Keresés

Részletes keresés

GLEVENTE Creative Commons License 2009.10.21 0 0 6233
A fertőtlenítést mivel végzed, kénnel?
Előzmény: pinotnoir777 (6232)
pinotnoir777 Creative Commons License 2009.10.21 0 0 6232
Nekem nem rosszak a tapasztalatok a pumpás úszófedelessel. A gyártóval plusz párezer forintért csináltattam a fedél tetejére egy plusz nyílást (lecsavarható), azon keresztül lehet mintázni és kénezni.

Ismerősi körből az a tanulság, hogyha kiveszel belőle bort és lejjebb megy a szint, utána fertőtleníteni kell a palást belsejét ami szabadon maradt plusz az úszófedelet is (a tömlőt is leszedve), különben könnyen bejöhet az illó. Szóval arra nem alkalmas a dolog hogy napi sűrűséggel apránként levegyünk 1-2 litereket.
Havonta nem árt ellenőrizni a nyomást.

Ismerősöm hagyományos műanyagtartályt átalakíttatott át úszófedelessé. Vett egy originál úszófedelet, levágatta a asima tartály tetejét és kész. töredékárból kijött mint az új úszófedeles. Mifelénk most annyian hagyják abba a borászkodást, hogy nagyon olcsón lehet műanyagtartályokhoz jutni.



Előzmény: Ferig (6231)
Ferig Creative Commons License 2009.10.20 0 0 6231
A kénezés megoldható, ha tudsz szerezni egy nagyobb méretű injekciós tűt; felszívod a tözsoldatot és az úszó fedél pereménél belefecskendezed a borba. Ehhez persze el kell tudnod érni az úszófedelet (a magasabb, nagyobb űrméretű tartályoknál ez a művelet már problémás lehet).
Előzmény: szaki_pali (6228)
RAMBO Creative Commons License 2009.10.20 0 0 6230
Nekem pumpás van. Elég problémás a pumpa + a csatlakozása. Nem 10 pont, de sztem sokkal jobb, mint a paraffin.
Előzmény: szaki_pali (6225)
kiwancsi Creative Commons License 2009.10.20 0 0 6229

Ja, viszont nagyon szép. Különösen hogy így átsüt rajta a nap. :-)

 

A hétvégémet Rátkán töltöttem "továbbképzésen" :-DDD

Előzmény: kiwancsi (6227)
szaki_pali Creative Commons License 2009.10.20 0 0 6228
egyrészt ott az olaj nem tudsz közvetlenül beavatkozni. (kénezésre, derítésre gondolok)

de ennél rosszabb tapasztalat az, hogy a parafin "mintha nem védené kellőképpen az oxidáció ellen" a bort. Még 1 éve van meg hatalmas tapasztalatom nincs, de többet vártam volna a légmentes elzárástól. (lehet, hogy valamit rosszul csináltam, de ez úgyis kiderül.)
Előzmény: GLEVENTE (6226)
kiwancsi Creative Commons License 2009.10.20 0 0 6227

Hogy mennyire tömör a fürt az nem nagyon látszik rajta, de nem igazán kerek(hársszerű a levele)

 

Én persze botcsinálta vagyok...:-)

Előzmény: Törölt nick (6222)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.10.20 0 0 6226

Ennek mi az oka? Vannak rossz tapasztalataid az olajossal ?

Előzmény: szaki_pali (6225)
szaki_pali Creative Commons License 2009.10.19 0 0 6225
nekem olajos van és hajlanék a tömlős/ pumpás felé.
Előzmény: etilalkohol (6224)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.19 0 0 6224
Köszönöm az infókat!
Nem akarom el(írni)kiabálni, de úgy fest, hogy úszófedelesbe* átteszem a bort és még sikerül egy most 31.-ei szüretet intézni, azaz nem kell üresen hagyni a hordót, hanem fel tudom tölteni musttal.
* a "szilikontömlővel záródik" és a "paraffin olajos" közül melyik a jobb/kezelhetőbb?
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.19 0 0 6223
Régóta használok PP tartályt(nem úszófedelest), ugyanazt a funkciót betölti, mint a saválló acéltartály. Könnyebb, olcsóbb, de sérülékenyebb is.
Előzmény: etilalkohol (6215)
Ferig Creative Commons License 2009.10.19 0 0 6220
Az úszófedeles tartályba általában fejtett bor kerül, célszerű ezért olyan méretüt (méretüeket) választani, amelyikbe a fejteni kívánt bor belefér, amelyikkel az acéltartályok megtelnek. Tapasztalataim szerint jobb a több kisebb (~100-150 l-es), mint az egy nagyobb acéltartály. Könnyebb a kisebbeket tisztítani, könnyebb a bennük lévő bort kezelni (pl. kénezni), hamarabb kiürülnek, igaz több helyet foglalnak el. Arra sem árt figyelni, hogy talpazatuk olyan magas legyen, hogy egy borosüveg felállítva kényelmesen elférjen a nyitott csap alatt.
Előzmény: etilalkohol (6215)
szaki_pali Creative Commons License 2009.10.19 0 0 6219
tedd azt ha jónak látod!

én feleslegesnek ítélem, volt korábban fehérborunk, most meg vörössel nyomulok, de a fehér forrását követően tisztára mostuk majd ment bele a kész bor. a két művelet közt feleslegesnek tartom a forrázást.

de izlések és pofonok ...

más (nem OFF) csak másik kérdésre válaszolok

nekem van szlovén úszófedelesem. kb harmadáron mint a hazai (olasz) boltokban kapható. (műanyagról nincs infóm. ) Két bajom van vele.

1.) el kell érte menni

2.) lehet hogy jobban tetszene ha pumpás lenne és nem olajos. (láttam mindkettőt ezért mondom) de hát a lóvé nagy úr! de pumpás úszófedelet véve hozzá is olcsóbb mint itthon.
Előzmény: RAMBO (6216)
kiwancsi Creative Commons License 2009.10.19 0 0 6218

Hú de csinos botritiszes aszuszemek! :-)

Furmint?

Előzmény: Törölt nick (6198)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.10.19 0 0 6217

Manapság főként már csak a pénztárca szabja meg a lehetőségeid, kisebb űrméret (1-4 hl) esetén készletről is kapsz szlovén vagy olasz inox tartályt, de magyar cégnél is lehet testreszabott modelt készíttetni.

A használók szerint a műanyag tartály használati értéke közel olyan jó, mint a rozsdamentesé, viszont kétségtelen előnye az, hogy olcsóbb.      

Előzmény: etilalkohol (6215)
RAMBO Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6216
Bocs, sztem nincs igazad. A forrázáskori vákum szívja ki a hordó pórusaiból a mustból ottmaradt nyálkaanyagokat, így a hordód ismét tud lélegezni.
Előzmény: szaki_pali (6214)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6215
Köszönöm, így már a hordó kérdés is tiszta.
Úszófedeles tartály ügyben bármilyen tapasztalat (kereskedő, márka stb.), találtam műanyag (PP, PE) tartályt is???
szaki_pali Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6214
a forrázást "csak úgy" nem javallom. felesleges művelet ha nincs gond. egyszerűen csak mosd tisztára.
Előzmény: RAMBO (6211)
szunyog25 Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6213
Köszönöm mindkettőtöknek. Azért merült fel bennem a kérdés, mert a neten sok helyen (ezek szerint tévesen) az eszenciát aszúeszenciaként emlegetik. Holott nem ugyan az a kettő.
BZoltan Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6212
Törvényileg a Tokaji aszúeszencia a kiemelkedő minőségű, kiválóan alkalmas területről
és évjáratból származó aszúbor, amely legalább 180 g/1 természetes cukrot és 45 g/1 cukormentes extraktot tartalmaz.

A tokaji eszencia pedig a tokaj-hegyaljai borvidék zárt területén termett, a Botrytis cinerea hatására nemesen rothadt, tőkén aszúsodott és szüretkor külön szedett szúszemekből préselés nélkül kiszivárgó mustból minimális erjedés útján keletkező tokaji borkülönlegesség, amely literenként legalább 450 gramm összes természetes cukrot és 50 gramm cukormentes extraktanyagot tartalmaz, ezenkívül az aszúszemre jellemző különleges illattal és zamattal rendelkezik.

Vagyis a lényegi különbség az 5g/l cukormentes extrakt és 270g/l cukortartalom.
Előzmény: szunyog25 (6209)
RAMBO Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6211
De előtte azért öblítsd ki, hogy a seprő ne maradjon benne. Forrázni nem kell, majd szüret előtt.
Előzmény: szaki_pali (6208)
RAMBO Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6210
Abból mustból készült bor, ami az aszúból saját súlya miatt kifolyik, az az asszúesszencia, ha jól tudom. Nagyon édes, alkoholja nem magas. Inkább kuriózum, mint jó ital (sztem).
Előzmény: szunyog25 (6209)
szunyog25 Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6209
Megtudja valaki mondani, hogy az aszúeszencia miben különbözik az aszútól, illetve az eszenciától?
szaki_pali Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6208
havonta kénezni szál/hektó (nemes egyszerűséggel)

ha kicsit pontosabban akarod akkor első kén szál / hektó
következő hónap kb a szál 2/3-a
harmadik kénezéstől már elég a szál fele.
Előzmény: etilalkohol (6206)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6206
"Hogy érted, hogy "meghagyod" a 22 cukorfokot?" - úgy, hogy nem adok hozzá aszút.
Az üres hordóval mi(t kell tenni) legyen?
Előzmény: RAMBO (6205)
RAMBO Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6205
Hogy érted, hogy "meghagyod" a 22 cukorfokot?

Fejtsd át a bort acéltartályba. Ha ajándékozol valakinek, palackoztass le pár palackkal. A pincében van a legjobb helye, ha egyben van, és reduktív körülmények között - persze csak a megfelelő fahordós érlelés után.
Előzmény: etilalkohol (6204)
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6204
Köszönöm a hozzászólásokat!
Valszeg meghagyom a 22 mustfokot, legalább lesz összehasonlítási alapom.:(
Arra adjatok tippeket, hogy miként lehet kiszállni egy hordóból szüretközben, hogy se a hordó se a bor ne lássa kárát.
Mit tegyek a kiürült hordóval?
-Amit korábban gondoltam, hogy rozsdamentes mozgófedeles tartályba átemelem egyben a bort és a pincében hagyva csak annyit veszek ki belőle, amennyit elfogyasztok.
- Palackoztassam le a bort - saját és baráti fogyasztásnál ez talán felesleges luxus?
A fenti két lehetőséget kombináljam?
etilalkohol Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6203
Mail ment.
Az idei termés ritkítása kimaradt, ezért lett csak 22 fokos.
Előzmény: Törölt nick (6196)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.10.17 0 0 6202
Az erjedés relatíve gyorsan végbement (szept. végi szüret - decemberben már nem mozgott - ha jól emlékszem mert ez 2002ben volt) utána még 4-5 hónapot volt hordóban (1 hektós - de azóta erjesztettem gönciben, tavaly szerednyeiben is).
Ezt a "hallomásból ajánlott minimális fahordós érlelési idő 2 év" nagyon félreértheted, mert tv. szerint az aszúknak kell min. 2 évet hordóban tölteni a tokaji száraz borra nincs ilyen korlát. Én megkérdeznék a helyedben másokat is, vagy kóstolnám a sajátot és ha jónak tűnik már minek tovább ászkolni (agyonoxidálni).
Ezt régebben azoknál a bizonyos "ó- furmintoknál" csinálták, amik olyan pocsék alapanyagból készültek hogy ihatatlanul savasak voltak és csak javítás (cukor) és hosszú érlelés után kerekedtek ihatóbbá, de addigra -sztem- pocsék sherrys jellegük lett mindenféle elsődleges gyümölcskaraktert mellőzve. De a te anyagod nem ilyen a 22, 25 mm-al kár azt szerintem ennyire elhordózni....
Előzmény: etilalkohol (6191)
Arth_ur Creative Commons License 2009.10.16 0 0 6201
Köszi!
(Borszőlőkhöz analfabéta vagyok, csak az Ottonel Muskotályt ismerem meg.) :)
Előzmény: BZoltan (6200)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!