Keresés

Részletes keresés

Bucynus Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34646

Sziasztok!

Szóba kerültek a damaszkolt pengék, munkatársamnak van egy munka kése ilyen pengével és elég jól bírja a gyűrődést.

Szeretnék én is csinálni egyet, penge keresgélés közben akadtam erre a készítőre.

Van esetleg valakinek tapasztalata vele? Megérheti az árát?

Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34645

Mivel kovácsolt anyagról beszélünk, ebből egyenes arányosan következik, hogy az anyagnak tömörebbnek kell lennie, mint egyébként, és igen rozsdamentes is mert a rozsdamente állapot 13% Króm (Cr) tartalomtól kezdődik és ebben 13-14,5 % közöd van, de pont ezért nehéz kovácsolni, mert a Króm (Cr) tartalom miatt nem lehet csak vakumban elvégezni az eljárást!

Előzmény: soltibalazs (34639)
prs Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34644

"sznobok vagyunk, ha un. magyar kézműves késről/bicskáról beszélünk"

Nem. Maximum patrióták. De miért is ne lehetnénk azok egy kicsit?

 

"Mint a fantasztikus villányi borok, amelyek egész Magyarországon világhírűek."

Ez relatív, az én nevemben ne beszélj. Sárospataki diák voltam, így a nagy többségben lévő magyar férfiembertől abszolút eltérően teljesen hidegen hagynak a száraz vörösek. (Néha egy-egy Portugieser vagy Bikavér esetleg.) Bezzeg az édes fehérek. (Nem kell sok puttonyos aszú, egy késői szüretelésű furmint is megteszi. :-))

 

"a Tarjányi féle halas bicskát, aminek műanyagból van az eredeti gyöngyház nyele"

Na ja, az eset ismert. Szomorú. De erről azt hiszem, nem a jóhiszemű vevők tehetnek.

 

"Kocsis Feri honlapján leginkább a "nem rendelhető" kifejezéssel találkozom. "

És ennek meg is van az oka, amit itt nem szeretne megosztani. (Amúgy pár hete van így.)

 

"Újévi fogadalmam: csakis osztályon felüli hiper-szuper anyagból, korszerű technikával készült kést vásárolok."

Szíved joga, csak nyugodtan. (Bár átlagfelhasználásra az átlagos anyag tökéletesen megfelel. Ha valaki lámpában - is - utazik, akkor a 25469-es hozzászólással az elemlámpa topicban szépen párhuzamot lehet vonni.)

 

Előzmény: Kármentők (34638)
florg Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34643

És nem véletlenül. :)

Előzmény: python 357 (34640)
Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34642

Tudod a nagy megmondó, valószínűleg azért a nagy megmondó,mert egy kicsit tényleg sokkal  többet tud erről a témáról és minden ezzel összefüggő dologról, mint Te. Mint említettem én már csak igényes vagyok, ha gyűjteményi kést vagy bicskát keresek magamnak,és itt most nem a Kínai bicskáimról beszélek, mert azokat használom, ha valamit mindenre,ami tönkre tenné a gyűjteményi darabok szépségét. Tehát hogy visszatérjünk a témához 5 olyan késgyártó van ma Magyarországon, legalább is az én szememben, akitől bármit megmernék venni és bizony ebben az első helyen az 5 késgyártó holtversenyben áll, és ebben a listában benne van a Kocsis Ferenc  is!

Előzmény: Kármentők (34638)
florg Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34641

Kicsit szerintem jobb lenne, ha tudnál pontosítani a kérdéseden, mert így nem igazán lehet válaszolni.

 

Mire éri meg? Mire akarod használni? Mit kell bírnia? Melyik acélnál jobbak? Mire jobbak? Mi mire jobb?

 

A bevonatos penge és a damaszk hogy függ össze, mint választási lehetőség? Semmi köze a kettőnek egymáshoz. 

 

Damaszk kést szerintem nem azért vesz az ember, mert az hú de praktikus ilyen vagy olyan szempontból, hanem mert hú de szép. És azért drága, mert sok munka van vele, míg ilyen lesz. És persze, vannak előnyös tulajdonságai, de szinte minden acélnak vannak előnyös és nem előnyös tulajdonságai, ezek leginkább felhasználási területtől függnek. Mint ahogy a kés típusa sem m indegy, mint azt alább már nem egyszer taglaltuk többen.

Előzmény: soltibalazs (34639)
python 357 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34640

Ezzel a hsz.-eddel itt nem leszel népszerű!!!!!!:))))))

Előzmény: Kármentők (34638)
soltibalazs Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34639

Szerintetek a damaszkpengés acélnak menyivel jobbak a tulajdonságai( vágó éle 8CR13 MoV, vagy 440c)egy nem gamaszkolt acélnál?Rozsdamenesek ezek az acélok?

Esztétikailag fog meg nagyon!Ha fizikailag nem tud többet, akkor felesleges, mert kb duplája az ára!

Vagy inkább egy titán bevonatos penge jobban megéri?

 

Kármentők Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34638

Kedves Éltársak!

Valljuk be, sznobok vagyunk, ha un. magyar kézműves késről/bicskáról beszélünk. Ugyanis ez marketing és nem más.

Mint a fantasztikus villányi borok, amelyek egész Magyarországon világhírűek. Sehol másutt. Jómagam kisebb vagyont költöttem az idén a másod-ötöd osztályú magyar késekre. Persze, én vagyok a hülye. Megengedhetem magamnak. Mint a Tarjányi féle halas bicskát, aminek műanyagból van az eredeti gyöngyház nyele.. Meg a kukába való bazári Polyák bicska, amin csak hibát lehet találni. Császár-király Kocsis Feri honlapján leginkább a "nem rendelhető" kifejezéssel találkozom. Nem rendelek. Majd szabadidőmben hasra esek tőle...Látom, a fórumon is mindig mindent jobban tud - a nagy megmondó :-)))

Újévi fogadalmam: csakis osztályon felüli hiper-szuper anyagból, korszerű technikával készült kést vásárolok.

Ezeket magyar kisiparos nagy mester soha nem tud megengedni magának, ha nem akar éhen halni.

 

Csókolom Józsi bácsi! A Lexust, meg ott a Ferrarit flexel és kis kalapáccsal egyengette ilyen hetykére?!

- Dehogy! A bótban vettem. Én a 3D-s LED tévéket farigcsálom a sufniban...

 

BÚÉK!

gyuszmó2 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34637

koszi

Előzmény: florg (34634)
gasbbb Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34636

Erre nem is gondoltam!:) Köszönöm az észrevételt!

Előzmény: H_G (34633)
florg Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34635

Nekem elég régen van egy kis Sanrenmu GB4-612-esem, szinte mindig nálam van, és a legkínosabb dolgokra használom: borítékbontás, szigetelőszalag vágás, nejlonzacskó fölvágás, fóliavágás, meg kötözőzsinórok, vagy ha éppen nincs nálam célszerszám, vékonyabb kábelek vagdosása, de még mindig tartja az élét, nem esett szét sem, úgyhogy meg vagyok vele elégedve. Igaz, már nem olyan szép fekete, mint amikor kaptam, kicsit kopott róla a bevonat, de szép egyenletesen, úgyhogy annyira nem zavar. 

Előzmény: H_G (34632)
florg Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34634

Hát, szerintem, ha mindenképpen másra akarsz egy kést használni, mint amire való, és ragaszkodsz ezekhez, akkor inkább az Enlan EL-01KH, vagy kis jóindulattal a Harnds Viper CK6015. 

Előzmény: gyuszmó2 (34629)
H_G Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34633

Miért nem viszed el kisiparoshoz? Minden késes naponta találkozik rozsdaproblémával.

 

Előzmény: gasbbb (34631)
H_G Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34632

Amikor kezdődött a "kínai is lehet minőségi" hullám, magam is beszereztem két Sanrenmut, de kínai gyártású Benchmade-em is van 8cr13Mov-ból. Nem szerettem meg ezeket egyáltalán, gyorsan is veszti el az élét, meg valahogy alattomos módon is, úgy hogy egyszer még egész tűrhető, öt perccel később pedig semmire sem alkalmas bot. (Persze az említett öt percben könnyed csomagbontogatás vagy hasonló folyt, nem gyökereket ástam ki sáros földből.) Amiket leggyakrabban használok, szénacélnál vagy Sandviknél az él elvesztése sokkal fokozatosabban megy végbe. Hasonló árfekvésből a tajvani AUS 8, USA 440c, de még a kínai 440B feliratú késeim is jobbak a gyakorlatban ennél az anyagnál.

 

Előzmény: _D.S. (34626)
gasbbb Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34631

Köszönöm!

 

Rozsdamaróra én is gondoltam, de biztos ami biztos alapon megkérdeztem, itt azért mégiscsak hozzáértőbb emberek vannak. Nyagyobb kárt pedig nem akartam csinálni. Szétszedni biztosan nem lehet. De akkor finoman megtisztítom rozsdamaróval utána olajozom.

 

Köszönöm mégegyszer!

Előzmény: papuba (34630)
papuba Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34630

Helló!

Felteszem, a rozsdamaró (ésszel) használata megoldást jelenthet. Szétszedni nem hiszem, hogy lehet, ezért a vegyszert alaposan ki kell tisztítani belőle, majd kicsit olajozni. Én legalábbis így csinálnám.

Előzmény: gasbbb (34624)
gyuszmó2 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34629

Nem a tantokra gondolok,az Enlan 2 szerintem, normalis penge,akar enni is.

 

Koszi

Előzmény: szabi72 (34623)
Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34628

Erről beszélek én is már régóta, nincs azokkal a pengékkel semmi baj, azért mert Kínai még jó, persze vannak borzasztó silány sza@rjaik is, de most nem azokról beszélgetünk. Ők is tudnak jó acélokat készíteni, még akkor is, ha másolták a technológiát, az anyag az mindig anyag marad az ötvözők-ötvözők maradnak, ha benne van rendesen és jó a hőkezelése is,  akkor meg mi a baj, a rózsafa markolatos Enlanom 59Hrc kemény jó él tartó, minden rendben van vele, ja  és teljesen jó vele kajázni is. Nyilván nincs olyan becsülete mint a Laguiole bicskáimnak,vagy a Kocsis,Vojkó, Berényi késeimnek,de amire használom arra abszolút tökéletesen megfelel,és vétek lenne ezeket a minőségi késeket bicskákat befogni ilyen dolgokra.

Előzmény: _D.S. (34626)
Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34627

Ezzel tisztában vagyok,nekem nincs és nem is lesz soha,d amit leírtam,az tapasztalat és sokaknak megszívlelendő.

Előzmény: szabi72 (34621)
_D.S. Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34626

most mi a baj a 8cr13Mov és 440c anyaggal? annyi pénzért amennyibe egy kínai bicska kerül (3-5e Ft) ennél jobbat nem várhatsz. a vásári bicskák többsége odaadná a fél platináját ha ilyen acélja lehetne :)

most komolyan. a 8cr13Mov tartalmaz 0,8 szenet, 13 krómot, molibdént és vanádiumot is. ezekkel az összetevőkkel rendesen hőkezelve ez egy teljesen korrekt acél tud lenni.

Előzmény: fenyooldrider (34622)
Fekete Tibor Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34625

Miért tőlem kérdezed,nem én írtam a balkezs élezést? Egyébbként jobb kezeskén használom a késeimet.

Előzmény: fenyooldrider (34618)
gasbbb Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34624

Tisztelt Fórumozók!

 

Egy kis segítséget szeretnék kérni. A napokban megtaláltam édesapám rég elveszettnek hitt bicskáját, ő már sajnos 10 éve nincs köztünk, így nagyon örültem, hogy rátaláltam erre a szép emlékre. Egyetlen baja van, hogy nagyon rozsdás. Ez egy többfunkciós kis solingeni bicska, és ahová csatlakozik a penge a nyélbe ott nagyon rozsdás, alig lehet megmozdítani a pengét. De sajnos a többi részénél is ez a helyzet, így a dugóhúzónál, a konzervnyitónál, stb. A kérdésem az lenne, hogy valamilyen módon meg lehet-e tisztítani a kést?

 

Előre is köszönöm a segítséget!

szabi72 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34623

Nem akarlak lebeszélni a military kinézetű késekről, de azt tuni kell, hogy egy katona nem egészen arra és úgy használja a "tactical folder digicamo" márkájú, amúgy tényleg férfias kinézetű vágóeszközét, mint egy átlapolgár, aki mondjuk horgászni jár.

Inkább saját példám: nekem a katonai vonal sose jött be, viszont szerettem/szeretem a skandináv stílusú késeket. Ezért kb 15 éve vettem egy Marttiini (remélem, jól írom) kést, amit mindenre alkalmas késnek tartottam. Faragtam vele nyársat: kb 2X, csodálatos volt, igazán használható. Pucoltam vele fácánt, egy őzfejről is ezzel nyúztam le a bőrt stb, erre is alkalmas volt. ( nem, nem én lőttem egyiket se: régi vadász ismerősöm engedte meg, hogy besegítsek neki)

Aztán próbálkoztam étel előkészítésében, étkezésben, szalonnázásban, kenyérvajazásban. Sokszor, mert azt hittem béna vagyok, és egy ilyen jó, mindenre alkalmas kés nem igaz, hogy alkalmatlan olyan feladatra, amit nap mint nap végzek! A sokadik próba után is azt vettem észre, hogy a hagymát nem vágja, inkább hasítja, a kolbászból nagyon nehéz vékony karikát szeletelni, stb. Éleztem is, mert azt hittem, életlen. Elvittem a vadász ismerőshöz, ő is megélezte, a szőrt borotválta, de a hagymát megint csak hasította. Bevágtam a fiókba és inkább kiskéssel szalonnáztam, mert az legalább szép vékony szeleteket vágott. Csak évekkel később, amikor már a késeket más szemmel néztem, csak ekkor jöttem rá, hogy egy skandináv vadászkés nem a mindennapi étkezésre legjobban megfelelő kés.

 

Ha te nap mint nap FŐLEG csak étkezésre akarod használni a késed, akkor az annyira tetsző taktikai vonal nem lesz jó. Sőt, nagyon szar lesz, hatalmasat fogsz csalódni. De te tudod. Tanácsot kértél, és a legelső paraméterek alapján tanácsolta pl H_G is azt, hogy Wenger/Opinel párosítás jó lehet. Azóta kiderült, hogy a katonai kések tetszenek neked. Hát vegyél olyat, vegyél akár Gerbert, vagy Bökert, vagy bármi ilyesmit. Étkezésre, mindennapi használatra egyik se lesz megfelelő. Ha sok papírdobozt/zsugorfóliát/kötegelőt vágsz nap mint nap, akkor igen, ellenkező esetben nem.

Bocsánat a hosszú irományért, de itt azt hiszem, komoly félreértések keringenek az éterben.

 

A helyedben én hallgatnék H_G éltársra.

Előzmény: gyuszmó2 (34595)
fenyooldrider Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34622

Amúgy vannak egyoldalra leélezett kések.ezek áltában konyhakések,és szinte kizárólagosan japó gyártmányok,de ezek inkább a nagyon ritka kivételek közé tartoznak!

Sajnos az emberek többségét még mindig át tudják verni ezekkel a kínai mocskokkal amit a MOL árul!

Sajnos a laikusokat még mindig megetetik a nagy nevekkel,mint pld Gerber,Solingen,Smith&Wesson,Böker,stb a teljesség igénye nélkül,melyek 100-200 éves gyártók és a múltban megszerzett jólcsengő nevükből élnek még ma is!

Ezek a gyártók úgy épülnek fel,hogy gyártanak kb 5-10% kést tényleg jó minőségben aminek az ára is a csillagos égben van,és sajnos a 90% Kínában készül ,na ez az átverés!

e olyan neves cég is van,akinek európában már csak egy kereskedelmi irodája van,ténylegesen nem gyárt semmit itt!

De mindent elmond a pengeanyaguk,mivel nem tudnak 8cr13 Mov ,nagyritkán 440C fölé menni,mert böszmék hozzá,nem tudnak gyártási technológiát tartani,ami nem is csoda azoktól akik a mai napig gyerekekkel dolgoztatnak!!!!!

Kérésem ellenére sem sikerült eddig belinkelni senkinek ettől magasabb acélminőséget a kínai piacról amit ott is gyártottak és ez elmond mindent!

 

Ez nem csak ilyen viszonylag piti mennyiségű gyártóknál mint a késes cégek,hanem még a világ mammutjainál is így van,pld almás márka :

http://www.bumm.sk/64595/veszelyes-korulmenyek-kozott-dolgoztatnak-az-apple-kinai-beszallitoi.html

 

Előzmény: balkezesn (34620)
szabi72 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34621

Azzal ugye tisztában vagy, hogy az Opinel főleg étkezésre használható? Már a szerkezetéből adódóan se alkalmas nagyon faragásra, durvulásra, mert ez egy bugyli. Egy minőségi bugyli. De ettől eltekintve sokan használják mindenre, keményebb munkákra is.

 

És egy megszívlelendő idézet: " A tálungra vigyázz, te gyerek, ne nyomjad, hisz' az a bicska lelke!"

Magyarul: ha keményen brutalizálsz egy "csúcs Enlan folderrel", előbb-utóbb az is tönkre megy. Arra sokkal alkalmasabb egy Mora pl, az biztos nem fog megnyekenni.

Előzmény: Fekete Tibor (34613)
balkezesn Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34620

sajnos a molos Gerber pénzkidobás volt, de erre csak utólag jöttem rá. arról viszont teljesen meggyőzött, hogy nem szabad fogazott kést vennem

most bevallom nektek, vettem egy multitoolt is a molnál: na az még gagyi! mozog, lötyög, csikorog, még nem is használtam, annyira kiábrándultam belőle. volt már egy nem rögzítős multim, azt reméltem, ez majd mennyivel jobb lesz, hát nem szívesen veszem kézbe

Előzmény: fenyooldrider (34618)
balkezesn Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34619

Én íetam a balkezes élezést, teljesen amatőr módon. arra gondoltam, hogy vannak olyan kések, amelyeknek az élezése úgy van kialakítva, hogy egyoldalú? nézd meg pl. a fogazott kenyérvágó kést, egy kicsit mindig ferdére szelem a kenyeret, vagy a fogazott kések éle is mintha nem szimmetrikusan lenne élezve. van ezeknek az éleknek szakszerű nevük, de már elfelejtettem, mert én csak amatőr vagyok. a bicskák nem ilyenek, mindkét oldaluk egyforma. de a nyitás (a bevágás) a balkezeseknek a penge másik oldalán van. bocs a szakszerűtlenségért!

 

 

Előzmény: fenyooldrider (34618)
fenyooldrider Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34618

Csak meggyőzted magad,hát vedd a kínait:D!

Fekete úr egy kérdésem lenne :magyarázd már el,hogy mi is az a 'balkezes élezés"?

Amúgy MOL-os  Gerbert én is akartam venni kíváncsiságból,aztán egyszer meg sikerült néznem az egész kollekciót ami iszonyat gagyi,főleg annyi pénzért!

Ha róla álmodok,azóta is felsírok álmomban !!

gyuszmó2 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 34617

Köszönöm a válaszokat

. Részemről bizalmat szavazok az az ismeretlen márkájú, ám jó anyagokból precízen össze rakott Enlan késnek, amiről komoly tesztet olvastam,  http://gox.hu/index.php?mod=kfo_enlan_el-02  ha mégsem jó 5000 kibirok, es legközelebb mást nézek.

 holnap atveszem a multit, abból is sok minden kiderul, , hogy milyen , , minőségű a Blade shop os termék. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!