Keresés

Részletes keresés

Voloncs Creative Commons License 2012.02.05 0 0 829

Valoban,nemzetkozi szinten nem tudtak volna nagyot alkotni,de az osztrakoknak sem voltak nagy tabornokaik sz.harc alatt. Keves kivetel Haynau,Radetzky ( az olasz fronton) ,az osztrak Leiningen,Schilck vagy Franz Wyss. Azert erdekes,hogyan velekdtek egymasrol is a tabornokok. Vecseyt szinte mindenki utalta,Aulichot szerettek,de Gorgeitol nem voltak tulsagosan elragadtatva. Leiningen Karoly szerint hiu,volt es tulsagosan atengedte magat az elet oromeinek,Kmety szerint pedig tonkretette Magyarorszagot.

Ugyan az Aradi vertanuk nagy resze nem tudott,vagy nem jol magyarul,az utolso mondataik is erdekesek.

Előzmény: Törölt nick (828)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.05 0 0 827

Azert Klapkanak nem csak az Isaszegi,de a Tapiobicskei baklovese is feledhetetlen.Itt is csak Damjanich mentette meg ot.

Előzmény: Törölt nick (826)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.03 0 0 824

Valamivel itt azonban nem tudok kibekulni:

A Pakozdi nem volt nagy csata:A magyaroknak par halottjuk volt.Megis Istenitik a pakozdi gyozelmet. Ehhez kepest a perlaszi tabor felszamolasa jovel tobb aldozattal jart. Vagy a pakozdinak azert volt nagyobb jelentosege,mert ott Jelasich Pest ellen vonult?

Kyria70 Creative Commons License 2012.02.03 0 0 822

A folyó munkám kapcsán olvastam nem rég. Nekem tetszett. :-)

 

 

http://www.collectionscanada.gc.ca/obj/s4/f2/dsk2/ftp01/MQ37222.pdf

Előzmény: Törölt nick (821)
edesviz Creative Commons License 2012.02.03 0 0 817

Jav Magyarkirályság.

Előzmény: edesviz (813)
staubach Creative Commons License 2012.02.03 0 0 816

Közelít a teszt lényegéhez...:)))))

Előzmény: Törölt nick (812)
edesviz Creative Commons License 2012.02.03 0 0 813

Minek utána én Horvátországot is Magyarország részének tekintem, az a 150-n inkább 90. Nem csak Győrrel kell számolnod.

Előzmény: Törölt nick (810)
edesviz Creative Commons License 2012.02.03 0 0 809

Nem kekeckedés, kedves Bagatur:

"Pl. egy nagyhatalom részeként a török kiűzése után majd 150 évig nem látott idegen katonát az ország földje - ami igen ritka volt akkoriban Európában"

de ez a 150 év nekem nem stimmel.

Előzmény: Törölt nick (801)
staubach Creative Commons License 2012.02.03 0 0 808

Ez egy teszt volt! Bocsi az akaratlan részvételeitekért...:)

staubach Creative Commons License 2012.02.03 0 0 807

Na ok, nem turbózom tovább, a kedélyeket! De még egy utolsó hozzáfűznivaló: -  "Amit mondtam, igaz. Bizonyos szemszögből nézve. - Bizonyos szemszögből nézve!? - Luke, majd rájössz, hogy az igazság, amihez ragaszkodunk, sokszor a nézőpontunktól függ!" -   Ismerős?:))) A lényeg benne van. Lehet hozni érveket és ellenérveket, de mindre lehet tényeket felhozni, lényeg, hogy mit akarsz kihozni belőle!:))) Na sziasztok.

Előzmény: Törölt nick (806)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.02 0 0 805

Tolunk keletre,az ujkor elejen fejlettebb volt a tarsadalom.Nyugaton meg nagyon alacsony volt az eletszinvonal,Nemetorszagban tomegnyomor,Franciaorszagban 25 millio lakosabol 23 millio egyik naprol a masikra elt. A Habsburgoknak nem volt kifejezetten erdekuk maguk ellen forditani Magyarorszagot.Azonban nekuk abszolut engedelmessegre volt szukseguk.

Előzmény: staubach (802)
edesviz Creative Commons License 2012.02.02 0 0 804

Én szerintem inkább itt folytassad, ez egy általánosabb Habsburg topic:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9111448

 

szerintem ez tényleg 48-49-nek kellene megtartani. A többiek is írtak oda.

Édesviz

Előzmény: staubach (803)
staubach Creative Commons License 2012.02.02 0 0 803
"Ha meg nem tudsz a Monarchia alatti iparosításról - ami NEM CSAK Pest és Buda térségében folyt, akkor tényleg inkább olvass el néhány dolgot, mielőtt belmelegedsz ebbe a beszélgetésbe ..." Azt írtam, hogy " mondjuk" és nem azt, hogy máshol semmi semtörtént, de Pest - Buda volt, ahol a lényegi és főleg a legtöbb fejlesztés, építés történt. Nem véletlen volt Pest az akkori századfordulón, a " kis Párizs".:)
Előzmény: Törölt nick (801)
staubach Creative Commons License 2012.02.02 0 0 802

No, a régi ismerettségünkre.:) Szóval, értem amit írtok, de azt még mindig nem magyaráztátok meg, hogy miért kellett elfoglalni az országot, mi volt az okuk, valamint, ha valakik profitáltak is belőle, a többségnek mi volt a helyzete, és egyáltalán hogyan élték meg, vagy inkább, hogyan élt egy magyar paraszt, egy nálunk nyugatabbra, vagy akár keletebbre élő sorstársánál? És még mindig nem magyarázta meg senki, hogy miért kellett többször is felkelni ellenük, ha olyan jó volt itt élni mindenkinek? Ha sok a kérdés, vegyétek külön, de szeretnék okokat, de nem egyesek okait, hanem a nemzet, vagy a nép szemszögébőli okokat kérem!!! De szerintem kijön előbb - utóbb a lényeg, hogy a magyar átlagpolgár nem sokat profitált, a paraszt, vagy a földműves, meg még annyit sem...

Előzmény: Törölt nick (801)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.02 0 0 800

Szerintem az osszeolvadas alatt a Monarchiat erti. Vagy esetleg a kozos uralkodot.

Valojaban azert a Monarchia alatt sem kevertek a magyart az osztrakkal.

Előzmény: Törölt nick (798)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.02 0 0 799

"Szerinted hány alkalommal választották meg a magyar vezetők, többek között azok is, akik felkeltek később, a Habsburg uralkodókat magyar királlyá?"

 

Az volt az erdekuk.Valojaban csak a reformkori nemesseg kezdett el foglalkozni igazan a nemzettel.Mert Azert 1741-ben a magyar nemesseg nem teljesen ingyen ajanlotta eletet es veret Maria Terezianak.A nemessegnek akkor ugy volt epp jo. A kiralyno ezutan elhalmozta oket kivaltsagokkal,es megerositette az Aranybullai jogokat.

Előzmény: Disznóföldelő Aggregátor (795)
Disznóföldelő Aggregátor Creative Commons License 2012.02.02 0 0 797

 

Egyébként, ha már adófizetés: az adóterhek korántsem voltak egyenletesek a Hódoltság korában, tehát a XVI. század közepi viszonyok mások voltak, mint a tizenötéves háború korszaka, vagy a XVII. század vége.

Előzmény: Disznóföldelő Aggregátor (796)
Disznóföldelő Aggregátor Creative Commons License 2012.02.02 0 0 796

 

Elemi tévedés, a török adóterhelés vélhetően sokkal brutálisabb volt, mint a királyi Magyarország vagy adott esetben az erdélyi adóztatás. Ezt, ha a deftereket és a taxákat nem is ismered, az is mutatja, hogy az emberek beköltöztek a nagyobb mezővárosokba, amelyek szultáni hász birtokok voltak, míg a kisebb falvakat az alacsonyabb rangúak kapták meg, akik viszont az állandó birtokoscserék miatt abban voltak érdekeltek, hogy a földjüket minél jobban kizsigereljék.

 

Összeolvadva ráadásul sosem voltunk az osztrákokkal, ez egy olyan pont, amire a magyar rendek, és a magyar jog mindig kínosan ügyelt.

Előzmény: staubach (791)
Disznóföldelő Aggregátor Creative Commons License 2012.02.02 0 0 795

 

A királyválasztó országgyűlésekről hallottál már? Szerinted hány alkalommal választották meg a magyar vezetők, többek között azok is, akik felkeltek később, a Habsburg uralkodókat magyar királlyá?

Előzmény: staubach (786)
staubach Creative Commons License 2012.02.02 0 0 794

Ok, győzzél meg érvekkel, vagy ellenérvekkel!:) Egyébként itt a fórumon vannak páran, akik a hülyézést, a tudatlanságot, a barmosdit, használva reagálnak le dolgokat! Tőlem, azt hiszem, még nem hallotta senki ezeket a gyalázkodó, leminősítő kifejezéseket, még akkor sem, mikor nyilvánvaló dolgokat ( számomra ) nem tudtak.  Aki csak lehülyézni tud másokat érvek helyett, az maga sem tudhat sokat a témában, vagy csak egyszerűen, modortalan, illetlen, neveletlen! Szóval győzzél meg!!:) Győzzél meg, hogy szükséges volt, hogy elfoglaljanak az osztrákok! Győzzél meg, hogy alattuk jobban élt a nép, mint előtte a sajátjaik alatt, vagy inkább, milyen előnyük származott a Habsburg uralomból ( néhány uraság kivételével nyilvánvalóan ). Mit fejlesztettek az országban, maradva csak az ország profiljánál, a mezőgazdaságnál, iparosításról nagyon nem lehetett beszélni, talán csak régió szinten, mondjuk Pest - Buda térségében ( megjegyzem ez sem véletlen volt ), győzzetek meg arról, hogy kétszer is nagy szabadságharc folyt, de minek, mert olyan jól éltünk alattuk, hogy nem kellett volna ez. Győzzetek meg....:)

Előzmény: Törölt nick (788)
staubach Creative Commons License 2012.02.02 0 0 793

Igen tudom, ezért is örültek sok helyen annak, hogy " elfoglalták " őket a törökök, mert elviselhetőbb terheket jelentettek ( persze nem mondható mindenhol ez el, mert a török hódoltság területein, nagyon sok helység kihalt, elköltöztek, vagy meghaltak. ).

Előzmény: Voloncs (792)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.02 0 0 792

A parasztok elegedetlensegenek nem csak a Habsburhok,hanem a nemesek is az okai voltak.Egy heten 3-4 nap ingyen munka,oriasi ado,mindemellett az egyhaz is tartotta a markat.

Előzmény: staubach (791)
staubach Creative Commons License 2012.02.02 0 0 791

Jó, akkor pár igen egyszerű kérdés: Miért voltunk összeolvasztva az Osztrákokkal? Miért harcoltak sokan török oldalon, sőt, miért örültek sokan a török megszállásnak, én itt a parasztokra gondolok elsősorban, És végül, miért kellett az általatok említett határvédelem, mikor nem kértük őket eredetileg, hanem elfoglaltak, hát akkor nyilván szükséges volt, mint az országuk vagy ha tetszik az érdekszférájuk határát védeni ( végső soron saját érdekeiket védeni ).:)

Előzmény: Törölt nick (788)
staubach Creative Commons License 2012.02.01 0 0 786

Igen, kezelhető partner, bár egy magasabb székben ül, ha már magát odaültette, a " prosperáló" magyar vezetőknek  ( is ) köszönhetően!:))  Az EU - ba is magunkól léptünk be, bár nem igazán volt más választásunk, a vezetőink hosszú és dicső felmenőkkel rendelkező, kormányaik szerint.:) Jó ez kissé off volt itt, bár igaz...:)

Előzmény: Disznóföldelő Aggregátor (784)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.01 0 0 785

En is erre celoztam.Isaszegnel Damjanichot majdnem kivertek a Kiralyerdobol,de vegul Windisch-Gratz elrendelte a visszavonulast.

Azonban volt hasonlo helyzet Tapiobicskenel is,amikor Klapka minden felderites nelkul be akart vonulni a faluba,de aztan kiderult,hogy ott meg bent van Jelasic utovedje. Kalpka egybkent Isaszegnel is faradtnak latta a katonait meg ilyenek...

Előzmény: Törölt nick (782)
Disznóföldelő Aggregátor Creative Commons License 2012.02.01 0 0 784

Csak halkan jegyzem meg, hogy azok is magyarok voltak, akik úgy látták, hogy a bécsi udvar kezelhető partnerként is, és ők is az őseink voltak ugyebár, ha nem akarunk szelektálni közöttük. A tapasztalat pedig azt mutatja, hogy Magyarország többnyire akkor volt prosperáló időszakban, amikor az érdekvédelem és az együttműködés együttesen tudott jelentkeni, mint például a XVIII. század első felében. Ez a korszak kevéssé ismert a közvéleményben, (a másik hasonló felfogású, prosperáló időszakkal, a kiegyezés utánival ellentétben).

Előzmény: staubach (774)
staubach Creative Commons License 2012.02.01 0 0 783

A kérdés áll, vagyis miért " nyaljuk" a mai Hasburgok seggét? Erre nem válaszolt senki!:) Nem vertek, vagy szipolyoztak ki eléggé? Jobban is ki tudtak volna? Ezek a kérdéseim, ti hogyan látjátok?

Előzmény: Törölt nick (780)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.01 0 0 781

Egyebkent azert erdekes,hogy habar az osztrakok voltak tuleroben,tobb csataban,pl: Isaszeg, a magyarok voltak folenyben.

Előzmény: Törölt nick (780)
staubach Creative Commons License 2012.02.01 0 0 778

No, most ezek a " lázadó csordák", akik tövig benyaltak a mai Habsburg utódoknak! Nos, mi a vélemény?:) Erre lennék végre kíványcsi!:)

Előzmény: Voloncs (777)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.01 0 0 777

Nem szeretnek hulyeseget irni,de tudtommal soha nem lepett hatalyba,vagy csak a forradalom leverese utan.Windisch Gratz tul optimista volt a kapolnai csata utan:

”A lázadó csordákat szétvertem, néhány napon belül Debrecenben leszek.”

hatasara Ferenc Jozsef es az udvar,ami egyszeruen tartomanyokra osztotta Magyarorszagot.Azonban az alkotmany kiadasa utan egy nappal Damjanich es Vecsey goztek szolnoknal,majd megindult a nehezkes eloretores.

Előzmény: Törölt nick (775)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!