Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2009.12.08 0 0 6489
"Csakis speckó élesztővel mehetett, másként nem."

Mondom, erre azért ne vegyél mérget. Láttam én már brutális alkoholszintet garantáltan természetes élesztővel.
Előzmény: GLEVENTE (6488)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.12.08 0 0 6488
Azok a borok 16 és afölötti alkohollal rendelkeztek, emlékeim szerint minimális  vagy 0 maradékcukorral. Csakis speckó élesztővel mehetett, másként nem. A 2003-as extrém volt évjárat volt, ezek a csúcsnak kikiáltott dél-pannóniai merlot borok mind ilyen brutál alkohollal kerültek palackba.    
Előzmény: BZoltan (6485)
BZoltan Creative Commons License 2009.12.08 0 0 6487
Nem tudom, hogy Szepsynél milyen mustfokok voltak 03-ban és 06-ban, nálunk simán volt 1-1.5 mustfok különbség a két év között és az már elég az egy szeszfok különbséghez.
De abban egészen biztosan igazad van, hogy az alacsony terhelés trendje korábbi cukorérettséget eredményez és ez is lehet az oka az egyre magasabb alkoholnak.
Előzmény: Cirfandlia (6486)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.12.08 0 0 6486
Így van, tévhit sztem is az, hogy a "vadélesztők" nem tűrik a magas alkoholt, nálam is mindig azok fickándoznak a legjobban. Ellenben amikor egy vásárolt magas mustfokú rajnait beoltottam speciális -fajtára szelektált- német élesztővel; az kapitulált 12 alk. felett.
A magas alkohol pedig nem csak délvidéki és vörösboros jelenség; nemrég pár nap eltéréssel kezembe került egy 03as és 06 évjáratú ugyanolyan típusú száraz Szepsy bor és a 2006-osban egy egész egységgel magasabb szeszfok érték volt. Nem gondolnám ennyivel jobbnak azt az évet, persze biztos megvolt a megmagyarázható oka, de a végletekig leredukált termésmennyiségek a teljes érés eléréséig egyre magasabb mustfokot eredményeznek, ami már már.....
BZoltan Creative Commons License 2009.12.08 0 0 6485
"Meg persze speciális élesztő is kell ilyen magas cukorfok esetében. "


Nálunk évről évre kényelmesen kiforr 22-23 mustfok is 14-15vv%-os szeszre a természetes élesztőkkel, tápsó nélkül. Mondjuk 15.5vv% fölé még nem sikerült menni, szóval ennél magasabb mustfoknál a maradékcukor elkerülhetetlen. De ilyen musfoktartományokban az extrakt is 35-45g/l tartományban van és ilyen koncentráció simán elbírja a magasabb alkoholt, mondjuk kell hozzá 9-10g/l sav is. Inkább ez a szűk keresztmetszet a harmóniában.
Idén mondjuk nem kérdés ez, mert nem volt olyan sűrű a must mint a 2006-2008 évek során.
GLEVENTE Creative Commons License 2009.12.07 0 0 6484

"15ös alkoholt itt a délvidéken nem művészet elérni már, pláne ezekkel az extrém terméskorlátozásokkal, tényleg a harmónia a kérdéses inkább."

Örülök hogy más is így látja, nekem fontosabb az ihatóság az extrém analitikai paramétereknél. Hogy mégis sokan mennyire másként látják, arra jó példa volt a 2003-as évjáratú csúcs merlot-kóstoló, télleg extrém alkoholokkal. Szinte mindenki elalélt a 16-os alkoholokkal rendelkező boroktól. Számomra mind a harmónia hiányáról tanúskodot.. Arról nem is beszélve, hogy még a délvidéken is rá lehet segíteni a cukorfokra ezzel-azzal. Meg persze speciális élesztő is kell ilyen magas cukorfok esetében.   

Előzmény: Cirfandlia (6481)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.07 0 0 6483
Nem róla van szó!

De a 21 MM már 13 feletti szeszfokot produkál, így nem nenéz elképzelni, hogy milyen szépen emelkedik a maligán 25 MM-nél.

A gondom ugye az volt, hogy általános jellemzőként az volt megállapítható (bármely borráról is volt szó, és itt nem pontosítok tovább) hogy a borok kiugróan, mondjam úgy nem odaillően magas alkohollal lettek bemutatva. Nem elmondták, hogy ilyen meg olyan laboreredmények, hanem érzékszervileg bevizsgáltuk. Nos tehát nagyon kilógott a szesz a borokból . Ez sztem nem lehet véletlen!
Előzmény: Cirfandlia (6481)
RAMBO Creative Commons License 2009.12.06 0 0 6482
Majd jól megírom a blogomon, mert megérdemli. Nagyon király.

Előzmény: Cirfandlia (6481)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.12.06 0 0 6481
Taklert? Csúcsborral évek óta nem jött ki 15 % alatt :)... most jelent meg a reserve Syrah-ja a Bortársaságnál 25ös mustfokkal szüretelték... Mit gondolsz abból mennyi szesz lesz?!...
15ös alkoholt itt a délvidéken nem művészet elérni már, pláne ezekkel az extrém terméskorlátozásokkal, tényleg a harmónia a kérdéses inkább.
(tavalyi analitikám fehérborra 23as cukorfokból: 15,4 alk. 9.8 g maradékcukor, 7,3 sav - hozzáadott cukor nélkül. hogy milyen, arról kérdezzük Rambót. Idei fél fokkal kevesebb cukorról indult - meglátjuk mi lesz.)
Előzmény: szaki_pali (6475)
etilalkohol Creative Commons License 2009.12.04 0 0 6480
Borátságos jóestét!
Jelentem megszületett az első, majdnem saját tokaji' száraz borom (tesztelem, eddig bejött), amit ezúton is köszönök Nektek.... nélkületek még egy évet várt volna fahordóban......
Pár képet csatolok a pincéről, az olasz úszofedelesről és nem utolsósorban a borról:



A palack újrahasznosított azaz a címke nem a tartalmat fedi'
Korábban próbáltam kérni tőletek tiszta Bianka bort kóstolóba... felajánlás eddig nem jött... most viszont cserealapnak tudom felajánlani a fent említett borom - ha ez is kevés, akkor mit tehetnék még az ügy érdekében (kérjek Mikulástól)?
Köszi és bocsi... csak 6 a bor:)
Üdv, etil...
RAMBO Creative Commons License 2009.12.04 0 0 6479
Nem biztos, hogy nem mond igazat, idén everbest cukorral szüretelt mindenki nálunk is. Nekem 21,5 volt a rizling!
Előzmény: szaki_pali (6475)
RAMBO Creative Commons License 2009.12.04 0 0 6478
Én 15 g/hl-t használok.
Előzmény: attisch (6474)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.04 0 0 6477
zárd le!
Előzmény: Napoleon73 (6476)
Napoleon73 Creative Commons License 2009.12.04 0 0 6476
Ha bele raktam a törzsoldatot lezárjam vagy hagyjam szellőzni?
Előzmény: attisch (6465)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6475
az nem zavart annyira.

most ittam egy helyi vezéregyéniség borait (nem akarok kamuzni) de olyan 15-re emlékszem az alkoholra amit mondott rá. Ami viszont ott és akkor szemetszúrt az az volt, hogy iszonyatosan erős volt (ordított a szesz belőle), nem lehetett érezni a maradék cukrot , no meg azzal dicsekedett, hogy nem tett bele semmit?!

no ez utóbbi azért kicsit kételyt támasztott bennem.
Előzmény: attisch (6474)
attisch Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6474

De igen, ez egy kicsit sok volt, azóta nem merem bevállalni a 20 g/hl-t.

Magasabb sav és alkohol miatt nem vett fel annyit, mint a fehér cuvée.

Ez már érzékszervileg is érezhető volt, de kis szellőztetés után helyére került.

Ez volt az alapkénezés, igen, és ez az azt követő laboreredmény.

Élete során (1 év) még egyszer kapott minimális ként (köv. áprilisban) végig savállóban volt.

Az alkoholtartalomhoz hozzá sem szólsz??? :DDD

Előzmény: szaki_pali (6473)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6473
Kékfrankos rozé

- Szabad kén: 66 mg/l

ez nem sok egy kicsit? ez volt az alapkénezésed? milyen szinten tartottad?
Előzmény: attisch (6472)
attisch Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6472

Okés! :)

 

Most már példálózom is egy kicsit, a tavalyi eredményeim a következők 20 g/hl porított borkén hatására:

 

Fehér cuvée

- Szabad kén: 36 mg/l

- Összkén: 148 mg/l

- Savtartalom: 5,7 g/l

- Alkoholtart.: 13,13 tf%

 

Kékfrankos rozé

- Szabad kén: 66 mg/l

- Összkén: 110 mg/l

- Savtartalom: 6,2 g/l

- Alkoholtart.: 13,83 tf%

 

Ezek már azok a nüanszok, ami a savtartalmak, alkoholtartalmak közötti különbségből, stb. adódik.

Mindkettő tétel saválló acéltartályban élte életét.

Előzmény: szaki_pali (6469)
gérbics Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6471
Lesárazás. :))))
Előzmény: attisch (6465)
attisch Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6470

              80 mg/hl   -> 80 mg/l   inkább.

 

Természetesen. Bocs az elírásért!

Előzmény: Cirfandlia (6467)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6469
azt hiszem kicsit pontatlanul olvastalak el.

amit adsz az ugye 80 ill 60mg/l dózis, ennek felével 60%-val lehet mint szabad kénessav tartalom számolni. így rendben lenne a dolog amennyiben utána a szinten tartás ~30 körüli.

én ott értettelek félre mert azt hoittam a visszamért értékek 80illetve 60 . erre mondtam, hogy sok meg kiabál belőle. bocs!
Előzmény: attisch (6468)
attisch Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6468

Nem érezhető, hidd el.

 

Ez a bor úgynevezett alapkénezése, tehát az a kénezés, amivel a kiforrt újbort elindítod az útján.

Minden évben kicsit más, de sokéves tapasztalatom alapján a fehér- és rozéboroknál 15-20 g/hl, a vörösnél 10-14 g/hl porított borkén mennyiség a helyes kezdés.

 

Az általam leírt mennyiségből, pl. a 80 mg/l kénessavból úgymond egyből lekötődik egy jelentős mennyiség, és csak egy része marad szabad állapotban, tehát amit te érzékszervileg érezhetsz.

 

Hidd el, nem fogod érezni a boraimban a ként, ha megkóstolod és én ezt a mennyiséget alkalmazom...

Előzmény: szaki_pali (6466)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6467

80 mg/hl   -> 80 mg/l   inkább.

 

Hozzátenném, hogy  a szabad kénszintet ami a borkezelés szempontjából releváns ezen hozzáadott mennyiségek (főleg első kénezésnél) max. fele jelenti mert a másik fele lekötődik és csak az összkén szintet növeli; sterilitási, antiszeptikus, fertőtlenítő, redukáló hatása nincs kötött állapotban.

Előzmény: attisch (6465)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6466
én sokallom ezt a ként!

ez már érezhető a bor kostolásakor, miért teszel bele ennyit?
Előzmény: attisch (6465)
attisch Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6465

Igen, tehát most mindenképpen a kénezés a fő feladatod!

 

Én is kevesellem az 50mg/l SO2 mennyiséget, akár törzsoldat, akár porított borkén, én leírom SO2-ben kifejezve, hogy mennyit adtam az újborokhoz alapkénezésként.

Ezek már az idei tárgyméréseken is alapulnak már, úgyhogy mérvadóak lehetnek az alábbiak:

 

Fehérbor (és rozé):

16 g/hl porított borkén vagy 1,6 dl 5%-os kénessav törzsoldat

-> ezek ~80 mg/hl SO2-t szabadítanak fel

 

Vörösbor:

12 g/hl porított borkén vagy 1,2 dl 5%-os kénessav törzsoldat

-> ezek ~60 mg/hl SO2-t szabadítanak fe

 

Ne felejtsd a pontos kimérést és az alapos elegyítést a borral!

 

És kérlek, kb. 2 hét múlva írd le a borodat, mennyit változott!

 

 

Más:

 

Az idén én a vörösboraimat Zweigelt esetében 24, Kékfrankos esetben 20 napig áztattam a héjon.

Eredmény: a forrás tökéletesen végbement, sokkal komplexebb lett a vörösbor íze, illata, zamata, mint a korábbi 7-8 napos áztatással.

Almasavbontás végbement.

 

Konklúzió: a jövőben is így csinálom...

 

Sarokpontok:

- rendszeres csömöszölés elengedhetetlen

- amikor a törkölykalap már nem jön fel, akkor levegőtől való elzárása a cefre felszínének

Előzmény: Napoleon73 (6458)
csite Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6464
Ha bántóan sok, akkor igen :)
Előzmény: GLEVENTE (6462)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6463
nálam mindenképpen végbemegy ha akarom ha nem. ui. én kádon tartom és ott a bacik mint a jógyerekek elvégzik a műveletet.
Előzmény: GLEVENTE (6462)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6462
Véleményetek szerint az idei évben szükség van almasav bontásra?
Előzmény: szaki_pali (6461)
szaki_pali Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6461
igen 5% -ra gondoltam nem tettem hozzá. a többit egyelőre ne cifrázzuk - igya először almasavasan :-( - csak ezek után cizelláljuk!
Előzmény: Cirfandlia (6460)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.12.03 0 0 6460
Azt azért tegyük hozzá hogy milyen törzsoldatból, mert többféle van. Te gondolom az 5 %-osra gondolsz, (de van 40%os is amiből sokkoló lenne az 1 dl) ebből az 1 dl/hl 50mg SO2-t jelent literenként. Ez sztem első kénezésre kicsit kevés fehérnél pl. - de azt sem tudjuk vörös-e vagy fehér.... Vörösnél akár elég is lehet, bár akkor nem lesz már almasavbomlás....
Előzmény: szaki_pali (6459)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!