Keresés

Részletes keresés

a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55369

Kedves Ssimi,

a dűlő/határnevek szempontjából szerintem mellékes az az eltelt 30 év. Az aktualizáltság sokkal kényesebb a síkrajzi elemeknél.

Előzmény: ssimi (55366)
garass Creative Commons License 2016.02.07 0 4 55368

Jó hogy felhoztad ezt az oszlopot.

Bár mindkettő Heves megyéhez tartozik de az illendőség érdekében ezt értelmezem.

 

Az EM746UTJ Csalános-tető és az általam már három nappal ezelőtt ugyancsak Bánkút körzetéből feltett EM986UTJ Diabáz-barlang oszlopok táblái egy klasszikus programhibát képviselnek. Az első zempléni, a második jósvafői táblákkal került összekapcsolásra.

Biztos előfordul még több is a nagy számok törvénye alapján. Ezt én nem tartom olyan nagy hibának, csak az asztali ellenőrzést hiúsítja meg, de a terepen általában jó táblák vannak. Ha nem, akkor ez hatványozott szarvashibának minősül, ahol kumulálódik a programhiba az ellenőrzés és szerelési hibával. Természetesen javítandó.

A másik példád elvben lehetséges. Ennek nem jártam utána, de a Bükkben van rá példa, hogy egy tematikus út és a nem kék jelzett út találkozik, együtt fut. Az itt lévő oszlop tábláin ilyenkor a jelzés rangsorszabálya lép életbe. Azaz, mivel egy célt egy színnel jelölhetek csak, ezért a magasabb rangsorú jel kerül alkalmazásra. Az én példámban pl. a P-sáv magasabb rangú, mint egy tematikus jel. Talán itt is valami hasonló lehet. De ez csak elvi magyarázat most részemről a te példádra.

Előzmény: nagypapi (55365)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55367

Minden bizonnyal előre mozdítja a dolgot eme szimpatikus, konstruktív és a turistákért szerfelett aggódó hangvétel és stílus...

 

Sőt, nem csak a Galya-kilátót, de a bélyegzőhelyet sem jó helyre jelölték azon a táblán, és mást sem, semmiképpen nem POI pontossággal. De olyan hülyét nem találsz aki eszerint a tábla szerint fogja négyzetméterre belőni.

Ugyanis ez csak egy tájékoztató, áttekintő jellegű tábla. 

Kb mintha az autópályás közúti táblákon kérnéd számon az utcaneveket...okos gondolat.

Előzmény: ssimi (55366)
ssimi Creative Commons License 2016.02.07 -4 1 55366

Szóval 30 éves alapanyagból dolgozatok. Gratulálok, ennyit a szakmaiságról.

Akkor az 55279-ben lévő térképen miért van még ahhoz képest is csomó marhaság? Még az egyik büszkeségetek, a Galya-kilátót sem tudtátok jó helyre jelölni...

 

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55357)
nagypapi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55365

Nem vagyok róla meggyőzve, hogy az MTSZ "tábla-táblázata" mindenhol pontos.

Ez pl. az EM746UTJ táblaképe a Bükkben (!!), Bánkúttól délre:

https://c2.staticflickr.com/6/5769/22710313265_430b60da3e_b.jpg 

 

Ez is egy "érdekes" tábla. Ha itt nincs is Kék, miért raktak ki táblát? Ha van, miért nincs rajta jelezve?

https://c1.staticflickr.com/1/782/22127657584_795fc2d570_b.jpg 

 

Előzmény: Pompiere (55364)
Pompiere Creative Commons License 2016.02.07 0 4 55364

No, tettem egy próbát. Egy excel fájlba felvittem a Kiskunhalas, Pici paci-tanya és Öttömös, Petróczi-iskola közötti AK szakaszon "tapasztalt" és javítandó táblákat. Azért tettem idézőjelbe a "tapasztalt" szót mert az általad linkelt táblahely alkalmazást néztem át és egyeztettem a saját emlékeimmel, képeimmel.

Azt kell mondjam, hogy ritka s..r meló lesz ezt utólag javítani, akár a gép előtt ülve, akár kint a terepen. Ráadásul ezen az AK szakaszon nincs is becsatlakozó másik turistajelzés, csak egy. Bele sem merek gondolni, hogy milyen nehézséget okoz ez olyan útvonalakon, ahol nem egy jelzés fut. Nem is tudom, hogy lesznek-e jelentkezők, akik ezt a munkát ingyen bérmentve a teljes kék körre elkészítik, mert szerintem ezt a munkát csak a szakaszokat egyként kezelve lehet jóra megcsinálni, úgy nem, ha itt-ott belekapunk és javítunk ezt-azt.

 

A fentiek ismeretében nagyságrendekkel kevesebb munka lett volna ezzel az egésszel, ha egy adott szakaszt jól ismerő ember, akár a Google Earth felett ülve eldönti, hogy hová milyen táblák kellenek.

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55353)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55363

Rendben.

Előzmény: olahtamas (55362)
olahtamas Creative Commons License 2016.02.07 0 4 55362

Várunk a febr 23.-i bizottsági ülésen, és ott átbeszélhetjük, hogy az útmutató melyik mondatai ellentmondásosak.

 

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55332)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55361

:D

OK

Előzmény: Törölt nick (55360)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55360

Értem ezt is, de ez megint egy nagy általánosságban adott válasz egy konkrét, egyértelmű hibára. Vannak pár helyen az országban olyan dolgok, amiknek több nevét is ismeri az együgyü nép (bár nem túl sok, és általában ott is percek alatt kideríthető, hogy régen így hívták, de most úgy); de ez a két példa tipikusan nem ilyen. Ennek a völgynek és ennek a fának úgy tűnik nincsenek névváltozatai, meglátásom szerint ezek - udvariasan fogalmazva -konkrétan elbaszott táblafeliratok. És ez csak kettő, amit itt a közvetlen környezetemben láttam.

Mivel a net idevágó ágazata a táblák felbukkanása óta másról se szól, minthogy senki nem érti miért ezek a dolgok vannak feltüntetve a táblákon, valamint hogy a táblák jó része hibás, kezd úgy tűnni, hogy kend jó "pártkatonaként" szajkóz egy szakmainak tűnő szövegkörnyzetből bevágott szöveget, amiből az jön le, hogy mindenki hülye, mindenki szembemegy az autópályán, csak a táblafelíró a meg nem értett zseni. (A "pártkatonát" úgy értem, hogy tipikusan ez a jelenség dívik most minden állami pénzből élő területen.) Megmagyarázni természetesen BÁRMIT meg lehet; - csak ha azt sokan nem fogadják el az (állítólagos) célközönség tagjai közül, akkor ott valami gebasz van. :)

 

Részemről értelmetlennek tartom a további vitát, bár állok elébe, hivatalból sokat kell ülnöm egyébként is a gép előtt :)

 

A GPS koordináta egyébként nem rossz ötlet, ha baj van, bár ha alatta van a (feltehetően helyes) név is a táblán, akkor az adott területen ismerős hegyimentő, különleges mentő számára az is elég. Túrázni meg általában nem úgy megy az ember, hogy "na, elsétálok az N47° 17.255 E018° 06.585-re, ott megfrüstükölök, aztán felmegyek a N47° 15.973 E018° 02.718-hoz, megiszom egy sört és eszek egy hamburgert. :D És ha ott állok alatta, akkor se a koordinátákat fogom megjegyezni, hanem a hely nevét, azt könnyebb leírni/elmesélni a rajongóknak. :)

Előzmény: Törölt nick (55358)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55359

akkor fogadjunk 1 "naugye"-ben...J

Előzmény: Törölt nick (55358)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55358

...hát én akármelyiket nézném (ehhez valószínűleg Rack Gyula úr kellene), egyedül a tuhu-n van fent, de ott Hosszú-Kígyós címmel. Helyiek ilyet, hogy 'Kígyó-völgy" még nem hallottak. OSM-n nem szerepel semmilyen név. A belinkelt fizetős cuccokat nem tudom megnézni, de gyanítom, hogy ott is az van, hogy vagy nincs név, vagy a Hosszú-Kígyós az.

 

Ádám-Éva-fa szintén, meg merném tippelni, hogy sehol nem szerepel "Ádám-fa" néven.

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55357)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55357

Persze hogy van.J

Szakmai.

 

A különböző turista és topográfiai térképek (amik az adatgyűjtés alapját képezték, legyenek akár nyomtatott akár digitális formátumúak) más-más névanyagot jelenítenek meg névrajzukon. A dűlő- ill. határnevek gyakorta egymás név/alakváltozataiként fordulnak elő.

 

Ha választasz egy területet és többféle térképek sorozatát áttekinted, azt fogod tapasztalni, hogy pl. adott völgyet esetleg máshogy nevezi:

 

-a Cartographia

-Szarvas-Faragó

 

-a katonai topográfia

-a polgári topográfia

-a földrajzinév-tár

 

-a TuHu

-az OSM

 

csak hogy néhányat kiragadjunk.

Az is megeshet, hogy a helyieknek is van rá (akár több) saját verziójuk az egyértelműség kedvéért..

 

Szóval nincs egységes kanonizált névanyag, lehet valamelyiket preferálni, mondván, hogy alaposabb kutatómunkával készült, vagy ezért-azért hitelesebb számunra.

Mi a 10:000-es topográfiai térképet tekintettük referenciának.

A TÉKÁ-ban alapértelmezett, meg tudod nézni.

 

Ez egy aprónak tűnő részletkérdés, de látható, milyen összetett, ha nekiállunk kibontani.

Előzmény: Törölt nick (55355)
Csuhás Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55356

Minden elhagyott betű pár forintot jelenthetett valakinél...

Előzmény: Törölt nick (55355)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.07 0 4 55355

...Az "Ádám-fa" és a "Kígyó-völgy" c. fejezetekre is van valami frappáns magyarázat egyébként...?

Előzmény: Törölt nick (55354)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.07 0 4 55354

Igen, ismerem a mainstream magyarázatot, de továbbra is tökéletesen illogikusnak tartom. Úgy tűnik, sokan mások is. Jelen helyen a Kék Háromszög mentén a legközelebbi (nem is akármilyen) látnivaló a Károlytanya (nem szerepel a táblán). Azonkívül amikor túrázik az ember, akkor otthon megnézi a térképet, és megjegyzi, hogy a barlangot a Kék Barlang jelen találja, valahol a Kék és a Piros meg a Kék + környékén; - háromszög még a közelében sincs sehol. Kurvára megzavarhatja tehát, hogy a táblán egy témához csak körmönfontan kapcsolható teljesen más jelzés szerepel. Szerintem ez nem megszokás vagy beleszokás kérdése, ez agyrém lesz a jövőben is, ha így marad.

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55323)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55353

Köszönjük ezt is az ötletbörzéshez, nagyon hasznos.

Az működhet szerintem, hogy összegyűjtjük a javaslataitokat, kiegészítjük a sajátokkal, témakörönként rendezve átbeszéljük, hogy mi lehet a megfelelő prioritás, illetve hogy a különböző szabályok ne gabalyodjanak.

 

Várjuk a további ötleteket!

Kérlek benneteket, ezek jussanak el a hibabejelentő postafiókba is.

 

Előzmény: Pompiere (55351)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.07 0 0 55352

...ahán! :) Az a fránya tüsszögés! :)

Előzmény: hörpölin (55327)
Pompiere Creative Commons License 2016.02.07 0 4 55351

hanem a jelenségeket tipizálni, ahogy JZP kezdte, küldeni és feldolgozni a bejelentéseket, és kidolgozni a szükséges korrekció és bővítés legcélszerűbb módját.

 

Arra lehetne iránymutatást kapni, hogy mit is vártok?

- ajánlást arra, hogy hol legyen egy felszabaduló táblacsoport új helye?

- ajánlást arra, hogy ezeknek az áthelyezett tábláknak milyen új feliratai legyenek?

- ajánlást arra, hogy mi legyen az oszlop tetején lévő helyjelölő új neve, ha a régi abszolúte nem megfelelő az adott helyhez?

- ajánlást arra, hogy milyen szöveggel is kellene felülragasztani azon táblákat amelyeken nem megfelelő a szöveges tartalom?

 

Mindenesetre én legelőször azoknak a tábláknak az egyikét "tüntetném" el amelyeken ugyan az az információ ellentétes irányú nyilakkal jelenik meg. Bőven elegendő az az egy tábla, amely a turistaút irányából olvasható. Szerintem. Így rengeteg tábla szabadulhatna fel amelyeket más helyeken fel lehetne használni, igaz, csak felülragasztással.

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55321)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -5 0 55350

Nem lebőgést produkáltunk.

A lehető legkevesebb veszteséggel kiverekedtük magunkat egy eleve vesztettnek tűnő hadjáratból úgy, hogy a zászlót is megszereztük.

Mission accomplished.

Az lett volna a lebőgés, ha elúszik a projekt.

A sebeket persze le kell kezelni.

 

Előzmény: Csuhás (55347)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55349

Elbeszélünk egymás mellett.

Természetesen pontokba kell gyűjteni, mik a a gubancos megállapítások, de ne várd tőlem, hogy ezt most azonnal végigveszem, ezt kutatom egész vasárnap délután.J

Rajta vagyunk a problémán, össze fog állni az anyag, meg lesz vitatva.

Türelem, plíz.

Előzmény: Csuhás (55347)
ssimi Creative Commons License 2016.02.07 -2 5 55348

Hát igen. Eddig nem kellett az együttműködés, mert jó sok pénzt lehetett zsebre rakni. Meg is csináltátok nagyon-nagyon sok pénzért ezt a szart.

Most persze már kell a segítség. Oldják meg a "mezei" természetjárók, ingyen.

Na ez a felháborító!

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55340)
Csuhás Creative Commons License 2016.02.07 0 5 55347

Süsd meg! Produkáltatok egy nagy lebőgést, amit részben a füzet ellentmondásaival indokoltatok. Most terveztek egy javítást. Gondolom ez azt jeleni hogy egy hétvégén át lesz matricázva a táblák nagy része, és itt fogod magyarázni hogy miért jó úgy és már megint mi nem értjük a dolgokat. Amikor pedig javaslom, hogy segítünk, hogy még a matricázás előtt tegyük egyértelművé a dolgokat akkor azt mondod ez nagy energiába kerülne. Mondjuk igazad van bizonyára rengeteg más feliratot javasolnánk, azokat egyeztetni véglegesíteni nagyobb munka mint kinyomtatni azt amit a program generál. 

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55346)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55346

Valóban, érdemes lehet egy összegzést megírni (amin hetekig lehet vitatkozniJ), de ha visszaolvasol, láthatod, hogy többször beleálltunk már a témába.

 

Amit kérsz, sok energiába kerül, és mostmár csak "történeti" jellegű ezen a gondolkodás, inkább azzal foglalkoznék, mi van előttünk.

Szerintem "ereszd el" azt a füzetet egyelőre.

Persze ha nagyon ragaszkodsz hozzá, megteszem.

Előzmény: Csuhás (55344)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55345

Ebben tévedsz, a feltételek adottak voltak, ezeken a figyelmeztető jelzéseink sem tudtak változtatni.

Előzmény: meggyes pele (55343)
Csuhás Creative Commons License 2016.02.07 0 0 55344

Többször emlegetted ezt az ellentmondást a segédletben. Megtennéd hogy megírnád konkrétan a problémát? Ha eddig nem kérdeztetek meg túrázókat akkor itt van a lehetőség, mi a legjobb tudásunk szerint igyekszünk majd feloldani az ellentmondást. Mindenképpen hatékonyabb volna mint ez mint egy év múlva azon agyalni, hogy hogyan lehet levakarni a remek informatikai rendszerrel generált  "tökéletes", kiragasztott, de a túrázók által valahogy másképp értelmezett matricákat.

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55332)
meggyes pele Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55343

Pavarottinál a ponty: pedig csak egy szavukba került volna hogy a feladvány értelmes legyen, de nem merték megkérdezni

 

Jóságos Isten! Egon! Ha te/ti EKKORA szakértők vagytok, nem kellett volna még időben szólni, hogy ez így nem lesz jó! Akkor most nem kéne magyarázni, hogy mit és hogyan értelmezzünk. Mondjuk lehet, hogy az emtéeszben olyan a helyzet, hogyha valaki figyelmeztet a hülyeségre annak meg kell halnia. Látott arra mostanában valaki fekete zászlót? 

 

MP

Véleményem szerint hagyni kell az összes táblát, két éven belül úgyis lerohad mind. Mondjuk a műanyag lapokat ki kéne hozni az erdőből!

Előzmény: pavarotti (55333)
nagypapi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55342

Ebből szvsz még nagyobb gebasz lenne. Ha frissítetnétek, úgy, hogy az szakmailag elfogadható legyen, akkor kiderülne, hogy az MTSZ által gyakorlatban alkalmazott táblarendszer nem felel ennek meg.

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (55332)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55341

Köszönöm HEV,

továbbítani fogom a kollégáknak.

 

Üdv

Egon

Előzmény: HEV (55338)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2016.02.07 -4 0 55340

Szervusz,

abban is egyetértek, hogy valódi szakmai kommunikációra, együttműködésre is szükség van a helyi természetjárókkal a táblázás kapcsán és általában is.

Nem, Nyuszika nem tudott senkit lehúzni a listárólJ

 

 

Előzmény: pavarotti (55333)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!