Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2009.07.20 0 0 160
A kivágott rész hossza nagyjából jó, csak az elhelyezkedése nem. Jóval a szem alatt kell elkezdeni a vágást, és nem sokkal fölötte befejezni. Így kevesebb fás rész marad benne, általában szinte semmi, én nem is szoktam vele piszmogni, nehogy sérüljön a rügyalap, és ha minden klappol (az alany jól adja a héját, nincs 40 fokos aszály, az őz nem dörzsöli le, mint 2 hete, stb.), akkor a legritkább eset, hogy ne fogja meg.
Itt ez őszibarack, ennél nem úgy adódik a hajtás formája, mint a cseresznyénél, de valami ilyesmi. Ha a szem fölött ennél hosszabbra fut ki a borotvapenge, akkor a fél centinél hosszabb részt levágom, annak már nincs szerepe, úgysem forrad jól. A levélnyél is elég 1 cm hosszan, ne szárítsa a nemes részt.

Előzmény: gyula.uw (159)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.20 0 0 159
Helló Szia:)


(És föntről lefelé kivenni a fás részt a maradékot pedig lentről, és nem túl nagyot vágni.)
Na ezt nem igazán értem most egy kicsit össze is zavarodtam ,

Nem így kell a szemet ki vágni???Te nem így szoktad?
És akkor a fás részt ki szoktad pattintani?

Így marad benne nekem fás rész akár milyen vékonyan vágom!!
Előzmény: trasgo (158)
trasgo Creative Commons License 2009.07.20 0 0 158
Szia
Ilyenkor nyáron már a hajtás középső részéből érdemes szemet venni , és föntről lefelé kivenni a fás részt a maradékot pedig lentről, és nem túl nagyot vágni.
Az eredés hatékonyságát növeli ha a nemes szemvágás előtt a hámréteget kicsit megkaparjuk, tehát a nemes szem alatt és fölött nagyonkicsit megkaparjuk almánál, szilvánál , kajszinál stb.egyben le is jön az a viaszos hártya.
Ami nagyon fontos az alany és szem vágása ill a kötözés között minél kevesebb idő teljen el.
Eredmény csak akkor várható, ha az alany adja a héját és később is öntözve van ha szükséges.
3-3,5 hét múlva ha a kötöző nem nyúlékony ill rafia akkor a szem átellenében át kell vágni , a kötöző maradhat , de a vágást célszerű méh viasszal bekenni ez fertőtlenít is és nem engedi a kórokozók bejutását stb.
a levelet vedd le a szemről csak a levélnyél maradjon, a szem fönti részén mint a T-nél vágd be.
Az almába 4-5 különböző nemes nyári van.
Üdv trasgo
Előzmény: gyula.uw (157)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.20 0 0 157
Helló szia ill, sziasztok.

Üdvözlök mindenkit a fórumon,trasgo lenne hozzád 1-2 kérdésem :)
Még pedig a következők ott tartok hogy most már szemezni is szeretném a fa alanyaimat, nem csak tavasszal oltani mert eddig csak nyerges oltást csináltam elég jó aránnyal ! Vásároltam a napokba egy oltás szemzés kézi könyvet (Peter Klock) könyvét
A művelet elméleti részét és az előkészítését fejből vágom ha kel hajnal kettőkor is ha fel költenek!:)
A T szemzésnél nem igazán értek egy pár dolgot Pl:a szem kivágását mert akár hogy is metszem ki a szemet marad benne fás rész és azt írják a szak könyvek hogy ne legyen benne ,ha ki pattintom a szem pajzsból akkor meg a nemes szemem belseje lukas lesz!mint a képen látható .
Várom a válaszodat nagyon tetszik a szemzéseid és szeretném én is megtanulni csodálatos dolognak tartom és nagyon érdekel a kertészet .

Tisztelettel-.Gyula
Előzmény: trasgo (152)
trasgo Creative Commons License 2009.07.03 0 0 156
Úgy gondolom nyár közepén, tehát nem későn.
Majd teszek föl képeket az idei szemzésekről elég jó eredmény várható.

Misku szerintem ültesd ki őket iskolába ott tudod ojtani v. szemezni és ha megerősödött mehet a végleges hejére.
Előzmény: Flanell (154)
Flanell Creative Commons License 2009.07.03 0 0 155
Szerintem csak jövő nyár végére lesznek szemezhetőek, de csak akkor, ha nagyon öntözöd és tápozod őket. 2 liter föld nem túl sok nekik.
Előzmény: Misku (153)
Flanell Creative Commons License 2009.07.03 0 0 154
Miért nem hajtottak ki, későn készültek?

A nektarin alanya szerintem mandula.
Előzmény: trasgo (152)
Misku Creative Commons License 2009.07.01 0 0 153

hi, teljesen új vagyok itt,a segítségeteket kérem ( ha jár erre vki):

 

régen (kb. 25 éve már sikeresen szemeztem) , most újra szeretnék.

Ültettem vad magokat (alanynak), de igen lassan nőnek, most kb. 10 cm-esek a vadalma, v.körte, v.cseresznye alanyaim, a (mirobalán) szilvám, kb. 20cm.

("törzsátmérő":1 mm)

 

Mit gondoltok jövőre elérik a szemezhető (ceruzavastagság) méretet ??

(kb. 2 L-es edénykben vannak)

trasgo Creative Commons License 2009.06.28 0 0 152
sziasztok pár ojtásos szemzéses képek.
A szemzések tavaly nyáron készültek , de nem hajtottak ki csak idén tavasszal , az ojtások tavasziak, a képek 4.26. készültek.
Az utolsó képen a nektarinom milyen alanyon van?
Üdv trasgo

rebondo Creative Commons License 2009.06.15 0 0 151

Általában a szemzéssel vagyok eredményes.Idén végre sikerült dió, szőlő is.

Különösen jól sikerült a körte...
Úgy öt éve szedtem szemet agy nagyon ízletes körtéről.Idén végre termőre fordult.
Kitűnő vackor lett.
Az történhetett, hogy a választott nemes vadkörte alanyon van, virgonc hajtása
kitűnő szemeket mutatott...
Lett így aztán nekem birs alanyon vadkörtém.Amibe most körtét teszek... :)
Flanell Creative Commons License 2009.06.12 0 0 150
Nem tudom, nekem sikerülni szokott. Mikor nincs semmi extrém körülmény, olyankor mindig.
Ma is csináltam kettőt, egy állat kirágta a törzsek belsejét tavaly, csak kettő maradt, meg persze a régi törzsek alól sok aranyribiszke.
Előzmény: rebondo (149)
rebondo Creative Commons License 2009.06.10 0 0 149

Néztem a technikát...
Én szemzem a ribizlit, május elején.
Gondoltam ,most ismét kipróbálom az oltást, látva a képedet,hát tízből egy lett, az is ribizli...A pöszméte nem sikerül.Egyszer egy sikerült már, de azt véletlenül letörtem.

Előzmény: Flanell (83)
rebondo Creative Commons License 2009.06.03 0 0 148
,mint meggybe cseresznye
Előzmény: Flanell (145)
Flanell Creative Commons License 2009.06.03 0 0 147
Körtém már sok van, nyári almám nincs.
Köszi.
Előzmény: Törölt nick (146)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.02 0 0 146
Sztem annyira nem közeli rokonok,úgyhogy nem érdemes.Rakj bele inkább vmi jó fajta körtét.
Előzmény: Flanell (145)
Flanell Creative Commons License 2009.06.02 0 0 145
Vadkörtébe lehet (ill. érdemes) almát oltani? Csak mert alma alanyom nincs.
gyula_k Creative Commons License 2009.05.05 0 0 144
A KHO sorozatban jelent meg az Oltás,szemzés,dugványozás című könyv melyben,ha jól emlékezek az ablakos v. a síp oltást javasolják a dió nemesítésére.
Előzmény: somolya (143)
somolya Creative Commons License 2009.04.28 0 0 143

 

A neten a gugliba írd a "dió oltása"-t ill. a "dió szemzése"-t és több linket kidob.

 

Már megtörtént. :-(

Van sok, de egy jó nincs. :-)

 

Pedig próbálkoztam a zöldoltással is, melyet Amerikában oly lelkesen ajánlanak.

 

Nem sikerült.

Előzmény: kertészboy (142)
kertészboy Creative Commons License 2009.04.24 0 0 142
Van lehetőség oltással és szemzéssel is szaporítani a diót. De mindkét módszer elég nagy gyakorlatot igényel (mint általában az oltás és a szemzés), és a kihozatal (eredés) rendkívül rossz. Ezért is olyan iszonyat drágák a dió oltványok (még ha szemzéssel készültek is). A neten a gugliba írd a "dió oltása"-t ill. a "dió szemzése"-t és több linket kidob.
Chesterfild Creative Commons License 2009.04.24 0 0 141
Szia
Ugytudom a dió csak magról szaporitható.
Előzmény: somolya (140)
somolya Creative Commons License 2009.04.24 0 0 140

Köszönet trasgo tippjeinek, az enyém már így néz ki. :-)

 

Ez az első, amelyik sikerült.

 

Apropó?
Van valakinek megbízható módszere a dió oltására is?

 

 

 

Előzmény: Chesterfild (139)
Chesterfild Creative Commons License 2009.04.20 0 0 139
TÖBBIEK,fogannak az oltások?
Chesterfild Creative Commons License 2009.04.17 0 0 138
Szia.
A művelet után egy két hétre már indulni kellene neki.Ha nem akkor annyi neki.A szomszédom aki már jópár éve foglalkozik oltogatással mindig huz rájuk zacskót.Mondjuk én nem teszek rá,viszont az ő oltványain már rendes levelek vannak,mig nekem csak most bujik elő a rügyből a virág.
Ja és cseresznye különösen jól fogan a párositásos módszerrel,igaz,ehez vékony oltvány kell.
Üdv
Előzmény: japaszturo (137)
japaszturo Creative Commons License 2009.04.15 0 0 137
Sziasztok egy kérdésem lenne!Próbálkoztam a hasitékos ékoltással. Mennyi idő mulva indul be hajtani ha sikerült az oltásom .Cseresznyével próbálkoztam.a segitséget előre is köszönöm.....
bujukcekmece Creative Commons License 2009.04.13 0 0 136
Almába, akár körtét, körtébe akár almát is olthattok.
Chesterfild Creative Commons License 2009.03.30 0 0 135
Szia
Ebben a témában még én is eléggé új vagyok,de hátha segithetek.
Ja,ha a hasitékolást végzed a sebhelyet feltétlenül kend be valamilyen famázzal,hisz az a lényege az egésznek,hogy ne kapjon az oltás helye levegőt.
Jó a hasitékolásos módszer,csak kell hozzá egy kis gyakorlat,mert az elméleti résszel gondolom tisztában vagy,de a gyakorlatban valahogy mindig komplikáltabb.
Vagy tudok neked ajánlani egy másik módszert,ami a héj alá oltás,amellyel a szakkönyvek szerint szintén sikeresen olthatóal vastagabb alanyik,csak rugalmas kéreg kell dozzá.És az fontos,hogy milyen vastag az alany,ha hasitékolásról van szó,tudniillik a 3 cm nél vastagabb alanyokba 2 oltóvesszőt kell tenni,az ennél vastagabbakba viszont 4 et ugy,hogy keresztbe hasitod az alanyt.Biztos fölmerült benned a kérdés,hogy minek?Nos azért,mert,ha a nagyon vastag alanyba csak 2 oltóvesszőt tennél,a fa bőlevében megfulladna,és elszáradna,szóval a többi galy,csak ugynevezett szivógaly.Hiába a 4 galy,csakugy mintha 2 lenne a koronaágakat csakis egyből neveled ki.
Oltógalynak pedig a fa utolsó éven növesztett termőágát kell használni,amelyen 3-5 rügynek kell lenni.
Előzmény: jungerlak (134)
jungerlak Creative Commons License 2009.03.29 0 0 134
tanácsotokat szeretném kérni!
Van egy kb 2-3 méter magas birsalmafám, szépen terem, egészséges fa. Ebbe szeretnék beoltani naspolyát. Nézelődtem az interneten, a Hasítékolásos módszert találtam a legígéretsebbnek. Amikor ezt csinálom, bekenjem az alany oltási ágának a végét sebkenőccsel? Jó rá az a kenőcs amit sima metszések után szoktam használni?
Vagy egyáltalán jó ez a hasítékolásos módszer?Milyen naspolya ágat kérjek ismerősömtől? Mit ajánlotok nekem? Segítsetek légyszíves!
Chesterfild Creative Commons License 2009.03.18 0 0 133
Ezt én is megleltem,de azért kössz
Előzmény: Jeladó (132)
Jeladó Creative Commons License 2009.03.17 0 0 132
http://www.mkk.szie.hu/dep/kerteszet/ta/gyumolcs/szaporit/ivartala.htm
Előzmény: Chesterfild (130)
gérbics Creative Commons License 2009.03.15 0 0 131

Kedves Oltók,

 

sürgős segítséget szeretnék kérni. Én oltáshoz nem értek, de a berkenyékért rajongok. Szereztem néhány barkóca vesszőt, és sürgősen birs alanyokra lenne szükségem. (Homokos talajba kerülnének, ezért kell a birs alany.) Hol lehetne ilyeneket szerezni, Bp. vagy Veszprém környékén (ill. útközben).

 

Előre is köszönöm, és üdv mindenkinek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!