Keresés

Részletes keresés

W_B Creative Commons License 2022.12.28 0 1 19756

Igen, az elmúlt 30 évben elég sokat vákuumdesztilláltam.

A NaCl-ről mondjuk nem kell vákuumdesztillálni a vizet, és nem is hőérzékeny.

------------

 

Nézd, nem tudom, mire jó amit csinálsz: a "vegyi gyárak"-ban zömmel szerves kémiai reakciókat visznek véghez.

Ezekhez nem elég az összegképlet.

 

A reakcókra előíratok vannak, azaz kevés egy reakcióegyenlet, ott az adagolásnak, monitorozásnak, feldolgozásnak is nagy jelentősége van.

-------------

A vegyi gyárak igazgatóját nem a reakcióegyenletek érdeklik.

Az a vegyészek, technológusok asztala.

-------------

Ha konkrét kérdésed van, tedd fel.

Előzmény: Bölcs Árnyék (19755)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2022.12.28 0 0 19755

Ööö... nem igazán értem.

Ez 1 db reakció helyet sokk db reakciót ír együvé .

 

 

 

1. Nem szeretem az egyenlőségjelet. Nem egyenlő az egyenlet két oldala. A nyil helyesebb.

 

Van amikor én is más jelet használok mint egyenlőségjel . 

Ha az idő folyamatot hangsúlyozod, akkor -> nyilat írsz ; ha meg az atom összetétel egyezőségét hangsűlyozod, akkor = egyenlőség jelet teszel . Régebben az = jel használata volt jobban elterjedve, manapság a -> jel használata . A .= jelemet felfoghatod, mint ha a -> és az -> jel keveréke lenne . 

 

 

 

2. Miért szerepel mindkét oldalon a H2O?

Mert ez a H2O oldószerként szerepel, és vesszővel választom el a paramétereket .

 

 

3. A H2O-t miért kell desztillálni? Pláne vákuumban? Ha a só kell, kirakom a napra bepárlódni.

Amikor tini voltam össze-eszkabáltam egy rozoga desztilátort . Olajat akartam desztillálni vele . Úgy fűtöttem alá, hogy az Ördög is megírígyelhette volna, de alig ment át valami a hidegebb lombikba . Arra következtetek, hogy ha nem lett volna benne levegő, akkor eredményes lehettem volna . Ha vákuumban desztilálsz, akkor alacsonyabb hőfkon is elmegy a desztiláció, és jobban kíméli a visszamaradó anyagokat, ami szerves anyagok esetében lehet fontos, és vannak hőre érzékeny szervetlen anyagok is . 

 

 

Ha van kérdésed, írd le, de nem igazán értem, mi ez. :)

 

Ez arra szolgál, hogy ha nem egy-két reakciót vizsgálsz, hanem egy kisebb vegyi gyár igazgatója-felügyelője vagy, akkor a vegyi gyár összes alkalmazott rekcióját felvonultathatod ebben az 1 formalizmusban . Akkár 30 db, 300 db, 3000 db reakciót ♥

 

 

 

 

Előzmény: W_B (19754)
W_B Creative Commons License 2022.12.28 0 1 19754

Ööö... nem igazán értem.

 

"A0:   NaOH + HCl , H2O .= NaCl + H2O 
, a H2O alakot nem muszáj kétszer vesszősen kiírni . Az egyenlőség bal oldala rendre az akciós tagoké, és a jobb oldala a reakciós tagoké . 
cm. a H2O könnyen le vákuum desztillálható !"

 

1. Nem szeretem az egyenlőségjelet. Nem egyenlő az egyenlet két oldala. A nyil helyesebb.

2. Miért szerepel mindkét oldalon a H2O?

3. A H2O-t miért kell desztillálni? Pláne vákuumban? Ha a só kell, kirakom a napra bepárlódni.
 
Ha van kérdésed, írd le, de nem igazán értem, mi ez. :)

Előzmény: Bölcs Árnyék (19753)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2022.12.28 0 0 19753

Lett egy új tanulmányom, ami nem csak a kémiáról szól . Visszont a kémiai részéről szeretném kikérni a véleményeteket, mert ide diplomás vegyészek is járnak . Gondolom a képletei magától értetődőek lesznek, bár újszerűek{azt hiszem} a képletek, pontosabban a képletek halmaza .

 

 

lásd : Milyenek a I. kémiai laborok programjai ? 

vlacko Creative Commons License 2022.10.31 0 0 19752

Csak nem az a terv, hogy párásítással hűtöd a szobát, aztán a levegőt CaCl2-vel párátlanítod? :-)

Ha igen, akkor nem fog működni.

 

Előzmény: pajesz66 (19745)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.10.11 0 1 19751
W_B Creative Commons License 2022.09.30 0 0 19750

 "A CaCl2-nek van oldódáshője, az valahány kJoule/kg."

Na ez érdekelne, hogy mennyi is. Nem találtam meg egyértelműen.

 

Biztosan fenn van a neten.🙂

 

"de a vízmentesítéshez jól fel kell melegítened, 100+ fokra" Itt el kell érnem egy bizonyos hőfokot, vagy csak elég 100 felett tartanom egy ideig, hogy kipárologjon a víz? Gondolom a szárított anyag súlyából lehet következtetni, hogy még mennyi víz van benne?

 

6 kristályvizet köt meg, tehát több lépcsőben veszíti el a kristályvizet.

Az utolsó lépcső (monohidrátból kalcinált forma) 200 fok felett megy végbe.

260 °C (500 °F; 533 K)
monohydrate, decomposes
175 °C (347 °F; 448 K)
dihydrate, decomposes
45.5 °C (113.9 °F; 318.6 K)
tetrahydrate, decomposes[5]
30 °C (86 °F; 303 K)
hexahydrate, decomposes[1]

 

Jól írod, tömegállandóságig kell szárítabi (hevíteni).

Előzmény: pajesz66 (19747)
pajesz66 Creative Commons License 2022.09.30 0 0 19749

Akkor ennek a számítása így helyes? (a netem találtam az adatokat, nem hivatalos forrás)

1kg CaCl2 oldása vízben:

rácsenergia:2198kJ/mol

hidratációs energia:2281kJ/mol

 

így az oldáshő 1mol-ra:2281-2198=83kJ/mol

1kg=kb.9mol, tehát oldáshő 747kJ/kg

 

Rendben van ez eddig?

Bölcs Árnyék Creative Commons License 2022.09.30 0 0 19748

Gondolom a szárított anyag súlyából lehet következtetni, hogy még mennyi víz van benne?

 

Ha száraz, akkor semennyi víz nincs benne, ill. csak annyi amennyit kristályvíz formájában leköt ♥

Előzmény: pajesz66 (19747)
pajesz66 Creative Commons License 2022.09.30 0 0 19747

Szia!

 

"A CaCl2-nek van oldódáshője, az valahány kJoule/kg."

Na ez érdekelne, hogy mennyi is. Nem találtam meg egyértelműen.

 

"de a vízmentesítéshez jól fel kell melegítened, 100+ fokra" Itt el kell érnem egy bizonyos hőfokot, vagy csak elég 100 felett tartanom egy ideig, hogy kipárologjon a víz? Gondolom a szárított anyag súlyából lehet következtetni, hogy még mennyi víz van benne?

 

 

 

Előzmény: W_B (19746)
W_B Creative Commons License 2022.09.30 0 1 19746

Szia!

A CaCl2-nek van oldódáshője, az valahány kJoule/kg.

Ez szabadul fel, amikor oldod.

 

"Visszafelé" a vizet fel kell melegíteni 100 fokra (befekteted a fajhőt), el kell párologtatni (befekteted a párolgáshőt), majd a visszamaradt CaCl2 - nemtudomhány hidrátot hevíteni kell, hogy elmenjen belőle a kristályvíz.

 

A víz mennyiségével tudsz játszani, tehát nem oldod a CaCl2-t, csak lepermetezed vízzel.

 

A gond az, hogy ez melegítésre jó lehet, de a vízmentesítéshez jól fel kell melegítened, 100+ fokra. És akkor lesz 100+ fokos CaCl2-, aminek nem tudod a hőtartalmát kihasználni.

Előzmény: pajesz66 (19745)
pajesz66 Creative Commons License 2022.09.30 0 0 19745

Sziasztok!

 

Szeretnék egy kis segítséget kérni! Előre bocsátom, hogy nem vagyok vegyész, így légyszi egyszerűen.

 

Azt szeretném kiszámolni, majd a gyakorlatban is kipróbálni, hogy pl.1kg útszóró sóból (CaCl2) mennyi energia szabadul fel amikor vízben oldódik, illetve mennyi energia kellene elpárolni az oldatot, hogy újra visszakapjam a só formát. A célt már kitaláltátok... hőtárolásra szeretném kipróbálni.

 

Köszönöm a segítséget.

 

Bölcs Árnyék Creative Commons License 2022.08.11 0 0 19744

A magfúzió itt OFF .

zold?kom?chy Creative Commons License 2022.08.11 -1 0 19743

Persze, mondjad, gondolkodok rajta kicsit, aztán írok valamit amivel ki lehet nevetni a kinlódásukat az itternél. De ha nem érdekel, nem fárasztanám magam vele.

Előzmény: vlacko (19742)
vlacko Creative Commons License 2022.08.11 0 4 19742

Trollkodáson kívül képes vagy bármire is?

Előzmény: zold?kom?chy (19741)
zold?kom?chy Creative Commons License 2022.08.11 -2 0 19741

Mondjak én is egyet? Még nem tudom, ha kéred még ma írok valami új forradalmi megoldást.

Előzmény: vlacko (19740)
vlacko Creative Commons License 2022.08.11 0 0 19740

A magfúzió nem olyan dolog, amit egy feltaláló ki tud találni.

Ellenben rengeteg startup cég foglalkozik vele, és nagyon ígéretes fejlemények vannak a témakörben. Szerintem ha így halad a dolog előre, tíz éven belül meglesz.

Az optimizmusom alapja az, hogy több olyan fejlesztés is elindult, ami nem a lerágott csont Tokamak technológián alapul, hanem totál más működési elveken (Helion, Tae, stb..) , és döntik is a pénzt ezekbe. Van olyan, ahol higannyal összenyomott DT keverékkel dolgoznak, van ahol pont azt a pinch effektust használják ki, ami a Tokamakok egyik fő problémája. És van olyan, ami plazma ütköztetésen alapul. És ezek közül nem egy aneutronikus fúziót valósít meg, aminél a felszabaduló energia sokkal jobb hatásfokkal alakítható árammá, mint a hagyományos gőzturbinásoknál... Mindegyik ezek közül időarányosan sokkal jobb eredményeket produkál, mint a tokamakos technika, szóval nagyon esélyes, hogy az ITER, mire megépül, addigra teljesen elavult lesz. De legalább egy csomó műszaki problémát megoldottak vele.

Előzmény: zold?kom?chy (19739)
zold?kom?chy Creative Commons License 2022.08.10 0 0 19739

Igen, kitalálná egy feltaláló azt a megfúziót ami olyan egyszerű mint egy gázkazán és 10 év múlva akkorák lennének a személyautók mint egy nyerges vontató?

Nem vezet ez sehová, akik majd tudnak magfúziót is használni azok nem fognak olyat használni mert nem lesz rá szükségük, másról szól az életük.

Előzmény: Enantioszelektív (19738)
Enantioszelektív Creative Commons License 2022.08.09 -1 0 19738

Ha nem akarunk szén-dioxidot termelni, akkor karbonmentes olcsó áramtermelésre van szükség.  Ehhez meg kell valósítani a magfúziós energiatermelést. Szerintem ez fogja megoldani az összes jelenleg fennálló problémát.. 

Enantioszelektív Creative Commons License 2022.08.09 -1 0 19737

Ráadásul a melamingyártás qrva nagy földgáz fogyasztó technológia. Azért részlegesen metánt oxidálunk!, és gázzal hőt fejlesztünk, hogy megkössük a szén-dioxidot....

Előzmény: vlacko (19734)
zold?kom?chy Creative Commons License 2022.08.09 -1 0 19736

Igen, ez a hátránya az akkumulátoroknak a benzinnel szemben, hogy se az oxigént nem kell se kifizetni se bele tölteni hanem csak úgy van mindenhol és a lemerült akkumulátortól se tud megszabadulni, kipufogni a nagy kék égbe, hogy majd csak lesz vele valami, hanem cipeli magával azt is.

Előzmény: vlacko (19734)
zold?kom?chy Creative Commons License 2022.08.09 -1 0 19735

Egy húzás van, de az is elég komplikált, iparágakat kellene összehangolni hozzá. 

Kezdve a tengervíz sótalanítással, a közel keleten már probléma a part közeli vizek sótartalma emelkedik, Izraelben kisebb öblökből már pusztulnak ki a halak. Évi több millió tonna sóról van szó. Azt olvadék vagy higanykatódos elektrolízissel el lehet bontani nátriumra és klórra. A nátrium mint galván elem katód 3kWh/kg az már elég jelentős, azzal már lehet nagy hajókat meghajtani, jobb hatásfok, csak kb. 2 szert kell nagyobb tömeg mint ha szén-hidrogén lenne hőerőgépben, szóval reális. A klórt viszont csak a PVC gyártás tudná hasznosítani, elég sok az, 50 millió t évente 60% a klór benne. A szén-dioxid se tűnne el csak a hajó nyomán a lúgosabb tengervízben mint hidrogén karbonát. Vízi növény akkor lesz belőle ha nitrogén is hozzá valahonnan.

Szóval nem egyszerű, de azt hiszem az egyedüli lehetőséget olvastad most. (-:

Előzmény: vlacko (19734)
vlacko Creative Commons License 2022.08.09 0 1 19734

Már látom, ahogy pótkocsit kötnek minden autó mögé, hogy a rengeteg felszabaduló széndioxid megkötéséhez szükséges melamint hordókban magukkal tudják vinni. Aztán ahogy a tulaj tanácstalanul nézeget, hogy mi a faszt csináljon a rengeteg megkötött CO2-vel.

Eléggé hitleteleníti a felfedezést, amikor ilyen ostoba példákat hoznak a hasznosításukra. 

A széndioxid levegőből való megkötésének ugyanakkor van értelme, mert kémiai szintézisekre remekül felhasználható a levegőből kivont, aztán a felhasználás helyén egyszerűen felszabadított CO2.

 

Előzmény: Bölcs Árnyék (19733)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2022.08.09 0 0 19733
yhcmocdloz Creative Commons License 2022.08.08 0 0 19732

Hát, anódnak végül is akármi, csak hát mozgatni cserélgetni kell, az már nem akkumulátor hanem egy gép.

Előzmény: zold?kom?chy (19731)
zold?kom?chy Creative Commons License 2022.08.06 0 1 19731

Ötletelésnek lenne helye. Mi helyettesíthetné a platinát? )-:

Előzmény: zold?kom?chy (19730)
zold?kom?chy Creative Commons License 2022.08.06 0 1 19730

Nátriumban a legegyszerűbb, bádoghordók. 3kWh/kg. Az anód simán lehet levegő oxigén. Ezt meg lehet csinálni egy hét alatt. A probléma nem műszaki természetű hanem társadalmi.

Előzmény: mmormota (19729)
mmormota Creative Commons License 2022.08.06 0 1 19729

Kézenfekvő lenne szénhidrogén üzemanyagot gyártani napelemmel, szélkerékkel a feleslegből. Az egyik gond, hogy eddig nem sikerült elég jó tüzelőanyagcellát készíteni szénhidrogén alapon. Létezik alkoholos, de nem elég jó. Visszatérni a belsőégésű motorokhoz meg elég furcsa lenne.

 

Ami meg nem szenes vegyület, és könnyen ki lehet szedni belőle a hidrogént, az kb a nitroglicerinnel van egy súlycsoportban a megbízhatóságát illetően (hidrazin). :-) Az ammónia érdekes lehet.

Előzmény: Bölcs Árnyék (19728)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2022.08.05 0 0 19728

... de a hidrogént technikailag kezelni problémásabb, mint a szénhidrogéneket :

1. egyes anyagokon átdiffundál

2. jókorát robban

3. drágább berendezéseket igényel

4. törékennyé teszi a fémeket

 

most csak ennyi jutott eszembe róla

Előzmény: vlacko (19727)
vlacko Creative Commons License 2022.08.05 0 2 19727

Van valakinek bármi ötlete, hogy mik lehetnek a reakcióegyenletek?

https://www.napi.hu/nemzetkozi-gazdasag/klimavedelem-zoldhidrogen-spanyol-egyetemistak-startup-demoprojekt-atom-jagi-nyomas.757355.html?utm_source=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link

 

Nekem ez nem áll össze, hogy lehet levegővel vizet bontani...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!