Keresés

Részletes keresés

pacsepa Creative Commons License 2015.05.12 0 1 20063

Az"vörösödő" levél szerintem természetes, egyes fajták fiatal levelei később zöldülnek ki. Nekem is van ilyen. Ha minden új levél ilyen, akkor nincs teendő.

 

A "hólyagos" levélnek az alját nézd meg! Ha levél hátoldalán pókháló szerű szövedéket, vagy fehér színű foltokat látsz (főleg a hólyag hátoldalán), akkor valamilyen atkafertőzés. Sanmite, vagy Flumite kellene rá, talán inkább az utóbbi.

Előzmény: Csababá81 (20061)
Jani71 Creative Commons License 2015.05.12 0 1 20062

Így első ránézésre levélatkának gondolnám. Adj a pofájukra!

Én épp nem rég fejeztem be a Flumite+Wuxal+Nonit kombó kiszórását.

Eddig leginkább a gubacsatka volt jelen, plusz itt-ott levélatka, de idén brutálisan elhatalmasodott az átokverte 'levélrongyosító', az előbbinek viszont gyakorlatilag nyomát se látom.

Sajnos megkéstem a védekezéssel, de talán még nem lesz nagy a baj, kinövi a szőlő és ki tudja nevelni a fürtöt (feltételezve, hogy a gombák ellen is megfelelően tudok védekezni, és még az időjárás is kegyes lesz...). Mindenesetre ebből a szempontból az idei év is jó tanulóidőszaknak bizonyul...

Előzmény: Csababá81 (20061)
Csababá81 Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20061

Van ötletetek?

 

 

Tartok tőle, hogy ez a levélszín sem természetes:

 

Köszönöm.

Antisystem Creative Commons License 2015.05.10 0 0 20060

Mai "meglepim" a múlt héten kiültetett paradicsom palántákon:

 

Úgyhogy holnap Vertimec...

 

ÜdV

arpad-lajos Creative Commons License 2015.05.10 0 0 20059

Teknős pajzstetű.

Előzmény: tomaaak (20058)
tomaaak Creative Commons License 2015.05.10 0 0 20058

Tiszteletem!
Ma a szőlő vesszőn apró kb. 2mm-es bebábozódott barna púpokat találtam.Eddig nem találkoztam ilyennel.
Mi lehet ez?

janijani Creative Commons License 2015.05.10 0 0 20057

Nekem még van Neoron és Mitac is. Spórolgatok velük, már rég lejárt a szavatosságuk de a Neoron lesöpörte az atkákat. Tavalyelőtt volt vagy 3 tőkém levélatkás, ebből 1 nagyon. Az atkás levelek már nem szépülnek ki, de ahogy nőtt az új levelek már szépek voltak.

A paprikával semmi gondom nem volt, az uborkát viszont augusztusban ellepték az atkák. Vetettem egy sorba MegyerF1, Megyer saját termésű mag, Perez és Mohikán uborkát  A MegyerF1/Megyer volt a legkevésbé atkás, tavaly a fagyokig tudtunk róla szedni. Tavalyelőtt ugyanígy volt, én azt hittem, hogy peronoszpóra, de beszélgettem egy kertésszel, ő mondta hogy nézzem csak meg nagyítóval, ez atka. Vettem kínából egy 500 Ft-os kis zsebmikroszkópot, még az atkák lábait is meg tudtam számolni.

Megelőzésképpen lehet őket kénnel riogatni de ha már betelepültek valami más atkaölő szer kell.

Előzmény: Jani71 (20056)
Jani71 Creative Commons License 2015.05.10 0 0 20056

No hát nem is azért mutattam meg, hogy minden betűjét megértsük (természetesen nekem se világos az egész), hanem a gyakorlatiasabb, közérthetőbb része miatt. Nagyon jó, 'felvilágosító' jellegű mondatokat is tartalmaz, abból a magamfajta kocaszőlész sokat tanulhat. Örültem, amikor rátaláltam, azért is linkelem már másodszor, hogy mások is tanulhassanak belőle.

Jómagam már másként tekintek a szőlőre és a lisztharmatra, mint előtte.

Idén a levélatkával kínlódom... (időben kellett volna szórni, de mindig tanul az ember).

Most annyira hangsúlyos az atka, mint tavaly a lisztharmat (hogy a ragya vigye!).

Egyszer már volt Omite, de ha megáll a szél, megy rá a Vertimec.

Sajnos a rongyos levélen már nem segít, az már nem táplálja a tőkét, de a további szakaszokat megmentheti. Bár tavaly vagy tavalyelőtt az uborkára, paprikára, stb. vettem, eddig elég masszívan előjött a gubacsatka, arra jó is lenne, de a leírását olvasva most látom, hogy levélatkára nem 'ajánlja'.

Úgy nézem, hogy pl. a Flumite jó lehet. :-)

Ti mit használtok?

 

Előzmény: janijani (20055)
janijani Creative Commons License 2015.05.10 0 0 20055

Elkezdtem olvasni, tényleg jó oldal csak kár hogy kb a felét értem.

Mindenesetre nyomni kell a szert a lisztharmatra és van remény, hogy eltünik.

Annyit kisilabizáltam, hogy jó ez a guyot művelés, mert 2 év alatt levágom az összes levágom a lisztharmatos részeket. Csak a tőke törzse és a feje marad a régi.

Én is találtam egy jó cikket a tavalyi lisztharmatos évről:

http://www.agroinform.com/kerteszet_szoleszet/a-szolo-kortani-gondjai-es-a-betegsegek-elleni-vedekezes-tanulsagai-20277

Előzmény: Jani71 (20052)
TINTUS Creative Commons License 2015.05.10 0 0 20054

Mospilan , calypsó (ez 2-es)  ezek fölszivódók.  Karate vagy K-1  (ezek egyformák viszont nem szívódnak fel és vagy eltalálod a legyet vagy nem a hatástartam is csak kb 3-4 nap .

Előzmény: Lora1213 (20053)
Lora1213 Creative Commons License 2015.05.10 0 0 20053

Lassan el kell kezdeni a cseresznyelégy elleni permetezést.   Actara hiányos időben mivel célszerű védekezni?

Jani71 Creative Commons License 2015.05.10 0 0 20052

Igen, elég hatékonyan befészkeli magát.

Egy hasznos olvasmány ezzel kapcsolatban:

 

 

https://szie.hu//file/tti/archivum/Hoffmann_Peter_ertekezes.pdf

 

De gondolom, alapos védekezéssel legyőzhető.

És az se baj, ha az időjárás egy kicsit besegít ebben...

A tavalyi év után idén jómagam is igyekszem mindent elkövetni ellene

(meg persze a peronoszpóra se a barátom...).

 

Előzmény: janijani (20051)
janijani Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20051

...évek óta erős lisztharmat fertőzés...

 

Nekem nem volt soha lisztharmatos a szőlőm, de tavaly elkapta rendesen. Ez ilyenkor befészkeli magát és várható, hogy az idén is kiújul? Gujot/ernyő műveléssel metszem a szőlőt, tehát levágtam mindent csak a szőlő törzse maradt és 1 vagy 2 vessző. Ezeket jól megmosdattam a lemosó permetezésnél is és ma is az idei első permetezés során. Egyelőre nem látok semmit, de rámentem a lisztharmatra, kapott Thiovitot és Topast is a Ridomil gold MZ mellé.  

Előzmény: granov (20046)
pikubá Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20050

Kérdezném tisztelettel, hogy a képen látható szilvaleveleket deformáló erek melletti fehér szőrök mitől vannak ?

A takács atkának ilyen szövedéke lenne ? Ez csak az ereken van.

Előzmény: pikubá (20049)
pikubá Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20049

pikubá Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20048

Köszönöm a lótücskös tippeket !! :)

A pillepalackos tuti jó hisz ezek a dögök a szárat rágják el a gyökér fölött, azaz a talaj felső 5 centijében rohangásznak.

Kipróbálom majd a mosogatószeres dolgot is !

zsorsz Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20047

 Lényeg az hogy f.sza kis szer....köszi!

Előzmény: granov (20046)
granov Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20046

Nem vagy hanem és.

Nekem tavaly az fogta meg a lisztet.

De már tavaly is II-III-ba volt. Mivel évek óta erős lisztharmat fertőzés van a szőlőmben az idén ismét vettem. Nekem egy kilo az 3 permetezésre elég, így a tavalyról maradtal együtt ha minden igaz elég lesz jövőre is. 

Előzmény: zsorsz (20044)
nestea01 Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20045

Sziasztok!

 

Az Alginure-t lehet keverni réz és kén tartalmú szerekkel? Pl.: Champion, Thiovit Jet

zsorsz Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20044

"A Cabrio Top kvázi-szisztemikus + kontakt hatású",akkor ez felszívódó v.kontakt?...egyébbként átminősítették II - III-ba.A gazdaboltos szerint a szőlészek dicshimnuszokat zengenek róla.

Jani71 Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20043

Nálam tavaly nagyon hatékonynak bizonyult a pillepalack hengerbe ültetés.

Alja, teteje levág, és némi gyakorlás után már egész rutinosan fog menni a henger használata.

Ha nincs túl sok palántád, akkor célszerű erős, vastag falú, viszonylag nagy átmérőjű palackot választani. Úgy a legegyszerűbb, ha az ültetés után mindjárt beszúrod 'mellé' a hengert.

Gyakorlatilag nem volt semmilyen lótücsök károm, pedig kifejezetten fertőzött a kert. :-(

Természetesen ezt a módszert csak bizonyos nagyságrendű palántaszámnál tudod alkalmazni.

Én már jó időben elkezdtem gyűjteni, kollégák, stb. segítségével. Idénre már tavaly betáraztam, épp ma este fogom használni a paradicsomra - hacsak közbe nem szól az időjárás, vagy az előrejelzett miatt el nem halasztom néhány napot.

És nyilván csak olyan növényeknél jó, ami 'darabos'. Ha a sort végigrágja a jószág, ott gáz van... (Nálam tavaly azt csinálta, hogy bement a cékla sorába, végigzabálta a sort, mintha zsinóron húzták volna, aztán a végén felszínre jött... Szerinted mit gondoltam...?? :-(  )

 

Antisystem!  Nagyon köszönöm a választ!  :-)

Előzmény: pikubá (20039)
wolf4ever Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20042

Szia!

Amennyiben látod a felszínen járatot akkor abba önthetsz folyékony mosogatószeres vizet és max 10 másodpercen belül kiiszkol belőle, ha éppen ott tartózkodik! Én a literes mosogatószeres flakon alján 2-3cm mosogatószert hagytam és arra engedtem 6-7 dl vizet, ezt használtam és azonnal meg is lett a lótetű. Amikor kijön a járatból azért szedd össze és semmisítsd meg, de elvileg a mosogatószertől is megdöglik. Ezt a módszert már mások is kipróbálták és mindenki azonnali sikerről számolt be pl. a fűápolás index fórumon!

Előzmény: pikubá (20039)
Antisystem Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20041

Szívesen. Közben a kezembe került egy kanadai statisztika, ami a myclobutanilt találta a leghatékonyabbnak az alma lisztharmatára, azt meg nálunk is lehet kapni - Systhane duplo - és a kis kiszerelések - ampulla, 40 ml - még szabadforgalmúak is 2013-tól, és még engedélyezett is az almára:)

Lehet, hogy azzal jársz a legjobban, mert kevés kell a permetlébe, így relatív olcsó szer.

http://www.gazdabolt.hu/novenyvedo-szer/gombaolo-szer/T07589-Systhane-Duplo-40ml

http://www.gazdabolt.hu/novenyvedo-szer/gombaolo-szer/T09279-Systhane-Duplo-amp-1x3-ml

 

ÜdV

Előzmény: Ranyu (20035)
Antisystem Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20040

Nézd, hivatalosan természetesen nem szabad használni a lejárati időn túl, szóval, ha termelő vagy, mindenképp kuka. Egyébként meg véleményem szerint első sorban nézd meg, és ha megváltozott a külleme - kiülepedett, rögökké összeállt, elszineződött, besűrűsödött, más szaga lett, stb - akkor dobd ki a veszélyes hulladékba. Ami meleg helyen volt, pl. olyan fészerben, ahol időszakosan 30 fok fölé mehetett a hőmérséklet, szintén. Amit mégis jónak ítélsz és semmiképp nem lehet róla lebeszélni, azt meg semmiképp se a termésnövekedés időszakában használd, hanem tavasszal... amikor az esetleges bomlástermékek miatt megváltozó ÉVI nem okozhat gondot. (én az ilyesmit szoktam palánta belocsolására meg hasonlókra használni...)

 

ÜdV

Előzmény: Jani71 (20038)
pikubá Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20039

Üdv !

 

lótücsök ellen van valakinek valami titkolt szere? vagy irtási technológiája ?

 

Galitiont már nem lehet kapni, pedig kiszórása után mindig találtam dögöket.

Valami Bomber nevű hülyeséget vettem tavaly, most szépen bedolgoztam a palánták alá, de már 3 db ki van rágva.

Arvalin kapható a kertészáruházban, de az eladó is azt mondta, hogy ha látom a lótücsköt eső után melegben, akkor szórjam . 2500 forintér !!.. Talán fogjam meg, és fújjam le kemotoxal, éjfélkor teliholdnál  ??? !!!

Esetleg a zöldek, meg a biok nem jönnének ki összeszedni őket, mivel miattuk lettek betiltva a hatékony szerek .

Jani71 Creative Commons License 2015.05.09 0 0 20038

Ha van régi, kilós, papírdobozos Karathane-om, bőven lejárt szavatossággal, azt érdemes lehet még felhasználni, vagy inkább felejtős, mert már nem hatékony (ne adj' Isten, káros)?

Ugyanez a kérdés merült fel egyéb lejárt cuccokkal kapcsolatban is: pl. Buvicid, Rézoxiklorid, Manco, ilyesmi.

Előzmény: Antisystem (20037)
Antisystem Creative Commons License 2015.05.08 0 0 20037

A Karathane egy jó ideje nem létezik... jó, valahol kallódik még nekem is vagy 3 ampulla:))) ... a Karathane Star van helyette, aminek a kisebb kiszerelései (ampulla és 50, 180 ml) 2013-ban kerültek át szabadforgalmúba (III), viszont hivatalosan csak szőlőben engedélyezett...

 

ÜdV

Előzmény: janijani (20036)
janijani Creative Commons License 2015.05.08 0 0 20036

Én egyetlen szert ismerek amelyik valóban hatásos az alma lisztharmat ellen, ez a Karathane. Sajnos újabban zöldkönyves.

Előzmény: Ranyu (20035)
Ranyu Creative Commons License 2015.05.08 0 0 20035

Köszönöm!

Előzmény: Antisystem (20034)
Antisystem Creative Commons License 2015.05.08 0 0 20034

Hát, akkor érthető a lisztharmat, a Folicurnak olyan 10 nap köröli a hatástartama, száraz időben mondjuk 2 hét - az meg 4 hete volt akkor.

Adhatsz neki pl. Topast vagy Score-t. 

 

ÜdV

Előzmény: Ranyu (20033)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!