Keresés

Részletes keresés

gyula.uw Creative Commons License 2009.08.02 0 0 190
Helló

Én is szemeztem a múlt héten vagyis kedd körül két meggy fába cseresznyét nagyon jól adta a héját mondjuk elölte bőségesen locsolta ,de ma épen néztem a rügyet elégé gyanúsan fest iszonyú meleg volt a napokba !!
Meg van még 5 meggy fám amit át szeretnék szemezni csak várok vele még egy jó hetet hátha nem lesz akkora hőség azokat a fákat már vagy két hete locsolom annyira be indult hogy már újra virágzik szegényke rengeteg új hajtás lett rajta !!!
Előzmény: jacsoj (189)
jacsoj Creative Commons License 2009.08.02 0 0 189
Elmentünk szemezni:)
A hét elején nagyon jól feladta a héját a meggy, a szilva, és az alma is. Csináltam próba szemzéseket, mert már jártam úgy, hogy augusztusban nagy volt a szárazság, és később nem jött fel a héja.
A jövő hétre és utána is jelentős esőt jósolnak országosan, rajta, ki kell használni a kínálkozó lehetőséget, a heti eső(?) után még időben lesz szemezni, és még meleg is lesz.
Előzmény: gyula.uw (188)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.28 0 0 188
Na mi zu srácok sehol senki!!!!!:-)

Csak én szedek itt bérescseppet!!
karibaba Creative Commons License 2009.07.26 0 0 187

Elméletileg működik....csak nekem nem jött össze....igaz nem is jellemző, hogy így járok el. Rendszerint kis faiskolát alakítok ki és a tavasszal kihajtott már nemes csemetéket ültetem át - ősszel!

Próba szerencse! Én -ha nem halaszthatatlan- megvárom a következő őszt, vagy eleve "helyére" ültetem  az alanyt és úgy oltom-szemzem be.

Előzmény: gyula.uw (186)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.26 0 0 186
Na helló ......:-) Majd én kérdek ám!!

Vannak az ismerőseimnél magról ki kelt ill,gyökéről kis fa csemeték ,és a napokba raknék bele szemeket alvóra. Az lenne a kérdésem hogy amikor el jön az ősz, és még a fagyok elöt, szerinted át ültethetem a fámat arra a helyre ahová szeretném????
Lényegébe ősszel szoktak fát ültetni mert akkor alszik,a rügynek lenne valami baja???
Előzmény: karibaba (185)
karibaba Creative Commons License 2009.07.25 0 0 185

Vagy... ;o))

Látom mindenki tud mindent - sehol egy árva kérdés! Ez aztán a felkészült csapat! :o)

Előzmény: gyula.uw (184)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.25 0 0 184
2009.07.25 00:13:12

VAGY INKÁBB SZÉP JÓ REGGELT :-))
karibaba Creative Commons License 2009.07.25 0 0 183

Szép jó estét!

 

Krisztusi korban lévő hobbykertész vagyok, imádok oltani, szemezni! Szeretek kísérletezni, láttam-hallottam sok érdekességről és ki is próbáltam jópárat! A hajtószemzés viszont új nekem, bár olvasni olvastam róla, ki még nem próbáltam, mert több könyv is "lehurrogta", legalábbis háttérbe helyezte a tavaszi oltás és a késő nyári-kora őszi alvószemzés mellett. Épp itt lenne az ideje, bár lehet, hogy szerencsésebb lett volna két hete....talán azért még nem késtem el vele....

 

Ha kérdésetek van, akkor hajrá, szívesen válaszolok!

(Kedvenc gyümölcsöm egyébként az őszibarack....)

 

Üdv.: Karesz

gyula.uw Creative Commons License 2009.07.24 0 0 182
Helló sziasztok....:-)
Gyerekek iszonyú meleg van !!
Pedig a napokra terveztem a próba szemzéseimet,de ugy döntötem hogy ez a meleg se nekem se a szemeknek nem tenne jót!!
Meg amúgy is a szakkönyvek szerint nincs is el késve,de ha nem jól értelmeztem akkor szóljatok!!!
Flanell és rebondo és persze trasgo tik nagyon profik vagytok ahogy át olvasgattam a fórumot !!
ja egy hete mandarin fába szemeztem termő citrom fáról idei szemeket ,igaz hogy nem csip szemzést használtam mert csak utólag olvastam róla hogy nagy részt az a legjobb és leghatékonyabb..
A levélnyél magától le pottyant a szemről ,de a szemem nem látszik semmi !!!
Flanell Creative Commons License 2009.07.22 0 0 181
Az utolsó link nem sikerült.

>katt
Előzmény: Flanell (180)
Flanell Creative Commons License 2009.07.22 0 0 180
Most csak 2 éves képeket találtam.

Őszi hajtószemzés. Nem volt ilyen alacsonyan, csak a rota odaszórt egy csomó földet.
Mivel a szempajzs jól látható, valószínű, hogy a héj azért nem takarta be, mert nem sokkal volt vastagabb az alany a nemesnél, de hát szemeztem már az alanynál vastagabb nemesről is.
Ha épp olyan alany adódik, akkor koronaszintbe szemezek, mechanikailag erősebb lesz a fa. A statikából ismert "veszélyes keresztmetszet" a földszinten van, itt hajlítja legerősebben a szél, és láttam már a gyökerek fölött eltört fákat.
>katt

Nashi tavaszi párosítás.
Az első évben 2 métert nőtt minden locsolás nélkül, a következő évben (tavaly) 3 termés volt rajta, kíváncsiságból hagytam beérni.
>katt

Előző évi körteszemzés majdnem merőlegesen nőtt ki. Ezért kissé megtörtem, és hozzádrótoztam az alany csonkjához. Pár év után úgyis teljesen egyenes lesz.
>katt
Flanell Creative Commons License 2009.07.22 0 0 179
Én még soha nem hallottam erről, hogy le kellene szedni a viaszos réteget. De biztos nem rossz, mert akkor felülről is kap némi nedvességet, vagy ott is össze tud forradni.

Én szoktam kapni postán szemzőhajtást levéltelenítve, enyhén nedves kéztörlőben. Elsőbbségivel az esetek többségében másnapra ott van. De azért a biztonság kedvéért hét elején kell feladni, nehogy hétvégére a postán ragadjon. Ha nincs ilyen hőség, tökéletesen elviseli.

Meggyhez nem értek, mert abból bőséggel el vagyok látva, és nem nézelődtem utána a fajtáknak, csak annyit tudok, hogy nálam a Debreceni bőtermőt nem nagyon szokta bántani a monília, viszont ez azért is lehet, mert fiatal fa, és jól be tudom borítani jobbról-balról permettel. :)
Előzmény: trasgo (167)
Flanell Creative Commons License 2009.07.22 0 0 178
Nekem még az elején voltak rossz tapasztalataim a rajta hagyott levéllemezzel, ezért nem hagyok rajta. Valószínű, hogy hűvösebb időben jó, mert szív, kánikulában rossz, mert kiszárít.

A levelet először azért kötöztem rá, mert vihar közelgett, és az irodalom szerint a belefolyó esővíz kinyírhatja a friss szemzést. Azóta már a forró szél, és ha nem tudom máshogy megoldani, a nap ellen is használom néha.
Előzmény: rebondo (168)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.22 0 0 177
Nagyon szépek a hajtások ügyes vagy :-)
Előzmény: rebondo (176)
rebondo Creative Commons License 2009.07.21 0 0 176



Sárgabarack május végéről, már 20 cm a hajtás.
rebondo Creative Commons License 2009.07.21 0 0 175



Meggy május végéről,a szemzés sikeres,a szem maga csak ősszel nő meg,
nem minden esetben hajt még a májusi szemzés sem,ha nem erőltetem...
rebondo Creative Commons License 2009.07.21 0 0 174

barack

Alma ...5-6 éves ágba szemezve.Láthatóan nem csak T metszés van, hanem V alakú
héjnyitás, a szem nem fullad bele.Már hajt
rebondo Creative Commons License 2009.07.21 0 0 173

alma

Június elejéről.Már tíz cm körüli hajtás van.
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.21 0 0 172
Most értem a végére meg kell jegyezem hogy nagyon élvezetes volt olvasni ,mert a kérdésekre egyszerű és értelmes válaszokat adtatok egymásnak .:-)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.21 0 0 171
Flanell...trasgo Elkezdtem át olvasni a fórumot a legelejétől nagyon érdekesnek találom teljesen leköti az időmet :-)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.21 0 0 170
indifferens=közömbös =nem fontos ,nem számít

Ha jól értem hogy nem nagy baj .
Ha úgy szedem le a szemet mint egy pajzs, akkor is így kijön a rügyből mint a képen !!!
Előzmény: rebondo (168)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.21 0 0 169
Oksa:)

Várom a képeket!!!
Előzmény: rebondo (168)
rebondo Creative Commons License 2009.07.21 0 0 168

Úgy értsd, hogy a fa a héjában él, a fás rész a támasz...
Eleinte én is kétkedtem, de indifferens, hogy kiszakad a rügyből a fás rész.
Meggyet is szemezhettél volna már június elejétől is, én szemeztem, majd
hozok képeket.
Flanellhez hasonlóan én is kötök rá levelet néha, de nem tudom megmondani miért...:)
Én a levélnyélen kívül a levél ötödét is meghagyom, ha harmadik nap könnyen leválik
a szemről, na jó legyen egy hét, akkor sikeres a szemzés.
Előzmény: gyula.uw (166)
trasgo Creative Commons License 2009.07.21 0 0 167
Én a szemet másként vágom.
Kicsit nagyobbat és fönt is hagyok 1cm egyenesre amit visszahúzok a T fölső alanyhoz.

gyula.uw Ha a fásrész teljesen kiszakad akkor inkább hagyd benne , de próbaképpen csináljál úgyis 2.
A ma reggel vágot szemnél nálam is kiszakadt mint nálad .
A képen lehet látni a kajszi szemnél már a vágásnál elvált a viaszos réteg amit leszoktam venni rosszabb esetben kicsit megkaparom.

Flanell én nem szoktam levelet rákötni de szerintem jó 5let, én a kikelt helyén szoktam ojtani szemezni ott elég árnyék van általában és ha megerősödött a végleges hejre.
Szerinted túlélné a postát a nemeshajtás nejlonzacskó kis vizes papírzsepi ??
Van meggybe monília rezisztens v. kevésbé fogékony ?
üdv
Előzmény: Flanell (160)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.21 0 0 166
Jó reggelt szerbusztok.

Hát köszönöm szépen az eddigi hozászolásaitokat meg kell mondjam hogy nagyon jól esik ,hogy van aki válaszol!!!
Most első sorba meggyet szeretnék át oltani érdi bő termő fajtára ,mint már mondtam hogy az alanyt locsolgatom és most hogy reggel voltam kint a kertbe ,észre vetem hogy rengeteg új hajtó rügy van rajta gondolom hogy a folyamatos locsolás miatt .
Szerintem akkor meg is lehetne próbálni a szemzést !!
Rebondo írod hogy a fás részt te mindig ki pattintod, na most te a szem alat a fehéres részre gondolsz ha jól gondolom ,de ha én azt ki szedem akkor a rügy szinte lyukas lesz mert onan is ki fordoul!!

Mint ahogy a képen is látszik!!
És az nem baj ,nem lesz baja a szemnek srácok vagy nem jól értelmezem az egészet :(
Flanell Creative Commons License 2009.07.20 0 0 165
A szempajzs hossza inkább 2-2,5 cm, lehet, hogy nem jól tippeltem meg a tiédet.
Nem azt mondom, hogy a könyvben rajzolt módon nem jó, csak arról a formáról nekem nincs tapasztalatom.
Én inkább a minél korábbi (június vége) hajtószemzés híve vagyok, az alvószemzéssel rosszak a tapasztalataim, főleg őszibaracknál fordul elő, hogy decemberben még semmi baja, márciusra meg meghal a szem. Olyan meg még soha nem fordult elő, hogy a bármilyen gyenge új hajtás tövig fagyott volna, legfeljebb a teteje.
Szerintem, ha az alany feladja a héját, akkor láss neki, mert a hosszú forróság miatt rásülhet. (Igaz, a hőség a megeredést is ronthatja, ezért szoktam rákötni egy levelet, az árnyékol is, széltől is és a közvetlen szemzés utáni esőtől is véd.)
De lehet, hogy Trasgonak más a véleménye.
Előzmény: gyula.uw (162)
rebondo Creative Commons License 2009.07.20 0 0 164

Én a fás részt mindig kipattintom.
Szemzeni május elejétől szeptember elejéig lehet.
Májusban először a ribizke és társai, a vége felé már az alma is.
Az őszi június elejétől.
Almával gyakorolj, az a legkönnyebb, almán lehet teljes héjcserét is véghezvinni.
Az igazi kuriózum a dió.
Előzmény: gyula.uw (162)
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.20 0 0 163
Akkor azt mondod hogy a te tapasztalatod szerint a szem felülete hossza kb 3-3.5 cm megfelel csak a hosszabb rész a rügy alatt legyen!
Most szeretnék életembe elsőnek szemezni mint már írtam oltani oltottam már tavasszal az egész jó lett !!
Nem szeretném el rontani az alanyaimat már mint a szemzéssel ,és nem szeretnék ki futni az időből beleértve a 3 hetet hogy kiderüljön hogy sikerült e a szemzés!
Te mikor fognál hozzá a szemzéshez, már mint időbe várni kell vele még legalább 1-2 hetet vagy már lehet szerinted???Már 2 hete locsolgatom a tavasszal ültette ,szedet megy fáimat amit most szeretnék át szemezni!!
Nagyon szépen meg köszönném a további segítségedet ill.a többi fórumozónak !!!!!:):)

Msn cimem: gyula.uw@vipmail.hu
ha valakinek lenne kedve fel venni msn-re mert ott többet tudnánk a témáról beszélni ,meg köszönném !!!

Jó éjszakát mindenkinek!!

Ui: Egyszer remélem én is tudok szemezni és más fórumozó társamnak s
gyula.uw Creative Commons License 2009.07.20 0 0 162
Akkor azt mondod hogy a te tapasztalatod szerint a szem felülete hossza kb 3-3.5 cm megfelel csak a hosszabb rész a rügy alatt legyen!
Most szeretnék életembe elsőnek szemezni mint már írtam oltani oltottam már tavasszal az egész jó lett !!
Nem szeretném el rontani az alanyaimat már mint a szemzéssel ,és nem szeretnék ki futni az időből beleértve a 3 hetet hogy kiderüljön hogy sikerült e a szemzés!
Te mikor fognál hozzá a szemzéshez, már mint időbe várni kell vele még legalább 1-2 hetet vagy már lehet szerinted???Már 2 hete locsolgatom a tavasszal ültette ,szedet megy fáimat amit most szeretnék át szemezni!!
Nagyon szépen meg köszönném a további segítségedet ill.a többi fórumozónak !!!!!:):)

Msn cimem: gyula.uw@citromail.hu
ha valakinek lenne kedve fel venni msn-re mert ott többet tudnánk a témáról beszélni ,meg köszönném !!!

Jó éjszakát mindenkinek!!

Ui: Egyszer remélem én is tudok szemezni és más fórumozó társamnak segíteni!
Előzmény: Flanell (161)
Flanell Creative Commons License 2009.07.20 0 0 161
Nekem is megvan ez a könyv, megnéztem, tényleg így van rajzolva, mint ahogy vágtad. :)
De legalább 100 szemzés után azt mondhatom, hogy ahogy én csinálom, úgy egész biztosan jó.
Cseresznyénél amúgy nálam is szélesebb a szempajzs, meg valamivel rövidebbet vágok alatta, csak a vékony őszihajtás miatt így növelem meg ez érintkező felületet.
Előzmény: Flanell (160)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!