Keresés

Részletes keresés

nagykunsági Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26525

Miért is nem lett nagyobb?

 

70m2 helyett 130 m2. Akkor csak nagyobb lett? 

 

Födém helyett az egész tető lett a határoló felület, födém 70m2 tető 140 m2. 

Előzmény: BJaca (26524)
BJaca Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26524

De attól nem lett nagyobb a házad :) Csak a lakott terület. Na jó, nem kötözködöm tovább.
Viszont ha meg van adva egy ház hőigénye, azt miben adják meg (kW vagy kWh)? Azon kívül, hogy megtudjuk, mi a legkisebb teljesítményű fűtőeszköz, amire szükségünk van, más információt ad még?

Előzmény: nagykunsági (26521)
*Steve Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26523

azt hiszem meglesz a bibi a törölköző szárítón fordítva van a bekötés az elmenő ágra rakta a szelepet thermo fej nélkül a bejövőn meg a fojto

Előzmény: spee981 (26500)
nagykunsági Creative Commons License 2017.12.08 0 1 26522

Ez már csak arra jó, hogy kötözködjél egy általános megállapítással. 

 

Persze vannak kivételek, de a kivétel csak erősíti a szabályt. :)

Előzmény: ÁsítóSárkány (26516)
nagykunsági Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26521

Ha beépítették a tetőterét, akkor ugye nagyobb lett a hőátadó felület. Nem?

 

Én fűtöttem a saját házamat, tetőtér beépítés nélkül, és úgy is, hogy be van építve, tehát tapasztalatból tudom, többet kell fűteni ha be van építve. 

Előzmény: BJaca (26520)
BJaca Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26520

Csak hogy beletrollkodjak a vitába: két tök egyforma ház, az egyiknek viszont beépítették a tetőterét is. Ott melyiknek nagyobb a hőigénye? :D
Amúgy rengeteg tényezőtől függ.

Előzmény: nagykunsági (26515)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26519

Meg kellene nézni a dokumentációt az utókeringetéssel kapcsolatban?

Előzmény: Conan87 (26518)
Conan87 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26518

Sziasztok,

 

Korábban írtam, hogy nagyon búg az ariston kazánom és a szerviz sem akar vele negyon foglalkozni.

No, csak elértem, hogy kijöjjenek és legalább meghallgassák a hangját. Hát, ez tényleg érdekes, mondta a szervizes. 

Lényeg az, hogy szivattyút cseréltek benne. Azóta rendben van minden, viszont szokatlan, hogy a szivattyú most folyamatosan működik, mindig adja magából a működési hangokat. Azért szokatlan, mert a korábbi rossz szivattyú, amikor nem volt fűtési igény, akkor néma volt, most pedig akkor is ad hangot, nem áll le. 

Kérdésem az lenne, hogy ez természetes dolog, hogy nem áll le?

 

Köszi

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.08 -1 0 26517

és éppen ebben ad érdekes (még ha csak közelítő) adatot is a tanúsítványból az A/V arány.

Előzmény: nagykunsági (26515)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.08 -1 0 26516

Azért ez az épület geometriáján is múlik, nem csak a méretén. Jó nagy felületeket lehet csinálni kis térfogattal is...

Előzmény: nagykunsági (26515)
nagykunsági Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26515

több a lehűlő felülete (padló, oldalfal, plafon, tető, stb.)."

 

Na és melyiknek több?

 

Amelyik nagyobb. 

Előzmény: Keeper83 (26509)
spee981 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26514

Nem tudom mire akarsz kilyukadni, mi ez az 5-100%? A termofejjel különböző szobahőmérsékletek is tarthatók, nem kell mindenhol annyinak lennie mint a termosztátnál. Illetve kivédik az egyéb hőforrások zavarását (energiapazarlást): sütés-főzés, benapozás. A termofej így mindenhol jótékony hatású, nemcsak ilyen extrém széles modulációs tartományú fűtőberendezéseknél amit írsz.

 

Az megint más kérdés hol, milyen időben lehet adott fűtésrendszerrel a folyamatos fűtést abszolválni. De ennek nem sok köze van a termofejekhez vagy azok hiányához, azon kívül hogy a termofejek gazdaságosabbá teszik a műveletet és egyben testreszabhatóbbá, valamennyit megtartva a szobánkénti egyedi fűtőkészülékek adta gazdaságosságból.

Előzmény: Keeper83 (26513)
Keeper83 Creative Commons License 2017.12.08 -1 0 26513

Ha jó lenne az "együttfutás" akkor igazából termofejekre sem lenne szükség, hiszen pont akkor kapcsolna a kazán ki-be az egyik helységben elhelyezett termosztát alapján, amikor a termofejek is nyitnának, zárnának.

 

A termofejes megoldás ott használható igazán, ahol van egy akár 5-100 % között szabályozható hőforrás (mondjuk egy puffer, vagy távhő, stb.), amire rákötve a radiátorokat a termofejek tényleg csak oda engednek és ennyi meleget, ahová és amennyit szükséges úgy, hogy közben a túl széles szabályozási tartomány (5-100 %) nem vágja hanyatt a hőforrás oldalát.

 

 

Ha egy ilyen rendszert egy jó kis 1:5 vagy 1:7-es modulációjú fűtésre 3-szorosan túlméretezett 24-28 kW-os kombi gázkazánra kötünk direktben, akkor ott lehetnek gondok, amitől nem működésképtelen lesz a rendszer, csak nem lehet minden elvárásnak megfelelően üzemeltetni.

Előzmény: spee981 (26508)
Keeper83 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26512

Én elég jól tudom, hogy mi szerepel egy energetikai tanúsítványban (nem vagyok tanúsító), azért is érdekel.

 

Kb. ezek a sorok a relevánsak és benne is lesznek. (Az más kérdés, hogy a valósággal milyen viszonyban lesznek

 

A: ? m2 (Fűtött épület(rész) térfogatot határoló összfelület)

V: ? m3 (Fűtött épület(rész) térfogat)

A/V: ? m2/m3 (Felület-térfogat arány)

(Az A/V a társasházi kialakítás miatt nem lesz releváns, mert társasháznál a TELJES ÉPÜLET A és V értékeiből számolják a referenciaszámításhoz szükséges A/V értéket, de azét kíváncsi vagyok. )

 

 

Qsd+Qsid: ? kWh/a (Sugárzási hőnyereség)

ΣAU + ΣlΨ: ? W/K

q: ? W/m3K (Számított fajlagos hőveszteségtényező)

AN:  m2 (Fűtött alapterület)

 

 

Előzmény: ledorgol (26511)
ledorgol Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26511

Költözés miatt, de egyenlőre halasztva. A tannúsítvány nincs nálam elkérem az ingatlanostól.

De szerintem nem sok értelme van, mert valami program számolja ki az értékeket a lakás elhelyezése, falvastagság , szigetelés mértéke.

Előzmény: Keeper83 (26496)
Keeper83 Creative Commons License 2017.12.08 -1 0 26510

Mivel Te általánosságban jelentetted ki a házakról ezt a kifejezést, ezért nem állja meg a helyét, ha a korábban általánosa tett megjegyzésedet egy konkrét esettel magyarázol.

 

Helyes a házakra tett mondásod ebben az esetben azzal analóg, hogy véletlenül kiválasztott két ember közül az fog többet keresni, aki többet is dolgozik, ami ugye nagyon nem igaz.

Előzmény: nagykunsági (26507)
Keeper83 Creative Commons License 2017.12.08 -1 0 26509

".. és ugye fűteni légköbméterre kell."

"almát a körtével hasonlítsd, hanem két ugyanolyan szigetelésű ház közül abban kell többet fűteni amelyik nagyobb. "

 

Jujujj, ez már ismét kicsit szarva közt a tőgye megközelítés, mert azért ugye abban ismét meg tudunk egyezni, hogy "két ugyanolyan szigetelésű ház közül abban kell többet fűteni" amelyiknek  több a lehűlő felülete (padló, oldalfal, plafon, tető, stb.).

 

 

A köbméter ettől még lehet megegyező is...

Előzmény: nagykunsági (26506)
spee981 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26508

Igazad lehet, de ez egy jól beszabályozott és méretezett rendszernél szerintem nem okoz akkora gondot, mert elég jó a helyiségek együttfutása. Az egyensúlyi állapot tartásához vagy eleve kevesebb mint 3.5 kW kell, akkor csak késleltetni lehet szakaszos üzemet, fölösleges is forszírozni, vagy több és akkor sok múlik a beszabályozáson. De akárhogy is van, a határon táncolni lutri. Egy kis benapozás, egy kis főzőcske és borul minden, ahogy pont Te írtad vagy valaki más nemrég.

 

A duo-tec egyébként azt csinálja, hogy ha határon van, emeli a szivattyúnyomást, amitől a még fel nem melegedett szobák deltája csökken, azaz nő a hőleadás. Így nálam elment 3 fokos deltával is nagyon sokáig, folyamatosan elkúszó előremenővel (beszabályozatlan rendszerrel, azóta már gépészkedtem és hidegebb is van). Amikor folyamatos fűtési igény van, és a szivattyú felpörgetésével tartható az égetés, addig azt csinálja.

Előzmény: Keeper83 (26504)
nagykunsági Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26507

Ha órabérben vagyok, akkor minél többet dolgozok, annál többet keresek :)

Előzmény: Keeper83 (26489)
nagykunsági Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26506

Nem meredek, hanem logikus. 

 

Minél nagyobb annál nagyobb a légköbméter és  ugye fűteni légköbméterre kell. 

 

Persze majd jössz, hogy egy 30 éves hőszigeteletlen meg egy passzív ház, de ne az almát a körtével hasonlítsd, hanem két ugyanolyan szigetelésű ház közül abban kell többet fűteni amelyik nagyobb. 

Előzmény: nihill01 (26490)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26505

Na igen. A termoszelepek csak akkor végzik el a többit, ha a hőleadók a hőigényhez vannak méretezve.
Ha bárhol is alul van méretezve egy radiátor, az el tudja cseszni a rendszert, ahogy spee981 is írta.


Termoszelepekkel rez a dolog nyilván érzékenyebb is -- főleg ha kicsi a termoszeleppel nem vezérelt hőleadó kapacitás.


Szóval mintha ugyanarról beszélnétek :)

Előzmény: Keeper83 (26504)
Keeper83 Creative Commons License 2017.12.08 -1 0 26504

"...a termoszelepek pedig elvégzik a többit: ha valamelyik szoba melegszik, tovább fojtanak és ott csökken a hőleadás, javul a delta a kazánnál."

 

Ezzel annyiban azért vitatkoznék, hogy, ha az összes radiátorra lesz jó a 3,5 kW körüli minimum teljesítmény, akkor ha termofejek elkezdenek dolgozni és kizárnak 1-2-4-6 radiátor, akkor a kazán visszatérője gyorsan elkezd emelkedni, ami miatt nem javul a dT (növekszik), hanem romlik (csökken) és kazán idő előtti kikapcsolását eredményezi, mert nem tudja modulációval követni a csökkenő hőigényt.

 

Egyébként az elmondott közepesen szigetelt (fal 12 cm grafit, padlás 20 cm kgy.) tulajdonságok alapján annak a 80 m2-es háznak most kb. 1-1,5 kW a napi átlagos hőteljesítményigénye.

Előzmény: spee981 (26500)
*Steve Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26503

van rajta 

Előzmény: spee981 (26502)
spee981 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26502

Én kényszeről járatok a nappaliban magasabb előremenővel két radiátort, mert sikerült alulméretezni. Ez az egész rendszert agyonvágja. Azt a törölközőszárítót gatyába kéne rázni mindenképp. Nincs is rajta torló?

Előzmény: *Steve (26501)
*Steve Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26501

köszi a segítséget . A radiátorok alja hidegebb mint a teteje a kutya valszeg a törölköző száritónál van  elásva  illetve  még fojtok a raditorokon  lassan kezdem feladni a dolgot 

Előzmény: spee981 (26500)
spee981 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26500

A fojtókkal nem kell vacakolni, nekem van a teljes zárásból csak negyed fordulatra nyitott radiátorom is, az egy teljesen korrekt fojtási érték egy kis teljesítményű radiátornak ami közel van a kazánhoz (vagy a vastag gerinchez). Kezdd azzal, hogy megpróbálod kideríteni melyik radiátor alja közel olyan meleg mint a teteje. Akár 1-2 radiátor is agyonvághatja a deltát, ugyanis amikor a termoszelepek már dolgoznak, a nem fojtott fürdőszobai radiátoron szinte hőmérséklet esés nélkül préseli át a szivattyú a vizet, és az eredmény hogy meleg víz ér vissza a kazánhoz.

 

A radiátormennyiség kapcsán: nem túl nagyok a 3.5kW-os minimumú kazánhoz alacsony előremenővel. Mivel kifűtötted nem sokkal melegebb vízzel is a házat, nincs nagy hőigényed, ezért folyamatosan kapcsolgatás nélkül biztos nem fog menni a fűtés, legfeljebb csak az idő kis részében.

 

Egyszerűsített, közelítő számítás szemléltetésül: veszek 7m DK radiátort abból a típusból ami nekem van (ez nagyjából megfelel a nálad levő radiátormennyiségnek, a típus most mindegy, a számolás eredménye a fontos).

 

Ha a 7m DK radiátor átlaghőmérséklete 50 fokos (pl 55/45-tel fűtünk velük),  nagyjából 6kW-tal fűthetnek 20 fokos szobában. Ha 40 fok az átlaguk, akkor már csak 3.53kW a teljesítmény amit le tudnak adni. Azaz a 3.5kW-os duo-tec kapcsolgatási határán van a 40 fokos átlag. Mivel közelítő a számítás, lehet hogy 37 fokos átlag még pont jó, de azt előállíthatod 45/29-ként is, meg 40/34-ként is.

 

Úgyhogy emelj az előremenőn 45 fokig, és vigyél be akkora fojtást hogy 35 foknál több ne jusson vissza a kazánba, a termoszelepek pedig elvégzik a többit: ha valamelyik szoba melegszik, tovább fojtanak és ott csökken a hőleadás, javul a delta a kazánnál. Megpróbálhatod azt is hogy 30 fokig fojtasz, de akkor a termoszelepeknek kisebb mozgástér jut.

Előzmény: *Steve (26497)
*Steve Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26499

 A ház 80 négyzetméter 7 helység  12 es grafitossal szigetelt a födémen 20 centi gyapott 

Előzmény: spee981 (26493)
Mariusi Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26498

Ha szabad,  akkor  az a besorolás  hogyan néz ki ?

Előzmény: ledorgol (26495)
*Steve Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26497

SZia !

 

Köszi a segítséget Computherm sima kapcsolós termosztát van. próbáltam 45 fok előre menővel akkor is 5 fok a delta  . zárjak még a radiátorokon ? Thermofejek vannak a radiátorokon kivéve egyet ami törölköző száritó. 90-es radiátor van 4 db van egy 120 as egy törölköző száritós meg egy db 60 as .

 

sikerült tavaly is kifűteni akkor ment a kazán folyamatosan most is már csak a delta mindig 5 

 

Előzmény: spee981 (26493)
Keeper83 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 26496

Az teljesen félrevisz, ha ilyen átmeneti időben változtatgatod az előremenő hőmérsékletét és nézegeted, hogy mennyit változik a napi gázfogyasztás.

 

Ilyen kevés hőigényű időszakban már az is jelentékenyen befolyásolja a napi energiaigényt, hogy mennyit főzöl otthon, hány órát vagytok otthon és használjátok a mosógépet, tévét, számítógépet és persze a HMV-t. Ezek a tevékenységek jelentős mennyiségű hulladékhővel járulnak hozzá a lakásod kifűtéséhez. 

 

Az energetikus pontosan miért kellett? Megoszthatnád velünk, hogy milyen anyagot hozott össze! (Még ha nem is kell szentírásnak tekinteni egy hevenyészett tanúsítást, azért kiindulásképpen talán mond vmit.)

 

Előzmény: ledorgol (26495)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!