Keresés

Részletes keresés

havasföld34 Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19782

Sziasztok!

 

Levélpirosító ribizlitetű ellen milyen szerek hatásosak? Azt tudom, hogy a kén is ritkítja őket, de valami hatásosabbat szeretnék.

janijani Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19781

A beporzással, a terméskötődéssel sem volt gondom sosem.

 

Pontosabban volt, de nem a méhek hiánya miatt. 30 éve ültettem egy Shermina ringlót, már szép nagy fa volt, minden évben tele virággal, de mire levirágzott, ledobta az összeset, jó évben megmaradt rajta talán 3 szem. Porzónak ültettem mellé egy Althann ringlót, de semmi eredmény.

Tanácsolták, hogy vagdossam meg a törzsét fejszével, megvagdostam, begyógyult de továbbra sem semmi. Már ki akartam vágni a fát, amikor beszéltem egy kertésszel. Ajánlotta, hogy virágzáskor permetezzem meg Nevirol kötődést segítő szerrel. Megpermeteztem, olyan bódító virágillata volt, és láss csodát, tele lett terméssel a fa. Annyit termett, hogy fel kellett támogatni az ágakat. Utána minden évben megpermeteztem és bőven termett.

Aztán kipusztult a fa, én is tettem érte mert amíg nem termett levágtam két vastag ágat, ezek helyét soha nem tudta benőni kéreggel hanem elkezdett korhadni, kiodvasodott, száradtak le sorban a nagy ágak, végül kivágtam. Ettük az Althannt, az terem azóta is rendesen, de a Sermina finomabb volt.

Így hát ültettem egy újabb Serminát és ismétlődik a történet. Tavaly már tele volt virággal de lehullott mind.

A Nevirol azóta nem kapható, megszünt, de szerencsére nekem még van belőle, mert annakidején megvettem egy nagyobb dobozzal. Az idén megpermeteztem vele, várom az eredményt.  

Előzmény: Antisystem (19780)
Antisystem Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19780

Azt én sem hiszem, hogy a méheket bántaná - elég az, ha elriasztja a fától, és nem porzódnak be a virágok... majd ha lesz megint darázsfészek a postaládába (minden évben szokott lenni:)) kipróbálom, hogy teszek bele egy vattát pár csepp nonittal, elriasztja-e őket... (szóval kísérletet végzek:))))

Pl. a petróleum, az köztudottan erősen riasztja őket - általában petrós ronggyal a postaláda aljában szoktam felszabadítani a postaládát a darázs-megszállástól, attól elköltöznek - valszeg ezért nem annyira durva méhgyilkos a Cyperkill, mint ahogy a hatóanyagából jönne, mert petróleum van az oldószerében, szóval amíg erősen mérgező lenne, addig a méhnek sincs túl nagy kedve odaszállni, büdös neki... (azért direktbe ne fújja senki virágzó növényre, azt se lehet, pont mint a Sherpa...)

 

ÜdV

Előzmény: janijani (19778)
hamvasat Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19779

Köszi, olvastam  már, folyamatosan olvasom a topicot régóta. Igazából megválaszolhattam volna magamnak :-) 

 

üdv: Attila

Előzmény: beetee (19776)
janijani Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19778

Én viszont mindig használom a nonitot - így virágzáskor is.  Soha semmilyen hátrányát nem tapasztaltam.

Ha a méheket bántaná biztos ráírták volna a flakonra.

Előzmény: Antisystem (19774)
pikubá Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19777

Kösz a gyors választ.

Utólag idegesítet, hogy a fagy után virágzókat meg én nyírom ki.

"Felületi feszültség": hja,hogy terüljön, ne cseppesedjen ! 😃

Előzmény: Antisystem (19774)
beetee Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19776

Olvasd el a 766-os hsz-t!

Előzmény: hamvasat (19775)
hamvasat Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19775

Sziasztok!


Ősszel/télen említettem, hogy tavaly igen brutális levéltetü invázió volt nálunk (fekete, zöld, fehéres), nem is nagyon bírtam vele, leirtottam őket, 1-2 hét múlva megint voltak, néha ki sem látszott tőlük a levél, úgy belepték. 


No, tegnap láttam, hogy egyelőre kis egyedszámmal, de megjöttek a kis barátaim... Még kicsik a fák, nem nagyon virágoznak, csak a szilva és az őszibarack, de ők már elvirágoztak. Mivel menjek rá? Még mindig a Mospilannal illene, vagy esetleg esti órákban permetezzek és adjak hozzá Cyperkillt is?

 

Köszönöm

Antisystem Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19774

A papírja nem ír semmit erről - ha jól rémlik - én azért sosem használtam virágzásban... nem a "tapasztás miatt" - a Nonit nem tapaszt mint a Biofilm, pusztán a felületi feszültséget csökkentve a szétterülést, "nedvesítést" javítja, hanem azért, mert erős, savas szaga van... (óvatosan! szagold meg, tudod, oldalról, és nem az üveg nyakába tapadó orral letüdőzve... ami nem is olyan nagy csoda, mert valami szulfonsavas cucc...)

 

ÜdV

Előzmény: pikubá (19773)
pikubá Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19773

Érdeklődnék,hogy a Nonitot szabad-e használni virágzáskor.Mivel,hogy "tapasztó"szer,a polleneket is tapaszthatja, vagy a bibe felületét ....Remélem rosszul gondolom !

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19772

nem használok elemi rezet

Az elemi réz a vörösréz. Nem csodálom, hogy azzal nem permetezel...

Előzmény: alfi13 (19771)
alfi13 Creative Commons License 2015.04.24 0 0 19771

Talán a méhekre nem annyira veszélyes de a bibéket lehet hogy egy kicsit leégetted. Én virágzásban  nem használok elemi rezet vagy ként hanem ha mindenképpen kell akkor réz helyettesítő vagy kén helyettesítő szerekkel permetezek.

Előzmény: erik erik (19770)
erik erik Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19770

Én azt kérdezném hogy Bordóilével ha lepermeteztem almafát ilyenkor mikor virágzik

a méheknek lesz bajuk töle esetleg?

 mert este szórtam, igy irta  a papirja, meg gombaölő végül is,

de körbenéztem a neten, és ugy irták már nem lehet ilyenkor,

akkor végül is hiába hogy másnapra megszárad, de a beporzás nem lesz igy?

 

 

kriszmi82 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19769

Nagyon köszönöm a gyors segítséget, hétvégén neki is látok! :)

Előzmény: Samubá (19760)
szicsu1007 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19768

Köszönöm.

Még annyit hadd tegyek hozzá, hogy permetezési gyakorlatainkban (gyakorlatlanságunkban:-) nem mindig méretezzük egyenszilárdságúra önmagunk, kisállataink és környezetünk (pl. a méhek) védelmét. Habár az Einstein-féle megállapítás valszeg urban legend (négy évvel a méhek után kipusztul az emberiség), de lehet ez olyan is, mint amikor egyetlen napra kimarad az áram váratlanul (és a gyertyafény mellett betesszük a mikróba a vizet "forralni":-) ) Szóval alig tudjuk elképzelni...

Előzmény: Antisystem (19766)
Antisystem Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19767

Ez pontosan így van (régi jóslatom, hogy az internet pontosan ebbe, a "csatornázás hiányába" fog belefulladni, mint anno a középkori városok:( - tudniillik nincs semmi hulladék-eltakarító mechanizmusa, tehát ahogy telnek az évek és nő az infó-mennyiség, folyamatosan nő az elavult info aránya, romlik a megbízhatóság... lehet, 20 év múlva kénytelenek leszünk visszatérni a klasszikus könyvtárazásra mert már 100 keresésből 95 elavult adatot fog eredményezni, a könyvön meg becsülettel ott a KIADÁS ÉVE...)

 

Azért ma még van nagyjából:) megbízható info:

Ontopic növényvédőszer: https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Engedelykereso/kereso.aspx

Itt offtopic, de hasonlóan kellhet: 

Állatgyógyászati készítmények: https://www.nebih.gov.hu/szakteruletek/szakteruletek/allatgyogyaszati_igazgatosag/kozerdeku/torzskonyvezes/forgalmazhato/nemzeti

Emberi gyógyszerek: http://drinfo.eum.hu/drinfo/pid/0/medicine

 

ÜdV

Előzmény: budai2 (19765)
Antisystem Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19766

De, vannak... bár az az igazság, hogy soha sem használtam Sherpát, mert minek vegyek 10%-os cypermetrint II. kat-ba - (tudom, 2-3 éve a kis üveget meg az ampullát már visszatették III-ba), amikor van 25%-os cypermetrin szabadforgalomban - a Cyperkill. Hatóanyagra számítva kb egy árban is vannak...

És persze, a különféle pirethroid-izomereknek különböző hatása van a környezetre egyfelől, másfelől az sem mindegy, hogy a kész permetlé méhriasztó hatással bír-evagy nem.

 

A Sherpa tekintetében az nyert:) aki azt írta, hogy virágzásban NEM használható:

"...

SPe 8 Méhekre kifejezetten kockázatos!
A méhek és egyéb beporzást végző rovarok védelme érdekében
virágzási időszakban nem alkalmazható!
Az alkalmazás idejére és a kezelés után 1 napig távolítsa el vagy fedje be a kaptárakat!
Virágzó gyomnövények jelenléte esetén nem alkalmazható!
Virágzás előtt távolítsa el a gyomnövényeket/ 1 nappal a virágzás előtt már nem
alkalmazható!..."

https://www.nebih.gov.hu/data/cms/157/028/Sherpa100EC_mod_20130412.pdf

 

ÜdV

 

 

Előzmény: szicsu1007 (19764)
budai2 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19765

Sherpában nem vagyok érdekelt, még sohasem használtam . Ezért nem vitatkozni akarok, hanem egy lehetséges hibára hívnám fel a figyelmed:

 

"Az internet sohasem felejt", ezért lehetséges, hogy egy elavult érvényességű tájékoztatót olvastál.

Példa: a syngenta a chess nevű  rovarírtójáról fenntartotta az interneten a régi tájékoztatóját is, miszerint méhekre nem veszélyes, de a főoldalról indulva már olyan ismertetőt találsz, ami szerint veszélyes. A "régi" tájékoztatók jellemzően a forgalmazó (kereskedő) cégek internetes oldalain maradnak hosszú ideig frissitetlenek.

Előzmény: öreg_néne_b (19761)
szicsu1007 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19764

A piretroidnak nincsenek változatai? Méhekre eltérő hatással?

Itt vagy, Antisystem? :-)) Most nincs időm guglizni:-(

Előzmény: öreg_néne_b (19761)
szicsu1007 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19763

Ellentmondást vélek (bár nem ástam bele magam):

http://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/221861/Sherpa100EC_mod_20130412.pdf/3f7dec74-e467-4409-a0c6-6cceaf105d2d

 

Sherpa:

 

Méhek látogatta területen (a kultúrnövény vagy a területen előforduló gyomnövények virágzásakor) a készítmény kijuttatása tilos!

Előzmény: öreg_néne_b (19761)
szicsu1007 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19762

Köszönöm szépen. Ez egyértelmű válasznak tűnik - ehhez fogom tartani magam. Talán azzal kiegészítve, amit Pacsepa írt, hogy "illetlenség" nappal pofán locsolni a méheket. Azt magam is megfigyeltem egyik évben, hogy a nappali Topas fürdő után a méhek sértődötten távoztak. Arról nem is beszélve, hogy mennyire "por" a megfürdetett virágpor(?).

Előzmény: budai2 (19755)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19761

Megnéztem a Sherpát, mert ugyan miért lehetne az egyik piretroidot használni, a másikat meg nem.
Ez van az engedélyében: "Virágzó kultúrákban csak méhkímélő technológiával juttatható ki." Azaz napnyugta után mehet.

Előzmény: budai2 (19755)
Samubá Creative Commons License 2015.04.23 0 0 19760

Leander pajzstetű. Apró alig látszik, de ez a ragacsos csepp, a mézharmat képződés, elárulja amibe később betelepül a korompenész bár ez nem árt a leandernek de csúnya. 

 

Beöntözést javaslok Mospilan rovarölővel, ami a talajon át is felszívódik. Egy 4g-os csomag 10 liter vízhez elég, ez arányosan csökkenthető, pl 1g/ 2,5 liter víz. A virág alátétből felszívódik. 

Havonta ismételheted kb 3 hét a tartam hatása. A beöntözést a lakóhelyiségben is alkalmazhatod, mert a szer nem nem kerül ki a cserépből és nem kenhető le a levélről sem. A hatás a mézharmat megszűnésével nyomon követhető. Előtte a mézharmatot mosd le, zuhany vízzel lejön.  

Előzmény: kriszmi82 (19753)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.22 0 0 19759

Ezzel a gondolatmenetből kiindulva, a Kamaraerdei úton dolgozó lányok sem bíznának a gumiban :DDD

 

Persze, nem a legolcsóbb háztartási gumikesztyűben pemetezünk...

 

A módszer nekem csak morálisan lenne vállalhatatlan, hogy símogatással gyilkolunk :(((

Előzmény: hoffmann eta (19705)
triunguis Creative Commons License 2015.04.22 0 0 19758
Ami felszívódó. Így gondoltam.
Előzmény: triunguis (19750)
pikubá Creative Commons License 2015.04.22 0 0 19757

a képeiden nem látok, de azért nézd át, nincs-e rajta pajzstetű.

Előzmény: kriszmi82 (19753)
budai2 Creative Commons License 2015.04.22 0 0 19756

Ezek szerint van olyan felszívódó (pl. Actara, Chess) amit napnyugta után SEM szabad használni virágzó növényekre.

Előzmény: budai2 (19755)
budai2 Creative Commons License 2015.04.22 0 0 19755

Szabadforgalmú  - III. forgalmi kategóriába tartozó növényvédő szerek használhatósága méhveszélyesség szempontjából Dr. Némethy Zsuzsanna összefoglalása szerint.


Növény minden fejlődési állapotában korlátozás nélkül, virágzáskor is használható
valamennyi gombaölő szer, valamint a rovarírtók közül Mospilan, Pirimor, Sanmite, Runner, Nissorun, Teppeki, Dimilin, Dipel
    
Virágzó növénynél napnyugta és 23 óra között használható Karate, Decis, Insegar és Match

Virágzó növényeknél még napnyugta után is TILOS alkalmazni : Sherpa, Apacs, Chess, Actara, Trebon

http://www.balintgazda.hu/kertesz/novenydoktor/artalmasak-e-a-mehekre-a-novenyvedo-szerek.html

 

Ezek szerint van olyan felszívódó (pl. Actara, Chess) amit napnyugta után SEM szabad használni.

Előzmény: szicsu1007 (19746)
buga1 Creative Commons License 2015.04.22 0 1 19754

Antisystem!

 

Érdeklődtem (nem hagyott nyugodni) az itteni Központi Földművelődési Ellenőrző és Vizsgáló Intézetnél a Topas ügyben...

Pontosan azt a választ kaptam, amit Te is írtál:

 

" egy cég arra törzskönyveztet egy adott országban, amire úgy gondolja, hogy ott megéri neki."

 

Még annyit tettek hozzá, hogy a Topas 100 EC Szlovákia területén nincs engedélyezve csonthéjasok monília elleni védekezésében, és abban az esetben, ha netán mégis használná "valaki", akkor az törvényellenes cselekedetet követ el...

 

Kérdem én: ugyan már ki tudja leellenőrizni, hogy most éppen Topassal permetezem-e a csonthéjasokat vagy valami mással... Otthon, a saját kertemben... :-)

Előzmény: Antisystem (19608)
kriszmi82 Creative Commons License 2015.04.22 0 0 19753

Sziasztok! Sajnos nem értek hozzá, de úgy látom, a leanderem így teleltetés után nincs túl jól.. Egyik oldalán barnás-feketés kis foltok jelentek meg a szárakon, és egy-két helyen ragacsos enyvet ereget. Csatolok róla 2 képet. Tudna valaki segíteni, hogy mi lehet ez és mi a teendő?

Előre is köszönöm.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!