Keresés

Részletes keresés

Csuszpájsz Creative Commons License 2007.04.30 0 0 1044
Van. :) Bár mostanság a Mimolette a kedvencem.
Előzmény: Dydand (1043)
Dydand Creative Commons License 2007.04.30 0 0 1043
Tegnap két -számomra új- sajtot kóstoltam. Az egyik a Fromaster csalános tömbsajtja. Nagyon finom, harmónikus ízvilága van, kicsit mintha cheddart kereszteznénk brie sajttal, puhába hajló állagú, és a csalán kitűnő ízesítője. Ára 4987/kg.

A másik sajt a Buche Blanche francia kecskesajt. Kiváló, kötelezően kóstolandó! Kicsit megperzselve, ahogy kell, kívül keményebb, belül lágy és krémesen puha, nagyon finom aromás ízvilággal. Ára 5717/kg.


Kérdésem: az Old Amsterdamerről van valakinek tapasztalata?

Üdv: dy
Csuszpájsz Creative Commons License 2007.04.29 0 0 1042
Im memoriam körmendi sajtgyár... :(
Törölt nick Creative Commons License 2007.03.19 0 0 1041
Hoi mindenki,

Lakotarsam Pragaba latogatott a hetvegen, onnan hozta a mai bejegyzes temajat ado sajtot: 'Pivni syr', vagyis - sorsajt.

Minden sajtsznob tudja, hogy a sajthoz bor kell, ezt a sajtot megis sorrel kell fogyasztani, SOT, sorrel kell osszekeverni.

90gramos, rud alaku kiszerelesben lehet vasarolni ezt a dolgot, igazsag szerint kinezetre nem is annyira sajtjellegu: egy sotetes szinu tomb, benne elvetve 1-2 lyukkal. Mint egy trappista, csak sotetebb.

A szagarol nem igazabol tudok mit mondani, a fertelmes es a gyomorforgato mellett talan a kibirhatatlan az a szo, ami illik ra, a palpusztainal erosebb szag kerul az orrunkba, ha olyan batrak vagyunk, hogy megszagoljuk. Az ize is nagyon eros es hosszantarto, de nem a camembert stilusaban, valahogy attol kulonbozik (nem tudom leirni hogy miben :)

Az elkeszites modja:
1) legyozni undorunkat
2) a sajtrudat (2 rud/2 fo) feldaraboljuk kisebb darabokra
3) melleszelunk egy fel fej kozepes voroshagymat
4) belenyomunk egy keves (de nem annyira keves) mustart
5) beleontunk kb ket dl sort [pl stilszeruen staropramen, de lehet akarmilyen vilagos sor]

az egeszet osszenyomkodjuk-osszekeverjuk, amig egy mar nem folyos, de nem is szilard masszat kapunk. Ezutan Kenyerre kenve fogyasztjuk. En a szag utan (es sor-gyulolokent) nagyon nehezen vettem ra magam, hogy megkostoljam, bar furcsamod a szag a kevergetes folyaman eltunt... Aztan megkostoltam.

FINOM! Legjobban talan a korozottre emlekezteto ize van eloszor, aztan kesobb elojon a sajt ize, de nem olyan erosen, mintha magaban fogyasztana az ember. A sor keseru izet igazsag szerint en nem ereztem...

Vagyis roviden: jo sajt, de azert nem egy lagy emmental :p

udv,
ZS
Törölt nick Creative Commons License 2007.03.18 0 0 1040
Hoi

Ha mar ugyis en vagyok a culinaris fizetett ugynoke: http://www.culinaris.hu/ en az obudait javaslom...

A "realis arakrol" lemondhatsz k.va draga minden :/

udv,
ZS
Előzmény: littlet (1038)
fan_fan Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1039
Előzmény: littlet (1038)
littlet Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1038
Sziasztok!

Tudtok mondani olyan boltot Budapesten, ahol vagy csak kimondottan sajtot árulnak, vagy nagy a sajtválasztékuk? Az sem árt, ha az árak reálisak.

Köszi a segítséget előre is!
tomlaker Creative Commons License 2007.03.07 0 0 1037

beszereztem egy nagy adag cantalt- 1kg

meg egy szép szálnyi  mont d" or-t

igen jó áru:)

Törölt nick Creative Commons License 2007.03.05 0 0 1036
Hoi

Nah, kiprobaltam a sonkas parenyicat is... Rosszul emlekeztem, "csak" 3800-ba kerul kiloja... Gyakorlatilag elrontott (= nem olyan szalas szerkezetu, hanem inkabb omlesztett sajtra emlekezteto) parenyica, jo fustolt izzel, es benne savosan parenyica-sonka-parenyica-sonka...

A 'sonka' reszt inkabb idezojelbe tennem, leginkabb a 'Tesco Gazdasagos fustolt izu huspep' kifejezes illene ra, ami azert egy sparban vasarolt termeknel nem szep dolog...

Egy szo mint szaz: maradunk a regi parenyicanal...

> nagypapi > A sajtszag az egy dolog, de ha olyan eros hogy beleszedulsz, az mar tulzas :] ezert is tolodtam el az utobbi idoben a kemeny-felkemeny sajtok fele: emmental, comté, raclette ...

az ehavi szerzemenyek: 1) valami olasz juhsajt [huh, itt a papirja, epp vacsora utan vagyok: Pecorino Siciliano, enyhén juhtúróra emlékeztető íz] 2) mimolette jeune (3 honapos friss narancssarga, enyhen pikans izu sajt, nagyon jó!) ... Ezek a sajtok kevésbé ütősek mind szagra, mind ízre; inkább a lágyság dominál... Én ezt preferálom...

Nőknél is a lágyságot kedvelem, legalábbis úgy emlékszem [na jó, de ez nem a 'bőgjünk hogy milyen régen voltam nővel' topic :P]
Előzmény: nagypapi51 (1034)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.03.02 0 0 1035

Majd szép lassan végigolvasom a topikot, a legutóbbi százban beszélgettetek a szag (bocsánat, illat) szükségességéről. SZtem a jó sajthoz hozzátartzik a rá jellemző illat is. Képzelj el egy kívánatos nőt, saját testillata nélkül (nem művi, illatszer gerjesztette, csak a natur) Lelombozó lenne...

Bocs, ha írta már vki akkor tárgytalan:

Bächer Iván: Vándorbab c. könyvét, és ezen belül 'A pálpusztai' epizódot kéretik elolvasni! :)

NP

nagypapi51 Creative Commons License 2007.03.02 0 0 1034

Üdv a sajtkedvelőknek! :)

A parenyica sajnos mindig az elit árkategóriában volt, sztem túlárazott.

Kedvenc sajtom nincsen, sajtjaim vannak.

Magyarok közül pl. a parenyica is, a rúzzsal érők közül a szexárdi csemege, ilmici, pálpusztai. A trappista nagyon leromlott, a Dámtej gyártotta emlékeztet talán a legjobban a régi ízre-állagra. A szlovák kvárgli minősége nagyon hullámzó, hol kiváló, hol szinte ehetetlen, élesztőízű.

NP

Előzmény: Törölt nick (1033)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.24 0 0 1033
Hoi

A relative gyakrabban (vagyis: nem a sznobsag kielegitese celjabol :) ) fogyasztott sajtok kozul a kedvencem a fincsi fustolt parenyica sajt...

Ritkan tagitom sajt-latokoromet szupermarketbol, de az utobbi idoben ket uj parenyica jelent meg az Intersparban... az egyik a sonkas parenyica, a masik pedig a fuszeres "pikans" parenyica, mindketto boven az 'elit-sajt' arkategoriaban (az utobbi kiloja 3000 forint, az elobbi ha jol emlekszem 5000 korul van) ...

Szokasos "Egyszer elunk (es akkor is k...va szarul)" felkialtassal vettem ra magam, hogy a ketto kozul az olcsobbat kiprobaljam ... Hat, csalodas... :/

Igazsag szerint nem tudom megtippelni hogy mivel van beszorva a sajt, leginkabb valami paprika-feleseghez hasonlithato a dolog... de nem a tavolrol erezheto paprikaval van a gond, hanem a soval... valami eszmeletlenul sosra sikerult ez a sajt, ezaltal eleve predesztinalja magat arra, hogy csak kis falatokban fogyaszthato, igy viszont a paprikas-fustolt izbol semmi sem erezheto, es az utoizbol is csak a so ize veheto ki ...

Egyszoval: nem eri meg az arat, akkor mar inkabb a sima parenyica... ... Bar, meg ott van az a sonkas... :P

udv,
Zs
fan_fan Creative Commons License 2007.02.10 0 0 1032
Akkor megnyugodtam, a borhoz van valami köze ... :-) Tényleg pikáns, szeretem.
Előzmény: Törölt nick (1031)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.10 0 0 1031
Hoi

>Dydand> "A pálpusztai nem camambert", majdnem azt irtam ide h "ILYET EN NEM IRTAM", de ujraolvasva lehet hogy megis :D

szal, rephrase:
"Na, en pl. nem annyira a kulso peneszes sajtokert vagyok oda, a tul eros izu/szagu camembert (es a palpusztai) sem a kedvencem. Ennek ellenere sajtkedvelonek vallom magam :P"

vagyis, felesleges es valoban felreertheto volt az "igy" szo hasznalata :P

> fan_fan > oooooupsz, azzal en maradtam ados, bocs :) ... ize...

http://de.wikipedia.org/wiki/Weinkäse +
http://babelfish.altavista.com/ =

"
Wine cheese

The wine cheese is a soft cheese speciality from the Steiermark.

Its ripe time amounts to six weeks. Meanwhile it is rubbed in repeated with a Zweigeltgelaeger (wine yeast). The cheese receives thereby its typical, nearly black crust with a tender approach of milk mould. The wine cheese has one tender pikanten taste with an easy flavour of the branch ELT grape/cluster.
"

Szoval: Zweigelt-el bedorzsolt, hat het alatt erlelt sajt. Majdnem fekete kereg fejlodik ki, enyhen nemespeneszes (asszem :]) ... Pikans, enyhen a Zweigelt-szolore jellemzo ize van. ... Tobbet sajna nem tudok, a nemetorszagba utazo havernak elfelejtettem megemliteni a dolgot, bocs :D

Udv,
ZS
Előzmény: Dydand (1027)
edula Creative Commons License 2007.02.08 0 0 1030

Sziasztok,

 

Nem tudja valaki, árulnak még kecskesajtot Pilisszentlászlón? (Azt hallottam tönkrement a tulaj.)

fan_fan Creative Commons License 2007.02.08 0 0 1029
Speciel DanaBlu -t több helyen is láttam ...
Előzmény: Dydand (1027)
fan_fan Creative Commons License 2007.02.08 0 0 1028

Bizony én sem kaptam választ annakidején arra, mi is tulajdonképp az a (német eredetű) borsajt, amit a váci Kaiser`s -ben lehet kapni és fotót is tettem be a csomagolásáról, engem ízben nagyon emlékeztet a Pálpusztaira. Borban (is) érlelik ?

 

Bizonyos felvetések mélyebb, gyártástechnológiai vonatkozású kérdések, amik túlmutatnak azon, kinek milyen sajt ízlik.

 

Másrészt pedig: hol Kaiser`s van, hol CBA, hol egyéb, szóval az itt említett valamely sajtot nem biztos, hogy bármely topictárs be tudja szerezni.

Előzmény: Dydand (1027)
Dydand Creative Commons License 2007.02.08 0 0 1027
Az oké, hogy nem off ha sajt a téma, de mi értelme, ha nem kap választ az ember? ;)

A pálpusztai nem camambert, ez azért kettő;) (bár ugyanúgy rúzsflórával készítik, a camambert jóval kevesebb ideig -viszont sokkal magasabb páratartalom mellett- érik).

A DanaBlu-val kapcsolatosan éressel összefüggő tapasztalatokra szerettem volna rákérdezni, de azt hiszem ez nem az a fórum;)

Üdv: dy

Előzmény: Törölt nick (1025)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.07 0 0 1026
ps>
A kiraly sajtok kozul kimaradt a fuszeres mozzarella. 5900/kg, vagyis ket golyo kerul kb. egy ezresbe... Drága mint az istennyavaja, de IGAZI mozzarella. Enyhe héj-szerű réteggel a külsején, lágy, tökéletes belsővel, fűszerezett olivaolajban, paradicsomdarabokkal.... leírhatatlan... A CBA-ban vettem múltkor leárazott "mozzarellát" (=túró-állagú műanyagot); 950 forint lett volna egy kiló... 5000 forinttal lehet hogy nem jobb a Culinaris-os változat, de hogy inkább eszek két golyót abból, mint egy kilót a CBA-s változatból, az biztos :DDD

Üdv,Zs
Előzmény: Törölt nick (1025)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.07 0 0 1025
Hoi

Nincs off, ha sajtrol van szo :P

Na, en pl. nem annyira a kulso peneszes sajtokert vagyok oda, a tul eros izu/szagu camembert (es igy a palpusztai) sem a kedvencem. Ennek ellenere sajtkedvelonek vallom magam :P

Amugy, lehet hogy Palpusztai Light-ot vettel, nem? :P Vagy ápdét menuset :D

na, de hogy vegre bunko onzo modon sajat tapasztalatokrol irjak... Mik is voltak az elmult honapokban a hutoben... :]

A szokasos Raclette-rol mar nem is meselek. Illetve megis :D Ugy erzem, kezdek kikupalodni a Raclette-ek korul, immaron kemeny NEGY fajtat ettem. Az egyik a Sparban talalhato nemet, a masik asszem osztrak (vagy ez is nemet?), a harmadik Culinaris fele francia, a negyedik pedig Culinaris fele draga-francia (valami specko tejbol keszul, nem emlekszem milyen :D) ... Nos, az iz-erosseg is valahogy igy halad a gyengetol az erosig, gyakorlatilag szerintem a kozepso ketto tekintheto emberi fogyasztasra alkalmasnak :D

Persze volt szokasos francia/svajci Emmental is, ez hozza a szintet, elolvad a szamban... Kostolo szinten (Culinaris roolz :P) kiprobaltam valami "barlangban erlelt emmental"-t, majd' kilencezer forintot kene kipengetni egy, Emmental-hoz kepest mar-mar tul eros izert. Nem jott be.

Es akkor a lenyeg :)

Comté. Lyuk nélküli kemény sajt, Ízre valahol az Emmental és a Raclette között, igazából az első íz inkább az Emmental-hoz, az utóíz inkább a Raclette-hez áll közelebb, persze rágás közben az ízkavalkád leírhatatlan. Csak hát szegényem drága, 7900 :/

Ricotta. Olasz lágysajt, első ránézésre (állagra) a túró és a tejszín között, talán a tejszínhez közelebb. ízre is tejszínes-vajas érzés, de sokkal nehezebb. A http://www.culinaris.hu/receptek/tapas_antipasti/ricottas_bruschetta.html receptet követve fontana sajttal (nagy vonalakban olyan, mint a comté, más utóízzel) BAROMIRA ESZMÉLETLENÜL HIHETETLENÜL JÓ. Persze Bruschetta helyett tetszőleges más normális kenyér jó a recepthez.

Mascarpone. A jó öreg tiramisu-alapanyag, mégis, be kell vallanom, tisztán Mascarponét nem ettem eddig. Most sem tisztán ettem, hanem étteremben valami áfonyás-gyümölcsös öntettel és valami mogyoró-szerű darabokkal... MENNYEI...

Egy szó mint száz: SAJTRA FEL. Bocsi, ez hosszú lett :P

Jóccak
ZS
Előzmény: Dydand (1024)
Dydand Creative Commons License 2007.02.06 0 0 1024
Lehet, hogy itt off, de azért hátha (ha mégis off légyszi jelezzétek, hogy melyik a szaktopik!)

Eddig is rajongtam a Pálpusztai sajtért (ki ne, aki szereti a sajtot), most viszont egy másik gyártó termékéhez jutottam, ez a Csermajorban gyártott Pálpusztai-féle. A gondom a következő: állagra inkább camambert-re emlékeztet, bár illatában (és nagyon gyengén ízében is) Pálpusztaira. Nem tudjátok: ez direkt ilyen (azaz "szalon" pálpusztai), vagy csak én fogtam ki egy szikkadtabb példányt?

Másik kérdésem a Dana Blu-val lenne kapcsolatos, de ezt csak akkor, ha tényleg jó helyen járok (mert a "Melyik a kedvenc sajtod?" téma önmágában édeskevés a sajtok tulajdonságainak megvitatásához - vagy mégsem?;)


Üdv: dy
Moll Creative Commons License 2006.12.27 0 0 1023

Szia!

 

A Hermelínt Magyarországon vetted? Ha igen, hol?

 

Köszi

 

Z

fan_fan Creative Commons License 2006.12.20 0 0 1022

Kolbászos szendvicsekhez tuti biztos tipp !

 

 

jiking Creative Commons License 2006.12.02 0 0 1021

ingatlanboy:A húsfüstölőbe két nap.nekem kecskesajtot füstöltek.

Lágyságra hasonló.

 

Törölt nick Creative Commons License 2006.11.28 0 0 1020
Hoi

korabban irtam:
"
Zárásként pedig kaptam egy morzsányit az olasz-magyar koprodukcióban készített "Aszúszemekkel érlelt kéksajt"-ból, ami már nevében hordozza a sznobizmust és az aranyárat, szal direkt örültem neki, bár a 9900-as kilónkénti ár megnyugtatott afelől, hogy ilyet én sosem fogok venni :D

Hát mit is mondjak... A sajttömb tetején vannak az aszúszemek, valami nagyon jól néz ki kívülről, belülről pedig egy közepesen kékpenészes sajt, állagra inkább a gorgonzola selymessége, mintsem a Roquefort markánssága jön ki belőle, ízre pedig... Először egyértelműen édes, aztán távolról enyhén érezhető az aszúbor utóíze, végül pedig a kéksajt enyhén sós íze
"

... lehet h van hozza valami koze, nem?

Lakotarsam megy ki Munchenbe decemberben, megkerdeztetem vele :D [ha mar "die bayerische traditionsmarkte" :P]

udv
ZS
Előzmény: fan_fan (1019)
fan_fan Creative Commons License 2006.11.28 0 0 1019

Egyszer írtam már erről a borsajtról, most sikerült kifognom egyet, ahol nem ragasztották le a grafikáját magyar termékismertetővel. Azt hiszem a "rúzs" sajtok családjába tartozik. Én csak ajánlani tudom.

De vajon mi a gyártástechnológiai kapcsolata a borral ? Borban érlelik ?

Törölt nick Creative Commons License 2006.11.23 0 0 1018
Hoi

www.sajtker.hu
www.culinaris.hu

ha itt nem, akkor imho sehol

Udv
ZS
Előzmény: Gyulai Guszti (1017)
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.11.23 0 0 1017

lancs cheshire cheeselancs cheshire cheese

itthon lehet kapni?

Előzmény: fan_fan (1016)
fan_fan Creative Commons License 2006.11.23 0 0 1016

Leggyakoribb vacsorám (amíg paradicsomhoz hozzá tudok jutni):

 

 

Dydand Creative Commons License 2006.11.22 0 0 1015
Igazán finom cheddar-t -meg fogsz lepődni- Ukrajnában ettem. Valami fantasztikus, nem az a gumiszerű akármi, amit általánosságban ezen a néven kapni lehet.
Előzmény: Törölt nick (1014)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!