Keresés

Részletes keresés

Hpasp Creative Commons License 2005.02.02 0 0 501
Na szóval ki tart nekünk gyorstalpalót a komplexum használatából?
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.02 0 0 500

Minden bizonnyal igazad van. De Te ezeket mikor tanultad? Mert én már több, mint 25 éve. Ráadásul (már írtam) nem voltam kannibál, vagyis a rakéták pontos és részletre menő dolgai nem is nagyon foglalkoztattak. Pláne, hogy technikával utoljára a Vegánál 1987-ben foglalkoztam. Utána ugyan még maradtam egy ideig a szakmában, de már más szakterületen. Egy viszont biztos, a PV kabint még normaidőn kívül ugyan, de most is tudnám telepíteni.

Előzmény: szjmh (498)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.02 0 0 499
Urak! ismét itt van két kép. Ez a Dunaújvárosi orosz laktanyáról készólt. Az elsőn a lőszerraktár látható, a második a tiszti lakótelep és a laktanya egy része. A képtől lefelé (északra) még folytatódott a laktanya, de azt az elmúlt években teljesen beépítették egy ipari parkkal. A laktanyában a már szemmel is láthatóan lebontott épületek voltak a technikai eszközök hangárai. Itt tudomásom szerint egy műszaki ezred volt.
szjmh Creative Commons License 2005.02.02 0 0 498
Sziasztok!

Szerintem a legnagyobb eltérés a V-755-ös és a V-759-es között a rádiógyújtó kialakításában volt. A V-759-es gyártmányban a rádiógyújtó vevőantenna primersugárzóinak a helyzete kis motorokkal folyamatosan változtatható volt egy-egy tengely mentén, melyek a rakéta orrészén helyezkedtek el, a rakéta hossztengelyével párhuzamosan. Így repülés közben a rávezetési módtól és a cél és a rakéta egymáshoz viszonyított helyzetétől függően változott a vevőantenna iránykarakterisztikája, és javult a valószínűsége annak, hogy a robbanás pillanatában a cél beleesik a repeszek szórásdiagramjába. A V-755-nél a robbanótest begyújtásának a helyzete változott, elölről, hátulról, vagy középről indult a gyújtási folyamat, így változott a repeszek szóráskúpja is.

Előzmény: Volt tüzér (489)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.02 0 0 497

De most hagy ne menjek bele különféle rendszertechnikai fejtegetésekbe.

 

Pedig érdekelne! (c8

Tarthatnál egy Dvina gyorstalpalót, akár privátban is.

((c8

Előzmény: Volt tüzér (494)
Galahed_ Creative Commons License 2005.02.02 0 0 496

A kUB technikát ( állvány, rávezető állomás ,  különböző radarok) jelenleg is modernizálják ( a Győrit ) Lengyelországban, ezeket a képeken látható vezetési pontokból irányítják ill az adatokat dolgozzák fel. Természetesen vannak olyan rendszerek amelyek nem kerülhettek fel a lapra ( internetre) mert NATO minősitéssel rendelkeznek. Ezeknek a funkciója a tűzvezetés, azonosítás, célmegjelőlés, a légihelyzet értékelése, összekötve a magasabb szintű vezetési pontokkal, stb a képeken látható berendezésekkel együtt (más-más eszközökben), nemcsak a dandár, hanem az üteg települési pontjain is. 

 

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (492)
M.T. Creative Commons License 2005.02.01 0 0 495

Kedves Volt Tüzér!

Én csak a börgöndi helikopterezredben szolgáltam, így lila gőzöm sincs a légvédelmi rakétákhoz, de szívesen venném a börgöndi légifelvételeket nagy felbontásban. Ha lehetne elküldeni az e-mailomra, vagy van linkje?

Köszi

Előzmény: Volt tüzér (494)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.01 0 0 494
Konstans - Hárompont - Előretartás. De most hagy ne menjek bele különféle rendszertechnikai fejtegetésekbe. Egyrészt kapásból már nem is menne, másrészt meg ha éppen találnék is itthon egy lőelmélet tankönyvet (érdekes, ez nem volt titkos) akkor is hosszú ideig tartana a levezetése, hogy a rávezetés nyomán miként közelíti meg a rakéta a célt, és miként próálja minimálisra csökkenteni a rávezetési hibát.
Előzmény: Hpasp (493)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.01 0 0 493

Akkoriban alakult ki az a háromfajta rávezetési mód, amit a közepes technikákban a végéig használtunk (K-HP-ET)

 

Ezek mik is? Hogy is működnek?

Angolul csak kettőről tudok: Half-Angle (félszög), Three Point (három pont)

 

Előzmény: Volt tüzér (491)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.01 0 0 492
Amit a képeken lehet látni, az csak a vezetési ponton van, azzal csak célelosztást és azonosítást lehet végezni. A látott berendezés rendeltetése hasonló a polgári légiirányításhoz, de semmi köze a célok felderítéséhez, a rakéták rávezetéséhez. Az a KUB esetében még mindig a SZURN kocsiból megy, ahol viszont már nincs efféle számítástechnikai eszköz. Oda inkább a klasszikus orosz technikát képzeld el, oda a funkcionális berendezések mellé maximum egy pocket PC fér be, esetleg egy notebook. A KUB, akárcsak a honi légvédelmi rakéták a sajátjukat, az önrávezetésű rakéta komplexum rávezetési módjait használja még most is. A felderítés változott, mert a lokátorok egy része már nemcsak elsődleges lokációs információk megjelenítésére képes, hanem sokkal többre. A P-18 nem, az ugyanolyan 60-as években kifejlesztett technika, mint az összes többi korábbi eszköz. Szóval nem olyan szép a leányzó, mint ahogy lefestik. Viszont most felraknék egy képet, ami a Volhov Karát típusú TV kameráját árázolja.
Előzmény: Galahed_ (490)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.01 0 0 491

Természetesen. Az elején nagy feneket nem kerítettek a dolognak, a komplexumnak volt vagy kétfajta rávezetési módja, aztán kész. Már a korszerűsített háromkabinos komlexumokban teremtették meg annak lehetőségét, hogy az addigiakhoz képest már utánlövéssel is meg lehetett semmisíteni a célt. Dátumokat hagy ne írjak. Akkoriban alakult ki az a háromfajta rávezetési mód, amit a közepes technikákban a végéig használtunk (K-HP-ET). A Dvinákat eleinte csak az alávilágító lokátorral lehetett rávezetni. A hatvanas évek közepétől kezdődően építették fel a komplexumok optikai köetési lehetőségét. Úgy nézett ki a dolog, hogy a lokátor vízszintes antennájára (a görög betűt nem találom) felépítették a "kutyaólat", amiben volt két katona, két darab TZK távcsővel. A követés továbbra is a rávezető kabin berendezésein keresztül történt, csak a kerekeket a két optikus tekerte egy szelszin kapcsolaton keresztül. Ekkor az adóberendezés nem kellett, de a távolsági követést nem is lehetett megcsinálni. Nem volt rossz lehetőség, mert éjszaka a repülőgépek fényeit még 100 kilométerre is lehetett követni. Tiszta időben persze. Emiatt a kutyaól miatt ezt az antennát nem is lehetett vasúton szállítani, olyan magas lett az egész. Az 1978-ban behozott Volhov komplexumoknak nem volt semmi optikai célkövetési lehetőségük. A célkövetés és a rávezetés annyiban módosult a korábbiakhoz képest, hogy az oldalszög antennára felraktak két keskeny sugárnyalábú antennát, ami két jókora lukacsos laskaszűrő volt. Lényegesen pontosabban lehetett vele követni. A később behozott M3-as volhovokon már volt (érdekes, a Nyevákon kezdettől fogva létezett), ezután az összes M2-es technikára is felépítették az optikai követési lehetőséget. Ez úgy nézett ki, hogy a tűzvezető lokátor két szélesnyalábú antennájának csatlakozási pontjára felraktak egy Karát típusú TV kamerát, a két szögkövető kézikövető elé meg egy - egy kis TV képernyőt. Nagyon jó volt, csak persze ez is időjárásfüggő volt. 50 kilométeren az utasszállító gép ablakait meg lehetett számolni. A rávezetési módszer nem változott, és a lőszabályzatban nagyon szigorúan le volt szabályozva, hogy mikor melyiket kellett használni.

Lokátorok. Eleinte nem volt semmilyen. Úgy gondolta a nagyokos, hogy nem is kell, hiszen ott vannak a lokátoros századok és az ő céltájékoztatásuk, azzal elégedjen meg mindenki. Csakhát mire a céltáj az Rt. századtól vagy hat lépcsőn elért a rakéta oszutályig, addigra a repülő a tájékoztatott helyzettől elment vagy ötven kilométert. Az első elképzeléssel ellentétben 1962-ben rendszeresítették az osztályok első felderítő lokátorait P-12 Desszert formájában. Ez aztán ki is tartott nagyon sokáig. Másfajta lokátort először a Nyeva osztályok láttak egy kismagasságú felderítő lokátort, a P-15 Dzsigitet. A 104. és a 105. ezred Volhov osztályai a technikával együtt a lakátort is kicserélték, a P-12-t leváltotta a P-18, emellett a közepesek kaptak egy - egy P-15-öt is. Későbbb a dandár Volhov osztályainál is lecserélték a P-12-ket P-18-ra.

Előzmény: mezenguz (488)
Galahed_ Creative Commons License 2005.02.01 0 0 490

"..gondolom a célkövetés,felderítés(lokátorok) is korszerűsödtek a rakéták mellett,erről van valami..?"

 

Most itt tartanak ezek az eszközök a csapatlégvédelemnél:

 

http://www.raketadandar.hu/index_elemei/Tuziranyito_rendszerek.htm

 

 

Előzmény: mezenguz (488)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.01 0 0 489
Az előzőhöz még annyiban visszatérnék, hogy a Dvina utolsó rakétáját nevezték 11D típusnak is. A Volhov nálunk rendszeresített első rakétája a 20DSZU volt, na ez volt a V755. 1983-tól kezdődően - amikor a 104. és 105. ezrednél a Dvinákat lecserélték SZ-75M3 típusú Volhovokra, valamint a dandár osztályainál középjaítás keretében elvégezték az átalakításokat - elkezdték a 20DSZU rakétákat lecserélni valami V-5JA... típusú rakétára. Ahogy tudom, a rakétában a legfontosabb változást a rakéta zavarvvédelmében csinálták, valamint akkor hozták be először az újfajta harci részt. A régit úgy képzeld el, mint egy kukorica gránátot, csak ebben belül olt a rece. A bélésben pedig egy néhány centis trotil burkolatban hexogén olt a robbanótest. Az új harcirészt változatlan robbanótest mellett úgy oldották meg, hogy egy jó vastag műanyagfoglaltba belepréseltek valami 30 000 darab különböző méretű repeszt. Na ez volt a V-759. Egyéb újdonságot nem tudok benne, de már írtam, hogy nem voltam kannibál.
Előzmény: Hpasp (487)
mezenguz Creative Commons License 2005.02.01 0 0 488
Volt tüzér!

..gondolom a célkövetés,felderítés(lokátorok) is korszerűsödtek a rakéták mellett,erről van valami..?

Hpsap!

A neten keresgéltem a volt"Néphadsereg"többi alakulata után,de igazából nem sok mindent találtam(Rétságról,Tatáról egy keveset)...:(
Előzmény: Volt tüzér (486)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.01 0 0 487
És a V-755, és a V-759 között?
Előzmény: Volt tüzér (486)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.01 0 0 486

A V-750V volt az első Dvina komplexumhoz rendszeresített rakéta, amit az országba behoztak. Akkor egy harci osztálynál egy javadelmazás (12 darab) volt belőle, ennek fele az indítóállványokon, a maradék a szakaszfedezékben töltőkocsin. Adatai: induló tömeg: 2300 kg; hossz: 0,7 m; harci rész tömege 190 kg; starthajtómű átmérője 70 cm; utazórész átmérője 50 cm; égésvégi sebessége 3,5 M; hatótávolsága 34 km. Ezzel a rakétával a komplexum megsemmisítési zónájának alsó határa 2000 méter volt, annál lejjeb csak nézni tudtak, ezért is gondoltak minden osztály mellé telepíteni egy SZ-60 üteget. Persze ez nem valósult meg, alig egy - két osztály kapott.

1975 körül kezdték rendszeresíteni a V-750VM rakétákat, amiknek jobb volt a manőverező képessége, ami nem is ártott, mert addigra korszerűsítés keretén belül beépítették a H<1 üzemmódot, és más egyéb huncutságokat. Erre a rakétára a komplexum jobb lehetőségei miatt volt szükség.

Mindazonáltal ekkor emelték meg az osztályoknál tárolt rakéták mennyiségét 3 javadalmazásra.

A többi típus előtt egy kis típusismeret. A rakétákat indítás előtt - hogy emlékezzenek az indítási szögekre - "felkészítették". Ez abból állt, hogy a robotpilóta mindhárom síkú giroszkópját felpörgették jó alaposan, így a rakéta egyáltalán irányíthatóvá vált. A rávezetés az indulás adatainak figyelembe vételével történt. Ezen a "felkészítésen változtattak, vagyis a felkészítési időt rövidítették le drasztikusan. Ezt úgy képzeljétek el, hogy a giroszkóp egyébként 26 voltos motorját (hogy miért nem 24, azt nem tudom, de az orosz szinte mindenütt 26-ot használt) megkínálták valami 70 volttal, ami egyrészt rövidebb felpörgési időt eredményezett, másrészt meg magasabb fordulattszámot. A két utolsó rakéta között volt valami olyasmi különbség is, hogy a starthajtómű Laval fúvókáján variáltakak, meg azt hiszem, hogy megoldották a harci rész több irányból való robbantását. A robbantás helye és iránya célsebesség függő volt.

Ezt a dolgot csinálták meg 1976-ban. Ez egyébként többnyire nem azt eredményezte, hogy kicserélték a rakétákat, hanem azt, hogy egy javító brigád kiszállt az osztályhoz, és egy előre elkészített egységet beleraktak a rakéta elektronikus részébe. Természetesen a régi egységek is ott maradtak, ami jellemző volt az oroszra. Érdekes volt, hogy az 1978-ban rendszeresített Volhov komplexumban is voltak olyan áramkörök, amik a rendszeres korszerűsítés nyomán feleslegessé váltak. A semlegesítésüket úgy oldották meg, hogy kivették az elektroncsöveket. Ettől függően a régi áramkör és a régi vezetékezés ott maradt. Az elején ismertetett adatok többnyire nem változtak, csak a rakéta használhatósága korszerűsödött. Egyéb adatokat nem tudok, de ehhez nekem kannibálnak kellett volna lennem, márpedig én nem voltam az.

Előzmény: Hpasp (485)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.01 0 0 485

Volt tüzér!

 

Ez most egy kicsit OFF:

 

Mi a külömbség a V-750V, V-750VM, V-750VU, V750VMU rakéták között?

mezenguz Creative Commons License 2005.02.01 0 0 483
Stylist!

Az únyi bázisról csak légifotóm van,bár ezt te is legálisan megnézheted a fomi-n:3502 a száma,nagyításhoz ajánlom a Photozoom-ot.Tavaly a tinnyei bázist árulta az ÁPV Rt. 95mft-ért,ott két helyrajzi szám is szerepelt,lehet az únyi is a csomag része volt,a legtöbb bezárt tüzelő állás és laktanya amúgy még mindig a fent említett cég felügyelete alá tartozik,plussz néhány még el nem adott volt szovjet bázis(legutóbb Lacházát hirdették).Persze a szovjet bázisok terén van olyan,ami nem az ő fennhatóságuk alá tartozik(lásd Tótvázsony A-raktár=KVI)...amugy az ÁPV honlapján elég sok bázis megtalálható,mint értékesítendő,bár nem igazán találnak vevőt rájuk,van amit évente többször is megpróbálnak eladni,de nincs igazán nagy érdeklődés irántuk,s így állagromlásuk folyamatos...
Előzmény: Stylist (481)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.01 0 0 482

tudja-e valaki, mi lett az únyi bázissal

 

Úny -ott a 11/5 ös osztály települt 1960 novemberétől.

1978 ban nevet válltoztatott 11/3 -ra és az év végén áttelepült Zsámbékra.

 

Laktanyáját átvette az új 11/10 -es Nyeva osztály, aminek a tüzelőállása Tinnyén épült.

 

Állagáról nyilatkozni csak akkor tudok, ha majd körbejártuk őket. (Ha kitavaszodik :)

Előzmény: Stylist (481)
Stylist Creative Commons License 2005.02.01 0 0 481
Sziasztok! Pár napja vetettem fel kérdésként, csak valahogy elsikkadt, hogy tudja-e valaki, mi lett az únyi bázissal, az is elhagyott romhalmaz lett-e, mint a többi? Biztos tudjátok a választ, mert a topic oszlopos tagjai igen jól felkészültek. Van, akinek személyes tapasztalatai vannak, másnak adatbázis áll a rendelkezésére, a harmadiknak légifotó gyűjteménye van, amelyet talán a NASA is megirigyelhet, stb. :-))
Üdv:
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.31 0 0 480
Egy Székely kiadó nevű cég már vagy hat albumot megjelentetett, ami néhány településről és területről készült. Az eredeti légifelvételekből ortofotót készítettek, egyidejűleg kitakarták a honvédségi objektumokat. A Balaton albumot sikerült utoljára megszereznem, és most, hogy szóba jött Keszthely, meglepetten láttam, hogy nincs kitakarás. Most rendeltem meg Sopront és a Budapest 2. kiadást, remélem már azoknál is leszoktak erről a kitakarásos marhaságról. Néztem a felvételeket, és isten bizony zavart, hogy számomra ismerős helyeket csak azért nem tudok megnézni, mert valaki megragadt a katonai titok fogalmánál. Ha minden igaz, hamarosan kezembe fog kerülni egy sorozat 1 : 50 000 méretarányú katonai térkép az országről. Ezt már a NATO szabványok szerint készítették, és csak remélni merem, hogy nem lesznek rajta szándékos tévedések és kihagyások. Győrről is megjelent az album, de azon még divat volt ez a kitakarásos baromság. Véleményem szerint az emberek többsége fel sem figyelne ott semmire, de így a festés nyomán megindul az agy.
Előzmény: Galahed_ (479)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.31 0 0 479

És milyen szépen látszanak a hangárak és a rakétatárolók, a védő földsávokkal :-)))

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (477)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.31 0 0 478

Mi nincs igy? Én is azt irtam, hogy felszámolták.

Azonbn 1997 ben elég zavaros volt a kép, sokáig fél évig nemtudtuk , hogy most mi is van, mindenki diszlokációról beszélt.

 

Amikor a parancsot kihirdették, amit irsz az nem hangzott el. ( ott voltam).

Sokáig azt hittuk, hogy sima diszlokáció, utána csavartak egyet rajta ( a győriek miatt) és mindenkit felállítottak a győri állományból is. ( jogilag más a helyzet ekkor, nyugdij, pályaelhagyás stb , de ezt Te úgyis tudod....

A 12. vegyes szinte teljesen úgyanúgy működött mint a 7., ugyanazok a üteg pk, pkh-k, stb voltak, összevonva 1 osztályba, ( persze mellé bejött a KUB is..)

 

igy a hivatalos szöveg amikor a 12. légvédelmi rakétadandárt megalapították igy szólt:

 

"A dandár jogelődje 1997. szeptember 1-jén Győr helyőrségben – a keszthelyi, a győri és a kalocsai légvédelmi rakétaezredek felszámolása után, azok bázisán – alakult meg 12. vegyes légvédelmi rakétaezred néven. A 12. vegyes légvédelmi rakétaezred 2000. október 1-jei hatállyal átszervezésre került – módosult szervezeti felépítése – és mint 12. légvédelmi rakétadandár folytatta tevékenységét."

 

 

 

u.i.:

Én is köszönöm a képet tényleg nagyon érdekes.

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (477)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.31 0 0 477
Sajnos ez nem így van. Amikor az ezred feloszlatásáról a parancsot kihirdették, akkor azt mondták, hogy ... jogutód nélkül megszűnt... Sajnos sokszor elhangzott ez a szöveg. Lehet, hogy az ezred a szellemében tovább él, a volt tagok ezt így tudják, de az ezred sok mással együtt jogilag megszűnt.
Előzmény: Galahed_ (476)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.31 0 0 476

Azért megnyugtatásul azaz alakulat sem szünt meg teljesen hanem a 12. légvédelmi dandárban él tovább.

 

A 7. ezrded akkori technikai helyettese ( ATF) je a mostani parancsnok, és a az akkori ezred vezetői, főnökei akiket gondolom Te névszerint ismersz az mind ott dolgozik jelenleg is

Valóban a KRUG rendszer megszünt, de korában a 7. ezrednek  volt KUB technikája is. Jelenleg is használatban ( rendszerben) van egy sor , a 7. ezredben használt technikai eszköz Győrben.

Történelméről itt tudsz olvasni:

 

http://www.raketadandar.hu/index_elemei/tortenelem7e.htm

 

Valóban itt azt irják, hogy 97 ben felszámolták , gyakorlatilag azonban az egészet vagonra rakták, a nyugdijasok kivételével szinte mindenki áttelepült Győrbe, és vezetésükkel megalapították a 12. légvédelmi dandárt, akeszthelyi,  kalocsai és győri ezred bázisán. Tavaly olvasztották be az 5. légvédelmi rekétaezredet, a Mistral légvédelmi rakétakomplexumokkal...

 

 

Bár Te a helyőrséget kérdezted.

A laktanya a Georgikon szállóval szemközt a Georgikon úton volt,

 a volt kastélyparkban, amit egy új úttal választottak el a kastélytól.

A bejárata ( az 1. sz kapu) a Stromfeld Aurél útra nyilott...

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (472)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.31 0 0 475

Urak!

 

A volt Néphadsereg egykori (páncélos, gépesített lövész, tüzér) alakulatainak történelméről vajon jelent -e meg összefoglaló munka?

 

Hpasp

 

 

Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.31 0 0 474
Még valami. Keszthelyről van 1 : 10 000 méretarányú ortofotóm, és kivételesen nincs rajta kitakarva semmi. Ha leírod, hogy hol volt a laktanya, akkor be tudom szkennelni a képet. Utcát is írhatsz.
Előzmény: Törölt nick (472)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.31 0 0 473

Én a honi légvédelemnél szolgáltam, tehát Keszhelyhez semmi közöm nem volt. Ráadásul 1992-ben leléptem, mint rosszlány a sezlonyról, mert bizonyos okok miatt nem volt maradásom, nem volt kedvem a romokon üldögélni. De azért amit elő tudtam ásni, azt leírom.

Addigra - annak ellenére, hogy csapatlégvédelmi rakéta ezred volt, tehát a szárazföldi haderőhöz volt a legtöbb köze, - a valamikori légvédelmi hadtesthez, a Légvédelmi Parancsnoksághoz helyezték. Ugyancsak átalárendelték a 14. Györi ezredet, a 18. Nagykanizsai ezredet és a Kaposvári csapatlégvédelmi rakéta bázist. Több alakulat addigra nem is maradt. Hosszas vacakolás és reformok (többnyire karcsúsítás) után Győrben létrehozták a 12. vegyes légvédelmi rakétaezredet. Ez 1997. márciusban kezdődött. Ezt az alakulatot a többi légvédelmi rakétaezred összevonásával hozták létre. Volt 5 KUB ütege, 4 KRUG ütege és más semmi. A Györi ezred mellé még megmaradt a Nagyoroszi ezred, semmi több. Nagyorosziban volt a MISTRAL, és ők üzemeltették a Drégelypalánki lőteret is. A közelmúltban felszámolták a Nagyoroszi ezredet is, és a Mistral nem tudom mit áthelyezték a Györi ezredhez. Most ott már csak a KUB és a Mistral létezik. Vagyis a volt alakulatodból semmi nem maradt. Hát ennyi. Nem tudom, hogy gyászolod-e, vagy inkább ünnepelsz.

Előzmény: Törölt nick (472)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.31 0 0 471

A könyv mennyire részletes,érdemes rá beruházni(úgy tudom,Veres Mihály társszerzője a Varga József által írt,"Volt tüzér"által is idézett kétkötetes műnek is)....?

 

Nagyon részletes. Ha a többi fegyvernemről is lenne hasonló, meg lennék elégedve.

(c8

Előzmény: mezenguz (469)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.31 0 0 470
...Érdekesség:a volt keletnémet területen jóval nagyobb az irodalma ennek a technikának,sőt a többinek is(tehát nem csak légvédelem), a volt orosz egységekről is több van,részletesebben..nálunk úgy látszik a titokvédelem még? mindig jobban működik..:(
Előzmény: mezenguz (469)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.31 0 0 469
Helló!

Hpasp!

Lovasberény:3948,3950,4013 fotók,Photozoom-mal 1400 raszterméretig érdemes felhúzni...jó nézelődést,talán felfedezhető?valami...:)
A könyv mennyire részletes,érdemes rá beruházni(úgy tudom,Veres Mihály társszerzője a Varga József által írt,"Volt tüzér"által is idézett kétkötetes műnek is)....?
Előzmény: Hpasp (458)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 468
Tudod, igazán nem is vagyok mérges azokért a fotókért, csak időnként jól esik morogni. Rossz emberi tulajdonság.
Előzmény: Galahed_ (463)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 467

Volhovból biztosan nem volt fogóalap, mert amikor Zsámbékon 1980-ban felgyújtották a PV kabint, akkor a debreceni technika PV kabinját hozták el a javítás idejére. Hogy honnan származik a 104/3. technikája, nem tudom. Nem mondom, hogy nincs igazad, én csak felvetettem két lehetőséget. Mindazonáltal én láttam Nyírtelken "középjavított" technikát. Az isten nem mondta volna róla, hogy nem új.

A Parollal kapcsolatban van egy sztorim. Kint rontjuk a levegőt Gatcsinában a Vega átképzésen, és a technikai területről éppen sétáltunk befelé a laktanyába az osztályfőnökünkkel, amikor az út mellett megláttunk egy telepített Parolt. Megkérdeztük az ürgét (ukrán volt a szentem), hogy aztán ez meg mi a fene. A választ rendkívül egyszerűen kerülte ki, "Önök ezt nem vették meg." Végül is igaza volt. Gatcsinában egyébként nemcsak a Vegát tanították. A laktanya mellett volt egy kb. 6 méter magas kerítéssel körülvett terület, ahol SZ-300 oktató technika volt. Ott akkor oroszok tanultak, de az utánunk jövő turnusban állítólag az NDK-bból volt ott egy csoport. Ezt az SZ-300 dolgot csak később tudtam meg egy kollégától, aki kint tanult.

Előzmény: Hpasp (466)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 466

Lehet, hogy valóban a MIG-29-ekkel kaptuk, de azért azt jó, ha tudod, hogy volt egy Debrecenben a Légvédelmi Kiképző Központon, volt egy a (azt hiszem akkor még Zalka) Bólyai főiskolán, és az sem kizárt, hogy Nyírteleknek volt egy forgó technikája.

 

A Debreceni két kiképző komplexum a 11/5 (ex 104/1) Sárbogárdi osztályhoz került.

 

Gondolod, hogy 1977-ben a Nyeva rendszeresítésekor előrelátóbbak lettek volna, mint 1959-ben a Dvina -nál?

Az Aszalói 105/4 -es osztályt állítólag azért számolták fel, hogy legyen egy Dvina forgóalap.

 

Én inkább a ruszki államadósságra szavaznék, mivel ez volt egy ideig a legkorszerűbb (PAROL -al) is felszerelt osztály. A többi NYEVA később kapta meg.

Előzmény: Volt tüzér (462)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 465
Na szóval itt van Mezőfalva. Bal oldalt megjelöltem a semlegesítő teret. Az igazából arra szolgált, hogy a rakéták hajtóanyag tartályait ott kellett volna semlegesíteni. (magyarán mosószeres meleg vízzel kimosni) a 104/3. technikája az átfegyverzés után itt volt telepítve. Őket egyébként harchelyzetben le kellett volna telepíteni Paks alá. Volt olyan, hogy gyakorolták a települést, de csak a kerítésen belül mentek egy kört.
Előzmény: Hpasp (464)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 464

Engedelmeddel felhasználom a képedet, és beírogatom, hogy Mezőfalván hol mi volt.

 

Ok

(c8

Előzmény: Volt tüzér (462)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.30 0 0 463

Megkérdeztem egy ismerősőmet, azt mondják, hogy jóegynéhányan dolgoznak, ott Sárbogárdról, Érdről, és egyébb volt honis helyekről, igy ha Győrnek nem is volt ilyen technikája ( ahogy helyesen irod) azoknak az embereknek azért volt....

És ők azért szivesen emlékeznek vissza a régi szép időkre...

 

Előzmény: Volt tüzér (455)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 462

A 104/3. nem változott, csak új technikát kapott. Hogy honnan kapta? esküszöm gőzöm sincs, pedig akkor éppen a 104. ezrednél szolgáltam. Lehet, hogy valóban a MIG-29-ekkel kaptuk, de azért azt jó, ha tudod, hogy volt egy Debrecenben a Légvédelmi Kiképző Központon, volt egy a (azt hiszem akkor még Zalka) Bólyai főiskolán, és az sem kizárt, hogy Nyírteleknek volt egy forgó technikája.

Engedelmeddel felhasználom a képedet, és beírogatom, hogy Mezőfalván hol mi volt.

Előzmény: Hpasp (459)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 461

Amikor Börgönd áttelepült, ott azért olyan nagy rés nem maradt.

 

Na jah, csak pont a Börgöndi rakéta technikai bázis van közel a védelem határához...

)c8

Előzmény: Volt tüzér (460)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 460

Börgöndnek a vége felé Lovasberény, Dunaföldvárnak a Dunaföldvári Krug dandár, Gyömrőnek egy lokátoros alakulat Gödöllő környékén, Pilisszentkeresztnek egy híradó ezred Piliscsabán, Sárbogárdnak a Sárbogárdi harckocsi ezred, mivel az kéznél volt. Ennyi jutott eszembe így kapásból. Azt láthatod, hogy nem minden magyar alakulatnak jutott testvér alakulatnak szakmabeli.

A  Lovasberényi alakulat a véleményem szerint és a kis távolság alapján az Etyeki ezred része lehetett (gondolom).

Amikor Börgönd áttelepült, ott azért olyan nagy rés nem maradt. Hogy ezt lásd, felteszem a harmadik tűzrendszer rajzot, ami a Budapest - Dunaújvárosi tűzrendszert ábrázolja akkor, amikor már a Vega is megvolt. A külső görbe vonal a közepes osztályok megsemmisítési zónáinak összege, a belső ugyanez a kicsikre vonatkoztatva. Azt tehát láthatod, hogy a 11. dandár és a 104. ezred tűzrendszere jócskán összeért. És akkor a rajzon még nincs rajta a Vega zónája.

Előzmény: Hpasp (458)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 459

Mezőfalvára visszatérve...

... tudtommal 91-ben a 11/16 -os VEGA osztálycsoport mellé települt a 11/6 -os NYEVA -ra átfegyverzett volt Dunaföldvári (ex 104/3) Volhov osztály.

 

Kérdés: honnan szereztek 1991-ben egy extra Nyeva rendszert?

Csak nem vették, vagy ez is a MiG-29 -es csomagban volt?

 

Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 458

Ha a magyar rakétás alakulatnak pont orosz rakétás volt a testvéralakulata, akkor lehetett tudni.

 

Akkor melyik magyar alakulatnak ki volt a testvére?

 

Székesfehérvár és Lovasberény között például egy orosz rakéta technikai osztály volt Volhov osztállyal megerősítve.

 

Volt Tüzér! Ez mit védhetett? Talán a Börgönd felszámolása után keletkezett rést tömte be?

 

mezenguz! Utánna néznél a FÖMI-n?

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (450)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.30 0 0 457

Szvsz akkor jelezd feléjük az emil cimen, vagy ha megirod és hozzájárulsz akkor mint a képek szerzőjét feltuntetik. ( igy szokták, van rá ott példa...), vagy leveszik a képet.

 

Szerintem mint a fegyvernem UTOLSÓ képviselője a honvédségben, rá maradt ( rájuk osztották??) a hagyományok ápolását.

 

 

Előzmény: Volt tüzér (455)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 456
A képeket 2003. júliusban készítettem saját kezűleg a Székesfehérvár Sóstói ipari park egy részéről. Börgöndről szálltunk fel, és visszafelé menet volt még hely a gépemen.
Előzmény: mezenguz (453)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 455
Na ja. Megnéztem ezt a honlapot. és itt is felfedeztem néhány olyan képet, amit én készítettem 1990-ben a 104. ezrednél. Ezek a képek egy Volhov és egy Vega indítóállványt ábrázolnak rakétával. Nagyon jól néz ki a két kép, de a Győri Rakétadandárnak semmi köze a két technikához. Olyanjuk nem volt, nincs és nem is lesz. Nem tudom, mit keres náluk ez a kép. A kezem közé került egy CD ROM nemrég, ami az egész magyar hadsereget tárgyalja. Ott is megjelenítettek néhány képet a Györi dandár oldalán, amik a 104. ezred fennállásának 40. évfordulóján készültek. (1990. november 02-én ünnepeltük a 104. rakétaezred fennállásánaki 40. évfordulóját. {a 41-ediket már nem érte meg} Arra az alkalomra a Hadtörténeti Múzeumból odacipeltük az összes olyan technikai eszközt, ami valaha az egységnél volt. Ezekről, meg az akkor éppen rendszerben lévő eszközökről készítettem az ezredparancsnok utasítására vagy 100 darab színes fényképet. Aztán a közelmúltban lepődtem meg, hogy hol látom viszont a képeiimet.) Mi ez, ha nem lopás?
Előzmény: Galahed_ (454)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.30 0 0 454

Sziasztok!

 

Ha már szóbakerült és ha valakit érdekel akkor a légvédelmi rakéta és tüzér fegyvernem történetéről (Magyar) a neten is tudtok olvasni:

 

http://www.raketadandar.hu/index_elemei/Tortenelmunk.htm


 

Mára már csak ez az egy dandár maradt ebből a fegyvernemből....

 

 

Előzmény: Volt tüzér (414)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.30 0 0 453
Volt tüzér!

..folytasd,ne hagyd abba...a fotók sajátok,vagy elérhetőek valahogyan a neten keresztül is?
Előzmény: Volt tüzér (452)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 452

Urak! Folytathatom a történelem órát?

Az utolsó ismertetőben elintéztem a Budapest körül települt tűzrendszer ismertetését az átszervezésig. Most folytatnám a Dunaújvárosi, majd Borsodi tűzrendszerrel. Az 1982-es éleslövészeten a 104. ezred két osztálya (Sárbogárd, Dunaföldvár) még Dvina technikával vett részt. Ezzel a technikával a magyarok akkor lőttek utoljára, tehát az akkori lövészetre meglehetősen sok rakétát kihoztak. Akkor éjszakai lövészet is volt, és mondhatoom, gyönyörű látvány volt a tök sötét égen a rakéta fényeit látni. A találat villanása nappal is látszott, de akkor éjjel valami fantasztikus volt az a néhány hatalmas villanás.

A dunaújvárosi tűzrendszer legfontosabb változása az volt, amikor a 104. ezred Nagytarcsáról áttelepült Sárbogárdra. (1983. nyara) akkorra az addigi kis befogadóképességű laktanya bővítése megtörtént. Ezzel szinte egyidőben megtörtént az osztályok átfegyverzése is SZ-75M3-OP Volhov technikára, ami a nálunk lévő koplexumok közül a legmodernebb volt. Az osztályokat az eredeti tüzelőállásokban hagyták, még technika- és életvédelmi berendezéseket sem építettek.

1984-ben megszűnt az 1. és 2. honi légvédelmi hadosztály parancsnokság, egyidejűleg felállításra került az 1. honi légvédelmi hadtest parancsnokság Veszprémben.

1985. áprilisában a Sárbogárdi rakétaezred alárendeltségében felállt egy "előkészítő törzs", melynek feladata volt a majdani Sz-200VE Vega rakéta osztálycsoport létrehozása. Ezt a csapatot először kivitték egy három hónapos átképzésre a Nagy Szovjet Birodalomba, Gatcsinába. Ez a város Leningrádtól délre van vagy 80 kilométerre, a kiképző bázis meg még a várostól volt vagy jó harmincra. Mikor április 18-án kimentünk, akkor még kemény idő volt, de ahogy kezdett kitavaszodni, elkezdett érvényesülni a vidék mocsaras jellege. {Emlékeim szerint akkor az utolsó hó május 23-án esett ránk (vagy 30 centi).} Az a szerencsétlen Nagy Péter az egész Szentpétervárt egy mocsárra építette, a lecsapolással meg nem nagyon foglalkoztak. Őszintén el kellett ismernem, a három hónap alatt az orosz nagyon jól megtanította a magyar csapatot. Kint volt szinte a teljes hivatásos állomány, meg a sorállományból egy váltás. Július végén jött haza a csapat, de akkor még nem volt kész a laktanya, nem volt meg a technika, és a sorállományból is csak a harmada volt meg. Kivételesen a lakásokat készítették el elsőnek, és nagy gőzzel épült a laktanya is. A technika 1986. Húsvét tájékán jött meg vagy három vasúti szerelvénnyel Börgöndre. Ott történt meg a kirakodás, de a hazaszállítás elég nehézkes volt, mert spórolásból a szállítóeszközökből csak keveset vettek. A hazahurcolással párhuzamosan megkezdődött a technika telepítése is, természetesen orosz felügyelettel. A Vega telepítése elméletileg 24 óra, ha minden szállítóeszköz és daru rendelkezésre áll. Csakhogy nekünk szállítóeszközünk sem volt elég, meg mint kiderült, daru sem. A Vega koplexumnak volt három 16 tonnás daruja, de amikor az alávilágító lokátorokat kellett volna telepíteni, akkor derült ki, hogy szahart sem ér az egész. Az építők ugyanis a lokátor állásának csináltak egy betonkört, csak a baj az a be nem tervezett 30 centis magasság volt. Oda az istennek sem akart felugrani a lokátor, így kénytelenek voltunk a Dunai Vasműből szerezni egy 120 tonnás darut. Kisebb nagyobb nehézségek árán végül is csak összejött a telepítés, így a nehezével már készen voltunk. Megkezdődött a rendszerbe állítás, a gyakorlások tömkelege, meg a vadonatúj terület otthonosabbá tétele. Hosszas szerencsétlenkedés és intenzív felkészülés után 1987. nyara végén ment ki az osztálycsoport egy váltása az úgynevezett rendszerbeállító lövészetre. Nekem az már nem az első lövészetem volt, de mégis csak tátottam a számat, mert a méretek és a távolságok miatt minden újszerűnek tűnt. A sikeres éleslövészettel hivatalosan is rendszerbe állt a Vega, ezzel véget ért a dunaújvárosi tűzrendszer korszerűsítése. Egyelőre itt abbahagyom, majd folytatom máskor.

Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 451
Hát érdekes dolog volt a magyar katonai térképészet. Az tény, hogy világhírű volt, fantasztikus munkát képesek voltak csinálni, de egy tény. A rendszerváltás előtt készített katonai térképeken minden rajta volt, csak katonai objektum nem. Ha mégis ábrázoltak valamit, akkor vagy nem írták, hogy mi az, vagy állami gazdaság, vagy ipari üzem, stb. volt odaírva. A Székesfehérvári orosz helikopter ezred helyén például csak erdőt rajzoltak. A rendszerváltás után készített térképeken már viszonylag pontosan feltüntették a katonai objektumokat, de jelölés továbra sem volt mellettük. Ez tartott egészen 1993-ig, ugyanis akkor csinálták az utolsó friss régi rendszerű katonai térképet. Mióta beestünk a NATO-ba, azóta természetesen csak NATO szabványú katonai térképeket csinálnak, ami szerintem hatalmas színvonak esést jelent. Az általam egyszer már beszúrt 1 : 25 000 méretarányú térképet már nem is csinálják, a max. az 1 : 50 000 méretarány. Az meg természetesen nem olyan részletes. Egyébként igazad van, az általam beszúrt térképen még a műutat sem tüntették fel. Ami viszont elkerülte a figyelmedet, az a javított talajút viszonylag pontos, és az az objektum felé halad.
Előzmény: M62 265 (444)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 450
Sokat nem lehetett róluk tudni, mert még előlünk, szakmabeliek elől is titkoltak mindent. Ha a magyar rakétás alakulatnak pont orosz rakétás volt a testvéralakulata, akkor lehetett tudni. Meg a nagy magyar technikai háttér mellett időnként rájuk szorultunk egy kis segítségért. Székesfehérvár és Lovasberény között például egy orosz rakéta technikai osztály volt Volhov osztállyal megerősítve. Na ott néhányszor voltam alkatrészt kunyerálni. Soha nem sajnáltak semmit, mindig adtak mindent - számolatlanul. Ha kellett, technikai szakembert is szívesen küldtek. Budapest körül volt egy vegyes dandár, de az magyar volt. (11. ve. lérak. dd.) A dandár közepes osztályainak majdnem kétszeres átfedése volt, ráadásul ott voltak a kicsik is. Az orosz tehát nem volt olyan bolond, hogy erre a tűzrendszerre rátelepítsen még egyet. Ha abba belegondolsz, hogy minden magyar parancsnokság mellett ott volt az orosz is, nehogy valami marhaság eszünkbe jusson. Ám a légvédelmi rakétákkal minket nem, csak repülőgépeket lehetett fenyegetni. Következésképpen lehetett, de nem tartom indokoltnak. Hacsak nem valami csapatlégvédelmi alakulat volt a kérdéses orosz dandár. Akkor viszont csak KRUG lehetett, mert annak volt dandár szervezése.
Előzmény: Hpasp (448)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 449
Ugyanebből a sorozatból más téma. Székesfehérváron az Ikarusz gyártól délre volt egy helikopter ezred. Ez is egy igazán lepusztult laktanya. Bár a lakótelep épületeit felújítás óta lakják, a legkésőbb épített épületeket különféle cégek használják, de a laktanya nagyon lepusztult. Itt volt egy lokátor század is, a lokátorok dombjait még lehet látni, de csak közelről. Az utolsó két képen egy üzemanyag raktár részletei vannak.
Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 448

Kedves Volt Tüzér!

 

Mesélj miket tudsz a nállunk települt ruszki légvédelmi rakétásokról!

Említettél egy Budapest környéki Volhov ezredet?

Hol voltak az osztályai? Mit védett?

 

Nállam Budapestre Dandár van beírva.

Ezek szerint több ezrednek is kellett lennie?

 

 

Előzmény: Volt tüzér (447)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 447

Van néhány képem, amik a valamikori börgöndi rakéta tüzelőállást , laktanyát és a tiszti lakótelepet ábrázolják. A repülőteret ugyan használja valami repülőklub, de minden létesítmény alaposan le van pusztulva. Senki nem őrzi, és jellemző, hogy a közelmúltban két ökör felrobbantott egy kéményt. Az egyik ott volt sorkatona.

A repülőtéren jól láthatók a helikopterek nyűgöző helyei.

 

TüzelőállásA rakéta technikai osztály területeLaktanya. Ott az említett kéményTiszti lakótelep és sportpályaLaktanya a repülőtér felől
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 446
Sajnos a tardonai objektum egyáltalán nem kirívó eset. Amelyik objektum nem valami elvetemült helyen van, az mind így járt. Az etyekit valamiféle lótulajdonos használta, például az irányító rendszer fedezékében szalmát és más takarmányt tartott a lovainak. Legutóbb meg akkor láttam róla képeket a TV-ben, amikor ezt az ott építendő filmes dolgot mesélték. Na akkor tisztán felismertem a technika fedezékeit.
Előzmény: mezenguz (445)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.30 0 0 445
Helló!

M62 265!

Hasonlóban gondolkodsz,mint a hidden-places,vagy inkább a vimudeap féle megoldásra..

Rossz hír:tegnap találkoztam a tardonai volt kollegámmal,mesélt a bázisról,a laktanya mindenféle kft-k bérleménye,a technika területen(tüzelőállás)építkezés folyik,helyi lakosok bevonása nélkül,úgy néz ki ez a bázis már elveszett...:(
Előzmény: M62 265 (442)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.29 0 0 444

Egy képem van a neten erről a bázisról:

 

Amit én készítgetek térképet, az teljes Mo.-t lefedi, rajta lesz úgy 200 pont a felhagyott bázisokkal (+külön a 11. lv re.)

 

Furcsa, a te térképeden még az aszfaltút is elkerüli a bázist.... Legalább ez (helyesen) be van rajzolva a mostani turistatérképeken.

Nemrég írtad, hogy nem látsz sok mindent a légifotókon: ha megnézed a www.fomi.hu Légifelvételek menüpontjában, ott kicsit nagyobb felbontású képeket találsz. (Segítségképp Mezenguz sok helyen odaírta a légifotó számát.)

Előzmény: Volt tüzér (443)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.29 0 0 443

Én is nekiláttam, szerencsére megvan a teljes ország 1 : 25 000 méretarányú katonai térképen. Ha valaki nem esik kétségbe egy ilyen térképtől. akkor itt van az első. Ez a 11/1. közepes rakéta osztály helye. Nevezték ezt Pilisszentlászló - Északnak is. Az Urak asztalán voltak. A katonai térképekről egyébként tudni kell, hogy a rendszerváltás előtti kiadások mindent ábrázoltak, csak a katonai objektumokat nem.

Előzmény: M62 265 (442)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.29 0 0 442

Sziasztok!

 

Én is szerkesztgetem a térképeket, a leendő weboldalhoz. Eddig megvan Magyarország, kb. 10 bázis bejelölve próba képpen.

Minden bázishoz legyen külön-külön oldal? Van annyi infó róluk, vagy csak azokról legyen külön, ahol már járt valaki, vannak fotók? Ha külön-külön, akkor küldjetek megosztandó infókat! Holnap, de legkésőbb hétfőn elküldöm az oldalt annak (mailban), akit érdekel, szóljatok!

 

Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.29 0 0 441
Itt a második rajz, ami meg a Borsodi tűzrendszert ábrázolja.
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.29 0 0 440
Talán most már akarják egyesek. Szóval ez a Budapest - Dunaújvárosi tűzrendszer.
Előzmény: Volt tüzér (439)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.29 0 0 439
Ha a Jóisten és a technika is úgy akarja, akkor felraknék néhány képet. Az első a Budapest - Dunaújvárosi tűzrendszert ábrázolja az 1962-től kezdődő helyzet szerint.
M.T. Creative Commons License 2005.01.29 0 0 438

Üdv!

Egy kicsit légvédelmi rakéta irányba tolódott a topic, persze ez nem baj.

Hogy egy kicsit visszatérjünk a kiinduló témához: melyik repülőtéren forgatott az RTLKlub Autómánia műsora?. A start épülete előtt is filmeztek, az épület egyemeletes, mállik, ablakain nincs üveg, a lapostetőre épített startszobának csak a váza van meg. Kiskunlacháza, Kunmadaras, vagy más?

Hpasp Creative Commons License 2005.01.29 0 0 437

FONTOS!!!

 

Veres Mihály: Légvédelmi tüzérek és rakétások című munkája (Veszprém, 2002)

kapható a Püski Könyvesházban 1013 Bp. Krisztina krt. 26.

 

Nekem már meg is van.

((c8

 

 

 

mezenguz Creative Commons License 2005.01.29 0 0 436
Helló mindenkinek!

Volt tüzér!

A fotónagyításról:Photozoom1.03-sal elég jól lehet nagyitani,a rasztert 1500-ig érdemes max.felhúzni(origo szoftverbázisban megtalálod),úgy még tűrhető,kicsi a pixelesedés,az elmosódás.A fomi-ról mentsd le a képet,s nézd meg evvel a programmal,nekem bejött...:)

Hapsp!

..a cikk alapján kerestem,már a megjelenéskor is,Mezőfalva ugye könnyen meglett,de hasonlót tényleg nem találtam ekkora méretü telephelyet..lehet,szokásos újságírói(bár ő is kapott infók után írta a cikket) elírás áldozata lettem:)
Előzmény: Volt tüzér (431)
Stylist Creative Commons License 2005.01.29 0 0 435
Jóóó ez a topic! :-)) Van benne szaktudás, adatforgalom, stb. Csak így tovább!
Egy kérdés: Az únyi bázissal mi lett? Szintén elhagyatott, romos, stb? Az volt a légvédelmi rakétadandár alapkiképző központja, az eskü után innen ment az utánpótlás az osztályokhoz. Leginkább a konyhájáról volt híres, minden idők lexarabb katonai menzája volt, hozzá képest a Vasvári laktanya konyhája egy valóságos Le Meridien volt! :-)) Ez a tény különösen a 20 kilométeres menetgyakorlatok utáni visszaérkezéskor volt kellemetlen...
Üdv:
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.29 0 0 434

A Vega rakétája egészen pontosan 12750 mm hosszú volt. Az utazó rész átmérője 750 mm, a legnagyobb szárnyfesztávolság pedig valami 2300 mm.

Az Angara rakétájának utazó része ugyanolyan hosszú, mint a másik, csak ott hátrafelé még kilóg a starthajtómű. A vaega rakétája 7,5 tonna, a másikat nem tudom.

Előzmény: Hpasp (428)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.29 0 0 433
Azt még hozzá kell tennem, hogy a felső kép a Leningrádi tüzérmúzeum udvarán készült. Amikor 1985-ben ott jártam, akkor az a rakéta nem volt ott.
Előzmény: Hpasp (430)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.29 0 0 432
A felső képen az Angara rakétája van szállító kocsin, az alsón a Vegáé indító állványon. Amit korábban magyaráztam, a két rakétán megfigyelhető a starthajtóművek helyzete. Mindkét rakéta orrán megfigyelhető a szürke orrkúp. Ez egy rádiólokációs szempontból semleges anyagból van, ott van mögötte az önrávezető fej antennája. Az alsó képen az indító állvány olyan semmilyen állapotban van, mert alaphelyzetben a rakéta vízszintes, indításkor medig 48 o-on állt.
Előzmény: Hpasp (430)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.29 0 0 431

A Vega önirányítású, tehát alávilágító lokátora volt kettő. Ennél a technikánál egy célra (célcsoportra) csak két rakétát kellett indítani. A célcsoportot azért emeltem ki, mert speciális feltételek esetén a célok közötti kis távolság esetén egy célnak minősülhetett több gép is. A Vega egyébként több célcsatornás volt. Amig az x távolságon lévó célok menne voltak az alávilágító lokátor nyalábjában, addig több célra is lehetett lőni egyszerre. Persze, ha azok a szemetek szétszélledtek, akkor az időközben elindított rakétákat fújhattuk. Na persze ez csak az elmélet, mert szerencsére soha nem kellett kipróbálni.

A 12 indító állvány stimmel. Mezőfalván osztályonként kettő indító állványhoz tartozott fedezék, amiben az automata töltő kocsi pihengetett a két ügyeletes rakétával, a többi 4 - 4 állvány tartozékai a szabad ég alatt voltak.

Kissé visszatérnék az egyik korábbi felvetésre. A Vega tüzelőállása tokkal - vonóval 4 kilométer hosszú volt (kb. 150 hektár), vagyis a méretei miatt viszonylag könnyű a légifelvételről is kiszúrni. Valaki egyébként megmondhatná, hogy ezek a beszúrt légifelvételek mennyire nagyíthatók. Bevallom őszintén, nekem olyan aprók, hogy sokat nem látok rajtuk. Az a nagyítás, amire itt a fórumban lehetőség van, nekem nem elég.

Előzmény: Hpasp (429)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.28 0 0 430

S-50 (Vörös téren felvonult, de nem használt)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S-200 Angara, Vega, Dubna

 

Előzmény: Hpasp (428)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.28 0 0 429

Mezőfalván egy Vega komplexum volt. A Vega úgynevezett osztálycsoport szervezésben működött, és a lövő alegységei (osztályai) száma 2 - 5-ig terjedhetett. Nekünk kettő volt, de az akkor is egy komplexum volt.

 

Hmmm...

... vagyis 2x6 azaz 12 indító állás, és két rávezető lokátor.

Egyszerre tehát a két osztály egymástól függetlenül indíthatott 2 célra, 2x3 rakétát?

Előzmény: Volt tüzér (427)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.28 0 0 428

Mindkét rakéta hasonló teljesítményű volt, de az Angara rakéta starthajtóműve azonos tengelyen volt az utazó résszel, míg a Vega rakéta starthajtóműve négy részben az utazó rész oldalára volt rögzítve. Az Angara kb 7 tonnás rakétája szép hosszú volt.

 

Nem szívesen vitatkozom veled, de...

... nem kevered véletlenül egy az átverésből a Vörös téren bemutatott soha nem használt rakéta elhárító V1000-es rakétával, ami egy megnövelt Dvinához hasonlított???

 

Az általam ismert válltozatok mind 10-11m hosszúak voltak, hasonló külsővel:

S-200, S-200V, S-200D Angara

S-200VE, S-200DE, S-200ZE Vega (export válltozat)

 

Előzmény: Volt tüzér (427)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.28 0 0 427

Mezőfalván egy Vega komplexum volt. A Vega úgynevezett osztálycsoport szervezésben működött, és a lövő alegységei (osztályai) száma 2 - 5-ig terjedhetett. Nekünk kettő volt, de az akkor is egy komplexum volt.

Az Angara a Vega elődje volt. Hasonló elven múködött, de sokkal korábbi konstrukció volt. Körül - belül úgy viszonyult a kettő egymáshoz, mint a Dvina és a Volhov. Legszembetűnőbb különbség a két rakéta között volt. Mindkét rakéta hasonló teljesítményű volt, de az Angara rakéta starthajtóműve azonos tengelyen volt az utazó résszel, míg a Vega rakéta starthajtóműve négy részben az utazó rész oldalára volt rögzítve. Az Angara kb 7 tonnás rakétája szép hosszú volt.

Előzmény: Hpasp (425)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.28 0 0 426

az orosz működtetett ilyen technikát nálunk,de ott azt írták,hogy Szombathely mellett települt egy osztályuk...

Mezenguz!!!

 

Pont TE, a légifotók guruja hiszel a benne???

Azért egy Vega nemkicsi (lásd Mezőfalva), és már rég megtaláltad volna...

 

 

Előzmény: mezenguz (423)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.28 0 0 425

Arról nem is beszélve, hogy az egymás mellett lévő azonos technikák "belepofáznak" a szomszéd dolgába. Ami két évet a Vegánál eltöltöttem, azalatt a berendezésen egyszer sem láttam másik Vegát.

 

Hmmm...

... én úgy tudtam, hogy Mezőfalván két Vega volt egymás mellett.

A Vega közvetlen védelmét nem toldották meg egy nállunk egy Nyevával?

 

A Kunmadarasi cucc S-200D Angara néven futott, és külömbözhetett a mi Vegánktól.

Előzmény: Volt tüzér (422)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.28 0 0 424

Először is induljunk ki abból, hogy amit az újságokban szoktak írni, abban azért olyan nagyon nem hiszek, különösen, amikor valami speciális szakmai kérdésről van szó. Leginkább azért, mert az esetek többségében a hozzáértés teljes hiánya mellett foglalkoznak olyan dolgokkal, amivel nem biztos, hogy kellene, csak szép színes legyen. Ez nálam elég régen kialakult. A katonai főiskolán elég komolyan tanultam rádiólokátor technikát, és még akortájt lehetett olvasni, hallani, hogy az USA "SPECIÁLIS, ÉJJEL IS LÁTÓ RADARBERENDEZÉSEKET" adott el Iránnak. Tény és való, nagyon jól hangzik, de a valósághoz semmi köze. Tehát ez a véleményem az újság állításáról. Ezzel együtt természetesen nem állítom azt, hogy nem lehetett Magyarországon orosz Vega, csupán megpróbáltam levezetni, hogy szerintem miért nem... Emellé még odatenném azt, hogy az említett terület túlságosan közel volt a Varsói Szerződés széléhez, és hát a területen kívülről könnyen oda lehetett sózni egy ilyen technikának.

A történelemórával még nem jutottam el a Vegáig és a Szenyezsig. Egyelőre megakadtam 1983-nál, az pedig jóval késő jött. Csak arra utaltam, hogy a 11. rakétadandár Vektor berendezése mire volt képes. Abba pedig belefért a Vega is. Ezt egyébként még majd folytatom.

Előzmény: mezenguz (423)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.28 0 0 423
Volt tüzér!

A második fotóra gondoltam Szigethalom kapcsán...a kérdésem a Vega-val kapcsolatos:az Aranysas lehozott egy cikket az oroszok pár évvel ezelőtti szerencsétlen lelövése (utasszállító a Fekete-tenger felett) kapcsán,s abban az szerepelt,hogy az orosz működtetett ilyen technikát nálunk,de ott azt írták,hogy Szombathely mellett települt egy osztályuk...
..másik kérdés:a VEGA-hoz nem a SZENYEZS-ME automatizált tűzvezetési rendszer tartozott("50-es objektum")?
Előzmény: Volt tüzér (422)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.28 0 0 422
Bocs, de a Vegát kifelejtettem. Nincs információm arról, hogy az orosznak lett volna Magyarországon Vegája. De nem is tartom valószínűnek, hiszen egy Vega komplexum drága mulatság volt ahhoz, hogy ilyen kis területre kettőt telepítsenek. Amikor a mienket telepítették, (1985 - 1986.) akkor azt mondták rá, hogy az egész tokkal, vonóval 15 milliárdba került. A hozzánk legközelebbi Vega komplexumok voltak Osztrava mellett, valahol Kassától keletre, a románoknál pedig valahol Debrecentől keletre. Arról nem is beszélve, hogy az egymás mellett lévő azonos technikák "belepofáznak" a szomszéd dolgába. Ami két évet a Vegánál eltöltöttem, azalatt a berendezésen egyszer sem láttam másik Vegát. Nem is indokolta semmi másik Vega meglétét, hiszen annak az eszköznek 255 kilométeren volt a megsemmisítési zóna távoli határa, márpedig az szinte teljesen lefedte az országot.
Előzmény: Hpasp (419)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.28 0 0 421

A felsoroltak közül Dunaföldvár stimmel, ott egy Csapatlégvédelmi rakéta dandár volt, KRUG technikávval felszerelve.Őszintén bevallom, a többiről nincs információm, de a Móri dandárról azt gondolom, hogy ha ott volt is valami, akkor az csak csapatlégvédelmi lehetett. Hiszen Etyek és Mór nincs nagyon messze egymástól és ilyen kis távolságra felesleges két egységet (ezred, dandár) telepíteni. Egyébként az érdekes, hogy a NATO szervezése miatt szép apránként áttértek a hadosztályról a hadtestre, az ezredről a dandárra, de a honi - esetükben használjuk inkább a települt kifejezést - légvédelemnél megmaradtak az ezred szervezésnél.

A repülőtereiket mindenütt kismagasságú technikával oltalmazták. Ha belegondolsz abba, hogy egy repülőteret leginkább úgy lehet tönkretenni, hogy a csapásmérő repülőgép végigrepül max. 50 méteren a betonnal párhuzamosan, és a nála lévő kazettát hosszában rászórja a pályára. Nos egy ilyen repülőtérnél azon érdemes leginkább gondolkozni, hogy hová építik a másikat. A közepes technika, mint például a Volhov, nem sokat ért 100 méter alatt, márpedig normális pilóta 100 méter fölé csak speciális helyzetben megy (pl. intenzív szárazföldi harctevékenység, élénk tüzérségi tűzzel). A kismagasságú technika kb. 30 méter fölött, egyes esetekben már 11 méter fölött használható volt. Az orosznak egyébként a repülőterek mellett a Nyeva egy korábbi változata volt, méghozzá a Pecsora - M, ami a Nyevától csak indítóállványban különbözött. A Nyevának négysínes indítóállványa volt lángterelő nélkül, A Pecsorához pedig kétsínes állványt használtak, mindkét indító pálya mögött volt egy önálló lángterelő. Egyébként van egy csomó különféle eredetű fotóm, majd egyszer kísérletezem egy nagyot, és néhányat közülük felrakok ide, már csak a látvány kedvéért is.

Előzmény: Hpasp (419)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.28 0 0 420
Na várjál! Szigethalom a Csepel-szigeten van. Mi köze van ehhez a 2-es útnak?
Előzmény: mezenguz (418)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.28 0 0 419

Kedves Volt tüzér!

 

A félreértést okozó orosz objektum néhány kilométerre Alcsútdoboz felé volt, az út jobb oldalán. Ez egy orosz Volhov rakétaezred parancsnoksága és közvetlenjei voltak.

 

Érdekelne persze az is, amit a ruszki egységekről tudsz, persze csak ha a történelemórát befejezted.

 

Én a következőkről tudok:

 

Dunaföldvári légvédelmi rakéta dandár

Móri légvédelmi rakéta dandár

Budapesti légvédelmi rakéta dandár

Szolnoki légvédelmi rakéta ezred

 

Osztályok:

 

Volhov     Tököl, Sármellék

Nyeva      Debrecen, Kalocsa, Kiskunlacháza,

Vega        Kunmadaras

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (416)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.28 0 0 418
Vol tüzér!

....ez a kép az új 2-es út melletti területet ábrázolja,ez mi?

..ez lett volna Szigethalom?
Előzmény: Volt tüzér (416)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.27 0 0 417
Bocs az elütésekért, a Felsőpakoncs tulajdonképpen Felsőpakony akart lenni.
Előzmény: Volt tüzér (416)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.27 0 0 416

Folytatván az előbbieket, először azzal kezdem, hogy hova kerültek a kismagasságú osztályok. Szentendrén, pontosabban Izbégen volt a laktanya, és az osztály a Lom hegyen települt. A következő kicsi elfoglalta a valamikori Únyi közepes osztály laktanyáját, a technikai terület pedig Tinnye mellett volt. Perbál és Tinnye között a műútról már messziről lehetett látni a tűzvezető lokátort. A következő osztály Biatorbágy mellett volt, az osztály pedig a Vasvári laktanyában lakott Budaörsön lakott. Volt egy kismagasságú osztály a Csepel szigeten, mégpedig Szigethalom mellett. A tököli repülőtérről felszálló gépek pont az osztály felett szálltak le - fel.

Gyál mellett volt a következő osztály. Ezen kissé pontosítani kell, mert a lakótelep Budapest XVIII. ker. Szövet utcában volt, a laktanya még Budapest területén, de a tüzelőállás már kint volt a városon kívül. Az utolsó kismagasságú osztály Kerepes mellett települt. A 3-as útról lehetett látni a technikát. Az osztály a Nagytarcsai laktanyában volt elhelyezve. Nyeva osztályból tehát ez a 6 darab települt. Persze nem egyszerre ment a dolog, először csak Tinnye, Bia és Szigethalom állt fel. A maradékot 1978 októberében  hozták létre. A közepes, akkor még Dvina technikával felszerelt osztályok a régi tüzelőállásban voltak. A közepes rakétaosztályokat 1978-ban kezdték el átfegyverezni az új, SZ-75M2 Volhov technikával. Még abban az évben az első áttelepülés is megtörtént, a közepes osztály Únyból Zsámbékra költözött. 1980-ban Verőcéről Szentendrére települt át egy osztály. Izbégen volt a laktanya, Piliszszentlászlótól északra (Urak asztala) pedig a tüzelőállás. 1981. januárban Börgöndről Pilisszentkeresztre települt át a következő osztály. A soron következő A Vértesacsai osztály volt, akik pechükre maradtak a régi laktanyában, a tüzelőállást viszont áthelyezték Etyekre. Ezt az állást ott lehetett megtalálni, ahogy kijöttünk a falumól Alcsútdoboz felé, ott volt a terület a falutól néhány kilométerre, az úttól balra. Nagyon jól lehetett látni a faluból, és az útról is. A félreértést okozó orosz objektum néhány kilométerre Alcsútdoboz felé volt, az út jobb oldalán. Ez egy orosz Volhov rakétaezred parancsnoksága és közvetlenjei voltak. Folytatom tovább. A Vácegresi osztály következett, akik szerencsétlenségükre ugyancsak megmaradtak a régi laktanyában, ám a technikát áthelyezték Fót mellé. Dunakesziről Fót felé menet nagyszerűen lehetett látni a technikai területet. Utolsónak a Gyömtői rakétaosztályt helyezték át a Felsőpakoncs mellett épült tüzelőállásba, az osztály pedig a Gyáli kismagasságú osztállyal lakott egy laktanyában. Így végül is már majdnem mindenki megtalálta a helyét. A dandár parancsnoksága 1979-ben a Kinizsi laktanyából átköltözött a Vasvári Pál laktanyába Budaörsre. 1981-ben Érd mellett (Az M-7-ről nagyszerűen lehetett látni) megépült a dandár új vezetési pontja. A dandár parancsnoksága mellé felállítottak egy rádiótechnikai zászlóaljat, aminek egy századát jól lehetett látni az érdi harcállásponton, a dombok tetején. 1979-ben a volt Gyömrői osztály területén megalakult egy újabb technikai osztály így a örgöndi alakulattal együtt már két helyen végezték a rakéták tárolását és felkészítését. 1980-ban átvettük, majd beüzemelésre került egy autumatizált vezetési rendszer (VEKTOR-2 VME), ami alkalmas volt tizen... kis és közepes rakétaosztály, egy VEGA nagyhatótávolságú komplexum, valamint jó néhány vadászrepülő kötelék vezetésére. A dandár a valamikori Vértesacsai tüzelőállás területén telepített egy megerődített tartalék vezetési pontot is. Ezzel tulajdonképpen véglegessé vált a 11. vegyes honi légvédelmi rakétadandár felállítása. Az tortára a hab akkor került fel, amikor az újonnan megalakult, és átfegyverzett osztályok végrehajtották az első éleslövészetüket. A lövészetek több ütemben, 1979-ben, 1980-ban, 1982-ben és 1983-ban megtörténtek. Ettől kezdve hosszú ideig nem történt változás a 11. vegyes dandár életében. A változások a 104. ezredet, a 2. légvédelmi hadosztályt és a 105. ezredet érintették. Ám erről majd legközelebb írok. Mára ennyi elég volt.

Hpasp Creative Commons License 2005.01.27 0 0 415

Végre végre ...

... :)

 

Ne hagyd abba, de jelezd mikor mehetek aludni :)

Előzmény: Volt tüzér (414)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.27 0 0 414

Akkor most leírok egy újabb adagot.

Tehát a hatvanas évek közepénél tartottam. A kezdetekhez képest annyi változás történt, hogy a rakéta osztályok állománya addigra megszokta a munkát, a napi robotot, és a rendszeres készültségi szolgálatokat, valamint azt, hogy az egyébként telepítettnek tervezett technikát lépten - nyomon odébb kellett pakolni. Ugyebár az "ellenség" tökéletesen tisztában volt az eszközök pontos helyével, és a szigorú rezsim intézkedések ellenére nagyon sok mindent tudott. Bizonyos dolgokat valoszínűleg jobban, mint az üzemeltető technikus. Arra tehát fel kellett készülni, hogy amint kitör valami háború féle, akkor az első az, hogy egy jól irányzott kiserejű atomcsapás, és az adott helyen máris nyitott a légvédelem, és máris megvan a légifölény. Ezt kivédendő valamennyi rakéta osztálynak kijelöltek egy, esetleg töb tartalék állásterületet, ahová adott esetben át lehetett települni. Ezt az akkori technika paraméterei és különféle normaidők szerint 1,5 - 2,5 óra alatt lehetett megcsinálni. hogy pontosabban fogalmazzak, a technika menetkésszé tétele 2,5 óra, a harckésszé tétele 1,5 óra alatt ment. A régi öregek mesélték, hogy annyit gyakorolták az áttelepülést, hogy a telepítés a vége felé már 40 perc alatt is ment. A harckésszé tétel és a menetkésszé tétel közötti időkülönbség abból adódott, hogy a tűzvezető lokátor (PAA kabin) antennáinak tápvonalrendszerét meglehetősen macerás dolog volt rendesen elpakolni a tároló ládákba. Nagyon óvatosan kellett vele bánni, mert az a vékony, vörösréz falú szögletes cső nagyon sérülékeny volt.

Jó néhányszor kimentek éleslövészetre is, amit eleinte a román tengerparton csináltak, később pedig az akkori Szovjetúnióban történt. Eloszlatnék egy esetleges félreértést. Ez a lövészet nem a Kara - Kum sivatagban történt. A lőtér a Kaszpi tótól (Asztrahánytól) északra volt kb 200 kilométerre, a Volgától pedig keletre kb 100 kilométerre. Érdekes, hogy a laktanya és a technikai eszközök még az Orosz köztársaság területén volt, de a nagyobb hatótávolságú eszközökkel át lehetett lőni Kazahsztánba. Persze kit zavart ez akkor, hiszen ott volt vagy 600 kilométer hely. A SZU felbomlása után azért is szűnt meg a lőtér, mert nem tudtak megyegyezni az anyagiakon. A vége felé már svájciak, németek és más egyebek is jártak oda lőni, és természetesen ezt nem ingyen tették.

A legelső komoly változás az volt, hogy 1966-ban megszűnt a Táborfalvai, 1967-ben megszűnt az Aszalói rakétaosztály. Hogy mi volt a felszámolás oka, azt nem tudom. A racionalizálásban, korszerűsítésben nem hiszek, az egyszerű ok szerintem a bennünket örökké sújtó csóróság volt.

1967-ben az addig Börgöndön települt Légvédelmi Kiképző Központ áttelepült Debrecenbe. Börgöndön megmaradt egy TÜSZ és egy harci osztály. A maradék helyet elfoglalta az akkor megalakult Csapatrepülő Hadosztályparancsnokság, a közvetlenjei és egy helikopter ezred.

A legközelebbi komoly változás 1977-ben következett be, amikor a 11. ezredből megalakult a 11. rakétadandár. Átalárendeléssel a dandár átvette a Budapest körül települt összes közepes rakéta osztályt, amiknek akkor még többször korszerűsített Dvina technikájuk volt. A maradék - a délen települt osztályok - a 104. ezredre maradtak. Ebben az évben kezdték el telepíteni és hadrendbe állítani az SZ - 125M Nyeva technikával felszerelt kismagasságú osztályokat.

mezenguz Creative Commons License 2005.01.27 0 0 413
Hpasp!

Bocs..szelektiv memória..:)

..jó beszélgetést mindenkinek a mai estére..szólít a haza éteri hangja..:)
Előzmény: Hpasp (412)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.27 0 0 412

A táblázatot, a kivonulási adatokat el tudnád küldeni nekem?

 

Hmmm...

... szerintem már elküldtem, megosztottam minden elektronikus adatomat.

Előzmény: mezenguz (411)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.27 0 0 411
Hpasp!

A táblázatot, a kivonulási adatokat el tudnád küldeni nekem?Előre is kössz..:)
Előzmény: mezenguz (410)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.27 0 0 410
Hpasp!

Nem-nem,ez a cikk(ami nekem van)az Új honvédségi Szemle 1999-es egyik számából van kifénymásolva...ez 14 oldal,de a Múltunkban lévőre a bibliográfia 30 oldalt jelez..:)
Előzmény: Hpasp (409)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.27 0 0 409

A Múltunk 2000/2 negyedévi számában van egy cikk Pataki Istvántól "A Magyar országon állomásozó szovjet csapatok létszáma,állomáshelyei és teljes kivonása" címmel..nincs meg véletlenül,esetleg meg tudod szerezni?Utánanézek én is..

 

Azt hittem, hogy azt tanulmányoztad nemrég...

... sajna nekem csak a 90-es allokációs tábla, a kivonulási adatok, és pár infó van a 89-es egyoldalú haderő csökkentésről (keverésről).

Előzmény: mezenguz (407)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.27 0 0 408
De bizony az. Viszont van egy első kötete is, ami a fegyvernem megalakulásától a II. Világháború végéig tartalmazza a dolgokat.
Előzmény: mezenguz (407)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.27 0 0 407
Volt tüzér!

..csak nem a Varga József által írt "Légvédelmi tüzér- és rakétacsapatok második világháború utáni története"

Hpasp!

A Múltunk 2000/2 negyedévi számában van egy cikk Pataki Istvántól "A Magyar országon állomásozó szovjet csapatok létszáma,állomáshelyei és teljes kivonása" címmel..nincs meg véletlenül,esetleg meg tudod szerezni?Utánanézek én is..
Előzmény: Volt tüzér (403)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.27 0 0 406
Hát sajnálom, de sehogy. Ezt a könyvet nem adom ki a kezemből. Az ilyesmire az emer jobban vigyáz, mint a "feleségére és a szamarára". A folytatás nem marad el ma sem, kis türelmet kérek.
Előzmény: Hpasp (405)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.27 0 0 405

Mellesleg megjegyzem, hogy "véletlenül" a kezembe került a magyar légvédelem hivatalos története a megalakulástól napjainkig, tehát eztán nemcsak a saját emlékezetemre vagyok utalva. Majd folytatom.

 

És ez hogy kerülhetne a mi kezükbe is?

Folytasd a történelmi beszámolót...

... várjuk!

Előzmény: Volt tüzér (403)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.27 0 0 404

Egészen pontosan 12 évre szólt, és a rossz nyelvek szerint 12 évet is lehetett kapni érte, de hát a sorkatonákkal ezt minden bevonulás után aláíratták, és ezután már csak a parancsnoktól függött, hogy a teljes állománnyal mit csinált. Általában "biztos, ami biztos" alapon rendszeresen elkapták a teljes álloományt, közte a hivatásosokat is.

Előzmény: -gonosz- (400)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.27 0 0 403

Sajnálom, de amikor azt a térképet láttam, az 1987-ben volt, ráadásul egy igen kis méretarányú térkép, amin a csapatjelekhez tartozó településeket nem is nagyon lehetett felismerni. Engem is mindössze a sávok ragadtak meg, mert azok világosan voltak ábrázolva.

Láttam már légifelvételeket ezekről a területekről, de azok 1 : 10 000 méretarányúak voltak, vagyis 1 valós kilométer megfelelt a felvételen 10 centiméternek. Magyarán, ezeknél a FÖMI légifotóknál lényegeseb részletesebbek voltak.

Aszalón sajnos soha nem voltam, ezért arról nem tudok mondani semmit. A táborfalvai területet meg egyszerűen el tudom magyarázni. Ahogy a -ös főúton meértél Táborfalvára, pont a falu szélén volt egy laktanya. Ott egy raktárbázis volt, azt hiszem, ruházati. Ott a laktanya előtt közvetlenül nyílt egy aszfraltozott út, és azon kellett elindulni. Aztán egyszer csak elfogyott az út, és máris ott voltunk. Az osztály felszámolása után nem volt teljesen használaton kívül, hiszen a 104. ezred még nagyon sokáig használta kiképző bázisnak.

Mellesleg megjegyzem, hogy "véletlenül" a kezembe került a magyar légvédelem hivatalos története a megalakulástól napjainkig, tehát eztán nemcsak a saját emlékezetemre vagyok utalva. Majd folytatom.

Előzmény: mezenguz (398)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.27 0 0 402
Hpsap!

Oké,csak nem lopják szét nagyon a bázisokat,mire egyszer odajutunk...:)

..aggódott is a kedvesem a hétvége miatt,most legalább megnyugszik:)

M62 265!

Mi van,de eltűntél,sok a munkád..a térképpel hogy állsz?
Előzmény: Hpasp (399)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.27 0 0 401
...ez lenne Vácegres?

..S Verőcétől milyen irányban keressem?
Előzmény: Volt tüzér (390)
-gonosz- Creative Commons License 2005.01.27 0 0 400

"Emlékeim szerint annak idején minden évben aláírtunk egy piros csíkos papírt,"

 

Az a ferdesávos papír csak 15, (vagy 25) évre szólt, ha jól emléxem.

Ezért már nem igazán érvényes ugye?

Előzmény: Volt tüzér (373)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.27 0 0 399

Mezenguz!

 

OFF

Ugy låtom magyarorszågra is odaert az itteni idö, ugyhogy a vasårnapi kiråndulåtst hanyagoljuk.

:(

Inkåbb megyek a gyerköcökkel szånkozni.

:)

 

 

Előzmény: mezenguz (398)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.27 0 0 398
Volt tüzér!

..folytasd!A bekötött szemmel olvasott irományból idézhetnél(hátha kilestél a szemtakaród alól!:)),esetlegesen települési helyek,technika korszűsítése,új tüzelőállások,rak.osztályok megjelenése...
..."a volt tüzelőállásokatmég a hetvenes évek végén is fel lehetett ismerni,legalábbis az avatott szem tudta miről van szó..."
...láttad a légifotókat lentebb(377,383,385)?
..Aszalót,Táborfalvát eltaláltam?
Üdv!
Előzmény: Volt tüzér (395)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.27 0 0 397
Szjmh!

érdekelnének az "élményeid"Szszállással kapcsolatban,amúgy tényleg jól láttad a fotón, az egyik személyi bunker bejárata van(csak ezt lehetett kinyitni kézi erővel, a többi be volt ragadva!)
..kérdés:a bejárat felől menve egyenesen az úton,elhagyva az épületek előtti gazt,jobb kéz felé vezett(a"főút"-ról)egy aszfaltozott "ösvény,az a PU helye volt?Az ott készült képek
..ez is személyi bunker volt?
..ebben a romos épületbelsőben volt a HÁP?
Előzmény: szjmh (396)
szjmh Creative Commons License 2005.01.27 0 0 396
Sziasztok!

Én Szabadszálláson, az MN 2067 lérak. osztálynál voltam 1987-88-ban, elég jól ismertem az „A” területet és a „HÁP”-ot. A „HÁP”, ahol szolgálatot adtam, egy földszintes épület volt, nem az általatok felfedezett „bunker”. Szerintem Ti az egyik személyi fedezék maradványait  fényképeztétek le, amit eredetileg az Indító rendszer rakéta rátöltő rajainak alakítottak ki. De volt ilyen fedezéke az Irányító rendszer és a Vezetési század állományának is. Az én időmben az egyik kantinként funkcionált, helyi viszonyok között „fényűzően” berendezve. Ezeket az óvóhelyeket a technikát védő földsáncok külső oldalába süllyesztették, egységes előírások szerint. Zsiliprendszer, szűrő-szellőztető berendezés, stb. De maga a „HÁP” egy földszintes ház volt, előtte egy betonból készült, hullámpala tetővel ellátott „tornác” volt. Az Irányító rendszer kabinjai ez elé voltak beállítva, egy megfelelően kimélyített területen, így a kabinok padlószintje a „HÁP” padlójával azonos magasságon volt, kis hidakon léphettünk be a harcvezetési és a műszerkabinba. (Félpótkocsik farral a „HÁP” felé beállítva.) Nem hiszem, hogy sok izgalmas dolgot lehetne a szakaszfedezékekben találni…    

Előzmény: mezenguz (252)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.26 0 0 395
Valóban megvoltak ezek a sávok, és nemcsak a Vegánál. Annak idején láttam egy térképet a honi légvédelem diszlokációjáról, és az annyira titkos volt, hogy sötétben is csak bekötött szemmel lehetett megnézni. Még a "Szigorúan titkos!" minősítést is felülmúlta a minősítése.
Előzmény: Hpasp (393)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.26 0 0 394

Nyugi, nem hagyom abba.

Utoljára állt fel a Miskolci légvédelmi Hadosztály alárendeltségében a 105. honi légvédelmi rakéta ezred. Az ezred Miskolcon települt, a vezetési pontja Lillafüreden, a technikai osztálya pedig Pingyomtetőn volt. Az osztályaik Szakáldon, Tardonán, Cserépfalun és Aszalón voltak.

Így állt fel tehát a magyar alárendeltségü honi légvédelem Magyarországon, legalábbis a rakéta osztályok.

Megjegyezném, hogy korábban olvastam egy rövid polémiát az üteg - osztály dologról. Az alegységek közül a raj volt a legalsó, majd jött a szakasz. Utána már volt különbség, mert a következőt a gyalogos századnak, mindenféle tüzér pedig ütegnek nevezte. a következő fokozat gyalogoséknál a zászlóalj, tüzéréknél pedig az osztály volt. Az ezred és a dandár már minkettőnél azonos. Egyébként érdekes, hogy a honi légvédelmi rakéta osztályoknál nem nagyon használták az üteg megnevezést.

Vissza az eredeti témámhoz:

A felállított osztályoknak 1962-ben kellett az első éleslövészetet végrehajtaniuk. Ez valahol a román tengerparton történt, és a célanyag tekintetében nem csináltak nagy gondot. Ejtöernyővel ledobtak valami saroksugárzót, aztán hagy szóljon. Az első lövészeten részt vett a parancsnokságokon túl Börgönd, Nógrádverőce, és Miskolcról is volt ott valaki, de pontos adatot nem tudok.

Az első összeállításra az volt a jellemző, hogy osztályonként egy kupacba rakták a laktanyát, a tiszti lakásokat és a technikai területet. ("A" tüzelőállás; "B" rakéta tároló, telephely - többnyire egy kupacban -; "C" laktanya, tiszti lakótelep). Természetesen mindezt valahol kint a tanyán, és csak néhány osztály volt viszonylag közel valamelyik településhez. Annak idején valaki tréfásan jegyezte meg, hogy az állam egyszerűen megoldotta a hadiözvegyek és hadiárvák dolgát, mert egy atomcsapás az osztályra és mindenki odalesz. Én valahogy nem találtam viccesnek.

A hatvanas évek eső felében történt az első változás. Valami haderő korszerűsítés keretében felszámolták az aszalói és a táborfalvai osztályokat. Hogy ebben mi volt a logika, azt nem tudom, mindenesetre megtörtént. A volt tüzelőállásokat még a hetvenes évek végén is fel lehetett ismerni, legalábbis az avatott szem tudta, miről van szó. Ezzel együtt valóban csináltak némi korszerűsítést is, ugyanis az eredeti ötkabinos Dvinákat lecserélték korszerűbb háromkabinos Dvinára. Folyt. köv.

Hpasp Creative Commons License 2005.01.26 0 0 393

Az eszközök sávokban települtek

 

Erről már hallottam, de csak a Vega kapcsán...

... mindegy folytasd a történelmi áttekintést, majd visszatérük rá később.

:)

Előzmény: Volt tüzér (392)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.26 0 0 392

Etyeken 1981-től Volhov technikával felszerelt osztály volt. Az álca Dvina nem volt mindig telepítve, azt csak időnként szedték elő (1985 után már nem)

A honi légvédelem nem nagyon volt önálló (mint ahogy más sem), az irányítását Varsói Szerződés szinten végezték. Ott volt a VSZ EFEE (Egyesített Fegyveres Erők honi légvédelmi parancsnoksága. Alá tartozott a haderőnemben minden, az NDK-tól egészen Moszkváig. Az eszközök sávokban települtek (1. sáv NDK, 2. sáv NDK és Csehszlovákia, 3 sáv Lengyelország, Csehszlovákia és Magyarország, 4. sáv Lengyelország, Csehszlovákia és Magyarország - itt volt a mi 11. és 104. ezredünk - 5. sáv Lengyelország, Csehszlovákia és Magyarország - ebben volt a Miskolci ezred - a többit nem írom.) Az egészet a honi légvédelem kategóriába sorolták függetlenül attól, hogy a sávban települt eszközök az oroszoké, vagy a helyieké voltak. Az irányítást is a honi légvédelem végezte.

A Kub, Krug és a Vega is SZU-béli folyók voltak. (a Volhov is, az Angara is, a Pecsora is,) A SZTRELA és az IGLA tényleg nem, ezért bocs.

Előzmény: Hpasp (375)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.26 0 0 391

Folytasd...

... abba ne hagyd!!!

((c8

Előzmény: Volt tüzér (390)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.26 0 0 390

Bocs, de időnként félreugranak ezek a szemét billentyűk. Szóval az első Dvina 1959-ben jelent meg. Annyira titkos volt, hogy a vasútállomást és a környezetét háromsoros őrség vette körül, kívül sorkatonák, középen hivatásosok, legbelül a katonai elhárítás tisztjei. Iszonyúan sok ember kellett hozzá, hiszen nemcsak az utakat állták el, hanem a szántóföldet is. Még szerencse, hogy a laktanya közel van a vasútállomáshoz, így nem kellett lezárni az egész országot, csak a negyedét. Még az őrzésben résztvevők zöme sem tudta, miről van szó, csak a bakter akarta belerakni a rakétába a büdös kölykét fegyelmezésképpen. Sokáig egyébként a rekéta nevet sem volt szabad kimondani, ennek a vacaknak "gyártmány" volt a neve (még az oroszoknál is). 1960-ban megkezdték az állomány kiképzését, akiket az ország minden részébből, a hadsereg minden területéről válogattak össze, az egyetlen szempont a megbízhatóság volt. Ez a szempont egészen a nyolcvanas évek végéig megmaradt. A sorkatonákat komolyabban szűrték, mint a határőröket, hiszen itt még alkalmas szakma is kellett.

1961-re felállt a honi légvédelmi rakéta fegyvernem az országban, mégpedig a következőképpen: az 1. Honi légvédelmi hadsereg alá két honi légvédelmi hadosztály tartozott, mégpedig Veszprém és Miskolc (Lilafüred)

A veszprémi hadosztály alá két honi légvédelmi rakéta ezredet szerveztek, a 11. honi légvédelmi rakéta ezredet és a 104. honi légvédelmi rakéta ezredet. A 11. ezred a valamikori Kinizsi laktanyában települt, és a feladata a Dunától nyugatra lévő terület oltalmazása volt, Budapesttől egészen Dunaföldvárig. Dunaföldvár akkoriban a híd miatt volt fontos, akkor Paks még nem volt. Az alegységei települési helyei északról délre: Úny, Vértesacsa (vagy Alcsútdoboz), Börgönd, Sárbogárd és Dunaföldvár (vagy Madocsa). Börgöndön volt az úgynevezett TÜSZ (Technikai Üzemeltető Szolgálat), ahol a rakétákat tárolták, kezelték. A 104. ezred a Dunától keletre volt felelős. A parancsnokság és a közvetlenek (a TÜSZ is) Nagytarcsán volt, az osztályai pedig Nógrádverőcén, Vácegresen, Gyömrőn, Táborfalván és Szabadszálláson települtek. Így Budapest körül létrejött egy oltalmazási gyűrű, ahol még átfedések is voltak.

Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.26 0 0 389

Sajnos ez az említett 17 év már 1 éve ért véget, ezért a hadrendi számok tekintetében már nem vagyok biztos magamban. Amit tudok, azt persze mondom. A kérdésre: nemcsak láttam, technikus tisztként üzemeltettem is a technikát, és jellemzően az osztályok feltöltöttségére, bizonyos fajta melót több helyen is el kellett végezni. Elkezdeném egyébként az emlékeimet. Mindenekelőtt meg kell jegyezzem, hogy csak a honi légvédelemmel kívánok foglalkozni, mert abban éltem, azt ismerem. A csapatlégvédelemről már hézagosabak az információim azzal együtt, hogy onnan is tudok valamit.

Kezdem tehát a kályhánál:

Annak idején a Varsói Szerződés hadtudósai ötféle "haderőnemet" különböztettek meg, úgymint: szárazföldi csapatok, honi légvédelmi csapatok, légierő, hadászati rakéta csapatok, hadi tengerészet. Volt olyan is, aki a légideszant csapatokat külön számolta, volt viszont olyan is, aki szerint az csak a légierő része volt.

Ebből az ötből nekünk csak kettő lehetett, a szárazföldi és a honi légvédelmi, már csak a méretbeli korlátaink miatt is. Ezt csak azért említettem meg, mert a honi és a csapatlégvédelem között az volt az alapvető különbség, hogy a honi légvédelemhez kapcsolhatók bizonyos elhagyott objektumok, míg a csapatlégvédelemhez nem, hiszen azok a harcban együtt mozogtak a szárazföldi csapatok alakulataival. Nekik csak a laktnyáik lehettek jellemzőek, bár azok sem nagyon.

Nálunk egészen az ötvenes évek végéig csak a "csöves" eszközök képviselték a honi légvédelmet. Lévén a legfontosabb település, a főváros akkor is jó alaposan körül volt véve eszközökkel. Van ifjúkori emlékem, már kissé szakmabeliként a Hármashatár-hegyen lehetett látni egy légvédelmi tüzér üteg megerődített tüzelőállását. A betont senkinek nem állt érdekében elhordani, az pedig nagyon jellemző volt.

199--ben jelent meg először Magyarországon honi légvédelmi rakéta, mégpedig Börgöndön. Ott, és akkor rakták ki az első úgynevezett "ötkabinos Dvinát" (RSZN-75 volt a típusa), lévén ott volt a légvédelmi kiképző központ.

Előzmény: mezenguz (374)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.26 0 0 388
Hpasp!

Ki kell ábrándítsalak,se számok,se technika,se felsorolás..én is azt hittem,hogy ilyen lesz,de csak általánosságok,ki,kivel tárgyalt,mikor milyen szerződéseket kötöttek(14 oldalon),inkább hadtörténelmi szemponból nézi az író a dolgokat"az alapadatok a szovjet álláspontnak megfelelően homályban maradtak...az összegző jelentések túlnyomó többsége ma is titkos.."idézet a szövegből.Ez van sajnos,ennyit tudok mondani..:(
Előzmény: Hpasp (387)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.26 0 0 387

Egy volt oszt.társam szállította,sajnos nem olyan részletes,mint ahogy számítottam rá,diszlokációs táblázat pl.nincs,mert még mindig"titkos",csak néhány helységnév.

Akkor mi van benne? Egységek számai? Technikája, típusa, darabszáma?

Minden érdekel!

 

Mesterháza:szomszédos községek Tompaládony,Sajtoskál,Hegyfalu,Chernelházadamonya,Sárvártól ényugatra,légifotót lásd lenn...
..most mennem kell,vár az asszony(az előbb hívott tel.-on!),holnapig viszlát!

Sajna csak arról tudok bármit is, amit a 200. hozzászólásban közzétettem.

 

Előzmény: mezenguz (364)
sandinista Creative Commons License 2005.01.26 0 0 386

"Olvasgattam a topikodat(Radarok),nem nagyon működik mostanában,pedig jól indult..sorállomány voltál Mezőcsáton(P-15?).."

 

Igen. Komolyan felmerült, hogy maradok szerződésesként valameddig, mert akkoriban Borsodban nagyon nem volt munkalehetőség. Szerencsére másképp alakultak a dolgok, de megmaradt némi érdeklődés a haditechnika iránt.

Előzmény: mezenguz (374)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.26 0 0 385
..Folyt.

Gyál:

Fót:

Felsőpakony:

Dunavarsány(híradó):Tököl?BörgöndTáborfalva?SzabadszállásBölcske-AndráspusztaSárbogárdMezőfalvaGyömrő
Előzmény: mezenguz (383)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.26 0 0 384

Megpróbálom a lv.rak.osztályok települési helyeinek légifotóit feltenni,már ahogy sikerül,elnézést a hibákért,ha nem jók,nézd meg a fomi-n..

Cool!!!

Előzmény: mezenguz (383)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.26 0 0 383
Hasp!

Megpróbálom a lv.rak.osztályok települési helyeinek légifotóit feltenni,már ahogy sikerül,elnézést a hibákért,ha nem jók,nézd meg a fomi-n..

Alcsút:

Etyek:

Bia:

Pilis-tető:

Lom-hegy.

Urak Asztala:

Zsámbék:

Tinnye?

Tinnye?

..folyt köv. ....
Előzmény: Hpasp (380)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.26 0 0 382

A ruszkiknak nallam 4 csapat legvedelmi rakette ezred van jelolve, plussz a repterek osztalyai.

 

Akarom mondani 4 csapat legvedelmi dandärral.

Előzmény: Hpasp (375)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.26 0 0 381

Ugyan ma már nem, de a napokban nekifogok valamiféle hiteles történetet leírni a légvédelmi rakéta fegyvernemről a kezdetektől fogva.

 

Fuuu, egy ilyet mår nagyon regota keresek.

Alig värom!!!

((c8

 

Előzmény: Volt tüzér (373)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.26 0 0 380

Mesterháza:szomszédos községek Tompaládony,Sajtoskál,Hegyfalu,Chernelházadamonya,Sárvártól ényugatra,légifotót lásd lenn...
..most mennem kell,vár az asszony(az előbb hívott tel.-on!),holnapig viszlát!

Talän Hegyfalu neven fut, este megnezem.

Előzmény: mezenguz (364)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.26 0 0 379

..a képek számai,ha valakit érdekel:Aszaló:2269,Tardona:4827,Cserépfalu:3141,Szakáld:5077 a fomi-n

 

Cool!

 

Mår csak a Budapest környekieket kellene összeszedni.

(hohoo, van åm itt ekezet, csak nem eleg :)

äöå

Előzmény: mezenguz (378)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.26 0 0 378
...hát ez nem valami jól sikerült..:(
..a képek számai,ha valakit érdekel:Aszaló:2269,Tardona:4827,Cserépfalu:3141,Szakáld:5077 a fomi-n
Előzmény: mezenguz (377)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.26 0 0 377
Hpasp!

Valószínűleg egyedül megyek..az asszony a nagy hó miatt nem akar, a felfedezőcsapat egy része meg csladi programot választott...megprobálom betenni a Miskolc környéki lv. bázisok légifotóit:A sarokban lévő kis képek!

Aszaló:

Tardona:

Cserépfalu:

Szakáld:
Előzmény: Hpasp (376)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.26 0 0 376

A kirándulással kapcsolatban:a hétvégére elkobozták tőlem mindkét autót,csatlakozhatnék valakihez Bp.indulással(bár oda is fel kell jutnom vhogy,vonat van!)...cél a megbeszélt lenne?

 

Hozzank meg egy ember befer.

Előzmény: mezenguz (374)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.26 0 0 375

Kedves Volt Tuzer!

 

Orommel fogadjuk visszaemlekezesedet, es adataidat.

(Saja ebben az orszagban, ahol most vagyok nincsennek ekezetek...)

 

Par dologban mindjart vitatkoznek veled.

 

Emlékeim szerint ehelyt többször előfordult Etyek neve. Nos hát ott a faluhoz közelebbi objektumban egy magyar közepes (Volhov) honi légvédelmi rakéta osztály tüzelőállása volt

 

Etyeken inkabb egy kamu Dvina volt Volhov helyett.

 

Orosz lehetett, de róluk azt érdemes tudni, hogy amíg nekünk az országban három honi légvédelmi rakéta egységünk volt, addig ők nyolc ezreddel rendelkeztek.

 

Erdekes hogy ruszki Honi legvedelem nallam egyaltalan nincs jelezve, minthogy szamukra ez csak megszallt terulet volt.

Tudsz esetleg konkretumot?

 

Nekunk 7 legvedelmi raketta ezredunk volt, ebbol 3 honi (Erd Volhov-Nyeva, Sarbogard Volhov-Vega, Lilafured Volhov), es 4 csapat legvedelmi ezred (Gyor KUB, Nagykanizsa KUB, Keszthely KRUG, Kalocsa KUB)

 

A ruszkiknak nallam 4 csapat legvedelmi rakette ezred van jelolve, plussz a repterek osztalyai.

 

Egyébbként azt tudják az urak, hogy minden orosz légvédelmi rakéta komplexumot valamilyen orosz folyóról neveztek el?

 

Nem, kulonosen a KUB, KRUG, VEGA, STRELA, IGLA nem stimmel.

 

Ne erts felre, nem kotozkodni akartam...

... varjuk a konkretumokat!

(c8

Előzmény: Volt tüzér (373)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.26 0 0 374
Helló!

Volt tüzér!

Szívesen fogadok(unk) bármilyen kiegészítést,pontosítást a témával(főleg lv.rak.osztályok)MN számok,települési helyek,diszlokáció,mert 17év azért nem semmi,csak személyesen láttad,kezelted a technikát...esetlegesen kirándulásokhoz nincs kedved(idegenvezetés?),segítve eme néhány keresgélő embert..

Sandinista!

Olvasgattam a topikodat(Radarok),nem nagyon működik mostanában,pedig jól indult..sorállomány voltál Mezőcsáton(P-15?)..

A kirándulással kapcsolatban:a hétvégére elkobozták tőlem mindkét autót,csatlakozhatnék valakihez Bp.indulással(bár oda is fel kell jutnom vhogy,vonat van!)...cél a megbeszélt lenne?
Előzmény: Volt tüzér (373)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.26 0 0 373
Magyar nem volt. Orosz lehetett, de róluk azt érdemes tudni, hogy amíg nekünk az országban három honi légvédelmi rakéta egységünk volt, addig ők nyolc ezreddel rendelkeztek. Tehát Kaposváron akár lehetett valami hasonló. Ezek többsége ugyanolyan Volhov rakétakomplexum volt, mint a mieink. A kismagasságú Nyeva kompleumokat általában csak jelentős objektumok (repülőtér, vezetési pontok) oltalmazására használták. Mivel szakmabeliként időnként rájuk szorultunk, így meglehetősen sok helyen jártam náluk, de Kaposvárra nem emlékszem. Emlékeim szerint ehelyt többször előfordult Etyek neve. Nos hát ott a faluhoz közelebbi objektumban egy magyar közepes (Volhov) honi légvédelmi rakéta osztály tüzelőállása volt (Osztály, és nem üteg). Alcsútdoboz felé menet az út jobb oldalán egy orosz légvédelmi rakéta ezred parancsnoksága, vezetési pontja, és kiszolgáló létesítményei voltak. Egyébbként azt tudják az urak, hogy minden orosz légvédelmi rakéta komplexumot valamilyen orosz folyóról neveztek el? Ugyan ma már nem, de a napokban nekifogok valamiféle hiteles történetet leírni a légvédelmi rakéta fegyvernemről a kezdetektől fogva. Remélem, senkinek nem fogok vele ártani. Emlékeim szerint annak idején minden évben aláírtunk egy piros csíkos papírt, amire a hasonló alakulatoknál szolgálók emlékezhetnek. Most mégis nyíltan merek írni ezekről a dolgokról, mert nálunk már csak a Coca-Cola receptje titkos.
Előzmény: Maz (372)
Maz Creative Commons License 2005.01.26 0 0 372
Szia Volt tüzér!

Kaposvárról mit tudsz? Voltak ott légvédelmisek, vagy nem?
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.26 0 0 371
Annyit azért tudni kell, hogy a magyar szájhagyomány képes volt különféle érdekes dolgokat produkálni. Ott és olyan dolgokat "Tudtak" biztosan, ami és ahol soha nem volt. Egyébként ehelyt is olvastam néhányszor bizonyos "silókról". Nos hát Magyarországon nem nagyon volt siló, legalábbis amit annak sejt a közhiedelem, az nem az.
Előzmény: sandinista (370)
sandinista Creative Commons License 2005.01.25 0 0 370
Kösz, én is így tudtam, de váltig állították nekem, hogy márpedig oda orosz rakettások voltak települve.
Előzmény: Volt tüzér (368)
papu rapava Creative Commons License 2005.01.25 0 0 369

Hali Volt Tüzér!

A Tenkes tövében lakom!

Valóban volt a hegy tetején egy jégelháritó bázis.

Már régen megszünt,egyébként civilek kezelték másodállásban.

Üdv.

Előzmény: Volt tüzér (368)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.25 0 0 368
Azon a vidéken nagyon könnyen kialakultak különféle jégesők, ezért Baranyában előszeretettel használtak "jégelhárító" rakétákat. Ez a répa valamilyen cink-jodid (ebben azért nem vagyok biztos) származékot lőtt bele a kialakuló jégfelhőbe. Állítólag emiatt a felhőben nem tudtak kialakulni a nagy jégszemcsék, így amire az egész leért a földre, akkorra síma eső lett előle. Ez a "rakéta egység" valami ilyesmi lehetett.
Előzmény: sandinista (367)
sandinista Creative Commons License 2005.01.25 0 0 367

Sziasztok!

 

Mit tudtok ti arról, volt a Villányi hegységben, konkrétan a Tenkesen valamilyen rakétás alakulat? Vitába keverdetem egy másik fórumon és nem akarok hülyeséget írni.

Magamról annyit Mezőcsáton kukkoltam a zokszigént egy Dzsigitből a kilencvenes évek elején. Mára ez is kihalt.

Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.25 0 0 366

Bocs, hogy elrontottam, de az az *1* bizony helyesen 17. Mindjárt más, ugye?

Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.25 0 0 365

Tisztelt Sporttársak!

 

Engedjék meg, hogy csatlakozzam a társasághoz én is. Az sodort ide, hogy végigolastam ezt a folyamot, és a volt életemből számtalan ismerős helyet találtam, olyanokat, amik volt "helyőrségként" részei oltak az életemnek. A honi légédelmi rakéta fegyvernemnél szolgáltam, mint tiszt, és az ott eltöltött idő alatt (1 év) volt módom olyan információkhoz hozzájutni, amikről itt helyenként vita folyik, sőt helyenként tárgyi tévedéseket, vagy emlégbeki tévedéseket is találtam. Hogy ezeket a flélreértéseket eloszlassam, szívesen megosztom a tisztelt jelenlévőkkel azokat az információkat, amiket één tudok, és amik remélem, pontosak.

 

Üdvözlettel: Volt tüzér

mezenguz Creative Commons License 2005.01.25 0 0 364
Hpasp!

Egy volt oszt.társam szállította,sajnos nem olyan részletes,mint ahogy számítottam rá,diszlokációs táblázat pl.nincs,mert még mindig"titkos",csak néhány helységnév.
Mesterháza:szomszédos községek Tompaládony,Sajtoskál,Hegyfalu,Chernelházadamonya,Sárvártól ényugatra,légifotót lásd lenn...
..most mennem kell,vár az asszony(az előbb hívott tel.-on!),holnapig viszlát!
Előzmény: Hpasp (363)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.25 0 0 363

feltűnt egy helységnév:Mesterháza,mint helyőrség,Sárvártól nem messze

 

Nállam sem Mesterháza, sem Sárvár nem szerepel.

Alighanem más néven futhat...

... mik a szomszédos települések?

Előzmény: mezenguz (356)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.25 0 0 362

Hétvégén ki ér rá? Menjünk valamerre?

 

Vasárnap ok nekem!

Menjünk!

Előzmény: M62 265 (358)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.25 0 0 361

..olvasgatom al legújabb szerzeményemet(Pataki István:A szovjet csapatok létszáma és diszlokációja Mo.-n),

 

Wohooo...

... hol szerezted, mennyire részletes, mekkora?

 

Előzmény: mezenguz (356)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.25 0 0 360

Nagyon hallgatsz,eluntad a topikot,vagy csak adatokat gyűjtesz a bázisokkal kapcsolatban?
..bár én sem vagyok valami aktív az utóbbi napokban:)...

 

Külföldön vagyok, úgyhogy csak ritkán érek rá.

Előzmény: mezenguz (355)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.25 0 0 359
Helló!

M62 265!

Végre valaki,már azt hittem haldoklik a topik...készül a térkép,a vimudeap-ot megnézted?
A hétvége nekem jó,csak az időjárás is legyen kegyes hozzánk,merre szeretnél menni?
Előzmény: M62 265 (358)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.25 0 0 358

Szia Whiteye!

Persze, hogy érdekel, írj légyszi! A másik bázis helyét eltaláltuk a légifelvétel alapján pár hozzászólással lejebb?

 

Hpasp!

El ne tűnj!!!

 

 

 

Hétvégén ki ér rá? Menjünk valamerre?

Előzmény: whiteye (354)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.25 0 0 357
...ja ,a fomi-n a 7977felvételt nézzétek,ezt:
Előzmény: mezenguz (356)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.25 0 0 356
...olvasgatom al legújabb szerzeményemet(Pataki István:A szovjet csapatok létszáma és diszlokációja Mo.-n),s feltűnt egy helységnév:Mesterháza,mint helyőrség,Sárvártól nem messze,légifotón megnézve,található a környékén gyanús objektum(lv.talán az SA-5rak.osztály?).Valaki valamit erről tud..?
Előzmény: mezenguz (355)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.25 0 0 355
Helló!

Whiteye!

Engem is érdekel a bázis,írhatod,s ha van valami fotó,az is jöhet(archív is!)..

Hpasp!

Nagyon hallgatsz,eluntad a topikot,vagy csak adatokat gyűjtesz a bázisokkal kapcsolatban?
..bár én sem vagyok valami aktív az utóbbi napokban:)...
Előzmény: whiteye (354)
whiteye Creative Commons License 2005.01.24 0 0 354
Szia M62 265
Mint írtam, Tótvázsony részén van még bázis, szívesen írok róla, ha érdekel.
Hali, E Ati.
Előzmény: M62 265 (349)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.24 0 0 353
Helló!

M62 265!

A vimudeap.de-t nézted már?Az sem rossz honlap,a műholdfotók,a leírások,a fotók, s elég sűrűn frissül is.Ja,fenn van rajta a komáromi erőd is:)
Előzmény: M62 265 (351)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.23 0 0 352
Anekdoták a seregből, 435. hsz. (Őrnagy Őrnagy őrnagy): "Na igen, azota Kalocsat is bezartak, mi voltunk ott az utolso generaciok egyike. Pedig soha annyi festoi naplementet nem lattam, mint a harcaszati gyakorlatokon kint az elhagyott orosz katonai repuloteren..."
M62 265 Creative Commons License 2005.01.23 0 0 351

Még sehol sem tartok a térképpel, ma délután már tényleg nekiállok végre.

 

FélOFF: Tud valaki teljes Magyarországot lefedő műholdas/légifotót? Nagyon tetszik az, ami a hidden-places.de-n van, szeretném lekoppintani.

 

Tótvázsony újra majd csak 10.-e után, drága az üzemanyag :-/

Előzmény: mezenguz (350)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.23 0 0 350
M62 265!

Megnéztem,érdekes,már nekem is felkeltette a figyelmemet,mikor az A-raktárt kerestem,a Déli-Bakony turistatérkép nem jelöl semmit,talán egy helyszinbejárás többet segítene..készül a térképed?
Előzmény: M62 265 (349)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.23 0 0 349
Tényleg lehet Tótvázsony környékét még bázis? Nézzétek meg ezt a fömi-n: http://fish.fomi.hu/termekekhonlap/kepek/mintakhoz/legi/4144.jpg Mi lehet az a bal felső sarokban? (Turistatérkép sincs nálam, lehet, hogy csak valami majorság, de gyanús)
krivics Creative Commons License 2005.01.22 0 0 348

Kanizsáról tudok, (a felderítők:),

Ezek közül az indítóállások közül égett le 1 db, a rakéta (lejárt üzemidejű) áramforrásának meghibásodása miatt.

Előzmény: Hpasp (341)
Bárdos Imre Creative Commons License 2005.01.22 0 0 347
Ilyenek (is) voltak Kaposváron!
Előzmény: Maz (346)
Maz Creative Commons License 2005.01.22 0 0 346
Csak megtaláltam a FROG-7 feltöltőjét:-)
Ez is ZiL-135:
mezenguz Creative Commons License 2005.01.22 0 0 345
Helló!

Érdekelnek az élményeid,a rakétatechnika,lokátorok,írj!
Előzmény: Eburafako1974 (344)
Eburafako1974 Creative Commons License 2005.01.22 0 0 344
Sziasztok!

Én a Biatorbágyi "rakétabázison" voltam katona 1994-1995 ben. Akit érdekel, tudok róla mesélni. Voltam fent a hegyen azután is, kb 1998 ban, amikor már elhurcoltak mindent. Elég érdekes volt látni a helyet kihaltnak, ahol szolgáltam.
Maz Creative Commons License 2005.01.21 0 0 343
Tapolcán biztosan volt, az Erdélyi Lajos interjúban volt, hogy a kocsmában a katonák ha azt mondták hk-sok, akkor bólogattak, hogy ja, nagyrakétás, ha azt mondták felderítők, akkor meg hogy ja, kisrakétás:-)
Előzmény: Hpasp (341)
whiteye Creative Commons License 2005.01.21 0 0 342
Jó estét, sziasztok.
Már egy ideje olvasom az oldalt. Igazán tetszik, és a fotók, nagyon jók. Sok érdekeset tud meg az ember, ami eddig titok, vagy rejtély övezett. M62 265 fotói igazán megfogtak. Nem gondoltam, hogy egy elhagyott bázis, ( Tótvázsony ) ennyire jó állapotban meg tud maradni, semmi vandálkodás, se semmi. Eddig nem igazán tudtam hozzá szólni, de hátha tudok egy kicsit segíteni, legalábbis remélem. Tótvázsony közelében, mint tudjátok elég sok laktanya volt, van, a fotózott bázistól nem messze, szintén van egy bunker részleg. Amit két évvel ezelőtt még őriztek, arról tudtok valamit? Az egészen fent volt az erőgazdaság területén.
Még beszélek a rokonommal, ő jelenleg is ott lakik, biztos tájékozottabb.
Ha megtudok újabbakat, jelentkezem, és olvasom, további felfedező túrátok, remélem még sok lesz, sziasztok E Attila.


Előzmény: M62 265 (333)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.21 0 0 341

Össze tudjuk szedni, hogy a Néphadsereg FROG rakétái hol állomásoztak?

 

Ez a lista jó?

Nagykanizsa, Tapolca(???), Kiskunfélegyháza, Szentesen, Jászberény

 

Úgy tudom, hogy 18db indítónk volt.

 

Ki mit tud ebben a témában?

Előzmény: Maz (339)
Maz Creative Commons License 2005.01.21 0 0 340
A ZIL-135 (Ismert BAZ-135 néven is) a FROG-7 indítójárműve volt, egy rakétát cipelt:








Utántöltő járműről nem találtam képet a gyűjteményemben, hacsak nem ez lehet az, igaz ezen két konténer van:






Illetve nem tudom ez minek a szállítója:







3 rakétát visz a KUB utántöltő járműve is, ez szóló ZiL-131 daruval felszerelve:







A légvédelmi témakörhöz kapcsolódóan két kép: Az első csak mert olyan szép rajta a régi felségjel, a második meg azt mutatja, hogy az általam elsőként belinkelt képen látható jármű csak szállító, a kilövőállvány stabil.
Előzmény: Bárdos Imre (334)
Maz Creative Commons License 2005.01.21 0 0 339
>Az R-300 ( SS-1C, Scud-B) 8x8 as MAZ 543 ason volt

Pár hozzászólással ezelőtt pont ezt írtam:-)

Na ha meg tudod mondani hány differenciálmű van a hajtásláncában, akkor nem haragszok meg:-)

Érdemes lehet rákkattintani az adataimra és megnézni a honlapomat:-) Talán kiderül, hogy a járművekhez azért talán értek kicsit:-)
Ha a rakétákhoz és fegyverekhez már nem is:-(

Előzmény: mance (321)
Bárdos Imre Creative Commons License 2005.01.21 0 0 338
Szerintem a hordozója olyan volt, mint az utolsó elötti (fekete-fehér) képen. Arra biztosan emlékszem, hogy nem két részes volt a fülkéje, mert egyszer ültem benne, valami rádió kipróbálása miatt. Arra bezzeg emlékszem, hogy R-123. rádió volt benne, jobb oldalt, valahol a müszerfal alatt.:))
Előzmény: Hpasp (336)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.21 0 0 337

A szöveg persze elcsúszott a képekhez képest...

:(

Előzmény: Hpasp (336)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.21 0 0 336

 

Naszóval imhol a Néphadseregnél alkalmazott föld-föld rakéták:

 

SCUD-A

Tapolca

 

SCUD-B

Tapolca

 

FROG-7

Nagykanizsa, Tapolca(???), Kiskunfélegyháza, Szentesen, Jászberény

 

 

Előzmény: Bárdos Imre (335)
Bárdos Imre Creative Commons License 2005.01.21 0 0 335
Elgondolkoztam a dolgon. Lehet, hogy a nagy ZIL vitt 3 db. rakétát és a nyergesvontató (Tyereska) egyet? Már nem emlékszem pontosan. De az biztos, hogy Márkóra a kilövéshez a nagy ZIL ment!
Előzmény: Bárdos Imre (334)
Bárdos Imre Creative Commons License 2005.01.21 0 0 334

Mivel 1985 tavaszától híradósként én is ott katonáskodtam (elözö összel Pécsre vonultam, csak áthelyeztek) láttam ott a rakétákat. Kettö féle volt. Az egyiket talán ZIL 135? cipelte, egy darab volt a marha nagy két motoros 4 tengelyes teherautón. Egyszer még vittek is a fiúk Márkóra pár darabot kilöni olyanokat amiknek állítolag lejárt a szavatosságuk. Az eseményt onnan tudom, hogy én rádióztam velük.  Erröl a típusról pár éve azt hallottam, hogy ezek voltak a SCUD rakéták. Mivel nem érdekel a haditechnika nem jártam utána, de akár az is lehetett.

 

A másik tipust Tyereskának hívták. Ezt is valami ZÍL húzgálta, de az valami nyergesvontató szerü tünemény volt, ami 3 db, a feljebb említettnél kisebb rakétát vitt.

 

Ha jól emlékszem konkrétan a rakétákkal az "M" üteg foglalkozott. ök szerelték rá a fejet illetve töltötték fel üzemanyaggal azokat. A szállítók emlékeim szerint másik üteg voltak, de ök csak fuvarozták a technikát.

 

Mikor Márkóra vitték kilöni a rakétákat, akkor a kilövö szerkezettel - a srácok beszámolója szerint -Tapolcáról jöttek egy másik alakulattól. Arra emlékszem, hogy egy esetleges háború esetén is velük kellett volna találkoznunk valahol.

Előzmény: Maz (318)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.21 0 0 333

Sziasztok!

 

Sajnos a most hétvége nem lesz jó, viszont jövő hétre összehozhatunk akár egy hoszabb túrát is!

 

Köszönöm a mailt, Hpasp!

 

Ez a hidden-places oldal nagyon állat, nem tudom, hogy maradhatott meg az ottani bázis ilyen jó állapotban...

Holnap remélem össze tudok rakni legalább egy online térképet a bázisokkal, vasárnap leszek újra netközelben, akkor feltöltöm, ha sikerül.

 

Jó túrázást mindekinek, fotózzatok sokat!

mezenguz Creative Commons License 2005.01.21 0 0 332
Helló!

Megnéztem a legfrissebb képeket a geocachingon az Urak Asztaláról,ott is kezd egyre lehangolóbb lenni a bázis...
Előzmény: Hpasp (331)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.20 0 0 331

Láttam.

Nyílván egység tervek alapján dolgoztak.

 

Logikus.

Előzmény: mezenguz (330)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 330
Meg erre:
Előzmény: mezenguz (329)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 329
Hpsap!

Erre gondoltam
Előzmény: mezenguz (328)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 328
Hpasp!

Megnézted..?Szerintem M62 265 elmúlt hétvégi "kirándulására"emlékeztetőek a képek..
Előzmény: Hpasp (326)
krivics Creative Commons License 2005.01.20 0 0 327

Siló nem volt. A kivonás után jártam bent, + láttam egy térképem is róla.

(siló, az gondolom a földalatti indítóállás szinonímája. Egyébként ilyenről mo.-n sem tudok. Ja és fix telepítésű hadműveleti-harcászati rakétákról sem)

 

Mint már írtam Kaposvár a gyártótól átvette, raktározta,  előkészítette (feltöltötte, bemérte) a rakétákat. Az ő feladatuk lett volna a nukleáris fejek átvétele, szállítása is.

 

A Scud-rendszer (9k72) kivonása után a hasonló infrastruktúra miatt alkalmas volt a légvédelmi rakéták kiszolgálására is. Ez a tevékenysége ismertebb, akkor már lehetett róla beszélni, nyíltabb lett a laktanya.

 

Az alakulat  fedőszáma MN9983 volt. (147. Fegyverzettechnikai Bázis)

Előzmény: Maz (318)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.20 0 0 326

a hasonlóság megdöbbentő lesz...

 

Szerintem semmi megdöbbentő sincs benne, hisz az összes ruszki légibázis is egykaptafára épült.

Najah, a szabványosításnak vitathatatlanok az előnyei.

(c8

Előzmény: mezenguz (325)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 325
M62 265!

Nézd meg a hidden-placces.de-t, a datenbankban,az objektnavigationban a "Brandenburg-Lychen"néven futó objektumot,a hasonlóság megdöbbentő lesz...
Előzmény: mezenguz (324)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 324
M62 265!

Hétvégi kirándulásterv?Ha nincs,Szszálláshoz(bár ez egy kis bázis),nincs kedvetek?
Küldj mailt!
Előzmény: mezenguz (323)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 323
Hpasp!

Csak csatlakozni tudok,én sem tudok arról, hogy a magyar repülőtereken lett volna rakétás légvédelem,csöves az volt,háborús esetben is gondolom a csapatlégvédelemtől helyeztek volna át egy-egy harcjárművet...nem fix telepítésü rendszert..
Előzmény: Hpasp (319)
mance Creative Commons License 2005.01.20 0 0 322

Bocsánat mindenkitől,

 

Természetesen: www.russianspaceweb.com

 

Mance

mance Creative Commons License 2005.01.20 0 0 321

MaZ,

 

Jó a nick neved:)

Az R-300 ( SS-1C, Scud-B) 8x8 as MAZ 543 ason volt, s ezt kisérte az üzemanyagos, a darus, az aggregátos, meg a pót rak. szállító.kocsi.

 

Cak érdekességként megnézegethető: www.russiancpaceweb.com igen sok adat van itten:)

 

Más,

Ha voltak ezek a raketták Kanizsán, azon milyen robbanó fejek voltak?

És ezeket hol tartották?

Maz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 320
Egy rakéta, tehát nem csak szállító volt, hanem indító.
Előzmény: Hpasp (319)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.20 0 0 319

Mi volt a technikájuk? nézdd meg a belinkelt képet. Az volt az. Bátyáméknak még voltak olyan öregjeik, tiszteseik, akik a füredi 2-ben voltak kopaszok. Ők mesélték, hogy olyan ZiLjeik voltak, amik tréleren vitték a rakétákat, és a tréler kerekeit is meg lehetett hajtani.

 

Egy vagytöbb rakéta volt a tréleren?

 

Ez pedig pont a belinkelt ZiL-157 KV-re illik, ami az SA-2(vagy SA-3, rakétákat nem ismerem) szállítójárműve. Másfelől egy repülőtér közelében illik gondoskodni légvédelemről ugye.

Jaja, csak erről eddig még nem halottam. A ruszki reptereken ott volt a légvédelmi rakéta osztály, de a magyarokról nincs infóm.

 

Ami számomra kérdéses, hogy volt nekünk SCUD-A is, ISz-2 alvázon (Ilyen is van Kecelen) Na ezek hol voltak? Mert ha Kaposváron, akkor mindenkinek igaza van.

 

Szintúgy Tapolcán, mielőtt lecserélték őket SCUD-B -re.

Előzmény: Maz (318)
Maz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 318
Mi volt a technikájuk? nézdd meg a belinkelt képet. Az volt az. Bátyáméknak még voltak olyan öregjeik, tiszteseik, akik a füredi 2-ben voltak kopaszok. Ők mesélték, hogy olyan ZiLjeik voltak, amik tréleren vitték a rakétákat, és a tréler kerekeit is meg lehetett hajtani. Ez pedig pont a belinkelt ZiL-157 KV-re illik, ami az SA-2(vagy SA-3, rakétákat nem ismerem) szállítójárműve. Másfelől egy repülőtér közelében illik gondoskodni légvédelemről ugye.



Mégegyszer:

A magyar R-300 (SCUD-B)rakétadandár Tapolcán állomásozott, ha jól emlékszem hk dandár volt a fedőalakulatuk és 9 MAZ-543 indítóállványuk volt. '95-ben ezek közül 7 került teljes megsemmítésre, 2 a Hadtörténeti Múzeum tulajdonába került hatástalanítva. (Érdemes az Erdélyi Lajos volt HM szóvivővel készült riportot elolvasni a TOP-GUN egy régi számában, ő ott szolgált Tapolcán.) kb '97-ig Budapesten tárolták az EGIS gyógyszergyár melletti területen több más a hadtörténeti udvaráról kipaterolt technika mellett(Saját két szememmel láttam jópárszor). Amikor Kecelen megalapult a haditechnikai park, mind a kettő oda került. (Szintén egy régi TOP-GUNban a megnyíló parkról van légi felvétel, ott mindkettő látszik.) Én 2000? decemberében jártam ott, akkor már csak az egyik volt ott.



Na most beszéltem bátyámmal telefonon, légvédelmisek biztosan voltak, viszont állítólag voltak silók is(?), tehát egyszerre lehetett a SCUD rakéták kiszolgáló alakulata is ott. De a légvédelem tuti!!!

Ami számomra kérdéses, hogy volt nekünk SCUD-A is, ISz-2 alvázon (Ilyen is van Kecelen) Na ezek hol voltak? Mert ha Kaposváron, akkor mindenkinek igaza van.
Előzmény: Hpasp (316)
mance Creative Commons License 2005.01.20 0 0 317

Mint korábban írtam, 73 ban Nagykanizsán voltam s ott, mostmár biztos, hogy volt harcászati rakéta osztály.( R-300) . Namost, ők, ha kivonultak letakarva és éjjel kimentek a közeli nagyrécsei erdőbe ott "állították fel a szerszámot". Ahol egyébbként tartózkodtak a Dózsa laktanya ( dióverős légvédelmi tüzérek:) területén ott nem volt nagy belmagasságú tárolóhely. Bár- a föld alatt nem jártam, de ott már csak nem építettek ilyen mély gödröt:)

Az R-300 at beírva a magyar gugliba, kijött egy oldal, ahol leírták, hogy mind a 9 indító állást megsemmisítették, egyet, hatástalanítva? a Hadtörténeti Múzeumnak adtak.

Hosszú ideig még a jelenlétét is tagadták...

Hpasp Creative Commons License 2005.01.20 0 0 316

Kaposváron légvédelmisek a taszári reptér védelmére.

 

Hmmm...

... és mi volt a technikájuk, hadrendi megnevezésük?

Előzmény: Maz (304)
-gonosz- Creative Commons License 2005.01.20 0 0 315

OFF:

A többi felhasználó miatt a "-gonosz-" és a "BAKTER" nick ugyanaz, csak az első a munkahelyi, a második az otthoni.

Előzmény: -gonosz- (314)
-gonosz- Creative Commons License 2005.01.20 0 0 314

A www.yousendit.com  -ot ismered?

 

Azzal nagy állományokat is lehet küldeni (1 GB-ig)

 

Előzmény: M62 265 (295)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 313
Hpasp!

Mailt megkaptam,mail ment.
Előzmény: mezenguz (312)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 312
"nyomoztam egy kicsit.A helybeliek szerint a kivonuláskor derült ki,hogy a már említett műszaki állomáson,rakétasilók is voltak..."

Münci!

Ezen a vonalon indulj,érdemes,mert Bajon a harcászati rak.dd. biztos..!
Előzmény: Münci (310)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 311
Helló mindenkinek!

Krivics!

Igazad van,utána érdeklődtem egy volt kollegámtól,ott volt katona a 80-as évek első felében..a Scudokat szolgálták ki,84'-ben volt éleslövészeten a volt Szu.-ban a dandárra..ők csak a karbantartássa,összeszereléssel,kiszolgálással foglalkoztak...l
Előzmény: krivics (308)
Münci Creative Commons License 2005.01.20 0 0 310

Möszjő M62 265!

 

Bizonyára félreértettük egymást! Én nem állítottam, hogy Bajon magyar bázis lett volna, vagy , hogy volt ott SCUD! Én azt írtam, hogy az általatok ismert allokációs táblákkal szemben én nem tudok arról, hogy Tatán lett volna szovjet egység. Bajon viszont volt.

Harckocsizók biztosan! Hadseregvezetési pontot nem tudom. A SCUD-ot sem tudom, de elképzelhetőnek tartom, mivel Tata közelében nem ismerek más akkora telephelyet ( nem indító állást!) ahol egy dd elfért volna a kiszolgálással együtt.

Nyomoztam közben egy kicsit. A helybeliek szerint a kivonuláskor derült ki, hogy a már említett műszaki állomáson (Baj és Tata-Újhegy között) rakéta silók is voltak. De erről csak pletykánál alig magasabb szinten tudok.

Hétvégén megpróbálom megnézni. Esetleg valaki jön még?

 

Tisztelettel, Münci 

Előzmény: M62 265 (298)
krivics Creative Commons License 2005.01.20 0 0 309

Novemberben még ott rozsdásodtak, bár az árokásókat állítólag veszik/viszik.

Előzmény: Rephyx (303)
krivics Creative Commons License 2005.01.20 0 0 308

A légvédelmiből annyi igaz, hogy 91' után légvédelmi MRTB lett.

Addig a tapolcai Scud alakulat "háttérintézménye"  volt. (de nem volt alárendelt)

Előzmény: Maz (306)
papu rapava Creative Commons License 2005.01.20 0 0 307
Hali Maz! Lehet,hogy engem szándékosan félrevezettek! :))))))))))) Egy biztos! 91-92-ben nem voltak kaposváron légvédelmisek! Üdv.
Előzmény: Maz (304)
Maz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 306
Ilyenek voltak Kaposváron. ZiL-157 KV
Előzmény: Maz (304)
Maz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 305
Marcaliban a HMEI Rt-nek van telephelye, árverezni is szoktak és most már állandó jelleggel bolt is üzemel. Ld: www.hmeirt.hu
Előzmény: Rephyx (303)
Maz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 304
Na ezt a marhaságot fejezzétek már be!!!

Magyar SCUD-ok Tapolcán voltak, Kaposváron légvédelmisek a taszári reptér védelmére.
Előzmény: krivics (296)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.19 0 0 303
Apropo meg egy sztori, Marcali. Volt szerencsem ott jarni, miutan kiurult, civil biztonsagiak orzik, raktarnak hasznaljak. Bazi nagy laktanya, regebben tuzerek voltak ott. Ami erdekes, azok a ZSU-23as onjaro legvedelmi jarganyok, fegyver nelkul, szetbarmolva allt egypar az udvaran, valamint par, szamomra azonosithatatlan tipusu, 60-as evekbol szarmazo arokaso/bulldozer muszaki gep. Nagyon brutalisan neztek ki. Szerintem azota is ott rozsdasodnak....
papu rapava Creative Commons License 2005.01.19 0 0 302
Hali Krivics! SCUD rakéták lehettek Kaposváron! Magam 91 februárban vonultam a Füredi 1-be! A 2-ben akkor nagy sürgés-forgás volt. Kérdésünkre a hivatásosok azt mondták,hogy most viszik el az utolsó SCUD rakétát. Ez döbbenetes volt nekünk,mert éppen akkor lövöldözték az irakiak a SCUD rakétáikat Izraelre. A fene gondolta,hogy itt is voltak! Utánna valóban egy szállít zászlóalj volt a Hunyadiban. Szerencsére leszerelés óta nem láttam egyik laktanyát sem! :)))))))) Üdv.
Előzmény: krivics (296)
krivics Creative Commons License 2005.01.19 0 0 301
ja, infom szerint és Bajon orosz hadsereg vezetési pont volt, rakétatechnika nem.
Előzmény: M62 265 (298)
krivics Creative Commons License 2005.01.19 0 0 300

Igazán csak a kaposvári laktanyát ismerem. Azt civil biztonsági szolgálat őrzi.

Előzmény: M62 265 (298)
krivics Creative Commons License 2005.01.19 0 0 299

ok.

(rosszul tudtam/emlékeztem na, még igen kicsi gyerek voltam akkor;)

 

Kaposváron a  (Scud) MRTB (mozgó Rakétatechnikai Bázis), állomásozott. Indítóállás nem volt, rakétaszálító járművek, és a 2., 3. lépcsőnek szánt rakéták voltak.

Ők intézték az összeszerelést, feltöltést, átadást a harcoló alakulatnak.

 

Nagybajom környéke a dombóvári oroszok indítókörlete volt.

 

Előzmény: Hpasp (297)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 298

Meg tudnád írni az általad ismert bázisok helyét? (Ki őrzi őket? Még a honvédség, vagy biztonsági cég?)

Tata közelében, Bajon volt magyar bázis; bizonyára erről hallottál. Pár hozzászólással lentebb ment is róla a vita, hogy volt-e ott SCUD, vagy nem.

Előzmény: krivics (296)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.19 0 0 297

Tudomásom szerint a magyar SCUD-ok (dandár?) Kaposváron voltak, a Füredi 2 (Hunyadi János) laktanyában.

 

Hmmm, ez azért több forrással is ütközik.

A Hadsereg közvetlen 5. rak dd 9db SCUD indítóval Tapolcán állomásozott.

Hadosztály közvetlen rakéta zászlóaljak LUNA rakétákkal Nagykanizsán és Tapolcán(?), valamint Kiskunfélegyházán, Szentesen és Jászberényben voltak.

Előzmény: krivics (296)
krivics Creative Commons License 2005.01.19 0 0 296

SCUD-ról

 

Tudomásom szerint a magyar SCUD-ok (dandár?) Kaposváron voltak, a Füredi 2 (Hunyadi János) laktanyában. A bázis 2 részre volt osztva, a hátsó ("Z") telephelyre külön belépő kellet. Az egész laktanya igen komoly technikai őrrendszerrel volt körülvéve. (Infra/lépésérzékelő)

 

Sajnos én már csak a helyüket láthattam, meg néhány bontott alkatrészt Nyírtelken meg egy darabot a felrobbantott :( indítójárműből emléklapon. Amúgy hosszú, fűtött garázsokban áltak. Magas az nem volt. A bázis mögötti erdőben betonozott utak voltak. (vannak). A indítási helyzetbe állítást/feltöltést is itt gyakorolták. Az alakulat nem nagyon mozgott, nem úgy mint a dombóvári oroszok, akik a 80-as években (85/86?) minden héten kétszer végigdübörögtek kaposváron.

A gépek ponyvával letakart rakétákkal járkáltak.

 

A magyar alakulatnak volt még valami köze  Tatához.(ezt nem érettem, de anno emlegették Tatát, meg Székesfehérvárt mint hogy ott van a parancsnokság...)

 

A kijelölt indítási körzetük valahol Nagybajom környékén volt.

 

A hanyatlás;

A Scudokat a elszállították Nyírtelekre (91'), a laktanya (alakulat)  légvédelmi rakéta elláto bázis (?)lett. Aztán társbérletbe megkaptak egy magyar szállítózászlóaljat (Boczonádi), majd megszüntek.

Késöbb jött az IFOR, majd ment. Azóta üres, őrzik.

Előzmény: Münci (205)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 295

Azaz! Mezenguztol megkaptam a levelet, tehát az én részemről működik!

 

OFF

Ha esetleg tud valaki ingyenes tárhelyet, amire webes felülten is lehet fájlokat feltölteni, súgja meg! (ftp le van tiltva a munkahelyen); feltölteném arra az oldalra ezt a nyamvadt dokumentumot....

Hpasp Creative Commons License 2005.01.19 0 0 294

bayzs@freemail.hu

 

biztos? nem írtad el?

Előzmény: M62 265 (293)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 293

Mezenguznak válasz ment, viszont sem Rephyxtől, sem Hpasp-től nem kaptam levelet :-(

Ha nem a bayzs(kukac)freemail.hu-ra küldtétek, küldjétek el újra!

Köszönöm!

mezenguz Creative Commons License 2005.01.19 0 0 292
M62 265!

Mail ment.
Előzmény: mezenguz (291)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.19 0 0 291
Hpasp!

Engem is érdekelnének az információid,ha tudsz,küldhetsz nekem is..előre is kössz!

M62 265!

A tieidet is várom..!
Előzmény: Hpasp (290)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.19 0 0 290
Mail ment.
Előzmény: M62 265 (289)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 289

Köld el légyszi újra a bayzs(kukac)freemail.hu-ra, az itt megadott cím már halott!

Tökölt is valószínüleg teljes illegalitásban nézzük meg, de azért köszönöm a tippet.

 

Hpasp!

Kérésem van: Add meg légyszi a mailcímed, vagy írd meg a fenti címemre! Szeretném az eddigi szovjet bázisokról összegyűjtött infókat tartalmazó fájlt elküldeni véleményezésre, nézd át légyszi, hogy tartalmaz-e hibákat, esetleg egészítsd ki

Előzmény: Rephyx (288)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.19 0 0 288
Tokolre be lehet menni ha paintballozni/airsoftozni akarsz, ki lehet berelni a teruletet. (a Tokoli oldalon par epuletrol tudok ami biztos)
M62 265: kuldtem mailt.
Előzmény: M62 265 (285)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 287

Nem találtam semmi hasznosat a neten az lezárt részről (ha egyáltalán volt ilyen)

Viszont két tel.szám, hasznos lehet, ha nem keveredik el:

Asztalos Kálmán, a HM Infrastrukturális Főosztály vezetője: 311-64-01

Vörös György ezredes, HM Védelmi Hivatal osztályvezetője: 06-20-226-993
(neten találtam, nyilván hozzájárult a közzétételhez)

Szerintem érdemes lenne náluk próbálkoznia azoknak, akik a mostanság felhagyott magyar bázisokra izgulnak...

Előzmény: Hpasp (286)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.19 0 0 286

A komáromi szovjet raktárról tud valaki részleteket? Pár éve volt róla szó a Naplóban/Fókuszban, hogy néhány száz vasúti kocsinak van helye a föld alatt...

 

Nemgyenge lehetett, mintegy 36`000 tonna eszközt, fegyvert, lőszert szállítottak el Komáromból, persze a 19. Gárda Páncélos Hadosztály két ezredét is beleértve...

...fél éven át tartott a kiürítés.

Előzmény: M62 265 (283)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 285
Basszus, nézzétek meg az utolsó kettőt itt!!!!: http://dezso.klebercz.hu/mot_gyere_tovabbi.htm
mezenguz Creative Commons License 2005.01.19 0 0 284
M62 265!

A komáromi erőd,biztos olvastál róla,volt maga a lőszerraktár,saját honlapja van az erődnek,most egy része,amit rendbetettek,múzeum,látogatható...
Előzmény: M62 265 (283)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 283
A komáromi szovjet raktárról tud valaki részleteket? Pár éve volt róla szó a Naplóban/Fókuszban, hogy néhány száz vasúti kocsinak van helye a föld alatt...
mezenguz Creative Commons License 2005.01.19 0 0 282
M62 265!

Kössz!Úgy látszik,megéri némi térképészkedés,légifotó vadászat,beleérző képesség,bár már több mint egy éve sejtem,hogy ez lehet az objektum..

Jó kutakodást a továbbiakban is!
Előzmény: M62 265 (281)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 281
Igen, ez az! Egyértelműen látszik az odavezető aszfaltút, és a kiágazásnál a főút valóban kanyarodik kicsit, ezt el is felejtettem mondani.
Előzmény: mezenguz (277)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.19 0 0 280

most hétvégén nincs kedve vkinek jönni Szszállásra,

 

Sajna nekem csak a jövő hétvége játszik.

:(

Előzmény: mezenguz (279)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.19 0 0 279
Hello!

Nekem jó a jan.30.,ha nektek is megfelel..most hétvégén nincs kedve vkinek jönni Szszállásra,mi megyünk vissza,bár ez nem lesz olyan ütős,mint Tótvázsony...

Off:
M62 265!
mail ment
Előzmény: mezenguz (277)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.18 0 0 278

Ugye hordod túrázni a Yunkered?

 

A csomagtartóban éppen elfér, de ha nagyon hadonászunk vele, azt lehet hogy rossz néven vennék...

Előzmény: M62 265 (276)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.18 0 0 277
M62 265!

..ezen a képen lenne?...a fehér négyzetben,az ö betű alatt
Előzmény: M62 265 (276)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.18 0 0 276

Szerintem ezt a bázist őrzik a legkeményebben, de mégis gyengén! 4 szekust biztosan láttunk a területen. Kutya is van, a bejáratnál ott a nagy kutyaház, a lánc, a karabíner a lánc végén, viszont a blöki sehol. A terület körül egy fehér WV Transporterrel közlekednek. Rendszám kell? :)

 

Hpasp!

A túrában én is benne lennék+valszeg 2 fő. Javaslom Bp. környékét, pl. Pilisszentlászlót. A környéken az a legjobb állapotú, kellőképp kihalt, ismeretlen.

Ugye hordod túrázni a Yunkered? :)

 

OFF

Mezenguz!

Mail megy mindjárt.

Előzmény: laceee1.4 (273)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.18 0 0 275
Szivesen mennek, de nem fogok raerni azon a hetvegen. Kesobb igen.
mezenguz Creative Commons License 2005.01.18 0 0 274
Hello!

laceee 1.4!

Félreértettél vmit,én nem a laktanyáról készítettem a fényképeket,hanem a vele szemben a mezőn kinn található volt lv.rak.osztály telephelyéről,ha ott voltál,lehet ,hogy harcászkodni voltál is ott(bedöntött kapu,a külső kerítésből csak az oszlopok vannak,szútós,gazos minden),kb. 15éve felszámolták..nézd meg a képtáramat,a 267 hozzászólásnál,hátha így már ismerős lesz..

...mindenkinek!

..a kirándulásban ki van benne,útirány,objektum(ok)?
Előzmény: laceee1.4 (273)
laceee1.4 Creative Commons License 2005.01.18 0 0 273

Hello!

Megnéztem a Nagyvázsonyi képeket és nem hiszem el! Ez igy itt maradt és nem őrzi senki??

Egyébként Szabadszálláson voltam a bezárásáig katona, de ott nincs semmi titkos föld alatti ojjektum.

Vannak bunkerek de, nem ilyen komolyak.Meg őrzik is rendesen, csak hátulról a régi telephely felől lehet bejutni,de ott meg a volt benzinkút van úgyhogy arra is biztos figyelnek.

 

Ez a Nagyvázsony hihetetlen, kísérteties!!nem semmi!!

Münci Creative Commons License 2005.01.17 0 0 272

Möszjők!

 

A császári túrába egy olyan amatőr is beszállhat, mint én? Érdekelne erősen!

 

Tisztelettel, Münci

 

Előzmény: Hpasp (269)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.17 0 0 271

Nállam a törpék miatt csak a nem őrzött objektumok játszanak.

A Budapesttől való távolság mindegy.

 

Én Kunmadaras, és a Budapestiekre szavaznék elsőre.

 

 

Szerintem Nagytevel sem reménytelen. ( A ruszkik földelték be, a honvédség meg kiásta, és lezárta. Persze ez régen volt.)

Előzmény: mezenguz (270)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.17 0 0 270
Hpasp!

..s hol kezdjük?Nekem az atomraktárak mind min. 150km-re vannak,vagy először Bp. légvédelme?
Előzmény: Hpasp (269)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.17 0 0 269

Császár,Tab mikor lesz,egy ilyn túrában benne lennék én is..!na meg persze Kunmadaras..s néhány lv.rakétaosztály látogatásban..

 

Én is benne lennék!

Január 30 vasárnap?

Vinnék légifotót, plussz 2 törpét.

Előzmény: mezenguz (268)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.17 0 0 268
M62 265!

Tótvázsony a falutól nyugatra?Tabról annyit,vmelyik országos napilapban olvastam,hogy az ottani laktanya területileg Tab és Kereki község között fekszik s folyik a vita a két település között,hogy mekkora rész kié,mert Kereki szeretné eladni a rá esőt...úgyhogy tényleg sietősen le kelllene fotózni,már ami maradt belőle,mert állitolag sokmindent széthordtak...
..vajon kinek tartgathatja a KVI Tótvázsonyt..:),a németeknél sincs ilyen jó állapotban a raktár..
..Császár,Tab mikor lesz,egy ilyn túrában benne lennék én is..!na meg persze Kunmadaras..s néhány lv.rakétaosztály látogatásban..
Előzmény: M62 265 (262)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.17 0 0 267
Helló!

Talán már működik a képtáram,egyelőre a lőtéri és a szabadszállási fotókkal..képeim
Rephyx Creative Commons License 2005.01.17 0 0 266
Ha mentek valahova, irjatok mar ide, engem is erdekelnek a dolgok...
Előzmény: mezenguz (265)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.17 0 0 265
Helló!

Matiz!

Még megboldogult mpostás időszakomból volt egy koll.,ő a kat.idejét Boldogon töltötte.ott lokátorosok voltak..

Szabadszállásra még vissza fogunk menni,ha vkit érdekel,mostmár lámpával,feszítővassal,meg talán egy egykori ott szolgálóval,csk szét kellene nézni a föld alatt is..

M62 265!

a képek szuperek,eddig ilyet csak a hidden-placces.de-n láttam,a kiköpött mása az ottani létesítménynek...!

..bunkerbejárat Szszálláson...
Előzmény: Törölt nick (264)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.16 0 0 264
Aktívnak már nem aktív, üres, valami alvállalkozó vállalkozója őrzi. Kb téglalap alakú terület, egyik részén a silók vannak, elég sok, mellette pár kissebb épület; leghátul legénységi épületnek tűnő lapostetősek, hátul GK szerelő műhely lehetett. A GK telephely szintje lejjebb van pár méterrel. Két út vezet oda, egy szilárd burkolatú jól megépített behajtóval, a másik földút, szolgalmi út a szántóhoz. Nagyon közel van a faluhoz. Sajna ennyi, amit "látszólag" meg tudok állapítani a helyről.
Előzmény: M62 265 (263)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.16 0 0 263

Boldogon nem csak rádiólokátor volt? Mi ez a sok siló vajon?

Előzmény: Törölt nick (261)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.16 0 0 262

Ja, Nagytevelről azt írta - talán a Haditecnika - hogy berobbantották a bejáratokat. A gyal.ásó meg nem szériafelszereltség nálam, meg nem is lenne elég oda :-/ Te jártál már ott?

Tab jó volna még januárban, még mielőtt beköltözik oda valaki (itt írta vki, hogy egy részét már megvették).

Kunmadaras meg sajnos nagyon ismert - még ha nem is tudják az ott mászkálók, hogy mi is lehetett ott, emiatt gondolom az van legroszabb állapotban.

Viszont Tótvázsonyba azt hiszem, még megyek párszor. Óriási terület, kell vagy egy nap a bejáráshoz, és némi rejtőzködési/túlélési gyakorlattal megspékelve :-)

Alaposan fel kell rá készülni, az biztos. Életemben először itt sikerült gyakorlót kiszakítanom :) (túl sok szögesdrót-kerítés volt a területen)

Műholdképen megtaláltad a helyet? Kiváncsi lennék, mennyi látszik belőle. (Ha nem tudod, merre keresd, küld mailt!)

 

Ja, elfelejtettem az előbb írni, hogy találtunk egy buszt is! Úgy 20 éve tuti nem piszkálta senki....

 

Előzmény: Hpasp (260)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.16 0 0 261
Boldog (Hatvan-Tura között):
a
a
a


Nekünk mára csak ennyi volt, nem mentünk közelebb, bár a falu másik végéről látni, hogy az egyik "silónak" nyitva van az ajtaja... Őrzik ezt is.
Előzmény: M62 265 (259)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.16 0 0 260

Azt hiszem, ha valaki atomot akarna MO.-ra dobálni, meggondolnám, hogy a metróba menjek-e, vagy Tótvázsonyba...

 

És akkor még nem voltál nagytevelben...

... persze annak rosszabb az állaga.

 

Császár, és Tab mikor kerül sorra? :)

 

Amúgy a negyedik, a Kunamadarasi A-bomba raktárat talán nem is őrzik.

Előzmény: M62 265 (259)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.16 0 0 259

Ja, nagyon kemény lent sétálni a metróállomás méretű tárolóhelyen... Mostantól nem kételkedek, hogy valóban lett volna-e itt atom.

Egyébként a hely még a legújabb kiadású turistatérképen sem volt rajta; gyakorlatilag véletlenül találtunk egy - a térképen nem jelölt - utat, hát' bementünk rajta :) Egyébként, aki teheti, feltétlenül nézze meg a helyet (ugye persze csak kerítésen kívülről különben magánlaksértést követ el vagy valami ilyesmit, no meg a biztonsági őrök fenékbe billentenek. :) Azok az őrök, akik már megint úgy 30 m-re tőlünk császkáltak és nem szúrtak ki....

Magán a bázison van egy kis lakótelep, sok-sok kicsi bunker (talán vmilyen kiszolgáló létesítmény). A 3 rétegű (+1 drótkerítést mostanság telepítettek, gondolom, hogy az állatok ne a szögesdróton akadjanak fel). A kerítés mentén körbe őrtornyok pici ablakokkal, épp hogy ki lehetett dugni rajtuk az AK-t :-)

Maga a föld alatti raktár: szimmetrikus elrendezésű, 2 "nagy" kijárattal + min. 1 vészkijárat. A 2 végén a képeken látható rakodó van. (Ezek tetején még lóg némi álcaháló.)

A bejárat kb. 2*2 m-es, és vagy 35 centi vastag acél ajtó. (Közvetlen mellette egy menekülőjárattal). Aztán mégegy ugyanilyen ajtó. Bemész, és eléd tárul egy kis metróállomás.... Le lehet menni egy létrán kb. 3-4 méternyit. Itt szét volt fújva 3-4 poroltónyi hab, viszont tűz nyomai nem látszottak. Innen nyílik több nagy terem (mindegyikben 1-1 páncélszekrény), ezekből van kb. 4. Többnyire tolóajtóval nyílnak. Eljutsz az "irodákba" (Mindenhol megvan a linóleum, szép friss érintetlen minden... Félelmetes, olyan feelingje van, hogy az jutott eszembe, hogy ha ezek visszajönnek holnap, holnapután már üzemelhetne a bázis! Az "iroda-folyosó" végénél elektromos helység, minden teljesen érintetlen, minden vezetékezés sértetlen; kapcsolási rajzok a szekrényekben... Következő helységben az aggregátor: mintha tegnap használták volna! Szép új festésű motor, kicsit csöpög róla az olaj...  Ami még döbbenetes azok számára, akik járkálnak bázisokon: kinyitsz egy ajtót, és NEM nyikorog! Az ilyenektől félelmetes a hely...

Azt hiszem, ha valaki atomot akarna MO.-ra dobálni, meggondolnám, hogy a metróba menjek-e, vagy Tótvázsonyba...

Előzmény: Hpasp (258)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.16 0 0 258

WOWW!!!

 

Tótvázsony nagyon meggyőző!!

((c8

Előzmény: M62 265 (257)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.16 0 0 257
Új képek a http://kep.tar.hu/bayzs oldalamon! Nézzétek meg, érdemes! Ha van rá igény, írok bővebben, szóljatok!
Hpasp Creative Commons License 2005.01.16 0 0 256
és Tótvázsonyban.

Az utóbbi elképesztő, az ország legjobb állapotban megmaradt bázisa! Elképesztő: minden érintetlen, sehol semmi firkálás, rongálás... Ja fegyveres őrökkel őrzik a helyet (akik valóban cirkáltak a bázis területén).

 

Nem kérdezted őket, hogy bent van -e még a magyar atom?

((c8

Előzmény: M62 265 (255)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.16 0 0 255

Sziasztok!

Jól megy a topic, ennek nagyon örülök!

 

Néhány reakció:

Mezenguz: Dunavarsányban híradósok voltak, egy nagyon pici épület volt, de már széthordták a helyiek. Viszont a falu tulsó végén van még egy ilyen átjátszó (?), az működő, 2-3 katona őrzi folyamatosan.

 

A napokban voltunk Hajagon/Herenden, és Tótvázsonyban.

Az utóbbi elképesztő, az ország legjobb állapotban megmaradt bázisa! Elképesztő: minden érintetlen, sehol semmi firkálás, rongálás... Ja fegyveres őrökkel őrzik a helyet (akik valóban cirkáltak a bázis területén).

A képeket most töltöm fel, 1-2 óra múlva elérhetőek lesznek.

Bárdos Imre Creative Commons License 2005.01.16 0 0 254
A felsöpakonyí Felsöpakony - Alsópakony között a Nagykörösi út és az M5-ös illetve a Nagykörösi útról Felsöpakonyra bevezetö bekötöút és az Ócsa - Üllö közötti összekötö út által határolt területen volt, bent az erdöben.
Előzmény: Hpasp (248)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.16 0 0 253
...du.még felteszek néhány képet,de most mennem kell szül napi ebédre..

Mindenkinek jó étvágyat a vasárnapi ebédhez!

..Lacháza itt van nekem 20 km-re,ha valaki megy,s van engedély,szívesen csatlakozok..

..s végül még egy kép..

..a szállítók lakóhelye..?

Előzmény: mezenguz (252)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.16 0 0 252
Hpasp!

Únytól kelet,Szabadszállás,a kitakart részektől keletre..

..A HÁP be(le)járata SZszálláson..
Előzmény: mezenguz (249)
Oldbiker Creative Commons License 2005.01.16 0 0 251

Kerepestarcsa - A 30-as úton  Gödöllö felé haladva Kerepestarcsa után a dombtetőn jobbra lesz egy aszfaltos út. Az vezet fel a bázishoz. 1-2 éve még biztonsági őrők vigyázták.

Felsőpakony - Gyálról Üllő felé haladva a Felsőpakonyi leágazás előtt vagy után, sajnos nem emlékszem pontosan, aszfaltozott út jobbra.

 

Üdv

Előzmény: Hpasp (248)
belic Creative Commons License 2005.01.16 0 0 250
Hello!

a kiskunlacházi kihalt laktanyába hogyan lehet bejutni, őrzik-e, van-e ott működő létesítmény

Orzik, engedelyt kell kerni (Karesz intezte, ezert nem tudom, hogy kitol kell kerni), nincs mukodo letesitmeny benne. A 33-as hozzaszolasban talalsz fotokat. Ami meg esetleg erdekes lehet (de nem fotoztam le), az a rengeteg _szetlott_ lakoepulet. Egyebkent a 39-es foton tisztan latszik, hogy nagy, 2 hajtumoves gepeknek (MIG-29) kezdtek epiteni azt a hangart.

Bel
Előzmény: Törölt nick (240)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.16 0 0 249
Hpasp!

avolt kunszentmiklósi lőtér(ennek az irányítótorony-maradványi vannak a képen),plussz a szabadszállási lv.rakéta osztály volt telephelye.Ezt egy gazdálkodó bérli a TZM-ek garázsiaiban,s ahogy mondta az egész területen birkákkal(bár ez látszott az "akna"nyomokból)van benépesítve.Sajna nem vittünk lámpát,feszítővasat,így a HÁP-ot ugyan megtaláltuk, de bemenni(a félig kinyitott ajtó be van ragadva)nem tudtunk.Megprobálok még feltenni fotókat,a Tár.hu-n most csinálom az albumot.
Talán még egy kép..A stabadszállási lv.telephely bejárata
Előzmény: Hpasp (247)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.16 0 0 248

A következő légvédelmi rakétabázisokat még nem találtam meg a FÖMI-n (térképen). Tudna valaki segíteni, merre keressem a településtől???

 

Nyeva

Gyál (Gyál, és Pestszentimre között, nyugatra?)

Kerepestarcsa (Nagytarcsa észak-keleti oldalán?)

Szigethalom (délre?)

Úny-Tinnye (Únytól nyugatra?)

 

Volhov

Alcsútdoboz (arborétumtól délre?)

Felsőpakony (dél-keletre?)

Szabadszállás (északra, az út keleti oldalán?)

Hpasp Creative Commons License 2005.01.16 0 0 247

Merre voltál?

 

Azt hiszem, hogy a következő pár hónapban, hétvégénként körbe járjuk a családdal a lentebb említett légvédelmi rakétabázisokat, csinálok képeket, oszt felnyomom a website-omra.

 

Ha esetleg van konkrét képetek, akkor küldjétek el.

Előzmény: mezenguz (245)
Münci Creative Commons License 2005.01.16 0 0 246

Möszjő Matiz!

 

Köszönöm a választ! Azt én is tudom, hogy Zsámbékon voltak rakettások, de nem tudom, tudtam, hogy az említett objektum velük összefüggő-e?

A távolság elég nagy a laktanyáig, nem volt kiépített, út, csak a bányáé, ráadásul az alá volt égve (~1990, csordakúti mező tüz).

Ráadásul volt olyan infóm is, hogy legalábbis az építkezésnél, de volt hozzá közük a szovjeteknek is.

Ezek miatt voltam bizonytalan :-(

 

Tisztelettel, Münci

Előzmény: Törölt nick (218)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.16 0 0 245
...most talán a kép is..


A kunszentmiklósi volt lőtér irányító tornya és kiszolgáló létesítményei,a szabadszállási volt lv.rakétabázis

Előzmény: mezenguz (244)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.16 0 0 244
Helló mindenkinek!

Ízelítő a tegnapi kirándulásból:
Előzmény: Hpasp (233)
Stylist Creative Commons License 2005.01.16 0 0 243
Én is úgy tudom, hogy Fulcrum-ok voltak az oroszoknál az utolsó pár évben. Plusz elég nagy jövés-menés is volt, anno az azóta megszűnt Lokátor című MTV-s katonai magazin egyik adásában volt egy arc, aki a ruszki repterek fölötti forgalmat fotózta. Nem kém volt, csak mániákus! :-)) Szóval megmutatta a fotóit, amin Szu-27 -től TU-160 -ig volt minden, még valami tengerészeti repülő ketyere is, amit csak az orosz flottánál alkalmaztak. Persze a Blackjack, Flanker, stb. nem ide telepített gépek voltak, hanem állítólag az akkori NDK támaszpontokra repültek át, és közben leszálltak ebédelni Tökölön. A szakállas fotós fickót meg vagy háromszor előállította a VÁP... :-))
Üdv:
rali Creative Commons License 2005.01.15 0 0 242
Forrás?
Mert ha nem Vándor Károly, akkor máris felejtős.
Előzmény: Hpasp (241)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 241

És ezt honnan tudod?

 

Naszóval a további értelmetlen hozzászólások elkerülése végett, okulásul imhol a hazánkban ideiglenesen állomásozott,

 

36. Légi Hadsereg Harcrendje (1989 eleje)

 

11. Vadászrepülő Hadosztály

    14. Vadászrepülő Ezred, Kiskunlacháza MiG-29

      5. Vadászrepülő Ezred, Sármellék MiG-23M

  515. Vadászrepülő Ezred, Tököl MiG-29

 

1. Vadászbombázó Ezred, Kunmadaras Su-17M2

328. "Felderítő" Ezred, Kunmadaras Su-24 / Su-17M4

88. Vadászbombázó Ezred, Debrecen MiG-27D

 

15. Nehézbombázó Ezred, (Hadműveleti reptér) Mezőkövesd Tu-22M

 

396. Szállító helikopter ezred, Kalocsa Mi-6 / Mi-8

201. Szállító ezred, Tököl An-12 / Tu-134 / An-26 / Mi-8

 

Tartalék Reptér, Csákvár

 

(c8

Előzmény: rali (238)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 240
Értem én, a tudás hatalom, a kioktatás jó dolog, de végül is az on-topic kérdésre, miszerint a kiskunlacházi kihalt laktanyába hogyan lehet bejutni, őrzik-e, van-e ott működő létesítmény; még nem jött válasz.
Előzmény: Hpasp (236)
Bárdos Imre Creative Commons License 2005.01.15 0 0 239

Sziasztok!

 

A vasútmániás topikokon szoktam elöfordúlni, de most keresek egy adatot egy vasúti balesettel kapcsolatban és arra gondoltam, talán Ti tudjátok a választ.

 

1969.01.31.-én Herend állomáson az 1807 számu vonat ütközött az MN 6783 sz. alakulat tankjait szállító 1866/a számu tehervonatba.

 

Engem az érdekelne melyik helyörségbe tartozott az MN 6783 számu alakulat?

rali Creative Commons License 2005.01.15 0 0 238
Úgy tudom, se Backfire, se 29 nem állomáasozott nálunk.
Előzmény: Hpasp (231)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 237
Az orosz laktanya mellett egy ma is működő antenna állomás van, a másik dombon meg egy "híradó .... " feliratú domb, az antennák szépen ki is vannak világítva esténként. Az orosz elhagyott részhez tényleg nincs köze de erről nem is volt szó, a hiradós laktanyához talán több.
Előzmény: BAKTER (235)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 236

Hogy lennék tisztában, 1. nem tanultuk 2. senki sem beszélt róla 3. érdeklődésen kívül semmilyen más vonalon nem találkoztam ilyesmivel...

 

1, Tanítani maximum az Aviánóban állomásozó, 16. Amerikai Légi Hadsereg pilótáinak taníthatták, hogy mire készüljenek a célterületen...

 

2, Azér itt már 200 feletti hozzászólásban osztjuk az észt :)))

 

3, Ha tényleg érdekel, akkor ez alapmű: Vándor Károly - Soviet Air Forces in Hungary

Amúgy a TopGun, és a Haditechnika is foglalkozott már a témával.

 

 

Előzmény: Törölt nick (234)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.15 0 0 235

"a péceli orosz ojjektum mellett meg egy őrzött antenna-telep...gondolom a kettő összefügg."

 

Hááát...

 

A kb. 15 éve elhagyott szovjet és a most is üzemelő magyar között érdekes dolog összefüggést keresni...

Hacsak annyit nem, hogy Pest megye egyik legmagasabb pontján van mindkettő, kb. tengerszint feletti 290 m. magasságban  (a víztorony toronyteteje emlékeim szerint 330 méter)

Előzmény: Törölt nick (223)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 234
Ha nem vagy tisztában a volt 36. Légihadsereg egységeivel, és felszerelésével, akkor olvass utánna. Javaslom Vándor Károly: Soviet Air Forces in Hungary című könyvét.

Hogy lennék tisztában, 1. nem tanultuk 2. senki sem beszélt róla 3. érdeklődésen kívül semmilyen más vonalon nem találkoztam ilyesmivel...

:((
Előzmény: Hpasp (230)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 233

Új kép: - Saját gépről - Browse - Feltölt - Beszúrás

Előzmény: mezenguz (232)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.15 0 0 232
Megpróbálkznék a képfeltöltéssel,valaki elárulná,hogyan kell,mert még soha nem csináltam ilyet,a gépbe már bemásoltam őket.Szövegezni hogy lehet?
Előzmény: mezenguz (229)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 231

Valami régi repülős folyóiratok szerint 15, 17, 19, 21 és 23-asok voltak az oroszoknak Magyarországon, 29-ről nem szóltak.

 

Naná, hogy nem beszéltek sem a MiG-29 -esekről, sem a Su-24 -esekről, sem a Tu-22M ekről sem.

(c8

Előzmény: Törölt nick (228)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 230

Nem, félreértettél valamit nagyon!!
Tisztában vagyok vele, hogy orosz bázis volt, vagy itt vagy az elveszett vágányos topicban írtam is!
Én inkább azt vontam kétségbe, hogy a nálunk állomásozó oroszoknak MiG29-eseik voltak! Azt írtad, hogy Kiskunlacházán MiG29-esek voltak, én meg erre írtam, hogy szerintem nem, azok jelenleg a magyar légierőnek vannak Kecskeméten.

 

Erre mondtam, hogy ökörség.

Ha nem vagy tisztában a volt 36. Légihadsereg egységeivel, és felszerelésével, akkor olvass utánna.

 

Javaslom Vándor Károly: Soviet Air Forces in Hungary című könyvét.

Előzmény: Törölt nick (228)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.15 0 0 229
Helló mindenkinek!

Kicsit kimaradtam a topikból ma,de mentségemre szóljon,a délután fotózással telt,felkerestem a közeli objektumokat.Megpróbálok feltenni néhány képet is majd...

Matiz!

29-esek bizony voltak,méghozzá a 9-13 púpos változat,először Lacházán,majd Tökölön.A tököliek egy része Sármelléken szolgálta később(kivonásukig) a VSZ-t.

Ui.várom a képeket!
Előzmény: Törölt nick (228)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 228
Nem, félreértettél valamit nagyon!!
Tisztában vagyok vele, hogy orosz bázis volt, vagy itt vagy az elveszett vágányos topicban írtam is!
Én inkább azt vontam kétségbe, hogy a nálunk állomásozó oroszoknak MiG29-eseik voltak! Azt írtad, hogy Kiskunlacházán MiG29-esek voltak, én meg erre írtam, hogy szerintem nem, azok jelenleg a magyar légierőnek vannak Kecskeméten.

Más: az első gépek érkezéséről akad itt egy "home-video" jellegű felvétel... Amíg Kecskeméten voltam volt időm olvasni, meg utánajárni ilyeneknek... Valami régi repülős folyóiratok szerint 15, 17, 19, 21 és 23-asok voltak az oroszoknak Magyarországon, 29-ről nem szóltak.
Előzmény: Hpasp (227)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 227

Eeeeizé, MiG29-esek nem voltak, merthogy az annyira azért nem régi :)) Azok most vannak Kecskeméten. Inkább 21-esek, esetleg 23-asok lehettek.

 

Aúúú, ez fájt!!!

Szerinted magyar vadászezred mikor kapott az alábbi kitüntetésekből???

 

14. Gárda Kétszeres Vörös Zászlóval, és Kutuzov érdemrenddel Kitüntetett Vadászrepülő Ezred települt, 45db MiG-29 -essel.

 

1986 augusztus 14-én érkeztek az első MiG-29-esek leváltandó az akkori MiG-23ML gépeket.

 

Természetesen volt ruszki bázisról van szó.

(c8

 

Előzmény: Törölt nick (225)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 226

Tápiószentmárton
Ez itt van egy köpésre. Sok-sok urban legend terjed róla a környéken.

Az 515. Tököli vadászrepülő ezred tartalék, földes reptere, a hozzá tartozó pár létesítménnyel.

 

Nagykőrös
A területén levő épületeket felújították, kiadóak irodának, akárminek. Több kissebb üzem is költözött oda, fűrésztelep pl.

 

A 93. Kecskeméti Gárda gépesített lövészhadosztály, légvédelmi, és tüzérezrede települhetett ott.

Előzmény: Törölt nick (215)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 225
Eeeeizé, MiG29-esek nem voltak, merthogy az annyira azért nem régi :)) Azok most vannak Kecskeméten. Inkább 21-esek, esetleg 23-asok lehettek.
Előzmény: Hpasp (221)
rali Creative Commons License 2005.01.15 0 0 224
Igen, azokat láttad.
Előzmény: Törölt nick (223)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 223
Én nemrég voltam Kecskeméti hat hónapig, amikor kiszabadultunk a laktanyából a városnézés általában egy-egy sörözőnél véget ért :) Egyszer eljutottunk a GAMFig, biztosan zárva volt minden :) akkor elmítették, hogy az úton látott épületek volt szovjet laktanyák, csak már átépítve, etc..etc.

Más: ma voltunk Nagytarcsa felé, megnéztem ismét az Isaszeg-Nagytarcsa út melletti dolgokat, négy ojjektum van, egy jelöletlen, aztán a repülő anyag raktár, aztán valamilyen híradós század, aztán a "rendes" laktanya, amit szépen felújítottak. Erről jutott eszembe, hogy a dombtetőn van végül is a híradós laktanya, a vele szembeni dombtetőn, a péceli orosz ojjektum mellett meg egy őrzött antenna-telep...gondolom a kettő összefügg. Monor mellett is van egy ilyen antenna állomás.
Előzmény: rali (220)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 222

Zsámbékon volt katona, rakétások voltak

 

Ezt mán a 185-ös hozzászólásban ki lett tárgyalva.

Előzmény: Törölt nick (218)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 221

Kiskunlacháza

Naná, hogy betonos, a Budapestet védő

14. Gárda Kétszeres Vörös Zászlóval, és Kutuzov érdemrenddel Kitüntetett Vadászrepülő Ezred települt, 45db MiG-29 -essel.

(c8

Előzmény: Törölt nick (217)
rali Creative Commons License 2005.01.15 0 0 220
Három ruszki laktanya volt itt meg egy helikopterbázis és egy üzemanyagraktár.
Előzmény: Törölt nick (215)
rali Creative Commons License 2005.01.15 0 0 219
Kecskemét - de arrafelé laktam három évig.
Előzmény: Münci (213)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 218
Sógor Zsámbékon volt katona, rakétások voltak, de sajna ennyi az össz amire fejből emléxek, párszor szóba került. Két telephely volt, egyik az épületekkel mindennel, a másik ahol a rakéták voltak, HÁP. Asszem Oldbiker is írta, hogy rakétások voltak ott.
Előzmény: Münci (213)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 217
Kiskunlacháza

Repülőtér, nem tudom, betonos-e. Azt tudom, hogy két iparvágány is vezet ide, ami nem gyenge forgalomra utal (fotók a képtáramban)! Be szeretném járni ezt is.

Ki mit tud róla, őrzik, nem őrzik, be lehet-e jutni?
Előzmény: Hpasp (200)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 216
... Ruszki lőszerraktár nállam az alábbi településeken van jelölve:

Császár, Hajmáskér, Inárcs-Kakucs, Komárom, Lovasberény, Táborfalva, Tác,



Egy kis vasúti vonatkozás, mennyire véletlen már, hogy majd mindegyikhez van iparvágány...

Még egy kis vasúti vonatkozás: az orosz M62-es dízelek több urban legend és némi törnénelmi alátámasztás szerint azért terjedtek el nagy számban a keleti országokban, hogy egy esetleges invázió esetén könnyen mozgósíthatóak legyenek (egy típus, egységes kialakítás, egységes vezérlés, alkatrészellátás megoldott mindíg).

Előzmény: Hpasp (210)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 215
Tápiószentmárton

Ez itt van egy köpésre. Sok-sok urban legend terjed róla a környéken.
Legismertebb az Attila-domb, ami ma afféle szent hely, kijár oda mindenki, gyógyulni. Az ott járt emberek szerint aki beteg, ott meggyógyul, mert a domb sugárzik. Egyes vélemények szerint Attila sírja van ott (innen a neve), más vélemények szerint egykoron atomtölteteket tároltak itt, ezért sugároz.... Igazából egyik véleménynek sem adok igazat, de lehet jókat kirándulni, megnézni a Kincsem lovasparkot (ja és Kincsem is innen származik, biztos a zatomtól vót olyan gyors, valamikó' :) :) :) ) Ha jól tudom, ez repülőtér volt, méghozzá nem betonos, hanem földes. Az urban legendek egyike arról szól, hogy föld alatti bunkerekben tárolták a gépeket, és onnan jöttek elő gyakorlatokkor.

Mindenesetre, egy látogatást megérne, nagyon kíváncsi vagyok, mi volt ott, mi maradt!!


Nagykőrös
A területén levő épületeket felújították, kiadóak irodának, akárminek. Több kissebb üzem is költözött oda, fűrésztelep pl.

A kecskeméti volt szovjet laktanya már nincs meg, suli van a helyén, meg lakóházak, úgy emléxem.
Előzmény: Hpasp (200)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.15 0 0 214
OFF: Mozógposta? Akad 1-2! Scannelnem kell, majd jelzem ha megvannak. ON
Előzmény: mezenguz (197)
Münci Creative Commons License 2005.01.15 0 0 213

Möszjők!

 

Jön valaki 24.-én Tatára, a csapatzászló átadásra? Akkor megnézhetnénk a baji laktanyát is. Autóval pár perc. Baj határa vagy 500 méterre van a Tata táblától :-) Meg lesz pár tiszt is ott, tudomásom szerint ez már nem titok, beszélhetnek róla, ha tudnak valamit.

Egyébként a hegyek nincsenek messze, az egyik term. véd. terület meg határos a laktanya gyakorló területével :-)

Az 1200 főben a müszaki kiszolgáló személyzet is benne van? Én többre gondoltam :-( De azért ehhez is elég méretes telephely kell. A környéken sokat bolyongtam a hegyekben, nem tudok ilyenről. A térképeim sem jeleznek nagy lezárt területet. Viszont a Gerecsében van néhány érdekes hely :-)

A nagynál hozzá értettem a tiszti lakótelepet, a szőlős felé eső gyakorló pályát, főleg annak lezárt részeit. De az tény, hogy nem esztergomi méretü.

Rali! Te errefelé valósi vagy?

Más. A zsámbéki hasadék Nagyegyháza felöli végén a hegyen volt valami. A tudomásom szerint szovjet radar és/vagy rakéta állomás volt. Tudtok valamit róla? Óbarokhoz, Csabdihoz, és viszonylag Bicskéhez is közeli pont. Az odavezető út elejénél most egy szabadidő park szerüség van.

 

Tisztelettel, Münci

mezenguz Creative Commons License 2005.01.15 0 0 212
Hpasp!

Zelemér=Hajdúszentgyörgy?Ott nem működőtt magyar lőszerraktár is(vagy csak az 50-es években volt a mienk?).Tác(Szfehérvár-Sóstó)nálam jelölve van még,mint harci-helikopter század(a 254.lhd.osztály)alárendeltjeként.Inárcs=Csévharaszt?Tótvázsonnyal kapcsolatban már írtam,hogy a KVI tul.,őriztetik,állitólag ez még jó állapotban van, a tabit széthordták,jó magyar szokás szerint(olvastam!?)?Császár eladva vállalkozonak.Legszívesebben Tótvázsonyt nézném meg,bár oda bajos lehet a bejutás,Császáron könnyebb lenne az egyezkedés(gondolom) az új tulajjal.
Előzmény: Hpasp (210)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 211

Vagyis az ismert 3 Rakéta dandárhoz a leközelebbi lőszerraktárak:

 

Tatabányai ruszki rakéta dandár - Lovasberény vagy Császár vagy Komárom

Tapolcai magyar rakéta dandár - Hajmáskér

Dombóvári ruszki rakéta dandár - Tác

 

Innentől persze minden más találgatás...

... mintpéldául, hogy a csapatkivonás legelején vitték el a politikailag kényes rakétákat (90 júniusig), tehát alighanem a töltetek sem maradtak itt sokáig.

 

A Tótvázsonyi zászlóaljat 90 áprilisáig maradt,

a Komáromi lőszerraktárat 90 augusztusáig,

a Tabi zászlóaljat 90 júniusáig,

a Császári lőszerraktárat 90 májusáig, vonták ki.

 

Körbe kellene nézni a helyszíneken...

(c8

Előzmény: Hpasp (210)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.15 0 0 210

Annak idején(90-91)a mostanában újraindult Reform újság írt egy cikket a császári és a baji laktanyáról fotókkal..kár,hogy már az enyészeté lett azóta,pedig sokáig őrizgettem a példányt(bocs,Császár csak raktár)..amúgy Császártól észak-északkeletre kell keresni eme helyet?Tótvázsonytól merre,nyugatnak,s Tab?

 

Az elmélet úgy szól, hogy a Császárban tárolták az atom-fejeket a Tatai dandár rakétáihoz, Tótvázsonyban a magyar Tapolcaihoz, Tab-on pedig a Dombóvári Scudokhoz.

 

Persze vannak kétségeim a Tabi atomról...

... Ruszki lőszerraktár nállam az alábbi településeken van jelölve:

 

Császár, Hajmáskér, Inárcs-Kakucs, Komárom, Lovasberény, Táborfalva, Tác,

 

Technikai anyag raktár:

 

Cegléd, Hantháza, Mór, Tác

 

Üzemanyag raktár:

 

Győr, Mád, Pétfürdő, Tác, Tolna, Vác, Zelemér, (és persze a repterek:)

 

Egyéb raktár:

 

Aszód, Debrecen 2db, Lőrinci, Piliscsaba, Székesfehérvár 2db, Szolnok 2db,

 

 

 

Előzmény: mezenguz (209)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.15 0 0 209
Helló!

...csak csatlakoznék az előttem szólóhoz,az irány kelet,s mivel az R-300-as több,mint 11m magas volt,kell egy magas épületnek is lennie,vagy egy kellőképpen álcázott,de mégis magas bunkernek,ahol a felemelt rakétával"szárazon"is lehet gyakorolni..Tapolcán is volt ilyen, a 3-as számú,lakóépületnek nézhető,pont egy indítójármű és a felemelt rakéta fért el benne...
Annak idején(90-91)a mostanában újraindult Reform újság írt egy cikket a császári és a baji laktanyáról fotókkal..kár,hogy már az enyészeté lett azóta,pedig sokáig őrizgettem a példányt(bocs,Császár csak raktár)..amúgy Császártól észak-északkeletre kell keresni eme helyet?Tótvázsonytól merre,nyugatnak,s Tab?
Előzmény: Hpasp (208)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.14 0 0 208

Mondjuk egy rakéta dandárt én a hegyekben, az érdőben rejtenék el...

... pláne ha van a közelben természetvédelmi terület :)

 

`Vigyázó szemeteket keletnek vessétek!`

(c8

Előzmény: rali (207)
rali Creative Commons License 2005.01.14 0 0 207
Nem volt az olyan nagy telep....
Előzmény: Hpasp (206)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.14 0 0 206

Szia!

 

Mint írtam, nem vitázni akarok, főleg nem esetleg okosabbakkal vagy hivatalos allokációs táblázatokkal!

 

Vitázni én sem tudok, mert nem vagyok helybéli, soha nem jártam ott, és a táblázataim is tévedhetnek.

 

Viszont kitartok amellett, hogy Tatán, vagy Tata közelében nem volt más szovjet bázis, csak a baji (Legalábbis tudtom szerint). Főleg nem akkora, ahol egy SCUD dd. elfért!

 

Azért egy SCUD dandár nem a világ,

18db indító jármű, és vagy 100 teherautó, 1200 katonával.

 

Viszont a baji laktanya hatalmas volt, nagyszerű logisztikai és szervíz háttérrel.

Ha gondolod, vagy van más jelentkező a közeljövőben egyszer bebarangolhatjuk, hátha találunk ott valami SCUD-ra utaló jelet! (Sajna Hamburger most nem lesz elérhető egy darabig)

 

Egy marha nagy belmagasságú termet keressetek. (legalább 12m :)

 

 

 

 

Előzmény: Münci (205)
Münci Creative Commons License 2005.01.14 0 0 205

Möszjő Hpasp!

 

Mint írtam, nem vitázni akarok, főleg nem esetleg okosabbakkal vagy hivatalos allokációs táblázatokkal!

Viszont kitartok amellett, hogy Tatán, vagy Tata közelében nem volt más szovjet bázis, csak a baji (Legalábbis tudtom szerint). Főleg nem akkora, ahol egy SCUD dd. elfért! Viszont a baji laktanya hatalmas volt, nagyszerű logisztikai és szervíz háttérrel.

Ha gondolod, vagy van más jelentkező a közeljövőben egyszer bebarangolhatjuk, hátha találunk ott valami SCUD-ra utaló jelet! (Sajna Hamburger most nem lesz elérhető egy darabig)

Egy érdekes momentum: valamikor 1980 körül két hk is kiégett a Baj határában lévő hk műszaki állásban (talán a gpu-k beállítására szolgált?) Az egyik fel is robbant, lement a tornya. A helybelik nagyon megijedtek. A gyerkőcök viszont még hónapok múlva is hk alkatrészekkel (meg gpu lőszerrel :-( ) játszottak :-) 

 

Tisztelettel, Münci

Előzmény: Hpasp (204)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.14 0 0 204

Szovjet laktanya Bajon volt. Egyes részei (talán az alapterület többsége is) átnyúlott Tatai területre, de az összes hivatalos, általam ismert bejárat (egy műszaki kivételével talán) Bajon volt.

 

Jaja, bár nállam két ruszki egység van Tatán jelezve.

A 19. Gárda Páncélos Hadosztály egyik páncélos ezrede T-64B harckocsikkal(alighanem erről beszéltél:),

és a 28. Hadsereg alárendelt Hadműveleti Rakéta Dandára SCUD rakétákkal.

Előzmény: Münci (203)
Münci Creative Commons License 2005.01.14 0 0 203

Möszjők!

 

Hadd ugassak bele egy picit, mint helyileg érdekelt :-) Tatán dolgozok, a szomszédban élek.

Szovjet laktanya Bajon volt. Egyes részei (talán az alapterület többsége is) átnyúlott Tatai területre, de az összes hivatalos, általam ismert bejárat (egy műszaki kivételével talán) Bajon volt. Ott volt a tiszti lakótelep, a körletek, a szociális épületek. A helybeliek is mindig baji laktanyának hívták.

Páncélosok bőven állomásoztak ott, (szemben volt az 1. lépcsős Tata :-) ). Gondolom lgv. rakétáik is voltak, így logikus.

Nem kötözködni akarok, pláne nem esetleg a hivatalos "papírokkal", csak a személyes ismereteimet szertném a nyilvánosság elé tárni

 

Tisztelettel, Münci

Előzmény: Hpasp (200)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.14 0 0 202

Valahol azt olvastam,hogy 171 helyen települtek,plussz kiegészítő települési helyek,összesen kb.230 helyen..

Összesen 171 helyőrség, 340 telephely.

 

Az alábbi lista teljes, csak egy adott településen, illetve a körülötte több objektum is lehetett.

A nem állandóan őrzött cuccok nincsennek benne, lásd Csákvári reptér.

 

Előzmény: mezenguz (201)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.14 0 0 201
Helló mindenkinek!

kiegészitések:
Földes/tartalék reptér/727gv.obap,88.gvapib,forrás:Vándor Károly:A szovjet légierő Mo.-on és Ausztriában.
Kunszentmiklós/lőtér/,főleg a szárazföldi csapatok mellé rendelt harci helikoptercsapatok használták,de volt szerencsém a 80-as évek végén a tököli,ill. a lacházi MIG-29-eket is látni itt lőgyakorlaton...

Hpasp!

Fertőd légvédelem volt,vagy híradó?Valahol azt olvastam,hogy 171 helyen települtek,plussz kiegészítő települési helyek,összesen kb.230 helyen..

..valakinek még eszébe jutnak helyek,írjon!
Előzmény: Hpasp (200)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.14 0 0 200

Naszóval a HazánkbanIdeiglenesenÁllomásozóSzovjetCsapatok a következő állomáshelyeken tartott minket `felszabadítva:

 

Aszód
Baja
Balatonfüred
Berettyóújfalu
Cegléd
Császár
Debrecen
Dombóvár
Dunaföldvár
Dunaújváros
Esztergom
Etyek
Fertőd
Gödöllő
Győr
Hajmáskér
Hantháza
Herend
Igal
Inárcs
Kalocsa
Kecskemét
Kiskunhalas
Kiskunlacháza
Kiskunmajsa
Komárom
Kunmadaras
Lepsény
Lovasberény
Lőrinci
Mád
Mátyásföld
Mezőkövesd
Mosonmagyaróvár
Mór
Nádudvar
Nagyatád
Nagykőrös
Nyíregyháza
Óbuda
Örkénytábor
Pápa
Pétfürdő
Piliscsaba
Polgárdi
Sárbogárd
Sármellék
Sashalom
Szeged
Székesfehérvár
Szentendre
Szentkirályszabadja
Szolnok
Szombathely
Tab
Tác
Tamási
Tápiószentmárton
Tapolca
Tata
Tolna
Tótvázsony
Tököl
Újmajor
Vác
Vecsés
Veszprém
Záhony
Zalaegerszeg
Zelemér

Jó bogarászást!

(c8

 

Ja és természetesen Nagytevel...

Előzmény: Törölt nick (194)
Oldbiker Creative Commons License 2005.01.14 0 0 199

Hello

 

Én 1992-1993-ban szolgáltam a 11. Duna Légvédelmi Rakéta dandárnál a Vasvári laktanyában. A javitószázadnál voltam gkvez, igy elvileg minden hozzánk tarzózó támaszponton megfordultam. Emlékeim szerint ahol ténylegesen rakéták voltak a következők:

-Tinnye

-Úny

-Zsámbék

-Pilisszentkereszt 

-Etyek

-Biatorbágy

-Alcsútdoboz

-Sárbogárd

-Felsőpakony

-Kerespes

 

A hozzánk tartózó nagyobb laktanyák:

-Nagytarcsa

-Szentendre

-Gyál

-Börgönd

 

 

M.T. Creative Commons License 2005.01.13 0 0 198

Én 79-80-ban szolgáltam Börgöndön a Csapatrepülő Parancsnoksághoz tartozó, akkor még nem Asbóth nevét viselő (valamilyen számú) ezredben, mint hiradó álls.pk. A laktanyán belül újabb, nagyon magas kerítésen belül voltak rakétások, akikről semmit nem tudtunk, tudhattunk. Egy másik, szintén rakétás objektum a Szfv.-Börgönd összekötő útról valóban nyugatra nyílt.

Valamikor '99, vagy 2000 táján jártam a börgöndi laktanyában akkor, amikor repülőnapot tartottak. Levideóztam a volt körletemet, meg a tiszti lakótelepet, művházat, sporttelepet, stb. Bementem a rakétás részre is. Találtam néhány nagy belmagasságú helyiséget is, de más érdekeset nem nagyon. Akkor már minden épület használhatatlan volt. Az objektumot őrzők a laktanya bejáratánál lévő, volt közértet tették maguknak rendbe. A repülőteret üzemeltetők egy épületet tudtak maguknak használhatóvá tenni, ez a startnál a tüzoltó autók volt depója.

Előzmény: szjmh (196)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.13 0 0 197
Helló!

Kérdésem lenne:a Gárdonyt Pusztaszabolccsal összekötő út mellett is lokátorosok vo
ltak,vagy tévedek,mintha olvastam volna róla..

Matiz!

Megnéztem a péceli képeidet,igaz egy másik topik kapcsán...Gyömrőt szívesen megnézném,még nem tudom mikor..az az igazság nekem Szszállás közelebb van/20km/,neg kszmiklósi lőtér is,ha el tudom csípni a fotósomat lehet a hétvégén megtekintjük eme objektumokat...off topik:nem tudnál küldeni mozgópostáról képet/ha már 11,5 évet ott dolgoztam,csak egy kis nosztalgia..!/
Előzmény: szjmh (196)
szjmh Creative Commons License 2005.01.13 0 0 196

Sziasztok!

Budai oldal utánszállítás - Börgönd!? Szerintem...

Nyeva utánszállítás - Börgönd! (90-es években biztosan! De akkor már Gyömrő bezárt!)

Bocsánat, azt tudtam, hogy 2001-ben inkurrencia raktár lett Mezőfalva, csak azt hittem, már megszabadult tőle a HM...

Sárbogárdi ezred HÁP - Bogárd és Mezőfalva között, plusz a szokásos adóházak...

Dunavarsányról semmit sem tudok.

A börgöndi vasútvonalhoz közelebb volt a lérak. tech. osztály. (Nyugatra?) 91-ben még ott volt az Asbóth Oszkár futárrepülő ezred - azt hiszem, MI-2-esek voltak. Akkor még sokan laktak kinn. 94-ben már senki nem lakott a lakótelepen, csak a három emeletes felújított nőtlen szállón - hatan. Azok, akik akkor ott dolgoztak, többségükben Fehérvárról jártak be. (Vagy ki. :-) ) Valaki járt arra mostanában? 94-ben valami civil cég is működött ott, talán darukkal foglalkoztak.

 

Hpasp Creative Commons License 2005.01.13 0 0 195

A Nyeva osztályoknak hol volt a technikai bázisuk?

 

A budai oldalon lévő osztályoknak biztos, hogy Gyömrő volt a technikai bázisuk???

Ez nem hangzik jól...

... komolyabb esetben a pesti dugóban vesztegeltek volna az utánpótlás rakéták...

 

Előzmény: szjmh (191)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.13 0 0 194
Húúú mennyi minden van itt :)) Örülök a topicnak és a benne felhalmozódó rengeteg információnak!

Pár dolog ami eszembe jut.

Isaszeg és Nagytarcsa: Isaszegről Pécel felé haladva Nagytarcsához vezet egy leágazó út. Ezen az úton haladva, mikor felérünk a dombtetőre, először egy kerítéssel lezárt, nagyon eltakart telepet találunk, jelölés nélkül. Aszfaltos út megy be, az út levezet egy völgybe, nem látható mi van ott. Az út túloldalán pár száz méter után egy másik bejáró van, MH légierő ellátó bázis vagy mi a szösz. Aztán továbbmegyünk, és lesz egy leágazás a híradós laktanyához. Nagytarcsa előtt közvetlenül pedig egy "hagyományos" laktanya van. Ez így 4 külön résznek tűnik. Közelebb nem mentem, nehogy seggbelőjön valami féleszű :)

Kunmadaras, orosz laktanya. Motoros találkozón voltam lent anno, tök jókat lehetett motorozni a HATALMAS laktanyában. Saját iparvágány hálózat kiválló állapotban. Több repülő fedezék, Lenin portréval, feelinges. Épületek rozzantak. A találkozón egy Jak(?) repülő ment fel s alá, beleillett a hangulatba.

Kalocsa, AKK és orosz laktanya. Az AKK vendége voltam sajnos, hál istennek mára kiürült (remélem porig rombolták és az ottani tisztek mind alkoholisták (már akkor is azok voltak igazából). Ennyit a szép emlékekről. Ide nem jön be az iparvágány, elmegy mellette.
Orosz laktanya: fasza kis repülőtér, kiválló állapotú betonnal, romos épületekkel. Az épületek egy részéből lakótelep lett, akkor készült. Iparvágányok többfelé ágaznak el, üzemanyag lefejtőre konkrétan emlékszem holmi menetgyakorlat alkalmával. Jellemző a méretére, hogy a 25km -es menetgyakorlat két szűk kör volt a laktanyán belül, és nem végig a kerítés mellett. Khm, khm. Repülőgép fedezék volt, de kevesebb, mint Kunmadarason. Épületek: ugyanazok a típusépületek.

Tápószecső: iparvágány fém keresztaljakkal, egy szem váltó van bent. Működik még, őrzik keményen. Van bent kiállított harckocsi, MiG, miegymás. Fegyver raktár is. Tesó mesélte, hogy a bejáratnál leadta a megrakott Csepzont (fegyvereket hoztak), elvitték, kipakolták, visszahozták, de a km számlálón 7km volt a differencia. Egy családtak 56-ban szintén lelátogatott oda, emlékei szerint nagyon nagy pinceraktárak vannak, teherautóval mentek le és hoztak fegyvereket. Ezt a kis emléket borítsa homály....jó?

Pécel: a képtáram már be volt linkelve, nagyon feelinges hely! Kirándulni is jó, tiszta időben gyönyörű a kilátás.

Gyömrő. Nemrég elautóztam oda, teljesen lakatlan. Apoós ott volt katona, valamilyen légvédelmi egység volt. Most méteres gaz van, kihaltság. Szeretnék bejutni oda körülnézni. CSatlakozó valaki esetleg? :))

És még egy: Boldog. Hatvan mellett található a kisközség, Hatvan-Tura között jobban mondva, tökéletes síkságon. A település mellett egy kis telep, hatalmas bunkerekkel. Őrzik, de üresnek tűnik. Látványos, könnyen megközelíthető. Fotó még nincs, majd lesz! :)

üdv mindenkinek.
Hpasp Creative Commons License 2005.01.13 0 0 193

A Honi légvédelemi rakétacsapatok 40 éves története alatt több átszervezés és diszlokáció volt, (fejlődés, majd visszafejlődés), azért említettem az időintervallumot. 

 

Erről vajon hol lehetne részletesebb (mint Aranysas, vagy HT) infót találni?

 

Alcsútdoboz=Etyek

Akkor még volt telepített Dvina is ott, "álcatechnikaként"... Évente egyszer be kellett üzemelni és a fő paramétereket beszabályozni

 

Nem véletlen akkor, hogy az Etyeki `osztály` a legszabályosabb alakú.

Szinte csak a táblát nem látni, hogy `Imperialisták! Ez egy rakétabázis!!!`

Biztos jól átvertük öket...

...Muhahaha

((c8

Előzmény: szjmh (191)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.13 0 0 192
Szia!

Mezőfalváról most találtam az archivumomban/Haditechnika2002/3/,benne a szakállománnyal,nevekkel,MN1698 számmal állt rendszerbe 1986 szept 1-én,ők használták tűzvezetésre a SZENYEZS-ME automatizált rendszert,mely korszerűbb volt az érdi VEKTOR2-VE rendszernél,ez problémákat is okozott,mikor 1991-ben a 104.rezred felszámolásakor a 11.rdandárhoz 11/16számmal átkerült az alakulat.1997-ben vonták ki a rendszerből,helyére a 11/3 börgöndi rakétatechnikai zászlóalj diszlokált.Ez a zászlóalj 2001.05.30-án lett kivonva a hadrendből.Most a HMEI RT-hez tartozik,mint 5.inkurrencia raktár..

A fomi.hu-t tudom ajánlani,Mezőfalva még ki van takarva,és a Sárbogárd-Mezőfalva közötti részen is 3 objektum,ezekre gondoltál,igaz?Az aszalói bázist is megtalálod Aszaló és Alsóvadász között keresd a jellegzetes kör alakot/légifotót/.
Börgönd a reptértől nyugatra?
Előzmény: szjmh (191)
szjmh Creative Commons License 2005.01.13 0 0 191

Szia!

80-as évek vége, 90-es évek eleje...

Alcsútdoboz=Etyek

Akkor még volt telepített Dvina is ott, "álcatechnikaként"... Évente egyszer be kellett üzemelni és a fő paramétereket beszabályozni.

Tudomásom szerint a vácegresi tüzelőállásból a tűzrendszer javítása miatt települt át az osztály a fóti állásba. (Jobb felderítési és tüzelési lehetőség.) De a laktanya, lakótelep maradt ott.

Börgöndről már korábban áttelepült a harci osztály, ha jól tudom, a Dvináról Volhovra történő átfegyverzéskor.

A Honi légvédelemi rakétacsapatok 40 éves története alatt több átszervezés és diszlokáció volt, (fejlődés, majd visszafejlődés), azért említettem az időintervallumot. 

A miskolci ezred HÁP-ja Lillafüreden volt. (Ott volt egy  ideig mostanában szórakozóhely.)

De voltak tartalék HÁP-ok is. (Nagytarcsa még aktív katonai objektum.)

Sárbogárd HÁP-ja is a "pusztában" volt, (Szarvaspuszta).

Ezek a helységnevek csak megközelítőleg fedik az objektumok helyét. Jelentős részük erdőkben, vagy kukoricaföldek között volt "eldugva"...

Gondolom, Verőce is ezért merült fel...

A "biai" objektumból Biatorbágyot lehetett látni, de lemenni csak az erdőn át, meredek "hegyi" ösvényen lehetett. Mondjuk ez nem jelentett problémát a hetekre felvezényelt sorkatonáknak, ha némi kikapcsolódásra vágytak... :-)

Aszalóról nem hallottam.

Érden a HÁP mellett gyalogsági lőtér is volt, de a 90-es években körbenőtte Érd-Parkváros, így már nem lehetett lővészetre használni.

Mezőfalva - szintén a termőföldek között van, Vega osztálycsoport, (két osztály).

Most is aktív bázis, csak nem katonai, -  ÁPV RT. - a honi és csapat légvédelmi rakéta komplexumok nagy temetője. 

Előzmény: Hpasp (189)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.13 0 0 190
Helló mindenkinek!

szjmh!

A honvédelem.hu-n nincs semmi,az Aranysas 2002.01,2002.02 számaiban írt Szepesi József mindkét légvédelmi hadosztályunkról,bár pont ezt a két számot nem találom..padlás mászás lesz a dologból..!A VEGA-ról is írtak vmelyikben,egy lelövés kapcsán..

Szóval Alcsút is...akkor jó volt a megérzésem a légifotók alapján.Etyeknek is annak kell lennie e szerint,s Fót és Vácegres két külön bázis,plussz Veresegyház-csapatpihenő,a fóti a Fót-csomádi út mellett található,a fóti adótoronytól nem messze/geochacing.hu/caches.geo?id=857/.

Hpasp!

Börgöndről én is azt hallottam,hogy ott karbantartás,ellenőrzés volt.

szjmh!

Dunavarsányról tudsz valamit?
Előzmény: szjmh (188)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.13 0 0 189

Szia!

 

A felsorolásodból kimaradt Etyek, Verőce. Ezekről mit tudsz?

A Fót (Vácegres) (MN 3121, 8. lérak. o.)  hogy értendő? Nem két külön egység volt?

Börgöndön nem voltak rakéta indítók?

A Miskolci ezredből kimaradt az Aszaló-i osztály.

 

Kissé zavarosak a Budapesti ezredek a Nagytarcsai HÁP hova tartozott?

Előzmény: szjmh (188)
szjmh Creative Commons License 2005.01.13 0 0 188

Szia!

Igazad van, nagyon kevés! Elnézést kérek!

Keresek tovább...

Addig is...

Rádiótechnikai csapatok:

www.jetfly.hu/rovatok/legter/mh64/hirek/64history/

Csapatlégvédelem:

www.bjkmf.hu/bszemle/techn0402t.html

Előzmény: Hpasp (187)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.13 0 0 187

Ha érdekel Titeket az egykori Honi Légvédelem története, látogassatok el a HM honlapjára! (www.honvedelem.hu)

 

Azt hiába nézem, ott nem találtam semmit erről.

Előzmény: szjmh (185)
szjmh Creative Commons License 2005.01.12 0 0 186
Nyeva (Sz-125M, SA-3):

MN (majd MH) 5011 (majd 11. Duna) Légvédelmi rakétadandár (Budapest)

Lérak. osztályok:  Biatorbágy (MN 5818, 11. lérak. o.)

                             Úny (Tinnye)

                             Pilisszentlászló (Szentendre)

                             Kerepestarcsa

                             Gyál

                             Szigethalom

 

A honi lérak. osztályoknál néhol a laktanya és a tüzelőállás jelentős távolságra volt egymástól, máshol viszont néhány száz méterre mindössze. Érden a HÁP-tól nem messze, az Iharos hegyre vezető út mellett volt az un. 22.-es adóház, majd talán négy km-re az un. 23.-as adóház, míg Érdtől mintegy 8 km-re, az Iharos hegy tetején a szívemnek oly kedves 11. lérak osztály („Bia”), ahol nagy ívű karriert futottam be 1994-től 1996 novemberéig, amikor is végleg elhagytuk az objektumot…

                                

szjmh Creative Commons License 2005.01.12 0 0 185
Sziasztok!

Ha érdekel Titeket az egykori Honi Légvédelem története, látogassatok el a HM honlapjára! (www.honvedelem.hu)

 

Légvédelmi rakétaosztályok (1980-as évek vége)

Volhov (Sz-75M, SA-2):

 

MN 5011 Légvédelmi rakétadandár (Budapest)

Parancsnokság (Vasvári laktanya, budaörsi reptérnél)

Harcálláspont:       Érd

Technikai osztály:  Gyömrő

Lérak. osztályok:    Felsőpakony (Gyál) (MN 3265, 7. lérak. o.)

                               Fót (Vácegres) (MN 3121, 8. lérak. o.)

                               Pilsszentkereszt (MN 1059, 2. lérak. o.)

                               Szentendre (MN 2124, 2. lérak. o.)

                               Zsámbék (MN 1159, 3. lérak. o.)

                               Alcsútdoboz (MN 1107, 4. lérak. o.)

 

Légvédelmi rakétaezred (Miskolc)

Technikai osztály:   Pingyom

 Lérak. osztályok:   Cserépfalu

                               Szakáld

                               Tardona

 

MN 3011 Légvédelmi rakétaezred (Sárbogárd)

Parancsnokság       (Sárbogárd)

Technikai osztály:    Börgönd (MN 3592, 15. tech. o.)

Lérak. osztályok:     Sárbogárd (MN 1124)

                                Dunaföldvár (Madocsa)

                                Szabadszállás (MN 2067)

                és még:   Mezőfalva  Vega, (Sz-200, SA-5)

 

BAKTER Creative Commons License 2005.01.12 0 0 184

"Vácegrestől merre keressem a Volhovot?"

 

A falutól keleti irányba

Előzmény: Hpasp (172)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.12 0 0 183

No akkor megint megpróbálok összesíteni.

 

1961-ben 14 Dvina rakéta üteg volt, 3 ezredbe szervezve, Budapest, Dunaföldvár, Paks, és Miskolc védelmében:

 

11. légvédelmi rakéta ezred, Sárbogárd

Sárbogárd, Dunaföldvár, Szabadszállás, MN1059 Börgönd

 

104. légvédelmi rakéta ezred, Nagytarcsa

Fót, Vácegres, Verőce, Gyömrő, Zsámbék, Etyek, MN4213 Tinnye

 

105. légvédelmi rakéta ezred, Lilafüred

Cserépfalu, Szakáld, Aszaló, Tardona

 

1979-ben cserélték a Dvinákat Volhovra.

 

1982-ben a 11. ezredet dandárrá bővítették Nyeva osztályokkal:

MN5818 Biatorbágy, Pilisszentkereszt, MN5011 Érd, Gyál

 

1986-ban a 104. légvédelmi rakéta ezred kiegészült a Vega osztállyal, Mezőfalván.

 

1995-ben megszűnt a készültségi szolgálat...

... mostanra meg már a bázisokat is dózerolják.

 

Hozzá fűzni (javítani) valója valakinek?

Hpasp Creative Commons License 2005.01.12 0 0 182

A csapatlégvédelem rakétákkal 1975-ben lett felszerelve, a Keszthelyi ezred kapott 5db KUB-M1 üteget.

1977-ben 3 üteg KUB-M2 jött a Győri ezredbe.

1979-ben 3 üteg KUB-M2 Nagykanizsára.

 

1981-ben a Keszthelyi ezred lecserélte a KUB-M1 -et, KRUG-ra.

A Keszthelyi KUB-M1 -ből 3 üteg alkotta a Kalocsai ezredet, 1-1üteg Győrbe, illetve Nagykanizsára került.

 

1991-ben megszünt a Nagykanizsai ezred,

Az átszervezés után:

Győrbe került 5 KUB-M2 -es üteg

Kalocsán 5 KUB-M1 lett.

1 KUB-M2 Nyírtelekre került tárolásra, majd selejtezésre.

 

1997-ben megszűnt a Kalocsai ezred, az ütegek selejtezésre kerültek. (illetve a Bólyaira:)

 

...

M62 265 Creative Commons License 2005.01.12 0 0 181
M62 265 Creative Commons License 2005.01.12 0 0 180
Előzmény: Hpasp (172)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.12 0 0 179
"felmentem ugyanis az ajánlott oldalra...,de az ott található képek NEM az általam ismert biatorbágyi lv. rakétabázison készültek."

A helyes szám:id=409,ezt nézd,vagy a listában keresd a gcKABA kód alatt.Az 520 a radarbázist takarja...
Előzmény: Stylist (175)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.12 0 0 178
Helló!

Ajánlom figyelmébe mindenkinek a HM honlapján a radarfejlesztés menüpont alatt található oldalt egy 1995 térképpel,melyen az akkor működő 23 rádiótechnikai század települési helye fel van tüntetve,plussz a HÁP-ok,Központi HÁP,persze név nélkül.Az RT.századok közül?Ha jól olvastam,ma már csak ezek müködnek:Kúp,Juta,Medina,Városföld/dec.30-án dolgozott,láttam!/,Békéscsaba,Debrecen.A többi ezek szerint néma csend..vajon látogathatóak eme objektumok?

Rephyx!

Az én mozillámat is kikészítette a német,még nem jöttem rá a megoldásra,de csak az "objektliste" nem akar működni, a többi megy..a links alatt találhatóak mind működtek!
Előzmény: mezenguz (177)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.12 0 0 177
Szép jó reggelt,s napot mindenkinek!

Hpasp!

Az érdi bázisokkal kapcsolatban:az egyik nem a Budapest körüli légvédelem HÁP-ja volt,Szenyezs-Me,Vozduh rendszerrel.Már nem tudom,melyik volt a korszerűbb,talán a Szenyezs-Me?Egy másik volt koll./már csak ilyenek vannak/Sárbogárdon volt a HÁP-on,tükörrajzolt..az lehetett a Vozduh?A korszerűbbet hamarabb megszüntették,úgy tudom/exTopgun,Aranysas/.

A Vértesacsa- Alcsút közötti laktanyáról tudsz valamit?Érdekes légifotó a Dágtól keletre eső területről a fomin/3502felvétel/,ott is lehetett valami objektum?Tinnye MN4213 pf alatt működött,Börgönd MN1059.Úgy tudom,Börgöndön volt a rak. karbantartás is/szintén egy volt kollega/,bár mintha ezt Nyírtelek végezte volna..?
Előzmény: Hpasp (176)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.12 0 0 176

Hát Uraim, az a helyzet, hogy megzavarodtam, mint vasorrú bába a mágneses viharban

 

Semmi gond! Érd, és Bia között 4 katonai objektum van.

Ebből a tied ez?

 

Előzmény: Stylist (175)
Stylist Creative Commons License 2005.01.12 0 0 175
Hát Uraim, az a helyzet, hogy megzavarodtam, mint vasorrú bába a mágneses viharban! Felmentem ugyanis az ajánlott oldalra, ( http://www.geocaching.hu/caches.geo?id=520 ) de az ott található képek NEM az általam ismert Biatorbágyi lv. rakétabázison készültek. Egyrészt nem is ismerősek, másrészt, ha megnézitek a fotókat, látható pl. egy akadálypálya mászófallal, stb. Ilyen ott tutti nem volt, inkább "bokor ugró" lövészlaktanyákban látni hasonlót. Az őrtornyok sem ilyen fehér műkő izék voltak, hanem acél traverzre applikált fabódék, stb. Ugyanakkor a másik topictárs által vázolt kép ( kis területen elszórva néhány fabarakk, ohne rakéták ) sem egyezik a hajdani báziséval, mert ott mindössze 1 fabarakk volt, a sorompó mellett az EÁP házikója. Viszont a körletek rendes kőépületben voltak, és főleg ott voltak a rakéták és a szállító Kraz-ok elhelyezésére szolgáló vasbeton hodályok, amiket viszont nem lehet csak úgy "széthordani"! Tehát sem egyik, sem másik, viszont azért ahhoz kicsi Biatorbágy, hogy 3 katonai bázis legyen rajta, mégse Ramstein, vagy Guantanamo! :-)) Nem látom a fényt az alagút végén...
Üdv:
Előzmény: Hpasp (168)
hjvb Creative Commons License 2005.01.11 0 0 174
Székesfehérváron a városban a volt szovjet laktanya helyén INTERS...(reklám helye) épült pár éve, a laktanyát a Zrínyi utca választotta ketté. A megmaradt épületekbe gimnázium és egyéb oktatási intézmények, pl. a Kandó tanszéke költözött. A szovjet katonai kórház helyén építkeznek, irodaház lesz. Mindez a 7-es főút városi szakaszán.
Rephyx Creative Commons License 2005.01.11 0 0 173
A mozillamat ez a bunker-anlagen.de kilovi az urbe, azonnal megeteti vele a 100% procit, aztan majdnem befagy a gepem...

A tudas egeszen biztosan megvan az oldallal kapcsolatban, mar csak valaki lelkes kene aki osszerakja a vazat, nincs valakinek ideje megcsinalni ? Alapszinten meg nekem is menne, de valami olyasmit kene osszehozni, ahova mindannyian feltolthetunk kepet, dolgokat, bar lehet hogy ez tulzo. Vegulis nem sok minden kell, egy MO-terkep, nagyithatoan, es rajta sok kis piros potty, amire klikkelni lehet, a tobbi mar csak adat... Jo volna, mert legalabb at tudnank mi is latni a dolgokat, igazabol csak a topicban megjelent dolgok osszesitese lenne.... Nomeg lehetne kozos fotosturakat szervezni.
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 172
Vácegrestől merre keressem a Volhovot?
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 171

Nagytevelről én is olvastam,a megboldogult Top Gun írt róla a megtalálásról,fotók is voltak, még a 90-es évek elején,ha valakinek megvan,berakhatná..mintha úgy rémlene,g.lövészezred volt a laktanya fedése...esetleg gyakorlótér?
Hpasp,te biztos többet tudsz erről,oszd meg velünk!

 

Hivatalosan nem szerepelt sehol sem, annyira titkos volt, hogy még nem tudok fedő szervezetről sem.

 

Tapolcafő-Nagytevel kösségtől délre.

 

40cm-es falú vasbeton építmény, 5m -el a föld alatt. Mintegy 3500m3 vasbeton, megfelel 1km hosszú metrónak.

"L" alakú, 200m illetve 100m hosszú, oldalra ágazó folyosókkal.

Mintegy 400 ember számára nyújtott védelmet harcászati atomfegyver ellen, akár egy hónapra is.

 

A honvédség az objektumra nem tartott igényt, felajánlotta az önkormányzatnak.

Előzmény: mezenguz (170)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.11 0 0 170
M62-265!

Nagytevelről én is olvastam,a megboldogult Top Gun írt róla a megtalálásról,fotók is voltak, még a 90-es évek elején,ha valakinek megvan,berakhatná..mintha úgy rémlene,g.lövészezred volt a laktanya fedése...esetleg gyakorlótér?
Hpasp,te biztos többet tudsz erről,oszd meg velünk!
Előzmény: M62 265 (169)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.11 0 0 169

"egyetlen atombiztos bunkerébe, Nagytevel mellé"

Ez még üzemelő?

 

Hamarosan Tabra megyünk. Bp-Tab útvonalon milyen laktanyák esnek útba, amelyeket érdemes megnézni? Érd, Börgönd, Szabadbattyán? Tudsz még ezeken kívül bármilyen objektumot?

 

Előzmény: Hpasp (168)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 168

Ez most egy kicsit OFF, de...

...ha már az atomnál tartottunk, a magyarországi fronthoz tartozott szvsz a 15. Nehézbombázó ezred, Tu-22M gépekkel, ideiglenes reptere Mezőkövesd.

 

A fő csapásmérő erő az akkor Fehéroroszországban állomásozó 33. Rakéta Hadosztály, 36db SS-20 -as indítóval, szinén háború esetén a mátyásföldi irányítás alá tartozott volna...

... ami akkorra már átköltözött volna magyarország egyetlen atombiztos bunkerébe, Nagytevel mellé.

 

Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 167

Császárról,Tabról tudsz vmit,állítólag atomfejeket tároltak ott a rakétákhoz,esetleg bombákat,bár mintha bombaügyben Tótvázsony lenne illetékes..?

 

Császár-Tab-Tótvázsony SCUD rakéta töltetek (és esetleg a FROG-hoz) tartozók.

 

Kunmadarason volt bomba raktár. (Amúgy minden reptéren volt üres ideiglenes raktár, ha a nemzetközi helyzet fokozódna... :)

Előzmény: mezenguz (163)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.11 0 0 166
Igalon a teljes bázis területére rátelepült egy Fornetti-gyár.
Előzmény: Hpasp (160)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 165

Szigetszentmiklós?,már az Index szerint/.

 

Ott sem tudok ruszki bázisról a repteret kivéve...

Előzmény: mezenguz (159)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 164

Az atom tároló raktárakkal kapcsolatban azt olvastam az Indexen,hogy Tótvázsonyt még mindig őrizteti a KVI,valaki erről tud vmit bővebben,ill. a többi raktárról,ill. a hordozó rakétákról/Baj,Dombóvár-Gyulaj?,Szigetszentmiklós?,már az Index szerint/.

 

Ez IMHO marhaság. Gyulajon nem voltak ruszkik.

 

Mindkét hadsereghez tartozott egy SCUD dandár.

A magyar rakéta dandár Tapolcán volt, a hozzátartozó fejeket a ruszkik tárolták Tótvázsonyban.

A ruszki hadsereg SCUD dandára Tatán volt, a hozzátartozó töltetek Császárban.

A front alárendeltségében volt még egy tartalék SCUD dandár Dombóváron, a hozzá tartozó töltetek Tab-on.

 

Ezen kívül mind az öt ruszki hadosztályhoz, és a négy magyar elsőlépcsőhöz tartozott egy FROG zászlóalj.

 

Előzmény: mezenguz (159)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.11 0 0 163
Hpasp!

A Szombathelyt azért írtam,mert anno az Aranysasban volt egy cikk a VEGA-ról,s ott említették...

...még egy német oldal:hidden-placces.de

Császárról,Tabról tudsz vmit,állítólag atomfejeket tároltak ott a rakétákhoz,esetleg bombákat,bár mintha bombaügyben Tótvázsony lenne illetékes..?
Előzmény: Hpasp (162)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 162

ha jól tudom,az oroszoknak Szombathely közelében volt SA-5/VEGA/rakétabázisuk..?

 

Ezt már mástól is hallottam, de csak a Mezőfalvai magyar, és a Kunmadarasi ruszkiról tudok biztosan. Mondjuk logikus lenne...

Előzmény: mezenguz (152)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 161

árverésre kerül a Polgárdi határában található volt szovjet laktanya a hozzátartozó 38 db. ipari létesítménnyel. Az ingatlanon 2 db.5 lépcsõházas 4 emeletes panelház is található.

 

Ez a 254. Székesfehérvári Gépesített Lövész Hadosztály 1100 fős ezredét jelentette, mintegy 100 harcjárművel, 1990 szeptemberéig.

 

Előzmény: M62 265 (157)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 160

Volt szovjet katonai objektumok -  Igal, Baj, Dunaföldvár

 

Igalon egy kis kiszolgáló zászlóalj volt, ami a Dunaföldvári csapat légvédelmi rakéta dandárhoz tartozott. A dandár 1000 fővel, 1990 májusáig tartott minket `felszabadítva`.

 

 

Előzmény: M62 265 (156)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.11 0 0 159
Helló!

Rephyx!

Az ötlet nem rossz a honlappal kapcsolatban,el is kalandoztam német vizekre/főleg keletnémet/,kítűnő oldalaik vannak.vimudeap.de,bunker-anlagen.de,az utóbbinál a linkekbe is érdemes benézni,elég érdekes oldalakra juthat az ember.

Az atom tároló raktárakkal kapcsolatban azt olvastam az Indexen,hogy Tótvázsonyt még mindig őrizteti a KVI,valaki erről tud vmit bővebben,ill. a többi raktárról,ill. a hordozó rakétákról/Baj,Dombóvár-Gyulaj?,Szigetszentmiklós?,már az Index szerint/.
Előzmény: Rephyx (155)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.11 0 0 158
Budafok alatt rengeteg a a borospince, a legtobb ossze is van kotve egymassal.

"A szerencsés geológiai adottságoknak köszönhetően –a Tétényi-fensík jelentős hányadát, könnyen bányászható, formálható, alakítható harmadkori mészkő alkotja – már az ókorban megkezdődött a pincék kialakítása. Buda 1686-os visszavételét követően megkedődött. A puha mészkő ipari méretű kibányászása, mely hatalmas méretű pincerendszer kialakításához vezetett. E pincék kíválóan alkalmasnak bizonyultak a borok tárolására. A főváros közelsége, a vasúthálózat Budapest központúsága, a pincék közvetlen Dunára nyíló kijáratai mind Budafok mellett szóltak. A több tíz kilométernyi pincerendszerben XX. század hajnalán már több mint 300 kereskedelmi borpincészet létezett, amelyekben az ország szinte összes borfajtája fellelhető volt. Így válhatott Budafok az ország borkereskedelmi központjává. "
Előzmény: M62 265 (156)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.11 0 0 157

Birósági árverésre kerül a Polgárdi határában található volt szovjet laktanya a hozzátartozó 38 db. ipari létesítménnyel. Az ingatlanon 2 db.5 lépcsõházas 4 emeletes panelház is található. Az objektum az M 7-es autópályától 4 km-re van. Az árverés idõpontja: 2003. január 30. 10 óra helye: Szûcs Attila önálló birósági végrehajtó irodája 8000. Székesfehérvár, Nagyszombati u.112.sz. Kikiáltási ára: 690.000.000.-Ft legkisebb vételár: 345.000.000.-Ft. tel: 06-20-9362494 Kérésre e-mailban fotókat is küldök. e-mail cimem:executor@mail.alba.hu (2003.01.06)

http://www.ingatlan.veritas.hu/html/hirdetesek/kinal/videk/egyeb.htm
M62 265 Creative Commons License 2005.01.11 0 0 156

Erről tudtok valamit: "Pincerenszerek  -Budafok, Szentendre, Budai vár"

(forrás: http://www.kbfi-triasz.hu/ismertet.html)

Vizsgált a cég bázisokat is: " Volt szovjet katonai objektumok -  Igal, Baj, Dunaföldvár, Budapest"

Rephyx Creative Commons License 2005.01.11 0 0 155
Nem gondoljatok, hogy letre kene hozni egy egyszeru weboldalt ennek mintajara ?
http://www.varak.hu/
Terkepek, fotok, stb. Erdemes lenne azt a sok tudast osszerakni, ami itt eddig megjelent!

Isaszeg: Nem jartam ott, de sorallomanyukent voltam Nagytarcsan, es Isaszeg letezett, a szokasos kacattarolo funkcioban. (par eve volt ez)

Stylist:
Biatorbagy: egy ismerosom volt ott katona, o meselte ezt. Majd megkerdezem meg 1x,de o fabarakkokrol meselt, amiket elbontottak, es egy apro helyorsegrol, semmi raketa. Ez nem lehetett az altalatok emlitett "nagy" Biai bazis.

Erd: Erden tobb bazis is van! Az, ami a geocachingen van, meg attol kb eszakra meg 2 kulonboz, elkeritett resz.
Fomi, 3764-es legifotobol reszlet:
Erd
Itt a kep, szerintem mi a Zolddel lefedett reszrol beszelunk, mint Erd. Az 1-es szamu korben egy pici bazis van, egy apro epulettel, es egy fedett betonfedezekkel. Semmi mas, latszik is a legifoton, hogy ures, itt voltam tobbszor is. Funkciojat nem tudom. Viszont a terkepet elemezgetve a 2-es szamu bazis az bizony Biatorbagy lesz... (a terkep tetejen ott az autopalya)
Hsap, igy a terkepen latszik, hogy nem nagyon volt ertelme Bia es Erd koze bazist tenni, ugyhogy valoszinuleg nem is volt, ezek nagyon kozel vannak.
Maz Creative Commons License 2005.01.11 0 0 154
Kaposvár Füredi 2-ben nem harcászati rakétaegység volt, hanem légvédelmi.
Tudod, ott mellettünk Taszár...
Előzmény: mezenguz (152)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.11 0 0 153
Üdv mindenkinek,ha már az előbb nem köszöntem!

Az agyam még nem teljesen forog..de már tegnap eszembe jutott,a Hm Térképészetnél van egy volt oszt.társam,talán még ma beszélek vele,hátha tud nagyfelbontású térképrészleteket,légifotókat szerezni...ha lesz..már csak egy szkenner kell..
Előzmény: mezenguz (152)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.11 0 0 152
Stylist!

A geocaching.hu-n keresd,a Budai-hegység térképét válaszd,Érd:Több,mint radar...,Bia:katonai bázis/KABA/.

Hpasp!

Egy volt kollegám Kaposváron volt a Füredi2-ben,állítólag ott is harcászati rak.osztály volt,melyik lehetett/R-300 vagy R-70/,ő még részt vett éleslövészeten a Szu-ban ezekkel anno...más:ha jól tudom,az oroszoknak Szombathely közelében volt SA-5/VEGA/rakétabázisuk..?A NYEVA légifotóit Lacházáról és Debrecenről raktad fel,az egyik VEGA fotó nem Kunmadaras?
A Fomi két légifotót nem hajlandó megjeleníteni:Pécel környékét,Nagytarcsa és Isaszeg közötti részt..szerintem használható.

mance!

Nagykanizsa mellett,Sormáson nem lokátorosok voltak?Molnaszecsőd/Vasm/,Egerág/Barm/radaráll.?Homokszentgyörgyről tud valaki vmit?
Előzmény: Stylist (149)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 151

Nincs elírás, Bián is _ÉS_ Érden is volt bázis, jártam mindkettőben...

Mind a kettő Nyeva volt? Ennyire közel egymáshoz?

Hol volt a harmadik?

Merre voltak pontosabban? Be tudnád őket rajzolni egy térképre?

 

Előzmény: Stylist (149)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 150

Elolvasván a jelzett cikket, eszembe jutott, hogy Nagykanizsán is volt egy "harckocsi felderitő osztály" MN 5612. (harcászati rakéta osztály!)

 

Jaja, mind a négy elsőlépcsős magyar hadosztálynak volt egy R70 -es osztálya, 4db taktikai atomcsapásra. (Ha véletlenül összeakadtak volna a német leopárdokkal :)

 

Jászberény, Tapolca, Nagykanizsa, Kiskunfélegyháza

Előzmény: mance (148)
Stylist Creative Commons License 2005.01.11 0 0 149
Szia!

"Amugy egy Biatorbagyi bazis a hegy tetejen teljesen leepult, gyakorlatilag elhordtak az egeszet."

Jártál fent személyesen? Mikor volt ez?

"Itt nem voltak tudtommal raketak"

Rosszul tudod, 20 db. éles rakéta a szállító Kraz-okkal együtt, plusz 2 db. "ügyeletes" rakéta az egyik négyes indítón. Persze volt néhány "pirosfejű" gyakorlórakéta is.

"...kuldtek fel embereket jopar hetes valtassal."

A HDM hivatalos ideje 2 hét volt, néha előfordult csúszás, viszont a legtöbb "öreg" tisztes kínosan figyelt arra, hogy egy hétvégét se töltsön az erdőben... :-))
A Nyevák valóban nem fix telepítésűek, mindene szállítható a rakétáktól a lokátoron át a harcvezetési század "buszáig". Valóban 4 indítós - a Volhov szingli - és a legtöbb magyar helyőrségben még nagyobb válság idején is ( pl. román forradalom Csau ellen ) az volt a szokás, hogy csak az 1. és 3. indítóra került fel éles rakéta. Az oroszoknál gondolom nem volt anyagi/mennyiségi probléma...
Hpasp: Nincs elírás, Bián is _ÉS_ Érden is volt bázis, jártam mindkettőben...
Mezenguz: Nem tudnad beirni ide a pontos linket a biatorbágyi fotókról? Én sajnos nem találtam meg a geocaching.com-on...
Üdv:

Előzmény: Rephyx (109)
mance Creative Commons License 2005.01.11 0 0 148

Elolvasván a jelzett cikket, eszembe jutott, hogy Nagykanizsán is volt egy "harckocsi felderitő osztály" MN 5612. (harcászati rakéta osztály!)

Ezek teljesen külön voltak a szorosan melletük lévő  páncéltörő tüzér osztálytól, MN5808. Azt már akkor sem (1973 ban) értettük, hogy minek eregetnek léggömböket a harckocsi felderítők, s minek mászkálnak lokátoros légkondicionált kocsikkal.

És így vált érthetővé, az az éjszakai eset, hogy  őrségben egyszercsak sürgősen leváltanak, tök idegen arcok, és még időnk sem volt beérni az őrszobához, lesötétült a városnak ez a fele és olyan morajlású jármüszerelvényeket hallottunk amit addig soha. Elnemtudtuk képzelni mi a rohadás történt. Kicsit beszar:)

De most így 32 év után felhomályosodtam...

Előzmény: BAKTER (103)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 147

Piros karika: ahol "betongyűrűs" indítóállás van, kék, ahol Nyeva(?).

 

Fene sem tudja, már elbizonytalanodtam, a FOMI meg s*art sem ér.

Fotózz minél többet, keress földsáncos beton placcokat.

Ha 6-ot találsz, akkor Volhov, ha 4-et akkor Nyeva.

 

Bár szerintem a többség csak radar lehetett...

Előzmény: M62 265 (144)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 146

"nem egyről beszéltek,"

 

Tuti, hogy nem. Voltam mind a 2-ben, a nagytarcsaiban sorállományként amiről meg most beszélünk ott tartalékosként 1978 márciusban, meg 1980 szeptemberben. és 1981 májusban.

Előzmény: M62 265 (145)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.10 0 0 145
Remélem, nem egyről beszéltek, s nem ezt élesztették újjá. Meg kell nézni, aztán ha működő bázis, nem megyünk be :) Mentem haza, holnap 16-tól leszek újra.
Előzmény: BAKTER (142)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.10 0 0 144

"Pilisvörösvár vagy Pilisszentkereszt?"

 

 

Piros karika: ahol "betongyűrűs" indítóállás van, kék, ahol Nyeva(?). Egyezik?

Előzmény: Hpasp (141)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 143

Nemtom látszik -e belőle valami.

 

Előzmény: BAKTER (142)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 142

 

A piros "X" környékén van.

Jártunk arra valamikor.

 

Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 141

És persze Biatorbágy! MN-5818 plusz egy őrszázad, 4 légvédelmi rakétaüteg! Nyevák

 

Ez nem azonos, az általam Érd-nek nevezettel?

Nem Érd, és Biatorbány között van?

 

Akkor hiányzik a Délen levő...

-Biatorbágy-Érd között

-Pilisvörösvár vagy Pilisszentkereszt?

- Tököl környékén? Szigethalom???

Előzmény: Stylist (78)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 140

"Nem erre gondolsz?"

 

Nem!

Mindjárt bányászok valami térképet.

 

Előzmény: M62 265 (139)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.10 0 0 139

"Nagytarcsa aktiv bazis, MH Hiradoparancsnoksag lett belole, frissen felujitva. (2001) Legvedelem mar sehol." (115)

 

Nem erre gondolsz?

Előzmény: BAKTER (138)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 138

Isaszegről meg még nem is volt szó.  (pontosabban Isaszeg - Nagytarcsa között majdnem félúton)

Az OLP-nek (később HLH) volt ott egy gépkocsi javítóbázisa (MN 16-78), meg egy híradó alakulata (MN 63-70)

 

Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 137

A Tököli Nyeva (A reptér észak nyugati végében)

 

 

Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 136

SA-2-ből 6 volt egy ütegben állványon,s az indítóállások elhelyezkedése azért Dávid-csillag alakzatú,hogy az utánpótlást hozó szjárművek ne zavarják egymást éles helyzetben

 

 

Előzmény: mezenguz (124)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 135

A KUB/SA-3/ és KRUG/SA-4?/voltak a csapatlégvédelemnél,a KUB-ok Kalocsa-Foktői laktanya/már csak ezek vannak,Győrben/3rak. egy inditójármű,a KRUG/Keszthely?/

 

Tudtommal 3 ezred volt KUB -al felszerelve,

Győr, Keszthely, Kalocsa

 

1 ezred volt KRUG -el felszerelve, Nagykanizsán.

Előzmény: mezenguz (131)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 134

Írjátok össze, mire vagytok kiváncsiak, mit figyeljünk meg, mit fotózzak részletesebben!

 

Pár fotó a magyarországi ruszki légvédelemi rakéta állásokról:

 

Volhov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nyeva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

És a Vega:

 

Előzmény: M62 265 (127)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 133

"Valahogy így"

 

Első ránézésre nagyon hasonló, a darabszámok lehet, hogy nem egyeznek, vagy esetleg osztályonként változó volt? 

Előzmény: Hpasp (130)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 132

"Vácegresen hol tárolták a rakétákat?"

 

A "C" területen,a gk telephelyen, föld feletti betonépületekben. Nem emléxem, hogy mennyi volt, kb. 18, vagy 24. Valamennyi ezekből elő volt készítve keretekben, az RszTK-n (spec. kamion pótkocsiféle, csak egy Tátrát kellett elé akasztani, aztán ment ahová kellett, a többi meg valamiféle tárolóállványokon lakott. Egyszer gyakorló daruzás közben egyet sikerült leejteni, pont egy betonszegélyre, volt is nagy futkozás utána...

 

Előzmény: M62 265 (129)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.10 0 0 131
A KUB/SA-3/ és KRUG/SA-4?/voltak a csapatlégvédelemnél,a KUB-ok Kalocsa-Foktői laktanya/már csak ezek vannak,Győrben/3rak. egy inditójármű,a KRUG/Keszthely?/2/jármű...
Előzmény: BAKTER (128)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 130

Valahogy így (persze csak elméletben:)

 

Előzmény: BAKTER (125)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.10 0 0 129
Vácegresen hol tárolták a rakétákat? Ugye voltak a bunkerok, melyeknek a területe elég lett volna, no de mindnek csak egy picike ajtajuk volt.
Előzmény: BAKTER (126)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 128

"A nyeva fixen telepített? A neten talált infók szerint _telepíthető_ állvánnyal rendelkezik. "

 

Ez lehetett az SA-2 utóda, ami lánctalpas járműre is szerelhető volt és rövid megállásból is lehetett rőla rakétát indítani?

Előzmény: M62 265 (123)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.10 0 0 127

Kezdem érteni, csak még nagyon keveset tudok ezekről a dolgokról. Vmelyik másik pilisi bázis ilyen Dávid-csillag - elrendezésű, és Vácegres.

A túrában még semmi sem fix, attól függ, a héten mikor indulunk, és hogy addig hogyan alakul ez a topic - mint fő információforrás. Valőszínű, csak a Bp.-i gyűrű néhány bázisát járnánk be, mivel most nem szeretném bekeverni a fórumot egyéb bázisokkal, így is mindenki túrja a netet+feleleveníti régi emlékeit, hogy vajon mi és hol volt pontosan :) (Azért mailben jöhetnének tippek)

Úgy néz ki egyenlőre, hogy Gyál-[Pécel]-Fót-Vácegres út lenne. Majd kiderül.

Írjátok össze, mire vagytok kiváncsiak, mit figyeljünk meg, mit fotózzak részletesebben!

Előzmény: mezenguz (124)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 126

"az utánpótlást hozó szjárművek ne zavarják egymást"

 

Úgy van. Végül is lehet kör alaknak is felfogni, lényeg, hogy az hogy a TZM-nek nem kellett  megfordulni a szivar átcsörlőzése után, hanem körbement és visszajutott az RszTK-koz, (az a kamion pótkocsi amin 6 rakéta lakott) vagy a tárolóhelyre.

Előzmény: mezenguz (124)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 125

"volt 10 üteg..."

 

Csak annyi a megjegyzés, hogy az üteg név igazából a szárazföldi tüzérségnél volt használatos, a légvédelmi rakétásoknál ezen egységek neve osztály volt.

 

A vácegresi osztály szervezeti felépítése fejből - majdnem 30 év után:

 

1. Törzs:

OPK (Osztályparancsnok)

TÖF (Törzsfőnök)

Elhárítótiszt

 

2. RT század  (lokátorosok)

3. PU század (Rakétaindítók, állványkezelők, stb....   - helyi szlengben kannibáloknak hívták őket, de nem tudom a meséjét, hogy miért)

4. PA század (Rakétairányítók)

 

Aztán a "maradék":

- Hír szakasz

- Hadtáp szakasz

- Őrszakasz

- Eü szakasz

 

Volt még néhány pa (polgári alkalmazott) is, pl.: könyvtáros néni, meg karbantartó bácsi.

 

Biztosan kimaradt még valami, de most hirtelen ennyi jutott a fejembe.

 

 

Előzmény: Hpasp (121)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.10 0 0 124
M62-265!

Lehet,hogy hülyeséget írok,az a kör alakú nem a P-18 hely volt..a Nyevából négy fért egy indítóállványra..?Az SA-2/Dvina,Volhov/1-1,SA-2-ből 6 volt egy ütegben állványon,s az indítóállások elhelyezkedése azért Dávid-csillag alakzatú,hogy az utánpótlást hozó szjárművek ne zavarják egymást éles helyzetben ...merre kezditek a felfedező túrát?
Előzmény: M62 265 (123)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.10 0 0 123

Hpasp!

Tájékozatlan kis húszéves vagyok. A nyeva fixen telepített? A neten talált infók szerint _telepíthető_ állvánnyal rendelkezik. Ha ez segít, Pilis 589-en valamilyen fixen telepített rakétának (is) volt kilövőállása: egy kb. 8 m átmérőjű, kb. 2 m magas betongyűrű, ami az egyik oldalán nyitott.

Mivel ennyi helységnév felmerült a itt a topicban, a napokban elindulunk megnézegetni ezeket a bázisokat. Mire fogyeljünk, ami alapján biztos infóhoz jutsz?

 

Szóba került Tardona. Tudtátok, hogy a hozzá közeli Kazincbarcika alatt úgy 20 km-es (működő, őrzött) barlangrendszer van?

Előzmény: Hpasp (121)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.10 0 0 122
Táborfalva és Tszgyörgy között tényleg van egy gyanús objektum,régebben néztem légifotón,most utána néztem..s Tököl és Szhalom között a pusztában?Az 51-es úton Dvarsánynál még a 90-es évek elején kint volt a fényképezni tilos tábla, a dombtetőn a fák között antennák..ez mi lehetett?
Előzmény: Hpasp (121)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 121

Gyál??? Tényleg ???. Vagy helyette Táborfalva magyar részén volt valami?

 

Az a bajom, hogy így is túl sok van.

Budapesten összesen volt 10 üteg...

 

104. légvédelmi rakéta ezred, Nagytarcsa

Fót, Vácegres, Verőce, Szabadszállás, Gyömrő,

 

Ok, itt már van öt, de akkor a 11.-nek sem lehetett ötnél több...

 

Sárbogárd, Zsámbék, Dunaföldvár, Etyek, Tinnye

Pilisszentkereszt???, Pilis-tető???, Urak Asztala???, Tardona???

 

Ez túl sok!!!

 

A három? Nyeva üteg megvan:

Biatorbágy, Pilisvörösvár, Érd

 

A Vega üteg Mezőfalván biztos.

 

105. légvédelmi rakéta ezred, Lilafüred

Cserépfalu, Szakáld, Aszaló, Tardona

 

is biztos forrásból van.

 

 

Előzmény: BAKTER (119)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 120

"A 61E útvonalán a gyógyszergyár mellett is volt egy laktanya, ahol állítólag rakétások voltak."

 

Lehet, hogy ez nem "igazi" laktanya volt, hanem csak valami hulladéktároló hely.

Ez volt a "Nyugalom szigete, vagy a Béke szigete?" Valami hasonló felirat volt a bejáratánál.

 

 

Előzmény: Maz (118)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.10 0 0 119

"104. légvédelmi rakéta ezred, Nagytarcsa

Fót, Vácegres, Verőce, Szabadszállás, Gyömrő, Gyál???"

 

Alakul!

 

Gyömrő nem jutott eszembe, pedig teljesen igaz! 

Gyál??? Tényleg ???. Vagy helyette Táborfalva magyar részén volt valami?

Előzmény: Hpasp (113)
Maz Creative Commons License 2005.01.10 0 0 118
Hunyadiban a tavasszal voltam, az eladásra kerülő cuccok vannak ott. Mesélték, hogy volt egy árpád korabeli fokozottan védett kápolna, amit egy hülye főtörzs a '80-as években eldózerolt, mert útban volt neki:-(

A hely amúgy a műszaki ellátó főnökség volt, előtte hajógyár, még korábban huszárlaktanya volt, gyönyörű épületek is vannak a területén.

A laktanyában készült járműfotók.

A tabi laktanyában egy haverom apja vett valami épületet, ő volt valami nagy csarnokban, ahol állítólag az atomot tárolták, csak tele volt a nagy vasajtó mögött lódarazsakkal és nem mertek bemenni. Azt tervezzük, hogy január végén elmegyünk és megnézzük.

Budapest környéki rakétavédelemhez: A 61E útvonalán a gyógyszergyár mellett is volt egy laktanya, ahol állítólag rakétások voltak. Ennek a területén tárolták kb '97-ig a két megmaradt SCUD hordozónkat, pár egyéb dologgal együtt, ami kecelre került.
Előzmény: Rephyx (109)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.10 0 0 117
Ha Szabadszállásról a laktanyától elindulsz Kszmiklós felé,jobbkéz felé lesz egy kb.500 méteres bekötőút a végén bedöntött kapukkal, az volt a rak. bázis..van ismerősöm,aki ott szolgált..
Előzmény: Rephyx (115)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.10 0 0 116
Tinnye biztos,nézd meg az apvrt.hu-n 2004.marc.17.-i árverési hirdetését,alatta a Szövet utcai laktanya a gyáli rak.bázishoz tartozik.Légifotón kitűnően kereshetőek,ha tudod,hogy nézhettek ki
Előzmény: Hpasp (113)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.10 0 0 115
Legutobb, mikor arra jartam, eppen raktak rendbe a Szabadszallasi raktarat, mar ha arra gondolsz, ami a laktanyatol eszakra, az ut masik oldalan van.

Nagytarcsa aktiv bazis, MH Hiradoparancsnoksag lett belole, frissen felujitva. (2001) Legvedelem mar sehol.
Előzmény: Hpasp (113)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 114

Hantháza/Scudok?/

 

Nem, csak egy ruszki műszaki anyag raktár, 90 decemberig.

 

Inárcsról ment egy iparvágány keresztül az M5 alatt Csévharaszt felé,ott is egy volt szovjet bázis

 

Volt ruszki lőszerraktár, mintegy 180 fős őrséggel.

 

 

Előzmény: mezenguz (110)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 113

No akkor megint megpróbálok összesíteni.

1961-ben 14 Dvina rakéta üteg volt, 3 ezredbe szervezve, Budapest, Dunaföldvár, Paks, és Miskolc védelmében:

11. légvédelmi rakéta ezred, Sárbogárd

Sárbogárd, Zsámbék, Pilisszentkereszt???, Dunaföldvár, Etyek???, Tinnye???

104. légvédelmi rakéta ezred, Nagytarcsa

Fót, Vácegres, Verőce, Szabadszállás, Gyömrő, Gyál???

105. légvédelmi rakéta ezred, Lilafüred

Cserépfalu, Szakáld, Aszaló, Tardona

 

1979-ben cserélték a Dvinákat Volhovra.

 

1982-ben a 11. ezredet dandárrá bővítették 3 Nyeva üteggel:

Biatorbágy, Pilisvörösvár, Érd

 

1986-ban a 104. légvédelmi rakéta ezred kiegészült a Vega üteggel, Mezőfalván.

 

1995-ben megszűnt a készültségi szolgálat...

... mostanra meg már a bázisokat is dózerolják.

 

Hozzá fűzni (javítani) valója valakinek?

 

 

 

 

 

Előzmény: mezenguz (108)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.10 0 0 112

Összedobtam egy térképet a Bp.-i gyűrű azon bázisairól, amelyekről nincs vita itt a topicban :)

 

Vélemények?

M62 265 Creative Commons License 2005.01.10 0 0 111

Lovasberény tájfutótérképen: (ha kell vkinek, küldöm nagyban)

mezenguz Creative Commons License 2005.01.10 0 0 110
Biatorbágyról vannak fotók a geocaching-on...további helyek:Hantháza/Scudok?/,Inárcsról ment egy iparvágány keresztül az M5 alatt Csévharaszt felé,ott is egy volt szovjet bázis ...állitólag most a Happy End tulajdonában...Szabadszálláson a rak.bázis igencsak lepusztult állapotban van,a természet uralkodik,kapu bedöntve épületromok...nem messze innen volt/kb.20km/ a kunszentmiklósi lőtér,ahova a DHDSCS helikopterszázadai jártak lövészetre...talán van még vmi a toronyból.Az ÁPV Rt. honlapján több bázist is hirdettek eladásra...
Előzmény: Rephyx (109)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.10 0 0 109
Szepen felporgott a topic...

Amugy egy Biatorbagyi bazis a hegy tetejen teljesen leepult, gyakorlatilag elhordtak az
egeszet. Itt nem voltak tudtommal raketak, de ez is a gyuru resze volt. Budaorsrol, a Vasvaribol kuldtek fel embereket jopar hetes valtassal ebbe a pici helyorsegbe.

Ami meg egy nagyon erdekes es szep hely, az a Hunyadi laktanya Budafokon. A Haros-sziget (ami igazabol felsziget) kulso reszen van, izolalva a sziget belso reszeit. (ami termeszetvedelmi terulet :) A bejarati teglaepuletek meg most is impozansak, es a laktanyaban van egy palyaudvar is :) Most valami kacattarolo bazis lehet, bringas biztonsagi orrel, kutyakkal.
Előzmény: Stylist (106)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.10 0 0 108
Szabadszállás,Dunaföldvár-Andráspuszta biztos,hogy Volhov/Sa-2/volt.Tinnyét kihagytátok,Felsőpakonyban is volt.........talán raktár?,Gyömrő Volhov,Fót szintén,Etyek is.A www.fomi.hu-n légifotón megnézheted,a Volhovnál 6 inditóállvány/üteg,ez jellegzetes Dávid-csillag alakzatban van elhelyezve,már ahol a terepviszonyok engedik,eltérőek:Pilis-tető,Urak Asztala,Tardona...
Hpasp Creative Commons License 2005.01.10 0 0 107

Akkor szerinted hogy nézett ki?

Tudtommal csak 3 Nyeva üteg volt.

Előzmény: Stylist (106)
Stylist Creative Commons License 2005.01.10 0 0 106
"Szóval akkor a legjobb tudomásunk szerint a Budapesti gyűrű így nézett ki:
Volhov (SA-2)
Sárbogárd, Zsámbék, Pilisszentkereszt, Érd, Vácegres, Dunaföldvár, Szabadszállás, Gyál
Nyeva (SA-3)
Pilisvörösvár, Fót, Tököl?"

Neeem! Ahogy lentebb említettem, Biatorbágyon, az erdő közepén is volt egy rakétabázis Nyevákkal, ( MN-5818 ) de még fontosabb, hogy Érden is SA-3 ütegek voltak, és nem Volhovok! Üzemeltető egység: MN 5011.
Üdv:
Előzmény: Hpasp (98)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.09 0 0 105
Előzmény: BAKTER (103)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.09 0 0 104
Előzmény: BAKTER (103)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 103
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 102

"P18 felderítő lokátor"

 

Nálunk meg P15 volt, az is hasonló, mint ami a képen látható, csak azt hiszem kicsit vénebb.

 

Nem arra gondoltam, hanem a repülési inf. rendszerre, ami alapján a tervtáblások rajzoltak.  (FÁZA volt a neve, de a rövidítés nem tudom, hogy mit takart, valami orosz szöveg rövidítése lehetett)

 

Előzmény: Hpasp (101)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.09 0 0 101

Hasonló Yagi antennákkal, mint amiket a polgári műsorvételhez használnak az UHF sávban.

 

P18 felderítő lokátor tartozott minden ezredhez (plusz PRV11 magasságmérő)

 

 

Előzmény: BAKTER (100)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 100

"400 mHz"

 

Nem!

 

Hanem:

400 MHz  

 

Hasonló Yagi antennákkal, mint amiket a polgári műsorvételhez használnak az UHF sávban.

Előzmény: BAKTER (99)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 99

"Volhov (SA-2)"

 

+ Verőce

 

A keleti oldal légvédelmi információellátását meg a Boldogon lévő - talán légifelderítő - központ biztosította, aki a repülési adatokat 400 mHz körüli frekvencián továbbította az ezred és az osztályok részére.

 

Szabadszálláson csak pár hétig voltam, tiszteskiképzésen, az ottani technikáról nem tudok.

 

Nagytarcsán mi van? Van még valami?

 

 

 

Előzmény: Hpasp (98)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.09 0 0 98

Szóval akkor a legjobb tudomásunk szerint a Budapesti gyűrű így nézett ki:

 

Volhov (SA-2)

Sárbogárd, Zsámbék, Pilisszentkereszt, Érd, Vácegres, Dunaföldvár, Szabadszállás, Gyál

 

Nyeva (SA-3)

Pilisvörösvár, Fót, Tököl?

 

Vega (SA-5)

 

Mezőfalva

 

Ki mit tud hozzá fűzni???

BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 97

Igy volt '77-ben:

 

 

Előzmény: M62 265 (96)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.09 0 0 96
Nem fotóztunk. Mindegy, a bázist májusban kezdték el bontani, valószínüleg már nyoma sincs.
Előzmény: BAKTER (92)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 95

 

Már tényleg itt van...

 

 

Előzmény: BAKTER (93)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.09 0 0 94

Lehet, hogy felesleges, mert, ha voltak is atomfegyver hordozó rakéták, a töltetet nem ugyanott tárolták, az is elképzelhető, hogy nem is az országon belül.

 

A tölteteket külön tárolták a hordozó eszközöktől.

Gyakorlatilag minden ruszki hadosztálynak-reptérnek volt atomfegyver tároló raktára, de üresen.

Cuccot 4 helyen tárolták az országban, Császár, Tab, Tótvázsony a rakétákhoz való felyeket rejtette, míg Kunmadarason, a reptértől 1,5km-re a bombákat.

Tatán, és Dombóváron voltak a ruszki Scud-B -k, míg Tapolcán a magyarok.

 

raktár - hordozóeszköz

Császár - Tata

Tab - Dombóvár

Tótvázsony - Tapolca

Kunmadaras

 

Előzmény: BAKTER (91)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 93

Kicsit OFF!

Ezeket valamikor a netről szedtem le...

BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 92

"bár lehet, hogy a 3. már a tető volt"

 

Lehet, hogy 1977 óta már csináltak valami ráépítést. Amikor néhány éve ott voltunk, akkor sem láttam olyat.

 

Majd keresek képeket. Nem emlékszel ott fényképeztünk?

 

 

 

 

Előzmény: M62 265 (89)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 91

"Azt hiszem lassan be kellene szereznünk egy GM-számlálót túrázáshoz :-)"

 

Lehet, hogy felesleges, mert, ha voltak is atomfegyver hordozó rakéták, a töltetet nem ugyanott tárolták, az is elképzelhető, hogy nem is az országon belül.

Előzmény: M62 265 (68)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 90

"Egy elég furcsa elrendezésű bázis,"

 

Nem furcsa, igen célszerű volt az elrendezése.

Majd csinálok valami rajzot róla, hogy hogy nézett ki, most annyit, hogy az erdőkertesi bekötőút felől először balra a gépkocsi telephely volt, utána a laktanya, aztán meg a harcálláspont a hegytetőn.

Az egyes területek között kb. 1-200 méter szabad terület volt (parlag).

Az út jobb oldalán meg kukoricaföldek laktak, oda jártunk kukoricát lopni, amit aztán a vegyvédelmi felszereléshez tartozó kondérban főztünk meg benzinlámpa fűtéssel.

 

A Gépkocsi telephelyen emlékeim szerint 24 db. Tátra típusú vontató lakott, meg ott voltak a rakéták isa hordozó félpótkocsikon.

Egyszer télen (förtelmes hidegben) volt egy teljes harkészültségi riadó (THK) amikor az összes Tátrából 6-ot sikerült beindítani, abból 2 mindjárt a garázsból való kiállásnál összeütközött, így csak 4 maradt a hadrafogható...    :-(((

 

 

Előzmény: M62 265 (59)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.09 0 0 89
A szálláshely, az az épület, ahol aludtatok, mosakodni lehetett. Az 3 emeletes, bár lehet, hogy a 3. már a tető volt :-) Az úttal párhuzamosan helyezkedik el, attól kb. 50 m-re.
Előzmény: BAKTER (87)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 88

"...alighanem csapatlégvédelmi lehetett, bár nállam sehol sem szerepel."

 

Tud esetleg róla valaki valamit?"

 

Az I. Honi Légvédelmi Hadsereg légvédelmi Osztálya lakott ott. Budapest védelmére született, Nagytarcsán volt az Ezredparancsnokság.

Vácegresen, kb. 150 fő volt a teljes Osztály létszáma amikor ott voltam.

Már Verőcén kívül nem is emlékszem másra, hogy merre voltak.  Budapest körbe volt véve ilyen osztályokkal, a várostól kb. 30 km.-es távolságra.

(Talán még Ócsa, vagy Gyál lehetett, Meg valahol Tápió.... nem tudom mi.

Meg a Pilisben is volt.)

 

 

 

Előzmény: Hpasp (56)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 87

"Vácegresen egy 3 emeletes épület tetejéről"

 

Hol volt/van ott 3 emeletes? A laktanya 1 emeletes volt, a lakótelepen - esetleg lehettek 3 emeletesek, de már nem emléxem... Talán inkább csak 2 emeletes.

 

Előzmény: M62 265 (55)
BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 86

"A gödöllői pontos helyét ismered?"

 

Szerintem csak a Kastély lehetett...

 

JÓ EZ A TOPIC!

:-)))

 

Előzmény: M62 265 (49)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.09 0 0 85

Hajag/Herenddel kapcsolatban kérdezném a következőket:

Ezen a képen mi látható? Elképzelhető, hogy rakétafejek tárolására szolgált eszköz? Az állvány talán egy emelő, a helység plafonján sínek vannak (ugyancsak valamilyen darunak). A szomszédos terem plafonja "nyitható" egész a felszínig. (Gondolom nagyobb tárgyak lejuttatására ez az egyetlen mód.)

 

Ez a másik. Ez valamilyen mosó/fertőtlenítőgép? Rengeteg "polc" van benne; csövek szétfúrva (ha jól tippelem, azért, hogy kiáramolhasson belőle a víz/gőz.

 

Ez pedig a gj. tárolók plafonjában valami. Mire szolgált? Nem minden teremben ilyen; látszólag szabálytalan az elrendezésük. Egyébként ez eddig az egyetlen bázis, ahol a gj. tárolókbón nincs menekülő/szellőzőnyílás. (Egyébként az összes ajtó le van hegesztve, valami fanatikus az egyiken vágott egy kb. 80*80 cm-es lyukat lángvágóval, ott lehet bemenni :)

BAKTER Creative Commons License 2005.01.09 0 0 84

"Kíváncsi lennék az alakulat nevére (számára), és technikájára."

 

Szia!

 

31-21 volt, 1975.09.30. - 1977.07.16. között harcoltam ott az ellenséggel, de nem mint rakétás, hanem híradósként. (telefonközpont kezelő, rádióállomás kezelő, távirász, harcállásponti műszerész, rádióállomáspk, szakaszpkh, szakaszpk. beosztásokban)

 

Majd máskor folytatom!

 

 

Előzmény: Hpasp (58)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.09 0 0 83

Ugye Lovasberényben is van egy bázis? Ott kik voltak?

 

Ruszki lőszerraktár, két zászlóalj mintegy 500 fővel, 1991 májusáig.

 

 

 

Előzmény: M62 265 (82)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.09 0 0 82

Ugye Lovasberényben is van egy bázis? Ott kik voltak?

Nyírád környékén (Devecsertől délre) is volt lőtér vagy bázis? Egyszer arra túráztunk, és rengeteg nagykaliberű lőszerhüvelyt, és egy fel nem robbant dobógránátot találtunk.

 

M62 265 Creative Commons License 2005.01.09 0 0 81

Hpasp!

Haditechnika.hu alapján a kivonuláskor "171 helyőrséget, 340 telephelyet, 6000 épületet, létesítményt és 7000 lakást ürítettek ki. A lefoglalt és használt terület 46 000 hektár volt. "

Neked megvan mind a 171? :-)

M62 265 Creative Commons License 2005.01.09 0 0 80

A Néma Szektorban tárolták az atomtölteteket

Másfél évtizede vonhatták ki a szovjetek az utolsó atomtöltetet Magyarországról, de hogy honnan, azt pontosan máig sem tudni. Gálszécsy saját szemével látta kilengeni a Geiger-Müller-féle sugárzásmérőt több föld alatti raktár betonfalán, miután a szovjetek kivonultak. Berecz János szerint csak néhány magyar pártvezetővel konzultáltak a szovjetek. Az Index utánajárt annak, hogy hol tárolták a magyar atomot és mindjárt egy sugárzási szintet rögzítő cirill betűs űrlapba botlott.

http://index.hu/politika/belfold/atom0513/

 

(Érdemes a kapcsolódó anyagokat is átnézni)

 

 

M62 265 Creative Commons License 2005.01.09 0 0 79

Próbálok utánanézni az atomtölteteknek, ezt találtam a Napi Online-on:

 

"Újfajta attrakcióval próbálja meg az országba csalogatni a turistákat Ukrajna. A hidegháborús kalandokra és romantikára vágyó utazók számára kirándulásokat szerveznek a valaha szupertitkosnak számító atomrakéta-központokba, ahol a látogatók az Amerikára irányított - mára már leszerelt - rakéták indítógombját is megnyomhatják.

A 10 rakétasilót mostanra múzeummá alakították, az idegenvezető szerepét a bázis valamikori - az atomarzenál leszerelése után munkanélkülivé vált - dolgozói töltik be. A belépők árából az igen nehéz helyzetben lévő ukrán hadsereg a büdzséjén költségvetésén tátongó lyukakat is foltozgatná - írja a BBC."

Stylist Creative Commons License 2005.01.09 0 0 78
"Budapestet, Százhalombattát, és Dunaújvárost a magyar 11. Légvédelmi Rakéta Dandár 3 ezreddel, és egy önálló üteggel védte.
(Persze ez évről évre válltozott, leépült)
Pilisvörösvár, Fót, Tököl, Érd, Zsámbék, Pilisszentkereszt, Üllő, Sárbogárd, Dunaföldvár, Szabadszállás, Gyál, Mezőfalva."

És persze Biatorbágy! MN-5818 plusz egy őrszázad, 4 légvédelmi rakétaüteg! Nyevák...
Üdv:
Előzmény: Hpasp (50)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.09 0 0 77
Nem a munka hiányzik, hanem az internet kapcsolat :-)
Előzmény: gencsydani (76)
gencsydani Creative Commons License 2005.01.08 0 0 76

Sajnos?!?

Sztahanovista!

:))))

Előzmény: M62 265 (75)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 75

Nem ismertem, köszönöm a linket. A weboldaladon láttam a repterek listáját, amit már megszerkesztettetek a FS-hoz.

Sajnos itt kell hagynom a munkahelyemet, holnap reggel 8-tól leszek újra. Addig is járatom az agyam, hogy vajon hol hallottam még bázisokról :-)

Előzmény: Hpasp (74)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 74
Előzmény: M62 265 (73)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 73
Az Aföldön pedig Kenderesen, Pusztataskonyban (~Kisköre) is vannak repterek. Honvédségiek? Működők?
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 72

Tótvázsony

 

Ott őrizték a magyar Scud -ok tölteteit...

... amúgy a repterek polgáriak, a `cuccot` leginkább vonaton szállították.

Előzmény: M62 265 (71)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 71
Ugyanígy Tótvázsony mellett Balatonszőlős? Vagy csak én kezdek bedilizni örömömben, és mindent bázisnak nézek? :-)
Előzmény: M62 265 (70)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 70
Tabot nézegetve a térképen: a közeli Balatonkilitin is honvédségi reptér van/volt? Vagy az eredetileg is polgári?
Előzmény: Hpasp (67)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 69

vajon a ruszkik bevallották, hogy valóban volt itt ilyesmi, vagy honnan lehet tudni?

 

Nem kell semmit sem bevallani, nyílvánvaló.

Szemben az NSZK, és az Olaszok is ugyanígy fel voltak szerelve hordozó eszközökkel, csak ott az amcsik őrizték őket.

(c8

Előzmény: M62 265 (68)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 68

Kunmadarasról volt pár éve egy öt oldalas cikk talán a TopGunban. Megvan neked? Feltegyem ide?

Az atomfegyver biztos? Nem kételkedem egyáltalán, csak vajon a ruszkik bevallották, hogy valóban volt itt ilyesmi, vagy honnan lehet tudni? Azt hiszem lassan be kellene szereznünk egy GM-számlálót túrázáshoz :-)

Előzmény: Hpasp (67)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 67

Hol vannak még bázisok?

 

Legizgalmasabbak szerintem az atomfegyver - atomrakéta raktárak.

 

Császár - Tata

Tab - Dombóvár

Tótvázsony - Tapolca

Kunmadaras

Előzmény: M62 265 (63)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 66

Ha te mondod... De mondom, hamarosan megtudjuk pontosan.

 

Tököli Repülőtéri Ingatlanok értékesítése 2003. okt. 28. http://tokol.uw.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=7

Előzmény: Hpasp (64)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 65

Budaörs, Annahegy iparvágányhálózata

 

Hmmm...

... szerintem az aktív bázisokat inkább hagyjuk.

Előzmény: M62 265 (63)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 64

Egy elég furcsa elrendezésű bázis, vagy 2 km hosszú. Egyik felén gj. tárolók, kiszolgáló épületek, a másik végében pedig a rakétakilövőállások (dombokkal körülvéve) + sok pici föld alatti bunker (egy-egy terem).

 

Hmmm...

... jobban megnézve ez akkor a magyar 11. Duna Légvédelmi Rakétadandár 6db Sz-75M Volhov indítóval, felszerelt osztálya lessz.

 

 

Előzmény: M62 265 (59)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 63

Ja, bocsánat :-)

Hol vannak még bázisok?

 

 

Budaörs, Annahegy iparvágányhálózata:

Annahegy

 

Van otthon még hasonló rajz a tápiószecsői, táborfalvi vágányhálózatról, ha nem felejtem el behozni a munkahelyre (csak itt van net-elérésem), holnap felrakom őket.

Előzmény: Hpasp (62)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 62

Azt hiszem, a főváros 50 km-es körzetében már szinte mindegyikről volt szó, ami kimaradt, azok Tápiószecső, Táborfalva, (Rétság). Legalábbis többet nem ismerek.

 

Fúúú, sokkal több van.

A ruszkik csak 60+ helyen tartottak minket megszálva, plussz a magyar sereg is gyors ütemben épül le.

Előzmény: M62 265 (61)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 61

Elképesztő vagy, túl sokat tudsz :-)

Egyébként Etyeket kérdeztem, biztos félreértettél.

Ezeknek a bázisoknak a jelenlegi állapotáról tudsz valamit?

Ha összerakok vmelyik nap egy térképet, véleményeznéd/ellenőriznéd? Mondjuk először csak a Bp. környéki bázisokról. Azt hiszem, a főváros 50 km-es körzetében már szinte mindegyikről volt szó, ami kimaradt, azok Tápiószecső, Táborfalva, (Rétság). Legalábbis többet nem ismerek.

Előzmény: Hpasp (60)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 60

Ercsi. Pár éve meghalt ott egy kisgyerek, azt mondják, azóta jó részét lebontották a balesetek elkerülése végett.

 

A magyar 37. II Rákóczi Ferenc pontonos hidász ezred települt Ercsiben.

Előzmény: M62 265 (59)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 59

Küldtem neki mailt, remélem hamarosan ideér. Egy elég furcsa elrendezésű bázis, vagy 2 km hosszú. Egyik felén gj. tárolók, kiszolgáló épületek, a másik végében pedig a rakétakilövőállások (dombokkal körülvéve) + sok pici föld alatti bunker (egy-egy terem).

Etyekről bővebben tudsz valamit? Sürgősen meg kellene nézni, meg mielőtt tényleg filmstúdiót csinálnak belőle. (ld. http://hvg.hu/gazdasag/20041216etyekistudio.aspx )

Mi van még a környéken? Budaörs. Állítólag elég nagy; iparvágány vezet oda. 

Ercsi. Pár éve meghalt ott egy kisgyerek, azt mondják, azóta jó részét lebontották a balesetek elkerülése végett.

Előzmény: Hpasp (58)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 58

Apám ott volt katona, úgyhogy biztos.

 

Kíváncsi lennék az alakulat nevére (számára), és technikájára.

 

Etyeken mi volt?

 

Szovjet műszaki zászlóalj.

1990 decemberében távoztak.

Előzmény: M62 265 (57)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 57

Apám ott volt katona, úgyhogy biztos. Átcsalom őt ebbe a topicba.

 

Zsámbék meg felrobbant. Ha jól látom a képeken, a nemrég felrobbant Pyro-Technik Kft raktára pont a bázis területén volt. A 3. képet nézd meg itt: http://www.zsambekimedence.hu/piro.htm

 

Etyeken mi volt? Állítólag még vasúti sínek is vannak lerakva, pedig vasút a közelben sincs. Azt a területet állítólag keményen őrzik.

Előzmény: Hpasp (56)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 56

Vácegres egyébként magyar légvédelmi volt

 

Ez érdekes...

...alighanem csapatlégvédelmi lehetett, bár nállam sehol sem szerepel.

 

Tud esetleg róla valaki valamit?

Előzmény: M62 265 (55)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 55

Köszönöm!

A biztonsági őrök ált. nem jelentenek akadályt, többnyire csak a látszat kedvéért mászkálnak... (Vácegresen egy 3 emeletes épület tetejéről nézegettük a lent császkáló szekust - mit sem sejtettek az ottlétünkről...)

(Vácegres egyébként magyar légvédelmi volt - ezt az egyet tudom :-)

Előzmény: Atrox (53)
Atrox Creative Commons License 2005.01.08 0 0 54
Tankot azért nemhiszem, hogy adtak volna el. :)
Előzmény: Hpasp (48)
Atrox Creative Commons License 2005.01.08 0 0 53
Kiskunmajsa Kecskeméttől kb 50km-re van délre. A laktanya Majsátől kb 500 méterre keletre található a szegedi útban. Be lehet menni, a kapuk nappal nyitva vannak. Az egyik kapuban néha áll valaki, aki úgy csinálja mintha örizné azt a bejáratot. :) Ha jól tudom 4 bejárata van. 3 a szegedi útban egy pedig a kisteleki útban.

Egyébként a szegedi útban van egy 56-os múzeum is, ott ki vannak állítva különféle lövegek meg egy T-34-es is, ha jól tudom a típusát. Ez a múzeum úgy 4km-re van a településtől. Pongrácz Gergely építette ezt a múzeumot és itt is lakik, ha a neve valakinek mond valamit. Ő volt a Corvin köz parancsnoka.
Előzmény: M62 265 (42)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 52
2 perccel megelőztél kastély-ügyben :-)
Előzmény: M62 265 (51)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 51

Azt hiszem, Gödöllő tárgytalan: "A II. világháború után eltérő irányt vett a község fejlődése. A Grassalkovich-kastély egy része szovjet laktanya lett"

Azóta a kastélyt gyöngyörűen felujították. (forrás: godollo.hu)

Előzmény: M62 265 (49)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 50

Az említett gyűrű része a fóti (magyar), péceli (szovjet), Bp. Üllői úti, gyáli bázis is?

Bocsi, hogy ennyit kérdezek, nagyon tudatlan vagyok (még)...

 

Nem. Budapestet, Százhalombattát, és Dunaújvárost a magyar 11. Légvédelmi Rakéta Dandár 3 ezreddel, és egy önálló üteggel védte.

(Persze ez évről évre válltozott, leépült)

 

Pilisvörösvár, Fót, Tököl, Érd, Zsámbék, Pilisszentkereszt, Üllő, Sárbogárd, Dunaföldvár, Szabadszállás, Gyál, Mezőfalva

 

A gödöllői pontos helyét ismered?

 

Hehe...

... a Grassalkovics kastély.

Előzmény: M62 265 (49)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 49

Győrnek próbáltam utánanézni, amit találtam, azok alapján már annyira beépült (lakópark), hogy le sem mentettem a weboldalt, amit találtam :-(

Más: A piliscsabai bázist részben újjáépítették, ott forgatták a Sorstalanság c. film bizonyos jeleneteit.

Az említett gyűrű része a fóti (magyar), péceli (szovjet), Bp. Üllői úti, gyáli bázis is?

Bocsi, hogy ennyit kérdezek, nagyon tudatlan vagyok (még)...

A gödöllői pontos helyét ismered?

Előzmény: Hpasp (46)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 48

A kivonulás előtt mindig jött egy-két csávó, hogy akarunk-e valamit venni tőlük.

 

Mér nem vettél tőlük egy T-64B -t, pár üveg vodkáért...

... most kisegíthetnéd vele a HM-et.

((c8

Előzmény: Atrox (47)
Atrox Creative Commons License 2005.01.08 0 0 47
Ja emlékszek még rájuk hogy a tankokkal rodeoztak. :) Meg néha a házunk előtt trappoltak el mikor futkároztak. A kivonulás előtt mindig jött egy-két csávó, hogy akarunk-e valamit venni tőlük.
Előzmény: Hpasp (43)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 46

A 19. Páncélos Hadosztály (Esztergom) felkeltette az érdeklődésemet: melyik lehet az? A listában szerepel?

 

A 19. Gárda Páncélos Hadosztály mintegy 200db T-64B harckocsival, a következő városokban diszlokált:

Esztergom, Komárom, Győr, Tata, Szentendre, Gödöllő

 

A Pilisben 3 (4) bázist ismerek:

756m - Pilistető - Pilisszentkereszttől nyugatra kb. 2,5 km.

589m - Lom hegy - Pilisszentlászlótól DDNy-ra kb. 4 km. Ez biztos, hogy rakétabázis volt

693m - Urak asztala - Pilisszentlászlótól ÉK-re kb 4 km.

(Piliscsabától D-re az Ördögoltár nevű hely mellett is állítólag van egy bázis, ezt még nem ismerem.)

 

Pilisszentkereszten, és Pilisvörösváron a Budapestet védő magyar légvédelmi rakéta gyűrű ütegei települtek.

 

Piliscsabán a szovjet 18. Független Rádiótechnikai, és Rávezető Ezred települt, egy raktár, és egy másik zászlóalj társaságában kivonásukig, 1991 május-júniusig.

 

Előzmény: M62 265 (45)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 45

A 19. Páncélos Hadosztály (Esztergom) felkeltette az érdeklődésemet: melyik lehet az? A listában szerepel?

A Pilisben 3 (4) bázist ismerek:

756m - Pilistető - Pilisszentkereszttől nyugatra kb. 2,5 km.

589m - Lom hegy - Pilisszentlászlótól DDNy-ra kb. 4 km. Ez biztos, hogy rakétabázis volt

693m - Urak asztala - Pilisszentlászlótól ÉK-re kb 4 km.

(Piliscsabától D-re az Ördögoltár nevű hely mellett is állítólag van egy bázis, ezt még nem ismerem.)

Előzmény: Hpasp (39)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 44

A közvetlenek mik?

 

Front, Hadsereg, Hadosztály, vagy Ezred szinten?

 

Általában atomrakéták, tüzérség, páncélelhárítás, légvédelem, műszakiak, stb...

Előzmény: M62 265 (40)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 43

Kiskunmajsán is van egy volt szovjet laktanya.

 

Nem a laktanyákat írtam össze, csak a magasabb egységeket.

 

Egy Gépesített Lövész Hadosztály állt:

1 Páncélos Ezredből

3 Gépesített lövész Ezredből

és a közvetlenekből

 

Kiskunmajsán a 93. Gárda Gépesített lövész Hadosztály egy ezrede állomásozott, 2100 fővel 1990 szeptemberéig.

Előzmény: Atrox (41)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 42
Le tudnád írni, merre található pontosan? Esetleg nincsenek fotóid a területről?
Előzmény: Atrox (41)
Atrox Creative Commons License 2005.01.08 0 0 41
Kiskunmajsán is van egy volt szovjet laktanya. Itt lakok tőle kb 200 m-re. Most fűrész üzem üzemel benne, meg pár kisebbségi önkéntesen beköltözött és van itt egy ügynevezett "Menedék város" alapítvány is. Ők az egykori kisiklott életű embereket befogadják, kapnak szállást , ételt, italt meg adnak nekik munkát. De a terület nagy része üresen áll.
M62 265 Creative Commons License 2005.01.08 0 0 40

Szuper a lista, nagyon köszönöm!

A közvetlenek mik?

Nem tudod, melyik milyen állapotban van? Jársz ezekre  a helyekre?

Tökölről jut eszembe: állítólag ott volt helikopter-emelő lift, csak kivonuláskor a meghajtó motort elvitték, az aknát elfalazták.

Előzmény: Hpasp (39)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 39

Azt a listát esetleg megosztanád velünk?

 

Kissé hosszadalmas volna, meg sok benne a találgatás is...

... naszóval, felülről indulva:

 

Háború esetén a VSZ erői egységes alakulatba szerveződtek volna, elvesztve a nemzeti irányítást.

 

Magyarország a Dél-Nyugati Stratégiai Irányba esett, amit 4 Front (1 Magyar, 1 Román, 1 Bulgár, 1 Ukrán), 1 Tank Hadsereg (Kievi), és a Fekete Tengeri Flotta alkotott.

 

A Magyarországi Frontot 3 Hadsereg, és 1 Tartalék Tank Hadosztály alkotta.

 

A 36. Légi Hadsereget (Mátyásföld) a

11. Gárda Vadász Hadosztály (14.Gvre Kiskunlacháza, 5.Gvre Sármellék, 515.Gvre Tököl)

1. Honi Légvédelmi Hadosztály (Veszprém)

(47.vre Pápa, 31.vre Taszár, 11.lgv rak dd Budapest)

2. Honi Légvédelmi Hadosztály (Miskolc)

(59.vre Kecskemét, 104.lgv rak ezr Lilafüred)

Közvetlenek

727. , 88. vb ezr (Debrecen)

328., 1. vb ezr (Kunmadaras)

15. Hadm bomb ezr (Mezőkövesd)

396. hel ezr (Kalocsa)

201. száll ezr (Tököl)

 

A 25. Gépesített Hadtestet (Mátyásföld)

254. Gépesített Lövész Hadosztály (Székesfehérvár)

93. Gépesített Lövész Hadosztály (Kecskemét)

13. Páncélos Hadosztály (Veszprém)

19. Páncélos Hadosztály (Esztergom)

48. Gépesített Lövész Hadosztály (Ungvár)

 

5. (Nép)Hadsereg

11. Páncélos Hadosztály (Tata)

8. Gépesített Lövész Hadosztály (Zalaegerszeg)

9. Gépesített Lövész Hadosztály (Kaposvár)

7. Gépesített Lövész Hadosztály (Kiskunfélegyháza)

 

3. Hadtest

4. Gépesített Lövész Hadosztály (Gyöngyös)

15. Gépesített Lövész Hadosztály (Cegléd)

 

Ez így 8 GLHO és 3 PCHO, amiből 2 hadsereg alakult volna 4 GLHO+1PCHO, és 1PCHO maradt volna tartaléknak.

 

A közvetlenek már nem férnek ki...

 

 

 

 

Előzmény: M62 265 (37)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.08 0 0 38

Herendtől északra, kb 6-7 km. Végig megközelíthető aszfaltúton.

 

Ez így mingyárt más...

... a Veszprémi 13. Gárda Páncélos Hadosztály egy zászlóalja állomásozott ott.

1990 októberében távoztak.

 

Előzmény: M62 265 (37)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.07 0 0 37

Herendtől északra, kb 6-7 km. Végig megközelíthető aszfaltúton. Nincs nálam túristatérkép, a hegytetőt azt hiszem Középső-Hajagnak hívják, 643 m (?) magasan.

Azt a listát esetleg megosztanád velünk? Esetleg mailban: bayzs@freemail.hu

 

a kék keresztnél:

Középső-Hajag
Előzmény: Hpasp (36)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.07 0 0 36

Én már 15 éve gyűjtögetem a volt DHDSCS állomáshelyeit, de Hajagról még nem hallottam. Hol van?

Előzmény: M62 265 (35)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.07 0 0 35

Tegnap este felmentünk Hajagra. Képek innentől: http://kep.tar.hu/bayzs/50006968#2

Ha érdekel valakit, részletesen írok a helyről, egyenlőre csak annyit, hogy elképesztő, ezt látnotok kell!

A segítségeteket kérném: szeretnék összerakni egy weboldalt ebben ezekről az objektumokról. Tehát ha van bármi hasznos információtok, tudjátok vajon melyik helység mire szolgált, az orosz feliratok magyarul, a képeken látható gépek rendeltetése... írjátok meg!

 

A bejárati kapu

 

(A képek legvégén van egy fotó rólam :-) )

M.T. Creative Commons License 2005.01.07 0 0 34

Sármellékről itt.

 

Figyelem! A laktanya és a repülőtér a kiszolgálórésszel nem összekeverendő, még ha együtt vannak, akkor se!

Előzmény: M.T. (28)
belic Creative Commons License 2005.01.06 0 0 33
Hello!

Lachaza, ex-szovjet repuloter (az utolso tucat foto a hajdani atomfegyver-raktarrol keszult), felulnezetbol igy nez ki.

Bel
Tolatós Jani Creative Commons License 2005.01.06 0 0 32
Szia!Van infó mi van még meg a miskolci"sziklából"?Egy időben discó volt,de maradt még a régi tárgyakból benne?Nekem nosztalgiahely,jól ismerem a belsejét...sajna/hála Belehet oda jutni?
Előzmény: M62 265 (11)
Tolatós Jani Creative Commons License 2005.01.06 0 0 31
Sziasztok!Tudtok valahol olyan helyről ahol elhagyott antennatornyok,szétdobált antennafeszítőkötelek,rádiók,adóvevők lennének? 
gencsydani Creative Commons License 2005.01.06 0 0 30

OK!

Majd még megkérdezem pár őrült haveromat, hátha érdekli őket a dolog!

Előzmény: Rephyx (29)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.05 0 0 29
Pecelt en is szinte teljesen bejartam, a kihagyott reszekhez alpinista cucc meg flex kene :)
Dani: Hetkoznap nem jo, este, hajnalban sem, marad a hetvege. Toljuk a programot :)
Előzmény: M62 265 (25)
M.T. Creative Commons License 2005.01.05 0 0 28

Semennyire.

Annyira el van szennyeződve ott a talaj (emlékszel: Sármelléken benzint húztak a kutakból), hogy bármilyen fejlesztés hihetetlen összegekbe kerülne. Az épületek is hasznavehetetlenek. Bemenni? Talán, ha megbarátkozol az őrséggel. A repteret egyébként használják, állítólag lesz befektető, meg fénytechnika (éjszakai repülés).

Előzmény: M62 265 (17)
gencsydani Creative Commons License 2005.01.05 0 0 27

Pécelen már jártam elégszer, az annyira nem mozgat!

Előzmény: M62 265 (25)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.05 0 0 26

Fót a geocaching-en: http://www.geocaching.hu/caches.geo?id=857

(Van egy rádióadótorony, ami kevésbé érdekes, mint a közelben lévő laktanya :) )

 

M62 265 Creative Commons License 2005.01.05 0 0 25
Én ált. délelőtt suliban vagyok, délután meg dolgozom, emiatt sokszor éjszaka megyek fel a hegyekbe. Ha Bp.-ről indulunk, Pécelt például egy délután vagy délután alatt kényelmesen meg lehet járni. Mikor menjünk? :-)
gencsydani Creative Commons License 2005.01.05 0 0 24

Hát, most7végén nekem már van más programom, jövő 7végén meg dolgozom!:((

Hétköznap meg gondolom neked nem jó...

Előzmény: Rephyx (18)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.05 0 0 23
Ha gondoljatok lehetne esetleg egyutt menni, komoly felszerelessel, lampa, kotel, fenykepezogepekl, stb.
Előzmény: M62 265 (21)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.05 0 0 22

Pécel a geocaching-en: http://www.geocaching.hu/caches.geo?id=412

Szuper!

M62 265 Creative Commons License 2005.01.05 0 0 21
Ez szuper, köszi szépen a linket! Hamarosan megyünk megnézni! Fantasztikus!  Ilyen helyeken imádok császkálni!
Előzmény: Rephyx (19)
mance Creative Commons License 2005.01.05 0 0 20

 

Hello,

 

Évekkel ezelött Bujákon kirándultunk, s fenn a várrom tetején valamilyen objektum volt. Telefon doboz, kis őrház, mellette egyszemélyes beton ( kút) bunker.

Állítólag a faluból ide vezető út is sorompóval volt lezárva, de ez már nincs meg.

A falunak van egy teljesen külön része ahol valszeg a tiszti lakások lehettek, ergo valamilyen helyőrség? lehetett itt.

Van e valaki aki itt "raboskodott":)?

 

 

 

Rephyx Creative Commons License 2005.01.04 0 0 19
A kep kimaradt, copyright geocaching.hu.



A tornyok.
Előzmény: Rephyx (18)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.04 0 0 18
Na csak sikerult megtalalnom a neten, a geocachinges banda oldalan.
Jo a leiras, ezekszerint nem emlekszem rosszul semmire sem. Mindenkeppen nezzetek meg a linket, nagyon jok a fotok, visszadjak a hely hangulatat. Nekem is kellemes emlekeim fuzodnek hozza, valamikor nyaron az egyik torony tetejen aludtam :)
A geocachinges oldalt olvasva a letrakat levagtak, meg le is zartak a teruletet, de decemberi bejegyzesek is vannak, eszerint fel birtak menni normalisan a hegyre, es meg is tudtak nezni a bazist. Dani, mehetunk :)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.04 0 0 17

Valóban el kellene tüntetni minden ilyen laktanyát, objektumot. A leghasznosabb tevékenység, aminek a nyomát ezeken a helyeken láttam, az a paintballozás.. Bár, pl. Pilis 756-on lakik valaki. Az illetőt még sosem láttam, de hosszú távra van berendezkedve, körülményekhez képest otthonosan. Pedig az a bázis a Pilisben a legismertebb, és ezáltal a legroszabb állapotú. Jár oda szipustól siklóernyősökig mindenki. De egy másik, közeli bázison vmilyen vallás hívei tanyáznak (rengeteg cuccuk van fent, nagyon elrejtve). Egyébként akinek van egy kis esze, és ilyen helyeken mászkál, az tudja, hogy bármikor megcsúszhat, leeshet magasról, kiszakadhat a létra a falból, mikor mászik rajta... Emiatt a balesetveszélyt itt nem tárgyalnám. 

Egyébként hasznosítani nagyon kevés objektumot tudnak. Néhány helyen próbálkoznak lakópark, ipari park kialakításával, de valahogy az erdők mélyére senki nem akar költözni... Másrészt nincs aki finanszírozza mindezt, hisz' elég jelentős anyagi kockázattal jár mondjuk egy ipari park létesítése...

Felszámolás: az objektumok nagy része az ÁPV Rt. tulajdonában van. Sem ennek a cégnek, sem a helyi önkormányzatoknak, sem az államnak nincs annyi pénze, melyből ki lehetne fizetni a bontás + rekultiváció költségeit. Emiatt sztem még 50 év múlva is bőven lehet majd találni ilyen helyeket.

 

Nem tudod, Sármelléken most mi a helyzet? Az "új" repülőtér mennyire hasznosítja a régi épületeket? Mennyire lehet bemenni, bejárni azt, ami még maradt?

Előzmény: M.T. (16)
M.T. Creative Commons License 2005.01.04 0 0 16
Bár Nemesmedves a határon van, a T-34-es nem azért van ott (vagy csak volt?). Nekünk úgy tanították, hogy Csonka-Magyarország területére Battonyánál ért a háború és Nemesmedves volt az utolsó, amit felszabadítottak, értelemszerűen április 4-én. A tegnapihoz: Boldogult édesanyám, mint nyugdíjas meteorológus, 90 után több éven keresztül dolgozot időjelzőként Sármelléken. Így volt lehetőségem alaposan körülnézni, még videót is készítettem. Mivel egy repülőtéren sok hivatásos tiszt és tiszthelyettes dolgozik (dolgozott) (vagyis kevés sorállományú), ezért itt is rengeteg tiszti lakás van. Ráadásul ezek nem az ún. kijevi típusból készültek, hanem a magyar szabványtervek alapján. Nagyjából olyanok, mint pl. a Nagy L. kir. útjám, az Egressy és a Mogyoródi között. Ezek az épületek is ott állnak üresen sok éve. Aztán a sok kiszolgáló épület. Egyedül a start épülete van rendbehozva. Egyébként az a véleményem, hogy el kell tüntetni minden olyan objektumot, amit nem tudnak hasznosítani. Szerintem a volt katonai objektumok, épületek döntő része (több, mint 95 %-a) nem képvisel semmilyen értéket, el kell tüntetni, úgy, hogy nyoma se maradjon.
Előzmény: M62 265 (14)
gencsydani Creative Commons License 2005.01.04 0 0 15

Mért, már meg is találtad?

Előzmény: Rephyx (13)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.04 0 0 14

Pár órányi netes barangolás után az alábbi helyszíneket találtam:

 

Lovasberény
Öthalom - részben kollégium
Abasár
Nemesmedves (határőr) T34-es emlékmű
Abasár
Polgárdi
Rétság
Győr - Frigyes laktanya
Csongrád
Bp. Üllői út 807. (nagyon beépített)
Kőszeg (hör bázis + Szálasi bunker)      

http://geocaching.hu/logs.geo?lap=3&egylapon=50&evho=&logimages=i&user_id=652
   Kereszt-kút tetején antennák
Őrtilos (határőr)
Püspökszilágy (lőtér + laktanya)
Baj

Rephyx Creative Commons License 2005.01.04 0 0 13
Akar mehetunk egyutt is, mondjuk hetvegen :)
Előzmény: gencsydani (10)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.04 0 0 12

A miskolci Szikláról egy rövid Blikk-cikk: http://www.blikk.hu/cikk.php?cikk=17164

Előzmény: M62 265 (11)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.04 0 0 11

Turistatérképeken nem nehéz felfedezni: semmibe vezető aszfaltút, estleg "elkerített területhet vezető aszfaltút... Mi már ráleltünk néhány bázisra így.

Kb. egy hete a Fókuszban volt egy riport a miskolci kormányüdülővel szemben lévő légvédelmi központról. (Kb. azonos szerepe lehetett, mint a budapesti "Sziklának"). Valaki pár éve megvette, és discót rendezett be benne. Csődbe ment, de a szórakozóhely berendezése ott maradt érintetlenül.

Előzmény: Rephyx (9)
gencsydani Creative Commons License 2005.01.04 0 0 10

Ez érdekes!

Ha megtudsz valami pontosabbat róla, szólj, elmennék megnézni!

Előzmény: Rephyx (9)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.04 0 0 9
Hm, errol jut eszembe, anno par eve valahol a Bakonyban turaztunk, ahol talaltunk egy, a turistaterkep szerint 'magaslati pont' -nak jelzett valamit, ami egy volt szovjet laktanyanak bizonyult. Dupla kerites, aszfaltut, fedezekek jarmuveknek, nagy vasajtokkal, 8 ferohely (tank is befert volna, nagyon nagyok voltak) egy kapuepulet, 2 db hatalmas (25-35 meter kozotti) feher szinu csovazas kilato, es a fold alatt 2 emeletes bunker. Majd megprobalok utananezni, hogy merre lehetett, nem emlekszem ra. Valaki esetleg tud rola valamit ?
M62 265 Creative Commons License 2005.01.04 0 0 8

Néhány kép itt: http://kep.tar.hu/bayzs/50005684#2

Az első kettő a Pilisben készült, a másik három pedig a már említett péceli bázis képei. Egyébként a pécelit valóban magánkézben van, 1-2 éve gyógyfürdőt akartak építeni a helyén/környékén.

gencsydani Creative Commons License 2005.01.04 0 0 7
Én úgy tudom, hogy rakétás bázis volt - talán Scud-B vagy Frog-7.
Előzmény: Rephyx (6)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.04 0 0 6
Pecel magankezbe kerult ha jol tudom.

A fotokon sajnos pont a legizgalmasabb reszek nincsenek rajta, pl:-
-a hatso "furdohazban" a mozaikbol kirakott sziren a medenceben;
-a hatalmas, kb 6 meter mely godor, kibetonozva; (bejarat a 4es kepen balszelen a betonfedel)
-a domb alatti bazis teljes belso terulete erdekes resz (bejarat a 3as kepen alul)

Amugy tudja valaki eredetileg mi volt a peceli bazis funkcioja ?
Stylist Creative Commons License 2005.01.04 0 0 5
Ugyanez a helyzet a főváros peremén, a budaörsi volt Vasvári Pál laktanyánál! :-(( Körletépületek hosszú sora, még rajtuk az egységek számaival, óriási gyakorlótér, tiszti lakótelep, stb. 10-12 éve még több, mint 2500 katona volt a "Vasiban", az őrszázadok, és a "sötétek" vagyis az építőszázadok mellett főleg légvédelmi rakétaegységek kiszolgáló századai, HV-sek, PU-sok, RT-sek, őrök, stb. Ez volt a bázis, innen mentek ki a Budapestet hajdan övező légvédelmi rakétabázisokra, Érdre, Biatorbágyra, stb. Persze ezek is már rég eltűntek, a Nyevákkal, Volhovokkal együtt...
Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a Vasvári nem teljesen elhagyatott, mert van még valami VÁP-féle a kapuban, de már csak a hajléktalanok elriasztására. Az épületek már ki vannak ürítve, senki sem használja őket.
Üdv:
Előzmény: M.T. (4)
M.T. Creative Commons License 2005.01.03 0 1 4

Nocsak! nem gondoltam volna, hogy ez is eszébe jut valakinek :-)

 

Nem csak a Hétvezérnél, hanem a Hörmann forrásnál is van egy ilyen "örs". Azért idézőjelben, mert mindkettő kétemeletes épület, néhány éve bementünk, komplett tiszti lakások voltak bennük, olajtüzelésű központi fűtés, legénységi termek, a kutyáknak különálló épület. A városban élnek rokonaim, innen tudom, hogy az épületeket képtelenség hasznosítani, mert csak egyetlen lehetne - idegenforgalom. Ez azonban azt jelentené, hogy be kell engedni az autókat, sőt a buszokat. Utat kellene építeni, javítani - nagy a költség nagy a környezeti ártalom. Kulcsos háznak, túristalétesítménynek túl nagy. Reménytelen.

Engem jobban megrázott a börgöndi laktanya (Szfv.-től délre 10 km), mert itt voltam az utolsó egy évben (1978-80). Ez repülőtér volt, helikoptereknek, az elsők között zárták be, úgy 1992 környékén. A laktanyán belül külön 4 m magas kerítéssel elkerítve légvédelmi rakéta egység. Pedig központi fűtés, jó körülmények voltak. Előtte bent Szfv.-on széntüzelésű körletben voltam egy hiradóezredben. Leszerelésem után is épültek épületek, pl. fogda. Néhány éve bejutottam, tiszta kísértetváros, különösebben nincs lepusztulva, mert kint van a prérin. Furcsa érzés volt, hogy ahol naponta járkáltam, léteztem, az most így néz ki. Kint a laktanya előtt komplett tiszti lakótelep szocreál házakból, az is üres. A futball- és teniszpálya dzsungel, törzsszurkolója voltam a Szondy SE-nek, még bundameccsen is voltam.

A kapu előtt vezet a Börgönd-Szabadbattyán vonal. Akkoriban napi két tehervonatpár haladt el ott. Ezt M62 265 miatt jegyeztem meg.

Előzmény: patuha (2)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.03 0 0 3

Néhány kép a péceli volt szovjet bázisról néhány kép itt: http://keptar.terep.hu/m_pecel (Matiz képtára).

A környéken pl. Vácegresen is volt egy (magyar) rakétabázis, mikor májusban ott jártunk, épp indultak a bulldózerek, hogy lebontsák :-(

patuha Creative Commons License 2005.01.03 0 0 2
Kőszeg mellett a Hétvezér forrásnál van egy elhagyott határőr őrs. Az kurvaszép hely.
Előzmény: M62 265 (-)
_ Liar _ Creative Commons License 2005.01.03 0 0 1
van egy párr...
Előzmény: M62 265 (-)
4KEREKES Creative Commons License 2005.01.03 0 0 0
O

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!