Keresés

Részletes keresés

HEV Creative Commons License 6 napja 0 1 61591

Akkor a következő szakaszra vigyél tartalék akkut a fényképezőgéphez :-)

Előzmény: hobo-bobo (61588)
Pulmy Creative Commons License 6 napja -1 1 61590

Inkább örülnöd kéne,hogy pörög a topic! 😈

Ha tematikusat akarsz regisztrálj a legnagyobb közösségi oldal szakcsoportjaiba ☺

Előzmény: meggyes pele (61571)
Pulmy Creative Commons License 6 napja -1 0 61589

A balos zalaiasan és vasiasan zsibavirág.

A beszámolót ne hagyd ki,kíváncsi vagyok a tapasztalataidra.

Előzmény: hobo-bobo (61582)
hobo-bobo Creative Commons License 6 napja -1 0 61588

Köszönöm mindkettőtöknek a megoldásokat.

Szép túra? Relatív, mert az időjárás kifejezetten goromba volt, a színek még mindig fakók, de ezek csak a külcsín.

Igen, nagyon jó túra volt ez, és érdekes módon azt hittem hogy a Szálka-Bátaapáti rész lesz a jobb, de nem. A Bátaapáti-Jágercsárda szakaszt sokkal jobban élveztem, kétszer annyit fotóztam (ez nálam fokmérő) ráadásnak a kék négyzet az valami elképesztő volt Mecseknádasd felé!

Azt hittem az valami csip-csup bekötő szántóföldi út, közben meg egy vadregényes, zord, szakadékos patakmeder!

Előzmény: Tavaszi Széll (61584)
Tavaszi Széll Creative Commons License 6 napja 0 0 61587

Bingó!!

Előzmény: hobo-bobo (61586)
hobo-bobo Creative Commons License 6 napja -1 1 61586

Én meg tudom! 

Mármint amit kérdeztél:

Nagy-szál erdő. Ugyi? :-)

Előzmény: Tavaszi Széll (61583)
Bikk Pubi Creative Commons License 6 napja 0 0 61585

Illatos hunyor

Előzmény: Tavaszi Széll (61584)
Tavaszi Széll Creative Commons License 6 napja 0 0 61584

Szép túra lehetett!! A két növény közül a bal oldali szártalan kankalin - szerintem. A jobb oldalit sajnos nem tudom.

Előzmény: hobo-bobo (61582)
Tavaszi Széll Creative Commons License 6 napja -1 1 61583

Egy könnyű kérdés: hol készült a "Főemlősök" c. fotó a szombati napon?

hobo-bobo Creative Commons License 6 napja -1 3 61582

Jól van, azért az az egy-két szlovák, osztrák beszámoló elfér szerintem, nincsen belőlük olyan sok... ne legyél már ilyen szigorú! :-))

Hogy megenyhülj, itt van egy kis ízelítő a mai napi túrámról, Szálka-Bátaapáti-Mecseknádasd 33.33 km:

kéket akartál? Nem mondtad melyik évtizedből. Választhatsz, 70' 90' 2010-es évek?

Héthárs pihenő. Még a filmben is benne volt, asszem itt sátoroztak is egyet Rokiék.

Mórágyra ha jól tudom székelyeket is telepítettek. Ez látszódhat a címeren?

ezek mik ezek? A nevüket nem tudom, de szépek. :-)

Aztán ha megszáll az ihlet lesz beszámoló is.

Vagy nem. :-)

Előzmény: meggyes pele (61576)
Bikk Pubi Creative Commons License 6 napja -1 2 61581

Ilyesmire gondolsz? Nincs.

akárkibárki Creative Commons License 6 napja 0 0 61580

Jól értelmezem,hogy két egymást követő napról van szó?Mert ha igen,akkor az folyamatos teljesítésnek számít és nem kell kétszer pecsételni.

Előzmény: rabeto.. (61569)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 6 napja -1 0 61579

Igazad van, mert ott egy gondolatjelnek kéne lennie, ez helyesírási hiba. Nem tudom, akkoriban volt-e technikai akadálya.

akárkibárki Creative Commons License 6 napja 0 0 61578

Azt akartam mondani,hogy ha az akkori határokig bejárta és valahol a közepéből hiányzik neki,akkor azt én elfogadnám.De valószínűleg ha egy 60-70 éves emberke újra nekiáll a Kéknek,hogy teljesítse az akkori távot,akkor azt is elfogadnám.Mondom ezt úgy,hogy nem épp a jó szívemről vagyok híres...:) 

Előzmény: Kéktúra ellenőrök (61568)
hobo-bobo Creative Commons License 6 napja -1 0 61577

Legközelebb autózz vissza ha zavar.

Én is azt tettem 2-3 alkalommal az első kéktúrán. Szerintem ez belefér.

Előzmény: rabeto.. (61569)
meggyes pele Creative Commons License 6 napja -1 1 61576

Hát akkor én kérek elnézést! Nekem a kötőjel nem volt egyenértékű egy "és"-sel, igaz a többesszámból gyanakodhattam volna :)

Van valahol olyan fórum, ami csak a magyarországi(!) kéktúráról szól?

p. 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (61573)
hobo-bobo Creative Commons License 6 napja -1 0 61575

Nagyon jól döntöttetek minden tekintetben. Elsősorban persze emocionális szempontból.

Egyébként én 2011-ben egy 1982-es kiadású füzettel kezdtem bele a második kéktúrámba, és 2014-ben azzal is fejeztem be, azt is elfogadták akkor.

Persze a mai bélyegzőket használtam, a mai útvonalon.

Egyedül az Isztiméri pecsétet ütöttem be a régiekből, mert megtaláltam, azt is csak érdekességként.

Előzmény: Kéktúra ellenőrök (61560)
akárkibárki Creative Commons License 6 napja 0 0 61574

Szerintem jól döntöttetek.Különben az publikus,hogy mely részek hiányoztak neki?Mert úgy gondolom,hogy a szélei lehettek,tehát anno ő a becsületes határokig bejárta...-)

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 6 napja -1 3 61573

Már át is neveztük, rettentő sok évvel ezelőtt. Nézd meg még egyszer a címét. :-)

Előzmény: meggyes pele (61571)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 6 napja -1 0 61572

Tudod, ha öt évvel ezelőtt kérdezed ezt, valószínűleg próbáltam volna valami paraméteres választ adni és elméleti hátteret keresni. Mai eszemmel azt mondom, hogy térjünk vissza rá, ha gyakorlati probléma lesz. Sok füzetet hoznak be az 1960-as évekből? Ha mondjuk évi tízet, akkor már érdemes beszélni róla.

meggyes pele Creative Commons License 6 napja 0 1 61571

Nem kéne átnevezni a topikot? Mondjuk: Túrák a szivárvány minden színében.

Lassan 10 hozzászólásból jó, ha egy foglalkozik a kéktúrával, viszont van itt minden zöld, piros, sárga, külföldi élménybeszámolók. Egyszer kérdeztem itt valamit, ami nem konkrétan a kékkel, hanem csak úgy általában a túrázással volt kapcsolatos, rögtön törölték is.

p.

V43 1279 Creative Commons License 6 napja -1 1 61570

SNP: Lajoska ház-Kassa (Chata Lajoska-Kosice)

Az előző napi Sároskőszeg-Cemjata túrám után másnap, immáron ketten a túratársammal fogyasztottuk a hátralévő kilométerek számát az SNP-n. Mivel a forrói panzió irreális (9000 ft/fő/1 éj, mindenféle ellátás nélkül) áron kínált szállást, így hazamentem és néhány óra alvás után indultam is vissza, Pesttől már ketten növeltük a reggeli Rákóczi IC utaslétszámát. Ezúttal is pontosan érkezett meg a vonat Kassára, ahol a másfél órás pihivel kezdtünk, mert ennyit kellet várni a Hilyóra (Hylov) induló buszra. A rendelkezésre álló időt a főtéren lévő Tesco-ban történő vásárlásra, a templom megtekintésére, valamint az oda és vissza sétával töltöttük el. A buszállomás a vasútállomás szomszédságában van (Szlovákiában ez sokszor teljesül), így a megközelítéssel nem volt gond, a busz is rendben leközlekedett a kiindulási pontig. Hilyóban a buszmegállótól a kék jelzést követve indultunk el, a Lajoska házig 5,6 km a táv, 450 méter szinttel. A falut gyorsan elhagytuk az emelkedős utcákon át, majd egy nagyobb nyitott rész után értünk be az erdőbe és ott is maradtunk a Lajoskáig. Közepesen emelkedős volt az út, hó volt rajta végig, de komolyabb akadályt ez nem képezett. Szerencsére a kedvenc fenyőerdőimből is jutott az útvonalra. A szintidő 1,5 óra az útvonalon, ezt pontosan be is tartottuk, a hó miatt nem tudtunk gyorsabban haladni. A Lajoska előtt nagyjából 100 méterrel csatlakozik a kék jelzés a piros SNP útvonalba. Megérkezve a házhoz családis hangulat fogadott: sütögető turisták, lejjebb kiránduló emberek és néhány síelő. A ház idillikus megjelenésű, belépve az ajtón ez a kép meg is maradt. A pultnál kaptunk pecsétet a füzeteinkbe, a szomszédos étkezőben legalább fél tucat ember fogyasztott a rendelését. A szállás 10 euróba kerül ágyneművel, hálózsákkal 8-ba, viszont hétfőn szünnap van.

1. a túra kezdete Hilyó smerovik-jánál

2. visszanézve Kassára

3.-4. szép havas fenyőfák a Lajoska ház előtt nem sokkal

5. Lajoska ház

Kilépve a házból folytattuk az utat, Kassáig 15 km volt hátra. Eleinte jókora lejtőkkel, az út havas maradt egészen végpontig, sokszor sílécnyomok is árulkodtak a szakasz népszerűségéről. Az út is végig ki volt taposva, tehát normál tempóval tudtunk menni. Az első, Pisiverka nevű pontot hamar el is értük, itt sárga jelzés ágazik ki amelyen a közeli Felsőtőkés (Vysny Klátov) falu érhető el. Innentől már hullámzóbb volt a terep, és jöttek többen szembe is meg mögöttünk is, síléccel és gyalogolva is. Fél órás menet után értük el a Jahodná-nál lévő sípálya felső végét (felvonó), gyönyörködtünk egy sort a kilátásban, majd következett egy nyaktörő lejtő, ahol rövid szakaszon 140 méter szintet vesztettünk. A sípálya alsó felén lévő épületeknél az elsőből átirányítottak egy másik épületbe a pecsételés kapcsán, érdekesség, hogy mindkét vendéglátó helyen tudtak magyarul!

6.-7. úton Lajoska ház-Jahodná között

8. Jahodná, sípálya

9. sikeres pecsételésünk színhelye

Sikeres pecsételést követően a Kassáról idáig feljövő helyi busz megállójának érintése után pár száz métert tettünk meg aszfalton, majd léptünk be az erdőbe, a következő igazolópont a Kamenny Hrb felé. Innentől már ritkult a mögöttünk és szembejövők mennyisége, viszont, mivel nem sokat pihentem az előző, sietősebb (ez a túra sem volt kifejezetten ráérős) nap után, így nekem ezen a pár km-en volt a holtpontom, kevésbé látványos szakasz volt, de itt már kevésbé hullámzott a terep mint Pisiverka-Jahodná között. Óráknak tűnő idő eltelte után (gyakorlatilag bő egy óra volt) érkeztünk a Kamenny Hrb jelű igazolópontra, ahol viszont a smerovnik-ról hiányzott a felső tábla, opís text-es leírandó szöveggel együtt. Mivel az útirány jelző táblák szélén szintén rajta szokott lenni a kód és az évszám (sokszor a kettő egyezik is), és a következő smerovnik-nál (Horny Bankov) ott volt ennek a pontnak a pontos neve és a magassága, így összeraktam a hiányzó felső tábla szövegét fejben, és később ezt írtam le igazolásként, de ezen kívül készült igazolófotó is. Innentől már javarészt lejtett az út, a már említett Horny Bankov nevű pont felé. Ide megérkezve egy szép rét mellett elhaladva értünk le 33 méter szintcsökkenés után az alsó, Dolny Bankov nevű helyre. Itt egy nagyobb puccos szálloda volt, éppen azon viccelődtünk, hogy megkérdezzük van-e matracláger odabent. Innentől már csak Kassa, Cermel pontja volt hátra amely a túra végpontját jelentette. Túratársam a szorosan vett túraútvonalon haladt, én viszont a szomszédos és ugyanoda vezető aszfaltos utat választottam, mivel már nem vágytam tovább taposni a havas talajt, amiből a két nap során kijutott rendesen. Az út végig lejtett és elég kanyargós is volt. Lent ismét összetalálkozva még gyorsan megnéztük a Cermel-Alpinka kisvasút végállomásán álló kisvasúti szerelvényt, majd a Cermel feliratú smerovnik-ot fotóztuk le.

10.-12. pillanatok Jahodná-Horny Bankov között

13. Cermel, kisvasút végállomás

Innentől viszont sietősen kellett mennünk, mivel már negyed 6-ot mutatott az óra, és vonatunk 18:02-kor indult a kassai állomásról, addig viszont még 4 km-t kellett legyűrni. Útközben „természetesen” elengedtük az utolsó villamost is amivel odaértünk volna az állomásra (a díjszabásról nem tájékozódtunk előtte, szóval jegyünk sem volt), mivel mi kemények vagyunk, cserébe volt hogy némi futást is be kellett iktatnunk, de viszont így az ellenőr sem kaphatott volna rajta bliccelésen. A „jóleső” trappolás után kereken 18 órakor szálltunk fel a vonatra, két perccel indulás előtt, így a sörözés ezúttal elmaradt. Vonatunk menetrend szerint gördült ki az állomásról, mi pedig megkezdtük a több órás hazafelé tartó utat.

rabeto.. Creative Commons License 6 napja 0 0 61569

Teljesen érthető a kiírás, de egy kérdést szeretnék feltenni, mert tavalyról már van is hibám a füzet vezetésében:

1. nap: Balatonhenye-Káptalantóti rendesen bélyegezve

2. nap: Káptalantóti-Badacsonytördemic: induláskor nem tudtam bélyegezni, csak fénykép van a kocsmánál, Tördemicnél bélyegeztem

Igazából a túra végén, egy kis autózással/kis csalással simán tudtam volna pótolni, de teljesnek éreztem a túrát így is.

Egyébként az összes túrát végig fotózom.

Ez így elfogadható-e? Köszönöm!

Kéktúra ellenőrök Creative Commons License 6 napja 0 0 61568

Nincs szándékunkban nekünk, ellenőröknek napi rendszerességgel ide írni, ezt a nikket azért hoztuk létre, hogy a pecsételéssel, füzetek kiértékelésével kapcsolatos hivatalos álláspontunkat közöljük. De ezt az ügyet meg kéne beszélnünk, és másnak is szívesen hallanám ezzel kapcsolatban a véleményét. Hogy is írtad:

"Más lenne a helyzet, ha valaki elhúzna egy ilyen régi füzetet egyetlen szakasszal, és azt akarná befejezni. Szerintem nyilván helyes volt elfogadni."

Tehát adva van egy 1961-es kiadású, még a rövid OKT-t tartalmazó füzet. Szerinted nem mindegy, hogy valaki az akkor kiírás szerinti 890 km-ből 800-at teljesített annó és 90-et most, illetve 90-et akkor és 800-at most. Hol húznád meg az elismerési határt? 50%-nál? 

Mindezt annak a fényében kérdem, hogy úgy tudom, amikor az OKT meg lett hosszabbítva szinte a mai méretére, akkor kiadtak egy kiegészítő brosúrát, amiben benne voltak az új szakasz térképei, valamint pecsételőhelyei és túrázók hozzárakhatták a már meglévő füzetükhöz (ilyenhez még nem volt szerencsém).

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (61567)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 6 napja 0 1 61567

Nem is viccnek gondoltam, hiszen te mondtad, hogy a bejáráskor, és nem a beadáskor érvényes útvonal számít, és a nagyját bejárta annó. Más lenne a helyzet, ha valaki elhúzna egy ilyen régi füzetet egyetlen szakasszal, és azt akarná befejezni. Szerintem nyilván helyes volt elfogadni.

Előzmény: Kéktúra ellenőrök (61565)
HEV Creative Commons License 6 napja 0 1 61566

Kár lenne veszni hagyni a Zemplént, folytasd abba a füzetbe de a mostani pecséteket nyomd be. Biztos találsz nekik helyet pld. a megszűnt vagy áthelyezett régi pecsétek helyére illetve ahogy a megszakításnál szoktuk valahova a térképre.  Nekem elveszett egy Velem - Sárvár szakaszom ha előkerülne az a régi füzet, lehet, hogy még egy körnek nekiállnék :-)

Előzmény: AttHunter (61562)
Kéktúra ellenőrök Creative Commons License 2017.03.19 0 0 61565

Nagypapi már megmondta a tutit, de én is kifejteném kicsit részletesebben:

Véleményem szerint is folytasd nyugodtan a régi füzetbe a bejárás közbeni bélyegzést, de már az új bélyegzőhelyeken áthaladva. A Nyírjesi erdészház helyett a Vércverésen, Katalinpusztai kocsma helyett pedig a szendehelyi látogatóközpontban pecsételjél, és akkor nem marad ki bélyegzési hely sem. A kiírás szerint mindig az érvényes útvonalon kell végigmenni:

"A túra útvonala: az OKT pecsételőfüzetében részletesen vázolt és jelölt pontokon áthaladó, a Vas megyei Írott-kőtől a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hollóháza között 1118 km hosszúságban kék sávval jelzett Országos Kék turistaút."

Egyébként meg a kiírás magyarázata szerint:

"A korábbi Kéktúra igazoló füzetben megadott útvonal és ellenőrző pont kiírás alapján már bejárt és igazolt (bélyegzett) - tehát a bejáráskor érvényben volt - útvonalszakaszt nem kell a megváltozott új útvonalon bejárni és az új ellenőrző pontokon bélyegezni. Ugyanakkor a már megváltozott, illetve megszüntetett út­vonalszakaszon most már nem ajánlatos elindulni, mert egyrészt nincs a hely­színen bélyegző, másrészt az útvonal elzárt, tiltott területen haladhat, vagy egyéb okok miatt nem járható."

A lényeg: járd végig az Országos Kéktúrát a mindig éppen aktuális útvonalon és ezt igazoljad az összes pecsét beszerzésével (vagy fényképezéssel)! 

Sánta Kutya (SK)!

"Végül is minden szakaszon a bejáráskor érvényes útvonalon ment. :-)"

Azért ez nem teljesen vicc kategória! Ha bárki most kezdené a kéktúrázást és végigpecsételne egy muzeális Sümeg és Lászlóháza közötti távot tartalmazó pecsételőfüzetet, nem ítélnénk meg neki a jelvényt! Épp ezért volt csücskös az említett füzet is, hiszen a teljesítő nem a füzet beadásakor érvényes útvonalat teljesítette, hiszen kimaradt neki egy, testvérek között is vagy 150 km-es táv. 

nagypapi Creative Commons License 2017.03.19 0 0 61564

Boldogkőváraljától az Írottkőig a mostani szakaszon kell végigmenni, és a mostani bélyegzőhelyeken beütni a stempliket a megfelelő helyre, illetve ha ilyen nincsen, akkor valahova a szakasz térképe mellé. Szerintem.

hadidoki Creative Commons License 2017.03.19 0 0 61563

"...én személy szerint büszke voltam rá, hogy aláírhattam ezt a füzetet kéktúra ellenőrként!"  Ezt nem is csodálom, szerintem jól döntöttetek. Nem kis dolog 50 után befejezni a túrát, ez komoly erkölcsi diadal is. 

AttHunter Creative Commons License 2017.03.19 0 0 61562

Nekem is van egy 2000-ben elkezdett, Hollóházától Boldogkőváraljáig pecsételt füzetem. Ha folytatnám a teljesítést, ami nincs időhöz kötve, akkor hogyan és mibe kellene pecsételnem? Változott az útvonal, már nincs is olyan pecsételő hely, mint ami szerepel a füzetben... Esetleg folytatnom lehetne egy új füzetbe Boldogkőváraljától?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!