Keresés

Részletes keresés

tpuppi Creative Commons License 2007.12.27 0 0 964
Köszi a képet, de tényleg annyira nem találom vészesnek a helyzetet. Mint kisfogyaszto azt hiszem nem mi fogjuk a világ sorsát megoldani, ezért nem értem ezt a nagy pánikot. Nekem is volt középiskolába atomtámadás elleni légo oktatás. A tanár aki oktatta kicsit alzheljmer kóros volt és remegett a keze. Ezért elneveztük biztos kéznek. Sokat mulattunk az egész atomtámadáson..
Előzmény: madarbarat (959)
tpuppi Creative Commons License 2007.12.27 0 0 963
Az a baj hogy nem mivel ujra fáj a fogam, de már bejelentkeztem.
Előzmény: canary1 (956)
vértes Creative Commons License 2007.12.26 0 0 962
Kettő van és jóformában vannak.
Előzmény: madarbarat (960)
vértes Creative Commons License 2007.12.26 0 0 961
Lehet,hogy inkább kékes lesz.
madarbarat Creative Commons License 2007.12.26 0 0 960

Persze, persze!

Vannak gólyák is, amelyek vagy sérülés vagy betegség vagy csupán azért, mert találnak kaját, hát maradnak.

Előzmény: vértes (958)
madarbarat Creative Commons License 2007.12.26 0 0 959

Kedves tpuppi!

Hát az attól függ! A tudomány mai állása szerint az általunk lakott világok keletkeztek, tehát végük is lesz valamikor. Ha így igyekszünk, akkor egyre gyorsabban közeledik - viszont állítólag lehet lassítani is a folyamatot.

Én még a lassan a terepet átadó üvöltő beat-nemzedék (tudod, még a XX. században hőbörögtünk - 60-as évek) tagja volnék.

Amikor mi fiatalok voltunk, egészen elérhető közelségbe került egy újabb világháború - atom- és hidrogénbombákkal.

Tanultuk, hogy atomcsapás idején hogyan kell elzárni a légópincéket, mikor és miképpen kockáztathatja az ember a felszínre kimerészkedést...

Talán hallottál róla, hogy a hippimozgalom ebben a kilátástalanságban is gyökerezett.

Talán az is segítette a leszerelést, a fegyverzetcsökkentést és végsősoron a hidegháború végét, hogy az emberek elfogadták: RAJTUNK IS MÚLIK, HOGY LESZ-E ATOMHÁBORÚ.

Hadd higyjek én abban, hogy a Föld jövője szempontjából nem mindegy, hogy miként élünk és cselekszünk.

És vállalom azt is, hogy ezentúl nem madárbarátként, hanem

VÉSZMADÁRBARÁTKÉNT

JELENTKEZEM BE.

 

 

 vészmadárbaráti üdvözlettel karácsonyi utólagosként

az üvöltő beat-nemzedék ajándéként fogadd szeretettel!

Előzmény: tpuppi (955)
vértes Creative Commons License 2007.12.26 0 0 958

Köszönöm Ő az.De egy érdekeség nyáron is láttom meg mostanság minden nap,

tehát nem biztos ,hogy mindig költözik.

Előzmény: madarbarat (952)
canary1 Creative Commons License 2007.12.26 0 0 957

Bocsesz !

Egy o bötűvel hosszabb vótam.

Még mindig én

canary1 Creative Commons License 2007.12.26 0 0 956

Csá tpouppi !

 

Orvos látott már ?

1általán iszol Te rendesen ?

canary1

tpuppi Creative Commons License 2007.12.26 0 0 955
Ennek örülök hogy
nincs válasz mert akkor nem sirnak a vészmadarak. Nem lesz megint
világvége!!!!!!!!!!!!!!
Előzmény: tpuppi (946)
madarbarat Creative Commons License 2007.12.26 0 0 954

Szó esett a költözésről belelestem a lexikonban. Nos ezt találtam:

költözés, vonulás: a madarak közül több fajra jellemző, hogy a költés, a fiókák felnevelése után útra kel.

Az ilyesfajta utazást

vándorlásnak (vándorló zsezsék -Askar Isabekov felvétele - http://www.birds.kz/index.html),

kóborlásnak v.

költözésnek nevezzük.

1. Tekintve, hogy a szaporodási ciklust követi, vannak kutatók, akik az ivarmirigyek működésével és az ivari hormonok hatásaival magyarázzák.

2. Mások, pl. Wolfson felteszi, hogy a fényérzékeny toboz mirigy működésével áll összefüggésben.

Ti. a nappalok rövidülése aktiválja a tobozmirigyet, minek hatására módosul a szervezet anyagcseréje, bekövetkezik az elhájasodás, ennek eredményeként megváltozik a belsőelválasztású mirigyek működése, s úrrá lesz a költöző madarakon a vonulási nyugtalanság.

3. És vannak, akik az évszakosan változó táplálkozási lehetőségek következtében kialakuló anyagcsere-változásokat teszik a költözésért "felelőssé".

Az okok nyilván összetettek, lényegét tekintve a költözés a vándorlásnak az a módja, mely évenként

meghatározott időben és

irányban ismétlődik.

Alapvető oka az életkörülmények várható, gyökeres változása, mostohává válása.

Mindemellett sem tudatos, hanem ösztönös viselkedés. A feltételezések szerint a jégkorszakban beállt változások kényszerítették ki.

Az északi félteke madarai többé kevésbé déli irányba tartanak. A keleten élők inkább délnyugatnak, a nyugaton élők pedig délkeletnek.

A költözés útvonala általában folyók, völgyek által meghatározott.

Az európai fajoknak több, mint fele költöző. A későn (novemberben) indulók általában hamarabb (februárban) visszatérnek. A költözés módja fajonként nagyon változatos. Történhet:

párban v. nagy csapatokban,

mások társaságában,

éjjel (a gyengébb fajoknál),

lassan v. nagy sebességgel.

A telelőhelyek:

Dél-Európa, Észak Afrika, India, Dél-Kína és a szomszédos szigetek;

az észak-amerikai madarak az USA déli részébe, ill. Közép-Amerikáig utaznak;

a dél-amerikai fajok Dél- és Közép-Brazíliáig;

Dél-Ausztrália madarai Új-Guineáig és a környező szigetekre utaznak telelni.

A vonulók rendszerint zsír formájában képeznek tartalékot az utazásra, s vonulás előtt csapatokba verődnek.

A költözés közben, több - csapatban vonuló - fajnál kialakult rend uralkodik:

leggyakoribb az ék alakú vonulás;

vannak sorban, ill.

szalagszerű kígyóvonalban és

rendezetlenül vonulók is.

A vonulás magassága szintén fajspecifikus. A gyengébb madarak legszívesebben erdők, fák fedezetében vonulnak.

A gyengén repülők az út egy részét gyalogszerrel teszik meg, míg a vízimadarak, ahol erre lehetőség nyílik, ott úsznak.

A nagy csapatokban vonulók a téli tanyákon is rendszerint összetartanak. A csapat csak a visszatérés előtt lazul fel, amikor az ébredő "szerelem" hatására megkezdődik a párválasztás.

Ilyenkor új szerelmek születnek, régi hitvesi kötelékek erősödnek meg, és boldogan térnek meg a madarak a régi költőhelyre v. a gyermekkoruk kedves tájaira.

A költözéshez kapcsolódó hazatérési vágy, a hazaszeretet a madaraknál természeti törvény, de a magyarázatát nem ismerjük. (→időjárásmadár)

 

költöző madár
: a madarak nagy csoportja, melyek a költési helyüket a hidegek beköszöntével évről-évre elhagyják, de oda újra visszatérnek. Ezt a periódikusan ismétlődő →vonulást nevezzük →költözésnek is.

 

Remélem, érzékelhető a két fogalom közötti különbség!

Hogy még egyértelműbb legyen nézzük a másik szócikket:

 

vonulás, költözés (migráció): a madarak hosszú távú, rendszerint évszakos jellegű helyváltoztatása.

Természetesen már a régmúlt embere is felfigyelt a madarak időszakos eltűnésére. Érdekes, hogy ezzel kapcsolatban sokáig tartotta magát Arisztotelész felfogása, aki úgy gondolta, hogy a madarak a hidegek elől a folyók, tavak iszapjában, barlangokban, fák odvaiban keresnek menedéket, és ott telelnek át.

II. Frigyes a XIII. században, a kereszteshadjárata során tett megfigyelései alapján kifejtette ugyan, hogy a költöző madarak valahol délen keresnek menedéket a hidegek elől, de ez a feltételezés idővel feledésbe merült. Fotó: FWS - http://images.fws.gov/, Askar Isabekov - http://www.birds.kz/ és Annette Cutts- http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm

Újra az arisztotelészi állítás híveinek tanításai váltak mérvadóvá, s ez a nézet csak Hereford püspök kijelentése nyomán kezdett módosulni.

Korának neves tudósa 1703-ban arról írt, hogy a madarak valószínűleg a Holdon telelnek.

Később Linné nem támadta a Holdutazásról szóló feltételezést, de javasolta, hogy módszeresen figyeljék a madarak őszi, tavaszi mozgását. Ennek nyomán kezdett felismeréssé válni, hogy a madarak vonulnak, s 1822-ben egy szenzációs adat nagy visszhangot váltott ki.

Az év tavaszán a németországi Mecklenburgban megfigyeltek egy nyílvesszővel átlőtt nyakú gólyát. A vesszőtől megszabadították a madarat, s azt szakértőkkel megvizsgáltatták.

Az eredménytől megdöbbent az ornitológustársadalom. Kiderült, hogy a gyilkos eszköz Afrikából származik. Voltak, akik provokációnak, megtévesztő manővernek vélték, de a kétségeket hamar eloszlatta, hogy rövid időn belül 15 hasonlóképpen és ugyanolyan eszközzel sebzett madár került kézre.

Azonban mindenkit meggyőző, valódi bizonyságot és cáfolhatatlan ismereteket csak a dán Hans Christien Mortensen által kezdeményezett gyűrűzések hoztak.

Ma már tudjuk, hogy a madarak vonulása időhöz és útvonalhoz kötött. A vonulás kialakulásával kapcsolatban két elmélet tartja magát:

1. az egyik hívei szerint a jégkorszak kényszerítette ki, az eredetileg északon honos fajokat leszorította dél felé;

2. a másik szerint a klímaingadozásban és a nappalok rövidülésében kell a legfőbb indítékokat keresni, s egy ellentétes irányú mozgást feltételez. Ti. a délen kialakult fajok észak felé terjeszkednek, de az évenként bekövetkező kis jégkorszak, a tél visszaűzi őket a kialakulási centrumba, az ún. →géncentrumba.

Egyik sem hagyja figyelmen kívül az időjárás-változások miatt jelentkező táplálékhiányt, mint okot, így tehát a lényeget tekintve az elméletek gyakorlatilag megegyeznek.

A táplálékínséges időben minden madár több kevesebb →kóborlás során próbálja megkeresni a napi betevő falatot, de ezt nem nevezzük vonulásnak, inkább a vándorlás kifejezés fedi ennek a mozgásnak a lényegét.

A magashegyi madaraknál egy a völgyek irányába mutató vonal, a sztyeppeieknél a vízben gazdagabb területek felé mutató irány egyértelműsödik.

A rovarevőknél szinte természetes, hogy amint jön a tél, egyre délebbre (a déli féltekén pedig éppen fordítva) szorulnak.

Az időjárással összefüggő kényszerű mozgás, vonulás az évezredek során rögzült a fajokban. Ennek során kialakultak az ún. költőhelyek és a →telelőhelyek.

A természet szigorú szelekciója kényszerítette ki, írta a génekbe a vonulási ösztönt. Ti. azoknak az egyedeknek adott esélyt, amelyek gyorsabban, s egyre tévedhetetlenebbül követték a helyes irányt. Így alakultak ki a →vonuló madarak.

Vonulás öröklődő tulajdonság, de korántsem olyan merev szabályok irányítják, mint azt a gyűrűzések kezdeti tapasztalatai után feltételezték.

Pl. a barátposzátákkal kapcsolatos legújabb angliai megfigyelések alapján bizonyossá vált, hogy kialakult egy dél-német és osztrák populáció, amely fordított irányt választ. Ősszel nem Afrika felé veszik az irányt, hanem északnyugatra, és a Golf-áramlat által kínált kedvező klimatikus viszonyokat kihasználva Dél-Angliában telelnek.

A heidelbergi egyetem és a radolfzelli madárvárta kutatói kísérletileg igazolták, hogy ez a vonulási szokás már örökletesen rögzült is.

Két csoportot alakítottak ki. Az egyikbe bizonyítottan Afrikában, a másikba bizonyítottan Dél-Angliában telelő madarak fiókái kerültek. Ezeket a madárvártán nevelték fel, s ősszel a két csoport tagjai külön-külön vizsgálták.

A henger alakú kalit falán az éjjel "vonuló" madarak határozott jeleket hagytak.

A Dél-Angliában telelő madarak 41 utóda teljesen egyértelműen próbált követni egy, a "normálistól" 46 fokkal északabbra mutató irányt. Ebből következően - viselkedéskövető lehetőség v. szabadtéri tapasztalat híján - feltételezhetjük, hogy ezek génjeibe is már beíródott az új vonulási irány.

A vonuló madarak közül egyesek valóságos csodákra képesek. Pl. a →sarki csér csapatai közül számosan - mint azt kiszámították - a költőhelytől a költőhelyig egy esztendő leforgása alatt mintegy 35-40 ezer kilométert tesznek meg. (→helyhez kötött madár; →vándorlás; →sarki búvár; →fehér gólya; →kardcsőrű töcs; →hosszúszárnyú lappantyú; →tartósan repülők; →kóborlás; →álarcos kakukkgébics; →barnaárnyalatos papagáj)

madarbarat Creative Commons License 2007.12.26 0 0 953

Kedves Vértes!

KIEGÉSZÍTÉS: már, ha

a tudományos névre (Circus pygargus) keresel.

Amennyiben a német nevet (Wiesenweihe) írod be, ugyanez a helyzet.

Sokkal szerényebb az eredmény ha az angol névre (Montagus Harrier) keresel.

De ez ne tévesszen meg, mert más madarak esetében egészen mást tapasztalsz, előfordulnak fals jelenések is (például a magyar névre keresés ez esetben egyenesen katasztrófális), tehát azért észnél kell lenni, de összességében nagy segítségedre lehet a dolog.

Fedezd fel a képkeresőt - sok örömben lehet részed.

 

 

 

Előzmény: madarbarat (952)
madarbarat Creative Commons License 2007.12.26 0 0 952

Kedves Vértes!

A MADÁRBARÁT-LEXIKON  a következőket kínálja a témában:

hamvas réti héja (Circus pygargus - Wiesenweihe - Montagus Harrier): a barna réti héjánál kisebb (40-45 cm), kékesszürke tónusú, a sólyomalakúak között a vágómadárfélék családjába tartozó, lápréteink jellegzetes ragadozó madara. Fotó: Askar Isabekov  - http://www.birds.kz/index.html

Angliától Nyugat-Szibériáig a háborítatlan, nedves rétek magas füvében kialakított fészkében költ.

A kékes rétihéjánál nemcsak kisebb és karcsúbb, hanem a szárnya is keskenyebb és szemmel láthatóan hegyesebb.

A tojója is nagyon hasonlít a kékes réti héja tojójához. De itt sokkal kisebb a farcsík fehér foltja.

A hímnél itt a farcsík nem fehér, hanem szürke. A karevezőket fekete keresztszalag, a hasat és a gatyát fahéjszínű csíkozás díszíti.

A fiatalok leginkább a tojókhoz hasonlatosak, de a test alul egyszínű vörös.

A hangja élesebb a kékes réti héjától megszokhattunk: ki-ki-ki.

Esetenként vetésben is fészkel. Védett vonuló madarunk.

http://www.ittiofauna.org/provinciarezzo/caccia/tabelle_specie/falconiformi/albanella_minore/images/circus_pygargus-400.jpg

Ezen kívül a GOOgle képkeresőjében 10 oldalon, oldalanként 4-4 sorban, 6-6 képet találsz a hamvas réti héjáról

Előzmény: vértes (947)
madarbarat Creative Commons License 2007.12.26 0 0 951

Kedveskéim!

Hollandiából bejelentkeztek nálam egy újévi jókívánsággal - én bizony megosztom veletek, és jelzem, hogy akit érdekelnek a fácánok, angol fordítással elboldogul, annak érdemes odarebbenni:

International NEWSLETTER

Nr. 3 - Volume 2007 - 3/4e Quarter

Website: www.derooiehoeve.nl

karel7 Creative Commons License 2007.12.25 0 0 950
Hi!

én meg simán megettem a kérdést........
:):):)
Egyébként gyakorlat nélkül nem egyszerű őket megkülönböztetni. Bevallom úgy ahogy van - szégyen ide, szégyen oda - nekem sem megy. (sajnos annyira ritkán és rövid ideig látom őket hogy nincs időm őket - a biztos faji bélyegeket - megtanulni. Főleg a tojókat nem egyszerű egymástól megkülönböztetni....
Na mindegy. (illetve nem mindegy, de ez van...)(egyenlőre)

Azért azt még bátorkodom megjegyezni hogy esetleg talán célszerűbb lenne a "vonuló" helyett a "költöző" szavunkat használni és a vonulást a költözéssel nem összekeverni, ugyanis ezek nem azonos jelentésű fogalmak, hanem egyik része a másiknak. (konkrétan a költözésnek része a vonulás)




(tudom, tudom........)
(megnéztem ott is)
Előzmény: canary1 (949)
canary1 Creative Commons License 2007.12.25 0 0 949

Ahhoj vértes !

 

A rétihéja pontos jével és NEM ly-nal írandó.

Különben + hamvas rétihéja nem lehet a vendéged, legalábbis nem mostanság. Alanyunk ugyanis vonuló, így a telet elvonul tőlünk Afrikában tölteni, úgy szeptember tájékán.

Boldog Karácsonyt !

canary1

 

Ja, ímhol egy kép egy adult hím hamvasról.

Előzmény: vértes (947)
karel7 Creative Commons License 2007.12.25 0 0 948

üdv!

nézz körül itt:

http://www.birding.hu/main.do
Előzmény: vértes (947)
vértes Creative Commons License 2007.12.25 0 0 947

Sziasztok !

 

Szeretném ha valaki küldene ide egy hamvas rétihélyáról képet.Van egy állandóan

átrepülő kecses vendégem és nemtudom beazonosítani.

 

Elöre is köszi.

 

Vértes

tpuppi Creative Commons License 2007.12.25 0 0 946
Na jó most nem azt monjuk mint elődeink hogy xxxx.yy.vv. világvége, hanem inkább lefestjük mert ugy sokkal borzongatobb. Sajnos utána is lesz élet és nem olyan amit a világvégések igérnek... Megilyedtün nyugodjanak meg!!! Vészmadarak!!!
Védjük inkább a Vészmadarat az is hasznos állat...
Előzmény: madarbarat (943)
madarbarat Creative Commons License 2007.12.24 0 0 945
madarbarat Creative Commons License 2007.12.24 0 0 944

Ókovács ibolya  és Pap Gábor, akik a MADÁRBARÁT-LEXIKON LEVELEZÉSÉT FORDÍTÁSAIKKAL SEGÍTETTÉK (meg az ő két gyermekük) küldte: KÖSZÖNJÜK!

madarbarat Creative Commons License 2007.12.24 0 0 943

Hát gyerekek!

Megnéztem ezt a videót...

Én már elmúltam 60 éves. ami hátravan, gugolva is kibírom, de veletek mi lesz?

Kapjatok már észbe!

Nekem a kórházba elmenni egy kiegészítőjegy és két BKV bilet, vissza szintén, ami együttvéve több mint 1000 forint.

Időben oda-vissza 1-1,5 óra, de persze kötve vagyok a HÉV menetrendjéhez.

Kocsival 30 km, vagyis mindössze 500 Ft benzinpénz se - plusz mondjuk max 2 óra parkolási díj - vagyis bolond leszek tömegközlekedési eszközzel utazni.

Akkor most miről beszélünk? Hallom, megint emelik a tömegközlekedés árát vagyis még vonzóbbá teszik a magánautózást, annak minden társadlami veszedelmével együtt - ez őrület!

Ugyanakkor ugye arról vagyon szó, hogy az egészségre káros porkoncentrátum a levegőben az engedélyzett 30-nál sokkal több!!!!!!!!!!!!

Előzmény: karel7 (941)
madarbarat Creative Commons License 2007.12.23 0 0 942

Kedves tpuppi (mezőőr, Karel7 és a többiek)!

Azért nehogy már feladjuk!

Én pl. azt mondom a 10 éves kislányomnak, hogy ha minden nap megtakarít egy szelet kenyeret, akkor az egy évben 365 szelet kenyér. Ha mind a négyen figyelünk erre, akkor egy éhezőt ezzel meg tudunk menteni, s a felesleges energiafelhasználást tekintve már valami (tudom, nagyon keveset, de mégis), valamit tettünk a világ megőrzéséért.

A multik meg? hát ők nem erőnek erejével kényszerítenek bennünket, hanem éppen, a gyengéinket kihasználva - hát legyünk erősebbek, tudatosabbak...

Például a bécsiek se úgy születtek, hogy tudják, mi az a szelektív hulladákgyűjtés, s ott is eltelt néhány évtized, míg a helyzet a mai szintre jutott.

 

 

Father Sanchez: szélescsőrű todi
Előzmény: tpuppi (939)
karel7 Creative Commons License 2007.12.22 0 0 941
Sziasztok!

http://www.indavideo.hu/video/IJESZTO

Azért ettől függetlenül

Boldog karácsonyt kívánok mindenkinek!
mezoor Creative Commons License 2007.12.22 0 0 940

Boldog Karácsonyt és sikeres (sikeresebb) Újévet!

 

A számítógépet erre az évre kikapcsoltam, csak a család és az állatok marad;)

 

tpuppi Creative Commons License 2007.12.21 0 0 939
Nem akartam ilyen indulatokat idézni, csak sok csattogtatás megy és vészharang mindenütt. Nem használok terepjárót és a kuka is semmi káros anyaggal töltve a háznál. Utálom a nylon zacskot, csak ezt kapom, többször használom. Kérem hogy ne tegyék bele az árut, még kiröhögnek. Na szóval érvelünk de a gyakorlat mindig más.
Akkor meg csak az egyén a hibás, a mulkit rákényszeritik a pogárt, mégis minekünk legyen felróva minden, kicsit nevetséges. De nem fog semmi jobb irányba menni hiába érvelünk és akarun cselekedni. A vadmadarakat se próbálom megetetni, csak munkám közbe láttam.
Valóban Mindenkinek Kellemes Ünnepeket, és ne mutogassunk másra mert Senki nem képes egyszerü dolgokba se jól cselekedni...
Előzmény: madarbarat (938)
madarbarat Creative Commons License 2007.12.21 0 0 938

Ma a posta a lexikonnal kapcsolatban 2 dolgot hozott

1. a pusztaszeri KOVÁCS TÜNDE az ingyenesen kapott példányt megköszönve  3000 forinttal támogatja a MADÁRBARÁT-LEXIKON  javított kiadását - köszönöm szépen

2. a másik egy díszes levél sokkal távolabbról, a németországbeli SESSENHAUSENből (Ellenhauser str.) érkezett, s a feladó a tiszteletpéldányra reagálva a következőeket írta:

Kedves Tibor!

E levéllel szeretném megköszönni a küldött csodálatos cd-t. Őrületesen jó munkát végeztél. Hihetetlen mennyi mindent tudtál összeállítani. Ez a cd eladásra készült?

Jó lenne rólad még pár dolgot hallani. Hogy vagy egészségileg?

Én jelenleg eladogattam jópárat az állataimból. Már sok volt nekem. ..

A karácsony egyre gyorsabban közeledik. Van-e valami amire szükséged lenne, amit én itt be tudnék szerezni? Kérlek, írd meg, hogy mit tudnék számodra küldeni. Írd meg levélben vagy küldj egy emailt (UweToebs@aol.com)

Kellemes karácsonyi ünnepeket és Boldog új évet kívánok neked és családodnak

Baráti üdvözlettel

 UWE

Ez külünösen azért esett jól, mert Uwe Toebs (fotóit ingyenesen bocsátotta a lexikonban való felhasználásra - szócikk a lexikonban), a Westerwaldi Madárbarát Egyesület vezetője nem tud magyarul, mégis vette a fáradtságot, hogy keressen városában egy segítőt, aki lefordítja édes anyanyelvemre az üzenetét. Ez nagyon szép, elegáns gesztus. Szívem teljesen eltelt hálával, és csak zavart, szégyenlős dadogással tudom kimondani, leírni: KÖSZÖNÖM.

EGYÚTTAL HADD RAGADJAM MEG AZ ALKALMAT, HOGY A FÓRUM VALAMENNYI LÁTOGATÓJÁNAK KÍVÁNJAK

BÉKÉS, BOLDOG KARÁCSONYT,

AKI TENYÉSZT, ANNAK GAZDAG FÉSZEKALJAKAT ÉS

MINDEN MADÁRBARÁTNAK

EREDMÉNYEKBEN GAZDAG, BOLDOG ÚJ ÉVET

molnarmarcl Creative Commons License 2007.12.21 0 0 937
Amikor elkezdtem olvasni ezt a "vitát", akkor azt hittem tpuppi csak provokálni akar. Ami a nagyobb baj szerintem, hogy komolyan is gondolja a dolgot. Karel, mezőőr, és madárbarát mind korrekten érveltek, csak éppen egy vita akkor működik, ha kétoldalú. Lennének érveim a természet védelme mellett, a (haragos)zöldek tevékenysége (Négy Mancs vs. nyúltartók, libatömők) ellen egyaránt. Azt hiszem ami segítene, az a mértékletesség lenne, mind a vitában, mind a mindennapi életben. Nem hiszem, hogy az a madarász aki hazai madárfajok zárt gyűrűs színmutációit akarja tenyészteni, kevésbé lenne természetvédő, mint aki a szabadban terepi madarászként foglalkozik ezekkel a fajokkal (sőt sok esetben átfedések is vannak közöttük), mégis sokszor ellenségként kezelik egymást. Pedig összefogással sikeresebbé tehetnénk a természetvédelem ügyét. És valóban a saját házunk táján kell elkezdeni a minkát, a gyerekeknek szóló ismeretterjesztéssel pedig folytatni. Ők még fogékonyak. Talán.
Előzmény: tpuppi (912)
madarbarat Creative Commons License 2007.12.20 0 0 936

Kedves tpuppi!

Ez a része a vitának azért nem tetszik, mert mi itt - mint az számomra már nyilvánvaló - valamennyien egy oldalon állunk, még egy hajóban is evezünk, mégis mintha nem a valódi ellenfelek irányába fordítanánk a pikákat!

Ne egymást szurkáljuk a természet értékei iránt érzéketlen, önös érdekek által vezérelt, flegma sokak helyett.

Igen! Igazad van, amikor azt mondod, hogy a régi okos parasztember zöldebb volt, mint a mai legharcosabb környezetvédő, és igazad van, hogy felesleges aggódni a jegesmacikért, ha közben a mosószert, illatos öblítőt tonnaszámra folyatjuk a vizeinkbe!

De a macik védelmén át vezet az út pl a hazai ragadózók védelméhez. Ráadásul a média egy ilyen "jegesmedve veszedelemből" hírt farag, a sasok meg a bulvár számára nem olyan "érdekesek", csak ha mondjuk tömegével pusztulnak valami eszement mérgező miatt.

Előzmény: tpuppi (931)
madarbarat Creative Commons License 2007.12.20 0 0 935

Kedves Tpuppi!

Csak kibújt a szög a zsákból! Egy természetellenes vadellenség minek is kattintott volna a MADÁRBARÁT-LEXIKONra?

vagyis az érdes felszín alatt érző szív dobog.

És akkor most hadd keckeckedjemén én: a vadmadarak etetése vitatott -

egyes ortitológusok (biológusok) szerint is fölösleges, mi több káros beavatkozás a természet rendjébe, mert az etetett populáció genetikailag kevésbé értékes, elkényelmesedő...

 

Előzmény: tpuppi (925)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!