Keresés

Részletes keresés

Cirfandlia Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6460
Azt azért tegyük hozzá hogy milyen törzsoldatból, mert többféle van. Te gondolom az 5 %-osra gondolsz, (de van 40%os is amiből sokkoló lenne az 1 dl) ebből az 1 dl/hl 50mg SO2-t jelent literenként. Ez sztem első kénezésre kicsit kevés fehérnél pl. - de azt sem tudjuk vörös-e vagy fehér.... Vörösnél akár elég is lehet, bár akkor nem lesz már almasavbomlás....
Előzmény: szaki_pali (6459)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6459
most a hordóval ne foglalkozzunk ha kezelve volt remélhetőleg nem csinált semmit a boroddal.

Ha megált a forrás akkor akkor lefejtetted? Mindenképpen adj neki ként (vegyél törzsoldatot könnyebb vele bánni -legalábbis nekem) és adj neki hektónként egy decit. Jól keverd bele. Várj úgy 2 hétig azután nézegesd. Ha letisztult akkor én inkább lefejteném, ha nem akkor mindenképpen mert lehet alatta seprő vastagon. Egyelőre ennyi.
Előzmény: Napoleon73 (6458)
Napoleon73 Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6458
Bocsi megpróbálok mindenre válaszolni hisz Ti segítetek nekem.
A hordó öreg volt tehát nem ujj.
A bort nem kéneztem eme tudásnak nem voltam birtokába.
Szerintem megállt vagy csak kicsit forrt.
A kénezést hogy s mint kéne végrehajtani?
Van 120l hordó 100l hordó 60l ballon 30l ballon 40l műanyag hordóba kényszerült.
Köszi mindent előre is.
Előzmény: attisch (6457)
attisch Creative Commons License 2009.12.02 0 0 6457

Belőled aztán harapófogóval is alig lehet kihúzni a részleteket! :)

 

A hordó forrázása most nem annyira lényeges, vagy mégis!? Új hordóról van szó?

 

Kénlapozni valóban kell, az üres hordót... De most a borról beszélünk! Tehát a bor kapott alapkénezést (porított borkén vagy törzsoldat) és ha igen, milyen mennyiségben?

 

Mennyivel a forrás után fejtetted? Teljesen megállt? Érezhetően nincs benne maradék cukor érzékszervileg?

 

Szerintem ne fejtsd, az önmagában nem megoldás az eddig összerakott részletek alapján...

 

A kénezés és hogy teljesen kiforrt-e? Ezek a kulcskérdések az eddigi ismeretek alapján!

Előzmény: Napoleon73 (6456)
Napoleon73 Creative Commons License 2009.12.02 0 0 6456
A hordót forráztam és kén lapoztam.
A forrás után már fejtettem. Akkor most fejtsem még egyszer?
Előzmény: szaki_pali (6455)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.02 0 0 6455
-különösen nem volt kezelve forrás után hordó, ill. egy kevés üveg ballon

hát' ha erről van szó akkor lehet, hogy eccerű fejtés és máris tisztább lesz egy fokkal. én pl onnan tudom, hogy vastag a seprő alatta, hogy nem akar letisztulni. Lehet, hogy ezzel kellene kezdeni. Utána meg jöhetnek a bonyolultabb műveletek.
Előzmény: Napoleon73 (6454)
Napoleon73 Creative Commons License 2009.12.02 0 0 6454
-Kicsit rozés jellegű a bor
-különösen nem volt kezelve forrás után hordó, ill. egy kevés üveg ballon
-opálos a bor
-10 Celsius
Köszi
Előzmény: attisch (6448)
RAMBO Creative Commons License 2009.12.01 0 0 6453
Valamihez, ami nem tükrös :DDDD
Előzmény: lalá (6452)
lalá Creative Commons License 2009.12.01 0 0 6452

-Nade, télleg? Mihöz is?(hihi)

Előzmény: Napoleon73 (6443)
attisch Creative Commons License 2009.11.30 0 0 6451

Szerintem gyakorlatilag egyről beszélünk, csak felénk már nem használják ennyire szabatosan, körülhatároltan 4 alkoholfokos, kereskedelmi áruborra a kifejezést, hanem az általad kotlósbornak, sok helyütt murcinak, nálunk éppen Federweissnak nevezett, a forrás közben lévő azon bor írják le vele, amiben már van kellő alkohol, széndioxidos csípősség, ugyanakkor még kellő maradékcukor. Ez egy normális mederben végbemenő erjedés esetén néhány napos, max. 1-2 hetes időszakot fed le. Örülök a hivatkozott Wikipedia bejegyzésre, mert ugyanerre, az általam leírt állapotra használják a Felvidéken a <Burcsák> kifejezést. Nekem már volt szerencsém a Párkány melletti Bélán, Ebeden és Kisújfalun <burcsákolni> a felvidéki magyar barátaimmal.

Előzmény: RAMBO (6449)
szunyog25 Creative Commons License 2009.11.30 0 0 6450
Köszi szépen, így lesz.
Előzmény: attisch (6447)
RAMBO Creative Commons License 2009.11.30 0 0 6449
"a »Federweißer« német hagyományos kifejezés közvetlen emberi fogyasztásra szánt, részben erjedt szőlőmust"

http://en.wikipedia.org/wiki/Federweisser
http://www.bbc.co.uk/dna/h2g2/A13900105
Előzmény: attisch (6446)
attisch Creative Commons License 2009.11.30 0 0 6448

Ajánlani tudunk, de szerintem azért nem tolongtak a válaszadással, mert soktényezős a válasz:

-milyen bort szeretnél deríteni?

-hogyan volt előtte kezelve?

-milyen céllal akarsz deríteni?

-hány fokos a pincéd?

stb., stb.

 

Ha ezeket kifejted, kicsit konkrétabban, akkor megpróbálunk megfelelően válaszolni.

 

Előzmény: Napoleon73 (6443)
attisch Creative Commons License 2009.11.30 0 0 6447

Én mindenképpen javaslom, hogy laborban vizsgáltasd be a borod alkoholtartalmát és az alapján hozd meg a további döntéseket. Egy alkoholtartalom-vizsgálat díja kb. 500 Ft. Ez nem pénz érte, még ha 100 litered van is csak belőle. Ennyit megér.

A borfokolók megbízhatatlan és pontatlan eredményt adnak.

Véleményem szerint ne a tavaszi meleget várd a tökéletes kiforralással, hanem vegyél speciális fajélesztőt és indítsd most újra.

Derítés természetesen csak a tökéletes forrás után ésszerű...

Előzmény: szunyog25 (6440)
attisch Creative Commons License 2009.11.30 0 0 6446
Felénk (mivel német betelepítettek honosították meg újra a szőlőtermelést) ennek a bornak a megnevezése: Federweiss.
Előzmény: RAMBO (6442)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.11.30 0 0 6445

Hu, ez akár a 40 millás kérdés is lehetne V. Pista bácsi kvízműsorában! A neten olyat találtam, hogy apró szemű, kékszőlő. Más honlapokon, a mellékelt képek tanúsága szerint szintén kékszőlő, de nagy(obbacska) szemek alkotják a laza, hosszú fürtöt. 

Csak gyanítom, hogy szláv névvel van dolgunk, arrafelé sok vend, azaz szlovén él.    

Előzmény: zizengő (6438)
Falusi1 Creative Commons License 2009.11.29 0 0 6444
Ami az ízérzetet illeti - függően attól, hogy mit ettél előtte - egyetértek. Én is jártam már így, de azért az esetek többségében a kérdés azért nem ilyen egyszerű.
Napoleon73 Creative Commons License 2009.11.29 0 0 6443
Hi!
Tudtok valami derítő szert ajánlani?
THX!
RAMBO Creative Commons License 2009.11.29 0 0 6442
A forrás végén mindig keserű a bor, főleg, amikor még nincs rendesen letisztulva. Nálunk ezt "kotlósmust"-nak hívják. Ez az íz szépen belesimul a borba - olaszrizling esetén csak egy enyhe utóíz marad belőle, ha minden OK. De anélkül nem olasz az olasz, szerintem.
Előzmény: domosi (6437)
szunyog25 Creative Commons License 2009.11.29 0 0 6441
attól függően = attól függetlenül
Előzmény: szunyog25 (6440)
szunyog25 Creative Commons License 2009.11.29 0 0 6440
Szerintetek mennyire pontosak a borfokolók? És mennyivel kellene megszorozni a kapott értéket? Mert ugye a leírásukban az van, hogy termőhely jellegétől függően 2,2-2,5-el. Alföld milyen értéknek számít? Azért vagyok erre kíváncsi, mert ma fejtettem, és a borfokoló kicsivel többet mutatott, mint 4. Ezek alapján ez lehet 8,8, vagy 10 fokos bor. Mivel a must 18 fokos volt, ezért valószínűleg megakadt a forrás, és ha bejönnek tavasszal a jó idők, akkor újra indul. (18 mustfok = ~11,32 borfok) Derítéssel várjak tavaszig szerintetek, vagy december végén deríthetek attól függően, hogy (ezek szerint...) nem forrt ki teljesen a bor?
szaki_pali Creative Commons License 2009.11.29 0 0 6439
ha engem kérdezel én azt mondom erre, hogy a borod az elején egy hét alatt is sokat változik. de mondok egy triviális dolgot. lehet, hogy előtte valamit ettél ami miatt nem úgy érzed az ízeket mint általában. Én is jártam már így. Tehát többszöri kóstolás és megállapítás - benyomás- kell ahhoz hogy kialakíts egy borról véleményt. Mindezt viszont akkor ha a bor már viszonylag stabil.
Előzmény: domosi (6437)
zizengő Creative Commons License 2009.11.29 0 0 6438
Legyetek szívesek írjatok a buncek vagy bunczek fedőnevezetü szőlőfajtáról, ha hallottatok róla. Annyit tudok, hogy finom vörösbort terem. A hazája pedig somogyország. Köszönöm előre is.
domosi Creative Commons License 2009.11.28 0 0 6437
Keserűségre visszatérve. Jelentem megszűnt. Most voltam a boraimnál, és a szeptember végi olaszrizlingnél már nem tapasztaltam a keserűséget.

Pedig két hete még elég zavaró íze volt.
Mostmár csak azt kéne tudni, hogy mi okozza. Nem lehet, hogy ez összefügg az MLF-fel? Merthogy valami elég radikálisan megváltozott 2 hét alatt, az tuti.
Előzmény: apilusz (6436)
apilusz Creative Commons License 2009.11.26 0 0 6436
Pár éve én hasonlóan jártam,rossz volt ilyenkor a bor ize.Bár én csak daráltam,nem bogyóztam.Főként zalagyöngye fajta és volt a kertben egy pár egyéb fajta.Mikor kiforrt lekéneztem.Majd mikor kóstoltam én csalódott voltam,pedig az illata nagyon jó volt.Először ki akartam önteni,majd kifőzetni.De végülis nem csináltam vele semmit.Majd január fele disznóvágásra édesapám akart vinni belőle.Mondom ott van de nem jó,rossz az ize.Azt mondja hogy megnézi.Teljesen elment neki a fanyar iz.
szaki_pali Creative Commons License 2009.11.26 0 0 6435
a minerális a "se íze se bűze" :)))

mint a mineral wasser!
Előzmény: Cirfandlia (6434)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.11.26 0 0 6434
Mi az hogy minerálisabb?? Ez most olyan divatos lett valódi tartalom nélkül, lassan minden borleírásban ezt olvasni...
Azt viszont el tudom képzelni, hogy a legtöbb helyen koncentráltabb, (és ebbe bele lehet érteni a talaj, gyümölcs, egyéb ízeket) testesebb karakteresebb borok alakulnak a szárazság és az ennek következtében a kevesebb lére jutó egységnyi szárazanyag tartalom mellett.
Más - sokan írtok "vegyszereket" a borkezelésre.... hát nem tudom; a legtöbbjük nem vegyszer, az almasavbontó baktériumtörzsek meg a derítőszerek nagy része pláne nem...
Előzmény: Cicero II (6433)
Cicero II Creative Commons License 2009.11.26 0 0 6433
Többen megemlítették a környezetemben, hogy idei bor mintha minerálisabb  lenne a korai évjáratoknál. Az én 2hl borom is ilyen, nemcsak a fiatalságára jellemző tüneteket produkál. Tudom, hogy ez fajta- és korfüggő is, mégis mi okozhatja a különbséget ebben a vonatkozásban az évjáratok között? (Bár ezt egzakt módon nem tudom bizonyítani.) Erre kérnék nálam elméletileg jobban képzett kedves borásztársaimtól választ. Előre is köszönöm.
domosi Creative Commons License 2009.11.25 0 0 6432
Köszi a hozzászólásokat. Decemberben jelentkezem a kesernyés íz állapotjelentésével.

Előzmény: jacsoj (6431)
jacsoj Creative Commons License 2009.11.25 0 0 6431
Csatlakozom az előttem szólókhoz.
Kicsit türelmetlen voltál, ki kell várni mindennek az idejét.
Én még itt tartok: zúzás-préselés-hordóban erjesztés.
A szüret okt. elején volt, egészséges fürtök, 20 fokos must még mindig gyengén pezseg. A fejtés valószínű hét végén lesz, gyenge kénezéssel.
Újbor "minősítés" valószínüleg dec. közepén.
Előzmény: domosi (6420)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!