eddigi próbálkozásaimat. :-(

Előzmény: trasgo (84)
trasgo Creative Commons License 2008.04.03 0 0 84
Igen, abból is a vékonyabb lágyabb fajtát.
A régi öregek a tejes zacskóból vágott 1-2 centiméteres csíkokkal szemeztek ojtottak, ettől a szigszalag sokkal erősebb és garantáltan légmentesen zár.
Én kihúzom a szakadás határáig .
Előzmény: Flanell (82)
Flanell Creative Commons License 2008.04.03 0 0 83
A Jeszenszky-könyv egyik kiadásának borítóján épp a piszke törzsre oltása van. Én is ezt használom, nagyon egyszerű.
Május végén vagy június elején szokott megfelelő érettségű lenni a hajtás, hogy már nem pattan, de még elég puha.
Az aranyribiszke alanyt megfelelő magasságban (kb. 1 m) elvágom, leszedem a felső leveleket, hogy ne zavarjanak, középen függőlegesen egy vágással 2-3 cm mélyen behasítom.
A piszkehajtásról leszedem a leveleket és tüskéket, csak a vitorlát hagyom meg. Ékre vágom, kb. 2 cm-t szokott kiadni, beletolom az alany hasítékába, nejlonszállal körbetekerem, és kész.
Ha a nemes vékonyabb, akkor úgy kell behelyezni, hogy az egyik oldalon színeljenek.

Törzsön könnyebb gyommentesen tartani, permetezni.
Flanell Creative Commons License 2008.04.03 0 0 82
A szigszalaggal az a gond, hogy nagyon nyúlik, nem lehet vele összehúzatni a alanyt és nemest.
Nálam a műanyag kötöző vált be leginkább.
Vagy ha jobb nincs kéznél, akkor keresek egy fehér szőtt táposzsákot, ami pár mm-es szálakból van, és abból húzok ki szálat, ez elég erős, és párafogó.
somolya Creative Commons License 2008.04.03 0 0 81

bandázsolásra nálam a puha szigetelő szalag vált be legjobban.

 

Ez azt jelenti, hogy a villanyszerelő  boltban kapható normál műanyag szigetelő szalagot használod?

Előzmény: trasgo (68)
tanyamaci Creative Commons License 2008.03.28 0 0 80
köszönöm ez is nagyon hasznos volt elmentettem,kössz tanyamaci.
trasgo Creative Commons License 2008.03.28 0 0 79
Sziasztok nem tud valaki házi ojtóviasz receptet??
trasgo Creative Commons License 2008.03.28 0 0 78
Nézd meg ezt is


http://www.jardin-mundani.com/empelts/INJERTOS.htm
Előzmény: tanyamaci (77)
tanyamaci Creative Commons License 2008.03.28 0 0 77
Köszönöm a kielégítő linket. Sok hasznos információ van benne, amiket fel tudok használni. Üdv. Tanyamaci
trasgo Creative Commons License 2008.03.28 0 0 76
Szerintem most már késő , de megpróbálhatod májusba a szemzést v. májustól folyamatosan a zöld ojtást és ősszel a nyugvó ojtást
Előzmény: tanyamaci (74)
trasgo Creative Commons License 2008.03.28 0 0 75
ezt nézd át

http://www.hik.hu/tankonyvtar/site/books/b155/ch04.html
Előzmény: tanyamaci (74)
tanyamaci Creative Commons License 2008.03.27 0 0 74
Ma délután próbálkoztam pár ribizlifával amelyet a gyökérhajtásba oltottam, de nem tudom hogy ezt időben mikor kell csinálni már nyílnak a rügyek lehet hogy elkéstem?
A bekötéshez én is szikszalagot használtam.
köszönettel tanyamaci.
trasgo Creative Commons License 2008.03.27 0 0 73
A gyümölcsfáknál tényleg szükséges az ojtás v. szemzés és ha ribizli piszke fát szeretnél nem pedig bokrot ott is a rózsánál dugványozás szintén szóba jöhet
Olvass vissza és ha van konkrét kérdésed próbálok segíteni
És teszek be pár linket
Előzmény: tanyamaci (72)
tanyamaci Creative Commons License 2008.03.27 0 0 72
Kössz a gyors választ,de csak azért gondoltam oltásra merthogy ribizli fa és piszke fa amiről szó van, nem pedig bokor. Ezenkívül érdekel alegtöbb gyümölcs, és a későbbiek során arózsák oltása és szaporítása (bár erről már olvastam valamit itt afórumban).
Köszönettel BL.
trasgo Creative Commons License 2008.03.27 0 0 71
a ribizli és piszkét nem kell oltani a dugványozás eredményesebb szaporítás náluk.
üdv trasgo
Előzmény: tanyamaci (70)
tanyamaci Creative Commons License 2008.03.27 0 0 70
Sziasztok szeretnék tanácsot kérni!
2h-os tanyám van amelyen szőlőt, gyümölcsöt,szeretnék telepíteni.
Ajelenleg telepítettekből szeretnék szaporítani(pl.bibizlifa, és piszkefa) atőröl kibújt vadhajtás beoltásával.
Ui. mindenféle oltás és szemezés érdekel.
eTig Creative Commons License 2008.02.28 0 0 69
Köszönöm szépen!
Előzmény: trasgo (68)
trasgo Creative Commons License 2008.02.27 0 0 68
Fordítva már igen sőt talán előnyös is lehet .
Ha föléledt az alany akkor a kisebb fagyok nem ártanak, de javaslom először a nem kiemelten fontos ojtásokat elvégezni ezalatt szerzel 1kis gyakorlatot és ezt követően az elsőszámúkat.
Ami fontos a nemest éles késsel 1lépésben nem farigcsálni egyenes vágás a lényeg bandázsolásra nálam a puha szigetelő szalag vált be legjobban.
Sok próbálkozást és sok sikert
Üdv trasgo
Előzmény: eTig (67)
eTig Creative Commons License 2008.02.27 0 0 67
Köszi trasgo!

Erre egyáltalán nem gondoltam, pedig jogos. Apám cseresznyefája kb. négyszer nagyobb, mint az egy évvel később ültetett meggy. (Mindkettő túl van már a 10 éves koron.)

S, vajon fordítva mi a helyzet?

Amire még nagyon kíváncsi lennék, hogy az ilyenkor megejtett oltások megerednek-e, számít-e nekik a még előfordulható fagy?
Köszi!
Előzmény: trasgo (66)
trasgo Creative Commons License 2008.02.22 0 0 66
Szia eTig

Ne javaslom , nekem most kell kivágni 1 gyönyörű szép bőven termő meggyre oltott cseresznyefát amit kb 10-15 éve oltottam .
Ugyan is a cseresznye sokkal erőteljesebben fejlődik mint a meggy alany és nálam ez már kezd életveszélyessé válni .
Én a korona nyakba oltottam és a cseresznye ág már 2x akkora mint maga a meggy törzs.
Üdv trasgo
Előzmény: eTig (65)
eTig Creative Commons License 2008.02.22 0 0 65
Sziasztok!

(Ha jár erre valaki...)
Cseresznyét szeretnék meggyre oltani. Az oltóvesszőket már megszedtem, el vannak vermelve, az oltást mindenféle vesszőkön azt hiszem begyakorolgattam.
A kérdésem az, hogy mikor? kezdjek hozzá?
Lehet már most (február vége), vagy inkább egy hónap múlva, netán nyár elején... Szóval mikor?
Üdv!
H.J Creative Commons License 2007.11.10 0 0 64
szabadna nekem is? Én szintén tavasszal szeretnék narancsot oltani.Eddig egyetlen oltásom sikerült.Almába egy másik fajtát.
Email:horvath.jozsef@hotmail.com
Köszönöm.
Előzmény: finomnarancs (51)
F.Szilvi Creative Commons License 2007.11.06 0 0 63

Segítséget  keresek...

 

Pécs környékéről keresek  valakit , aki  egy öreg Napsugár  őszibarackból oltani tudna ,lehetőleg  mandulaoltványba.

Nagyon  jó  fajta  kár  lenne, ha kiveszne..

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!