Keresés

Részletes keresés

oldrad Creative Commons License 2011.07.26 0 0 253

PS. A sors pikantériája, hogy pont az Úttörővasút kocsiszínének közelében működött a rádióklubunk, így egy kis rálátásunk volt az egész távközlési "infrastruktúrára".

 

 

 

Előzmény: oldrad (252)
oldrad Creative Commons License 2011.07.26 0 0 252

Üdv kedves Attilás ot !

 

Ha egy kis kiegészítéssel szolgálhatok, ezekkel  a Fug 10 berendezésekkel történt annakidején az " adatátvitel" :

 

http://goto.glocalnet.net/bosradio/lorenzFuG10eng/lorenzFuG10eng.htm

 

Üdv: oldrad

 

Előzmény: Törölt nick (251)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.26 0 0 251

Tisztelt Topiklakók!
Heted7 Olvtárs hívott közétek, amit ezuton is megköszönök Neki.
Kicsit visszaolvasva látom, hogy a telexnél sokkal több mindenről esik itt szó.
A topik érdekes, inkább olvasni, mint írni fogok, mert a telex nem erősségem.

   

Ilyen Hellschreiber szallagírókat használtunk a MÁV-nál még 1966-ban is.
Az elektronikát és a mechanizmust is az  az Andrássy út 73-75-ben tartották karban.
Ezekkkel a készülékekkel vették a Széchenyi hegyi, hosszúhullámú MÁV rádió adását.
Ez egy jó Hellschreiber lap, 3D képekkel: ITT.


Ez meg egy élő adás:

 

Funker44 Creative Commons License 2011.03.01 0 0 250

 

 

Itt küldöm a készülék és az elektronikus  egység képeit,a mechanikus része működik,az elektronikája sajnos hiányos

üdvözlettel:

Karesz

Funker44 Creative Commons License 2011.03.01 0 0 249

Tisztelt Fórum!

Érdeklődnék,hogy nincs-e valakinek a  HTG-1 típusú szalagíró géptávíróhoz egy használható elektronikája(4 drb 6AU6 csővel működött)

Megpróbálok majd képet is feltülteni.

üdv:

czirjak.karoly@t-online.hu

heted7 Creative Commons License 2011.02.24 0 0 248

Sziasztok!

A minap voltam itt, és nem bántam meg. Nincs ugyan túl sok cucc, de azok között van pár tényleg tuti.

http://www.postamuzeum.hu/news/item/100056.html

"A telegráftól az SMS-ig, avagy 160 éves a pesti távíró [2010-10-12]
Mivel és hogyan táviratoztunk régen, és hogyan történik ez ma? A kiállított régi Morse távírók és távgépírók, a különböző alkalmakra küldött táviratok felidézik a régi emlékeket. Milyen volt a Magyar Királyi Postán feladott távirat, a betűtávíró, a Morse szalag, a távgépíró, a Minitex? Ismerje meg a távírás történetét, berendezéseit ezen a látványos kiállításon, ahol működő berendezésekkel is találkozhat!"

Üdv

H7

oldrad Creative Commons License 2010.12.05 0 0 247

Ha érdekel a felújítás története sok képpel, itt nyomon követheted a történéseket :

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9198754&la=104047873

 

Jó nézelődést !

 

Előzmény: Távköl (245)
oldrad Creative Commons License 2010.12.05 0 0 246

Egyelőre időhiány miatt nem tudok mással foglalkozni, de ha itt a főtopikon Xanti barátomat megkeresed, megmondja hogy tud-e vele foglalkozni.

Az adatlapján megtalálható az elérhetősége :

 

http://www.radiolab.hu/

 

Üdv !

 

 

Előzmény: Távköl (245)
Távköl Creative Commons License 2010.12.05 0 0 245

Kedves OLDRAD!

 

Nagyon tetszik, bár nem vagyok jártas az utas szállító gépek terén.

A LI-2-es felújitásról hallottam, láttam is a gépet Kecskeméten.

Szeretném kérdezni a rádió javitásával is foglalkoztok?

Nekem van egy reptéri rádióm (az MHSZ időböl), R806. Sajnos nem igazán jó, javitatásában esetleg tudsz segíteni?

Üdv:

oldrad Creative Commons License 2010.12.02 0 0 244

Kedves Távköl !

 

A hozzászólásom második mondatában van elrejtve a megfejtés :-))

Felújítottunk egy IL-14-es repülőgépet a ferihegyi Emlékparkban és a gép rádiói látszanak a " kuckómban ". Talán itt jobban látszanak a távíróbillentyűk :

 

 

 

Előzmény: Távköl (243)
Távköl Creative Commons License 2010.12.02 0 0 243

Sziasztok!

Nagyon csendes lett a társaság.

- Nálam örömhír!  Meg van a polárjelfogó vizsgáló szkóp.

Természetesen működik.

 

Kedves Oldrad!

 

Milyen technikát látok a távíró könyvek alatt?

Qqberci Creative Commons License 2010.11.23 0 0 242

Kicsit OFF:

 

Keresek pár darab 3 állású telefonkulcsot...

Távköl Creative Commons License 2010.11.23 0 0 241

Szia!

Igen, ismerős a képen látott kúlcsos. Van nekem is egy.

 

Tg adás-vétele természetesen lyukszallagról(ra) is működött, képen tettem oda egy darabkát, a  t51 gépadón.

Előzmény: heted7 (240)
heted7 Creative Commons License 2010.11.22 0 0 240

Szép cuccok!!

Sajnos jelenleg se München, se Szeged nem esik útba. Ha valaha közelebb jársz Budapesthez, szólj!!!

 

A főnök-titkáriról íme egy kép:

 

 

Üdv

H7

Előzmény: Távköl (232)
heted7 Creative Commons License 2010.11.22 0 0 239

Annyi kiegészítés, hogy nem kellett minden esetben gépelni. Lehetett lyukszalagról adni, ill. arra is kiírni a vett szöveget.

Előzmény: Távköl (238)
Távköl Creative Commons License 2010.11.22 0 0 238

Sziasztok!

 

Nos a TG masinát két féle képpen használták:

1, Országos TG hálózaton (ez lehetett BM, vasút,posta,stb..)

2, pont-pont közötti összeköttetés  (2 tg-t össze kötöttek egy átviteli uttal)

 

Az első esetben, a számtárcsával tárcsázták a TG-központ számát, mely az országos TG-központ hálózatba be van kötve. Az adott egy GA karaktert. Ez jelezte a felhasználónak hogy minden rendben.

A második esetben, nem használták a számtárcsát, mivel a kommunikáció csak 2 tg-gép között folyt.

Üdv!

Dzsaball Creative Commons License 2010.11.22 0 0 237

Illetve még egy GYP kérdés:

Sehol nem találtam pontos leírást, illetve videót sem.Viszont így a készülék képeit nézve én úgy értelmezem, hogy betárcsázták a TELEX számot, és valaki elkezdett gépelni.A gépelt szöveg pedig egy másik telexen lett papírra vatve.Jól értem?

Előzmény: Dzsaball (236)
Dzsaball Creative Commons License 2010.11.21 0 0 236

Azt vágja valaki, hogy a HUNGAROCAMION-nál mien TELEX készülék(ek) volt(ak) ?

Távköl Creative Commons License 2010.11.19 0 0 235

Bocsánat! Elírás történt,  UTK,FMVT-t szerettemvolna írni.  Az utk 1/4 hangfrekis vivő.  Csere lehetséges!

Távköl Creative Commons License 2010.11.19 0 0 234

Névadó hengerek  Modemek

Távköl Creative Commons License 2010.11.19 0 0 233

T 51 RFT      T100  Siemens 100

 

T 51 hívó-adó T100 hívó UTK, FNVT

Távköl Creative Commons License 2010.11.18 0 0 232

Szép Napot!

A gépek most hétvégén Szegeden lesznek.

Mint igértem fotókat készítek. F2000-es nekem nincs, most nem tudok anyagiakat áldozni rá.

Főnök-titkári milyen tipus?  Csak nem a  jó öreg EVA?

Azt az akusztikus ketyerét nem ismerem, érdekes lehet.

München-ben a régi repülő téren, el lehet ezeket a régi dolgokat adogatni. Azt hallottam, az angolok nagyon szivesen gyüjtögetik a matuzsálem technikákat.

Én a TG névadó hengereket vissza állítgatom nem kitörtre, hogy ha esetleg eladom, ne legyen gond az újra törés.

A lenti képen látott könyv ismerős, nekem egy t51-ről szóló van, illetve a t100 kapcsolási rajza.

 

Vidám napot!

oldrad Creative Commons License 2010.11.17 0 0 231

Dani, csekély barlangászmunka eredményeképpen megtaláltam a könyveket :-))

Egyelőre maradok a manuális távíróknál a ferihegyi Emlékpark IL-14-esén :

 

 

 

 

 

 

Előzmény: MDani2 (225)
heted7 Creative Commons License 2010.11.17 0 0 230

Szia!

Ez egyre izgibb. Meg lehet esetleg tekinteni valahol? Cserébe műödő csehszlovák T100 és NDK F2000-m van, de ez neked nem lesz újdonság... Esetleg a működő akusztikus modem vagy a főnök-tiotkári telefonrendszer a 70-es évek végéről. Ez utóbbival amúgy valamit kéne kezdenem. Nincs ötletetek? Naaaagy és sok helyet foglal :(

H7

Előzmény: Távköl (229)
Távköl Creative Commons License 2010.11.17 0 0 229

Szervusztok!

 

A pc-t már sikerült össze kötnöm,  most éppen a t1000-el. A program: Telnex, a modem informatika KFT  által gyártott szürke doboz.

Mint említettem már müködik a rendszer, igaz előbb a tg felöl kell kiváltani a névadót. A pc felöl valamiért nem tudok név adót kiváltani.

Vt-20 arra a célra lett kitalálva, hogy monitor használata meg oldott legyen a TG-vel.  Ezt még nem ismerem!

Rettentő egyszerüen tárolom, vándor kiállításokon vesznek részt, igy alig vannak itthon.

Hétvégén készítek róluk fotót.

Az RFT  T51 helyi üzemben mük, vonalra sajna nem tudtam be állítani. Van némi alaktrészem a t100 és a t51-hez. A t1000 és 2000-hez nincs.

A tápot fmvt-ről veszem le, igaz, abban csak a vonali fiók van meg, a gép felöli hiányzik.

 

Viszont ma tettem szert egy 1/4 csatornás vivőre.  Ennek a párját is tervbe vettem meg szerezni.

Tárgyalást folytatok egy polár jelfogó vizsgáló-beállító szkópért.

 

Géptávíró összeköttetésem még nincs, ezt egy egyszerü prg-mal meg tudnám oldani. Antenna elhelyezési gondom van, így RH-n ritkán fordulok elő.

 

Vy 73, 8lzd

 

 

 

 

MDani2 Creative Commons License 2010.11.17 0 0 228

Szia!

 

 Gratulálok a szerzeményekhez! A siemens gépekre vigyázz, tudomásom szerint azok voltak a legmegbízhatóbbak. Egyszer jártam az OMSZ nél a múzeumok éjszakáján és ott volt kiállítva egy siemens gép. A tárlatvezető azt mondta, hogy ezeket csak kb 1000 óránként kellett szervizelni viszont az RFT-k majdnem minden 24 órában leálltak valami miatt.

 Papírból nekem a vékony szallagból rengeteg van, de a szélesből sajnos csak 2 tekercs. Azt még nem sikerült beszerezni, viszont ha jól tudom van olyan nyomda ahol lehet csíkot vágatni. Szóval szerintem előbb fogyunk ki a mechanikából mint a papírból. :)

 A számítógéppel való összekötés az bizony nem olyan egyszerű. Ahhoz kellene valami külön ezköz. Nekem eddig úgy sikerült a dolog, hogy a számítógépet összekötöttem egy rádióadóval, ami fóniába kiadta a távírójeleket, majd egy EKD300 as vevő távírórészével összekötöttem a vasat ami szépen vette is a jeleket. Természetesen a kellő kihangolás után. Biztosan van ennél egyszerűbb módszer is, de rádióamatőr lévén, nekem ez tűnt kézenfekvőnek.

 

Képeket tölthetnél fel a masinákról ha van rá lehetőséged!

 

Üdv Dani

Előzmény: Távköl (226)
heted7 Creative Commons License 2010.11.16 0 0 227

Üdv a klubban! :)

 

Hol tartod ezt a sok vackot? Rettentő sok helyet foglalnak :(

A PC és telex összekötésére egy program önmagában nem elég, kell hozzá célhardver is, méghozzá nagy :)

A VT-20 modem az micsoda?
Esetleg tegyél fel képeket e csodákról!
Üdv

H7

Előzmény: Távköl (226)
Távköl Creative Commons License 2010.11.16 0 0 226

Sziasztok!

Nekem sikerült meg vásárolni néhány tg-gépet, többek között ilyen tipusokat:

T51-RFT, T100 Cseh, T100 siemens, t1000, t2000.

Ezenkívül meg szereztem a TelexNet nevezetü programot (ezzel lehet számítógépet össze kapcsolni a TG-géppel), bár konfigurálni nem tudom.

Van egy VT-20 modemem, ezzel sem boldogultam.

Doksit keresek mind kettőhöz.

A gépek üzemképesek, még papirt is tudtam szerezni hozzájuk.

 További szép napot!

MDani2 Creative Commons License 2010.11.16 0 0 225

Szia!

 

 Köszönöm! Az utóbbi könyvre felhívta a figyelmem egy rádióamatőr barátom, ami hamarosan beszerzésre is kerül. Abból talán majd okosabb leszek. De azért konkrét leírás nélkül semmiképpen nem nyúlnék bele a gépekbe.

 Egy kis érdekesség: Tudtátok, hogy a géptávíró minden alkatrésze edzett acélból készült? Na jó a fedél természetesen nem... De a mozgók mindenképpen!

 

Üdv Dani

Előzmény: heted7 (224)
heted7 Creative Commons License 2010.11.12 0 0 224

Szia Dani!

 

A konkrét eszközökhöz nincs se szakértelmem (az a többihez sincs...), se doksim. Viszont általános távgépírós könyvből volt nálam pár, mind a BME könyvtárából. Az egyik jó a Teleprinter Handbook (Goacher and Denny), a másik a Lajkó-Váraljai Távírótechnika, ez utóbbi két kötetes.

 

Üdv

H7

Előzmény: MDani2 (223)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!