Keresés

Részletes keresés

ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.08 0 0 231

Mi lehetne ilyen?

 

Transzurán elem?

Előzmény: Törölt nick (229)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.08 0 0 230

Vagyis a gravitáció nem egyszerű 1/r2 szerint csökken, hanem van egy nagatív tag is, aminek az értéke néhány fényév távolságban kezd érezhető erőt mutatni?

 

De ennek mi lehetne a magyarázata?

 

A Newtoninak ugye az, hogy a kétszer nagyobb sugarú gömb felszíne négyszer nagyobb, a háromszor nagyobb sugarúnak kilencszer.

 

Ennek a negatív tagnak lehetne térszerkezeti oka?

 

------------------------------------------------------

 

De előbbit se lehet egy ponton túl, mert akkor az elsődleges, gyorsító célú utközés már reakciót váltana ki.

Akkor ez azt jelenti, hogy bizonyos értelemben a töltés nélküli részecskék nagyenergiás vizsgálata még hátra van.

 

Vajon ez valóságos fehér folt, vagy azért a protonkisérletekből kb. tudjuk, mi történne neutronokkal?

Előzmény: Aurora502 (228)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.08 0 0 228

Arra gondoltam, hogy esetleg nagyobb tömegek esetén nem derül ki, hogy a gravitációs törvényt módosítani kell eddig ismeretlen tagokkal? Talán a lambda erő nem egy általánosabb gravitációs törvény egyik tagja? Szóval én azt nem értem, hogyan feltételeznek inkább sötét anyagot, és sötét energiát, minthogy a dinamikai törvények érvényességében nem kételkednének?

 

"Hogyan lehet nagyenergiás kisérleteket végezni töltéssel nem rendelkező részecskékkel?

Pl. hogyan lehet fénysebességgel összemérhető sebességre gyorsítani neutronokat?"

 

Csak úgy, hogy töltött részecskéket gyorsítanak fel, és azt beleütköztetnek olyan céltárgyba, ami aztán fénysebességgel összemérhető sebességgel rendelkeznek. Csak azt a feltételt lehet biztosítani, hogy mekkora sebességgel rendelkeznek, de aztán nem lehet gyorsítani a töltetlen részecskét. Neutront elvileg lehetne elektromágneses térrel gyorsítani, mert van mágneses momentuma. De ez olyan pici, hogy jelenlegi gyorsítók terével ezzel nem lehet észrevehetően gyorsítani a neutront.

 

 

Előzmény: ZorróAszter (223)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.08 0 0 227

De. Kizárja.

 

Mert a meteorológusok ezt már lestipi-stopizták a hófelhőképződésre.

 

A gerontológusok a "Holnap!"-ot a telomérlánc ismétlődő szakaszához.

 

Stb. stb.

 

Úgyhogy Holle anyó teljes munkássága süldőlánykorától foglalt.

Előzmény: astronom (226)
astronom Creative Commons License 2012.04.08 0 0 226

Az ősrobbanás elmélet elvben azt sem zárja ki, hogy Holle anyó csapkodja a vánkosait, azért rohannak szerteszét a galaxisok. Ha nem is beszél róla.

Előzmény: ZorróAszter (225)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.08 0 0 225

Természetesen nem erre gondoltam. Már csak azért sem, mert ezt az ősrobbanás elmélet ugye elvben nem zárja ki.

 

Ha nem is beszél róla.

 

Egyetlen bizonyítéka ugye a gyorsulva táguló világegyetem lenne, de mint tudjuk, nem tágul gyorsulva.

Előzmény: astronom (224)
astronom Creative Commons License 2012.04.08 0 0 224

szabad-e sosem látott jelenségek feltételezésével feloldani az első ellentmondást?

 

 

Pl. erre gondolsz?

 

 

nem halad-e előttünkegy egy óriási össztömegű láthatatlan részecskefelhő?

 

Előzmény: ZorróAszter (216)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.08 0 0 223

Mit jelent a gravitációs erőtörvény teljessége?

 

Hogyan lehet nagyenergiás kisérleteket végezni töltéssel nem rendelkező részecskékkel?

Pl. hogyan lehet fénysebességgel összemérhető sebességre gyorsítani neutronokat?

Előzmény: Aurora502 (222)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.08 0 0 222

Azért kell azt mondani, hogy az LHC-ben az Ősrobbanást is kutatják, mert az átlag embereket ez nagyon tetszetősen hangzik, és többen támogatják a kutatást pénzzel.

Előzmény: ZorróAszter (217)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.08 0 0 221

"De szabad-e sosem látott jelenségek feltételezésével feloldani az első ellentmondást?"

Szerintem nem. Dehát ez asztrofizika, ők mindig is ezt tették. Már az ókori görögök is cikloisokkal, vagy szférákkal jöttek.

 

"Pédául amikor egy galaxis távolságára 12 milliárd fényév jön ki, bedobták a kozmikus inflációt.

 

Mikor kimérték a gyorsulva tágulást, akkor bedobták a sötét energiát."

 

Igen ez nagyon zavaró.

 

"Ahelyett, hogy feltennék a kérdést, hogy Szentíírás-e a Hubble-formula?

Vagy hogy biztos-e, hogy minden galaxis a legutóbbi ősrobbanásból származik?

 

Illetve hogy nem halad-e előttünkegy egy óriási össztömegű láthatatlan részecskefelhő?"

 

Szerintem annyira ködös ez az egész, hogy a felhozott bizonyítékok eléggé vérszegények. Úgye a kozmológia abból áll, hogy a jelenlegi fizikai törvények segítségével visszaszámolják, hogy mi volt régen. Igen ám, de honnan veszik, hogy például a gravitációs erőtörvény teljes?

Előzmény: ZorróAszter (216)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.08 0 0 220

Akkor is, ha a jelenségek megmagyarázhatók a regnáló elméletek szerint?

Előzmény: Törölt nick (218)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.08 0 0 217

Hogy ezt az LHC-s blamázst már ne is említsem.

Előzmény: ZorróAszter (216)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.08 0 0 216

De szabad-e sosem látott jelenségek feltételezésével feloldani az első ellentmondást?

 

 

 

 

Pédául amikor egy galaxis távolságára 12 milliárd fényév jön ki, bedobták a kozmikus inflációt.

 

Mikor kimérték a gyorsulva tágulást, akkor bedobták a sötét energiát.

 

 

 

 

Ahelyett, hogy feltennék a kérdést, hogy Szentíírás-e a Hubble-formula?

Vagy hogy biztos-e, hogy minden galaxis a legutóbbi ősrobbanásból származik?

 

Illetve hogy nem halad-e előttünkegy egy óriási össztömegű láthatatlan részecskefelhő?

Előzmény: Aurora502 (215)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.07 0 0 215

Úgy tudom beigazolták megfigyeléssel, hogy az Univerzum vég nélkül tágul. De a kozmológia számomra valahogy ingatag talajon áll. Ugyanis nem olyan, mint mondjuk a fizika, ahol egy kísérletet akármikor meg lehet ismételni, és mindenki láthatja, hogy mi történik. Ez a kozmológia olyan, mint a történelem. Például, hogy pontosan mi volt a Tatárjárásnál, vagy '56-ban már nehezen kideríthető. Mert nem reprodukálható. Így a megfelelő adatok mennyire számítanak bizonyítéknak, az eléggé megkérdőjelezhető. Én úgy gondolom, hogy valószínűleg olyan jelenségekkel lehetne csak megmagyarázni a kozmológiai folyamatokat, amiket jelenleg nem ismerünk. Szerintem korai. Olyan, mintha Galilei korában sem magyarázhatták meg a Világegyetem keletkezését, mert nem ismerték meg a Maxwell-egyenleteket sem. A klasszikus mechanikával az atomszerkezetet sem magyarázhatták meg. Lehet, hogy a tágulásért olyan erők felelősek, amik jelenleg nem ismertek. De a proton és neutron szerkezetét sem lehet megmagyarázni. Lehet, hogy ezek megmagyarázása deríthet fényt egy olyan fizikára, ami képes lehet megmagyarázni a kozmológiát.

Előzmény: ZorróAszter (214)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.07 0 0 214

Ami a nyitó kérdés volt. Vagyishogy az ősrobbanáskor szétterülő részecskék nem tudtak összeállni anyaggá, és a felhőjük nálunk jóval nagyobb sebességgel robog előttünk. Lehet, hogy olyan nagy gravitációt képviselnek, hogy az gyorsítja az utána kullogó galaxisokat.

 

Aztán a közös gravitáció megállítja ezt a tágulást, és az egész felhő megáll, visszaindul, és visszafelé átrobog a galaxisokon.

 

Ezután már a gravitáció visszafelé hat, és lelassítja a galaxisokat is, és végül ők is leállnak, és visszafordulnak.

 

Ez számomra sokkal kézenfekvőbb, mint sosem látott antigravitációs hatással és sötét energiával operálni.

Előzmény: Aurora502 (213)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.07 0 0 213

Pontosan melyik kérdésre gondolsz?

Előzmény: ZorróAszter (212)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.07 0 0 212

Kedves Aurora502!

 

Mondanál valamit az kiinduló kérdéssel kapcsolatban is?

Előzmény: Aurora502 (211)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.06 0 0 211

Igen persze. Szerintem jól számoltál. ;)

Előzmény: ZorróAszter (210)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.05 0 0 210

OK De jól számoltam?

 

Ezt ugye látni kellet volna?

 

 

Egyébként a prof. nekem is szimpatikus.

Előzmény: Aurora502 (208)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.04 0 0 209

A Standard Modell a következők miatt is támogatja a fénysebesség, mint határsebesség létezését:

Ismeretes, hogy a fény az anyagban is a vákuumbeli fénysebességgel halad, csak látszólagos jelenség az, hogy a fény lassabban halad közegben, mint vákuumban. Ugyanis, amikor a fény szóródik az atombeli kötött elektronokon akkor fáziskésést szenved, és ezek a sok kis fáziskésések összeadódnak, és a fénysebesség látszólagos  csökkenését okozza. Azért függ ez a közeg anyagi minőségétől, mert a közeget alkotó atomok határozzzák meg a fényhullámok fáziskésését. De látszólag úgy tűnik, hogy a fény a közegben a  vákuumbeli fénysebességnél lassabban halad. A közegbeli inhomogenitások a fény sebességét úgy változtaják, mintha a fényre erő hatna, vagyis ténylegesen tömeges részecskére erő hatna, ami miatt gyorsul.

 

 A Standard Modell szerint minden részecske igazából nulla tömegű, és fénysebességgel haladnak. Csak a részecskék közül azok akik a Higgs-mezővel kölcsönhatnak, olyan fáziskésésen esnek át, mint a fényhullámok a kötött elektronokon való szóródásakor. És ez okoz egy látszólagos sebességcsökkenést. Ez okozza a részecskék tömegének megjelenését, mivel ez a Higgs-mezővel való kölcsönhatás vákuumban is jelen van, ez a fázsikésés a részecske-hullámot mindig kíséri, vagyis belső tulajdonsága, ez adja a részecske tömegét. De ez nem igazi tömeg, hanem látszólagos, mivel a részecskék dinamikája más lenne, ha tényleges tömeg okozná a c-nél kisebb sebességet, nem olyan lenne, mint egy nulla tömegű részecskéjé. Például sérülne a mértékinvariancia. És a W- és Z-bozonok nem lennének renormálhatóak.

 

 Vagyis a fázistolás, mint szórási jelenség a Standard Modell számára az, ami a tömeg látszatát kelti.

Előzmény: mmormota (204)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.04 0 0 208

Ezek után nagyon fontos hangsúlyt fognak fektetni a technikai készülékben kialakult fázisokra. Mert ez igen erősen befolyásolja a mért sebességet.

Előzmény: ZorróAszter (205)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.04 0 0 207

Szia!

 

 Ja értem. Akkor igen. Csak akkor szerintem óriási baj lenne az elektrodinamikával, mivel a fotonnak tömegesnek kellene lennie. Mert szerintem nem véletlen az, hogy a határsebességgel pont a tömegtelen részecskék rendelkeznek. De amúgy teljesen igazatok van, és ebből is látszik, hogy a fénysebességnek kell a határsebességnek lennie.

Előzmény: mmormota (204)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.04 0 0 206

Ismerem a professzúr úrat. Nagyszerű ember, nagyon szimpatikus! :)

Előzmény: ZorróAszter (200)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.03 0 0 205

A kimutatandó különbség 30 / 300000 => 0,02 % volt ugye. (Kétszer 0,01 %, mert reggel levonódik, este hozzáadódik. )


Itt pedig 750 km / 300000 km/s = 2,5 ms

Ehhez képest a 60 ns => 0,002 %

Ezt az egy nagyságrendnyi különbséget még kimutatták volna Michelsonék?

Szerintem igen. Valamit látniuk kellett volna, ha 0,02 %-ra készültek.

(Remélem, nem számoltam el hirtelenjében.)

 

 

Akkor a prof. tévedett: Michelsonéknak valamit kellett volna látniuk.

Előzmény: mmormota (204)
mmormota Creative Commons License 2012.04.03 0 0 204

Szerintem az volt a kérdés, mi lett volna ha a fény nem a határsebességgel megy. Vagyis a fény c-vel halad, de a határsebesség ennél nagyobb, c+x.

 

Ez esetben nyilván nem lehet mindenhez képest c-vel menni (mert a csak a c+x határsebességre igaz), így rendszerfüggő lesz a fénysebesség, és az MM pozitív eredményt ad.

Előzmény: Aurora502 (203)
Aurora502 Creative Commons License 2012.04.03 0 0 203

szerintem ugyanúgy semmit. Mert a relativisztikus mechanika képletei ugyanazok maradtak volna, csak a fénysebesség helyére mindenhová c+x-et kellene írni.

Előzmény: ZorróAszter (198)
emem Creative Commons License 2012.04.03 0 0 202

ebből az következik, hogy a Gran Sasso nem irodaház :-)

Előzmény: Törölt nick (191)
mmormota Creative Commons License 2012.04.03 0 0 201

"Akkor helyes, amit a határsebességről mond, vagy ilyen mértéknél ennek látszania kellett volna a Michelsson kisérletnél is?"

 

Az eredeti kísérlet sacc/kb ehhez nem volt elég pontos. Sok egyéb kísérletből (pl. a nagy gyorsítók) szerintem egy ekkora eltérésnek azóta már ki kellett volna derülnie, kivéve ha valamilyen módon részecske spcifikus és emiatt hogy úgy mondjam konspiratív.

Előzmény: ZorróAszter (200)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.04.03 0 0 200

Közben csodák-csodájára megtaláltam a (178)-ban említett riportot.

 

 

2011.09.28. 07:40
Megdőlhet a fizika egyik alaptörvénye?
A Start Plusz vendége Lévai Péter, akadémikus

http://atv.hu/cikk/20110928_megdolhet_a_fizika_egyik_alaptorvenye

 

Lévai prof. nem is egyszerű tanszékvezető, hanem akadémikus, és LHC Alice project magyar csoportjának a vezetője.

 

Akkor helyes, amit a határsebességről mond, vagy ilyen mértéknél ennek látszania kellett volna a Michelsson kisérletnél is?

 

Előzmény: mmormota (199)
mmormota Creative Commons License 2012.04.03 0 0 199

Pozitív eredményt, amelynek mértéke nő ahogy x nő. Végtelen x a newtoni világ. Ha x kicsi, akkor persze hibahatár alá mehet a pozitív eredmény.

Előzmény: ZorróAszter (198)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!