Keresés

Részletes keresés

Sanyi apó Creative Commons License 2009.11.29 0 0 251

Üdv Mindenkinek!

A kertem egy részét beárnyékolja egy magas üvegház, ahol szinte semmi sem terem meg. Be szeretném ültetni gyümölcsfákkal vagy gyümölcsöt adó bokrokkal. Van e olyan gyümölcsf, bokor ami elviseli az árnyékot? A kert fekvése kelet- nyugati irányú.

 

Sihuhu Creative Commons License 2009.11.25 0 0 250

Üdv!

 

Nem egészen. A retyerát sarkánál a palát kissé elvitte, de nem érdekes. Ha mégis megvették volna, akkor a kicsörlőzése a törzsnek lett volna izgalmas. De hát erre sajnos nem került sor...

 

Zsolt

Ali-bá Creative Commons License 2009.11.24 0 0 249

Mircilla!

 

Én azt tanácsolom, hogy először a zacskó csöcskét vágd le, had szokjon fokozatosan a levegőhöz.

Előzmény: mircilla (246)
Ali-bá Creative Commons License 2009.11.24 0 0 248

Komoly diótörzs!! Nem semmi volt kiszedni a földből. Jó játék lehetett. És oda dőlt ahova szántad?

 

A vedres módszert nem próbáltam, igazad lehet, lehet, hogy megfagy a gyökere, ha nagy tél van. :-((     Biztosabb a földben hagyni.

Előzmény: Sihuhu (247)
Sihuhu Creative Commons License 2009.11.21 0 0 247

Üdv!

 

Itt van egy kép róla. Próbáltam görgőkre dönteni esetleges csörlőzés érdekében...

 

A vödörben nem fagy ki télen a gyökere? (Alulról nem temperálja a talaj.) Amúgy ez is jó ötlet.

 

Zsolt

 

Előzmény: Ali-bá (245)
mircilla Creative Commons License 2009.11.19 0 0 246
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem az oltással kapcsolatban. :-)
Szeptember végén oltottam Hibiscust és a zacskó alatt mind megmaradt szépen hozzák az új leveleket.
Meddig hagyjam őket a zacskó alatt? Mikor élhetnek szabadon párásítás nélkül?
Köszi előre is a válaszokat!
Ali-bá Creative Commons License 2009.11.18 0 0 245

Jut eszembe: ha csak kicsi magoncod van, akkor egy vederbe ültetve felkötheted a nemes fára, hogy elérje a kívánt ágacskát. Csak el ne feledd nyáron öntözni, nehogy kiszáradjon.

 

2,5 m 49 cm , az igen. Nálunk nagy keletje van a dió törzsnek. Tavalyelőtt a szőlőskertünkből télen hármat is elloptak. (A rendőrség nem csinált semmit.) Az egyiket a gazdája megtalálta az egyik fafaragónál. Az vette. Visszaadta a gazdájának aki eladta 10 000ft-ért másnak.

Előzmény: Sihuhu (242)
Sihuhu Creative Commons License 2009.11.17 0 0 244

Üdv!

 

A nemes diófa egyik fele a telek kerítésén túlra nyúlik, és a lehullott diót összeszedik. Ezért kénytelen vagyok idő előtt leszedni a diót, illetve rázni, és bizony verni is...

 

A régi diófát magam vágtam ki. Gyönyörű törzse volt: a kiásott gyökértörzsétől az első elágazásig több, mint két és fél méter, a legkisebb törzsátmérője az első elágazásnál 49 cm volt. Hirdettem interneten, a BEFA Kft-nek is, de nem kelt el... szégyenszemre a barátom felaprította, és tüzifa lesz belőle.

 

Azért az ültetvényért, mikor kivágásra kerül, biztosan ki fognak menni elvinni a bútorfát.

 

Zsolt

Előzmény: Ali-bá (243)
Ali-bá Creative Commons License 2009.11.16 0 0 243

Tulajdonképpen akármilyen dió jó alanynak. Keress egy vagy több megfelelő magasságú magától nőttet és azt tedd a kiválasztot "nemes" diófa mellé. Aztán jöhet az összenövesztés.

 

Én nagyon magas törzsűre neveltem a diófáimat (1994-ben ültettem 50-et). A dió ugyis lepotyog (verni barbárság), minden elfér latta, szép oszlopos törzseik vannak, valaki majd örül neki 40 év múlva. 2,5 méter alatt nincs is elágazás.

Előzmény: Sihuhu (242)
Sihuhu Creative Commons License 2009.11.16 0 0 242

Üdv!

 

Köszi, próbálkozom vele, hátha összejön. Veszteni valóm nincs..

 

A hétvégén kigondoltam, hogy a javaslatodat is megpróbálom, csak vaddió alanyom még nincs hozzá. A nemes diófa alatt földbe ások egy nagyobb cserepet, és abba ültetek diót. Mivel az ügy nem sürgős, ráérek várni, mig megnő, és utána a javaslatodat megpróbálom.

 

A környéken rengeteg a természetes úton nőtt diófa, és rengeteg termés el is kezdett kihajtani alattuk. Ezek alkalmasak betölteni az alany szerepét, vagy érdemesebb feketedió alanyt választani a művelethez?

 

Zsolt

Előzmény: Ali-bá (241)
Ali-bá Creative Commons License 2009.11.13 0 0 241

Sihuhu !

 

Ha nagyon szeretnéd, megpróbálhatod átoltani. Ajánlom több helyen is! 

Ütsd be a Google keresőbe a "dió oltás"-t és válogass. Én a kétkéses héjjas szem átültetést javaslom.

Előzmény: Sihuhu (240)
Sihuhu Creative Commons License 2009.11.13 0 0 240

Üdv!

 

Köszönöm a választ.

 

Van a kertünk egyik végén nagyobb méretű diót termő, könnyen feltörhető - félpapír héjú -  és nagyon finom dióbéllel rendelkező fánk, és a másik végén egy "magról" ültettett fa. A magról ültetett fa már vagy 6 vagy 8 éves, de alig nő, igaz eddig árnyékban volt egy másik fa miatt. Ezt a fát (szinte csak husáng) kéne beoltanom a másik, szépen termő fáról. A nagy fának annyira finom a dióbele, hogy a fajtát jó lenne megőrizni, átoltva egy másik fába is. 

 

Egy harmadik diófa helyére nemrég vettem milotai bőtermőt. Két hete iszapolós trágyázós technikával elülttettem, remélem megmarad.

 

Az általad említett eljárás érdekes, csak a kisfát szerintem már nem célszerű mozgatni.

 

Zsolt

Előzmény: Ali-bá (235)
kod1111 Creative Commons License 2009.11.07 0 0 239
Én fiatal vagyok, 20 múltam, hát hogy hánnyal azt most hagyjuk. Azért úgy gondolom, te jóval tapasztaltabb vagy tőlem. Bajára jártam a Bereczkibe szőlő-gyümölcs szakot végeztem, de egy másodpercig sem dolgoztam benne, a BKV-nál lettem parkgondozó. Menetközben még kipróbáltam ezt-azt tanítóskodás, benzinkútkezelő, karbantartó-fűtő, óraleolvasó, kéményellenőr,stb, de a kert örök szerelem. Hobbiból csinálok díszkerteket, autómataöntözőket és gondozom őket. Egy pár kép a sokból A számítógéppel 3 évvel ezelőtt ismerkedtem meg, elvégeztem egy tanfolyamot, édesapám 72 évesen (1997-ben) tette le a kezelői vizsgát.














Ali-bá Creative Commons License 2009.11.06 0 0 238

A Jeszenszki-féle könyvet én is megvettem annak idején (1969-ben), sokat tanultam belőle. Nekem a nyárvégi alvóra szemzés és a kora tavaszi angolnyelves párosítás vált be legjobban.

Kod1111, ugye te sem vagy már mai gyerek? Hogy lettél számítógép használó? Kertészkedsz amugy?

Előzmény: kod1111 (237)
kod1111 Creative Commons License 2009.11.06 0 0 237
Előzmény: kod1111 (236)
kod1111 Creative Commons License 2009.11.05 0 0 236
Ezt csak szőlőnél alkalmaztuk. Egy speciális omega betűt formázó szerszámmal csináltuk, majd viaszba mártottuk és a gyökereztetőládába tettük fűrészpor közé. Előkerestem a régi könyveimet, hogy mutassak róla képet, de érdekes módon nem is említik
www.hollo-antikvarium.hu/konyv/antikvarium/jeszenszky_arpad_oltas_szemzes_dugvanyozas_3
Előzmény: Ali-bá (234)
Ali-bá Creative Commons License 2009.11.05 0 0 235

Sihuhu!

A dió oltása nagyon körülményes és amatőr módon általában sikertelen. Nekem az a módszer vált be, hogy a vadon kelt diófácskát egy nemes (azaz általad megfelelőnek tartott diót termő) fa mellé ülteted és annak egyik galyacskájával összenöveszted. Tavasszal kb. 3 cm hosszan az ágakat megfelezve szorosan összekötözöd, megvárod, mig összeforrnak (1-2 év) aztán a vadat a forradás felett a nemest a forradás alatt elvágod. Akkor oda ültetheted ahova akarod és nőtetheted a vad alanyú nemes tetejű fádat.

Amugy egyszerűbb venni (elég drága!), vagy elvetsz 10 szem kedvedre való diót, abból 7-8 olyan lesz amilyet elvetettél. 2-3 rosszabb!!! Ezt ugy védheted ki, hogy egy méteren belül 3-4 fát nevelsz és mikor az első diókat megmutatják a legjobbat meghagyod.

Nekem 56 diófám van. Kerek, hosszúkás, középnagy, óriás diókat teremnek.

Előzmény: Sihuhu (227)
Ali-bá Creative Commons License 2009.11.05 0 0 234

Ugye az omega oltás valamilyen szerszámmal, "oltóollóval" vagy mivel megy?! Az nem bicskás megoldás. Mi az előnye? Ha jól emlékszem szőlő oltásnál olvstam róla. Valamikor a nyolcvanas években a Kertészet Szőlészet-ben.

Az én nagyapámnak is remegett a keze, de a karját a testéhez szorítva ragyogóan megtudta vágni a szemeket, a kisujját meg mindig odatámasztotta az ághou, vagy valamihez amivel dolgozott.

Az ilyesmivel együtt lehet/kell élni!

Üdv:A

Előzmény: kod1111 (233)
kod1111 Creative Commons License 2009.11.01 0 0 233
Hát ez a baj, van egy jó kis betegségem ami miatt "gyönyörűen" remeg a kezem. Eszembe jutnak a régi dolgok az omega oltás, az angol nyelves párosítás, alvószemzés, héjaláoltás, zöld oltás és még sok egyéb más. Úgy emlékszem egy tűrős Kunde volt.
Előzmény: Ali-bá (232)
Ali-bá Creative Commons License 2009.11.01 0 0 232

Na és meg van még a szemző/oltó késed?? 

Olyan ez, mint a biciklizés: nem lehet elfelejteni! Csak a kezed ne reszkessen!

Ideje ujra kezdeni.

Előzmény: kod1111 (230)
Ali-bá Creative Commons License 2009.11.01 0 0 231

Sanyi apó!

 

Ráérünk visszatérni rá, mert az oltóvesszőket ha fagyérzékeny szőlőt akarsz oltani a nagy fagyok előtt kell megszedni és tárolni, de ha nem tulzottan érzékeny akkor legjobb január végén, február elején. Majd megírom hogyan.

Előzmény: Sanyi apó (229)
kod1111 Creative Commons License 2009.10.31 0 0 230
Hát utoljára 1977-ben szemeztem-oltottam a Borbási faiskolában, M10-es és M12-es alanyra Goldent és Starkingot, pár nap alatt 3100-at 96%-os eredéssel. Hú , de rég volt.
Előzmény: Ali-bá (206)
Sanyi apó Creative Commons License 2009.10.31 0 0 229

Ali-bá

Előre is köszönöm a segítséget, a közeljövőben jelentkezem a segítségért. Most van egy kis, másirányú elfoglaltságom!

sly8126 Creative Commons License 2009.10.27 0 0 228
Sziasztok !

Akit érdekel, itt frankó kis oltó ollót tud vásárolnioltó olló

üdv
Sihuhu Creative Commons License 2009.10.27 0 0 227

Üdv!

 

Vadon nőtt kis diófát - még egy fő ága van - lenne szükséges beoltanom. Mire kell figyelnem?

 

Köszi:

Zsolt

Ali-bá Creative Commons License 2009.10.26 0 0 226

Sanyi Apó!

Javaslok egy gyorsan eredményre vezető átoltási módszert szőlőre:  zöldbe-fásoltás ez azért nagyszerű, mert még abban az évben megmutatja a termést.  Ha kíváncsi vagy, szivesen segítek.

Üdv: Ali-apó

Előzmény: Sanyi apó (217)
Flanell Creative Commons License 2009.10.26 0 0 225
Az egyértelmű, hogy tavasszal vagy nyáron több az esély. Szeptember vége után már csak muszájból próbálkozik az ember.
Előzmény: Törölt nick (224)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.26 0 0 224
Akkor a tavaszi több sikerrel kecsegtethet (engem, mint kezdőt).
Előzmény: Flanell (222)
Flanell Creative Commons License 2009.10.26 0 0 223
Nem hinném, hogy kereskedelmi forgalomban kapható, szerintem csak a faiskolák termelik saját felhasználásra. Aranyribiszke a neve egyébként. Olyan helyről lehet kérni, ahol elpusztult a törzses, vagy ültetvényt vágtak ki, és kihajtott a gyökere.
Ha netán tavasszal jársz Heves megye déli felében vagy legalábbis közepe felé, akkor tudok adni pár darabot.

Az őszibarack mézgásodását százféle dolog okozhatja, fotó alapján is csak tippelni lehet rá, hogy betegség, rovar, vagy élettani dolog.
De mint Aquar kolléga írta, itt felül kattints a Kertészet szóra, és minden kérdést a megfelelő helyre tegyél, mert ott várhatsz hozzáértő választ.
Előzmény: Sanyi apó (220)
Flanell Creative Commons License 2009.10.26 0 0 222
Ideiglenesen megmaradtak a szemek, decemberben meg talán még januárban is még éltek, szép kövérek voltak, de tavaszra elpusztultak. Valószínűleg gyengén forradtak, és a nagyobb fagyot ezért nem bírták.
Előzmény: Törölt nick (221)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!