Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26439

A régi, 24kW-os cirkómnak az őrlángja elég lenne az átmeneti időszakokra. :D

Előzmény: Keeper83 (26438)
Keeper83 Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26438

Sajnos szinte kimutathatatlan hőigényű, 5 oldalról körbefűtött, újabb építésű, tehát alapesetben is jól szigetelt, 50-60 m2-es társasházi lakásokba is beteszik sorban a kombi kazánokat, azok járulékosan magas (minimum 24 kW-os) maximális teljesítménnyel, mert "csakafüggetlenhőtermelőajó", "közöslónaktúrósaháta" és hasonló bizalmatlansági faktorok miatt nem hajlandóak egy fajlagosan töredéke költségből kiépíthető és üzemeltethető házközponti fűtésrendszer osztott költségeinek kezelésre.

 

Ez a tipikus sajnos.

Előzmény: Törölt nick (26437)
Törölt nick Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26437

Azért elég komoly egy ilyen méretű ingatlanba 28kW-os kazánt berakni. :D :D

Előzmény: ledorgol (26435)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26436

Ha Keeper83-nak igaza van a hőigénnyel és a kazán méretezésével kapcsolatban, akkor igaza van a következtetéseivel kapcsolatban is... Alaposan túlméretezettnek tűnik a kazán a fűtés szempontjából.

Előzmény: ledorgol (26435)
ledorgol Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26435

Előzőekben kérdeztem, hogy miért állította a beüzemelő, hogy csak 55-60 fok között működik a kazán. Most kipróbáltam és ez nem igaz. A fő probléma az volt, hogy a kazán csak jó két óránként ment kb 15 percet. A lakásban a komfort érzet emiatt nem volt jó . Hiába van 20,5 - 21 fok a szobában. Jól fel lett melegítve a radiátor akkor felment a szóba hője 22,5 fokra és onnan visszahült 21 - re.

A lényeg, hogy hogyan kellene helyesen használni a rendszert ami energia pazarlást nem csinál , a kazánt sem öli meg hamar és a közérzet is jobb.

Valaki írta hogy a folyamatos működés lenne a legjobb, de mivel a termosztát most üzemel , az nem megy. Ha állandóan ki - be kapcsolna a kazán az megint nem jó.

A fogyasztásom az 5-6 m3 naponta, de inkább az 5 - höz közeli volt inkább.

A hőfokot nem variálom. 21,5 re van beállítva.

Most lejjebb vittem a kazán hőfokát gyakrabban kapcsol.

Mivel eddig sosem használtam gázt fűtésre nem ismerem a fortélyait, és ügye a szervizes is olyat mondott ami nem valós.

Előzmény: joevagyok68 (26427)
Keeper83 Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26434

Az ő általa felvázolt esetben (több oldalról fűtött szomszéddal rendelkező társasház lakás) valószínűleg teljesen felesleges a külső hőmérséklet érzékelésével bonyolítani a helyzetet. 

 

A jelenlegi kapcsolgatás sem vészes, de az előremenő hőmérséklet lefelé történő állítgatásával határokba fog ütközni a felhasználó.

 

A szituáció tipikus és nem is igazán van rá minden oldalról elfogadható megoldás:

- adott egy társasházi lakás ami a szobák méretéből becsülve 80-100 nm közötti (remélem pontosítjátok majd)

- a lakás vélt 6 db (4 oldal és egy-egy alul és felül) határoló lehűlő felületéből 2 fűtött terekkel határos, ráadásul az egyik a felső, ami elég sokat csökkent a hőveszteségen, ezen kívül egyik oldala minimálisan szigetelt is.

- ezekből kiindulva a lakás hőigénye még -13 -14 C° körül sem haladja meg 6-8 kW-ot (hasra ütöttem, de szerintem lesz vmi száma a kérdezőnek is erre.)

- van egy fűtésre brutálisan túlméretezett 28 kW max. és kb. 5,5 kW min. teljesítményű kombi gázkazánja, ami nyilván a HMV igény miatt ekkora sajnos.

- a mostani 0-2 C° körüli napi középhőmérséklet mellett a lakás hőigénye felülről becsülve lehet kb. 3-4 kW.

- 3 nagy méretű radiátorról tesz említést a kérdező, melyből kettőn biztosan termofej van, a termosztátos szobában lévőn pedig nincs (helyesen).

 

A folyamat a következő:

A termosztátos szobában leeseik a hőmérséklet a határérték alá, a kazán kapcsol. Ezután 3 lehetőség van:

1. mindkét termofej nyitva, így mindhárom radiátor dolgozik

2. A 2-ből csak 1 termofej van nyitva, csak 2 radiátor dolgozik

3. Egyik termofej sincs nyitva, csak egy radiátorra fűtünk

Ha a szobák olyan elrendezésűek, hogy a termofejjel rendelkezők határosak a fűtött szomszéd felé, akkor leggyakrabban a 2. és 3 eset fog előfordulni, amikor a hőleadó felületek 2/3 és 1/3 méretűek lesznek a teljes rendszer méretéhez viszonyítva.

 

Jelenleg a viszonylag magas előremenő hőmérséklettel egy kb. 55/40/21-as üzemre kényszerítjük a radiátorokat (tehát egy, kettő vagy három egyszerre), melyekkel elég rövid idő alatt bepumpálható a szükséges hőmennyiség, hogy a termosztát lekapcsoljon még mielőtt a visszatérő a kazán túl magas minimum teljesítménye miatt annyira megmelegedne, hogy a kazán a termosztát lekapcsolása előtt leállítsa saját magát, azután percenkénti be/ki kapcsolgatásra váltson, amíg a termosztát fűtést kér.

 

Alacsony előremenő hőmérséklet beállítása mellett mondjuk egy 40/30-ra számolt hőlépcsővel annyira lecsökken a radiátorok hőleadása, hogy a visszatérő gyorsabban fog olyan szintre melegedni, hogy a kazán a min. 5,5 kW miatt ki/be fog kapcsolgatni a parancsolt hőmérséklet eléréséig. Ez nem hiszem, hogy cél lenne.

 

Összességében erre a helyzetre nem olyan rossz az a 50-55 fok körüli előremenő hőmérséklet, kicsit kevesebb komfort, kicsit magasabb hőmérsékleti hiszterézis mellett.

 

Kísérletezni persze lehet, sőt kell is, és kíváncsi leszek a konklúzióra.

 

 

Előzmény: ÁsítóSárkány (26431)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26433

Ez így stimmel, hozzátéve, hogy azért a több éves megtérülés azért annyira nem rossz...

Illetve a visszatérő ellenőrzésével és szezononként néhányszori kézi állítással viszonylag jól lehet közelíteni a hatásfokot. Csak figyelni kell a meteorológiát...

Előzmény: spee981 (26432)
spee981 Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26432

Hova teszi a külső érzékelőt? Van védett északi fala egyáltalán? Nem kéne elbonyolítani még jobban az életét. A beüzemelője leapttintotta egy egyen-55 fokos előremenővel hogy egész télen ne legyen macerája az ügyféllel. Ő meg vígan elvolt egy ideig a brutális túllövésekkel amik miatt kétóránként 20 percet fűtött a kazánja.

 

A legegyszerűbb célravezető módszer az lenne hogy csökkent addig amíg jó marad a komfort. Közben egyenletesebbé is válik a hőmérséklet, a túllövések se lesznek akkorák mint eddig, a kazán üzemidő méricskélést meg hagyja meg azoknak akiket kifejezetten az érdekel. Szerintem.

 

Ha jó a komfort, lehet mérni pár hétig mennyit fogyaszt, és feltenni a kérdést hogy reális-e egy adott paraméterekkel rendelkező lakásban adott időszakra. Jó dolog a külső érzékelő, de pár %-ot jelent, csak az a kis szar a gyári árakon egy kis energiaigényű lakásnál többéves megtérülésű lehet, pláne ha szerelteti mert maga nem tud kimászni a homlokzatra (ha van egyáltalán olyan homlokzata amin nem vágja agyon a fűtését).

Előzmény: lala1961 (26426)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.06 -2 0 26431

Normális esetben az előremenő szabályozása jelentős szerepet visz a moduláció vezérlésében...

Előzmény: Keeper83 (26430)
Keeper83 Creative Commons License 2017.12.06 0 2 26430

 

Kevered az időjárásfüggő előremenő szabályzását a kazánmodulációval.

Előzmény: ÁsítóSárkány (26429)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26429

Az, hogy nem manuálisan kell állítanod a görbét amikor változik az időjárás odakinn, hanem megteszi ezt neked a vezérlés automatikusan és okosabb megoldások esetén akár folyamatos átmenettel.

Előzmény: joevagyok68 (26428)
joevagyok68 Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26428

"Vajon modulàl egyáltalán ez a kazán(külső érzékelő)??"

 

Mi köze van a külhőmérzékelőnek a modulációhoz ?

Előzmény: lala1961 (26426)
joevagyok68 Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26427

Neked mi is a bajod pontosan ?

 

"Mióta levittem 49 fokra nem olyan egyenletes mint korábban"

Mi nem egyenletes ?

 

"Tegnap este volt amikor 10 percet ment ma reggel meg ment 17 percet 85 percel azután hogy az előző ciklus befejeződött."

Az időbeli "eloszlás" ??

vagy mi ?

A hőmérséklet a különböző helyiségekben ?

vagy mi ?

 

Éjszakára visszább veszed  a hőfokot ??

 

Mennyi gáz fogy(ott) 24 óra alatt ?  :-)

 

Előzmény: ledorgol (26425)
lala1961 Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26426

Üdv! Vajon modulàl egyáltalán ez a kazán(külső érzékelő)?? A termosztátos helységben lehet zàrni kéne alul a torló szelepen !Szobákba mennyire egyenletes a mért hőfokok??:)

Előzmény: ledorgol (26425)
ledorgol Creative Commons License 2017.12.06 0 0 26425

Mióta levittem 49 fokra nem olyan egyenletes mint korábban : Tegnap este volt amikor 10 percet ment

ma reggel meg ment 17 percet 85 percel azután hogy az előző ciklus befejeződött.

A ház társasház , hogy egyik oldalt és felettem van egy másik lakás, ill az egyik oldalon van 5 cm szigetelés. Kisérletezgetek meg megkérdezem a szerelőt hogy mi a javaslata.

A környezetemben senkinek nincs kondi kazánja, hogy nem is tudok senkit megkérdezni a tapasztalatokról.

Előzmény: BJaca (26424)
BJaca Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26424

Szerintem nézd meg 35 és 40 fokkal. Másfél óránként 10 perc, ott valami nem kerek. Vagy nagyon kicsi a hőigénye a háznak, vagy a termosztát közel van a radiátorhoz.

Előzmény: ledorgol (26423)
ledorgol Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26423

Ezt a külső érzékelőt lehet beszereltetem.

Levittem 49 fokra a kazánt és beindult , így tényleg nem értem, hogy miért  mondta a szervizes hogy csak 55 nél kapcsol. Viszont hamarabb kapcsolt be 95 perc a 130-140 helyett és csak 9 percig ment.

Igaz kisebb volt a leadott hő. A visszamenőt kézrététellel néztem , és nagyon azonos volt a bejövővel.

 

 

Előzmény: lala1961 (26422)
lala1961 Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26422

Üdv !" A leírás alapján 37 -50 fok között van.",milyen leírás ,kőbe van vésve ?:)A 6db radiátor nem mennyiség,a lényeg az lenne hogy a kívánt belső  hőfokot minél alacsonyabb előremenő hőfokkal  tudd megoldani (a hőlépcső végett itt megfelelő lenne a visszatérőd) !:) A külső hőérzékelő (nem nagy ktg lenne)beépítése után a kazán hőfok emelése/csökkentése automatikusan  történne!:)  

Előzmény: ledorgol (26416)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26421

Á, értem... akkor leginkább ez van, ebben a kombinációban...

Előzmény: peppino (26419)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26420

Ha pedig ra van mar kotve a visszatero szenzor a Nest-re akkor alighanem a Nest fogja tudni megmondani neked a visszatérő hőfokot :)

Előzmény: peppino (26415)
peppino Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26419

Hát a Nest elég buta ilyen szempontból, pont ezért is használom az OT helyett on/off üzemmódban. Egyébként tudtommal nincs.

Előzmény: ÁsítóSárkány (26418)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26418

A Nest-re nem lehet kötni visszatérő hőmérséklet szenzort?

Plusz információ lehetne neki, jobban meg tudja tanulni az adott környezetet, talán jobban is tudna optimalizálni?

Előzmény: peppino (26415)
spee981 Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26417

Kevés radiátornál kell magasabb hőfok, hogy legyen elég hőleadás a kazán minimális teljesítményéhez és/vagy a ház hőigényéhez.

 

 

Egy példa: 90 fokos fűtővízzel és 70 fokos visszatérővel dolgozó radiátor hőleadása legyen 20 fokos szobában 4kW (90/70/20 - a katalógusadat gyakran ez még ma is, pedig ilyen magas vízhőfokkal kondis kazánnal senki se akar fűteni, nem is tud általában). Ha ugyanezt a radiátort tegyük fel 45/35/20-ban dolgoztatjuk, akkor a hőleadása már kevesebb mint 1kW. És meredeken esik, tehát ha 40/30-at nézel már jó ha 600W-ot ad le, de erre nincs pontos adatom. Ha valaki mindenáron 30 fokos vízzel akar fűteni arra ott a padlófűtés, falfűtés és társai.

Előzmény: ledorgol (26416)
ledorgol Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26416

A visszatérő hőfokról tudsz infót ? A leírás alapján 37 -50 fok között van.

Végigböngésztem a leírást ott nem találtam infót erről az 55 fok alatt nem működik.

Este leviszem 40 fokra és megnézem beindul -e a kazán.

Olyat olvastam ha több a radiátor akkor javasolt a magasabb hő. Nálam most 6 darab üzemel.

Előzmény: lala1961 (26404)
peppino Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26415

A kulso szenzor a kazanba van bekotve, es Nest-tel vezerlem. Veszek majd ilyen csohomeroket. A mostani modelleken van mar egy touchscreen, bar nem tudom, hogy azzal tobb minden allithato-e.

Előzmény: ÁsítóSárkány (26413)
joevagyok68 Creative Commons License 2017.12.05 0 0 26414

A legfontosabbat nem is kérdeztem !

Mennyi gáz fogy mostanában NAPONTA ?  :-D

 

vagy mennyi a múlt évben ?

években ?

csak, h ha akar valaki elemezgethessen..

 

Amúgy ez ház ? mekkora, hol,mennyire hőszigetelt ?

Mert a folyamatos 35 fok padlóba ÉS csak "hőntart"....az azért érdekes.....

Előzmény: zsuzsa0709 (26383)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.04 0 0 26413

Kicsit utánaolvastam... mivel vezérled? Úgy látom, a kazán nem figyeli a visszatérő hőfokot, a szenzort nem is kazánbam hanem a gyártó vezérlőibe (Vitotronic család) lehet bekötni... Vitortronic nélkül úgy látom, a kazánból nem tudod kinyerni ezt az infót. Annál persze olcsóbb egy hőmérő a visszatérő ágra, valóban, ha csak olvasni szeretnéd :)

Előzmény: peppino (26412)
peppino Creative Commons License 2017.12.04 0 0 26412

Ennyire nem vagyok amatőr....

 

Te látsz benne valamit, ami erre utal?

Előzmény: ÁsítóSárkány (26411)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.04 0 0 26411

RTFM? meglepne, ha ne lehetne előcsalogatni a visszatérő értéket a menüből...

Előzmény: peppino (26410)
peppino Creative Commons License 2017.12.04 0 0 26410

abban az esetben, ha a kazánon állítható összes cucc annyi mint a képen, hogyan lehet praktikusan és pontosan mérni az visszatérő hőmérsékletet? Az előremenőt mutatja, de a visszatérőt nem.

 

 

Ilyennel próbálkozzak, vagy valami jobb megoldás is van?

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!