Keresés

Részletes keresés

Blue_Sky_007 Creative Commons License 2014.03.30 0 0 43870

Hát a hasamra üthetek, és mondhatok okos dolgokat.

De Te építeni akarsz egy fémfalas medencét.

Mi meg vettük eddig. Emlékeim szerint senki nem csinált még fémfalas föld-feletti medencét. 

Okoskodás az lehet de tapasztalat az nem lesz. szvsz

Előzmény: Törölt nick (43869)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.30 0 0 43869

Sziasztok!

 

 Egész jól összeállt a leendő medence terve a fejemben, amiről tapasztalt medencések véleményét szeretném kérni.

 Átmérő 6m, palást magasság 1,25 m /0,5 mm vastag (ilyen horganyzott lemez van elérhető), bélés 650g/m2 hegesztett PVC fólia (ponyva). Alul "L" profilra/ba ülne a palást, felül pedig zártszelvényből hajlított gyűrőhöz lenne csavarozva, 70-75 cm-es osztással. Jobb lenne ha a gyűrű belülre kerülne, de egyenlőre a külső elhelyezés tűnik jobbnak.

 Vízkezeléshez adott a kellő kapacitású homokszűrő/szivattyú, van 1 alap fölözőm és 3 MTS befuvóm polcon. Tervezek még egy padlóösszefolyót is beépíteni, így keringhet, kavaroghat a víz rendesen. A következő kérdések merültek fel bennem, itt jönne jól a tapasztalatotok és ismereteitek:

-elég erős lesz mechanikailag a medence ezzel a kialakítással vagy kell függőleges erősítést is beépíteni?

-befuvók elhelyezési magasságát milyen szempontok szerint érdemes meghatározni és akkor is hova érdemes tenni (vízkeringetés, pancsolás, spriccelés, és majd ózon bejuttatási feladatokra)? Fölözőre leltem jó infót, befuvóra sajna nem, vagy rossz kulcs szavakra kerestem eddig.

-milyen kialakítású padlóösszefolyót érdemes választani és miért (sík vagy örvénymentes..)?

-csőrendszer kialakításához merev falú vagy spirál PVC cső lenne a célszerűbb és miért?

 

-mi mindenre érdemes még figyelni? Ez kicsit sörétes ágyúval verébre lövő kérdés, de keveset tudok a medencék világáról.

 

Köszönöm előre is a segítő információkat.

 

Csabi

Egér Fogó Creative Commons License 2014.03.30 0 0 43868

A vizet keresztül kell küldeni rajta. Amikor kijön, melegebb lesz, ha süt a nap.

Érdemes egy külön szivattyút, például fűtéskeringető szivattyút használni erre a célra. Meg kell keresni azt az optimumot, amikor a a legtöbb vizet átnyomva még melegebb vizet kapsz, de a szivattyú fogyasztása alacsony. A legmelegebb víz nem  legjobb megoldás, a nagy vízmennyiség a nyerő.

Előzmény: Schuco (43867)
Schuco Creative Commons License 2014.03.30 0 0 43867

Sziasztok! Segítaégre van szükségem. Májusban már be akarom üzemelni a medit és kaptam hozzá tavaly egy solar melegítőt de még nem használtam. Belinkelek fotókat. vki tudja hogy kell használni? hova kell bekötni?

Előre is köszönöm!

bgaby Creative Commons License 2014.03.28 0 0 43866

ki lettek cserélve a tömítések is, de csak a golyó csere után kezdett normálisan működni...

Előzmény: Törölt nick (43865)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.27 0 0 43865

Nagyszerű!! Örülök, hogy megoldódott.

Azért csodálom, hogy a golyócsere megoldotta. Logika szerint fel kellene levegősödnie. De ez van, ezt tudja a technika ördöge.

Előzmény: bgaby (43864)
bgaby Creative Commons License 2014.03.27 0 0 43864

taaadaaaááám - működik a kút, nem prüszköl, nem szüttyög, nincs gáz, de van nyomás :)

a kézi pumpás ágnál tudott levegőt szívni - kapott egy nagyobb rozsdamentes golyót

köszönöm a segítségeteket

nyárimádó Creative Commons License 2014.03.24 0 0 43863

Akkor tegyél rá egy (s)priccolót ( nem tom hogy kell írni), és jó lesz. Ugyanis amikor egy ilyen fel van téve a slag végére ( mivel szűkít), ezért a gumislag megduzzad ésnyomást tárol.

Azért néha büfizni fog a gáztól, de a slagban lévő nyomás majd kompenzálja valahogy.

Üdv

 

Előzmény: bgaby (43862)
bgaby Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43862

direkt - nincs semmi a slag végén, közvetlenül a szivattyú után van a 3m slag

Előzmény: nyárimádó (43861)
nyárimádó Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43861

Nem tudom mit értesz direkt szó alatt, szűkítés / priccoló kell a végére, mert különben gatya akármekkora a cső. A csőben nyomásnak kell lennie, különben kicsi marad a nyomás, és csak pisil. Erre van kitalálva a priccoló/locsolófej.

De azért kíváncsi leszek a végére...

Üdv

Előzmény: bgaby (43860)
bgaby Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43860

direktben - 3/4 slaggal is prüszköl :(

de már kezd megvilágosodni a probléma :)

Előzmény: nyárimádó (43855)
bgaby Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43859

igen, ezt is megvizsgáljuk holnap, lehet ez a ludas...

Előzmény: peti.olah (43857)
nyárimádó Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43858

Az is lehet.

Én a kézi pumpás részt ledugóztam, mert 5-10 liter vizet 3-4 perc alatt tudtam felhozni. Ezért ment c vágányra a kézi, meg anya sem izmozott vele, inkább a benti vizet használta.

Előzmény: peti.olah (43857)
peti.olah Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43857

Írod, hogy a kézipumpás részt nem használod. Ha ott a golyó fölött nincs vízoszlop, akkor az a golyó esetleg "táncol" a fészkében, és kis levegőt enged a szivattyú ágba. Esetleg emiatt prüszköl a szivattyú.

Előzmény: bgaby (43851)
nyárimádó Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43856

Üdv itt Csabi!

Előzmény: Törölt nick (43853)
nyárimádó Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43855

Szia bgaby!

Szegedi kutad van, mint nekem. Nekem is prüszköl, ha a locsolófej nagyon meg van nyitva, mert nincs ellenállása a víznek, sőt / ezért a nyomás is kicsi ilyenkor. A gáz miatt meg pláne nem tud állandó nyomást biztosítani a szivattyú. Leo szivattyú + 3/4-es tömlő van rajta, a "priccoló" végén tudom állítani a permetet/ sugarat. Próbáld meg tekergetni, hátha Nálad sem bírja maxon a locsolófej. Nálam bevállt, ha nem tekerem apró permetre, hanem nagy, egyenes sugarat használom.

Amúgy gázos / és kicsit büdi a vizem, mint a gyógyfürdőben.

A golyó nálam is mindennap elengedi a vizet, mindennap fel kell töltenem, de bár ennyi bajom volna....

Üdv ( bár én sem vagyok szaki)

Üdv

bgaby Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43854

ha érdemesnek gondolod, vázold majd a DIY elképzelésed, hátha tudunk hasznos tanácsot adni

a pro és kontra sok mindent befolyásolhat, de az élményt csak akkor tudod hozzátenni, ha már benne lubickoltatok

egy igazi forró nyár után nem kérdés, h megérte-e

Előzmény: Törölt nick (43853)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43853

Köszönet a segítő szándékért is, és elnézést a helyesírási hibákért.

 Vissza fogok térni hozzátok, sok órai kutakodás után tartom ezt a fórumot a számomra leghasznosabbnak és az itt megfordulókat segítő embernek. Jó látni az önzetlen segítő szándékot és természetesen a büszke eredményeket is.

 Második éve próbálok jó döntésre jutni, kérdések és válaszok gyűlnek bennem. Valószínűleg egy igazi csináld magad medence lesz, egyenlőre földfelszín felett.

 Az ATW-s oldal sokat segített a vegyészkedésben, köszönet és elismerés érte Blue Sky-nak.

Előzmény: bgaby (43852)
bgaby Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43852

Akarok építeni magunknak egy medencét, ehhez való infógyüjtés miatt most sokat ülök gép előtt...

ha már tudod milyen medencét szeretnél (tudsz megvalósítani), kérdezz bátran, ez egy klassz csapat, mindenki a segítségedre lesz

a tisztántartásnál én a mérés híve vagyok, de az se egy ördögtől való dolog, még nekem se :), így csak az alap dolgokat kell betartani, odafigyelni

érdemes tanulmányozni a http://www.mobilmedencek.atw.hu oldalt is, bár ez inkább már az üzemelés közben felmerült kérdésekben segít, ad tanácsot by Bluesky ♥

Előzmény: Törölt nick (43843)
bgaby Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43851

holnap tömítés ellenőrzés lesz elsőkörben

(valóban nem voltak újakra cserélve jó pár éve...)

illetve a kézipumpás rész lesz még kihúzatva, felöntve

köszönöm a részletes leírást és segítséget :)

Előzmény: Törölt nick (43850)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43850

Nagyszerű!

 

 Ha varrógéppel elbírsz egy rendes karbantartás szintjén és van kellő szerszámod a csatlakozókat meghúzni, szerintem Te is meg tudod oldani a gondot. Biztos vagyok benne, hogy valahol tomítetlenség van, amiatt szívja a levegőt is. Megnyugvás kedvéért kicseréltetheted a golyókat, de csoda lenne ha az oldaná meg hisz nem ejti el a vizet. Inkább a velejáró csatlakozó szerelések lehetnek/lesznek rá jó hatással. Ha a téliesítés okán bontott és kötött összes csatlakozást egy gondos tisztítás és tömítés ellenőrzés/csere után újra kötik, 99,9%-os bizonyossággal jó lesz a rendszer.

 Motor biztos jó, ha rossz lenne nem is prüszkölne. Szivattyú járókereke(i) pedig nem szoktak a téli állsban elromlani (elkopni). Elég lesz oda egy figyelmes vízvezetékszerelő. Talajvíz szintjét fagyhatár miatt kérdeztem, valószínűleg alatta van, emiat a fagykár kizárható.

 Még egy esélyes hibaforrás lehet a szivattyú tengelyének tömítése (szimmering) is. Az a téli állásban is elfáradhatott. Plusz vasas víz okozhatott lerakódást, ami a téli pihenőben megszilárdulhatott és most megcsiszolhatta azt a tömítést. Ennyi is elég a levegő beszívásához. Ha így van, szivattyú tengelye nedves lehet (sajnos a nedvesség megjelenése nem biztos ilyenkor).

Előzmény: bgaby (43849)
bgaby Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43849

Ha elindítod a szivattyút, mennyi idő múlva kezd el prüszkölni?

Azonnal... a bekapcsolás után, az elején még sokkal többször csinálja, aztán kezd beállni, de nem szűnik meg.

Milyen mélyen van a talajvíz szintje?

na ezek a fogóskérdések... nem tudom - Bp.-zugló - Rákospatakhoz közel

fagykárt sznvedhetett-e a csőrendszer?

sztem nem, mert nem volt akkora hideg, téliesítve lett...

A szivattyú milyen messze van a kúttól?

kb. 0,5 méterre a kiálló csonktól süllyesztett aknában

Esélyes észlelni valamilyen idegen hangot a kút/lábszelep környékén működés közben?

semmi változás nem hallok az előző évhez képest

Levegő bejutásnak jellegzetes hangja van.

nincs semmi extra hang

 

holnap átnézetem a tömítéseket, és 22,5 mm rozsdamentes golyót teszek bele

Előzmény: Törölt nick (43846)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43848

Semmi gáz vagy gond!

Kompresszorral is ki lehet venni a vizet a kútból. Most még arra sem lesz talán szükség. Igaz akkor lesz majd zaj :) .

Ha mégsem emelné ki a gáz a vizet, mégiscsak meg kéne nézni a jelenlegi rendszert.

 

Gratulálok a medencédhez és annak tisztántartásához! Szeretnénk majd mi is eljutni erre a szintre.

Előzmény: bgaby (43847)
bgaby Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43847

uhhh, lehet mindjárt felértékelődik az én kis kutam, a Gazprom meg mehet máshova :D

mondjuk nem nagy baj, ha gáz jön a víz helyett, de az is lehet, h mofettám lesz

(A mofetta vulkáni utótevékenységhez kötődő, főleg szén-dioxidból álló gázfeltörés.)

Előzmény: Blue_Sky_007 (43845)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43846

Szivesen!

 

Segített a rajz megérteni a rendszert (szerintem nem vagy szőke). :)

 

 Ha nem ejti el a vizet, az azt jelenti, hogy a golyók jól teszik a dolgukat, a lábszelep működik. Így ezeket kizárhatjuk mint esélyes hibaforrást.

 A prüszkölés két dologból jöhet:

a. nincs elég víz a kútban és valahonnan levegőt is szív vagy kavitáció alakul ki (ennek kicsi az esélye, ne foglalkoztasson)

b. lábszelep felett kerül levegő a rendszerbe

 

 Ha elindítod a szivattyút, mennyi idő múlva kezd el prüszkölni?

Ha hamar, akkor jó jelnek vehető, csak (!) a gépészettel, csövezéssel lehet gond a lábszelep felett. Szerintem ez a jobbik eset (b.), könnyebb és olcsóbb lesz a javítás.

Ha eleinte jön a víz derekasan, majd prüszköl és ezzel együtt esik a víznyomás, akkor esélyes a kevés víz esete (a.).

 Milyen mélyen van a talajvíz szintje? >> fagykárt sznvedhetett-e a csőrendszer?

 A szivattyú milyen messze van a kúttól? Esélyes észlelni valamilyen idegen hangot a kút/lábszelep környékén működés közben? Levegő bejutásnak jellegzetes hangja van.

 

 Úgy vélem, hogy valami egyszerű hiba lesz (pl laza csavarkötés). A leírtak szerint gondosan téliesítesz és ehhez megfelelően lehet kialakítva a rendszer is.

 

Üdv, Csabi

Előzmény: bgaby (43844)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43845

Nem értek hozzá, de nem kezdett el gázosodni? Apámnak a telkén van egy kút, aminek "gázos" a vize és az prüszköl mint állat. Hozzáteszem nem értek hozzá.

Előzmény: bgaby (43844)
bgaby Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43844

előre is köszönöm :)

és valóban lehet, h szőkenős lesz a leírás

(bár assszem a medencémen ez nem látszik annyira)

 

szóval

ez egy 40-es pvc fúrt kút, aminek 2 ága van - az egyikre a szivattyú van rácsatlakoztatva, a másik ágát kézi pumpálással lehetne használni - még sose használtam.

ebbe a 2 ágba kell beletenni 1-1 golyót a beüzemelésnél, ez lenne a lábszelep, felönteni vízzel, elindítani a szivattyút és ömlik a víz.

Ez így volt idáig, medencézésre ugyan nem alkalmas, de locsolásra tökéletes, és rengeteg vizet adott nagy nyomással.

Idén ez nem működik jól.

Vízoszlop megvan a csőben

Nem ejti el a vizet

de nincs elegendő nyomás, vízhozam és prüszköl folyamatosan

 

azt nem tudom, hol a hiba

a szivattyú kezd meghalni, és azzal kellene tenni vmit?

valahol levegőt szív - de hol keressem?

a golyó és a golyót tartó (nem tudom mi) résznél lehet gond?

ezt az ábrát találtam a neten, azt gondolom, ehhez hasonló lehet
 

nem egy bonyolult rendszer, sok helyen nem tud hiba lenni, csak mivel én nem tudom megszerelni, legalább azt kellene kitalálnom, h motort nézessem meg, vagy kútfúrót keressek...

köszönöm :)

Előzmény: Törölt nick (43843)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43843

Szia bgaby!

 Próbálok segíteni, ha tudok. Ha jól értelmezem akkor lábszelepben van a golyó, lent a mélyben, vízben állva. Ha így van akkor valahol a felső szakaszon (merülési víz szint felett) van rés/lyuk/hibás tömítés/laza csavarzat/... a csőrendszerben és ott szívja be a levegőt, amitől prüszköl.

 Nem ismerem ugyan azt a lábszelepet amit használsz, de nem hiszem, hogy az általad írt nagyobb méretű segítene.

 Fórumot olvasva biztos van olyan topictárs aki ismeri a rendszered és könnyen tud segíteni. Az Ő hiányukban adj némi infót, akár bő lére eresztett szőke nőset, megpróbálok segíteni.

 Akarok építeni magunknak egy medencét, ehhez való infógyüjtés miatt most sokat ülök gép előtt, viszonylag hamar tudok válaszolni.

 

Üdv, Csabi

Előzmény: bgaby (43842)
bgaby Creative Commons License 2014.03.23 0 0 43842

sehol senki???

PLS HELP

bgaby Creative Commons License 2014.03.21 0 0 43841

az elereszti a vizet - milyen tünete van, ha esetleg nem teljesen ereszti el?

nálam nem jön a megszokott nyomással a víz, és mintha levegős lenne, prüszköl...

22 es golyó van benne, érdemes ezt egy mérettel (22,225) nagyobbra cserélni?

vagy hol szívhat még levegőt? hol és mit kell megnézni?

köszi

Előzmény: peti.olah (43830)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!