Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2009.11.19 0 0 6396
Miért akarod lederíteni most? Nem ráér tavasszal?
Előzmény: Cirfandlia (6395)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.11.19 0 0 6395
Így van, sőt van, hogy egyenesen kerülendő főleg fehérboroknál bizonyos évjáratokban az MLF. (az idei pl. ilyen néhány fajtánál örülni kell annak a kis savnak még ha az alma is)
Tehát sztem a batonázs mehet kénezve is, ha nem cél, elsődleges szándék az almasav bontás.
Én a hétvégén adtam meg a kegyelemdöfést a még percegő újboromnak, időszakos melegítés leállt, nagyadag kénnel (150 mg/l) lekezelve - érzetre most jóval kevesebb a cukor mint tavaly, de alacsonyabb is a sav.
Fejtés a durvaseprőről hamarosan; a derítéssel vagyok bajban, mert tele CO2vel az újbor, kizárt az alapos ülepedés, de ha most nem teszem meg, úgy lehűl a pince és benne bor, hogy április végéig nem tudok deríteni, de a legtöbb agyagásvány 10 fok alatt hatástalan. Ezért firtattam a tojásfehérjét, hogy az mennyire hidegtoleráns, ill. van ez a Drifine... ami bírja 3 fokon is....
Előzmény: GLEVENTE (6394)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.11.19 0 0 6394
Ha jól sejtem, a finomseprő rendszeres felkavarása nem csak a ML miatt, hanem az íz-komponensek gyarapítása és a test javítása miatt is jó.    
Előzmény: RAMBO (6388)
lalá Creative Commons License 2009.11.18 0 0 6393
-Te valamit titkolsz!(hihi)
Előzmény: zizengő (6389)
lalá Creative Commons License 2009.11.18 0 0 6392
-A visszavágás a hajszálgyökerek képződését provokálja, melyek ugyebár a legintenzívebb vízfelvevők.
Előzmény: budai2 (6386)
attisch Creative Commons License 2009.11.18 0 0 6391
Úgy gondolom, hogy Te ez esetben szembemész a szőlő műveléséről megalkotott tudományokkal. De szívesen meghallgatnám a módszeredet részletesen...
Előzmény: zizengő (6389)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.18 0 0 6390
Valakinek meg van a Hir tv-ben leadott Vörös és Fehér borászokat bemutató sorozat ?
zizengő Creative Commons License 2009.11.18 0 0 6389
Én nem szoktam visszavágni az oltványok gyökereit, mégis 96%-os volt az eredés. Igaz, hogy én olyan árokba ültettem szőlőt, ami egész télen nyitva volt, és volt helye a gyökereknek.
Előzmény: budai2 (6386)
RAMBO Creative Commons License 2009.11.18 0 0 6388
Nem szokták, mert az almasavbontó baktériumoknak csak kevés törzse kén-toleráns. A malolatikus fermentáció (azaz az almasavbontás) leáll a hőmérséklet csökkenésével (15 fokot mondanak minimumként). Ha elég hideg a pincéd (8-10 fok) akkor kén nélkül hagyhatod a bort tavaszig, és akkor újra lehet almasavbomlás. Viszont ha túl sokáig tartod finomseprőn, élesztős ízt kaphat a bor. Szóval: kósolni!
Előzmény: GLEVENTE (6384)
Falusi1 Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6387
Kiszedned azért talán mégsem kellene, mert megsérülhetnek a gyökerek. Nagy valószínűséggel így is meg fognak eredni. Elég ha atöbbit a javasoltak szerint ülteted el. Tavasszal legalább lesz összehasonlítási alapod. Mindenesetre jó munkát és sok sikert. Jövőre tájékoztass, az erdményre kíváncsi leszek.
Előzmény: budai2 (6386)
budai2 Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6386
Köszönöm a válaszokat attischnak és falusi1nek.

kiszedem és a kapott szempontoknak megfelelően újraültetem.

Még egyszer köszönöm.
Falusi1 Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6385

Egyetértve "attisch"-al annyit tennék hozzá, hogy a gyökereket 10-12 centire kell visszavágni és jól beiszapolni, majd fagy ellen betakarni. Ezt ha jól emlékszem a Prohászka mester könyvében olvastam. A gyökérzet állítólag a nyugalmi állapotban is -tehát télen is- fejlődik, ezért is jó az őszi telepítés.

Mindenesetre én vásárolt gyökeres és általam gyökereztetett vessző esetében is így jártam el és mind megeredt.

 

Előzmény: budai2 (6373)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6384
Egy kérdés, mivvel a batonázs terén nincsenek tapasztalataim: a finomseprőn tartáskor is kell kénezni? Mintha olyat hallottam vagy olvastam volna, hogy a felkavart finomseprő védelmet ad a bornak.   
Előzmény: RAMBO (6381)
attisch Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6383
Ha esetleg laborba viszed, légyszi' majd írd ki az eredményeket, mert nagyon kíváncsi vagyok rá. Én a hétvégén lefejtem, és rá kb. 2 héttel elviszem bevizsgáltatni.
Előzmény: RAMBO (6381)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6382

Biztos, csak már kopnak az emlékek. De Mercz bácsi könyve továbbra is jó!

Előzmény: zizengő (6377)
RAMBO Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6381
Csak lefejtettem a durva seprőről, mivel jól lehűlt a pince, alapként sem kapott még, álldogál a finomseprőn, hétvégén felkavarom, és január közepe táján lefejtem másodszor is. Alapként most fog kapni, 1-2 héten belül, a felkavarásokor.

Nekem is 20 fölött volt a cukor, szép, sűrű anyag lett. Az ízét nem tudom még megjósolni - hibát nem érzek benne.
Előzmény: attisch (6380)
attisch Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6380
Hogyan áll az Olasz rizlinged? Nekem is 21,5 MM-fokos volt, okt. 3-i szürettel. Most kezd már megnyugodni. Még nem laboráltattam, de érzékszervileg 14 körüli alkohol és maradék cukor szépen van benne. Nekem nem célom a teljes "kiforralás", ekkora alkoholnál nem szerencsés feljebb menni. Te nézetted már? Alapkén (15g/hl) megkapta, a hétvégén leveszem a durva seprőről.
Előzmény: RAMBO (6360)
attisch Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6379
Önmagában az, ha egy vörösbort saválló acéltartályban tartasz, nem adhat fémízt. Nálad valami más gond lehet...
Előzmény: Mullerg (6371)
attisch Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6378

A tudomány mai álása szerint bármely ültetési móddal is telepítesz szőlőt, vissza kell vágni a gyökereket. A gödörbe való ültetésnél kevésbé, a fúrt lyukba való ültetésnél erősebben. Mindegyik módnál lényeges, hogy a visszavágott gyökér ne érjen a gödör széléhez (ne kemény ellenállással kezdje a pályafutását). A tövet miután behelyezed a gödörbe és tettél már rá földet, érdemes párszor megemelni, hogy még véletlen se hajoljanak vissz a gyökerei (lefelé törjenek a későbbiekben). Emiatt is fontos a visszavágás. Másrészről fontos a talaj minél jobban odatömörítése a gyökérhez a visszatakarás során. Röviden...

Előzmény: budai2 (6373)
zizengő Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6377
A Klári néni nem így tanította? Vagy rosszul emlékelem?
Előzmény: GLEVENTE (6374)
zizengő Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6376
Nálam a fehérbor nagy üvegkorsókban erjed és fejtés után is abban tartom. Amikor fogyasztásra kerül, kipalackozom. Így nem érintkezik levegővel és megmaradnak a gyümölcsös aromák.
Előzmény: Zalancelot (6370)
covycovy Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6375
Két legyet egy csapásra?
http://www.deluxe.hu/cikk/20091116/uj-zelandon-es-kaliforniaban-babydoll-juh-legel-a-szoloben-peter-yealands-borasz-sokat-takarit-meg-veluk
GLEVENTE Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6374
Felmerült itt a Fórumon a derítés időzítésének a kérdése. Ez adta az apropót arra, hogy utánaolvassak a kérdésnek, eleddig magam sem végeztem ennyire tudatosan e műveletet. Mercz Árpi bácsi könyvében az áll, hogy az első fejtés után 1-2 héttel tanácsos a derítést végrehajtani. Majd ezt követő 10-12 nap múlva el kell választani a letisztult lét a derítési aljtól, azaz második fejtést végrehajtani. 
budai2 Creative Commons License 2009.11.17 0 0 6373
Tisztelettel üdvözlök mindenkit, különösen azokat, akik szőlővel vagy borral kapcsolatos tudásukat, tapasztalatukat másokkal is megosztják.
Életem első szőlőültetését hajtottam ma végre, 6 tő csemegeszőlővel Afuz Ali, Eszter, Néro fajtákkal, holnap folytatni fogom (hasonló nagyságrendben)) Pölöskei Muskotály, Suvenir és Moldova fajtákkal.
Szóval házikert, és a többi gyümölcs mellé kiegészítőnek, semmiképpen bor készítésre.
Előre tudom, hogy lesznek problémáim, amivel kapcsolatban kérdésekkel fogom terhelni a nagytudásúakat.

De én (azon kívül, hogy megbecsülöm a tudást általában is) nem szeretnék csak kapni anélkül, hogy én is adhatnék valamit a közös (tudás) kalapba.
Talán többeket is érint az a mérési tapasztalat, amit jó 30 évvel ezelőtt, borok metilalkoholvizsgálatával kapcsolatban szereztem.
Akkor még újdonság volt a gázkromatográf, és az a cég ahol dolgoztam, kapott egyet, amit bölcs vegyész kollégáim egy olyan bonyolult anyag vizsgálatával teszteltek, mint a bor.
Valamennnyi, akkor kapható palackozott borból vásároltak tesztanyagot, és egy fajta kivételével valamennyiben találtak metilalkoholt.
Különösen sok volt a vörösborokban (a bolgár vörösborokban még annál is több), és meglepő módon a badacsonyi szürkebarátban.
Egyetlen hárslevelűben és egyetlen tokaji szamorodniban vagy aszuban sem találtunk metilt.
A magyarázatot nem tudom, nem is kérdésként hoztam fel, egyszerűen csak azért, hogy a fórumot olvasó (és író) nagytudásuaknak egy mozaiknyit én is adhassak, mielőtt kérdezek.

És akkor egy kérdés:

Miután elültettem a hat tőt, jött át a szomszéd, és megkérdezte, hogy lerövidítettem-e a szőlőtövek gyökereit ültetés előtt?
Ilyet nem tettem, de kellet volna?
A hülye, szőlőhöz nem értő mérnöki agyam szerint ha nagy a gyökér, jobban működik a növény, ezért a kérdést nem értettem.
Kérem, ha valaki tudja (tapasztalatból is) mi a helyes eljárás, röviden írja meg.
Előre is köszönöm

lalá Creative Commons License 2009.11.16 0 0 6372
-Lya. Én is átlagos esetre gondoltam.
Előzmény: Zalancelot (6364)
Mullerg Creative Commons License 2009.11.16 0 0 6371
Nem tudom, én a vörösbornál acéltartály esetében furcsa ízt érzek, s miután áttettem balonba, ez fokozatosan megszűnt (fémíz szerű volt)
Zalancelot Creative Commons License 2009.11.16 0 0 6370
Úgy látszik ugyan azt az iskolát követjük.
Erjesztés , érlelés fahordóban. A második fejtés utám, mikor azt az állapotot eléri a bor amit tartani szeretnénk, jöhet az üvegballon, uszófedeles (tömlős) acéltartály.
Előzmény: Ferig (6368)
Zalancelot Creative Commons License 2009.11.16 0 0 6369
A legritkább esetben kénezem a vörösbort.
A tojásfehérjén kívűl mást nem kap, és a tisztasággal eltarthatósággal soha sincs gondom.
Előzmény: zizengő (6366)
Ferig Creative Commons License 2009.11.16 0 0 6368

Feltéve, ha azok a bizonyos aromák javítják a bor élvezeti értékét.

Tapasztalataim szerint az első fejtésnél nem árt a bornak egy kis szellőzés. A félkész bornak ezért is jobb a fahordó, mert szemben az üveggel, a fahordóban még tud szellőzni. Üvegballonba én már csak a "kész" bort tenném, még akkor is, ha így nem telik meg a fahordó (darabban áll a bor), igaz jobban figyelném és a következő fejtéssel sem várnék sokáig. A második fejtés után már tényleg mehet a ballonba.

Előzmény: zizengő (6367)
zizengő Creative Commons License 2009.11.16 0 0 6367
Az illattal nincs baj, az még változik és jobb lesz. Szerintem a porózusmentes tartány sokat lendít a boron, mert az elsődleges szőlőaromák jobban megmaradnak benne.
Előzmény: pótmáj (6359)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!