Keresés

Részletes keresés

András82 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 53346

Növénytápot 1 hetente adtam 5 ml Florenát. Ezt lecsökkentettem. 1,5 hetente megy ugyanennyi.

András82 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 53345

A nem megfelelő szűrés mellékterméke lehet viszont az ammónia, ami viszont az alga tápanyaga...

Így értettem.

Tehát ha van normális szűrés, csökken az ammóniaszint, nem lesz kaja, az algának.

Előzmény: joskabacsi (53344)
joskabacsi Creative Commons License 2017.01.27 0 1 53344

A szűrés nem irtja ki az algát.

Amikor az alga megjelenik vagy elkezdenek dögleni a halak az azt jelenti, hogy az akváriumban az egyensúly felborult.

Több ismeretlenes egyenletről van szó, nincsenek tuti receptek és nincs olyan, hogy csak 1 dolog változik. Ha valamin módosítasz, az kihat még öt másik tényezőre. 

A természetben beállt ökoszisztémák vannak amiben ritkán keletkeznek nagy változások.

Az akvarisztikában megpróbáljuk ezt az ökoszisztémát leképezni miniben. Minél kisebb a rendszer, annál instabilabb, annál könnyebben borul.

A fény csökkentés jó ötlet, a tápozás csökkentése szintén, a szűrés intenzitás növelése is, az algára pedig közvetlenül öntik a carbo-t általában egy fecskendővel. Ha semmi nem használ, akkor végső esetben egy 3-4 napos "black out" kezelést alkalmazunk ami a növénynek sem jó, de az alga általában (és fajtától függően) eltűnik.

(lekapcsolni a világítást, az akváriumot körbeburkolni fényt át nem eresztő csomagolással)

A 300L/h a pumpa kapacitása, ha fojtod (márpedig fojtod, ha van benne szűrőanyag) akkor csökken.

Van olyan is aki sima zeolitot használ benne, az is lehet jó.

Félre ne értsetek, nincs szándékom itt az ügyeletes okost játszani aki mindenre tudja a tutit, én pusztán a leírt átlagban 3 mondatos problémákra próbáltam javasolni valami megoldást (ami vagy működik - vagy nem)

üdv

András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53343

A jelenlegi szűrőm 76 cm3 (csak szivacs), 300 liter/óra, szóval ennek majd a tizszerese lesz a Liberty térfogatban, és flowban meg majd kétszeres, ha csak a gyári adatokat nézzük.

Nettó 30-33 literről beszélünk.

Ez a szűrő most maxon megy, elég flowt csinál esőztetővel. Szerintem ennél több nem kell.

Az akasztós szűrő a hátfalra téve nem biztos hogy fog ennyire tolni, de van még itthon pumpa, amiből tudok esőztetőt csinálni, hacsak áramlás kell. Majd megnézem mit tud a hátfalon, addig nem vágom ki neki a fedelet.

Szerintem ha lesz rendes szűrés, az kiírtja az algát is... De lehet rásegítek 2 amanoval. Azok állítólag eszik a fonalast is.

Előzmény: András82 (53340)
András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53342

Olvasgattam kicsit az oldalpolcosról...

Hát sokat kéne még olvasgatnom, hogy belevágjak :D

Nem merek így nekifogni egyelőre...

A bútor még enged majd méretben egy nagyobb aksit, 70 centi szélességben.

Ahogy számolgattam, az 86 liter körül lenne.

Majd ha az soron lesz esetleg, akkor utánajárok jobban.

Egyelőre ezt kéne minél gyorsabban rendbe vágni, mielőtt komolyabb bajok lesznek.

András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53341

Szerintem 1 nap állás elég. Én is úgy szoktam, bár van hogy korábban kitöltöm már, mivel néha menet közben is kell pótolni, szóval van hogy áll 3-5 napot, vagy akár egy hetet is. Én is Aquatan-al...

Előzmény: tomi0521 (53339)
András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53340

Ha csökkentem a világítást nem akarok sok Carbot, mert félek hogy nem fogyasztja el...

este, ha hazaérek akkor szoktam adni nekik. Egyszer délelőtt adagoltam, és kókadtak voltak a halak, mert a fény ugye csak később kapcsolt be.

Ezért a Carbo-t is csökkentettem ma 7 cseppre. A világítást 8,5-ről 6,5 órára...

6,5 deci a 200-as térfogata. Abba csak fér pár deci szűrőanyag...

Tudsz valami linket erről az oldalpolcos szűrűről, hogy hogyan kell csinálni?

Még a végén rábeszélsz, bár már megbarátkoztam ezzel a Liberty-vel is.

8-9k körül van a Liberty, 2k a szűrőanyag, 1 literes...

Apróbb szemű kicsit mint a mátrix, de a szerkezetük hasonló. Az akvakertészen jókat írtak róla felhasználóként is, nem csak górcső alatt... Siporax minit láttam 370g-t 3k körül...

Előzmény: joskabacsi (53338)
tomi0521 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53339

3 db bíbor molly, 2 db dalmata molly, 1 guppi nöstény (kezdetben 3 volt), 1 algaevő, meg egy CPO rák, illetve van 5 db kicsi bíbor molly. A nitrát szint volt magas a teszt szerint első vízcserekor 100 mg/l, majd a második vízcsere után lement 25 mg/l értékre. A GH volt még magas a teszt szerint (>21°d), viszont arra nem találtam megoldást, hogy azt hogyan lehetne csökkenteni... :(

Jelen helyzetben sajnos nem tudok jó minőségű képet csinálni a halakról, mert már lámpa oltás volt. Annyi amit leírtam, hogy opálos, áttetsző a farokúszó középen, meg be van repedezve.

Valamint a vízcserekor 1 napig szoktam állni hagyni a vízet, illetve szoktam bele rakni sera aquatan-t.

Előzmény: joskabacsi (53337)
joskabacsi Creative Commons License 2017.01.26 0 1 53338

Nem, szivacs is kell, az egyik legjobb és leggazdaságosabb szűrőanyag.

A gyári 320l/h-t felejtsd el, ha felét tudja feltöltve az már jó!

A Siporaxnak van még egy mini változata, olyan mint egy gyógyszeres tabletta, ha jól emlékszem 60g -os kiszerelésben árusítják, 1000 Ft alatt, az pont ilyen kis töltetű szűrőkbe való.

A linkelt anyagot nem ismerem, de a tesztet az unokaöcsém csinálta amikor Veszprémben tanult vegyészmérnöknek és valami ilyesmi volt a diplomadolgozatának a témája. Szóval majd rákérdezek, bár ez csak egy anyagszerkezeti összehasonlítás volt. Nem tudom mennyiért veszed a Liberty-t, de a végén meglátod majd, hogy nem lesz sokkal olcsóbb, mintha ragasztatnál egy oldalpolcos szűrőt és vennél bele 4000-ért egy pumpát + szűrőanyagot!

A carbo nem hülyeség, próbáld meg együtt! Rendszeres carbo közvetlenül az algára, vízcsere + világítás csökkentése + sok-sok-sok növény! 

Előzmény: András82 (53333)
joskabacsi Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53337

Szia!

Le kellene írnod, hogy pontosan hány db és milyen fajtájú halad van az 54 literben. Mennyi növény, milyen szűrés? Nitrit vagy nitrát a 25 mg/L ? (50 a határérték, de a 25 sem kevés)

Az igazi az lenne, ha tudnál jó minőségű fotót készíteni a beteg halról, de persze az is csak találgatás lesz, minden akvárium más, az biztos, hogy felborult az egyensúly az akváriumodban és addig TILOS új, halat tenni bele amíg nem tudod stabilizálni!

A vízcsere jó ötlet volt, amíg nem tudni, hogy mi történt - azzal ártasz a legkevesebbet!

(persze az új víznek kezelt, előkészítettnek kell lenni és nem szabad, hogy túl kemény legyen)

Kitartást!

Előzmény: tomi0521 (53332)
tomi0521 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53336

Belső szűröm van (Aguael Fan-1, 320 l/h), több bolti eladót is kérdeztem ez ügyben, hogy elég-e az 54 l-es akihoz, de mindenki azt mondta, hogy igen.

Előzmény: András82 (53335)
András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53335

Gyógyszer után illik aktívszenezni egy ideig.

A Sera Toxivec elvileg erre való, nézz utána.

Megköti a mérgező anyagokat. Átmenetileg jó megoldás lehet, de érdemes megkeresni és megszüntetni a kiváltó okot. A szűrés megfelelő?

Előzmény: tomi0521 (53332)
András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53334

A halak egyébként aktívak, látszólag jól érzik magukat.

Az első túletetés óta sok volt a rohadás, de azóta volt vízcsere, porszívózás, és figyelünk hogy megfelelő mennyiséget adjunk. A lemezes táp meg amúgy sem olyan rohadós. De ha van valami gyanús cucc az aljzaton, leszívom egy fecsivel. A víz tisztának néz ki, a növények nőnek, az algák is... 

Fonalas alga, szőr, szakáll, esetleg ecset lehet.

A carbo nem vált be. Most csökkentettem a mennyiséget, és lejjebb vettem a világítást.

Egyedül a razbórák kopoltyúja nem tetszik. De kezdem már kiismerni őket.

Ha pánikolnak kifakulnak, olyankor hajlamosak kicsit oldalra dőlve úszni.

A többi hal nem ilyen besz#ri :)

András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53333

Tegyek bele csak szűrőanyagot, és hagyjam a szivacsot?

A mechanikai szűrés meg menjen vattával?

A 200-asnak 320 liter/óra az alja, az 10x-es vízforgatás az esetemben. Tehát ha az aprószeműbb anyag visszafogja kicsit, akkor még tudok rá adni. Az apróbb méretnek még előnye lehet, hogy adott térfogata vetítve nagyobb lesz a felület. Feltételezve azt (a tesztek alapján), hogy az MT szerkezete kb ugyanaz, mint a Seachem Mátrixnak.

Előzmény: joskabacsi (53331)
tomi0521 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53332

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék Tőletek kérni. 4 hónapja van még csak akváriumom (54 l), nem volt semmi gond a 3. hónapig, mikor farokúszó rothadást véltem felfedezni az akiban, volt olyan halam amelyiknek este még semmi baja nem volt, viszont reggelre már nem volt az élők sorában (totál eltűnt a farokúszója). Kezdetét vette egy "sera baktopur" kezelés ami rendben le is zajlott. Mondták, hogy 2 hétig ne vigyek új halat az akiba, amit be is tartottam. Miután letelt a két hét, vettem 2 halat, ami pár nap alatt el is pusztult. Nem értettem, hogy mi a baj. Vettem vízteszt csíkot, ami kimutatta, hogy nagyon magas a nitrátszint a vízben. Rögtön csináltam is egy 30% os vízcserét, ami sajnos nem volt elég, és 1 nap múlva újra csináltam egyet. A nitrátszint most 25 mg/l körül van, és most szeretném kérni a tanácsotokat, ugyanis a vízcsere után (aznap), kettő halam elpusztult, rá négy napra is meghalt egy. Most látom, hogy 2-nek megint opálos, repedezett a farokúszója. Egyszerűen már nem tudom, hogy mit csináljak.

Kérlek írjatok valami hasznosat.

Segítségeteket előre is köszönöm!

joskabacsi Creative Commons License 2017.01.26 0 1 53331

Tegnap én is szétszedtem egy 200-as Liberty-t. Középen szív és a 2 széle a kifolyó.

Brutális mennyiségű szűrőanyag nem megy bele, ezért nem anyagi csőd, ha drágát veszel.

Itt különösen fontos, hogy ne fogja le az áramlást, de elegendő mennyiségű nitrifikáló baktérium tudjon megtelepedni benne.

Tegyél hozzá Nitrivec-et is + a régi baci kultúrát is! A talaj is fontos, ott is vannak bacik, szóval, ha a halakkal nem tudtál várni - akkor a bacikat szaporítsd amennyire csak lehet!

(a folyamat nagyon leegyszerűsítve: az (1)ammóniából (2)nitrit lesz majd (3)nitrát.

Ha nincs elég baci ami a nitritből nitrátot csinál akkor a nitrit kiölheti a halaidat)

Előzmény: András82 (53330)
András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53330

A halak már benne vannak :)

Tehát ez nem opció sajnos.

Addig nem tudom hova tenni őket. :(

Szeritnem bele fog férni a régi szivacs.

Azt én is gondoltam, hogy együtt nem érdemes járatni, mert úgy a régi szűrőn külön átáramlik át a víz, ahogy addig.

Azon is gondolkodtam, hogy szűrőt úgy kellene összeállítani, hogy ne középre menjen a szűrőanyag.

Először a mechanikai szűrés kell, nem?

Valahogy bejáttszanám középre a gyári szivacszűrőket, mechanikai szűrés gyanánt, és két szélre meg a szűrőanyagot, amennyi fér.

Filtervattával körbepakolva.

Így a szivacs megvalósítja a mechanikai szűrést, a szűrőanyag meg a többit.

Két kis vékony zöld szűrőszivacs mehetne középre.

De majd ha a kezemben lesznek a dolgok, akkor úgyis látszik, mi a jobb megoldás.

Még annyira nem vágom hogy ez a szűrő hogy működik...

Előzmény: joskabacsi (53329)
joskabacsi Creative Commons License 2017.01.26 0 1 53329

Szia,

a régi szűrőből én áttennék egy kis barna trutyit az újba.

Ha bepasszol a régi szivacs akkor azt is.

A kettőt felesleges párhozamosan járatni, ahogy a kolléga is írta ....

A halakat csak akkor amikor már biztosan megy a nitrifikáció! 

Előzmény: András82 (53327)
András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53328

Toxivec után kell aktívszenezni, vagy az csak egy sima vízkezelő?

András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53327

Azért gondoltam, ha esetleg vannak benne baktériumok, akkor azok "át tudnak költözni" :D

Vagy lehet kilökni belőle a szivacsot, és betenni az új szűrőbe átmenetileg :P

Vagy csak adjak egy kis Nitrivecet a vízhez és kész?

Vízcserekor tegyem be az újat, vagy inkább jobb használt vízbe?

Előzmény: multipunctatus (53326)
multipunctatus Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53326

Ja, és a régit benne hagyni működés nélkül felesleges. Takarítás nélkül úgy sem fogod újraindítani - még ha kellene akkor sem. Akkor meg minek maradjon benne?

Előzmény: András82 (53324)
multipunctatus Creative Commons License 2017.01.26 0 1 53325

Ha a végeredmény az lesz, h csak az új szűrő marad, akkor nincs értelme a régi párhuzamos járatásának az újjal, mert csalóka lesz az eredmény. Mivel az új szűrőt nem találomra választottad, az mehet nyugodtan egyedül. Az első 1-2 hétben nitrátot ne nagyon akarj mérni, mert még nem lesz aki lebontsa a szűrőben (ha biológiai hatást is vársz tőle).

Előzmény: András82 (53324)
András82 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 53324

Egy új szűrőt hogyan installálnátok egy működő akváriumba?

Járassam együtt egy ideig a meglévővel? Vagy hagyjam csak benne egy ideig a régi szűrőt, és használjam az újat?

Egyelőre nincs jobb ötletem, az utóbbira gondoltam.

multipunctatus Creative Commons License 2017.01.24 0 0 53323

Sosem volt igazi szép növényes akváriumom, de azért azzal is el lehet/kell játszani egy ideig, h állítsa be az ember a beömlést (irányt és mennyiséget), h az a trutyi lehető legnagyobb részét a beszívó csonk/furat felé terelje és ne el onnan és közben ha lehet a növényeket se tépje ki a talajból és ha vannak úszkáló halak azoknak se csak a hátsó felét lássa az ember. Jó játék! És nem is egyszerű!

Előzmény: GraceVivi (53321)
András82 Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53322

Az általam korábban linkelt Matrix Trop-ról link.

Végül is kiderült a boltban, hogy ez effektíve az ő anyaguk.

Türelmesebbeknek egy hosszabb teszt itt.

Lehet bevállalom, mivel a Seachem-et itt nem kapok, és külön kellene netről rendelni, plusz még ugyanannyi pkg-ért...

Kicsit azért tartok a Trop-tól, hogy apróbb szemű...

GraceVivi Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53321

Hátul lesz a szűrő rész, és lefestem fekete vagy sötétkék festékkel az üveget, hogy eltakarja valami. Annyira nem tetszenek ezek a beragasztható kép hátterek, bár ha találok valami "nem óceános, nem virágosat", hanem valami egyszerűt akkor lehet még is az lesz, hogy takarja.

Gondolom a szűrőt csak nagyjáából tudom belőni elsőre. Valószínűleg fogalmam sincs mekkora lesz az eltömítődés, gondolom azt azért néhány hét alatt látni fogom, ha nagyon koszolódik, hogy mit kezdjek vele, nagyobb lyukú kell-e belőle. Ez elsőre elég apró lyukúnak tűnik, majd meglátjuk lesz-e vele gond.

Tudom, hogy sok hal áramlással szemben szeret úszni. Nem tudom a razbórák hogy fognak viselkedni, majd meglátom. Végső megoldásként talán "elvezethetem" egy L alakú csővel a kifolyó nyílásból kiáramló vizet, de ez csak végső terv, addig sok víz lefolyik még a Dunán. :D

Előzmény: multipunctatus (53317)
GraceVivi Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53320

Köszönöm szépen a sok jó tanácsot. Ma megrendelem csak a monte-carlot, a többivel még várok. Adok neki időt és teret kibontakozni :D Hátha sikerül a csoda. 

A 10cm lehet, hogy tényleg sok. Majd meglátom hogy alakul a dolog, lehet kevesebb lesz a dekorhomokos rész, úgy nagyobb felületen tudom elosztani a táptalajt.

Ha bármi van írok e-mailt. :)

Előzmény: joskabacsi (53315)
András82 Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53319

Közben én is rájöttem, hogy a Carbo-t akkor érdemes már adagolnom, ha megy a világítás, és el tud használódni...

Kicsit kókadtak voltak a halak... A razbórák ilyen szempontból "jók" indikátornak.

A harcsák nagyjából elvannak mindenhogy.

Kicsit megbolygatta a KH értéket is. felment 10-re a szökásos 7-8-ról.

Még világítás előtt mértem, akkor a Carbo már benne volt.

Aztán eszembejutott, hogy várok míg megy egy kicsit a világítás, és este már helyreállt az érték.

Nagyon úgy tűnik, hogy fonalas algám van, azt olvastam, hogy azt az amanok előszeretettef fogyasztják, az oto-k nem annyira.

Ezt megerősítem :)

Szerintem fizetéskor veszek 2-3 amano-t.

Még mindig gyanús, hogy az ammónia szint kissé magas, a razbóráknak ezért lilul be kissé a kopoltyújuk.

Ammónia tesztem nincs sajnos és fizetésig nem is lesz.

Veszek egy Toxivec-et, hátha azzal ki lehet húzni az átmeneti időszakot, amíg nincs rendes szűrés...

multipunctatus Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53318

A meleg vízet kedvelő halak biztosan nem díjazzák a 20 fok alatti vízhőmérsékletet. Vagy fűteni kell nekik, vagy hideg vizi halakat kell tartani benne. Ha nyáron viszont 25 fok fölé megy a hőfok azt meg ők nem nagyon szeretik. 

Előzmény: 122512 (53306)
multipunctatus Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53317

Az akvárium ugyan valóban négyzet alapú, de a néző szempontjából v hátulra v oldalra fog kerülni a szűrő rész. Ha oldalra, akkor valahogy jó lenne elrejteni a néző elől. Aztán ha több úszkáló hal lenne benne az sem lenne mindegy, h hátulról v oldalról jön vissza a víz a szűrőből, mert a halak leginkább áramlásal szemben úsznak. Nem minden hal néz ki jól hátulnézetben. Aztán arra sem árt figyelni, ha aprószemű az aljzat és jelentős a szivattyú miatt az áramlás akkor a szűrőbe is jelentős mennyiségű aljzat kerülhet.  A rács esetén az a kérdés elég sűrű lesz-e a ifjú rilik feltartóztatására. És ez sűrűség nem okozhatja-e a rács kelleténél gyorsabb eltömődését. Mert akkor a szivattyú szélsőséges esetben még szárazra is szívhatja magát.  

Előzmény: GraceVivi (53314)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!